Azərbaycanda bank əmanətlərinin sığortası sisteminin yeni parametrləri 2021-ci il aprelin 5-dən tətbiq ediləcək
Müəllif: Nurlana QULİYEVA
Azərbaycanın bank sektoru başa çatmaqda olan 2020-ci ilin karantin böhranlarına nə qədər duruş gətirə bilsə də, əlavə dövlət dəstəyi olmadan onun yaşaması getdikcə çətinləşir. Bu üzdən, bu günlərdə əmanətlərin tam sığortası sisteminin daha dörd ay uzadılması barədə verilən qərar bu gün üçün olduqca məntiqli və əsaslandırılmış addımdır. Bundan başqa, sistemə Mərkəzi Bankdan və Əmanətlərin Sığortalanması Fondundan (ADIF) həm özəl investorlar, həm də iş adamlarının dəfələrlə təklif etdiyi çox aktual düzəlişlər edilib.
Uyğunlaşma üçün vaxt
Beləliklə, «Əmanətlərin tam sığortalanması haqqında» qanunda edilən dəyişikliklərə əsasən, Azərbaycanda bu sistem daha dörd ay - 5 aprel 2021-ci il tarixinədək uzadıldı. Yada salaq ki, Azərbaycanda bu sistem ilk dəfə 1 mart 2016-cı il tarixdən üç il müddətinə tətbiq edilib. 2019-cu ildə onun fəaliyyət müddəti bir il daha uzadılıb - 4 mart 2020-ci ilə qədər, daha sonra müddət 4 dekabr 2020-ci ilədək uzadıldı.
Etiraf etmək lazımdır ki, bu sistemin təsiri yetərincə müsbət oldu - bank sektoru böhran dövründə duruş gətirməyi bacardı, milli valyutada əmanətlərin həcmi önəmli dərəcədə artdı, faiz dərəcələri, nəhayət ki, real səviyyədə sabitləşdi və s. Başqa tərəfdən, bu, tənzimləyiciyə “toksik” bankları bağlamaq qərarına həssaslığı azaltmağa imkan verdi. Məsələn, bu, yaz dörd yerli bank – «AtaBank», «Amrahbank», «AGBank» və «NBC Bank» müflis elan edildi.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, əmanətlərin tam sığortalanması sisteminin tətbiqi ciddi nəticələr verib.
“Əmanətlərin tam sığortası haqqında» qanuna əsaslanaraq, bank sektorunun sağlamlaşdırılmasını tam ölçüdə həyata keçirə bildik. Zəif banklar bazardan kənarlaşdırıldı. 43 min bank əmanətçisinə 1,3 milyard manat məbləğində təzminat ödənildi. Əmanətçilər banklara nəzarət etməlidirlər ki, onlar da bunu edir”, - deyə ölkənin baş bankiri vurğulayıb.
Düzdür, sistem özünü doğrultsa da, ekspertlər, bazar iştirakçıları və tənzimləyici ADIF-lə bir məsələdə həmfikir idilər ki, mövcud versiyada sistemin müddətini uzatmaq məqsədəuyğun deyil və artıq o qədər də səmərə vermir.
“Biz əmanətlərin tam sığortalanması zamanı elə vəziyyətlə qarşılaşırıq ki, əvvəllər bank seçilməsində həlledici rol oynayan digər parametrlər - bankın işinin effektiv modeli, səhmdarların strukturu, rahat xidmət və s. müştəri üçün böyük rol oynamır”, - deyə yerli bankirlərdən biri daha öncə qeyd etmişdi.
Bundan əlavə, ADIF ilə tənzimləyici əmanətlərin tam sığortası sisteminin yeni modeli üzərində işləməyə başlayıblr ki, onu artıq bu ildən "yumşaq və mərhələli" şəkildə tətbiq etməyi planlaşdırırdılar. Ancaq... pandemiya, qlobal iqtisadi böhran başladı və bank sektoru maliyyə bazarının bütün digər halqaları kimi mənfi amillərin güclü təzyiqi altında qaldı. Aydındır ki, bu dövrdə bazar üçün, psixoloji səviyyədə olsa belə, hər hansı bir yenilik etmək çox risklidir.
Bununla bağlı, gələn il aprelin 5-dən etibarən əmanətlərin sığortası sistemində dəyişikliklərin edilməsinə qərar verildi və onaqədərki dövr "keçid dövrü" elan edildi. Həmin müddət ərzində karantinlə bağlı vəziyyəti aydınlaşacaq, əmanətçilər isə yeni nüanslar haqqında yetərincə məlumat ala biləcəklər və bankların da onlara uyğunlaşmaq üçün kifayət qədər vaxtları olacaq.
Önəmli nüanslar
“AMB və Əmanətlərin Sığortalanması Fondu əmanətlərin sığortasının yeni mexanizmi üzrə Strategiya hazırlayıb. Bu strategiya İqtisadi Şuranın iclasında müzakirə edilib və 5 aprel 2021-ci il tarixinədək keçid dövrü tətbiq edilməsinə qərar verilib. Bu zaman, keçid dövrü üçün yeni əmanət sığortası mexanizmi istifadə ediləcək. Bura əmanətlərin tam sığortalanması təcrübəsindən imtina edilməsi və bir sıra başqa dəyişikliklər daxildir", - deyə Mərkəzi Bankın əmanətlərin sığortası sistemindəki yeniliklər barədə yaydığı press-relizində vurğulanıb.
Bildirmək gərəkdir ki, tətbiq olunan dəyişikliklər yetərincə prinsipialdır və əksər ekspertlərin fikrincə, Azərbaycanda bank sektorunun böhrandan sonrakı inkişafına müsbət təsir göstərməlidir.
Belə ki, əmanətlərin sığortası üzrə kompensasiya məbləği 30 manatdan 100 min manata qaldırılacaq. ADIF-in icraçı direktoru Tural Piriyevin sözlərinə görə, sığortalanmış əmanətlərin məbləği 6,5 milyard manatdan təxminən 2 dəfə azalaraq 3,5 milyard manata düşəcək. Beləliklə, əmanətlərin tam sığortalanması sistemi limitli sığorta mexanizminə çevriləcək.
Bu zaman T.Piriyev vurğulayıb ki, əmanətlərin sığorta dərəcəsinin artırılması məsələsi hələlik gündəmdə deyil. “Hazırda Azərbaycan banklarında xarici valyutada əmanətlərin faiz dərəcəsi illik, təxminən, 1-1,5%-dir. Fond illik 2,5% -ə qədər olan əmanətləri sığortalayır. Əgər əmanət faizləri artarsa, sığorta dərəcələrinə yenidən baxıla bilər”, - deyə o bildirib.
Burada ən vacib yeniliklərdən biri fərdi sahibkarların bank hesablarının 20 min manatlıq hissəsinin sığortalanmasıdır. İş çevrələrinin nümayəndələri dəfələrlə bununla bağlı tənzimləyiciyə müraciət ediblər və budur, onların istəkləri nəzərə alınıb. Qeyd edilib ki, bu kateqoriyaya daxil olan sahibkarlar maliyyə risklərinə xüsusilə həssas olur və vəsait itkisi onların bizneslərini itirmələrinə səbəb ola bilər. Bu baxımdan, fərdi sahibkarların əmanət sığortası sisteminə daxil edilməsi hökumətin kiçik sahibkarlığın inkişafı siyasətini dəstəkləyəcək və bank sisteminə inamın artmasına xidmət edəcək. Bu məqamın zəruriliyini daha aydın əsaslandırmaq üçün, qeyd etmək gərəkdir ki, Azərbaycanda əhalinin bank əmanətləri (fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin vəsaitləri də daxil olmaqla) 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında 8,9% azalıb.
Bundan əlavə, vətəndaşların notariusların depozit hesablarındakı vəsaitləri bütünlüklə sığortalanmaya şamil edilir. Bu isə notariuslar vasitəsi ilə əmlak əməliyyatları apararkən, xüsusilə daşınmaz əmlak alqı-satqısı zamanı maliyyə xidməti istehlakçılarının hüquqlarının yetərli qorunmasını təmin etmək üçün gerçəkləşdirilib.
Tənzimləyicinin qiymətləndirməsinə görə, bu sxem banklardakı əmanətlərin 99,9%-ni tam qorumağa imkan yaradır. "Bu, əmanətlərin önəmli hissəsi üçün sığortanın tam əhatə olunmasını təmin edəcək, bank risklərinin idarə edilməsi sistemini inkişaf etdirməyə imkan yaradacaq, rəqabəti və bank sisteminin dayanıqlılığını gücləndirəcək", - deyə Mərkəzi Bankda sanırlar.
Əslində, bu yeniliklər, həqiqətən, gözlənilən və tələb olunan idi, buna görə də, böyük ehtimalla, tənzimləyicinin ümidlərini doğruldacaq. Əlbəttə ki, əgər yeni "qlobal sürprizlər" olmazsa...

Azerbaijan to introduce new parameters of the insurance system for bank deposits on April 5
No matter how strong the banking sector of Azerbaijan withstands the lockdown of the outgoing 2020, it becomes increasingly difficult to survive without additional state support. Therefore, the government has recently made quite a logical and justified step to extend the full deposit insurance system for another four months. Moreover, amid the repeated requests of both private investors and businessmen to the Central Bank and the Deposit Insurance Fund (ADIF), relevant amendments have been made to the system.
Time to adapt
According to the amendments to the Law on Full Deposit Insurance, the system has been extended for another four months until April 5, 2021. It was first introduced in Azerbaijan on March 1, 2016 for a period of three years. In 2019, the period of deposit insurances was extended for one more year until March 4, 2020, and then until December 4, 2020.
Admittedly, the effect of the system turned out to be quite positive - the banking sector managed to stay afloat in times of crisis, the volume of deposits in the national currency increased noticeably, rates have finally stabilized at real level, etc. On the other hand, this allowed the regulator to reduce its sensitivity to decisions on closing ‘toxic’ banks, such as  AtaBank, Amrahbank, AGBank and NBC Bank declared bankrupt this spring.
Elman Rustamov, Chairman of the Board of the Central Bank of Azerbaijan, noted that the introduction of a full deposit insurance system has yielded serious benefits. “Thanks to the law on full insurance of deposits, we could fully implement the recovery of the banking sector. Weak banks are excluded from the market. 43,000 depositors were paid compensation in the amount of ₼1.3 billion. Depositors must control banks, and they do so now,” Mr. Rustamov said.
Although the system has justified itself, experts, market participants, the regulator and ADIF agreed that it was irrelevant to extend the period of insurance of bank deposits under current circumstances, as it was no longer effective. “We have a situation when with full insurance of deposits, other parameters that used to play an instrumental role in choosing banks, such as the effective operation model, shareholder structure, comfortable service, etc., play an insignificant role for clients,” one of the local bankers noted earlier.
Moreover, the regulator and ADIF began developing a new model of the full deposit insurance system, planning to introduce it this year “softly and in stages”.
But... with the pandemic and global economic crisis, the banking sector, like all other elements of the financial market, is strongly affected by negative factors. It is clear that it is very risky for the market to make any innovations even at the psychological level during this period.
In this regard, it was decided to start introducing amendments to the deposit insurance system from April 5 next year, and the period before that was declared "transitional". During this time, the situation with quarantine will become clear, depositors will receive enough information about new nuances, and banks will have enough time to adapt to changes.
Important nuances
“CBA and ADIF have developed a strategy for the new deposit insurance mechanism, which was discussed at the meeting of the Economic Council. It was decided to apply the transition period until April 5, 2021. At the same time, a new deposit insurance mechanism will be applied for the transition period. It includes, inter alia, the rejection of the practice of full insurance of deposits, as well as a number of other changes," a press release from the Central Bank of Azerbaijan said about innovations in the deposit insurance system.
It must be said that the new amendments are quite principal and, according to most experts, should positively affect the post-crisis development of the banking sector in Azerbaijan.
Thus, the amount of compensations for deposit insurance will be increased from ₼30,000 to ₼100,000. According to ADIF’s Executive Director Tural Piriyev, insurance deposits (₼6.5b) will decrease by almost twice and will reach ₼3.5b. Thus, the system of full insurance of deposits will become a limited insurance mechanism.
At the same time, Mr. Piriyev underlined that the issue of raising the deposit insurance rate is not on the agenda for now. “Currently, the annual interest rate of foreign currency deposits in Azerbaijani banks is about 1-1.5%. ADIF insures deposits with an annual yield rate of up to 2.5%. If interest on deposits grows, then insurance rates can be revised,” Piriyev said.
Perhaps, one of the most important points of innovation is the partial insurance of deposits – maximum of ₼20,000 in bank accounts of individual entrepreneurs. The business community has repeatedly asked the regulator about this, and their wishes have been taken into account. It is noted that entrepreneurs of this category are especially sensitive to financial risks, and the loss of funds can lead to the loss of their business. In this regard, the inclusion of individual entrepreneurs in the deposit insurance system will support the government's policy on the development of small businesses and will serve to increase confidence in the banking system. To make it clear, the bank deposits of the population in Azerbaijan (including the funds of individuals engaged in individual entrepreneurial activity) decreased by 8.9% in January-October 2020.
In addition, the funds of citizens in the deposit accounts of notaries are fully insured. This has been done to ensure proper protection of the rights of consumers of financial services when making property transactions through notaries, especially when buying and selling real estate.
According to the CBA estimates, the novel mechanism fully protects 99.9% of deposits in banks. "This will provide full coverage of insurance for a significant portion of deposits, will improve the banking risk management system, enhance competition and stability of the banking system," CBA said.
Well, the innovations were indeed expected and in demand, so it is likely that the regulator's hopes will be justified. Until, of course, new global surprises...