Azərbaycan ilə Belarus istehsalat, neft və neft məhsullarının reallaşdırılması kimi sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi haqda razılığa gəliblər
Belarus bu gün MDB-də Azərbaycandan neft alan yeganə ölkədir. İki ölkə arasında birbaşa boru xətti və ya tanker əlaqəsinin olmamasına baxmayaraq, istər siyasi, istərsə iqtisadi sahədəki güclü əlaqələr, dostluq münasibətləri tərəfləri əlavə tərəfdaşlıq layihələrinin reallaşdırılması yolunda istənilən maneəni aradan qaldırmağa stimullaşdırır. Belə layihələr isə hələ çox olacaq – istər yanacaq-enerji kompleksində, istərsə də ondan kənarda. Aleksandr Lukaşenkonun Bakıya səfəri zamanı iki ölkə prezidentlərinin verdikləri bəyanatlar bunu təsdiqləyir.
Əsas məhsul
Bu gün Azərbaycandan Belarusa ixrac olunan əsas məhsul neftdir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dediyi kimi, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi ötən il məhz bu məhsulun ixracı sayəsində əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu tendensiya 2021-ci ilin ilk rübündə də davam edib. Bu il Azərbaycandan Belarusa ixrac olunacaq neftin həcminin ötənilki göstəricini üstələyəcəyi gözlənilir. «Marşrut artıq testlənib, layihə qarşılıqlı faydalıdır. Təbii ki, biz bu sahədə əməkdaşlığı genişləndirmək, məhz energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini nəzərdən keçirmək niyyətindəyik, yəni Belarusun neftayırma zavodlarına təkcə xam neft çatdırmaqla kifayətlənməyəcəyik», - deyə Prezident İlham Əliyev belaruslu həmkarı ilə danışıqların yekununda bildirib.
A.Lukaşenko isə qeyd edib ki, o, danışıqlar zamanı öz dediyi kimi, həssas məsələlərə də toxunub, Azərbaycana karbohidrogen xammalının tədarükü sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini təklif edib: «Bəlkə biz münasibətlərimizi məhz bu həssas sahədə dərinləşdirmək məsələsinə baxmalıyıq, ona görə ki, Belarus iqtisadi, siyasi hadisələrin mərkəzində yerləşir. Lakin bununla belə, həll edilə bilməyən məsələlər yoxdur».
Beləliklə, liderlər münasibətlərini əsaslı şəkildə təftiş ediblər və nəticədə, bir neçə vacib ikitərəfli sənəd imzalanıb. Onların arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair Anlaşma Memorandumu da var. Nəzərə alsaq ki, sənəddə başqa məsələlərlə yanaşı, Azərbaycanın SOCAR şirkətinin Belarus bazarında neft məhsulları satmasını nəzərdə tutan maddə də var, onun Azərbaycan tərəfi üçün əhəmiyyətinə şübhə yoxdur. Çünki Belarus bazarı Baltik dənizi vasitəsi ilə ixracın həyata keçirilməsi baxımından yaxşı perspektivlər vəd edir.
Maraqlar çərçivəsi müəyyənləşdirilib
Belarus Dövlət Neft və Kimya Konserni ilə SOCAR arasında Anlaşma Memorandumunu «Belneftexim» konserninin sədri Andrey Rıbakov və SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev imzalayıblar. Tərəflər neft və neft məhsullarının istehsalı və reallaşdırılması sahəsində imkanların genişləndirilməsi haqda razılığa gəliblər.
Memorandumda birgə investisiya layihələrinin icrası, SOCAR-ın Belarusun daxili bazarında neft məhsulları satması işində əməkdaşlıqdan da danışılır. Başqa sözlə, söhbət Belarusda SOCAR brendi altında yanacaqdoldurma stansiyalarının açılmasından gedə bilər. Hazırda bu ölkənin pərakəndə satış bazarında «Belarusneft» dövlət şirkəti liderdir. Belarusdakı yanacaqdoldurma stansiyalarının 65%-dən çoxu (573 ədəd) və neft məhsullarının topdansatış anbarlarının üçdə biri ona məxsusdur. Təxminən, 200 yanacaqdoldurma stansiyası və topdansatış anbarlarının, təxminən, dörddə biri isə Rusiya kapitalı ilə çalışır. Bu gün Belarusda Rusiyanın «LukOYL», «Qazprom neft», «Rosneft» və «Tatneft» şirkətlərinə məxsus yanacaqdoldurma stansiyalarına rast gəlmək mümkündür. «Reuters»in qiymətləndirməsinə görə Belarusdakı yanacaqdoldurma stansiyalarının, təxminən, 20%-i bu şirkətlərə məxsusdur. Belarusda ən çox yanacaqdoldurma stansiyasına malik Rusiya şirkəti «LukOYL»dur – 80-dən artıq.
Belarusun Bakıdakı sabiq səfiri Gennadi Axramoviç hələ 2017-ci ildə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirmişdi ki, Minsk bu əməkdaşlığa açıqdır və SOCAR maraq göstərərsə, məsələnin müzakirəyə çıxarılması mümkündür. Beləliklə, yeni memorandumun imzalanması bu layihənin reallaşdırılması ilə bağlı daha detallı müzakirələrin başlanılmasına təkan verə bilər.
Azərbaycan şirkətinin xaricdə yanacaqdoldurma stansiyaları şəbəkəsinin inkişafı işində böyük təcrübəsi var. Onun ölkə xaricindəki fəaliyyətinin əsasını məhz neft və neft məhsullarının satışı təşkil edir. Lakin SOCAR Belarusun yanacaq bazarına yalnız o halda daxil olacaq ki, bu layihə kommersiya nöqteyi-nəzərindən cəlbedici olsun. Məsələn, şirkət neft-kimya və neft emalı sahəsində gen-bol fəaliyyət göstərdiyi, özünün neft emalı zavodunun da fəaliyyət göstərdiyi Türkiyədə yanacaqdoldurma stansiyları şəbəkəsinin yaradılması imkanlarını dəfələrlə nəzərdən keçirsə də, sonda bunun sərfəli olmayacağı qənaətinə gələrək, plandan imtina edib. O, hələlik Türkiyənin bəzi aparıcı limanlarında belə stansiyalar açmaqla kifayətlənib. Ola bilsin ki, Belarusla bağlı vəziyyət fərqli olacaq. Bu halda SOCAR məmnuniyyətlə bu ölkənin pərakəndə neft məhsulları satışı bazarına daxil olacaq.
Marşrut fəaliyyətdədir
İki ölkənin yanacaq-enerji kompleksi sahəsində əməkdaşlığı heç də Azərbaycandan neft ixracı ilə məhdudlaşmır. Bakı öz növbəsində, Belarusdan müntəzəm olaraq neft məhsulları, o cümlədən avtomobil benzini alır.
Belarusun Azərbaycandakı səfiri Andrey Ravkovun sözlərinə görə, 2020-ci ilin əvvəlindən Minsk neft idxalı marşrutlarının şaxələndirilməsi üzərində işə başlayıb. «Bu istiqamətdə işlər hələ başa çatmayıb. Lakin artıq deyə bilərik ki, Azərbaycan Belarusun Rusiyadan sonra ikinci böyük neft tədarükçüsünə çevrilib», - deyə diplomat qeyd edib.
Belarusda əsas neft istehlakçısı ölkənin neft emalı sahəsidir. O, həm də avtomobil yanacağı istehsal edir.
Belarusun neft emalı komplekslərinin əsas ənənəvi xammal tədarükçülərindən biri Rusiyadır. Lakin son zamanlar Minsk bir tədarükçüdən asılılığı azaltmaq üçün alternativ iqtisadi və nəqliyyat zəncirləri qurur.
2020-ci ilin əvvəlində Belarus Rusiyadan neft idxalı ilə bağlı problemlərlə üz-üzə qalmışdı. Həmin ilin ilk rübündə tədarük şərtlərilə bağlı razılaşmanın olmadığını əsas gətirən Rusiya Belarusun neft emalı zavodlarına xammal nəqlini azaltmışdı. O zaman Belarus hökuməti yaranmış çatışmazlığı digər ölkələr, o cümlədən Azərbaycanın hesabına kompensasiya etmək qərarına gəlmişdi. Bu məqsədlə Belarus ərazisində hasil olunan və iqtisadi səbəblərlə ənənəvi olaraq ixrac edilən neft də emala yönəldilmişdi. O zaman alternativ mənbələrdən idxala dünya bazarında neftin ucuzlaşması da əlavə imkan yaratmışdı – neft emalçıları yeni mənbə və nəql marşrutları axtarışında əlavə imkanlar qazanmışdılar. Beləliklə, Belarus Norveç, Səudiyyə Ərəbistanı, Azərbaycan və ABŞ-dan alternativ xammal idxalına başlamışdı.
Minsk Azərbaycandan neft idxalını ötən ilin martında bərpa edib. Bu, Odessa limanı və Odessa-Brodı neft kəməri vasitəsilə həyata keçirilir. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti Belarusa xammalı özünün «SOCAR Trading» trayderi vasitəsilə çatdırır. Neft Belarusun «Belneftxim» konserninə satılır.
Bunadək Azərbaycan Belarusa Odessa-Brodı boru xətti vasitəsilə 2011 və 2016-cı illərdə neft nəql etmişdi.
2020-ci ildə Minsk Azərbaycandan, təxminən, 1 milyon ton neft idxal edib. Onun, təxminən, 720 min tonu «Azeri Light», qalan hissəsi isə üçüncü ölkələrin nefti olub.
Bu il Belarusun idxal etdiyi neftin əsas hissəsi Rusiyanın payına düşür. Bununla yanaşı, Minsk artıq neft emalı zavodları üçün Azərbaycan da daxil olmaqla, alternativ mənbələrdən xammal tədarükünü davam etdirəcəyini açıqlayıb. «Bizim tədarük həcmi ilə bağlı heç bir problemimiz yoxdur. Alternativ tədarükə gəlincə, bu da dava etdiriləcək», - deyə Belarusun baş naziri Roman Qolovçenko bildirib. Onun sözlərinə görə, Belarusun neft emalı zavodlarına Rusiyadan ildə 18-20 milyon ton neft daxil olur: «Konkret hansı həcmdə xammalın tədarük olunacağı müəssisənin texniki emal imkanlarından, neft məhsulları bazarındakı vəziyyətdən asılı olacaq».
Belarus bu il üçün «SOCAR Trading» ilə, təxminən, 1 milyon tonluq neft müqaviləsi imzalayıb. İlin ilk rübündə artıq 4 tankerdə 360 min tondan artıq «Azeri Light» Belarusa göndərilib. Belarus Azərbaycanla uzunmüddətli müqavilə imzalamaq niyyətini açıqlasa da, anlamaq lazımdır ki, bu nəql zamanı istifadə olunan marşrut Rusiyadan boru vasitəsilə neft idxalı ilə müqayisədə xeyli baha başa gəlir.
Əlavə imkanlar
İki ölkə arasında neft sahəsində əməkdaşlıq xammal tədarükü ilə məhdudlaşmır. Bu il «SOCAR Construction» şirkətinin mütəxəssisləri Mozır NAZ-da ağır neft qalıqlarının hidrokrekinqi kompleksinin tikinisi çərçivəsində montaj işlərini müvəffəqiyətlə bitiriblər.
Azərbaycan şirkətinin personalının xüsusi təhlükəli obyektlərin sənaye inşaatı və istehsal sahəsindəki bilikləri və bacarığı Belarusda haqlı olaraq çox yüksək qiymətləndirilib. Bu üzdən də «SOCAR Construction» bu neft emalı zavodunda istilikkeçirmənin qarşısının alınması işlərinin görülməsi ilə bağlı əlavə sifariş alıb.
SOCAR-ın Belarusda reallaşdırılmasına maraq göstərdiyi layihələr sırasında azot gübrəsinin istehsalı üçün yeni «Qrodno Azot» ASC kompleksinin inşası və «Naftan» ASC-nin modernləşdirilməsi kimi layihələr də qeyd olunur. Ümumilikdə Azərbaycan və Belarusun neft emalı və neft-kimya sahələrindəki təcrübəsi qarşılıqlı səmərəli və uzunmüddətli əməkdaşlığın inkişafı üçün əsas yaradır. Potensial böyükdür, qarşılıqlı maraq var, birgə layihələrin reallaşdırılması üçün isə lazımi hüquqi və təşkilatı baza yaradılıb.

Азербайджан и Беларусь договорились о расширении сотрудничества в области производства и реализации нефти и нефтепродуктов
Беларусь - одна из двух на сегодня стран СНГ, которая закупает азербайджанскую нефть. Несмотря на отсутствие прямого трубопроводного или танкерного сообщения между нашими странами, крепкие дружественные связи - как политические, так и в сфере экономики, стимулируют стороны преодолевать любые препятствия для дополнительных партнерских проектов. А их еще будет немало - и в топливно-энергетическом комплексе (ТЭК), и вне него, судя по заявлениям президентов двух стран в ходе недавнего визита Александра Лукашенко в Баку.
Основной товар
На сегодня основной экспортный товар из Азербайджана в Беларусь - это нефть. За счет именно данного компонента, как отметил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, товарооборот с этой страной в прошлом году был значительно увеличен. Тенденция продолжилась и в первом квартале текущего года, и ожидается, что общий объем поставок «черного золота» превысит прошлогодние показатели. «Маршрут уже тестирован, проект взаимовыгодный, и, естественно, мы нацелены на то, чтобы расширять сотрудничество в этой сфере и также рассмотреть вопросы расширения именно сотрудничества в энергетической сфере, то есть не только поставки сырой нефти на белорусские НПЗ», - заявил Ильхам Алиев, подытоживая переговоры со своим белорусским коллегой.
А.Лукашенко, в свою очередь, решил коснуться, по его словам, и щепетильных вопросов, предложив Азербайджану углубить сотрудничество в поставках углеводородного сырья. «Нам, может быть, следует где-то рассмотреть вопрос углубления отношений именно в этой сфере. Очень, конечно, тонкий и щепетильный в силу того, что Беларусь расположена в эпицентре экономических и политических событий. Но, тем не менее, нет нерешаемых вопросов», - сказал А.Лукашенко.
Таким образом, лидеры стран провели основательную ревизию отношений, итогом которой стало подписание ряда важных двусторонних документов. И среди них - меморандум об углублении сотрудничества в энергетической сфере. Учитывая, что документ в числе прочего предусматривает еще и организацию продажи азербайджанской компанией SOCAR нефтепродуктов на белорусском рынке, его значимость для азербайджанской стороны бесспорна. Ведь белорусский рынок открывает хорошие перспективы для выхода на экспорт через Балтийское море.
Интересы очерчены
Меморандум о взаимопонимании между Белорусским государственным концерном по нефти и химии и Госнефтекомпанией Азербайджана подписали председатель концерна «Белнефтехим» Андрей Рыбаков и президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев. Стороны договорились расширять возможности в области производства и реализации нефти и нефтепродуктов.
В меморандуме оговариваются также взаимодействие по реализации совместных инвестиционных проектов, сотрудничество по сбыту компанией SOCAR нефтепродуктов на внутреннем рынке Беларуси.
Иными словами, речь может идти о создании в Беларуси сети АЗС под брендом SOCAR. В настоящее время на розничном рынке этой страны лидирует государственная компания «Белоруснефть», у которой свыше 65% заправочных станций (573) и треть оптовых складов нефтепродуктов. Российскому капиталу в общей сложности принадлежит около 200 АЗС - почти четверть всех объектов на розничном рынке Беларуси. Здесь присутствуют сети заправок российских компаний ЛУКОЙЛ, «Газпром нефть», «Роснефть» и «Татнефть». Их доля, по оценке Reuters, составляет около 20% от общего числа АЗС в республике. Самая большая сеть АЗС из российских компаний в Беларуси у ЛУКОЙЛа - более 80 заправок.
Экс-посол Беларуси в Баку Геннадий Ахрамович еще в 2017 году на пресс-конференции заявлял, что Минск открыт к данному сотрудничеству и готов обсуждать эту тему с азербайджанской стороной, если будет заинтересованность у SOCAR. Таким образом, подписание меморандума может дать толчок для более детального обсуждения реализации такого проекта.
У азербайджанской компании достаточно опыта в развитии сетей автозаправочных станций за рубежом, а главным ее акцентом работы за пределами Азербайджана является как раз торговля нефтью и нефтепродуктами. Однако прихода SOCAR на белорусский топливный рынок можно ожидать только в случае привлекательности подобного проекта с коммерческой точки зрения.
К примеру, в Турции, где широко развернут бизнес SOCAR в сфере нефтехимии и нефтепереработки, компания неоднократно изучала возможность развития сети АЗС в дополнение к имеющемуся нефтеперерабатывающему заводу, однако выгодного решения так и не было найдено. Компания пока ограничилась открытием заправочных пунктов в ряде турецких воздушных гаваней. Возможно, в Беларуси повезет больше, и если будет выгодно, SOCAR с удовольствием войдет на рынок розничной торговли нефтепродуктами.
Маршрут в действии
Сотрудничество в сфере ТЭК между странами вовсе не ограничено экспортом нефти из Азербайджана - мы тоже регулярно закупаем у Беларуси нефтепродукты, в частности автомобильный бензин.
По словам посла Беларуси в Азербайджане Андрея Равкова, в начале 2020 года Минск начал работу по диверсификации импорта нефти. «Деятельность в этом направлении еще не закончена, но уже сейчас можно сказать, что Азербайджан стал вторым крупнейшим поставщиком нефти в Беларусь после Российской Федерации», - заявил дипломат.
Основным потребителем нефти в Беларуси является ее нефтеперерабатывающая отрасль, производящая, в частности, также автомобильное топливо.
Традиционно одним из основных поставщиков нефти для белорусских нефтеперерабатывающих комплексов является Россия, но в последнее время Минск выстраивает альтернативные экономические и транспортные цепочки, чтобы снизить зависимость от одного поставщика.
В начале 2020 года Беларусь столкнулась с проблемами импорта нефти из России. В первом квартале минувшего года из-за отсутствия договоренности об условиях поставок Россия сократила отгрузки нефти на белорусские НПЗ.
Недостаток российской нефти власти пытались компенсировать за счет ее приобретения у других стран, в том числе у Азербайджана, а также путем направления на переработку добываемой на территории Беларуси нефти, которая традиционно по экономическим причинам экспортировалась. Импорту из альтернативных источников благоприятствовало и удешевление нефти на мировых рынках, поскольку у нефтепереработчиков добавилось больше возможностей для поиска новых источников и маршрутов поставок сырья. Таким образом, Беларусь начала альтернативный импорт танкерной нефти, осуществлялись поставки из Норвегии, Саудовской Аравии, Азербайджана и США.
Импорт нефти из Азербайджана Беларусь возобновила в марте прошлого года - через порт Одессы и по нефтепроводу Одесса-Броды. Поставляет нефть в Беларусь Госнефтекомпания Азербайджана через своего трейдера SOCAR Trading белорусскому концерну «Белнефтехим».
До того момента поставки нефти из Азербайджана в Беларусь через трубопровод Одесса-Броды осуществлялись в 2011 и 2016 годах.
В 2020 году Беларусь приобрела у Азербайджана около 1 млн. тонн нефти, в том числе около 720 тыс. тонн азербайджанской Azeri Light, а остальное - неазербайджанской нефти, т.е. третьих стран.
В текущем году основной объем импорта нефти в Беларусь придется на Россию. Тем не менее Минск уже заявил о намерении продолжить закупку сырья для своих НПЗ из альтернативных источников, включая Азербайджан. «Никаких проблем с объемами поставок у нас нет. Что касается альтернативных объемов поставок, то, как и в текущем году, они также будут использоваться», - рассказал премьер-министр Беларуси Роман Головченко.
По его словам, годовой объем российской нефти на белорусских НПЗ оценивается в 18-20 млн. тонн. «Какие объемы конкретно будут поставлены, будет зависеть от возможности предприятий по технической переработке, от ситуации, которая будет складываться на рынке нефтепродуктов», - сказал Р.Головченко.
С SOCAR Trading Беларусь на текущий год подписала контракт примерно на 1 млн. тонн нефти. Из них в течение первого квартала отправлены уже четыре танкерные партии Azeri Light общим объемом более 360 тыс. тонн. Хотя Беларусь заявляла о намерении заключить с Азербайджаном долгосрочный контракт, следует понимать, что маршрут, используемый для такого экспорта, гораздо затратнее, чем поставки по «трубе» из России.
Дополнительные возможности
Сотрудничество между двумя странами в нефтяной сфере не ограничивается только поставками сырья. В текущем году специалисты компании SOCAR Construction успешно завершили монтажные работы в рамках строительства комплекса гидрокрекинга тяжелых нефтяных остатков на Мозырском НПЗ.
Квалификация и компетентность персонала азербайджанской компании в сфере промышленного строительства потенциально опасных объектов и производств в Беларуси по праву были высоко оценены. Поэтому SOCAR Construction получила дополнительный заказ по теплоизоляционным работам на данном НПЗ.
Кроме того, в числе проектов в Беларуси, к реализации которых SOCAR проявляла интерес, назывались строительство нового комплекса по выпуску азотных удобрений ОАО «Гродно Азот» и модернизация ОАО «Нафтан».
В целом опыт Азербайджана и Беларуси в сферах нефтепереработки и нефтехимии создает основу для развития взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества. Потенциал большой, взаимный интерес есть, а для реализации совместных проектов созданы необходимые правовая и организационная базы.