BITCOIN – MÖHTƏKİRLİK, YOXSA REZERVDİR
Koronavirus pandemiyasının, neft bazarının çökməsinin və s. amillərin səbəb olduğu qlobal iqtisadi böhran investorları və treyderləri qiymətli metallara və digər aktivlərə diqqəti artırmağa sövq edir. Son illərdə belə bir alternativ kimi kriptovalyuta da özünü göstərir. Bununla belə, bu bazarın dinamik inkişafına baxmayaraq, kriptovalyuta məzənnələri son dərəcə dəyişkəndir, onların ən populyarının bu yaxınlarda sıçrayışı və çöküşü bunu sübut edir.
Eyni zamanda, tənzimləyici bazanın olmaması, həmçinin kriptovalyutaların çirkli pulların yuyulması və digər cinayət məqsədləri üçün istifadə edilməsi, dünyanın virtual pul bazarına nəzarəti gücləndirməyə çağıran mərkəzi banklar arasında böyük narazılığa səbəb olur.
Bazarın hipervolatilliyi
Müəllifliyi yapon Satoşi Nakamotoya aid edilən ilk uğurlu kriptovalyutanın – «Bitcoin»in yaradılmasından, təxminən, 12 il keçir. Məhz o, ilk dəfə mərkəzsizləşdirmə prinsiplərinə və kompleks kriptoqrafik alqoritmlərə əsaslanan proqram təminatının ilk versiyasını yaradıb. O vaxtdan bəri, blokçeyn sistemi prinsiplərinə əsaslanan virtual pul bazarı inanılmaz dərəcədə böyüyüb və bu sıraya onlarla yeni ad əlavə edilib. «CoinMarketCap»ın məlumatına görə, bu ilin əvvəlinə olan vəziyyətə kriptovalyuta bazarının toplam kapitallaşması 1,1 trilyon dollar olaraq qiymətləndirilib.
Bununla belə, müəyyən üstünlüklərlə yanaşı, virtual valyuta bazarı yetərincə volatildir ki, bu, dəfələrlə məzənnənin kəskin artmasına və eyni sürətli çöküşə gətirib, bəzi kriptovalyutaların qiymətində on dəfələrlə azalma olub. Buna misal olaraq, keçən ilin yazından bəri müşahidə olunan, dekabr ayında güclənən və 2021-ci ilin yanvarında davam edən prosesləri göstərmək olar ki, bu, dünyanın ən geniş yayılmış virtual valyutası «Bitcoin»də kəskin titrəmələrə səbəb olub. İkinci ən böyük kriptovalyuta «Ethereum» ilə birlikdə qlobal bazarın, təxminən, 85%-i onun payına düşür.
Əsas kriptovalyutanın məzənnəsinin tarixi maksimum 20 min dolları keçdiyi 2017-ci il bumundan sonra «Bitcoin» məzənnəsinin 3867 dollar olduğu 2020-ci ilin martına qədər davam edən uzun bir depressiya dövrünə girdi. Sonrakı aylarda dəfələrlə bahalaşan bu kriptovalyuta keçən ilin dekabr ayının ikinci yarısında üç il əvvəlki tarixi maksimumu xeyli aşdı və 8 yanvar 2021-ci il günündə «Bitcoin» daha bir tarixi rekorda imza atdı - 42 min dollar oldu. Amma bundan sonra Yeni il «ralli»si başa çatdı. Heç bir açıq səbəb olmadan, məzənnə, demək olar ki, dörddə bir azaldı və 24 yanvar tarixində, təxminən, 32 min dollar səviyyəsində sabitləşdi.
Belə sərt məzənnə yüksəlişi və enişləri dünya rezerv valyutaları - ABŞ dolları, avro, funt, iyen və s. üçün tamamilə qeyri-normaldır. Müqayisə üçün: Amerika fond indeksləri «Dow Cones Industrial Average», «Standard&Poor`s 500» və «Nasdaq Composite» yeni ilin ilk tam iş həftəsində uyğun olaraq 1,5%, 1,6% və 1,4% artıb. Bu səbəbdən kriptovalyutaların hipervolatilliyi əksər institusional sərmayəçiləri özündən uzaqlaşdırmaqda davam edir.
Sərmayə aləti
Bununla yanaşı, bəzi hec-fondları və özəl investorlar virtual valyutalardan fəal şəkildə istifadə edirlər, xüsusən də bir sıra ekspertlər «Bitcoin»ə dolların düşməsi halında potensial hecinq vasitəsi kimi baxırlar. Son zamanlar peşəkar investorlar da bu virtual valyutaya böyük vəsaitlər yatırmağa başlayıblar, bununla yanaşı, 2017-ci ilin məzənnə «ralli»si əsasən pərakəndə investorların tələbindən qaynaqlanıb. O cümlədən, keçən ildən bəri bəzi böyük investorlar bildirdilər ki, kriptovalyutaları var, «PayPal Holdings Inc.» isə 2020-ci ilin oktyabrında bitkoin ticarətinə icazə verdi, «Robinhood Markets Inc»ə və «Square» qoşuldu.
Son aylarda ABŞ Federal Rezerv Sistemi və digər mərkəzi banklar tərəfindən ənənəvi bazara kütləvi valyuta daxil edilməsi, həmçinn peyvəndlərin yaradılması sayəsində koronavirus pandemiyasının nəzarət altına alınacağı gözləntiləri fonunda «Bitcoin»ə maraq artıb.
Tələb analitiklərin çoxsaylı açıqlamaları və qiymətləndirmələri ilə də dəstəklənib. Məsələn, «JPMorgan Chase» ekspertləri ehtimal edir ki, əgər kriptovalyuta "təhlükəsiz liman" kimi qızıla rəqib ola biləcəksə, «Bitcoin»in qiyməti 146 min dollara qədər sıçraya bilər. Analitiklər bunun səbəbini onda görürlər ki, «Bitcoin»in investisiya axınlarında qızılla rəqabət aparır. Beləliklə, bu virtual valyutanın bazar dəyəri özəl sektora ETF, yaxud qızıl külçələr və sikkələr kimi sərmayləri təmin etmək 4,6 dəfə artmalıdır. Oxşar səbəbdən, beynəlxalq analitika şirkət «Fundstrat Global Advisors»un ekspertləri düşünürlər ki, gələcəkdə yeddi qat artım olacaq və ikinci ən geniş yayılmış kriptovalyuta «Ethereum»un qiyməti aşağısı 10,5 min dollara qədər qalxacaq. Onun məzənənsi 2020-ci ilin mart ayından bəri bir neçə dəfə artıb, lakin yanvar ayının sonuna azalmağa başlayıb. Ümumiyyətlə, 2021-ci ilin yanvar ayının sonuna qədər bütün kriptovalyutaların bazar dəyəri, demək olar ki, 180 milyard dollar azalıb - rekord 1,1 trilyon dollar göstəricidən 926 milyard dollara qədər enib.
Uyğun olaraq, «BofA Global Research»in qiymətləndirməsi daha ayıq görünür, o, xəbərdarlıq edib ki, aparıcı kriptovalyutaların məzənnəsindəki kəskin sıçrayış qeyri-sabit ola bilər və bu, yanvar ayının ikinci yarısında müşahidə edildi.
Nəzarət lazımdır!
«Bitcoin»in məzənnəsinin dinamik artımında “oynamağa” qərar verən pərakəndə investorların və treyderlərin böyük itkisi, dünyanın aparıcı ölkələrinin maliyyə tənzimləyicilərini bu sahəyə nəzarəti gücləndirmək məsələsini qaldırmağa məcbur edir.
O cümlədən, Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) və Britaniya Maliyyə Bazarı Tənzimləyicisi (FCA) bu yaxınlarda bəyan ediblər ki, kriptovalyuta bazarı üzərində daha sərt bir nəzarətə ehtiyac duyulur, bəyanatda həmçinin bu bazardakı güclü volatillik, həmçinin onunla bağlı kriminal aktivlik vurğulanıb.
«Bitcoin»i son dərəcə spekulyativ aktiv adlandırmaq olar, üstəlik, istintaq araşdırmaları göstərir ki, kriptovalyuta çirkli pulların yuyulması üçün istifadə olunur, uyğun olaraq, bu sahədə qlobal koordinasiya və ehtimal ki, G7 və ya G20 səviyyəsində çoxtərəfli tədbirlər lazımdır",- deyə Avropa Mərkəzi Bankının rəhbəri Kristin Laqard bu yaxınlarda bildirib. Avropa Mərkəzi Bankının rəhbəri həmçinin vurğulayıb ki, kriptovalyutalar getdikcə daha çox çirkli pulların yuyulmasına qarşı maliyyə tədbirlərinin hazırlanması üzrə Qrupun - «Financial Action Task Force»un diqqətini çəkir.
Son on ilin təcrübəsindən də görünür ki, kriptovalyutaların dövriyyəsi, anonimlik, virtuallıq və transsərhəd dövriyyəsinin rahatlığı kimi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, cinayətkar fəaliyyətlər üçün ideal şərait yaradır - çirkli pulların yuyulmasında, kibercinayətlərdə, habelə narkotika ticarətində, terrorizmdə və s. istifadə edilir. Bu mənfi trendi təsdiqləyən növbəti fakt Almaniya prokurorluğunun (qanuni internetə alternativ "Kölgə Şəbəkəsi") «DarkNet»də fəaliyyət göstərən dünyanın ən böyük ticarət platforması «DarkMarket»in qanunsuz fəaliyyətinin ört-basdır edilməsi barədə son qərarı olub. Bu elektron platformanın vasitəsilə toplam 140 milyon avro məbləğində ən az 320 min əməliyyat həyata keçirilib: təxminən 0,5 milyon alıcı və 2400 satıcı buradan istifadə edərək, narkotika, saxta pul, oğurlanmış və ya saxta kredit kartı, anonim SİM kartlar, oğurlanmış fərdi məlumatlar və zərərli proqramlar alqı-satqısı ilə məşğul olub, bütün ödənişlər kriptovalyutalarla edilib.
Digər tərəfdən, qeyri-dövlət maliyyə aləti olaraq, virtual pulların emissiya mərkəzi yoxdur, onların klassik valyutalara ekvivalent hüquqi statusu yoxdur, onlar heç bir real aktiv tərəfindən dəstəklənmir. Beləliklə, bu yaxınlarda Britaniya tənzimləyicisi bir daha investorlara xəbərdarlıq edib ki, «Bitcoin»lə investisiya sxemlərində iştirak edən hər kəs bütün pullarını itirməyə hazır olmalıdır və kriptovalyuta bazarında itkilər olduğu təqdirdə, FCA-nın dəstəyinə ümid edə bilməzlər.
Bu yaxınlarda virtual pul bazarında baş verən bumun yaratdığı yan təsir kimi kriptovalyutaların mayninqi (istehsalı) üçün istifadə olunan video kartların qıtlığı müşahidə olunub: qiymətlər orta hesabla 100 dollar artıb, bəzi yüksək məhsuldar modellərdə isə 1,5-2 dəfə yüksəlib. Ekspertlər istisna etmir ki, video kartlardakı qıtlıq 2021-ci ilin ortalarına qədər davam edəcək.
Ehtiyatlı yanaşma
Kriptovalyutaların yayılması ilə bağlı çoxsaylı və yetərincə yüksək risklərə baxmayaraq, pul dövriyyəsinin virtuallaşması prosesi və klassik valyuta alətlərinə alternativ olan yeni maliyyə aktivlərinin meydana çıxması prosesi qaçılmazdır.
“Pandemiyanın başlanğıcından bəri ABŞ-da və Avropada müşahidə olunan misli görünməmiş pul çapı üzündən bu gün həm faiz dərəcələri, həm də dövlət qurumlarına olan inam tarixi ən aşağı həddədir. Bu, uzunmüddətli dövrdə inflyasiyanın yüksəlməsinin qaçılmaz olmasını göstərir ki, bu da mütləq real aktivlərdə əks olunacaq, özü də yalnız qızıl və daşınmaz əmlak kimi klassik aktivlərə deyil, həm də kriptovalyutalara da təsir edəcək”,- deyə «St. Gotthard Fund» fondunun direktoru Vladimir Vişnevski ehtimal edir.
Dünyanın bir çox ölkəsində, o cümlədən ABŞ-da da maliyyə tənzimləyiciləri bu cür nəticələrə gəlirlər, ABŞ-da kriptovalyuta bazarının inkişafının qadağan edtməyin qeyri-mümkünlüyünə inanırlar, lakin dünyada mövcud olan valyuta sisteminin tənzimləməsi və uyğunlaşması üzərində çalışmanın vacib olduğunu sayırlar. Belə ki, ABŞ maliyyə naziri vəzifəsinə namizəd Canet Yellen açıqlama yayıb ki, kriptovalyutalar və başqa rəqəmsal aktivlər maliyyə sisteminin effektivliyini artıra bilər.
«Bitcoin» və digər rəqəmsal aktivlər, kriptovalyutalar bütün dünya üzrə maliyyə əməliyyatları aparmağa imkan yaradır. Bu gün ABŞ-ın və bizim müttəfiqlərin maliyyə sisteminin səmərəliliyinin artırılması üçün kriptovalyutaların və digər rəqəmsal aktivlərin təqdim etdiyi üstünlükləri nəzərə almaq son dərəcə önəmlidir”, - deyə Canet Yellen vurğulayıb.
Amerikanın «Facebook» şirkətinin 2021-ci ilin əvvəlində öz kriptovalyutası «Libra»nı işə salmaq niyyəti də bu istiqamətin perspektivli olduğunu sübut edir. «Facebook»dan bildiriblər ki, yeni «Libra» modeli çox sayda rəqəmsal valyuta versiyasını dəstəkləyəcək, böyük hissədə isə ABŞ dolları kimi klassik pul vahidlərinə bağlanacaq.
Kriptovalyuta bazarı mövcud maliyyə sistemini dəyişdirmək istəyən digər dövlətlər üçün də yeni imkanlar təmin edir. Bu gün Çin dövlət kriptovalyutasını işlənməsi üzrə hamıdan irəlidədir: yanvar ayında dövlətə məxsus Çin bankı «Agriculture Bank of China» (ABC) Şençjendə bankomatlarda milli rəqəmsal valyuta ilə işi sınaqdan keçirməyə başladı.
Yəni bu gün kriptovalyutaların gələcəyi təzadlı görünür. Bir tərəfdən ənənəvi maliyyə bazarı tərəfindən ehtiyatlı davranılır və qəbul edilmir, digər tərəfdən investorlar üçün yetərincə əlverişli perspektivlər və gerçək maraqlar təqdim edir. Amma sonda nə qələbə çalacaq – bu sual hələ ki, açıqdır.

BITCOIN: SPECULATION OR RESERVE
The ongoing crisis in global economy exacerbated by the coronavirus pandemic, collapse of the oil market, etc., prompts investors and traders to turn to precious metals and other reserve assets. Cryptocurrency has become one of such alternatives in recent years. However, despite the dynamics of the cryptocurrencies market, the exchange rates are very volatile, as evidenced by constant rises and falls of the most popular types recently.
At the same time, the lack of a regulatory framework, as well as the use of cryptocurrencies for money laundering and other criminal purposes, is causing increasing discontent among the central banks of the world, calling for tightening control of the virtual money market.
Market hypervolatility
Almost 12 years have passed since the creation of the first successful cryptocurrency called Bitcoin and claimed to have been created by Satoshi Nakamoto, who has developed the first version of software based on the principles of decentralization and complex cryptographic algorithms. Since then, the virtual money market based on the blockchain system has grown incredibly, adding in dozens of new names. According to CoinMarketCap, as of January 2021, the total capitalization of the cryptocurrency market is $1.1 trillion.
However, along with certain advantages, the virtual currency market is very volatile, which has repeatedly caused sharp rises and falls in exchange rates, reducing the cost of some cryptocurrencies ten times. An example is the processes, which started last spring, intensified in December and continued in January 2021, leading to sharp fluctuations in the world's most popular virtual currency, Bitcoin. Together with the second largest cryptocurrency by volume, Ethereum, it accounts for about 85% of the global cryptocurrencies market.
After the boom in 2017, when the rate of Bitcoin exceeded the historical maximum of $20,000, we have observed a period of prolonged depression, which lasted until March 2020, when the rate stabilised at $3,867. In the second half of December 2020, Bitcoin set another historical record of $42,000. But then the New Year rally ended. Having decreased by almost a quarter for no obvious reason, the exchange rate stabilized by January 24 at about $32,000.
Interestingly, world reserve currencies such as the US Dollar, Euro, UK Pound, Japanese Yen, etc. do not show such a steep exchange rate volatility. For comparison: American Dow Jones Industrial Average, S&P’s 500 and Nasdaq Composite increased by 1.5%, 1.6% and 1.4%, respectively, during the first working week of the new year. This is why the hypervolatility of cryptocurrencies continues to discourage the majority of institutional investors.
Investment tool
Meanwhile, some hedge funds and private investors actively use virtual currencies, since some experts consider Bitcoin as a potential hedging tool when the US dollar’s rate falls. Investors have become interested in investing in Bitcoin recently, as the 2017 exchange rate rally was mainly driven by demand from retail investors.
Since 2020, some large investors have stated that they own cryptocurrency. Then, PayPal allowed bitcoin trading in October 2020, joining other companies such as Robinhood Markets and Square.
Interest in Bitcoin has increased in recent months amid massive foreign exchange injections into the traditional market from the US Federal Reserve and other central banks, as well as expectations that the coronavirus pandemic will be brought under control thanks to new vaccines.
Numerous statements and estimates of analysts has further fuelled the demand for Bitcoin. For example, JPMorgan Chase believes that the price of Bitcoin can jump to $146,000 if it becomes a competitor to gold as a safe reserve currency. Analysts explain this by Bitcoin’s increasing competion with gold in investment flows. Thus, the market value of Bitcoin must increase by 4.6 times in order to satisfy general private sector investment such as ETFs or gold ingots and coins. For a similar reason, experts of Fundstrat Global Advisors predict a sevenfold increase in the rate of the second most widespread cryptocurrency Ethereum - up to $10,500. Its rate has also increased several times since March 2020, but declined by the end of January. In general, the market value of all cryptocurrencies by the end of January 2021 fell by almost $180 billion - from a record $1.1 trillion to $926 billion.
Accordingly, the estimates of BofA Global Research looked much more credible, warning that a sharp jump in the rate of leading cryptocurrencies may turn out to be unstable, as was observed in the second half of January.
Control is a must!
Considerable losses of retail investors and traders, who decided to speculate on the dynamic growth of the Bitcoin exchange rate, force financial regulators of the leading countries to raise the issue of tightening control in this area.
In particular, the European Central Bank (ECB) and the British regulator of financial markets (FCA) have recently announced the need for stricter control in the cryptocurrency market, highlighting its strong volatility and related criminal activities. "Bitcoin can be called an extremely speculative asset. Moreover, criminal investigations have shown that cryptocurrency is used for money laundering. Accordingly, global coordination and multilateral action in this area is needed, possibly at the G7 or G20 level," ECB head Christine Lagarde said recently. She also noted that cryptocurrencies have received increasing attention of the Financial Action Task Force, a group responsible for the development of financial tools to combat money laundering.
Experience of the last decade shows that the turnover of cryptocurrencies creates ideal conditions for criminal activities (money laundering, cybercrimes), including drug trafficking, terrorism, etc., given their properties such as anonymity, virtuality and convenience of cross-border circulation. Another fact confirming this negative trend was the recent decision of the German prosecutor's office to stop the illegal activities of the world's largest trading platform DarkMarket operating in DarkNet (a shadow network alternative to the legal Internet). The e-platform has a record of at least 320,000 transactions for a total amount of about 140 million euros with about 0.5 million buyers and 2,400 sellers buying and selling drugs, counterfeit money, stolen or counterfeit credit cards, anonymous SIM cards, hacked personal data and malware.
On the other hand, being a non-state financial instrument, virtual money does not have an emission centre, a legal status equivalent to classical currencies, and it is also not backed by any real assets. So, recently, the British regulator again warned investors that everyone involved in investment schemes with Bitcoin must be ready to lose all their money, and that in case of losses in the cryptocurrency market, the losers cannot count on FCA support.
A side effect caused by the recent boom in the virtual money market was the shortage of video cards used for mining (production) of cryptocurrencies: prices increased by an average of $100, and for some high-performance models - by 1.5-2 times. Experts do not exclude that the deficit for video cards will last until mid-2021.
Cautious approach
Despite numerous high risks associated with the spread of cryptocurrencies, the virtualization of money circulation and the emergence of new financial assets alternative to classical currency instruments is inevitable. “Today, both interest rates and confidence in government institutions are at historic lows due to the unprecedented emission rates observed in the US and Europe since the beginning of the pandemic. This shows that the inflation growth in the long term will be inevitable, which will also affect real assets. Not only classical assets such as gold and real estate, but also cryptocurrencies,” director of the St. Gotthard Fund Vladimir Vishnevsky believes.
Financial regulators in many countries of the world, in particular the US, come to similar conclusions. They believe that the development of the cryptocurrency market cannot be prohibited, but it is possible to regulate and try to adapt it to the existing world currency system. So, the secretary-elect of the US Treasury Janet Yellen published a statement, which says that cryptocurrencies and digital assets can improve the efficiency of the financial system. “Bitcoin and other digital and cryptocurrencies are providing financial transactions around the globe, like many technological developments, this offers potential benefits for the US, and our allies,” Yellen said.
In this vein, Facebook is going to launch its own cryptocurrency Libra in early 2021. Facebook said the new Libra model will support multiple versions of digital currencies, most of which will be pegged to classic currencies like the US dollar.
The cryptocurrency market provides new opportunities also for other states seeking to change the existing financial system. Today, China is the most advanced country in terms of the development of its own state cryptocurrency: in January, the state-owned Chinese bank Agricultural Bank of China (ABC) began testing the national digital currency at ATMs in Shenzhen.
So the future of cryptocurrencies seems controversial. On the one hand, there is a cautious approach and rejection of the traditional financial market, on the other hand, there are quite favourable prospects and genuine interest of investors. Who will be the winner remains an open question.