Azərbaycanda bank əmanətlərinin sığortası sisteminin yeni parametrləri 2021-ci il aprelin 5-dən tətbiq ediləcək
Müəllif: Nurlana QULİYEVA
Azərbaycanın bank sektoru başa çatmaqda olan 2020-ci ilin karantin böhranlarına nə qədər duruş gətirə bilsə də, əlavə dövlət dəstəyi olmadan onun yaşaması getdikcə çətinləşir. Bu üzdən, bu günlərdə əmanətlərin tam sığortası sisteminin daha dörd ay uzadılması barədə verilən qərar bu gün üçün olduqca məntiqli və əsaslandırılmış addımdır. Bundan başqa, sistemə Mərkəzi Bankdan və Əmanətlərin Sığortalanması Fondundan (ADIF) həm özəl investorlar, həm də iş adamlarının dəfələrlə təklif etdiyi çox aktual düzəlişlər edilib.
Uyğunlaşma üçün vaxt
Beləliklə, «Əmanətlərin tam sığortalanması haqqında» qanunda edilən dəyişikliklərə əsasən, Azərbaycanda bu sistem daha dörd ay - 5 aprel 2021-ci il tarixinədək uzadıldı. Yada salaq ki, Azərbaycanda bu sistem ilk dəfə 1 mart 2016-cı il tarixdən üç il müddətinə tətbiq edilib. 2019-cu ildə onun fəaliyyət müddəti bir il daha uzadılıb - 4 mart 2020-ci ilə qədər, daha sonra müddət 4 dekabr 2020-ci ilədək uzadıldı.
Etiraf etmək lazımdır ki, bu sistemin təsiri yetərincə müsbət oldu - bank sektoru böhran dövründə duruş gətirməyi bacardı, milli valyutada əmanətlərin həcmi önəmli dərəcədə artdı, faiz dərəcələri, nəhayət ki, real səviyyədə sabitləşdi və s. Başqa tərəfdən, bu, tənzimləyiciyə “toksik” bankları bağlamaq qərarına həssaslığı azaltmağa imkan verdi. Məsələn, bu, yaz dörd yerli bank – «AtaBank», «Amrahbank», «AGBank» və «NBC Bank» müflis elan edildi.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, əmanətlərin tam sığortalanması sisteminin tətbiqi ciddi nəticələr verib.
“Əmanətlərin tam sığortası haqqında» qanuna əsaslanaraq, bank sektorunun sağlamlaşdırılmasını tam ölçüdə həyata keçirə bildik. Zəif banklar bazardan kənarlaşdırıldı. 43 min bank əmanətçisinə 1,3 milyard manat məbləğində təzminat ödənildi. Əmanətçilər banklara nəzarət etməlidirlər ki, onlar da bunu edir”, - deyə ölkənin baş bankiri vurğulayıb.
Düzdür, sistem özünü doğrultsa da, ekspertlər, bazar iştirakçıları və tənzimləyici ADIF-lə bir məsələdə həmfikir idilər ki, mövcud versiyada sistemin müddətini uzatmaq məqsədəuyğun deyil və artıq o qədər də səmərə vermir.
“Biz əmanətlərin tam sığortalanması zamanı elə vəziyyətlə qarşılaşırıq ki, əvvəllər bank seçilməsində həlledici rol oynayan digər parametrlər - bankın işinin effektiv modeli, səhmdarların strukturu, rahat xidmət və s. müştəri üçün böyük rol oynamır”, - deyə yerli bankirlərdən biri daha öncə qeyd etmişdi.
Bundan əlavə, ADIF ilə tənzimləyici əmanətlərin tam sığortası sisteminin yeni modeli üzərində işləməyə başlayıblr ki, onu artıq bu ildən "yumşaq və mərhələli" şəkildə tətbiq etməyi planlaşdırırdılar. Ancaq... pandemiya, qlobal iqtisadi böhran başladı və bank sektoru maliyyə bazarının bütün digər halqaları kimi mənfi amillərin güclü təzyiqi altında qaldı. Aydındır ki, bu dövrdə bazar üçün, psixoloji səviyyədə olsa belə, hər hansı bir yenilik etmək çox risklidir.
Bununla bağlı, gələn il aprelin 5-dən etibarən əmanətlərin sığortası sistemində dəyişikliklərin edilməsinə qərar verildi və onaqədərki dövr "keçid dövrü" elan edildi. Həmin müddət ərzində karantinlə bağlı vəziyyəti aydınlaşacaq, əmanətçilər isə yeni nüanslar haqqında yetərincə məlumat ala biləcəklər və bankların da onlara uyğunlaşmaq üçün kifayət qədər vaxtları olacaq.
Önəmli nüanslar
“AMB və Əmanətlərin Sığortalanması Fondu əmanətlərin sığortasının yeni mexanizmi üzrə Strategiya hazırlayıb. Bu strategiya İqtisadi Şuranın iclasında müzakirə edilib və 5 aprel 2021-ci il tarixinədək keçid dövrü tətbiq edilməsinə qərar verilib. Bu zaman, keçid dövrü üçün yeni əmanət sığortası mexanizmi istifadə ediləcək. Bura əmanətlərin tam sığortalanması təcrübəsindən imtina edilməsi və bir sıra başqa dəyişikliklər daxildir", - deyə Mərkəzi Bankın əmanətlərin sığortası sistemindəki yeniliklər barədə yaydığı press-relizində vurğulanıb.
Bildirmək gərəkdir ki, tətbiq olunan dəyişikliklər yetərincə prinsipialdır və əksər ekspertlərin fikrincə, Azərbaycanda bank sektorunun böhrandan sonrakı inkişafına müsbət təsir göstərməlidir.
Belə ki, əmanətlərin sığortası üzrə kompensasiya məbləği 30 manatdan 100 min manata qaldırılacaq. ADIF-in icraçı direktoru Tural Piriyevin sözlərinə görə, sığortalanmış əmanətlərin məbləği 6,5 milyard manatdan təxminən 2 dəfə azalaraq 3,5 milyard manata düşəcək. Beləliklə, əmanətlərin tam sığortalanması sistemi limitli sığorta mexanizminə çevriləcək.
Bu zaman T.Piriyev vurğulayıb ki, əmanətlərin sığorta dərəcəsinin artırılması məsələsi hələlik gündəmdə deyil. “Hazırda Azərbaycan banklarında xarici valyutada əmanətlərin faiz dərəcəsi illik, təxminən, 1-1,5%-dir. Fond illik 2,5% -ə qədər olan əmanətləri sığortalayır. Əgər əmanət faizləri artarsa, sığorta dərəcələrinə yenidən baxıla bilər”, - deyə o bildirib.
Burada ən vacib yeniliklərdən biri fərdi sahibkarların bank hesablarının 20 min manatlıq hissəsinin sığortalanmasıdır. İş çevrələrinin nümayəndələri dəfələrlə bununla bağlı tənzimləyiciyə müraciət ediblər və budur, onların istəkləri nəzərə alınıb. Qeyd edilib ki, bu kateqoriyaya daxil olan sahibkarlar maliyyə risklərinə xüsusilə həssas olur və vəsait itkisi onların bizneslərini itirmələrinə səbəb ola bilər. Bu baxımdan, fərdi sahibkarların əmanət sığortası sisteminə daxil edilməsi hökumətin kiçik sahibkarlığın inkişafı siyasətini dəstəkləyəcək və bank sisteminə inamın artmasına xidmət edəcək. Bu məqamın zəruriliyini daha aydın əsaslandırmaq üçün, qeyd etmək gərəkdir ki, Azərbaycanda əhalinin bank əmanətləri (fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin vəsaitləri də daxil olmaqla) 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında 8,9% azalıb.
Bundan əlavə, vətəndaşların notariusların depozit hesablarındakı vəsaitləri bütünlüklə sığortalanmaya şamil edilir. Bu isə notariuslar vasitəsi ilə əmlak əməliyyatları apararkən, xüsusilə daşınmaz əmlak alqı-satqısı zamanı maliyyə xidməti istehlakçılarının hüquqlarının yetərli qorunmasını təmin etmək üçün gerçəkləşdirilib.
Tənzimləyicinin qiymətləndirməsinə görə, bu sxem banklardakı əmanətlərin 99,9%-ni tam qorumağa imkan yaradır. "Bu, əmanətlərin önəmli hissəsi üçün sığortanın tam əhatə olunmasını təmin edəcək, bank risklərinin idarə edilməsi sistemini inkişaf etdirməyə imkan yaradacaq, rəqabəti və bank sisteminin dayanıqlılığını gücləndirəcək", - deyə Mərkəzi Bankda sanırlar.
Əslində, bu yeniliklər, həqiqətən, gözlənilən və tələb olunan idi, buna görə də, böyük ehtimalla, tənzimləyicinin ümidlərini doğruldacaq. Əlbəttə ki, əgər yeni "qlobal sürprizlər" olmazsa...

Новые параметры системы страхования банковских вкладов в Азербайджане будут внедрены с 5 апреля
Как бы стоически ни выдерживал банковский сектор Азербайджана карантинные кризисы уходящего 2020 года, выживать без дополнительной поддержки государства становится все труднее. И поэтому принятое на днях решение о продлении системы полного страхования вкладов еще на четыре месяца вполне логичный и оправданный на сегодня шаг. Более того, в эту систему внесены очень актуальные на сегодня поправки, о которых неоднократно просили Центробанк и Фонд страхования вкладов (ADIF) как частные вкладчики, так и бизнесмены.
Время на адаптацию
Итак, согласно поправкам в закон «О полном страховании вкладов», эта система в Азербайджане продлена еще на четыре месяца - до 5 апреля 2021 года. Напомним, что впервые она была внедрена в Азербайджане с 1 марта 2016 года сроком на три года. В 2019 году ее срок действия был продлен еще на один год - до 4 марта 2020 года, а затем до 4 декабря 2020 года.
Надо признать, что эффект от этой системы оказался достаточно положительным - банковскому сектору удалось удержаться на плаву в кризисные времена, заметно вырос объем вкладов в национальной валюте, ставки на них, наконец-то, стабилизировались на реальной отметке и т.д. С другой стороны, это позволило регулятору снизить чувствительность к решениям о закрытии «токсичных» банков. К примеру, после объявления банкротами весной этого года сразу четырех местных банков - AtaBank, Amrahbank, AGBank и NBC Bank.
Как отметил председатель правления Центробанка Эльман Рустамов, внедрение системы полного страхования вкладов дало серьезные результаты. «Опираясь на закон «О полном страховании вкладов», мы смогли в полной мере осуществить оздоровление банковского сектора. Слабые банки отстранены от рынка. 43 тысячам вкладчиков банков была выплачена компенсация в размере 1,3 млрд. манатов. Вкладчики должны контролировать банки, что они и делают», - отметил главный банкир страны.
Словом, хотя система себя и оправдала, и эксперты, и участники рынка, и регулятор с ADIF сходились во мнении, что продлевать ее в нынешней версии нецелесообразно и уже не столь эффективно. «Мы сталкиваемся с ситуацией, что при полном страховании вкладов другие параметры, которые раньше играли определяющую роль при выборе банка, - эффективная модель работы банка, структура акционеров, комфортный сервис и т.д. - не играют для клиента большую роль», - отмечал ранее один из местных банкиров.
Более того, регулятор с ADIF начали разработку новой модели системы полного страхования вкладов, планируя внедрять ее уже в этом году «мягко и поэтапно».
Но… наступили пандемия, глобальный экономический кризис, и банковский сектор, как и все остальные звенья финансового рынка, оказался под сильным давлением негативных факторов. Ясно, что идти на какие-либо новшества даже на психологическом уровне в этот период для рынка очень рискованно.
В этой связи принято решение начать вводить поправки в систему страхования вкладов с 5 апреля следующего года, а период до этого объявлен «переходным». За это время как раз прояснится ситуация с карантином, вкладчики получат достаточно информации о новых нюансах, ну и у банков будет достаточно времени к ним адаптироваться.
Важные нюансы
«ЦБА и Фонд страхования вкладов подготовили Стратегию по новому механизму страхования вкладов. Эта стратегия была обсуждена на заседании Экономического совета, и было принято решение до 5 апреля 2021 года применять переходный период. При этом на переходный период будет применяться новый механизм страхования вкладов. Он включает, в том числе, отказ от практики полного страхования вклада, а также ряд других изменений», - подчеркивается в пресс-релизе ЦБА по поводу новшеств в системе страхования вкладов.
Надо сказать, что вводимые поправки достаточно принципиальны и, по мнению большинства экспертов, должны позитивно повлиять на посткризисное развитие банковского сектора Азербайджана.
Так, сумма компенсации по страхованию вкладов будет увеличена с 30 до 100 тыс. манатов. По словам исполнительного директора ADIF Турала Пириева, страховые вклады на сумму 6,5 млрд. манатов снизятся почти в 2 раза и составят 3,5 млрд. Таким образом, система полного страхования вкладов превратится в механизм лимитного страхования.
При этом Т.Пириев подчеркнул, что пока вопрос о повышении ставки по страхованию вкладов на повестке дня не стоит. «В настоящее время процентная ставка вкладов в иностранной валюте в банках Азербайджана составляет около 1-1,5% годовых. А фонд страхует вклады с доходностью до 2,5% годовых. Если проценты по вкладам вырастут, то можно пересмотреть ставки по страхованию», - отметил он.
Пожалуй, один из самых важных пунктов новшеств - введение страхования части суммы в 20 тыс. манатов на банковских счетах индивидуальных предпринимателей. Об этом неоднократно просили регулятора представители деловых кругов, и вот их пожелания учтены. Отмечается, что предприниматели данной категории особенно чувствительны к финансовым рискам, и потеря средств может привести к потере ими бизнеса. В связи с этим включение индивидуальных предпринимателей в систему страхования вкладов будет поддерживать политику правительства по развитию малого бизнеса и послужит повышению доверия к банковской системе. Чтобы нагляднее обосновать необходимость этого пункта, отметим, что банковские вклады населения в Азербайджане (включая средства физлиц, занимающихся индивидуальной предпринимательской деятельностью) в январе-октябре 2020 года сократились на 8,9%.
Помимо этого, полностью подлежат страхованию денежные средства граждан, находящиеся на депозитных счетах нотариусов. А это уже было сделано для обеспечения должной защиты прав потребителей финансовых услуг при совершении имущественных сделок через нотариусов, особенно при купле-продаже недвижимости.
По оценкам регулятора, данная схема позволяет полностью защитить 99,9% вкладов в банках. «Это обеспечит полный охват страхованием значительной части вкладов, позволит усовершенствовать систему управления банковскими рисками, усилить конкуренцию и устойчивость банковской системы», - считают в Центробанке.
Что ж, новшества действительно были ожидаемыми и востребованными, так что вполне вероятно, что надежды регулятора будут оправданы. Если, конечно, не будет новых «глобальных сюрпризов»…