ABŞ və Rusiya liderlərinin görüşü Moskva ilə Qərb arasındakı «soyuq müharibə»ni yumşaldacaqmı?
ABŞ-da Co Bayden administrasiyasının hakimiyyətə gəlişi ilə Rusiya ilə Qərb arasında qarşıdurma sürətlə dərinləşir, getdikcə daha sərt xarakter alır. Üstəlik, münaqişənin nə ilə bitəcəyini heç kəs proqnozlaşdıra bilmir. Çünki bu mövzu ən müxtəlif dillərdə KİV-də geniş müzakirə olunsa da, sosial şəbəkələrin əsas mövzularından birinə çevrilsə də, qarşıdurma ilə bağlı bir çox nüanslar gizli qalır. Bəli, bu məsələdə bir çox «naməlum» məqam var. Düşmənlər birbaşa toqquşmadan qaçır, lakin mübarizə bütün mümkün vasitələrlə davam edir. Odur ki, baş verənləri artıq tam ciddiyyəti ilə ikinci «soyuq müharibə» adlandırırlar.
Qərbdə hesab edirlər ki, Rusiyanın addımları beynəlxalq hüququn əsas normalarına ziddir. Bu, xüsusilə Ukrayna ətrafında yaşananlara, rusiyalı bloger və müxalifətçi Aleksey Navalnının həbsinə, müxtəlif kiberhücumlara aiddir.
Moskva isə öz növbəsində, qətiyyətlə bildirir ki, ABŞ və NATO Rusiyanın təhlükəsizliyinə ən ciddi təhdiddir.
Qərb dualizmi
Vaşinqtonun Rusiya ilə münasibətlərə bugünkü yanaşmasını ikili yanaşma adlandırmaq olar. Bir tərəfdən Rusiyanın cəzalandırılmasına davamlı çağırışlar edilir və bu istiqamətdə əsasən sanksiyalar vasitəsi ilə konkret addımlar atılır, digər yandan isə dialoq və əməkdaşlığa açıqlıqdan danışılır. Aydındır ki, vəziyyətin Rusiyanın «dəmir pərdə» ilə qapanacağı həddədək gərginləşdirmək kollektiv Qərbə sərf etmir. Çünki bu, avtomatik olaraq Rusiyada hakimiyyətin güclənməsinə, əhalinin, məsələn, Navalnı kimi hansısa müxalifətçinin ətrafında deyil, artıq xarici təhlükəyə qarşı birləşməsinə səbəb olacaq. Bəlkə də, ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken mayın 4-də britaniyalı həmkarı Dominik Raab ilə Londonda keçirdiyi birgə mətbuat konfransında bu üzdən Rusiya ilə daha sabit münasibətlər arzusunu dilə gətirib. Bununla yanaşı, o, hər şeyin Kremlin nə dərəcədə aqressiv davranacağından asılı olduğunu söyləyib. Dominik Raab da Moskva ilə müsbət münasibətlər və diplomatiya qapısının hər zaman açıq olduğunu, NATO üzvlərinin əksəriyyətinin bu fikirdə olduğunu desə də, ardınca Rusiyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü kimi davranışını dəyişməsinin vacibliyini bildirib. Görünən odur ki, Bayden də məhz bu yanaşmaya əsasən, 2021-ci ilin iyununda Putin ilə görüşə biləcəklərinə ümidini dilə gətirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu görüşün mümkün nəticələrilə bağlı heç kimdə nikbinlik yoxdur. Baydenin hələ martda Rusiya prezidentini «qatil» adlandırmasından sonra isə iki ölkə liderlərinin bir-birlərinə şəxsi simpatiyasının olmadığı da ortaya çıxıb. O zaman Kreml rəhbəri həmkarına sanki zarafatla cavab vermişdi: «İnsan hər kəsi özü kimi bilir».
Bir sözlə, dialoqa ümid azdır. ABŞ ilə Rusiya arasında kommunikasiya imkanları (demək, həm də mümkün görüşə hazırlıq) da azdır, çünki ölkələr qarşılıqlı olaraq bir-birinin diplomatlarını qovublar. Əvvəlcə yeni sanksiyalar çərçivəsində Rusiyanın Birləşmiş Ştatlardakı səfirliyinin onlarla əməkdaşı ölkədən çıxarılıb. Daha sonra Moskva buna eyni cür cavab verib və ABŞ səfirliyinin işçilərini qovmaqla yanaşı, həm də Dövlət Departamenti əməkdaşlarının Rusiyaya qısamüddətli səfər təcrübəsini məhdudlaşdırıb. Bundan başqa, Rusiya ərazisində Amerika fondları və qeyri-hökumət təşkilatlarının fəaliyyətinin qadağan edilməsi qərara alınıb. Söhbət «Rusiyanın daxili həyatına müdaxilə edən» qurumlardan gedir.
Ukrayna – Moskvanın «qırmızı xətti»
Bütün bunları nəzərə alsaq, bu görüş amerikalıların nəyinə gərəkdir – üstəlik, belə çətin dövrdə? Münasibətlərin bir qədər mülayimləşməsini gözləmək, eyni zamanda dialoqa daha optimal səviyyədə hazırlaşmaq imkanı qazanmaq daha asan və daha məntiqli olmazdımı? Görünür, həqiqətən, liderlərin şəxsən müzakirə etməli olduqları təcili məsələ var. Ümumiyyətlə, müəyyən məsələlər var ki, orada Rusiyanın olmaması Qərb üçün çətinlik yaradır – nüvə silahlarının yayılmaması, strateji hücum silahlarını ilə dağlı 3-cü müqavilənin müddətinin uzadılması, İranla nüvə razılaşması, Ukrayna problemi və s.
Hazırda İran məsələsi bir qədər «səngiyibsə», «gözləmə rejimi»nə qoyulubsa, Ukraynanın cənub-şərqində baş verən son olaylardan sonra hazırda ən problemli mövzunun məhz Ukrayna mövzusu olduğunu deyə bilərik. Mayın 6-da ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken və siyasi məsələlər üzrə müavini Viktoriya Nuland Kiyevə səfər də edib, sonda səfəri «məhsuldar» adlandırıblar. «Birləşmiş Ştatlar Rusiyanın təcavüzü qarşısında Ukraynada islahatlara, bu ölkənin suveren, demokratik və çiçəklənən gələcəyinin təmininə dəstəyini davam etdirmək əzmindədir», - deyə Blinken səfərin yekununda özünün «Twitter» səhifəsində yazıb.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski isə Blinken ilə söhbəti haqda danışarkən, tərəflər arasında gələcəkdə təhlükəsizliklə bağlı razılaşmanın imzalana biləcəyini söyləyib. Ola bilsin ki, burada söhbət Kiyevə tezliklə NATO-ya üzvlüklə bağlı Fəaliyyət planı almaq imkanı verəcək «yol xəritəsi»ndən gedir.
Rusiyada Blinkenin Ukraynaya səfəri «təftiş səfəri» kimi qiymətləndirilib, «Ukraynageyt» ilə əlaqələndirilib. Eyni zamanda Rusiya dairələri bu səfər zamanı Vaşinqtonun Kiyevə konkret heç nə vəd etmədiyi bildirir. Ümumiyyətlə, Moskva Ukraynanı xüsusi «qırmızı xətt» kimi təqdim edir, Qərb isə bu xətti yalnız o zaman keçə bilər ki, aparılan analiz və hesablamalara arxalanaraq özünün strateji və hərbi üstünlüyünə əmin olsun.
Amma görünən odur ki, Qərb bu üstünlüklərə malik deyil. ABŞ Müdafiə Nazirliyinin kəşfiyyat idarəsinin Senatdakı dinləmələr üçün hazırladığı 2021-ci ilin qlobal təhdidlərinə dair məruzədə Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Ştatların özünün mövcudluğuna potensial təhlükə olduğu bildirilir. Sənəddə bildirilir ki, ordu Rusiyanın bütün sərhədi boyu yerləşən ölkələrdə nüfuzunu qoruması üçün əsas alətidir və Vaşinqton buna özünün qlobal liderliyinə çağırış kimi yanaşır. Beləliklə, Moskvanın qərb sərhədlərindəki say üstünlüyündən narahat olan ABŞ Rusiya sərhədlərində hərbi mövcudluğunu artırmağa davam edir. Pentaqon yaxın aylarda Avropada «Kremlin aqressiyasına sinə gərilməsi məqsədi ilə» iki yeni hərbi bölük yaratmaq niyyətindədir. Çoxdomenli operativ qrup (Multi-Domain Task Force, MDTF) və hərbi əməliyyatlar meydanında atəşin idarə olunması komandanlığı (Theater Fires Command, TFC) Rusiya ilə potensial münaqişədə NATO-nun üstünlüyünü təmin etməlidir. NATO lazım gələcəyi təqdirdə, məsələn, Kalininqraddakı «girişin məhdud olduğu zonalar» (Anti-Access/Area Denial, A2/AD) kimi zonaları bu yolla «sındırmağı» düşünür. Söhbət hər iki tərəfin ən müasir silahlarla silahlanmasından gedir – yüksək dəqiqliklə uzunmənzilli raketlər, yaylım atəşi sistemləri, hipersəsli silahlar, HHM, RHM, REM, kibertəhlükəsizlik sistemləri.
Yeri gəlmişkən, bunadək Böyük Britaniya da Rusiyanı öz təhlükəsizliyinə ən ciddi təhdid adlandırmışdı.
Kollektiv təzyiq
Maraqlıdır ki, Ukraynanın Avropa ilə sərhədində vəziyyətin müəyyən qədər «yumşaldığı» dövrdə – mayın 17-dən iyunun 2-dək ABŞ-ın rəhbərliyi ilə son onilliyin ən miqyaslı hərbi təlimlərindən birinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. «Avropanın müdafiəçisi-21» («Defender Europe-21») adlı təlimdə 26 dövlət, o cümlədən Bosniya və Herseqovina, Kosovo, Moldova, Ukrayna və Gürcüstan iştirak edəcək. Təlimlərin əsas keçirilmə yeri Balkanlar olsa da, «NATO qoşunlarının təcili olaraq Şərqə atılması» təlimi də keçiriləcək. Ümumilikdə, manevrlər 12 ölkədə baş tutacaq və onlarda 28 min hərbçi iştirak edəcək.
Dünyanın bu bölgəsində Qərb üçün əsas təhlükənin Rusiya olduğunu söyləmək artıqdır. Bu, onsuz da, hər kəsə məlumdur. Hər halda, strateji əhəmiiyyətli Balkan-Qara dəniz regionunda NATO qoşunlarına sinə gərə biləcək hər hansı başqa güc yoxdur. İndi bu təlimlərlə yanaşı, ABŞ Rumıniyadakı aviabazasını müasirləşdirməyi də düşünür. Onun Qara dəniz regionunda NATO-nun əsas habına çevrilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Almaniyadakı Amerika hərbçilərinin sayı da artırılacaq. Bu da son deyil. Amerikalılar Norveçin ayrı-ayrı yerlərində hərbi qüvvələr, həmçinin təlim, məşq və xidmət vasitələrinin yer alacağı rayonlar yaratmaq üçün razılıq alıb. Analitiklərin fikrincə, son məsələ Rusiyanın Arktikaya təsirini artırması ilə əlaqədardır. ABŞ müdafiə baxımından bu bölgəni çox vacib, eyni zamanda «güclənməkdə olan rəqabət fonunda zəif» region sayır.
Bundan başqa, mayın 3-də Varşavada Reç Pospolitiyanın Kontitusiyasının qəbulunun 230 illiyi münasibətilə Ukrayna, Polşa, Litva, Latviya və Estoniya (bunların 4-ü NATO üzvüdür) birgə bəyannamə imzalayıblar. Sənəddə bildirilir ki, bu dövlətlər «müasir təhdidlər» şəraitində «ümumi təhlükəsizlik» naminə əməkdaşlığı davam etdirəcəklər. «müasir təhdidlər» deyən zaman isə əsas, təbii ki, Rusiya nəzərdə tutulur. Təsadüfi deyil ki, bu hadisədən dərhal sonra rusiyalı ekspertlər sözügedən dövlətlərin «düşmən bəyanatları»nı yada salmağa başlayıb, onları Vaşinqtonun tapşırıqlarını yerinə yetirməkdə təqsirləndirib və burada yeganə məqsədin Rusiya sərhədlərində gərginlik yaratmaq olduğunu vurğulayıblar. Məsələn, Estoniyanın müdafiə naziri Kalle Lannetin «Moskva daxili sosial-iqtisadi problemləri üzündən müharibəyə başlamağa hazırdır» bəyanatı yada salınır.
Bundan başqa, son zamanlar Avropa İttifaqında xarici dövlətlərə, o cümlədən Aİ üzvü olmayan ölkələrə, məsələn, Ukraynaya təcili kömək göstərilməsi üçün çevik reakisya briqadalarının yaradılması planı yenidən gündəmə gətirilməyə başlayıb.
Bütün bunlar göstərir ki, Baydenin ABŞ-ın başına keçməsi ilə Rusiyaya Qərbin kollektiv təzyiqi artıb. Maraqlıdır ki, aprelin ortalarında Praqa da Rusiyaya qarşı ittihamlar irəli sürüb. Çexiya Vrbetisedəki döyüş sursatları anbarında 2014-cü ildə baş vermiş partlayışa görə Rusiyanın xüsusi xidmət orqanlarını günahlandırır. Xatırladaq ki, həmin partlayış 2 nəfərin həyatına son qoymuşdu. Bu ittihamın ardınca 18 rusiyalı diplomat Çexiyadan qovulub. Cavabında Moskva Çexiyanın Rusiyadakı səfirliyinin 20 əməkdaşını persona non-qrata elan edib. Bundan sonra isə Slovakiya, Estoniya, Litva və Latviya Praqaya dəstək aksiyası kimi, rusiyalı diplomatları persona non-qrata elan ediblər. Bu da son deyil. Təxminən, eyni vaxtda Polşa, Bolqarıstan və Rumıniyadan da rusiyalı diplomatlar çıxarılıb. Bundan başqa, Aİ-nin xarici siyasət xidmətinin yaydığı bəyanatda Brüsselin Rusiyanın əməllərini pislədiyi və qəbul etmədiyi deyilir.
«Soyuq müharibə-2.0»
Beləliklə, münaqişənin elementləri ortadadır. ABŞ-ın nüfuzu, Rusiyanın Suriya, Liviya və keçmiş SSRİ məkanı ilə bağlı planları və iddiaları, həmçinin Kremlin Avrasiya layihəsi qarşısında NATO və Avropa İttifaqının genişlənməsi. Bütün bu işlərdə Qərb köhnə, sınanmış üsullardan istifdə edir – Moskvanı təcrid duruma salmaq və çətin iqtisadi vəziyyətlə üz-üzə qoymaq. Bu məqsədlə bir yandan maliyyə və iqtisadi sanksiyalar davamlı olaraq genişləndirilir, «Şimal axını-2» layihəsinə təzyiqlər artırılır, digər tərəfdən isə diplomatik böhran yaradılır. Moskva elə bu sxemlə də yeni silahlanma yarışına cəlb olunur, nəticədə, davamlı şəkildə təlimlər, müxtəlif yerdəyişmələr vasitəsi ilə hərbi güc nümayiş etdirir. Maraqlısı odur ki, Rusiya davamlı olaraq bu tələyə düşür. Səbəb onun sadəcə, başqa yolunun olmamasıdır. Bütün iqtisadi və maliyyə münasibətlərinin Qərbin əlində olduğu dünyada təkbaşına yaşamaq mümkün deyil. Bundan başqa, Kremlə başqa çıxış yolu qoymurlar. Üstəlik, o, ənənəvi olaraq insan haqları ilə bağlı ittihamlarla da üz-üzədir. Hər halda, Navalnı ilə bağlı yaşananlar məhz bunu göstərir.
Amma əvvəlki «soyuq müharibə» ilə müqayisədə, bu dəfə «yeni elementlər» də var və onların davam etməkdə olan qarşıdurmaya hansı təsiri göstərəcəyi, hələ ki, məlum deyil. Birincisi, əvvəlki «soyuq müharibə» zamanı internet və onun təbliğat imkanları, saxta xəbər axını, insanların fikrinə indiki qədər kütləvi təsir imkanları yox idi. O vaxtlar SSRİ və Qərb dövlətlərinin auditoriyası yalnız KİV-in təqdim etdiyi məlumatlarla bəslənirdi. İndi isə media inhisarçılığı çoxdan itirib. Bu gün KİV-in nüfuzunun əhəmiyyətli hissəsi sosial şəbəkələrə keçib, onlar isə öz qanunları ilə işləyir və praktik olaraq, sərhəd tanımır. Məhz bu səbəbdən, amerikalılar öz nüfuzlarına ziyan olmasına rəğmən, Rusiyanın ABŞ-da sonuncudan əvvəlki prezident seçkisinin nəticələrinə təsir göstərdiyini bütün dünyaya car çəkirlər.
İndiki «soyuq müharibə»də daha bir vasitə kiberhücumlardır. Belə hücumlar zamanı hansısa tərəfi, məsələn, adi silahlardan istifadə halında olduğu kimi, birmənalı günahlandırmaq çətindir. Məsələn, bu yaxınlarda Qərbin aparıcı KİV-i yazırdı ki, ABŞ-ın əsas neft kəmərlərindən olan «Colonial Pipeline» xəttinin işinin dayanması rusiyalı hakerlərin «DarkSide» qrupunun işi ola bilər. Yəni bu sahədə ittihamlar natamam olur. Amma Moskva bu sahədə, həqiqətən, ciddi mövqeyə sahibdir.
Eyni şeyi müxtəlif qaynar geosiyasi nöqtələrdə proksi ordulardan istifadə haqda da demək olar. Artıq bu, ikinci məsələdir. Burada söhbət, əlbəttə ki, Kremlin tərk etməyi düşünmədiyi və kifayət qədər uğurlu əməkdaşlıq qurduğu Suriyadan gedir.
Üçüncüsü, ilk «soyuq müharibə»nin sonlarında belə, Çin hələ özünü istənilən qüvvə üçün indiki qədər dəhşətli rəqib kimi tanıtmamışdı – istər iqtisadi sahədə, istər texnoloji, istərsə də hərbi.
Doğrudur, hələlik Pekin Rusiya-Qərb qarşıdurmasından kənarda dayana bilir, hətta dünyanın müxtəlif nöqtələrində öz strateji mövqeyini gücləndirmək üçün bu qarşıdurmadan yararlanır. Lakin gələcəkdə Çinin daha birmənalı mövqedən çıxış etməsi zərurəti yarana bilər. Amerikanın aparıcı nəşrlərindən olan «The National Interest» əbəs yerə yazmır ki, Bayden administrasiyasının Rusiyaya qarşı düşmən münasibəti Moskvanı Pekinlə yaxınlaşmaya vadar edə bilər.
Dördüncüsü, Rusiya-Qərb qarşıdurmasında Türkiyə də eyni dərəcədə «naməlum» güc sayıla bilər. Ankaranın regional və beynəlxalq nüfuzunun davamlı şəkildə artdığı ortadadır. Demək, hansısa mərhələdə o, öz milli maraqlarını əsas tutaraq, tərəflərdən birinin yanında yer ala bilər.
Nəhayət, beşincisi, koronavirus pandemiyası ilə bağlı vəziyyət hələ də düzəlməyib. Son illərin təcrübəsi göstərir ki, onun ciddi iqtisadi və geosiyasi effektləri olur. Eyni zzamand iqlim dəyişikliyi də yaxın gələcəkdə eyni dərəcədə ciddi amilə çevrilə bilər.
Bütün sadalananlardan hansı nəticəyə gəlmək olar? Rusiya ilə Qərbin timsalında ABŞ-ın ümumi dil tapması, «yenilənmə» haqda danışa bilməsi, əlbəttə ki, bütün dünya ictimaiyyəti üçün daha arzulanandır. Amma güman ki, bu gözləntilər əbəsdir. Odur ki, kəmərləri bərkitməli və «çoxməchullu» tənliyi həll etməyə çalışmalıyıq.

EQUATION IN MULTIPLE UNKNOWNS
Meeting of the American and Russian leaders to melt the ice of the Cold War between Moscow and the West?
Confrontation between Russia and the West rapidly intensifies with the Joe Biden administration entering office in Washington. At the same time, no one dares predict the outcome of the confrontation. Indeed, despite the extensive coverage of the topic in media and active discussion on social networks, many of the nuances of the situation remain outside the public domain. There are also many unknown moments. Both rivals avoid direct conflict, but they continue the struggle by all possible means, hence the ongoing may in all seriousness be called the Second Cold War. The West believes that Russia violates the basic norms of international law. This is especially evident around the situation with Ukraine, attitude toward the Russian blogger and opposition leader Alexei Navalny, various cyber attacks, which, according to the West, is overseen by the Kremlin. Conversely, Moscow strongly argues that the US and NATO are the most important threats to Russia's national security.
Western dualism
The current American approach to relations with Russia can be called ambiguous. On the one hand, one can hear constant calls and concrete actions to punish the Russian Federation, mainly through sanctions. On the other hand, Washington continues to declare its openness to dialogue and cooperation. It is clear that the West is not at all interested in exacerbating the situation to the level when Russia will be compelled to isolate itself behind yet another ‘iron curtain’. After all, this will automatically strengthen the power and consolidate the population in Russia. Not around an opposition figure such as Navalny, but against an external threat.
Perhaps this can explain why the US Secretary of State Anthony Blinken said on May 4 at a joint press conference with his British counterpart Dominic Raab in London that the US wanted more stable relations with Russia. He added that this would largely depend on how aggressive would be the Kremlin’s moves. Dominic Raab noted that the door for positive relations and diplomacy with Russia was always open; this idea was shared by many NATO countries, but Russia's behaviour as a permanent member of the UN Security Council must change. Apparently, it is the same idea behind these considerations that made Joe Biden express his hope for a meeting with Putin, presumably in June 2021.
In fact, no one is optimistic about the possible outcome of the summit. It is not even likely that both leaders somehow express personal sympathies to each other after Biden called his Russian counterpart a ‘murderer’ in March. In response, Vladimir Putin seemed to laugh the statement off, saying that “whoever says that, he is”. There is little hope that the dialogue will be simple. Communication (and hence the preliminary preparation of a possible meeting) between the US and Russia is also complicated due to mutual expulsion of diplomats between the both states. As part of the new sanctions campaign, the US expelled dozens of employees of the Russian embassy, followed by Moscow’s identical response concerning the staff of the American embassy in Russia, as well as limiting the practice of short-term business trips to Russia for the staff of the US State Department. In addition, the activities of American foundations and NGOs "interfering in the internal political life of Russia" will be terminated on the territory of the Russian Federation.
Ukraine: Moscow's red line
So why are the Americans interested in this meeting, especially in such difficult times? Wouldn't it be easier and more logical to wait a little for some warming between the relations of both countries, while at the same time doing all the necessary homework to organise a dialogue? Apparently, there is something really important for both sides, which requires a personal conversation. There are certain issues in which the West finds it difficult to do without Russia, including the non-proliferation of nuclear weapons, extension of the START III Treaty, nuclear agreement with Iran, and Ukraine.
If the Iranian issue is still on a standby, the situation in Ukraine remains the most problematic, given the recent threat of escalation in southeastern Ukraine. Moreover, on May 6, the US Secretary of State Anthony Blinken and his Deputy for Political Affairs Victoria Nuland paid a visit to Kiev, which they called ‘a productive pastime’. "We reaffirm unwavering US support for Ukraine’s sovereignty and territorial integrity in the face of Russia’s ongoing aggression," Mr. Blinken tweeted after his visit. In turn, President of Ukraine Vladimir Zelensky, speaking about the conversation with Blinken, mentioned the possibility of signing a kind of a security agreement in the future, perhaps meaning something like a ‘road map’ that will allow Ukraine to receive a NATO Membership Action Plan (MAP).
The Russian side regarded Blinken's visit as ‘inspection’, linking it with the so-called Ukraingate and reaffirming yet again that the US promised nothing specific to Kiev. Russia has ‘declared’ Ukraine as a special red line. Therefore, it is not that the West is willing to cross that line, but it at least can do this after serious reflection and calculation, only when it is confident in its own strategic and military advantage.
However, it seems that the West has none of these advantages. The 2021 Global Threats Report prepared by the Intelligence Agency of the US Department of Defense for the Senate hearings identified the Russian military as a potential threat to the existence of the US. It is noted that Russia uses its army to support its influence in the neighbouring countries along the perimeter of its borders, and that Washington views this as a challenge to its global leadership. The US, worried about Russia’s numerical superiority on its western borders, continues to build up its military presence along the Russian borders. In the coming months, the Pentagon will deploy two new units in Europe to “counter the Kremlin's aggression”. NATO's Multi-Domain Task Force (MDTF) and Theater Fires Command (TFC) should should ensure advantage to the West in its potential conflict with Russia. NATO member states, for example, may hack the Anti-Access/Area Denial (A2/AD) zones in Kaliningrad, which may trigger the use of the modern weapons on both sides, including high-precision long-range missiles, multiple launch rocket systems, hypersonic weapons, air-defense and missile-defense systems, electronic warfare, and cyber security. Earlier, the UK also named Russia as the biggest threat to its national security.
Collective pressure
Remarkably, amid some softening of the situation near the borders of Ukraine, the US is going to launch military exercises codenamed Defender Europe-21 in Europe on May 17-June 2–the largest in recent decades. They will be attended by 26 countries, including Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Moldova, Ukraine and Georgia. The main venue will be the Balkans, but the goal is to test the "ability to quickly transfer NATO troops to the East". Manoeuvrers will take place in 12 countries with the participation of 28,000 troops.
It is obvious that the West sees only Russia as the main threat in this part of the world. After all, there is simply no other force capable of opposing NATO troops in the strategically important Balkan-Black Sea region. In addition to the military exercises, the US is going to upgrade its airbase in Romania, making it an important hub for NATO in the Black Sea region. Also, it is planned to increase the number of American troops in Germany. Americans also received the right to use the agreed areas for the deployment of forces and equipment specially created at separate Norwegian facilities for training, exercises and equipment maintenance. The latter, according to analysts, is associated with the growing influence of Russia in the Arctic, which in the US is recognised as extremely important for defense and "vulnerable to increasing competition."
Moreover, on May 3 in Warsaw, as part of the celebration of the 230th anniversary of the adoption of the Constitution of the Polish-Lithuanian Commonwealth, Ukraine, Poland, Lithuania, Latvia and Estonia (four of them are NATO members) signed a joint declaration. The document confirms the continuation of cooperation for the sake of "common security" in the face of "modern threats", the main of which being Russia. The Russian expert community immediately recalled all the hostile statements made in these countries, noting that they get instructions from Washington to increase tension on the border with Russia. For example, they noted the statement of the Minister of Defense of Estonia Kalle Laaneta, who is convinced that Moscow is ready to unleash a war allegedly because of the socio-economic problems in Russia. In addition, the EU has recently resuscitated plans to create a rapid response brigade for emergency assistance to foreign states, including in the non-EU member states, such as Ukraine.
Obviously, the collective pressure of the West on Russia has increased after the Biden administration took office in Washington. Interestingly, in mid-April, Prague accused the Russian special services of organizing an explosion at an ammunition depot in Vrbetica in 2014, which killed two people. The Czech Republic expelled 18 Russian diplomats, to which Russia responded with declaring 20 employees of the Czech embassy personae non gratae. Slovakia, Estonia, Lithuania, Latvia, as a sign of support for the Czech Republic, also declares a group of Russian diplomats personae non gratae. Poland, Bulgaria and Romania also announced expulsion of Russian diplomats. In addition, Brussels expressed condemnation and rejection of Russia's actions via the respective statement of its foreign affairs service.
Cold War 2.0
Indeed, the constituent elements of the conflict are obvious: the influence of the US, the expansion of NATO and the EU against Russian plans and ambitions in Syria, Libya, in the former USSR, as well as the Kremlin's Eurasian project. At the same time, the West acts in the old proven way, trying to create difficult economic conditions for Russia and isolate Moscow through the constantly expanding financial and economic sanctions, pressure on the Nord Stream 2 project, and provoking diplomatic crises. It is also trying to involve Russia in a new arms race by demonstrating its military potential via military exercises and various other acts. Remarkably, Russia consistently falls into these traps, because it simply has no other choice. It is impossible to survive alone in a world where all economic and financial relations are tied to the West. Also, the Kremlin is left with no choice and has to keep the bar militarily. In addition, it continues to deny accusations regarding human right violations, which is clearly demonstrated in the situation around Alexei Navalny.
However, compared to the previous Cold War, the current one has new elements. It is not yet known how they will affect the unfolding confrontation. Firstly, during the first Cold War there was no Internet, which is a breeding ground for propaganda, fake news and massive impact on human opinion. Previously, the audiences on both sides of the Atlantic, particularly the USSR and the collective West, consumed only the content that the media had prepared for them. But now the media has long lost its monopoly to social networks, which have their own laws and practically do not know borders. That is why the Americans, even to the detriment of their own reputation, continue to tell the whole world about Russian interference in the previous presidential elections in the US.
Another new tool of the current Cold War is cyberattacks, which make it difficult to unambiguously blame the other side for compared to conventional weapons. For example, the leading Western media outlets recently reported that the cyberattack that caused the disruption of one of the largest US oil pipelines, the Colonial Pipeline, could have been organised by a group of Russian hackers called DarkSide. That is, the fragmentary facts show that Moscow has a rather serious position in this area. Secondly, it is the use of proxy troops in various geopolitical hot spots, particularly in Syria, which Russians are not going to leave and where they are quite successful. Thirdly, even by the end of the first Cold War, China was not considered a powerful rival in terms of its economic, technological and military potentials. So far Beijing has managed to evade the Russia-West confrontation. Moreover, it even uses the confrontation to consistently strengthen its own strategic influence in various parts of the world. But in the future, China may have to declare a more unambiguous position. It is no surprise that one of the leading American publications, The National Interest, voiced fears that the Biden administration’s unfriendly policy towards Russia is pushing Moscow towards a forced alliance with Beijing.
Fourthly, Turkey can well be called one of the ‘unknown’ powers in the confrontation between Russia and the West due to its increasing regional and international influence based on national interests and ability to choose either side of the confrontation. Finally, the situation with the coronavirus pandemic, which, as we have seen over the past year, can have powerful economic and geopolitical effects, is yet to be resolved. Climate change may also become a powerful factor in the near future.
Obviously, the entire international community would feel calmer and safer if Russia and the West, represented by the US, could find a common language and agree to reset their relations. But, most likely, these are vain hopes. Therefore, let’s fasten our seat belts and try to solve the equation in multiple unknowns.