«ARZULARIN» PARLAMENTİNİ «GÜC»LƏ GÖTÜRMƏK OLMAZ
Aydındır ki, Qərb mərkəzləri Gürcüstanda siyasi sabitliyin dayaqlarının laxlamasına imkan verməyəcək
Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisində artıdıcıl olaraq üçüncü dəfə «Gürcü arzusu» partiyası qalib gəlib. Demək, Tbilisinin daxili və xarici siyasəti dəyişməz qalacaq. Təbii ki, postseçki dövründə partiyalararası ziddiyyətlər üzündən ölkədə ciddi qarışıqlıqlara yol açmazsa. Məsələ ondadır ki, müxalifət seçkinin nəticəsini qəbul etmək istəmir. Onlar hakimiyyəti seçkini saxtalaşdırmaqda günahlandırır və kütləvi etiraz aksiyalarını davam etdirəcəklərini bildirirlər.
Növbəti İvanişvili-Saakaşvili döyüşü
Gürcüstanda budəfəki parlament seçkisi yeni qanunvericiliklə keçirilib. Yeniliyə əsasən, elektorat 150 deputat seçməli idi. Onlardan 120-si partiya siyahısı, 30-u majoritar sistemlə müəyyənləşməli idi. Partiyaların parlamentə düşməsi üçün minimal hədd 1%-dək azaldılmışdı və burada məqsəd kiçik partiyalara da şans yaradılması, müxtəlif siyasi qüvvələr arasında rəqabətin artırılması idi.
4 il müddətinə seçilən parlament seçkisində 48 partiya və 2 blok iştirak edirdi. Əsas intriqa isə əlbəttə ki, milyarder Bidzina İvanişvilinin başçılıq etdiyi hakim «Gürcü arzusu» ilə faktiki lideri eks-prezident, hazırda Ukraynada yaşayan Mixail Saakaşvilinin olduğu «Güc və Birlik» boku arasında gedirdi.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) məlumatına görə, seçkidə səslərin 48,15%-ni qazanmış «Gürcü arzusu» qalib gəlib. «Güc və Birlik» bloku (ona beş partiya daxildir: «Vahid Milli Hərəkat», «Xalq üçün dövlət», «İnkişaf və azadlıq», «Respublikaçılar», «Avropa demokratları») 27,14% səs yığıb. Bundan başqa, 1%-lik baryeri daha 7 siyasi partiya keçib. Amma onların heç birinin topladığı səslər 4%-ə çatmayıb.
Beləliklə, «Gürcü arzusu» parlamentdə mütləq çoxluğu əldə saxlamaq və hökuməti təkbaşına formalaşdırmaq üçün kifayət qədər səs qazanıb. Bununla yanaşı, artıq 8 ildir hakimiyyətdə olan «Gürcü arzusu»nun reytinqinin azaldığı da üzə çıxıb.
Yerli ekspertlər hesab edir ki, «Gürcü arzusu»nun uğur qazanması əhalinin əksəriyyətinin onu dəstəkləməsindən çox xalqın Saakaşvili komandasını yenidən hakimiyyətdə görmək istəməməsilə bağlıdır. Lakin son amil sabiq prezidentin tərəfdarlarının fəallığına heç bir təsir göstərmir. Onlar hökuməti seçkini saxtalaşdırmaqda günahlandırır və təkrar səsvermə tələb edir.
İlkin nəticələrin rəsmən açıqlamasından dərhal sonra Gürcüstanın aparıcı müxalifət qüvvəsi etiraz aksiyalarına başlayıb və 10 minlərlə insan aksiyalara qatılıb. İndi, aksiyaların getdikcə daha miqyaslı xarakter alacağı, sonda yeni parlamentin müxalifətin boykotu səbəbilə fəaliyyətə başlaya bilməyəcəyi də istisna deyil.
Etirazlar güclənir?
Məsələ ondadır ki, parlamentə düşmüş 8 müxalifət partiyasının hamısı etiraz olaraq, qazandığı mandatlardan imtina edib. Yəni söhbət yeni qanunverici orqanın boykotundan gedir. Bu qərarın effektiv olub-olmayacağı isə müxalifətin təşkil edəcəyi etiraz aksiyalarının miqyasından asılıdır.
Üstəlik, artıq müxalifət yalnız təkrar seçki tələb etmir. O, hakimiyyətə müxalifətdə olan müxtəlif qüvvələrin iştirakı ilə milli birlik hökumətinin yaradılmalı olduğunu bildirir. Müxalifət daxilindəki birliyi poza biləcək yeganə qıcıqlandırıcı amil isə Saakaşvili şəxsiyyətidir. Halbuki, müxalifətin əsasını məhz onun «Vahid Milli Hərəkat» partiyası təşkil edir. Müxalifət partiyalarının bəziləri Saakaşvilinin böyük siyasətə qayıtmasını istəmir. Eks-prezidentin tərəfdarları müxalifətin qalib gələcəyi təqdirdə baş nazir postuna namizədin Saakaşvili olacağını bəyan etsə də, sabiq prezident bu təşəbbüsü məhz qeyd olunan amilə görə rədd edib. Bununla yanaşı, Mixail Saakaşvili tərəfdarları fəal şəkildə etiraz aksiyalarına çağırır, onları koronavirus pandemiyasından çəkinmədən nümayişlərdə iştirak etməyə səsləyir. Yeri gəlmişkən, Səhiyyə Nazirliyi kütləvi etiraz aksiyalarının ölkədə onsuz da pis olan epidemioloji vəziyyəti daha da ağırlaşdıra biləcəyinə dair xəbərdarlıq etsə də, bu, etirazçı kütlənin fəallığına heç bir təsir göstərməyib.
Ən miqyaslı mitinqlər Tbilisi və Batumidə keçirilir. Paytaxtda hüquq mühafizə orqanları etirazçıları parlament və MSK binası qarşısından su şırnaqları və gözyaşardıcı qazdan istifadə etməklə uzaqlaşdırıb. Beləliklə, noyabr Gürcüstan siyasəti üçün əlamətdar aydır.
Gürcüstanda 2003-cü ilin noyabrında baş vermiş «qızılgül inqilabı» Mixail Saakaşvilinin hakimiyyətə gəlməsilə nəticələnmişdi. Artıq 4 il sonra o, rəqib qüvvələrin ilk ciddi müqavimətilə üzləşmişdi və əslində, Saakaşvili komandasının hakimiyyətinə son qoymuş hərəkat 2007-ci ildəki həmin hadisələrlə başlamışdı.
Bəs yeni noyabr hərəkatı necə nəticələnəcək? «Qızılgül inqilabı»nın lideri hakimiyyətə qayıdacaq, yoxsa əksinə, hakimiyyətdə qalmaq əzmini nümayiş etdirən «Gürcü arzusu» mövqelərini daha da gücləndirəcək?
Bu sualın cavabı heç də yalnız hakimiyyət resurslarının gücündən və müxalifətin etiraz potensialından asılı deyil. Bu işdə maraqlı xarici qüvvələrin, ilk növbədə, Qərbin mövqeyi, onun seçkinin nəticəsinə verdiyi qiymət də çox şeyi həll edəcək.
«Demokratik, lakin qüsurlu»
Gürcüstan parlamentinə seçkini ənənəvi olaraq Qərbin aparıcı strukturları, o cümlədən ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosu ilə AŞPA müşahidə edib. Bu dəfə onların prosesdə iştirakı pandemiya üzündən müəyyən qədər məhdud olub. Lakin bu, müşahidənin ciddiliyinə heç bir təsir göstərməyib. Qeyd olunan strukturların qiymətləndirməsində seçkinin azad, qanunlara uyğun və demokratik keçdiyi bildirilir. Lakin prosesdə qüsurların qeydə alındığı da vurğulanır. Bu mənada, ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyilə Aİ nümayəndələrinin birgə bəyanatı diqqət çəkir. Onlar müxalifətin seçkinin rəsmi nəticəsini rədd etdiyini də nəzərə alaraq, «seçkinin nəticələrinin legitimləşdirilməsinə yardım göstərməyə» hazır olduqlarını bildiriblər: «Əsaslı seçki pozuntularının aradan qaldırılması üçün etibarlı, inklüziv hüquqi proses vacibdir. Bu, ictimaiyyətin seçkinin legitimliyini tanımasına yardım edərdi».
Bu məqsədlə müxalif əhvalda olan Gürcüstan vətəndaşlarından etiraz aksiyalarını dinc şəkildə keçirmələri, hakimiyyətdən isə «bu mühitin yaradılması» gözlənilir.
Aydındır ki, Qərb mərkəzləri Gürcüstanda siyasi sabitliyin dayaqlarının laxlamasını istəmir və buna mane olmağa çalışır. Çünki onlar bunun ölkənin gələcəyi üçün ciddi fəsadlara yol aça biləcəyini anlayır. Bu üzdən Qərb Gürcüstan hökumətilə müxalifəti arasında vasitəçilik etməyə çalışır.
Gürcüstanın demək olar ki, bütün siyasi qüvvələri NATO və Avropa İttifaqına inteqrasiyanı alternativsiz yol sayır. Yeni parlamentə düşmüş siyasi qüvvələrdən yalnız «Vətənpərvərlər alyansı» Rusiya ilə yaxınlaşma tərəfdarıdır ki, on da cəmi 3,14% səs toplayıb. Yeri gəlmişkən, maraqlıdır ki, «Vətənpərvərlər alyansı» digər müxalifət partiyaları ilə birlikdə qazandığı mandatlardan imtina etsə də, vahid etiraz aksiyalarına qatılmır.
Gürcüstanın digər rusiyapərəst siyasi qüvvəsi, ölkə parlamentinin sabiq spikeri Nino Burcanadzenin rəhbərlik etdiyi Demokratik Hərəkat - «Vahid Gürcüstan» isə ümumiyyətlə, qanunverici orqana düşə bilməyib. Odur ki, ABŞ və Aİ Gürcüstandaxili böhranı həll etmək üçün heç də bu və ya digər qərbpərəst qüvvənin tərəfini tutmaq məcburiyyətində deyil. O, buna Tbilisinin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya siyasəti üçün problem yaratmayacaq siyasət yürütməlidir. Başqa sözlə, o, bu mənada eyni mövqedə olan qüvvələr arasında toqquşmaların baş verməsini istəmir.
Şərti desək, ABŞ və Aİ üçün qatı antirusiya xəttinin tərəfdarı olan Saakaşvili ilə Moskva ilə qarşıdurmanın daha yumşaq keçməsinə çalışan İvanişvili arasında seçim etmək prinsipial xarakter daşımır. Maraqlı Qərb dairələrinin Gürcüstan parlamentinin seçkinin nəticələrinin qiymətləndirilməsində bu cür orta xətt tutmasının səbəbi də budur.
Tərəfdaşlıq dəyişməzdir
Gürcüstanda ölkənin xarici siyasi strategiyasının dəyişməz qalacağını təsdiqləmiş seçkinin gedişini Azərbaycanda da yaxından müşayiət ediblər. Gürcüstanda siyasi hadisələrin və debatların gedişi istər Azərbaycanın bu ölkənin həyati maraqları kontekstindəki vacibliyini, istərsə də Bakı ilə Tbilisi arasındakı strateji tərəfdaşlığa zərbə vurulması məqsədilə manipuliyasiyaların bitmək bilmədiyini ortaya qoyur.
Məsələn, Gürcüstanda seçkiqabağı yarışın gedişində ayrı-ayrı qüvvələr Keşikçidağ (David Qareci) monastır kompleksinin tarixi və hüquqi-siyasi mənsubiyyətilə bağlı məsələni yenidən gündəmə gətirmişdi. Maraqlıdır ki, buna istər hakimiyyətdəki qüvvələr, istərsə də məsələn, Leyboristlər Partiyası kimi müxalifət partiyası gedir. Yeri gəlmişkən, populistliyilə məşhur olan Şalva Natelaşvilinin rəhbərlik etdiyi «leyboristlər» seçkidə heç 1% də səs qazana bilməyərək, parlamentə düşməyib.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Gürcüstanda Azərbaycanla sərhədin delimitasiyası zamanı «Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü pozmuş» bir sıra şəxslərlə bağlı cinayət işi başlanıb. Lakin aydındır ki, monastırla bağlı bütün bu söz-söhbətin arxasında daha çox daxili siyasi məqsədlər dayanır. David Qareci mövzusunun seçkiqabağı dövrdə daxili iftiralara yol açdığını ultramillətçi «Gürcü marşı» təşkilatının monastır yaxınlığında təşkil etdiyi aksiya da təsdiqləyib. Aksiya iştirakçıları nəinki Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürür, həm də Saakaşvilinin partiyasının seçki prosesindən uzaqlaşdırılmasını tələb edirdi: sən demə, sabiq prezident monastır kompleksini Bakayı… satıbmış.
Bakı isə Gürcüstanda seçki yarışının ən qızğın vaxtında Tbilisiyə etibarlı strateji tərəfdaş kimi yanaşdığını göstərən bir sıra siqnallar verirdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xarici kanallara ard-arda verdiyi müsahibələrində Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə yanaşı, ayrı-ayrı dövlətlərlə münasibətlərdən də danışır, bu zaman Gürcüstanla Azərbaycanın bir-birinə qarşılıqlı dəstəyini yüksək qiymətləndirirdi. İki ölkə arasıqda iqtisadi, nəqliyyat-kommunikasiya sahələrində sıx əməkdaşlığın olduğunu xatırladan İ.Əliyev ikitərəfli dostluğun önəmindən söz açır, bu zaman «Gürcüstanın xristian, Azərbaycanın isə müsəlman ölkəsi olmasının önəm daşımadığını» vurğulayırdı.
Seçkidən dərhal sonra isə İlham Əliyev Gürcüstanın baş naziri Georgi Qaxariyaya zəng edərək, ona «Gürcü arzusu» partiyasının qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Telefon danışığı zamanı tərəflər Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin dostluq, strateji  tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını vurğulayıblar.
Odur ki, «Gürcü arzusu» hökuməti tərəfindən zaman-zaman ortaya süni «mübahisəli» məsələlər atılsa da, strateji tərəfdaşlar olan Bakı ilə Tbilisi arasında dialoq bundan sonra da müsbət məcrada inkişaf edəcək.

PARLIAMENT OF DREAMS SURVIVES
The Georgian Dream party won the parliamentary elections in Georgia for the third time in a row. This means Tbilisi is going to continue its internal and foreign policies unless serious perturbations transcribe in the country as a result of confrontation between the political parties after the elections. After all, the opposition protests the results of the vote and accuses the authorities of falsifying the elections. It also threatens the authorities with taking the people to the streets.
Ivanishvili vs Saakashvili... again
Parliamentary elections in Georgia took place in accordance with the new legislation, which allowed the voters to elect 120 members of the parliament by party lists and 30 – via the majority system (150 deputies in total). The threshold was lowered to 1% in order to provide a better chance of success for small parties and increase competition between different political forces.
48 parties and two political blocs took part in the elections, which is re-elected every four years. But the main competition was between the ruling party Georgian Dream led by billionaire Bidzina Ivanishvili, and the Power in Unity bloc led by its de facto leader, former President of Georgia, Mikhail Saakashvili living in Ukraine.
According to the Central Election Commission, the Dreamers won the lection with 48.15% of the votes. Power in Unity, including five parties: United National Movement, State for the People, Progress and Freedom, Republican Party and European Democrats, won 27.14% of the votes. In addition, seven more political parties crossed the 1% barrier, while none of them reached 4%.
So, Georgian Dream received a sufficient number of parliamentary seats to maintain a single majority in the highest legislative body and to form a government. At the same time, the decline in the rating of the Dreamers, who have been in power for eight years, is also obvious. Local experts explain their success not due to the popular support of their policies, but by the refusal of a certain part of society to bring Saakashvili's team back to power. The latter aspect, however, does not affect the active performance of ex-president's supporters, who accuse the authorities of falsifying the results of the vote and demand re-elections.
Immediately after the publication of the official preliminary election results, the leading opposition force organized protests with tens of thousands of people. It is likely that the protest movement will gain pace in Georgia and threaten the full-fledged activity of the new parliament due to the boycott by opposition.
Protests gaining pace?
In fact, all eight opposition parties that made it to the parliament refused their mandates in protest. In other words, there is a risk of boycotting the parliament. It will depend on the effectiveness of mass protests organized by the opposition.
The opposition demands not only repeated elections, but also the establishment of a government of national unity with the participation of various political forces. At the same time, the personality of Saakashvili himself, the de facto leader of the United National Movement (UNM), which is the backbone of the protest movement, remains a potential irritant within the opposition. Some of the opposition parties do not want him to return to big Georgian politics. That’s why the ex-president refused to nominate himself for the post of prime minister initiated by his supporters should the opposition won the election. Yet Saakashvili actively encourages his supporters to participate in actions, despite the spread of the coronavirus. By the way, warnings from the Ministry of Health that mass actions may further complicate the difficult epidemiological situation in the country have almost no effect on the scale of protests.
Large opposition rallies took place in Tbilisi and Batumi. In Tbilisi, police dispersed a protest action near the parliament and Central Election Commission with the help of water cannons and tear gas. Thus, November 2020 will go in history as a landmark month for Georgian politics.
In November 2003, Mikhail Saakashvili came to power as a result of the Rose Revolution. Four years later, in November 2007, he had to confront the first powerful actions of his opponents. In fact, the events of 2007 marked the beginning of the end of the reign of the National Movement. What will be the outcome of this November: the return of Saakashvili to power or, on the contrary, the strengthening of the Georgian Dream, which demonstrates the determination to defend its rule?
The answer to this question depends not only on the strength of the authorities and the protest potential of the opposition. Much will be determined by the position of interested external forces, primarily the West, and its assessment of the results of the Georgian elections.
Democratic, but not perfect
As always, the leading Western institutions, including the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the OSCE and PACE, observe the electoral process in Georgia. This time their presence was limited due to the pandemic. Nevertheless, it did not prevent them from declaring the outcome of elections free, legal and democratic, but not perfect. Remarkably, the joint statement of the US Embassy and the EU delegation in Georgia took into account the opposition's denial of the official election results and “offered assistance in recognizing the legitimacy of the parliamentary elections in Georgia”, since they believe that “a credible and inclusive legal process is needed to correct legitimate electoral violations so that the public can recognize the election results legitimate”. It is expected that the opposition-minded citizens of Georgia hold peaceful protests, while the authorities "help create such an environment."
It is obvious that the West is trying to defend the foundations of political stability in Georgia, which otherwise can cause serious problems for the country in the future. That’s how they see the meaning of their mediation efforts between the Georgian authorities and the opposition, especially since the West sees the future of Georgia exclusively in line with Tbilisi's strategy.
Indeed, almost all political forces in Georgia see no alternative to the course of Georgia's entry into NATO and the European Union. Of all the political parties and blocs that have made their way to the new parliament, only the Alliance of Patriots (3.14%) is in favor of rapprochement with Russia. By the way, although the Alliance of Patriots refused, along with other opposition parties, their mandates, it still does not take part in joint protest actions. Another pro-Russian political force - the Democratic Movement - United Georgia – led by the former speaker of the parliament Nino Burjanadze generally remained outside the legislative body. Therefore, both the US and the EU support the settlement of the internal political tension in Georgia not by supporting certain pro-Western force but through ensuring a political process that is painless for Tbilisi's Euro-Atlantic strategy, by preventing a head-on collision between ‘like-minded’ forces, whose ideas about the future of Georgia do not have fundamental difference. In other words, for the US and the EU, the choice between Saakashvili, as a resolute supporter of the anti-Russian trend, and Ivanishvili, who prefers milder forms of confrontation with Moscow, is not of a fundamental nature. Hence we can see the rather compromise assessments of the Georgian elections by Euro-Atlantic centers.
Nothing but partnership
Azerbaijan closely observed the pace of elections in Georgia. The course of political events and debates in Georgia reveals both the importance of Azerbaijan in the context of the vital interests of this country, as well as endless manipulations aiming at damaging the strategic partnership between Baku and Tbilisi.
Thus, certain forces in Georgia during the pre-election campaign began to exaggerate the topic of the historical, political and legal affiliation of the Keshikchidag (David Gareji) monastery complex. Remarkably, the verbal conflict involves both the authorities and a number of opposition forces of Georgia, in particular the Labor Party led by the notorious populist Shalva Natelashvili. His party could not enter the parliament due to receiving only 1% of the votes. Recently, Georgian authorities began a series of cartographic investigations due to the alleged involvement of a group of persons in "violating the territorial inviolability of Georgia" during the delimitation of the Georgian-Azerbaijani border.
However, it is obvious that all these conversations are more of an internal political nature, although they reveal the attitude of a part of Georgian society to the problem. A protest action organized by the ultra-nationalist organization Georgian March near the monastery also shows that David Gareji has become a subject of internal insinuations during the pre-election campaign. The participants of protests made not only territorial claims against Azerbaijan, but also demanded that Saakashvili's party be removed from the upcoming elections accusing the ex-president of selling David Gareji to Baku.
Meanwhile, Baku gave a number of signals confirming its attitude towards Tbilisi as a reliable strategic partner. In a number of interviews with foreign media outlets and TV channels, President Ilham Aliyev revealed Baku's position on the Karabakh problem and Azerbaijan’s relations with other states, praised the mutual support between our country and Georgia. Pointing to the close cooperation between Azerbaijan and Georgia in the economic, transport and communication spheres, he noted the enduring importance of bilateral friendship. “It does not matter that Georgia is a Christian country and Azerbaijan is a Muslim one,” said President Aliyev.
Remarkably, after the elections, Ilham Aliyev made a telephone call to the Prime Minister of Georgia Giorgi Gakharia to congratulate him of the victory of the ruling Georgian Dream party. At the same time, the parties noted the friendly and strategic nature of relations between Azerbaijan and Georgia.
So, the dialogue between Baku and Tbilisi as close strategic partners will continue to develop in a positive way, despite the artificial and seemingly controversial issues that periodically arise under the Georgian Dream government.