«ARZULARIN» PARLAMENTİNİ «GÜC»LƏ GÖTÜRMƏK OLMAZ
Aydındır ki, Qərb mərkəzləri Gürcüstanda siyasi sabitliyin dayaqlarının laxlamasına imkan verməyəcək
Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisində artıdıcıl olaraq üçüncü dəfə «Gürcü arzusu» partiyası qalib gəlib. Demək, Tbilisinin daxili və xarici siyasəti dəyişməz qalacaq. Təbii ki, postseçki dövründə partiyalararası ziddiyyətlər üzündən ölkədə ciddi qarışıqlıqlara yol açmazsa. Məsələ ondadır ki, müxalifət seçkinin nəticəsini qəbul etmək istəmir. Onlar hakimiyyəti seçkini saxtalaşdırmaqda günahlandırır və kütləvi etiraz aksiyalarını davam etdirəcəklərini bildirirlər.
Növbəti İvanişvili-Saakaşvili döyüşü
Gürcüstanda budəfəki parlament seçkisi yeni qanunvericiliklə keçirilib. Yeniliyə əsasən, elektorat 150 deputat seçməli idi. Onlardan 120-si partiya siyahısı, 30-u majoritar sistemlə müəyyənləşməli idi. Partiyaların parlamentə düşməsi üçün minimal hədd 1%-dək azaldılmışdı və burada məqsəd kiçik partiyalara da şans yaradılması, müxtəlif siyasi qüvvələr arasında rəqabətin artırılması idi.
4 il müddətinə seçilən parlament seçkisində 48 partiya və 2 blok iştirak edirdi. Əsas intriqa isə əlbəttə ki, milyarder Bidzina İvanişvilinin başçılıq etdiyi hakim «Gürcü arzusu» ilə faktiki lideri eks-prezident, hazırda Ukraynada yaşayan Mixail Saakaşvilinin olduğu «Güc və Birlik» boku arasında gedirdi.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) məlumatına görə, seçkidə səslərin 48,15%-ni qazanmış «Gürcü arzusu» qalib gəlib. «Güc və Birlik» bloku (ona beş partiya daxildir: «Vahid Milli Hərəkat», «Xalq üçün dövlət», «İnkişaf və azadlıq», «Respublikaçılar», «Avropa demokratları») 27,14% səs yığıb. Bundan başqa, 1%-lik baryeri daha 7 siyasi partiya keçib. Amma onların heç birinin topladığı səslər 4%-ə çatmayıb.
Beləliklə, «Gürcü arzusu» parlamentdə mütləq çoxluğu əldə saxlamaq və hökuməti təkbaşına formalaşdırmaq üçün kifayət qədər səs qazanıb. Bununla yanaşı, artıq 8 ildir hakimiyyətdə olan «Gürcü arzusu»nun reytinqinin azaldığı da üzə çıxıb.
Yerli ekspertlər hesab edir ki, «Gürcü arzusu»nun uğur qazanması əhalinin əksəriyyətinin onu dəstəkləməsindən çox xalqın Saakaşvili komandasını yenidən hakimiyyətdə görmək istəməməsilə bağlıdır. Lakin son amil sabiq prezidentin tərəfdarlarının fəallığına heç bir təsir göstərmir. Onlar hökuməti seçkini saxtalaşdırmaqda günahlandırır və təkrar səsvermə tələb edir.
İlkin nəticələrin rəsmən açıqlamasından dərhal sonra Gürcüstanın aparıcı müxalifət qüvvəsi etiraz aksiyalarına başlayıb və 10 minlərlə insan aksiyalara qatılıb. İndi, aksiyaların getdikcə daha miqyaslı xarakter alacağı, sonda yeni parlamentin müxalifətin boykotu səbəbilə fəaliyyətə başlaya bilməyəcəyi də istisna deyil.
Etirazlar güclənir?
Məsələ ondadır ki, parlamentə düşmüş 8 müxalifət partiyasının hamısı etiraz olaraq, qazandığı mandatlardan imtina edib. Yəni söhbət yeni qanunverici orqanın boykotundan gedir. Bu qərarın effektiv olub-olmayacağı isə müxalifətin təşkil edəcəyi etiraz aksiyalarının miqyasından asılıdır.
Üstəlik, artıq müxalifət yalnız təkrar seçki tələb etmir. O, hakimiyyətə müxalifətdə olan müxtəlif qüvvələrin iştirakı ilə milli birlik hökumətinin yaradılmalı olduğunu bildirir. Müxalifət daxilindəki birliyi poza biləcək yeganə qıcıqlandırıcı amil isə Saakaşvili şəxsiyyətidir. Halbuki, müxalifətin əsasını məhz onun «Vahid Milli Hərəkat» partiyası təşkil edir. Müxalifət partiyalarının bəziləri Saakaşvilinin böyük siyasətə qayıtmasını istəmir. Eks-prezidentin tərəfdarları müxalifətin qalib gələcəyi təqdirdə baş nazir postuna namizədin Saakaşvili olacağını bəyan etsə də, sabiq prezident bu təşəbbüsü məhz qeyd olunan amilə görə rədd edib. Bununla yanaşı, Mixail Saakaşvili tərəfdarları fəal şəkildə etiraz aksiyalarına çağırır, onları koronavirus pandemiyasından çəkinmədən nümayişlərdə iştirak etməyə səsləyir. Yeri gəlmişkən, Səhiyyə Nazirliyi kütləvi etiraz aksiyalarının ölkədə onsuz da pis olan epidemioloji vəziyyəti daha da ağırlaşdıra biləcəyinə dair xəbərdarlıq etsə də, bu, etirazçı kütlənin fəallığına heç bir təsir göstərməyib.
Ən miqyaslı mitinqlər Tbilisi və Batumidə keçirilir. Paytaxtda hüquq mühafizə orqanları etirazçıları parlament və MSK binası qarşısından su şırnaqları və gözyaşardıcı qazdan istifadə etməklə uzaqlaşdırıb. Beləliklə, noyabr Gürcüstan siyasəti üçün əlamətdar aydır.
Gürcüstanda 2003-cü ilin noyabrında baş vermiş «qızılgül inqilabı» Mixail Saakaşvilinin hakimiyyətə gəlməsilə nəticələnmişdi. Artıq 4 il sonra o, rəqib qüvvələrin ilk ciddi müqavimətilə üzləşmişdi və əslində, Saakaşvili komandasının hakimiyyətinə son qoymuş hərəkat 2007-ci ildəki həmin hadisələrlə başlamışdı.
Bəs yeni noyabr hərəkatı necə nəticələnəcək? «Qızılgül inqilabı»nın lideri hakimiyyətə qayıdacaq, yoxsa əksinə, hakimiyyətdə qalmaq əzmini nümayiş etdirən «Gürcü arzusu» mövqelərini daha da gücləndirəcək?
Bu sualın cavabı heç də yalnız hakimiyyət resurslarının gücündən və müxalifətin etiraz potensialından asılı deyil. Bu işdə maraqlı xarici qüvvələrin, ilk növbədə, Qərbin mövqeyi, onun seçkinin nəticəsinə verdiyi qiymət də çox şeyi həll edəcək.
«Demokratik, lakin qüsurlu»
Gürcüstan parlamentinə seçkini ənənəvi olaraq Qərbin aparıcı strukturları, o cümlədən ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosu ilə AŞPA müşahidə edib. Bu dəfə onların prosesdə iştirakı pandemiya üzündən müəyyən qədər məhdud olub. Lakin bu, müşahidənin ciddiliyinə heç bir təsir göstərməyib. Qeyd olunan strukturların qiymətləndirməsində seçkinin azad, qanunlara uyğun və demokratik keçdiyi bildirilir. Lakin prosesdə qüsurların qeydə alındığı da vurğulanır. Bu mənada, ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyilə Aİ nümayəndələrinin birgə bəyanatı diqqət çəkir. Onlar müxalifətin seçkinin rəsmi nəticəsini rədd etdiyini də nəzərə alaraq, «seçkinin nəticələrinin legitimləşdirilməsinə yardım göstərməyə» hazır olduqlarını bildiriblər: «Əsaslı seçki pozuntularının aradan qaldırılması üçün etibarlı, inklüziv hüquqi proses vacibdir. Bu, ictimaiyyətin seçkinin legitimliyini tanımasına yardım edərdi».
Bu məqsədlə müxalif əhvalda olan Gürcüstan vətəndaşlarından etiraz aksiyalarını dinc şəkildə keçirmələri, hakimiyyətdən isə «bu mühitin yaradılması» gözlənilir.
Aydındır ki, Qərb mərkəzləri Gürcüstanda siyasi sabitliyin dayaqlarının laxlamasını istəmir və buna mane olmağa çalışır. Çünki onlar bunun ölkənin gələcəyi üçün ciddi fəsadlara yol aça biləcəyini anlayır. Bu üzdən Qərb Gürcüstan hökumətilə müxalifəti arasında vasitəçilik etməyə çalışır.
Gürcüstanın demək olar ki, bütün siyasi qüvvələri NATO və Avropa İttifaqına inteqrasiyanı alternativsiz yol sayır. Yeni parlamentə düşmüş siyasi qüvvələrdən yalnız «Vətənpərvərlər alyansı» Rusiya ilə yaxınlaşma tərəfdarıdır ki, on da cəmi 3,14% səs toplayıb. Yeri gəlmişkən, maraqlıdır ki, «Vətənpərvərlər alyansı» digər müxalifət partiyaları ilə birlikdə qazandığı mandatlardan imtina etsə də, vahid etiraz aksiyalarına qatılmır.
Gürcüstanın digər rusiyapərəst siyasi qüvvəsi, ölkə parlamentinin sabiq spikeri Nino Burcanadzenin rəhbərlik etdiyi Demokratik Hərəkat - «Vahid Gürcüstan» isə ümumiyyətlə, qanunverici orqana düşə bilməyib. Odur ki, ABŞ və Aİ Gürcüstandaxili böhranı həll etmək üçün heç də bu və ya digər qərbpərəst qüvvənin tərəfini tutmaq məcburiyyətində deyil. O, buna Tbilisinin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya siyasəti üçün problem yaratmayacaq siyasət yürütməlidir. Başqa sözlə, o, bu mənada eyni mövqedə olan qüvvələr arasında toqquşmaların baş verməsini istəmir.
Şərti desək, ABŞ və Aİ üçün qatı antirusiya xəttinin tərəfdarı olan Saakaşvili ilə Moskva ilə qarşıdurmanın daha yumşaq keçməsinə çalışan İvanişvili arasında seçim etmək prinsipial xarakter daşımır. Maraqlı Qərb dairələrinin Gürcüstan parlamentinin seçkinin nəticələrinin qiymətləndirilməsində bu cür orta xətt tutmasının səbəbi də budur.
Tərəfdaşlıq dəyişməzdir
Gürcüstanda ölkənin xarici siyasi strategiyasının dəyişməz qalacağını təsdiqləmiş seçkinin gedişini Azərbaycanda da yaxından müşayiət ediblər. Gürcüstanda siyasi hadisələrin və debatların gedişi istər Azərbaycanın bu ölkənin həyati maraqları kontekstindəki vacibliyini, istərsə də Bakı ilə Tbilisi arasındakı strateji tərəfdaşlığa zərbə vurulması məqsədilə manipuliyasiyaların bitmək bilmədiyini ortaya qoyur.
Məsələn, Gürcüstanda seçkiqabağı yarışın gedişində ayrı-ayrı qüvvələr Keşikçidağ (David Qareci) monastır kompleksinin tarixi və hüquqi-siyasi mənsubiyyətilə bağlı məsələni yenidən gündəmə gətirmişdi. Maraqlıdır ki, buna istər hakimiyyətdəki qüvvələr, istərsə də məsələn, Leyboristlər Partiyası kimi müxalifət partiyası gedir. Yeri gəlmişkən, populistliyilə məşhur olan Şalva Natelaşvilinin rəhbərlik etdiyi «leyboristlər» seçkidə heç 1% də səs qazana bilməyərək, parlamentə düşməyib.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Gürcüstanda Azərbaycanla sərhədin delimitasiyası zamanı «Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü pozmuş» bir sıra şəxslərlə bağlı cinayət işi başlanıb. Lakin aydındır ki, monastırla bağlı bütün bu söz-söhbətin arxasında daha çox daxili siyasi məqsədlər dayanır. David Qareci mövzusunun seçkiqabağı dövrdə daxili iftiralara yol açdığını ultramillətçi «Gürcü marşı» təşkilatının monastır yaxınlığında təşkil etdiyi aksiya da təsdiqləyib. Aksiya iştirakçıları nəinki Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürür, həm də Saakaşvilinin partiyasının seçki prosesindən uzaqlaşdırılmasını tələb edirdi: sən demə, sabiq prezident monastır kompleksini Bakayı… satıbmış.
Bakı isə Gürcüstanda seçki yarışının ən qızğın vaxtında Tbilisiyə etibarlı strateji tərəfdaş kimi yanaşdığını göstərən bir sıra siqnallar verirdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xarici kanallara ard-arda verdiyi müsahibələrində Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə yanaşı, ayrı-ayrı dövlətlərlə münasibətlərdən də danışır, bu zaman Gürcüstanla Azərbaycanın bir-birinə qarşılıqlı dəstəyini yüksək qiymətləndirirdi. İki ölkə arasıqda iqtisadi, nəqliyyat-kommunikasiya sahələrində sıx əməkdaşlığın olduğunu xatırladan İ.Əliyev ikitərəfli dostluğun önəmindən söz açır, bu zaman «Gürcüstanın xristian, Azərbaycanın isə müsəlman ölkəsi olmasının önəm daşımadığını» vurğulayırdı.
Seçkidən dərhal sonra isə İlham Əliyev Gürcüstanın baş naziri Georgi Qaxariyaya zəng edərək, ona «Gürcü arzusu» partiyasının qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Telefon danışığı zamanı tərəflər Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin dostluq, strateji  tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını vurğulayıblar.
Odur ki, «Gürcü arzusu» hökuməti tərəfindən zaman-zaman ortaya süni «mübahisəli» məsələlər atılsa da, strateji tərəfdaşlar olan Bakı ilə Tbilisi arasında dialoq bundan sonra da müsbət məcrada inkişaf edəcək.

ПАРЛАМЕНТ «МЕЧТЫ» «СИЛОЙ» НЕ ВОЗЬМЕШЬ
На парламентских выборах в Грузии победу в третий раз подряд одержала партия «Грузинская мечта». Это означает продолжение прежнего внутри- и внешнеполитического курса официального Тбилиси, если только поствыборный период не ознаменуется серьезными пертурбациями в жизни страны вследствие эскалации межпартийного противостояния. Ведь итоги голосования опротестовывают оппозиционные силы, не только обвиняющие власти в фальсификации выборов, но и угрожающие массовыми акциями неповиновения.
Снова схватка Иванишвили и Саакашвили
Эти парламентские выборы в Грузии состоялись на основе нового законодательства, согласно которому электорат выбирал 150 депутатов: 120 - по партийным спискам и 30 - по мажоритарной системе. Порог для прохождения партий был снижен до 1% в целях предоставления больших шансов на успех небольшим партиям и повышения конкуренции между различными политическими силами.
В выборах в парламент, избираемый на четыре года, приняли участие 48 партий и два блока. Но главную интригу составила борьба между правящей «Грузинской мечтой», возглавляемой миллиардером Бидзиной Иванишвили, и блоком «Сила в единстве», фактическим лидером которого является проживающий ныне в Украине экс-президент Михаил Саакашвили.
Согласно данным Центризбиркома, победу на выборах одержали «мечтатели», заручившись поддержкой 48,15% избирателей, тогда как блок «Сила в единстве» (в него входят пять партий: «Единое национальное движение», «Государство для народа», «Прогресс и свобода», «Республиканская партия» и «Европейские демократы») набрал 27,14% голосов. Кроме того, однопроцентный барьер преодолели еще семь политических партий, при этом ни одна из них не дотянула до 4%.
Таким образом, «Грузинская мечта» получила достаточное количество депутатских мест для сохранения единоличного большинства в высшем законодательном органе и формирования правительства. Вместе с тем очевидно и снижение рейтинга «мечтателей», находящихся у власти уже восемь лет. Местные эксперты объясняют их успех не столько внушительной поддержкой политики правящей партии со стороны населения, сколько отказом определенной части общества снова приводить к власти команду Саакашвили. Последний аспект, впрочем, не влияет на активность сторонников экс-президента, обвиняющих власти в фальсификации голосования и требующих повторных выборов.
Сразу после обнародования официальных предварительных итогов выборов ведущая оппозиционная сила организовала акции протеста с участием десятков тысяч человек. Не исключено, что митинговая стихия в Грузии будет набирать оборот, одновременно угрожая полноценной деятельности нового парламента по причине бойкота его оппозиционными избранниками народа.
Протесты набирают силу?
Дело в том, что все восемь оппозиционных партий, прошедших в парламент, в знак протеста отказались от мандатов. То есть речь идет о перспективе бойкота высшего законодательного органа, реалистичность которой будет зависеть от, скажем так, эффективности организуемых оппозицией массовых акций протеста.
Оппозиция требует не только повторных выборов, но и формирования правительства национального единства с участием различных противостоящих властям политических сил. При этом потенциальным раздражителем внутриоппозиционного единства остается личность самого Саакашвили - фактического лидера «Единого национального движения», составляющего костяк протестных сил. Часть оппозиционных партий не желает его возвращения в большую грузинскую политику. Не зря экс-президент отказался от инициированного его сторонниками выдвижения своей кандидатуры на пост премьер-министра в случае фиксирования победы оппозиции. Но при этом он активно призывает своих сторонников участвовать в акциях, не боясь, в том числе, и распространения коронавируса. К слову, предупреждения со стороны Минздрава, что массовые акции могут еще больше осложнить и без того непростую эпидемиологическую ситуацию в стране, не оказывают почти никакого воздействия на масштабы протестной активности.
Большие митинги оппозиции состоялись в Тбилиси и Батуми, причем в столице правоохранители разогнали протестную акцию около зданий парламента и Центризбиркома с помощью водометов и слезоточивого газа. Таким образом, ноябрь подтверждает себя как знаковый месяц для грузинской политики.
В ноябре 2003 года произошла «революция роз», приведшая к власти Михаила Саакашвили. Спустя четыре года именно в ноябре ему пришлось отражать первые мощные выступления противостоящих ему сил, и можно сказать, что те события 2007 года стали началом конца правления Нацдвижения. Чем закончится новый ноябрьский всплеск: возвращением к власти лидера «революции роз» или, наоборот, укреплением позиций «Грузинской мечты», демонстрирующей решимость отстоять свое правление?
Ответ на этот вопрос зависит не только от прочности ресурсов самой власти и протестного потенциала оппозиции. Многое определят позиция заинтересованных внешних сил, прежде всего Запада, и его оценка результатов грузинских выборов.
«Демократичные, но небезукоризненные»
За избирательными процессами в Грузии традиционно наблюдают ведущие западные структуры, включая Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ и ПАСЕ. В этот раз их присутствие было ограничено в связи с пандемией, но, тем не менее, не стало от этого менее пристальным и целенаправленным. Общее содержание выраженных ими оценок сводится к тому, что выборы были свободными, законными и демократичными, но небезукоризненными. Обращает на себя внимание и совместное заявление посольства США и делегации ЕС в Грузии, которое с учетом отрицания оппозицией официальных итогов выборов преследовало цель «предложить свою помощь в признании легитимности парламентских выборов в Грузии». Речь идет о том, что «для исправления обоснованных избирательных нарушений необходим заслуживающий доверия и инклюзивный правовой процесс, чтобы общественность смогла признать легитимными результаты выборов». С этой целью от оппозиционно настроенных граждан Грузии ожидается мирное проведение протестных акций, а от властей - «помочь в создании такой среды».
Очевидно, что западные центры пытаются не допустить расшатывания основ политической стабильности в Грузии, чреватой серьезными проблемами для будущего страны. Именно в этом они видят смысл своего посредничества между грузинскими властями и оппозицией, тем более что вышеупомянутое будущее Грузии представляется этим центрам исключительно в русле стратегии Тбилиси.
Действительно, почти все политические силы Грузии не видят альтернативы курсу на вступление Грузии в НАТО и Евросоюз. Из пробившихся в новый парламент политических сил лишь «Альянс патриотов» (3,14% голосов) выступает за сближение с Россией. Кстати, примечательно, что «Альянс патриотов» хоть и отказался, наравне с другими оппозиционными партиями, от мандатов, но все же не принимает участия в единых протестных акциях. Другая считающаяся пророссийской сила - Демократическое движение - «Единая Грузия» - под руководством экс-спикера Нино Бурджанадзе вообще осталось за бортом законодательного органа. Так что для США и ЕС урегулирование внутригрузинской напряженности прочерчивается не через ставку на ту или иную прозападную силу, а посредством обеспечения безболезненного для евроатлантической стратегии Тбилиси политического процесса, недопущения лобового столкновения между «кровнородственными» силами, в представлениях которых о будущем Грузии нет фундаментальных противоречий. То есть, условно говоря, для США и ЕС выбор между Саакашвили, как решительным сторонником антироссийского тренда, и Иванишвили, предпочитающим более мягкие формы противостояния с Москвой, не носит принципиального характера. Отсюда и все эти весьма компромиссные оценки грузинских выборов со стороны заинтересованных евроатлантических центров.
Партнерству изменить нельзя
За процессом выборов в Грузии, подтвердившим в целом незыблемость внешнеполитической стратегии страны, наблюдали и в Азербайджане. Ход политических событий и дебатов в Грузии раскрывает как важность Азербайджана в контексте жизненных интересов этой страны, так и непрекращающиеся манипуляции с целью нанесения ущерба отношениям стратегического партнерства между Баку и Тбилиси.
Так, отдельные силы в Грузии в ходе предвыборной гонки вновь стали муссировать тему исторической и политико-правовой принадлежности монастырского комплекса Кешикчидаг (Давид Гареджи). Примечательно, что причастны к этому как власти, так и ряд оппозиционных сил, в частности Лейбористская партия, возглавляемая печально известным популистом Шалвой Нателашвили и, кстати, не прошедшая в парламент ввиду получения всего 1% голосов. Напомним, что совсем недавно в Грузии начаты картографические разбирательства с уголовным преследованием ряда лиц за якобы «нарушение ими территориальной неприкосновенности Грузии» в ходе делимитации грузино-азербайджанской границы.
Однако очевидно, что все эти околомонастырские разговоры носят скорее внутриполитический характер, хоть и выявляют отношение к проблеме части грузинского общества. О том, что тема Давида Гареджи стала предметом внутренних инсинуаций в предвыборных условиях, свидетельствовала и акция протеста, устроенная у монастыря ультранационалистической организацией «Грузинский марш». Ее участники, заметим, предъявляли не только территориальные претензии к Азербайджану, но и требовали снять партию Саакашвили с предстоящих выборов, обвинив экс-президента ни много ни мало в продаже монастырского комплекса Баку.
Между тем в разгар выборной гонки в Грузии официальный Баку дал целый ряд сигналов, подтверждающих его отношение к Тбилиси как к надежному стратегическому партнеру. В целом ряде интервью зарубежным изданиям и телеканалам президент Азербайджана Ильхам Алиев, раскрывая позицию Баку по карабахской проблематике и взаимоотношениям с другими государствами, дал высокую оценку взаимной поддержке между нашей страной и Грузией. Указав на тесное сотрудничество Азербайджана и Грузии в экономической и транспортно-коммуникационной сферах, он отметил непреходящее значение двусторонней дружбы, при которой «не имеет значения то, что Грузия - христианская страна, а Азербайджан является мусульманской».
Примечателен и имевший место после выборов телефонный звонок Ильхама Алиева премьер-министру Грузии Георгию Гахария, получившему от главы азербайджанского государства поздравления в связи с победой правящей партии «Грузинская мечта». При этом стороны констатировали дружественный и стратегический характер взаимоотношений между Азербайджаном и Грузией.
Так что диалог Баку и Тбилиси как ближайших стратегических партнеров будет и далее развиваться в позитивном ключе, несмотря на периодически возникающие при правительстве «Грузинской мечты» искусственные «спорные» вопросы.