SİYASƏT SƏHVLƏRİ BAĞIŞLAMIR
Baydenin «erməni soyqırımı»nı tanımaqla bağlı bəyanatı Vaşinqtona regiondakı strateji tərəfdaşını itirmək bahasına başa gələ bilər
ABŞ-ın 46-cı prezidenti Cozef Bayden sələflərinin atmağı lazım bilmədikləri addımı atıb – o, Osmanlı imperiyasında XX əsrin əvvəllərində baş vermiş hadisəni «erməni soyqırımı» adlandırıb. Doğrudur, Ağ Ev rəhbərinin bəyanatının hüquqi qüvvəsi yoxdur və o, sadəcə rəmzi gedişdir. Buna baxmayaraq, bu bəyanatın xüsusilə Ön Asiya regionundakı siyasi proseslərə təsir göstərəcəyinə şübhə yoxdur. Çünki bu məsələ regionun ən azı 3 dövlətinin maraqlarına birbaşa təsir göstərən hadisədir. Söhbət Türkiyə, Azərbaycan və Ermənistandan gedir. Ağ Ev rəhbərinin pafos dolu fikirlərinin bir andaca bütün regionda emosiyaları coşdurması təsadüfi deyil. Bu hadisənin ABŞ-ın bölgədəki maraqlarına vuracağı zərbə isə heç də rəmzi yox, tamamilə real olacaq.
Ağ Evdə kimlərin maraqları əsas götürülür?
ABŞ siyasi isteblişmentinin əksər görkəmli təmsilçisi davamlı olaraq bir fikri təkrarlayır: Vaşinqtonun milli maraqları ölkənin xarici siyasətini müəyyənləşdirən əsas amildir. Amma ABŞ-ın milli maraqları sırasında müttəfiqlərlə uzunmüddətli və sarsılmaz münasibətlərin qurulması da var. Ankara ilə Vaşinqtonun münasibətlərindəki gərginliyə baxmayaraq, Türkiyə onilliklərdir Birləşmiş Ştatların belə müttəfiqlərindən biri olaraq qalmaqdadır. Amerika rəhbərləri uzun illərdir məhz bu üzdən «erməni soyqırımı» ifadəsini işlətməkdən çəkinirdilər…
Bu termini ilk dəfə 1982-ci ildə Ronald Reyqan işlədib. O zaman bu işdə 40-cı prezidentin çıxışlarının mətnini hazırlayan erməni Ken Xaçikyanın rolu az olmamışdı. Lakin Reyqan prezidentliyinin sonrakı illərində bu termini bir dəfə də olsun, dilə gətirməmişdi. Onu inandırmışdılar ki, rəhbərlik etdiyi dövlətin milli maraqları erməni lobbisinin məhdud maraqları ilə müqayisədə çox genişdir. Hər halda, Vaşinqton üçün çətin Yaxın Şərq siyasətinin həyata keçirilməsində Türkiyə daha effektli tərəfdaş idi, nəinki erməni diasporu. Sonuncuya yalnız daxili elektoratın yönləndirilməsi mərhələlərində, o da qismən ehtiyac yaranır.
Yeri gəlmişkən, statistikaya görə, Amerikada türk və erməni diasporu say etibarilə, təxminən, bərabərdir. Erməni diasporu hətta türklərdən bir qədər geri qalır – ABŞ-dakı türk diasporu üzvlərinin sayı ermənilərlə müqayisədə 50-100 min nəfər çoxdur. Doğrudur o, Birləşmiş Ştatların ictimai-siyasi həyatında ermənilər qədər fəal və nüfuzlu deyil. Amma onlar da Amerika xalqının bərabər hüquqlardan yararlanmalı olan, eyni hörmət gözləmək haqqına malik hissəsidir.
Eyni sözləri ABŞ-da yaşayan və tarixində heç də bundan geri qalmayan dramatik səhifələr olan digər xalqların nümayəndələri haqda da deyə bilərik. Lakin nədənsə Amerika liderləri hər il yalnız Osmanlı imperiyasında baş vermiş hadisələri yada salır. Halbuki bu hadisənin üzərindən, həqiqətən, kifayət qədər uzun vaxt keçib. Buna rasional izah tapmaq, həqiqətən, çətindir.
İzahı olmayan daha bir fakt hadisənin üzərindən 100 il keçdikdən sonra ABŞ-ın müxtəlif ştatlarının qəribə ardıcıllıqla həmin hadisələri ermənilərə qarşı «soyqırımı» kimi tanımasıdır – bu, ştatların qanunverici orqanları səviyyəsində baş verir. Həmin ştatlarda erməni silahlı birləşmələrinin türklərə və kürdlərə qarşı həyata keçirdikləri qətliamları nədənsə xatırlamırlar və ya xatırlamaq istəmirlər.
Vaşinqton-Ankara münasibətlərinin pisləşməsi fonunda ABŞ-ın yeni administrasiyasında erməni əsilli şəxslərin yer alması, ölkənin vitse-prezidenti Kamala Harrisin erməni lobbisi ilə sıx əlaqələri, o cümlədən Baydenin özünün ermənilərə simpatiyası sonrakı proseslərin neqativ çalar almasına öz təsirini göstərib. Bununla yanaşı, 2019-cu ildə ABŞ-ın bütün ştatlarında «erməni soyqırımı»nın tanınması, elə həmin il Konqresin hər iki palatasında – Senatda və Nümayəndələr palatasında analoji qətnamələrin qəbulu fonunda Cozef Baydenin «erməni soyqırımı» ifadəsini işlətməkdən qaçacağını gözləmək də sadəlöhvlük olardı. Aşağı palatanın 100 üzvünün erməni diasporunun təşəbbüsü ilə Baydeni 1915-ci il hadisələrini «soyqırımı» adlandırmağa çağırması da prosesdə stimullaşdırıcı rol oynayıb.
Bəs, sonra?
Amerikanın qanunverici orqanlarının heç bir hüquqi əsası olmayan bəyannamələr qəbul etməsindən, ABŞ prezidentinin isə «erməni soyqırımı» ifadəsini işlətməsindən sonra Ankara-Vaşinqton münasibətləri ciddi şəkildə pisləşib. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb: «Öz tariximiz haqda heç kimdən dərs alacaq deyilik. Siyasi opportunizm sülh və ədalətə ən böyük xəyanətdir. Biz sırf populizmə əsaslanan bu iddianı tamamilə rədd edirik».
Bunun ardınca XİN elə nazirin bəyanatı ilə eyni tonda olan rəsmi açıqlama ilə çıxış edib: «ABŞ-ın bəyanatı tarixi faktların təhrifidir və Türkiyə vətəndaşları bunu heç zaman qəbul etməyəcəklər. Bu bəyanat dərin yara açaraq, aramızdakı inamı, dostluğu sarsıdır».
Ankara tarixə ədalətli qiymətin verilməsi üçün Ermənistan tərəfinə dəfələrlə bütün arxivlərin açılmasını, 1915-ci ildə Osmanlı imperiyasında baş vermiş bütün hadisələrin üzə çıxarılmasını təklif edib. Eyni müraciət beynəlxalq elm ictimaiyyətinə də edilib. Təəssüf ki, bu çağırışa reaksiya olmayıb və demək, «erməni soyqırımı» mövzusundan yalnız Türkiyəyə siyasi təzyiq aləti kimi istifadə edilir.
Bu gün «erməni məsələsi»nin Türkiyə üçün «dəyənək» olduğuna artıq heç kəs şübhə etmir. Bu, Ankaranın müstəqil xarici siyasət yürütmək, o cümlədən Türkiyə Ordusunun hərbi-texniki baxımdan müasirləşdirilməsi, yenidən silahlandırılması məsələsində istədiyi kimi davranmaq cəhdlərinə cavabdır. Hər halda, ABŞ Türkiyəni Baydenin məlum çıxışından cəmi bir neçə gün əvvəl «F-35» təyyarəsi istehsalı proqramından kənarlaşdırılıb. Səbəb Ankaranın Rusiyadan «S-400» zenit-raket kompleksi almasıdır.
Halbuki bu, reallaşdırılması haqda memorandumun hələ 2007-ci ildə imzalandığı çoxkomponentli proqram idi. Türkiyə bu proqram çərçivəsində üzərinə 100 ədəd «F-35» almaq öhdəliyi götürmüşdü. O, həmin təyyarələr üçün 1000-dən artıq komponentin istehsalında da iştirak edirdi. İndi ABŞ-ın Türkiyəni proqramdan kənarlaşdırmasına baxmayaraq, Ankara hələ də bu komponentlərin istehsalını davam etdirir.
Bütün bunarın fonunda Bayden administrasiyası Yaxın Şərqlə bağlı miqyaslı hədəflərinə çatmağa çalışır. Onun bölgədəki yeganə institusional müttəfiqi isə NATO üzvü olan Türkiyədir. Bu iki ölkə arasında münasibətlərin sərinləşdiyi şəraitdə Vaşinqtonun bu planları reallaşdırması perspektivi dumanlı görünür. Üstəlik, Amerikanın bölgədəki digər əsas müttəfiqi olan İsrail Vaşinqtonun bölgə ilə bağlı hazırkı kursunun bir çox sual yaratdığını aydın şəkildə ifadə etməkdədir. Məsələn, Donald Tramp ötən il İsrailin Holan təpələri üzərində suverenliyini tanımışdısa, hazırkı administrasiya bunu etməkdən boyun qaçırır.
Beləliklə, Birləşmiş Ştatların yeni rəhbərliyinin daxili elektorata hesablanmış «emosional qərarlar»ı get-gedə praqmatik nöqteyi nəzərdən daha səmərəstz, praktik baxımdan isə daha əlverişsiz hal almağa başlayır.
Vaşinqtonun bəyanatının Cənubi Qafqazdakı əks-sədası
Baydenin «erməni soyqırımı»nı tanıması yalnız Bosfor sahillərində deyil, Xəzər sahillərində də mənfi reaksiyaya səbəb olub. «ABŞ Prezidenti Co Baydenin erməni anım günü münasibətilə səsləndirdiyi bəyanatında 1915-ci il hadisələri ilə bağlı tarixi həqiqətlərin təhrif olunması təəssüf doğurur. Qondarma «erməni soyqırımı» mövzusunu siyasiləşdirərək gündəmə gətirənlər, həmin dövrdə erməni silahlı dəstələri tərəfindən 500 mindən artıq insanın kütləvi öldürülməsi halları, habelə erməni daşnakların 1918-ci ilin martında Bakıda və Azərbaycanın digər regionlarında törətdikləri kütləvi qırğınlara münasibətdə susqunluq nümayiş etdirir. 100 il bundan öncə baş verən hadisələr yanlış şəkildə təqdim edilərkən, 30 il bundan öncə Ermənistan tərəfindən Xocalıda azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımına hələ də ədalətli qiymətin verilməməsi qərəzlilik və ikili standart nümunəsidir», - deyə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir.
Xatırladaq ki, bir vaxtlar Birləşmiş Ştatlar bu regionda daha fəal rol oynamağa, xüsusilə Ermənistan-Türkiyə münasibətlərini normallaşdırmağa çalışırdı. O zaman ABŞ administrasiyası iki xalqın barışığına yol açmalı olan Sürx protokollarının təşəbbüskarları arasında idi. Lakin həmin proses zamanı Azərbaycanın maraqlarını da nəzərə alan Ankara ədalətli olaraq, İrəvanla münasibətlərinin normallaşmasının Qarabağ probleminin həllinə bağlı olduğunu bəyan etmişdi. Bu, bütün regional problemlərin kompleks şəkildə həllinə imkan verirdi. Və Vaşinqtonun maraqları da regional siyasətin tərkib hissəsinə uyğun olaraq, regional gündəliyə uyğunlaşırdı.
Lakin məhz İrəvanın regional problemlərə kompleks yanaşmaqdan imtinası, arxivlərin açılmasına razılıq verməməsi, həmçinin Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymaq istəməməsi ABŞ-a da regional maraqlarını təmin etmək imkanı verməmişdi. O zaman Vaşinqtonun təkliflərini öz maraqlarına zidd sayan Ermənistan Moskva ilə əlaqələri gücləndirməyi üstün tutmuşdu. Lakin erməni liderlər bu işin də öhdəsindən gələ bilməmişdilər. Bir yandan Türkiyə ilə Rusiya arasındakı sıx əlaqələr, digər tərəfdən Rusiya-Azərbaycan münasibətləri münaqişədən sonrakı dövrdə regional düzəndə əsas rolu Bakı, Ankara və Moskvanın, daha dəqiqi, onların arasındakı siyasi dialoqun oynaması ilə nəticələnib.
ABŞ formal olaraq Dağlıq Qarabağ nizamlanmasında iştirak etsə də, böyük oyundan, sanki, kənarda qaldı və bu, Vaşinqtonun heysiyyatına toxunmaya bilməzdi. Bu gün İrəvan yenidən Vaşinqtonla oyun oynamağa çalışır və bununla da, Minsk qrupunun artıq keçmişdə qalmış gündəliyini yenidən canlandırmaq istəyir. Söhbət Dağlıq Qarabağın statusu məsələsinin əsas yer tutduğu gündəmdən gedir. Lakin Azərbaycanla Türkiyə bu cəhdlərə tam əks reaksiya verir. İndi Rusiya tərəfi də bu məsələnin gündəmə gətirilməsinin vaxtı olmadığını dəfələrlə təkrar edib.
Amerika administrasiyasının siyasi konyunktura əsaslanaraq faktiki olaraq türk xalqının hisslərini təhqir etdiyi, dünya erməniliyinə simpatiyasını göstərdiyi indiki şəraitdə o, Azərbaycan xalqının iztirablarına da qərəzli yanaşdığını ortaya qoyub. Bayden və sələfləri Ermənistanı nə Xocalı hadisəsinə, nə azərbaycanlıların kütləvi şəkildə amansızcasına qətlə yetirilməsinə, nə də Ermənistandan və artıq işğaldan azad olunmuş ərazilərdən kütləvi şəkildə qovmasına görə açıq məzəmmət edib. Başqa sözlə, Vaşinqton üçün 100 il əvvəl yaşanmış hadisə bu gün baş verənlərdən daha vacib imiş. Belə bir vəziyyətdə Amerika prezidentinin Osmanlı imperiyasının erməniləri üçün «tarixi ədalət»dən danışması 30 ildir Ermənistanla münaqişənin bütün ağırlığını üzərində hiss etmiş milyonlarla azərbaycanlının ələ salınmasıdır.
Bir sözlə, tarixi hadisələrlə spekulyasiya edən bir qrupun maraqlarından çıxış edən Vaşinqton nəticədə uzunmüddətli maraqlarının üst-üstə düşdüyü strateji tərəfdaşlarını itirir. Təəssüf ki, Amerika administrasiyasında milli maraqlarla heç də üst-üstə düşməyən, hansısa qrupun mənfəətinə hesablanmış maraqlar üstünlük təşkil edir. İnanmaq istərdik ki, Vaşinqtonda bu addımların yanlış olduğunu nə vaxtsa anlayacaqlar.
«Erməni soyqırımı»nın siyasi tərəfdarlarının istinad etməyi sevdikləri tarix səhvləri bağışlamır. ABŞ-ın regionda zəifləməsi ilə yaranacaq vakuumu asanlıqla başqa oyunçular doldura bilər. Bundan sonra geri qayıtmaq, artıq itirilmiş mövqeləri bərpa etmək çox çətin olur.

NO ROOM FOR POLITICAL ERRORS
46th President of the United States Joe Biden did what his predecessors had always tried to avoid. He called the events of the early 20th century in the Ottoman Empire "the Armenian genocide." Although the White House statement has no legal force and is only a symbolic step, it directly affects the political processes, especially in Western Asia. After all, this directly affects the interests of at least three states in the region: Turkey, Azerbaijan and Armenia. It is no coincidence that the fancy words of Mr. Biden echoed in the region almost immediately, causing a storm of emotions and no longer symbolically, but quite practically putting US interests under a sensitive blow.
Whose interests run the White House?
Many prominent representatives of the US political establishment often repeat that Washington's national interests are the driving factor that determines the vector of American foreign policy. In turn, the promotion of US national interests presupposes building strong and long-term relationships with its allies. Despite the current tension in relations between the US and Turkey, Ankara for many decades has been such an ally. That is why the term "Armenian genocide" has not been used in Washington.
The term was first voiced by Ronald Reagan in 1982 with the active involvement of his speechwriter of Armenian origin, Ken Khachikyan. However, Reagan has not used the term ever again during his tenure. He was convinced that the national interests of the US are much broader than the narrow interests of the Armenian lobby. Also, Turkey is a much more effective partner to rely on in the implementation of the complex Middle Eastern policy of the US than the Armenian diaspora. Washington uses the services of the latter, albeit partially, only during internal electoral campaigns.
By the way, according to statistics, the Turkish and Armenian diasporas of America are approximately equal numerically. The Armenian diaspora is even less by 50,000-100,000 people. In fact, the Turkish diaspora is not so influential and not so active in the social and political life of the US, but it is the same part of the American nation that should enjoy equal rights and count on equal respect.
By the way, this also applies to representatives of other peoples of the US, whose history bears evidence to no less dramatic events. However, for some reason, every year the leaders of America prefer to remember only the events that allegedly took place long ago in the Ottoman Empire. It is difficult to find any rational explanation for this.
It is equally impossible to explain the fact of recognition of the actions of Ottoman rulers as "genocide" against the Armenians by the legislative bodies in various American states a century later. At the same time, they did not notice or did not want to notice the massacre of Turks and Kurds by Armenian armed formations.
The fact that some persons of Armenian nationality hold positions in the current presidential administration, close ties of the US Vice President Kamala Harris with the Armenian lobby and, in general, Biden's own sympathy for Armenians amid the deteriorating dialogue between Washington and Ankara have played a negative role in recent processes.
Furthermore, when by the end of 2019 all US states have recognised the "Armenian genocide" with similar resolutions having been adopted by both the Senate and the House of Representatives in the same year, it would be naive to expect Biden not voice the ‘longed-for term’. As well, the appeal of 100 members of the House, initiated by the Armenian diaspora, with a call to Biden to recognise the events of 1915 as genocide played an instrumental role in the whole story.
What's next…
American-Turkish relations have significantly complicated as soon as the American legislators passed a legally non-binding declaration, and the US President voiced the longed-for phrase about the "Armenian genocide".
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu tweeted: “No one can teach us anything about our own past. Political opportunism is the greatest betrayal of peace and justice. We completely reject this statement based solely on populism."
Following this, the Turkish Foreign Ministry issued an official statement in line with the statement of Mr. Cavusoglu: "The US statement distorts historical facts and will never be accepted by Turkish citizens. It also opens a deep wound that undermines trust and friendship between our nations."
For an objective assessment of history, Ankara has repeatedly offered the Armenian side to open all archives containing information about the dramatic events of 1915 in the Ottoman Empire. The same appeal was made to representatives of the international scientific community. Unfortunately, it was ignored too. There is reason to believe that the issue of the "Armenian genocide" is used as an instrument of political pressure on Turkey.
Today, no one doubts that the “Armenian issue” is used as a stick against Turkey; payment for its desire to pursue an independent foreign policy, including in matters related to the military-technical modernisation and rearmament of the Turkish army. Just a couple of days before Biden's speech, the US excluded Turkey from the F-35 aircraft production program due to the purchase of Russian S-400 air defense systems.
It was a multi-component program, with the memorandum on the implementation signed back in 2007. Turkey committed to buy 100 F-35s. She has also been involved in the production of over 1000 components for them. At the same time, Turkey continues to produce these components, despite the fact that the US excluded it from the project.
At the same time, the Biden administration wants to solve large-scale projects in the Middle East, where the only institutional ally of the US is Turkey, a fellow NATO member. With the cooling of relations between the two countries, the implementation of these plans seems problematic. Moreover, Israel, another main ally of Washington in the region, is increasingly making it clear that the current American course raises a lot of questions. In particular, the US refusal to recognise Israel's sovereignty over the Golan Heights, contrary to Donald Trump's decision last year.
As a result, the emotional decisions of the current American administration targeting the domestic electorate become decreasingly justified from a pragmatic point of view and increasingly costly  from a practical point of view.
Echo of the Washington statement in South Caucasus
Meanwhile, Biden's statement on the recognition of the "Armenian genocide" caused a negative reaction not only in the Bosphorus but also on the Caspian Sea. “The statement of Joe Biden, which distorted the historical truth about the events of 1915, is regrettable. Those who politicize the so-called ‘Armenian genocide’ are silent about the massacres of more than 500,000 people by Armenian armed formations, as well as about the massacres committed by Armenian Dashnaks in March 1918 in Baku and other regions of Azerbaijan. With a false assessment of the centenary events, there is a failure to give a fair assessment of the genocide committed by Armenia against Azerbaijanis in Khojaly 30 years ago. This is nothing else but a biased attitude and a perfect example of double standards,” the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs said in its statement.
The United States has once tried to play a more active role in the region, in particular, in the issue of normalising Armenian-Turkish relations. The Washington administration was among the initiators of the signing of the so-called Zurich Protocols, which paved the way for reconciliation between the two nations. At the same time, the Turkish side, taking into account the interests of Azerbaijan, justly made the normalisation of relations with Yerevan conditional upon the solution of the Garabagh problem. This made it possible to solve all the key regional problems complexly and, given the membership of the US in the OSCE Minsk Group, to take into account the interests of Washington in the regional agenda, integrating it into the system of regional politics.
However, the refusal of Yerevan to consider regional issues in entirety, to open archives, as well as the refusal to deoccupy the Azerbaijani lands, in fact, left the US interests in the region behind. Considering Washington's proposals as a threat to its national interests, Yerevan chose to focus on intensifying ties with Moscow. But again, the strategic calculation of Armenian leaders were not effective. Close interaction between Turkey and Russia, on the one hand, and Russia and Azerbaijan, on the other, shows that Baku, Ankara and Moscow, that is the existing political dialogue, play the key roles in the post-conflict regional structure.
As a result, the US is not in the ‘big game’ any more, although it is formally involved in the process of the settlement of the Daghlig Garabagh conflict, and its prestige has been significantly damaged. Yerevan is again trying to flirt with Washington, hoping to revive the old agenda of the Minsk Group, which was focused on the issue of the status of Daghlig Garabagh. However, Azerbaijan and Turkey completely reject such attempts. Also, Russia has repeatedly stressed the irrelevance of raising this issue.
Under the current conditions, when the American administration, due to the political conjuncture, actually offended the feelings of the Turkish people and expressed its sympathy to Armenians, it also acknowledged its biased attitude towards the suffering of the Azerbaijani people.
Biden and his predecessors have never publicly condemned Yerevan for Khojaly, for atrocities and massacres, deportation of Azerbaijanis from Armenia and now liberated districts of Azerbaijan.
Events of more than a century ago turned out to be more important than those that are unfolding in the region today. The phrase "historical justice" uttered by the US President in relation to the Armenians of the Ottoman Empire sound like a mockery for the millions of Azerbaijanis who have suffered the burden of the conflict with Armenia for more than three decades.
Thus, for the sake of a group of individuals speculating on historical events, Washington is losing strategic partners with which it has long had mutual interests. Unfortunately, for the time being, narrow and selfish interests prevail in the American administration, which do not go in line with the US national interests. We hope that sooner or later Washington will understand the falsity of such steps.
History, which the political supporters of the ‘Armenian genocide’ often enjoy referring to, does not forgive mistakes. The weakening of the US position in the region created a vacuum that can easily be filled by other players, and it is usually very difficult to play back and regain the lost position.