KOMEDİYA İLƏ TRAGEDİYA ARASINDA
Ermənistanda daxili siyasi ehtiraslar yenidən qaynama nöqtəsinə çatıb. Fevralın 25-də bir anda sanki informasiya agentliklərinin xəbər lentlərinə «bomba düşdü»: «Hərbi çevriliş!», «Ordu siyasətə qarışdı!» və s. Səbəb? Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Onik Qasparyan baş nazir, Ali Baş Komandan Nikol Paşinyandan istefa verməsini tələb edibmiş.
Bundan dərhal sonra baş nazir Qasparyanın özünü vəzifədən kənarlaşdırıb. Lakin istefaya getmək fikrində olmadığını deyən Baş Qərargah rəisi tələbini təkrar irəli sürüb. Bunun ardından baş nazirin tərəfdarları və əleyhdarları əllərində səsgücləndiricilərlə küçələrə axışıb – küçələrdə gecələmələr, qarşıdurmalar və s…
Bəs, əslində, nə baş verir?
Uduzulmuş müharibənin afterşoku, yoxsa «İsgəndər»lə zərbə?
Bu gün Ermənistanda baş verənlər əsasən İrəvanın Qarabağda üzləşdiyi hərbi darmadağının afterşokudur. Məğlubiyyət hər zaman ağırdır. 30 il aparılmış «ordu Ermənistandadır, Azərbaycanda isə hərbi birləşmələrdir», «azərbaycanlılar döyüşə bilmir və ilk atəşdəcə qaçacaqlar» və s. kimi təbliğatın ardından alınan məğlubiyyət isə daha ağırdır. Üstəlik, 44 günlük müharibə boyu rəsmi erməni təbliğatı durmadan Ermənistan ordusunun uğurundan danışırdısa… Hələ noyabrın 2-də (!) Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin nümayəndəsi Artsun Ovannisyan Azərbaycanın «blitzkriqinin baş tutmadığını» deyirdi.
Lakin kapitulyasiyanın imzalanmasından dərhal sonra insanlar İrəvan küçələrinə axışmışdı. Maraqlıdır ki, sənədi Paşinyan «gizli yerdə» imzalamışdı və görünür, onu uzun müddət gizlətməyin mümkün olmayacağını düşünməmişdi.
O vaxtdan Ermənistan daxili siyasətində ehtiraslar bir neçə dəfə özünün pik həddinə çatıb. Bu müddət ərzində İrəvanda parlamentin binasına, hətta Paşinyanın iş otağına belə, hücumlar edilib, baş nazirin kabinetindən parfüm və kompüter «oğurlanıb». Küçələrə axışmış müxalifət öz vahid namizədini də müəyyənləşdirib, eyni zamanda devrilmiş Qarabağ klanının liderləri Robert Koçaryan və Serj Sarqsyan xeyli fəallaşıblar.
Ekspertlərin çoxu əmindir ki, ehtirasların yenidən coşmasında Paşinyanın «İsgəndər» raket komplekslərilə bağlı düşünülməmiş bəyanatı da rol oynayıb. Onu, Azərbaycana qarşı bu «möcüzə silah»dan istifadə etməməkdə günahlandırıblar. Ardınca isə general Movses Akopyanın açıqlaması gəlib: «İsgəndər»dən istifadə olunub, amma raketin atıldığı istiqamət açıqlanmır. Ermənistan bloqlarında dərhal versiyalar irəli sürülməyə başlayıb: raket Bakı və ya Gəncə istiqamətində deyil, Şuşaya atılıb və bu, Azərbaycan Ordusunun erməni hərbçilərini oradan çıxarmasından sonra baş verib.
Məsələ bununla da biğməyib. Ermənistanın sabiq prezidenti Serj Sarqsyan müsahibəsində yenidən Nikol Paşinyana öyüd-nəsihət verməyə başlayıb: «İsgəndər»dən artıq müharibənin 4-cü günü istifadə olunmalı və o, Bakıya atılmalı idi! Baş nazirin cavabı özünü çox gözlətmədi: gah «İsgəndər»dən ya ümumiyyətlə istifadə olunmayıb, gah da o, 10% partlayıb…
Xatırladaq ki, Bakı Qarabağda «İsgəndər»dən istifadə olunmadığını lap əvvəldən bəyan edib. Ermənistan Azərbaycanın Gəncə şəhərindəki yaşayış məntəqələrini, Mingəçevir SES-in bəndini «SKAD» və «Toçka U» raketlərilə atəşə tutmuşdu. Bundan başqa, onlar Bakıya yaxınlaşmaqda olan sərnişin təyyarəsini «S-300» kompleksinin köməyilə vurmağa cəhd göstərmiş, Bərdə və Tərtəri «Smerç» reaktiv yaylım atəşi sistemilə atəşə tutmuşdu. «İsgəndər»dən isə istifadə olunmayıb. Azərbaycan tərəfi bunun səbəbinin çox sadə olduğunu da bildirir: bu raketləri idarə edən pultlar Moskvanın əlindədir.
Öz tərəfimizdən onu da qeyd edək ki, belə vəziyyətdə Ermənistanın bu raketləri yalnız paradda nümayiş etdirməsinə deyil, həm də onlardan istifadəsinə icazə verilməsi çox riskli olardı. Bu, Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərdə Rusiyanın özü üçün risk yaradardı və Moskva bəlli səbəblərdən buna getməzdi.
İndi real müharibədə istifadə olunmamış «İsgəndər»lər Ermənistanda «daxili siyasi silah»a çevrilib və hər tərəfə saçılır. Bu diskussiyaların ən baha başa gəldiyi şəxs isə hələ ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəisinin müavini Tiqran Xaçaturyandır. O, müsahibələrindən birində Paşinyanın «İsgəndər» raketinin «10% partladığı» haqda dediklərini qeyri-ciddi fikir adlandırıb və nəticədə, dərhal vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. Onik Qasparyanın səbrini də deyəsən elə bu daşdırıb.
Generalitet «varçapet»ə qarşı
Nikol Paşinyanın ordu rəhbərliyi ilə münasibətləri onsuz da son dərəcə gərgin idi. 2018-ci ilin yazında xalq üsyanı ilə hakimiyyətə gəlmiş Paşinyan, ilk növbədə, ordudakı korrupsiyaya müharibə elan etmişdi. General Manvel Qriqoryanın («konserv Manvel») həbsi bu istiqamətdə ən səs-küylü hadisə olsa da, yeganə hadisə deyildi. Yeri gəlmişkən, Qriqoryanın villasında onun həbsindən sonra aparılmış axtarış zamanı oradan yeşiklərlə konservləşdirilmiş mal əti, «təcili yardım» maşını, əsgərlər üçün nəzərdə tutulmuş saysız-hesabsız alt geyimi, tualet kağızları, hətta dəfn mərasimləri üçün hazırlanmış əklillər aşkarlanmışdı. Ermənistan KİV-də hələ o vaxt adları açıqlanmayan yüksək rütbəli hərbçilərin hiddətli bəyanatlarına rast gəlinirdi. Onlar Paşinyanın apardığı «təmizləmə»nin orduda dözülməz vəziyyət yaratdığını deyirdilər. Bildirirdilər ki, indi komandirlər yalnız sabah kimin vəzifədən kənarlaşdırılacağı, kimin vəzifəsində qalacağı haqda düşünür və belə şəraitdə onlar öz işlərilə məşğul ola bilmir… Bütün bunlardan sonra baş nazir «təmizləmə» əməliyyatını dayandırmalı olmuş, nəticədə, səs-küylü həbslər məhkəmə proseslərinə gedib çatmamışdı. Buna baxmayaraq, fakt tərəflər arasındakı münasibətlərə öz izini salmışdı…
«Varçapet»in (baş nazir və ya hökmdar) mövqeyinə daha bir zərbəni onun hakimiyyətə gəldiyi ilk həftədəcə KTMT-nin ozamankı baş katibi Yuri Xaçaturova «hücum»u vurmuşdu. Baş nazirdən fərqli olaraq, ölkənin hərbi rəhbərliyi Xaçaturovu «özününkü» sayırdı. Üstəlik, rusiyapərəst əhvalın daha güclü olduğu Ermənistan ordusu Paşinyanın qərbpərəst «jest»lərinə dəstək verə bilməzdi. Belə vəziyyətdə Xaçatryanın istefaya göndərilməsi, həqiqətən də, «barıt çəlləyində qığılcım» rolu oynamalı idi.
İrəvansayağı «yarımçıq çevriliş»
80-ci illərin sonu, 90-cı illərin əvvəllərində o zaman populyar olan «Oqonyok» jurnalına rəhbərlik edən Vitali Korotiç müsahibələrindən birində «QKÇP»nin 1991-ci ildə qaldırdığı qiyam haqda xatirələrini bölüşüb. Qiyam zamanı Korotiç ABŞ-da olub: «…Mən müxtəlif telekanallar çıxır, çıxışlar edirdim. Hər yerdə mən banal fikirlər söyləyirdim ki, xalqımız heç zaman imkan verməz, bu xuntadı, qoymarıq və s. Axşamüstü isə məni Maknil Lilerin populyar xəbər kanalına dəvət etdilər – müxbirlərin biri Vaşinqtonda, ikincisi Nyu-Yorkda işləyirdi. Mən Nyu-Yorkda idim. Vaşinqtonda isə ölkədən qaçmış «DTK-çi» əyləşib – gözündə qara eynək, başında parik, tam maskalanmış halda. Orada yenə də bayağı fikirlərimi təkrar edirəm. Qəflətən o, deyir: «Bilirsiniz, bütün bunlar boş şeylərdir. Bu, qiyam deyil. Qiyama cümə günü axşam, yaxud ən uzağı şənbə günü başlayırlar. Bir və ya iki qeyri-iş günü lazımdır ki, bütün məntəqələr ələ keçirilsin. Bazar ertəsi insanlar işə çıxır, lakin hər yer artıq tutulub, bütün məsələlər həll edilib. Bu qiyam isə bazar ertəsi qaldırılıb. Bu, o qədər qeyri-peşəkarcasına edilmiş işdir ki, qiyam yox, cəfəngiyyatdır! Heç nə alınmayacaq».
Onik Qasparyanın İrəvanda təşkil etdiyi isə hərbi qiyama daha az oxşayırdı. Ordu kazarmalardan çıxmayıb, şəhərin küçələrində zirehli texnika gözə dəyməyib, heç kim poçtları, vağzalları, aeroportları ələ keçirməyə tələsməyib, interneti kəsməyib. Qasparyan özü də özünü hakimiyyət elan etməmişdi. O, sadəcə, baş naziri istefaya çağırıb. Paşiyan isə bu tələbi yerinə yetirməkdən imtina edib, əvəzində, Qasparyanın özünü istefaya göndərib. Xatırladaq ki, Qasparyan Ermənistanın Qarabağda üzləşdiyi məğlubiyyətin ardından istefaya getmək qərarına gəlmiş, lakin sonradan fikrindən daşınmışdı. İndi isə o, vəzifəni tərk etməkdən boyun qaçırır…
Beləliklə, komediya kimi başlamış hadisələr sözün əsl mənasında faciə ilə bitə bilər – ordunun siyasətə qarışması son dərəcə təhlükəli presedentdir. Xarici müşahidəçilərin əksəriyyəti Ermənistanda qarşı-qarşıya duran tərəfləri əbəs yerə təmkinli olmağa çağırmır. Onların, demək olar ki, hamısı ordunun siyasətə müdaxiləsinin yolverilməz olduğunu bildirir.
Bu yerdə Ermənistanda 2 il əvvəl baş vermiş «kabab inqilabı» zamanı «sülhməramlı briqada»nın döyüşçülərinin Paşinyanın tərəfinə keçdiyi haqda necə ruh yüksəkliyilə danışıldığı yada düşür. Ordunun siyasətə qarışmasının yolverilməz olduğunu o zaman da düşünmək lazım idi. Odur ki, indi bizə qalan İrəvanda yaşananları müşahidə etməkdir. Hadisələrin tammiqyaslı vətəndaş müharibəsinə çevriləcəyi isə istisna deyil.
Bununla da, məqaləyə nöqtə qoymaq olardı. Amma bir məsələ də var və bu, bəlkə də, elə ən vacib məsələdir. Ermənistan dostlarından, o cümlədən Rusiyadan son dərəcə güclü və effektiv silah-sursatı hədiyyə almış dövlətdir. İndi həmin silahların kimlərin əlinə keçəcəyini bilmək çətindir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bir neçə gün əvvəl keçirdiyi mətbuat konfransında məhz bununla bağlı xəbərdarlıq edib: «Hərc-mərclik hökm sürən, ordunun rəhbərliyə tabe olmadığı, onların hərbi çevriliş etdiyi və ya etmədiyi ölkədə bu da tragikomediyanın bir hissəsidir. Axı, hərbi çevrilişi ya edirlər, ya da etmirlər. Əllərində meqafonlar tutmuş, küçələrdə gecə çadırları qurmuş, hansısa bomjların yürüşləri tragikomik təsir bağışlayır. Bu, sadəcə, biabırçılıqdır. Bütün dünya onlara gülür, həm iqtidara, həm də müxalifətə. Ona görə də, belə adamların əllərinə təhlükəli silah vermək olarmı?!».
Göründüyü kimi, Ermənistanda baş tutmayan hərbi qiyam «həyəcan siqnalı» çalır. Ona artıq bu gün reaksiya verilməlidir. Yox, buna artıq dünən reaksiya verilməli idi.

Failed coup in Armenia or aftershocks of military defeat in Garabagh?
Internal political tension in Armenia is boiling again. Headlines of news agencies exploded on February 25: "Military coup!", "Army intervened in politics!" etc. Armenian Chief of the General Staff, Onik Gasparyan, demanded the Prime Minister, Supreme Commander-in-Chief Nikol Pashinyan to resign. In turn, the latter sent Gasparyan into retirement. Yet the chief of staff did not want to resign and repeated his demand. Both supporters and opponents of the prime minister took to the streets with loudspeakers, overnight stays on the square, fights...
But what's behind the scenes?
Aftershocks of the lost war, or the Iskander strike
The ongoing events in Armenia are mainly the aftershocks of the military defeat of Yerevan in Garabagh. It is always difficult to lose, especially after 30 years of propaganda claiming that “Armenia has a regular army, but what Azerbaijan calls an army is just groups of armed militants”, “Azerbaijanis do not know how to fight and will run away at first shots”. Especially during the 44 days of the war, when the official propaganda kept repeating about the unprecedented successes of the Armenian army. Back on November 2 (!) the spokesman of the Armenian Ministry of Defense, Artsrun Hovhannisyan, reported about Azerbaijan's "disrupted blitzkrieg".
Armenians took to the streets within hours after Pashinyan signed the act of surrender "in a secret place". But it seems he did not understand that it would be impossible to hide the event for a long time.
Armenia has suffered several incidents since then. In Yerevan, protesters stormed the parliament and the office of Pashinyan stealing his perfume and computer from the latter. Opposition also took to the streets and even nominated its candidate to replace Pashinyan. Leaders of the ousted Garabagh clan, Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, have become active too.
Many experts believe that, by and large, it was Pashinyan's rash statement about the Iskander missiles that caused such a turn of events. He was accused of not using this "miracle weapon" against Azerbaijan. Then came the revelation of General Movses Hakobyan, claiming that they launched the missile but he would not tell exactly where. Armenian bloggers immediately presented their own version: there was a single shot but the target was not Baku or Ganja but Shusha, when the Azerbaijani Army had already knocked out Armenian military from the city. Former President Serzh Sargsyan blamed Pashinyan in his interview: it was necessary to use Iskander on the fourth day of the war to hit Baku! Nikol snapped back: Iskanders either did not work at all, or were effective by 10%...
Baku has always reported that Iskanders were not used in Garabagh. To hit the residential areas of Ganja and the Mingachevir HPP, Armenians used missiles SKAD and Tochka U. In addition, there were attempts to shoot down civilian aircraft approaching Baku using the S-300 missiles and Barda and Tartar using the Smerch MLRS but not Iskanders. According to Azerbaijan, the reason is simple: the control panel of Iskanders is in Moscow. In other words, it was too risky to allow Armenia not only to demonstrate these missiles at the parade but also to use them. This could also undermine the interests of Russia in its relations with Azerbaijan and Turkey. Therefore, for obvious reasons, Moscow preferred to prevent such a scenario.
But now the Iskanders, which have never been launched in the Garabagh war, turned into an internal political weapon that everyone uses for his own benefit.
But this discussion cost a position for the Deputy Chief of General Staff, Tigran Khachatryan. In one of his interviews, he called Pashinyan's statement about a 10% effectiveness of the Iskander missiles ‘unserious’. And Onik Gasparyan, who perhaps could no longer turn a blind eye to the situation, removed Khachatryan from his position.
Generals against Varchapet
Nikol Pashinyan's relations with the military elite have been tense even before the ongoing events. After coming to power in spring 2018, he declared war on corruption, especially in the army. Arrest of General Manvel Grigoryan was the most heinous episode of this process but not the only one. Investigators found in Grigoryan’s mansion boxes with tinned stew, an ambulance car, underwear for soldiers, toilet paper and even a funeral wreath. Articles with indignant statements of unnamed military officials began to appear in the Yerevan media, claiming that Pashinyan's "purges" created an intolerable situation in the army. That the military leaders have to guess who will be fired tomorrow, which makes it simply impossible to concentrate on their real obligations... And Pashinyan was forced to stop the purges. Moreover, high-profile cases have never been taken to courts but the whole process left him with a very unpleasant after-taste.
Pashinyan’s position of "varchapet" (prime minister or ruler) was shaken after he gave the CSTO Secretary General Yuri Khachaturov flack during the first weeks of his premiership, while the Armenian military elite considers Khachaturov from among them, unlike Pashinyan. Moreover, the Armenian army with the strongest pro-Russian sentiments did not appreciate Nikol Pashinyan's pro-Western gestures. In such a situation, the dismissal of Khachatryan could well have triggered the current situation.
Failed coup in Yerevan
Vitaly Korotich, former editor-in-chief of the super popular Soviet magazine Ogonyok in the late 1980s-early 1990s, shared his memories of the 1991 coup initiated by the State Emergency Committee in one of his interviews. Korotich heard about the incident when he was in the United States: “... I began making statements on American television, I was on almost all channels. I said some nice things like our people would never do so, like this is a junta, like we will stop this. So, one night my colleagues took me to a very popular television program, The MacNeil/Lehrer NewsHour on PBS. I was in their New York studio, and in Washington was a KGB fugitive dressed in a wig and black glasses, completely disguised. And again, I began to make trivial statements. Then suddenly that guy said: “You know, this is such nonsense. This is not a coup. Coups are usually made on Fridays or Saturdays. Because they need those weekend days to capture all positions, to get everything done before the people go to work on Monday. But this one took place on Monday. This is so unprofessional! This is not a coup. It is nonsense. They’ll fail."
What Onik Gasparyan did in Yerevan is far from a coup and even a military rebellion. The army is not on the streets, there are no armoured vehicles on the streets of cities, no one is willing to take control of the post office, telephone companies, train stations and airports, turn off the Internet. Gasparyan does not announce his capture of the power but simply advises the prime minister to leave. In turn, Pashinyan does not leave and removes Gasparyan. Gasparyan, who soon after the defeat in Garabagh resigned but then changed his mind, now refuses to leave his post again...
What seemed whimsy may well end in tragedy, as the army's intervention in politics is too dangerous a precedent. It is no coincidence that most external observers call on all sides in Yerevan to show restraint and emphasize that the army's interference in politics is unacceptable.
But if we flashback to two years ago, we can see how the media praised the fighters of the Armenian "peacekeeping brigade", which supported Pashinyan during his "shishlik revolution". It was necessary to think about the inadmissibility of the army's interference in politics at that time. So, now we can only observe the events in Yerevan, which may well develop into a full-scale civil war.
I could stop writing here. But there is one more and perhaps the most important aspect of the issue. Armenia has long received very powerful and effective weapons from its allies, including Russia, as a gift. It is not clear who takes control over this weapon. That’s why the President of Azerbaijan Ilham Aliyev warned about the consequences of such a situation during his recent press conference: “Armenia is a country gripped by chaos. The army does not obey the leadership. They do not know whether there was a military coup or not. This is so tragicomic. There are people walking with loudspeakers, night tents, hooligans on the streets. What a shame! The whole world is laughing at them – at both the Armenian authorities and opposition. How can one hand over such a dangerous weapon to them?!"
In other words, the failed military coup turns into an alarming situation in Armenia. It is necessary to react today. Rather, it was necessary to react yesterday.