Avropa qaz anbarlarını doldura bilmir, Azərbaycan Avropa Birliyinə qaz satışını artırıb
Bu yaz Avropada soyuq keçdi və bu, yeraltı qaz anbarlarına (YQA) qazın vurulmasını gecikdirdi. Avropanın qaz sektoru bu prosesi martın sonunda başlamağa çalışırdı, lakin soyuq hava üzündən onu rekord gec bir tarixə - 19 aprelə qədər gecikdirdilər. O vaxtdan bu yana qaz anbarlarının ehtiyatları hər gün müəyyən qədər artsa da, doldurma prosesi adətən olduğundan bir neçə dəfə aşağı templə getdi.
Yeri gəlmişkən, Avropa Birliyinə (AB) qaz nəqli həcmləri yalnız Rusiyadan deyil, Azərbaycandan da artır. Bununla yanaşı, «Qazprom» bildirib ki, ilin əvvəlindən Avropaya qaz nəqlini, təxminən, 30% artırıb və şirkət ixracatı daha da artırmaq niyyətində deyil. Beləliklə, Azərbaycan qazı üçün çox əlverişli vəziyyət yaranır.
Pozulmuş nəql
Aprel ayının sonuna AB ölkələrinin yeraltı anbarlarında ehtiyatların üçdə birindən azı qalmışdı. Avropanın ən çox qaz ehtiyyatı saxlayan Almaniya və Avstriyanın anbarları - hər birində 26%, Hollandiyada - 23%, Fransada isə cəmi 17% dolu idi. Fakt budur ki, cari istehlakın yüksək səviyyəsi anbarlardakı ehtiyatların tam bərpasına imkan vermir. Başqa sözlə, Avropanın YQA müəssisələrinə qaz vurma kampaniyasının pozulduğu göz qabağındadır və Avropa 2021/2022 qışını "yeraltı anbarlar"dakı qaz ehtiyatının qəbuledilməz dərəcədə aşağı səviyyəsi ilə qarşılayacaq. Bütün bunlar həm Avropadakı istehlakçıların təchizatının təhlükəsizliyinə, həm də dünyada qaz qiymətlərinə təsir edəcək.
Yeri gəlmişkən, anbarların rekord səviyyədə boş olması şəraitində tələb artdığından qazın qiymətləri də artıb və artmaqda davam edir. Avropada qazın spot qiyməti min kubmetrə görə 311 dollara qədər yüksəlib və bu, 13 yanvardan bəri ən yüksək göstəricidir. "Mavi yanacağ"ın bahalaşmasına səbəb boru kəməri və mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) nəqlində kəsir, həmçinin sərin hava şəraiti olub. İri Norveç yataqlarında plan üzrə görülən yay təmir işləri də qiymətlərə müəyyən dərəcədə təsir göstərir.
Ancaq cəmi bir il əvvəl COVID-19 pandemiyasının məhdudlaşdırıcı tədbirləri üzündən tələbin ümumi azalması fonunda Avropa bazarı geniş və tutumlu qaz anbar sistemi ilə faktiki olaraq bütün dünyadan satıla bilməyib əldə qalmış "mavi yanacaq"ları qəbul etmişdi.
Bu il apreldə Avropadakı yeraltı anbarlarda qaz ehtiyatları nəinki artıb, əksinə – «Gas Infrastructure Europe» publik bazasının müşahidələr apardığı tarixdə (2011-ci ildən bəri) ilk dəfə hətta azalıb. Əgər 31 martda ehtiyatların səviyyəsi 30% idisə, 30 apreldə 29,9%-ə düşmüşdü. Bu isə artıq Rusiya qazına olan tələbin artmasına səbəb oldu - yanvar ayında qaz nəqli rekord səviyyəyə qalxdı.
Soyuq hava qaz sənayesinə gələn qışa görə yeraltı anbarlara qaz vurmaq üçün heç bir resurs qoymur. «Gas Infrastructure Europe»nın məlumatına görə, mayın 5-də qaz anbarlarından götürülən qaz kəskin şəkildə artıb və demək olar ki, anbarlara vurulan qazdan artıq olub. «Qazprom» Almaniya və Avstriyadakı anbarlarından qazı fəal şəkildə götürməyə davam edir.
Yeni müqavilə
YQA müəssisələrindəki qaz ehtiyatları yayda artırılmalı olacaq. Tükənmiş mənbələri bərpa etmək üçün Avropaya ötən ildəkindən 57,3% (və ya 23,9 milyard kubmetr) çox qaz vurulması lazım olacaq. Anbarların doldurulması kampaniyası 2011-ci ildən bəri ən iri kampaniyalardan biri ola bilər və eyni zamanda Avropa bazarında yanacağa olan tələbatın artması üçün əsas amillərdən birinə çevrilə bilər. Bu prosesdə əsas rol, təbii ki, LNG-nin və Rusiya qazının payına düşə bilər, lakin Azərbaycan qazı da artıq bu məsələyə öz töhfəsini verir.
İtaliyanın qaz nəqli operatoru «Snam»ın verdiyi məlumata görə, Azərbaycan qazının Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə İtaliyaya nəqli birinci rübdə iki dəfədən çox artıb – gündə, orta hesabla, 9,5 milyon kubmetrdən 20 milyon kubmetrdən çox olub.
Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2021-ci ilin birinci rübündə Azərbaycan qazının İtaliyaya bəyan edilmiş ixracatı 435 milyon kubmetr (89,9 milyon dollar) olub, Yunanıstana - 57,9 milyon kubmetr (16,2 milyon dollar), Bolqarıstana isə - 59, 7 milyon kubmetr (8 milyon dollar) Azərbaycan qazı ixrac edilib.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan cari il üçün AB-yə 5 milyard kubmetr qaz nəql edəcəyini gözləyir, ancaq faktiki rəqəmin daha yüksək olması mümkündür. Buna «Şahdəniz-1» çərçivəsində Türkiyəyə qaz ixracının müvəqqəti dayandırılması da imkan verəcək.
Bəllidir ki, bu günə qədər Azərbaycan qazının Türkiyəyə ixracatı iki müqavilə əsasında «Şahdəniz» yatağından həyata keçirilirdi: BOTAŞ-ın məlumatına görə, birinci müqavilə «Mərhələ-1»dən Cənubi Qafqaz boru kəməri ilə ildə 6,6 milyard kubmetr nəql edilməsinə hesablanmışdı. İkinci müqavilə TANAP ilə ildə 6 milyard kubmetr qaz ötürülməsini nəzərədə tuturdu. Birinci müqavilə 2001-ci ilin martında imzalanıb və 16 aprel 2021-ci ildə müddəti bitib. Hazırda «Mərhələ-1» çərçivəsində qaz nəqli üçün yeni müqavilə bağlamaq üçün Türkiyə qaz şirkəti «BOTAŞ» ilə «Şahdəniz» konsorsiumu arasında danışıqlar gedir.
Bununla belə, belə bir dayandırma nə «Şahdəniz» yatağından qaz hasilatı həcmlərinə, nə də ixrac həcmlərinə təsir göstərməyib. Aprel ayında ortaya çıxan "artıq həcmlər" İtaliyaya yönəldilib, bu ölkə soyuq qışdan sonra anbarlara aktiv şəkildə qaz vurmağa başlayıb. TAP-ın operatorunın və Avropa qaz nəqli sistemi operatorlarının vahid platforması ENTSOG-un məlumatlarına görə, uzunmüddətli müqavilənin bitdiyi 17 aprel tarixindən başlayaraq, Avropaya Cənub Qaz Dəhlizi ilə ötürmə 77% artaraq gündə 26 milyon kubmetrə çatıb. Qazın 22 milyondan çoxu isitmə mövsümündə qaz ehtiyatlarının üçdə ikisini verilir – təxminən, 12 milyard kubmetr istifadə edən İtaliyaya çatır.
Türkiyə «Şahdəniz»dən TANAP vasitəsi ilə planlaşlırılmış həcmlərdə qaz almağa davam edir. İki ölkə arasındakı qarşılıqlı münasibətlər və Ankaranın özünü çoxdan Azərbaycan qazının etibarlı alıcısı kimi təsdiqləməsi tərəflərin yeni bir müqavilə barədə anlaşmaya gələcəyi ilə bağlı şübhəyə yer qoymur. Hələ ki, danışıqlar prosesi davam edərkən, Azərbaycan qazının sərbəst həcmləri Avropanın cənubunda qaz ehtiyatlarının artırılması üzrə əlverişli bir səbəbə xidmət edə bilər.
Mübahisəli layihə
Rusiyanın "Şimal axını 2" qaz kəmərinin tikintisinin vaxtında başa çatdırılması Avropada qaz ehtiyatları ilə bağlı vəziyyəti yumşalda bilər. Lakin 2019-cu ildə ABŞ bu boru kəmərinin tikintisində iştirak edən şirkətlərə sanksiya tətbiq edib. Nəticədə, İsveçrənin «Allseas» şirkəti layihədən çəkilib və boru kəmərinin tikintisini dayandırıb. Düzdür, bu, layihənin dayandırılmasına gətirib çıxarmadı, çünki «Qazprom» işlərə Rusiyanın boru düzən gəmilərini qoşdu.
2020-ci ilin sonunda ABŞ Senatı gələn il üçün müdafiə büdcəsini təsdiqlədi ki, burada da «Şimal axını 2»yə qarşı yeni məhdudiyyətlərlə bağlı düzəlişlər yer aldı.
Layihə artıq 95% yerinə yetirilib, boru kəmərinin yalnız 121 km-nin çəkilməsi qalıb. Söhbət Almaniyann ərazi sularında 28 km, Danimarkanın sularında isə 93 km boru kəmərinin çəkilməsindən gedir. Buna paralel olaraq, Almaniya, Rusiya və ABŞ arasında qaz kəməri ilə bağlı mübahisələr davam edir.
Berlin və Vaşinqton bu layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı fikir ayrılıqlarını hələ həll etməyiblər. Amerika tərəfinin əsas tələblərindən biri - Ukrayna ərazisindən keçən tranzitin azalması halında qaz kəmərinin fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı mexanizmin yaradılmasıdır ki, bu, Berlin üçün qəti qəbuledilməzdir.
Ancaq Vaşinqton təzyiqi azaltmaq niyyətində deyil. Mart ayının sonunda ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri Entoni Blinke bildirib ki, ABŞ hakimiyyəti «Şimal axını – 2»nin çəkilməsində iştirak edən şirkətlərə qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə davam edəcək. O, layihə iştirakçılarından işləri dayandırmalarını tələb edib və böyük «risk etdiklərini» vurğulayıb. Berlində isə yenidən bəyan ediblər: Almaniyanın mövqeyi dəyişməz olaraq qalır.
Eyni zamanda, Almaniyanın özündə də layihə ilə bağlı siyasi təzyiqlər artmaqdadır - “yaşıllar” və Almaniya iqtisadiyyatının sürətli karbonsuzlaşdırılmasını - neft və qaz istehlakının azaldılmasını və bərpa olunan enerji mənbələri ilə əvəz edilməsini tələb edənlərin hamısı təzyiq göstərir. "Təbiətin və biomüxtəlifliyin qorunması birliyi" (Naturschutzbund Deutschland, NABU) qeyri-hökumət təşkilatı mayın 3-də qaz kəmərinin tikintisinə qarşı iddia qaldırıb və onun ətraf mühitə zərər verdiyini bəyan edib.
Bunun nəticəsi olaraq, may ayının sonuna qədər alman tənzimləyici BSH tərəfindən boru kəmərinin tikintisi üzrə operator «Nord Stream 2 AG»yə verilən icazə müvəqqəti olaraq dayandırılıb. İcazə şirkətə sentyabrın sonundan may ayının sonuna qədər Almaniyanın Baltik dənizindəki müstəsna iqtisadi zonasındakı 16,5 km-lik hissədə işlər görə bilərdi.
Ekspertlər gözləyir ki, boru kəməri 2022-ci ildə istismara hazır olacaq. Almaniyanın indiki rəhbərliyi layihənin həyata keçirilməsini dəstəkləyir. Bununla belə, sentyabr ayında ölkədə parlament seçkiləri keçiriləcək və seçkidən Rusiyaya qarşı çıxan və Moskva ilə əməkdaşlığa qarşı çıxış edən «Birlik 90/Yaşıllar» partiyası qalib gələ bilər. Belə vəziyyətdə Rusiya qaz kəmərini nə gözlədiyini yalnız ehtimal etmək olar.
Bütünlüklə, Avropada yaranmış vəziyyət bir daha qazın Birlik ölkələrinin enerji balansında çox vacib rol oynadığını göstərir və boru kəməri layihələrinin bölgənin enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün önəm daşıdığını göstərir. Bu baxımdan, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin gələcək inkişafı və bu sistemin tutumunun ildə 20 milyard kubmetrə çatdırmaq üzrə planlarla bağlı çox yaxşı perspektivlər var. Bu məsələdə Bakı Azərbaycan karbohidrogenlərini Rusiya resurslarına alternativ hesab edən AB və ABŞ-ın dəstəyinə arxalana bilər. Özəlliklə, BP-nin Azərbaycan sektorundakı «Şəfəq-Asiman» strukturu və digər perspektivli sahələrlə bağlı son kəşfləri nəzərə alındıqda, boru kəmərinin doldurulması ilə də bağlı problem olmamalıdır.

Европа не может заполнить газохранилища, Азербайджан увеличил поставки в ЕС
Весна в Европе выдалась в этом году по-особому холодной, сорвав тем самым все планы по своевременной закачке газа в подземные газохранилища (ПГХ). Европейские газовики попытались начать этот процесс еще в конце марта, но из-за холодной погоды затормозили его до рекордно позднего срока - 19 апреля. С тех пор запасы ПГХ хоть и показывают незначительное увеличение день ото дня, но темпы закачки в несколько раз ниже привычных.
Тем временем увеличиваются объемы поставок газа в ЕС не только из России, но и из Азербайджана. При этом, как сообщал «Газпром», нарастив с начала года поставки газа в Европу почти на 30%, еще больше увеличивать экспорт компания пока не собирается. Так что для азербайджанского газа складывается весьма благоприятная ситуация.
Сорванная закачка
На конец апреля в подземных хранилищах стран ЕС оставалось меньше трети запасов. В Германии и Австрии - по 26%, в Нидерландах - 23%, во Франции - 17%, а ведь эти страны как раз и входят в пятерку крупнейших европейских «хранителей газа». Дело в том, что высокий уровень текущего потребления не позволяет вести полноценное восстановление запасов в хранилищах. Иными словами, очевидно, что кампания закачки газа в ПГХ Европы сорвана, и зиму 2021/2022 года Европа встретит с недопустимо низким уровнем запасов газа в «подземках». Все это скажется как на безопасности поставок потребителям Европы, так и на ценах на газ по всему миру.
Кстати, цены на газ уже выросли и продолжают рост, поскольку есть спрос в условиях рекордно пустых хранилищ. Спотовая стоимость газа в Европе выросла до $311 за тысячу кубометров, что является максимумом с 13 января. Причинами подорожания «голубого топлива» стали дефицит поставок трубопроводного и сжиженного природного газа (СПГ), а также прохладная погода. Свое влияние на ценообразование оказывают и летние плановые ремонты на крупных норвежских месторождениях.
А ведь всего год назад европейский рынок с его обширной и вместительной системой хранения газа на фоне всеобщего падения спроса из-за ограничительных мер пандемии COVID-19 фактически принимал на утилизацию излишки «голубого топлива» со всего мира.
В этом году запасы газа в подземных хранилищах Европы за апрель не то чтобы выросли, а наоборот, даже сократились - впервые за историю наблюдений публичной базы Gas Infrastructure Europe (c 2011 года). Если на 31 марта уровень запасов составлял 30%, то на 30 апреля - 29,9%. Это уже привело к повышенному спросу на российский газ - в январе поставки оказались рекордными.
Холодная погода не оставляет газовикам ресурсов на закачку газа в подземные хранилища к будущей зиме. По данным Gas Infrastructure Europe, за 5 мая резко вырос отбор газа из хранилищ, едва не превысив скромную закачку. «Газпром» на своих мощностях хранения в Германии и Австрии продолжает активный отбор газа.
Новый договор
Запасы газа в ПГХ придется восполнять летом. Чтобы восстановить истощившиеся ресурсы, Европе нужно закачать на 57,3% (или на 23,9 млрд. кубометров) газа больше, чем в прошлом году. Кампания по заполнению хранилищ может стать одной из самых масштабных с 2011 года, а также одним из главных факторов для повышенного спроса на топливо на европейском рынке. Ключевая роль в этом процессе, конечно же, отводится СПГ и российскому газу, но свой вклад в это дело уже вносит азербайджанский газ.
По данным итальянского газотранспортного оператора Snam, поставки азербайджанского газа в Италию по Трансадриатическому газопроводу (TAP) за первый квартал выросли более чем в 2 раза - с 9,5 млн. в среднем до более чем 20 млн. кубометров в сутки.
Согласно Государственному таможенному комитету Азербайджана, за первый квартал 2021 года задекларированный экспорт азербайджанского газа в Италию составил 435 млн. кубометров (на $89,9 млн.), Грецию - 57,9 млн. кубометров ($16,2 млн.), Болгарию - 59,7 млн. кубометров ($8 млн.).
В целом в текущем году Азербайджан рассчитывает поставить в ЕС 5 млрд. кубометров газа, но не исключено, что фактический показатель окажется выше. Способствовать этому будет и временная остановка экспорта газа в Турцию в рамках «Шахдениз-1».
Как известно, до сих пор экспорт азербайджанского газа в Турцию осуществлялся с месторождения «Шахдениз» на основе двух контрактов: первый, по данным BOTAŞ, был рассчитан на поставку 6,6 млрд. кубометров в год со Стадии-1 по Южно-Кавказской трубопроводной магистрали (ЮКТМ), второй - на 6 млрд. кубометров в год по TANAP. Первый договор был подписан в марте 2001 года, и срок его действия истек 16 апреля 2021 года. В настоящее время между турецкой газовой компанией BOTAŞ и консорциумом «Шахдениз» ведутся переговоры о заключении нового контракта на поставки газа в рамках Стадии-1.
При этом такая приостановка не отразилась ни на объемах добычи газа с месторождения «Шахдениз», ни на объемах его экспорта. Появившиеся «излишки» в апреле были перенаправлены в Италию, которая начала активно закачивать газ в хранилища после холодной зимы. Согласно данным оператора TAP и единой платформы операторов ГТС Европы ENTSOG, с 17 апреля, когда истек долгосрочный контракт, поставки по Южному газовому коридору в Европу выросли на 77%, до 26 млн. кубометров в сутки. Более 22 млн. поступает в Италию, которая за отопительный сезон израсходовала две трети запасов газа - около 12 млрд. кубометров.
Турция же продолжает получать газ с «Шахдениз» по TANAP в планируемых объемах. Взаимоотношения между двумя странами и тот факт, что Анкара давно зарекомендовала себя в качестве надежного покупателя азербайджанского газа, не оставляют никаких сомнений в том, что стороны договорятся по новому контракту. Ну а пока переговорный процесс идет, свободные объемы азербайджанского газа могут послужить на благое дело по пополнению газовых запасов юга Европы.
Спорный проект
Смягчить ситуацию с запасами газа в Европе могло бы и своевременное завершение строительства российского газопровода «Северный поток-2». Однако в 2019 году США ввели санкции против компаний, занятых в строительстве газопровода. В результате швейцарская Allseas вышла из проекта и прекратила прокладку трубопровода. Правда, это не привело к его закрытию, поскольку «Газпром» подключил к работам российские суда-трубоукладчики.
В конце 2020-го американский Сенат одобрил оборонный бюджет на следующий год, в котором также содержались поправки о новых ограничениях в отношении «Северного потока-2».
Проект уже реализован на 95%, осталось проложить всего 121 км трубопровода. Речь идет о 28 км в немецких территориальных водах и 93 км - в датских. Параллельно продолжаются споры вокруг газопровода между Германией, Россией и США.
Берлин и Вашингтон до сих пор так и не урегулировали разногласия по реализации данного проекта. Одно из главных требований американской стороны - создание механизма, позволяющего прекратить эксплуатацию газопровода в случае сокращения транзита через Украину, что в Берлине считают абсолютно неприемлемым.
Однако Вашингтон не намерен ослаблять давление. Как заявил в конце марта глава Госдепа США Энтони Блинкен, американские власти продолжат вводить санкции против компаний, участвующих в прокладке «Северного потока-2». Он потребовал от участников проекта прекратить работу, подчеркнув, что они сильно «рискуют». В Берлине вновь заявили: позиция ФРГ остается неизменной.
Одновременно политическое давление из-за проекта растет и внутри самой Германии - со стороны «зеленых» и всех тех, кто требует скорейшей декарбонизации немецкой экономики - сокращения потребления нефти и газа в обмен на возобновляемые источники энергии. Негосударственная экологическая организация «Союз охраны природы и биоразнообразия» (Naturschutzbund Deutschland) 3 мая подала иск против строительства газопровода, заявив, что это вредит экологии.
Как результат, до конца мая временно приостановлено действие разрешения, ранее выданного немецким регулятором BSH оператору строительства газопровода Nord Stream 2 AG. По нему компания могла проводить на Балтийском море работы с конца сентября по конец мая на участке в 16,5 км в исключительной экономической зоне Германии.
Эксперты ожидают, что газопровод будет готов к эксплуатации в 2022 году. Нынешнее руководство Германии поддерживает реализацию проекта. Однако в сентябре в стране пройдут парламентские выборы, на которых одержать победу может партия «Союз 90/зеленые», настроенная антироссийски и выступающая против сотрудничества с Москвой. И что ждет в таком случае российский газопровод, можно только догадываться.
В целом сложившаяся в Европе ситуация еще раз показывает, что газ играет очень важную роль в энергобалансе стран союза, и свидетельствует о значимости трубопроводных проектов для обеспечения энергобезопасности региона. В этом контексте проект ЮГК имеет очень хорошие перспективы для своего дальнейшего развития, и планам по увеличению мощностей этой системы до 20 млрд. кубометров в год самое место. В этом вопросе Баку может рассчитывать на поддержку ЕС и США, которые рассматривают азербайджанские углеводороды в качестве альтернативы российским ресурсам. И с заполнением трубопровода проблем быть не должно, особенно учитывая последнее открытие BP в азербайджанском секторе на структуре «Шафаг-Асиман» и других перспективных участках.