SABAH BUGÜNDƏN BAŞLAYIR
Azərbaycan Ordusunun işğalçı Ermənistan qüvvələri üzərində tarixi qələbəsi Cənub Qafqaz regionunda yeni reallıq yaradıb. Prezident İlham Əliyevin sözlərilə desək, «indi reallıqlar dəyişib. Biz dəfələrlə eşitmişik ki, reallıqlar var və siz onları nəzərə almalısınız. Yaxşı. Biz dəyişdik reallıqları».
«Madrid prinsipləri»ni xatırlayaraq
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması ilə bağlı danışıqlar prosesinin perspektivinə uzun illər istər münaqişə tərəflərinin ictimaiyyəti, istərsə də beynəlxalq ictimaiyyət kifayət qədər skeptik yanaşıb. Məlum olduğu kimi, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyilə aparılan danışıqlar son illərdə «Madrid prinsipləri»nə əsaslanırdı. Bu prinsiplər Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə ATƏT-in 2007-ci ildə keçirilmiş sammitində təqdim olunmuşdu. Sənəd Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonların Azərbaycana qaytarılmasını, regiona təhlükəsizlik və muxtariyyət zəmanətli müvəqqəti statusun verilməsini nəzərdə tuturdu. «Madrid prinsipləri»ndə Ermənistanla Dağlıq Qarabağ arasında dəhlizin yaradılmasından, gələcəkdə Dağlıq Qarabağın statusunun səsvermə yolu ilə müəyyənləşdirilməsindən, bütün qaçqın və məcburi köçkünlərin öz evlərinə qaytarılmasından, təhlükəsizliyə beynəlxalq zəmanətdən, o cümlədən sülhməramlı missiyadan da danışılırdı.
Azərbaycan ümumilikdə sənədin əsas müddəalarını dəstəkləyir, erməni tərəfisə oraya bəzi ciddi dəyişikliklərin edilməli olduğunu bildirirdi. Bununla da, İrəvan sənədin konkret maddələrinin müzakirəsinə başlamaqdan yayınırdı.
Ermənistan buna paralel olaraq, öz siyasətinin hərbi tərəfini gücləndirməyə çalışırdı. Təmas xəttində mövqelərin möhkəmləndirilməsi, cəbhə bölgəsində infrastrukturun müasirləşdirilməsi və danışıqlar prosesindəki faktiki geriləmə göstərirdi ki, İrəvan nəinki kompromisə getməyi düşünmür, ümumiyyətlə, zor gücünə ələ keçirdiyi Azərbaycan ərazilərini heç bir formada geri qaytarmaq fikrində deyil. Bu ərazilərin coğrafi adlarının, toponimlərinin erməniləşdirilməsi, bəzi yaşayış məntəqələrinə ayrı-ayrı ölkələrdən gəlmiş etnik ermənilərin yerləşdirilməsi də dolayısı ilə bunun təsdiqi idi. Bu da son deyil. İşğal olunmuş torpaqlarda fəal təsərrüfat işləri aparılır, infrastruktur obyektləri tikilirdi. Ermənistanda dərc olunan yeni xəritələrdə qoşunların təmas xətti «Artsaxın sərhədi» kimi göstərilirdi. Bundan başqa, erməni analitiklər artıq bu sərhədlər boyunca 50 kilometr dərinlikdə demilitarizasiya edilmiş «sanitar zona»nın yaradılmalı olduğundan belə, danışırdılar. Məhz bu məqsədlə Azərbaycanın cəbhəyanı kəndlərində yaşayan əhalinin mütəmadi atəşə tutulması, terror aktlarına məruz qoyulması, bununla da, onların daha da geri çəkilməsinə nail olunması planlaşdırılırdı.
İrəvan artıq Azərbaycanın Goranboy rayonuna da ərazi iddialarını gizlətmirdi. Onlar Goranboyu hələ də keçmiş Şaumyan rayonunun ərazisi sayırlar. Halbuki Şaumyan rayonu heç zaman keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə aid olmayıb.
Sülhlə həyata keçməyən «Lavrov planı»
Ermənistan rəhbərliyinin bu qədər həyasız davranışını bir şeylə izah etmək olar: onlar əmin idilər ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini hərbi yolla azad etməsinə nə Minsk qrupunun həmsədrləri, nə də dünyanın güc mərkəzləri imkan verəcək. Bununla yanaşı, İrəvan Moskvanın dəstəyinə, tərəflər arasındakı müttəfiqlik öhdəliklərinə də arxayın idi. Ermənilər düşünürdülər ki, müharibə bərpa olunarsa, Rusiya onların tərəfini tutacaq.
Lakin 2014-2015-ci illərdən sonra vəziyyət dəyişməyə başlamışdı. Qərblə Rusiya arasında Ukrayna problemi üzündən ziddiyyətin dərinləşdiyi bir vaxtda Serj Sarqsyan hökuməti Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmaq fikrinə düşmüşdü. Bununla yanaşı, İrəvan Rusiyanın 2011-2014-cü illərdə Azərbaycana açıq şəkildə silah satmasına etiraz edir, bu isə Moskvanı açıq-aşkar qıcıqlandırırdı. Nəticədə, 2016-cı ilin aprelində münaqişə zonasında hərbi qarşıdurma baş verən zaman Rusiya uzun illər sonra ilk dəfə məsələyə müdaxilə etməmiş, Ermənistanı nə birbaşa, nə də dolayı yolla dəstəkləmiş, bu isə İrəvanda əməlli-başlı narazılıq yaratmışdı.
Beləliklə, artıq Azərbaycan Moskva üçün yalnız iqtisadi sahədə deyil, xarici siyasət baxımından da çox perspektivli tərəfdaşa çevrilmişdi. Ermənistan bu anı qaçırmışdı… İndi Moskva üçün Bakı və İrəvanla tərəfdaş münasibətlərini qoruyub saxlamaq vacib olsa da, münaqişə zonasında status-kvonun yeni reallıqlara uyğun dəyişdirilməsi zərurəti də yaranmışdı.
Tərəflər arasında ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyilə Vyana və Sankt-Peterburq danışıqları məhz 2016-cı ilin aprel hadisələrindən sonra baş tutmuşdu. O zaman Moskva tərəflərə münaqişənin qismən həllinə dair təkliflər vermişdi. Həmin təşəbbüs Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 2011-ci ildə Kazanda keçirilmiş görüşü zamanı ortaya qoyulmuş «Kazan formulu»na çox bənzəyirdi. Bu təklifin də məğzini Ermənistanın Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonları boşaltması, Azərbaycanın həmin əraziləri demilitarizasiya etməsi, Ermənistana gedən kommunikasiyaları açması təşkil edirdi. Bundan başqa, azad olunmuş rayonlara məcburi köçkünlərin qaytarılması, həm azərbaycanlı, həm də erməni əhalinin təhlükəsizlik məsələlərinin həlli, o cümlədən regiona sülhməramlıların yerləşdirilməsi də təklif olunurdu.
Bu təkliflər, ümumilikdə, «Lavrov planı» kimi yadda qalıb. Rusiyanın xarici işlər naziri onları iki ölkə rəhbərlərinin görüşündə səsləndirmişdi. Lakin o zaman hələ Ermənistanda «məxməri inqilab» baş verməmiş və Nikol Paşinyan hakimiyyətə gəlməmişdi.
Nəhayət, 2019-cu ilin dekabrında artıq Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Sarqsyan hökumətinin Azərbaycanla son illər apardığı danışıqların əsasını təşkil edən planın «qaralama variantı»nı ictimaiyyətə açıqlamağı lazım bilmişdi: planda Ermənistan üçün qəbuledilməz olan maddələrin yer alırmış. Söhbət əvvəlcə Dağlıq Qarabağ ətrafındakı 5, daha sonra 2 rayonun Azərbaycana qaytarılmasından gedir. Sonradan bunu Qarabağdakı separatçı rejimin «təhlükəsizlik şurası»nın katibi Samvel Babayan da təsdiqləmişdi: «Onun (Serj Sarqsyanın) nə deməsindən asılı olmayaraq, danışıqların əsasını təşkil edən sənəd əlimizin altındadır. Orada tam aydın və qəti şəkildə deyilir ki, əvvəlcə 5, daha sonra 2 rayonu, daha sonra isə bir dəhlizi geri qaytarırıq. Qarabağ münaqişəsinin həllisə görünmür».
Beləliklə, Paşinyanla Babayan Rusiyanın təklifinin danışıqlar prosesinin əsasını təşkil etdiyini, onun reallaşdırılmasına əsas maneənin isə erməni tərəfi olduğunu birbaşa və ya dolayısı ilə təsdiq edirdilər. Məsələ ondadır ki, İrəvan üçün danışıqlar prosesində irəli atılacaq istənilən addım işğal altındakı ərazilərə nəzarətin itirilməsi demək olacaqdı. Üstəlik, bu zaman problemin istisnasız olaraq Ermənistanın maraqlarına uyğun çözüləcəyinə dair heç bir əlamət də görünmürdü.
2019-2020-ci illərin danışıqlar prosesi
Bu ilin iyulunda, Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində vəziyyətin gərginləşməsindən sonra Rusiyanın XİN başçısı S.Lavrov gərginliyin yaranmasında faktiki olaraq İrəvanı günahlandırmışdı. «Gərginliyin yaranmasının özünəməxsus açarı coğrafi amil olub: erməni tərəfinin Azərbaycana məxsus boru xətlərinin yerləşdiyi bölgənin 15 kilometrliyində köhnə sərhəd nəzarət buraxılış məntəqəsini bərpa etmək cəhdi bir tərəfin böyük narahatlığına, digər tərəfin əsassız cavab reaksiyasına səbəb olub. Nəticədə, ən gözlənilməz fəsadlara yol aça biləcək qarşıdurma başlayıb», - deyə o, bildirmişdi.
O vaxtdan Azərbaycanın əks-hücum əməliyyatlarına başlamasınadək Rusiya tərəfi fəal şəkildə danışıqlar üçün platforma yaratmaqla məşğul olub. Lakin Ermənistan tərəfinin praktiki addımları İrəvanın danışıqlarda real nəticələrin əldə olunmasına çalışmadığını göstərirdi.
Elə həmin günlərdə KİV-də Paşinyanın hakimiyyətə gəldikdən sonra Azərbaycanla razılığın əldə olunmasına çalışdığına dair xəbərlər də yayılmışdı. Məlumatda bildirilirdi ki, o, İlham Əliyevə ikitərəfli görüşlərin keçirilməsini də təklif edibmiş. Bakı əvvəlcə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etmiş «Qarabağ klanı»na aidiyyəti olmayan yeni rəhbərliyinin əvvəlki iqtidardan fərqli mövqe tutacağına məhz bu üzdən ümid bəsləyirmiş. Lakin bu, baş verməyib. N.Paşinyan vaxtdan, danışıqlar prosesindən öz mövqelərini gücləndirmək, həmçinin Dağlıq Qarabağ separatçılarının başına özünə loyal qüvvələri gətirməklə, orada siyasi nüfuzunu möhkəmləndirmək üçün istifadə edib.
Bütün bunlardan sonra rəsmi Bakı son aylar ərzində Ermənistan rəhbərliyinə göstərirdi ki, o, istər İrəvana, istərsə də ümumiyyətlə, danışıqlar prosesinə inamını itirib. N.Paşinyanın 2019-cu ilin sentyabrında Dağlıq Qarabağda verdiyi «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» bəyanatı Bakının mövqeyində dönüş nöqtəsi olub. Separatçı rejimin rəhbəri üçün bölgənin azərbaycanlı əhalisinin siyasi və mədəni mərkəzi olan Şuşada «inauqurasiya» mərasiminin təşkilisə Azərbaycanın səbrini daşıran son damla sayıla bilər.
Yeni reallıq: müharibə və «sıfırdan» həll
Sentyabrın 27-nə hərbi-siyasi müstəvidə vəziyyət əməlli-başlı «qaynayırdı». Həmin gün səhər saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Ordusunun mövqelərini növbəti dəfə atəşə tutması ilə Bakı Dağlıq Qarabağ zonasında bütün cəbhə xətti boyu miqyaslı əks-hücuma start verir. Cəmi bir neçə günə Azərbaycan tərəfi danışıqlar yolu ilə 25 ildə əldə edə bilmədiklərinə silah gücü ilə nail olur.
İndi Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərin, təxminən, 28 il sonra geri qaytarılmasının ardından əvvəlki gündəm əhəmiyyətini itirir. Daha Nikol Paşinyan hökumətilə birbaşa danışıqların aparılmasının da əhəmiyyəti qalmayıb. Çünki o, danışıqlar üçün etibarlı tərəf müqabili olmadığını, sözlərinə və əməllərinə görə məsuliyyət hiss etmədiyini sübut edib. N.Paşinyan faktiki olaraq, problemin sülh yolu ilə həlli prosesi çərçivəsində aralıq həll variantının gerçəkləşdirilməsini, münaqişə zonasına sülhməramlıların göndərilməsini planlaşdıran Rusiyanı da pis vəziyyətdə qoyub. Erməni tərəfi hər kəsə göstərib ki, o, torpaqların Azərbaycana qaytarılmasını nəzərdə tutan heç bir planı qəbul etmir. İrəvan anlayırdı ki, işğal altındakı 7 rayonun geri qaytarılması müqabilində Dağlıq Qarabağa müstəqillik tələbi Bakı üçün qəbulolunmazdır.
Bu arada, son həftələr xarici qüvvələrin Azərbaycana birbaşa təzyiq göstərmək iqtidarında olmadığını da ortaya çıxarıb. Çünki Bakı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun hərəkət edir. O, müharibəni öz ərazisində, özünün işğal olunmuş torpaqlarını geri qaytarmaq məqsədilə aparırdı.
Digər tərəfdən müharbədən əvvəl olduğu kimi, bu gün də İrəvana təzyiq etmək istəmirlər. Belə olan şəraitdə tam demoralizə olmuş, üstəlik, destruktiv mövqeyindən əl çəkməyən Ermənistan rəhbərliyilə danışıqların mənası yoxdur. Ən azı o aydındır ki, artıq Azərbaycan ərazilərinin mərhələli şəkildə boşaldılmasını nəzərdə tutan əvvəlki plan üzrə danışıqlar aktuallığını itirib, ətrafında müzakirələrin aparılacağı yeni gündəm isə yoxdur. Noyabrın 10-da imzalanmış və Dağlıq Qarabağda döyüşlərin dayandırılmasını nəzərdə tutan sənədin qüvvəyə minməsi region üçün yeni perspektivlər, o cümlədən diplomatik perspektivlər açıb. Bu razılaşma faktiki olaraq, uzun illərdir davam edən münaqişəyə son qoyub, onu hərbi-siyasi müstəvidən siyasi-diplomatik həll mərhələsinə keçirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, razılaşma yalnız Moskvanın fəal müdaxiləsilə əldə edilib. ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrləri prosesdə iştirak etməyib. Bu isə Vaşinqtonda və xüsusilə Parisdə ciddi narazılıq yaradıb.
ABŞ Dövlət Departamentinin yüksək rütbəli nümayəndəsi bildirib ki, Birləşmiş Ştatlarla Fransa «əvvəlkitək, Minsk qrupunun həmsədri kimi, prosesə sadiqdirlər… Rusiyanın atəşin dayandırılmasına gətirib çıxarmış addımlarını qəbul etməklə yanaşı… lakin onu da etiraf edirik ki, rusların aydınlıq gətirməli olduğu bir çox sual qalır: razılaşmanın parametrləri, Türkiyənin rolu və s. kimi».
Rusiya Federasiya Şurasının Beynəlxalq komitəsinin rəhbəri Konstantin Kosaçov isə hesab edir ki, «ABŞ və Fransanın bu sorğusu qısqanclıqdan başqa bir şey deyil – birdən onların iştirakı olmadan hansısa uğur əldə edilər».
Senator hesab edir ki, hazırda Vaşinqtonla Paris özləri-özlərinə suallar verir: bu vəziyyətdən necə çıxmalı, niyə biz Dağlıq Qarabağda Rusiya kimi uğurlu sülhməramlı missiya gerçəkləşdirə bilmədik və s. Bununla yanaşı, siyasətçi bildirib ki, «rusiyalı diplomatlar bütün mərhələlərdə (Qarabağla bağlı üçtərəfli danışıqlarda) ABŞ və Fransa nümayəndələrilə əlaqədə olublar». «Moskva Qarabağdakı sülhməramlı əməliyyatlarla bağlı Minsk qrupunun həmsədrlərini və üzvlərini bundan sonra da məlumatlandıracaq», - deyə o, qeyd edib.
Kosaçov onu da bildirib ki, Rusiya ilə Türkiyənin Azərbaycandakı birgə monitorinq mərkəzi «sülhməramlı missiyanın həyata keçirilməsilə deyil, ona nəzarət edilməsilə məşğul olacaq».
Bu arada, Rusiyanın Xarici işlər naziri Sergey Lavrov noyabrın 18-də ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində Fransa və Amerika nümayəndələrilə məsləhətləşmələr aparıb. Görüşdə 10 noyabr bəyanatından sonra bölgədə yaranmış vəziyyət müzakirə edilib. Sonda yayılmış qısa bəyanatdan belə məlum olur ki, tərəflər, sadəcə, vasitəçilərin səylərini koordinasiya etməsindən danışıblar.
Bir sözlə, yeni şəraitdə danışıqlar prosesinin perspektivindən bəhs olunmur. Parislə Vaşinqton Dağlıq Qarabağın statusu ilə bağlı müzakirələrin davam etdirilə biləcəyinə eyham vursalar da, yeni reallıqda belə eyhamlara yer yoxdur.
Əslində, indi Ermənistanın özü də siyasi dialoqda iştirak edəcək, konstruktivlik göstərəcək halda deyil. Ölkədə daxili siyasi vəziyyət gündən-günə ağırlaşır, Paşinyanı istefaya çağıranların səsi gündən-günə daha gur eşidilir. Başqa sözlə, hazırkı Ermənistan rəhbərliyinin perspektivi çox dumanlı görünür. Yəqin ki, Bakı yeni nizamlama prosesinə «yeni səhifədən» və bəlkə də, Ermənistanın yeni rəhbərliyilə başlayacaq.

TOMORROW COMES TODAY
The historical defeat of the Armenian occupation forces by the Azerbaijani army has created a new reality in the South Caucasus. “The reality has changed. We have heard many times that there were realities that we had to consider. Well, we have changed those realities," President Ilham Aliyev said.
Remembering the Madrid Principles
For many years, both the conflicting parties and the international community have been sceptical about the prospects of the negotiation process for the Daghlig Garabagh settlement. The entire process led by the OSCE Minsk Group has been based on the discussion of the so called Madrid principles, which have been delivered to the presidents of Azerbaijan and Armenia at the OSCE summit in 2007.
The Madrid principles assumed the return of the territories around Daghlig Garabagh to Azerbaijan and the provision of a temporary status to the region, providing the guarantees of security and autonomy. According to the document, it was proposed to create a corridor between Armenia and Daghlig Garabagh, to determine the future of the final legal status of Daghlig Garabagh through voting, the right of all refugees and displaced persons to return to their homes and to offer international security guarantees, including the deployment of peacekeepers in the region.
Azerbaijan generally supported the main provisions of the document, while the Armenian side considered it unfinished and subject to significant revision. Thus, Yerevan avoided discussing the specific points of the Madrid principles.
At the same time, Armenia tried to improve the military component of its foreign policy. Strengthening of fortifications on the ceasefire line, the upgrade of the existing front-line infrastructure and regression in the negotiation process made Baku come to the conclusion that the Armenian leadership was not ready for compromises and did not intend to return the Azerbaijani territories in any form. The changing of geographical names to Armenian ones and the settlement of ethnic Armenians from other countries on all the occupied territories also confirmed Baku’s assumptions, albeit indirectly. Armenians began an active economic development on the occupied lands, including the construction of infrastructure facilities, printing maps with the ceasefire line indicated as "the outer border of Artsakh". Moreover, Armenian analysts claimed that it was necessary to create a 50 kilometre demilitarized "sanitary zone" around Garabagh. To achieve this, Armenians planned to continue shelling of the adjacent territories to terrorise the Azerbaijani civilians forcing them to move deep into Azerbaijani territory.
In addition, Yerevan did not hide its territorial claims to part of the Goranboy district of Azerbaijan, which they still consider the territory of the former Shahumyan district. By the way, the area has never been part of the former Daghlig Garabagh Autonomous Region.
The Lavrov Plan
Such a cynical and impudent behaviour of the Armenian authorities can be explained by their confidence that neither the Minsk Group co-chairs nor the leading world powers would ever agree with Azerbaijan's desire to liberate the occupied territories by force. At the same time, Yerevan relied on Moscow's support, on some allied obligations that would make Russia side with Armenia.
The situation began to change after 2014-2015, when the government of the former President of Armenia, Serzh Sargsyan, began drifting towards the European Union amid the confrontation between the West and Russia on Ukraine. Moscow was also irritated by Yerevan's open dissatisfaction with the supply of Russian military equipment to Azerbaijan in 2011-2014. As a result, with the next round of hostilities in the conflict zone in April 2016, for the first time in many years Russia did not intervene and support Armenia either directly or indirectly, which caused a negative reaction in Yerevan.
Armenia missed the moment when Azerbaijan turned into a very promising economical and political partner for Moscow. At the same time, it was important for Moscow to maintain equal partnership relations with both Baku and Yerevan and to change the status quo in the conflict zone in accordance with the new realities.
It was after April 2016 that negotiations between the parties took place with the mediation of the OSCE Minsk Group in Vienna and St. Petersburg. Moscow proposed a partial solution to the conflict, which looked very much like the so called Kazan formula recommended at the meeting of the presidents of Azerbaijan and Armenia back in 2011 in Kazan.
In essence, it proposed Armenia returning the territories around Daghlig Garabagh, while Azerbaijan demilitarising these territories and unblocking communications leading to Armenia. In addition, internally displaced persons would return to the liberated areas following the provision of security to both the Azerbaijani and Armenian populations, including through the introduction of peacekeeping forces into the region.
In their current form, these proposals are called the Lavrov plan. Russian Minister of Foreign Affairs, Sergei Lavrov, voiced them at his meetings with the leadership of the conflicting parties until Nikol Pashinyan came to power in Armenia as a result of the "velvet revolution".
In December 2019, the incumbent Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan revealed some details of the draft plan negotiated by the Sargsyan government in recent years. He said that it contained some points related to the return to Azerbaijan of five districts around Daghlig Garabagh, and another two districts between Daghlig Garabagh and Armenia, which were unacceptable for Armenia. Later, the secretary of the Security Council of the separatist regime in Garabagh, Samvel Babayan, confirmed Pashinyan’s statement: “No matter what he (Serzh Sargsyan) says, today we have the negotiated documents, which say very clearly that we are going to return five districts, then two regions, then a corridor. But it is not about the settlement of the Garabagh conflict."
Thus, both Pashinyan and Babayan directly or indirectly confirmed that the Russian proposals have become the core of the negotiation process, and the main opponent of these proposals was the Armenian side. For Yerevan, any progress in the negotiations could mean the loss of control over the occupied territories without clear signs of a solution to the Daghlig Garabagh problem exclusively in the interests of the Armenian side.
Negotiation process in 2019-2020
In July 2020, after the aggravation of the situation on the Azerbaijani-Armenian border in Tovuz, Minister Lavrov actually accused Yerevan of provoking the tension. “The geographical factor also become a kind of trigger: the idea of Armenia to restore the old border checkpoint 15 km from the Azerbaijani export pipelines increased concern of some and caused an unjustified response from others. As a result, we have the most unpredictable consequences now,” Mr. Lavrov said.
Throughout the weeks preceding Azerbaijan's counteroffensive, Russia was actively preparing a platform for negotiations. However, the practical steps of Armenian authorities demonstrated that Yerevan was not interested in real results.
Recently, it’s been reported that N. Pashinyan was allegedly interested in reaching an agreement with Azerbaijan after coming to power and offered President Aliyev the holding of bilateral negotiations. Thus, Baku initially hoped that the new Armenian leadership, which had nothing to do with the Garabagh Clan and was not involved in the seizure of Azerbaijani lands, would follow a position different from that of the former leaders of Armenia. However, this did not happen. Pashinyan used time and the negotiation process to strengthen his own position, as well as to strengthen his political influence in Daghlig Garabagh bringing people loyal to him to power there.
Meanwhile, over the past months, Baku has made it clear to the Armenian leadership that it has lost confidence both in it and in the negotiation process. The turning point in the position of Baku was in September 2019 after N. Pashinyan, while in Daghlig Garabagh, said that ‘Karabakh was Armenia, period.’ Yet another irritating point for Azerbaijan was the inauguration ceremony of the so called president of the separatist regime in the city of Shusha, which is the political and cultural centre of the Azerbaijani population of the region.
New reality: war and settlement from scratch
By September 27, the military and political situation has escalated to the limit. On the morning of that day, in response to yet another shelling of Azerbaijani positions by Armenian armed forces, Azerbaijan launched a large-scale counter-offensive along the entire front line in the Daghlig Garabagh conflict zone. In a matter of weeks, Azerbaijan achieved by force what the negotiating parties could not do for more than a quarter of a century.
Now, after the liberation of the territories seized by Armenia about 28 years ago, negotiations with Yerevan based on the previous agenda lost practical meaning. Direct negotiations with the Pashinyan government is also meaningless, as he showed that he is not a reliable negotiator responsible for his words and actions.
In fact, Pashinyan undermined the position of Russia, which was confident in the implementation of intermediate solution to the problem followed by the introduction of Russian peacekeepers to the conflict zone. The Armenian leadership made it clear that it did not accept plans that provide for the return of lands to Azerbaijan. Yerevan knew that its demand to recognise Daghlig Garabagh as an independent state in exchange for the return of the seven occupied districts was unacceptable for Baku.
Past several weeks have clearly shown that external forces could not have a direct pressure on Azerbaijan, since Baku acts within the framework of international norms and principles and is waging a war of liberation on its own territory. On the other hand, no one was going to exert any pressure on Yerevan, as before the war. Negotiations with Yerevan, when the Armenian leadership is completely demoralized and disoriented, and continues to act from destructive positions, have become meaningless. At least, it is quite obvious that the previous agenda of the negotiations, which assumed the discussion of the gradual return of Azerbaijani territories, is no longer relevant, and there is no new agenda.
The signing of a trilateral statement on November 10, which provided for a ceasefire in the Daghlig Garabagh conflict zone, opened up new prospects for the region, including for diplomatic contacts. In fact, the agreement put an end to the long-term conflict changing the course of the settlement from the military plane to the political and diplomatic.
The agreement was reached exclusively with the active intervention of the Kremlin, while the other co-chairs of the OSCE Minsk Group did not participate in its preparation. This caused an extremely zealous reaction in Washington, and especially in Paris.
A senior US State Department official said the US and France “remain committed to their roles as co-chairs of the Minsk Group... acknowledging the actions taken by Russia that led to a ceasefire that did last for a week. But we also acknowledge that there are many issues that the Russians need to clarify, such as the parameters of the agreement, including the role of Turkey. ”
According to the head of the International Committee of the Federation Council of Russia, Konstantin Kosachev, "the statements of the US and France are the manifestation of jealousy, as they are concerned that they could miss something."
According to the senator, Washington and Paris are now seeking the ways to get out of the existing situation, trying to understand why they were unable to fulfil the peacekeeping mission in Daghlig Garabagh as successfully as Russia did. At the same time, the politician said that "the Russian diplomats were in constant contact with their American and French counterparts at all stages (trilateral negotiations on Garabagh) of the process." In addition, Russia will continue to inform the co-chairs and members of the Minsk Group on the progress of the peacekeeping operation in Daghlig Garabagh, Kosachev said. He also noted that the joint Russian-Turkish monitoring centre in Azerbaijan "will closely monitor the peacekeeping mission without actually conducting peacekeeping operations."
On November 18, Mr. Sergei Lavrov took part in consultations with the French and American representatives of the OSCE Minsk Group co-chairing countries. They discussed the situation in the region after a joint declaration of ceasefire between Azerbaijan, Armenia and Russia on November 10.
The statement released at the end of the meeting shows that the parties only discussed the issues of coordination between the three chairing countries.
At the same time, no one talks about the prospects of the negotiation process under the new conditions, although Paris and Washington hint at the continuation of discussions on the status of Daghlig Garabagh. But under the new realities, such hints are simply irrelevant.
There are no serious prerequisites for constructive participation of Armenia in the political dialogue either. Amid the deteriorating internal political situation, calls for the resignation of Nikol Pashinyan in the country, the future of the incumbent Armenian government seems increasingly illusory. So it is very likely that Baku will start the new settlement process from scratch with the new leadership of Armenia.