İyunun 18-də İranda növbəti prezident seçkiləri keçiriləcək. Seçkilər İran üçün həssas bir dövrdə baş tutacaq. Bir tərəfdən “islahatçı” Həsən Ruhaninin 8 illik prezidentlik müddəti başa çatır, ölkədə son illərdə mühafizəkar qanadın ciddi yüksəlişi qeydə alınır. Digər tərəfdən isə ABŞ-dan demokrat Bayden hakimiyyətə gəldikdən sonra İranla münasibətlərdə yumşalma və artıq Vaşinqton-Tehran danışıqlarında ilk razılaşma əldə olunub.
Bu mənada İran prezident seçkiləri həm də ölkənin gələcək kursunu müəyyən edəcək. Bu seçim həm də xalqın və siyasi hakimiyyətin mövqeyini ortaya qoyacaq. Hələliksə iranlılar və bu ölkədə baş verənləri izləyən mütəxəssisləri bir sual düşündürür: İranın növbəti 4 ildə prezidenti Qərbə qarşı kəskin mövqedə dayanan, “inqilabçı” “ikinci Əhmədinejad”, yoxsa Qərblə dil tapmağın tərəfdarı olan “islahatçı Ruhani” olacaq?
Yeddi iddiaçı və qalan sürprizlər
Bəri başdan deyək ki, İslam Respublikasında prezident ölkənin birinci şəxsi olmasa da, bu posta hər seçkidə çoxlu sayda “iddiaçı” olur. Bu il də prezidentliyə namizəd olmaq üçün nə az, nə çox 592 nəfər müraciət edib. Ancaq onların böyük bir qismi, yəni 90 faizdən çoxu ilkin “ələmə” prosesindən keçməyib. İranda mövcud qanunlara əsasən prezidentliyə (eləcə də parlament və Xubreqan-Mütəxəssislər Məclisinə) namizədlər Nəzarət Şurasından keçməlidir. Nəzarət Şurası isə dini və ölkə qanunlarına əsaslanaraq meyarları müəyyən edir, “uyğun olmayan” namizədləri rədd edir. 40-dan az və 70-dən çox olmayan, eləcə də seçkinin qanunun tələblərinə uyğun gələn şəxslərin namizədliyi qeydə alınır.
Mayın 25-də İran Mərkəzi Seçki Qərargahı Konstitusiyanın Qoruyucuları Şurası (Şuraye Negahban) tərəfindən “ələnən” son namizəd siyahını açıqlayıb. Yekun namizəd siyahısında 7 nəfərin adı olub. Bu şəxslərdən biri İranın yeni prezidenti olacaq: Səid Cəlili, Mohsen Rezai, Seyid İbrahim Rəisi, Əlirza Zakani, Seyid Mirhüseyn Qazizadə Haşimi, Mohsen Mehr-Əlizadə, Abdunnasr Hemmati.
Builki seçkilərin ilk fərqi o oldu ki, müvafiq dövlət qurumu iddiaçıların böyük əksəriyyətini kənarlaşdırdı. Seçkiyə buraxılmayanlar arasında dövlət və siyasi hakimiyyətdə mühüm postlar tutmuş və prezidentliyə şanslı hesab olunan namizədlər var idi. Bunların arasında keçmiş prezident Mahmud Əhmədinejad, keçmiş xarici işlər naziri və parlamentin spikeri Əli Laricani, vitse-prezident İshaq Cahangiri var idi. Hansı ki, hər 3 şəxs prezidentliyə şanslı namizədlər arasında adları hallanırdı. Bundan başqa siyasi dairələrdə məşhur olan islahatçı cinahın nümayəndəsi Mustafa Taczadənin də namizədliyi rədd edilib.
Həmçinin namizədlərin son siyahısı elan olunmamışdan bir gün əvvəl prezidentliyə iddiaçılar arasında adı keçən ali dini lideri müşaviri və keçmiş müdafiə naziri Hüseyn Dehqan və mühafizəkar qanaddan olan keçmiş neft naziri Rüstəm Qasımi namizədliklərini İbrahim Rəisinin lehinə geri çəkdiklərini elan ediblər.
“Namizəd ələnməsi”nin daha bir sürprizi də “Sepah” generalı, prezidentliyə ən şanslı namizədlərdən biri hesab edilən Səid Məhəmməd oldu. 53 yaşlı general Məhəmmədi müşahidəçilərə görə İranda prezidentliyə ən şanslı namizədlərdən biri idi. Lakin görünür, mühafizəkar qanadda səs parçalanmaması ehtimalına görə Məhəmmədinin namizədliyi ləğv olundu.
Azərbaycanlılar namizədlər arasında
Prezidentliyə namizədliyi qeydə alınmış 7 nəfərdən 2-si Azərbaycan əsillidir. Bundan başqa namizədlərdən yalnız 2-si islahat qanadını təmsil edir. Bunlar keçmiş vitse-prezident və İsfahanın keçmiş valisi (ostandar) Mohsen Mehr-Əlizadə və iqtisadçı, İran Mərkəzi Bankının keçmiş sədri, Çində səfir olmuş Abdunnasr Himmətidir.
Yerdə qalan namizədlərin 4-ü mühafizəkar qanadı təmsil edir. Bunlar Seyid İbrahim Rəisi, Mohsen Rezai, Səid Cəlili, Seyid MirHüseyn Qazızadə Haşimidir. Xüsusən də siyahıdakı ilk 3 nəfər, Rəisi, Rezai və Səid Cəlili xeyli məşhur simalardır.
General Möhsin Rezayi Sepahın keçmiş komandanıdır, hazırda Sistemin Məsləhətinin Təyini Şurasının katib postunu tutur. Ötən illərdə bir neçə dəfə prezident seçkilərə qatılsa da, qalib gələ bilməyib.
Səid Cəlili daha əvvəl bir sıra yüksək dövlət postları tutub və uzun müddət İranın nüvə danışıqlarını aparıb. Daha əvvəl seçkilərə qatılsa da uğur qazana bilməyib. O cümlədən digər namizədlərin də ciddi fərqlənəcəyi gözlənilmir. Mühafizəkar qanadda əsas diqqətlər İbrahim Rəisiyə yönəlib.
Seyid İbrahim Rəisi daha əvvəl İranda Məşhəd şəhərində yerləşən İmam Rza (ə) ziyarətgah kompleksinin rəhbəri olub. 2017-ci il seçkilərində Həsən Ruhaninin əsas rəqibi olub. Hazırda, yəni seçkilərə qədər İran Məhkəmə sisteminə rəhbərlik edib.
Əsas rəqiblər
İranda məhkəmə və dini elitanın əsas namizədi hesab olunan Seyid İbrahim Rəisi 2017-ci ildə mühafizəkar qanadın favorit namizədi idi. Ancaq seçki debatlarında illərin təcrübəli siyasətçisi, “diplomatiya şeyxi” Həsən Ruhani qaraqabaq və sakit məcazlı Rəisini üstələdi. Üstəlik, inqilabın ilk illərində “üçlük” məhkəmələrinin üzvü olması, ya da bu sistemdə çalışması Rəisinin xüsusən də gənc nəsil içərisində əleyhinə işləyən faktordur. Ancaq məhkəmə hakimiyyətinin başında olan şəxs, dini liderə çox yaxın olması, həmçinin Məşhəd İmam Rza (ə) ziyarət kompleksinə rəhbərlik etməsi, dini elitada ciddi dayaqlarının olması (qayınatası Məşhəd şəhərinin imam-cüməsi Ayətullah Əhməd Aləm əl-Huda) onun şansını artırır. Səid Məhəmmədi kimi İbrahim Rəisinin də tam siyasi dəstəyi alması seçki kampaniyasında özünü göstərməsindən asılı olacaq.
Lakin son “ələnmə” onu göstərir ki, mühafizəkar qanadın əsas namizədi məhz Rəisi olacaq. Bu isə hazırkı şərtlərdə Rəisinin böyük ehtimalla seçkilərin qalibi olacağını deməyə əsas verir. İbrahim Rəisinin 2017-ci il seçkilərindən dərhal sonra İran məhkəmə sisteminin başına gətirilməsi göstərir ki, dövlət içərisində Rəisiyə etimad böyükdür və hazırkı seçkilərə qatılması da bu etimadın nəticəsidir.
İslahat qanadında isə Rəisiyə əsas rəqib olaraq Himməti görünür. Daha əvvəl Mərkəzi Bankın rəhbəri və Çində İranın səfiri işləmiş Himməti iqtisadi sahədə nüfuzlu kadrlardan biridir. İslahat qanadından Himmətinin namizəd göstərilməsi də müəyyən mənada həm də iqtisadçı olması ilə əlaqədardır.
Məsələ ondadır ki, İslahat qanadının əsas namizədi kimi son aylara qədər xarici işlər naziri Cavad Zərif görünsə də, son aylarda baş verən kaset qalmaqalı xarici işlər nazirinin siyasi karyerasına ciddi zərbə oldu. Dini liderin tənbeh etdiyi Zərifin namizədliyi üzərinə ciddi kölgə saldı. Hətta bəzi iddialara görə keçmiş prezident, islahat qanadının görkəmli şəxsiyyəti Məhəmməd Xatəmi və İslam İnqilabı lideri Ruhullah Xomeyninin nəvəsi Həsən Xomeyni (islahat qanadının əsas simalarından biridir) Zərifi namizədliyə razı salmaq istəsələr də o imtina edib.
Hazırkı format isə daha çox İranın gələcəyi ilə bağlı siyasi dairələrin baxışını ortaya qoyur. Mühafizəkar qanad növbəti 4 ildə ölkəyə dini kimliyi olan, inqilab xəttinə sadiq, məhkəmə sistemindən gələn Rəisini görür. İslahat qanadı isə Qərblə nüvə danışıqlarının davam etdiyi və sanksiyaların yumşaldılmasının gündəmdə olduğu bir mərhələdə ölkənin keçmiş baş bankirini, təcrübəli iqtisadçını irəli verməklə cəmiyyətə xüsusi mesaj verir. İran seçiciləri həm də obrazlı olaraq bu iki xətt arasında seçim etməli olacaq.
2021-ci il prezident seçkiləri İslam Respublikasının qarşıdakı 4 ildə hansı istiqamətdə gedəcəyi ilə bağlı xalqın baxışını müəyyən edəcək. İran xalqı Qərblə-ABŞ-la danışıqların davam etdirilib, dialoqu, yoxsa Qərblə barışmazlığa tərəfdar olduğunu bu seçkilərdə verilən səslər müəyyən edəcək. O da nəzərə alınmalıdır ki, Həsən Ruhaninin 8 il əvvəl nüvə sazişi və Qərblə dialoq proqramı iflas etdi və İranda iqtisadi vəziyyət daha da pisləşdi. ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın 4 il ərzində tətbiq etdiyi sərt sanksiyalar Qərblə dialoqa olan ümidlərə zərbə vurdu. Ötən ilki seçkilərdə mühafizəkarların parlamentdə çoxluğu ələ keçirməsinin əsas səbəblərindən biri də Qərblə dialoq xəttinin uğursuzluğu idi. Bayden ABŞ prezidenti kimi fəaliyyətə başladıqdan sonra nüvə danışıqlarının bərpa olunması və müəyyən güzəştlərin olması islahatçılar üçün seçkiqabağı “nəfəslik” rolunu oynasa da, bunun böyük bir dəyişikliyə səbəb olacağı inandırıcı deyil.

Who will become the 13th President of the Islamic Republic of Iran?
The presidential elections slated for June 18 in Iran will be held in a rather fragile period for the country. On the one hand, the reformist Hassan Rouhani is close to the end of his eight-year presidency amid the growing influence of the conservative wing of the political spectrum. On the other hand, after the Democrat Joe Biden came to power in the United States, relations with Iran softened, while Washington and Tehran even reached the first agreement.
Therefore, the upcoming elections in Iran will also determine the country's future course, as well as the position of its people and political power. In the meantime, Iranians and observers who carefully monitor the ongoing processes in the country are tying to answer the following question: who will be the next president of Iran? He can be a revolutionary and a "second Ahmadinejad", who was known for his rather tough stance towards the West. Or he can be both a reformer and a "second Rouhani" who managed to find a common language with the West.
Seven nominees and other surprises
President is not the first person in the country in the Islamic Republic of Iran. Yet there are always plenty of people willing to take the post. This year this number reached at least 592 people. However, most of them (more than 90%) could not even pass the primary qualification stage. According to Iranian laws, candidates to the posts of president, members of parliament and the Council of Experts must be approved by the Supervisory Board, which sets the criteria based on religious and national laws and disapproves the ‘unsuitable’ nominees. An eligible candidate must be at least 40 and not more than 70 years old, and should meet the requirements of the electoral law.
On May 25, Iran's Central Election Commission announced the final list of candidates selected by the Council of Guardians, which now includes only seven people: Saeed Jalili, Mohsen Rezayi, Sayyid Ebrahim Raisi, Alireza Zakani, Sayyid Mir Hossein Gazizadeh Hashemi, Mohsen Mehralizadeh and Abdul Nasser Hemmati. Thus, one of these candidates will become the next president of Iran.
The first difference of the current presidential campaign was that the relevant state body disapproved the overwhelming majority of nominees. Among them were those who held important positions in state and political power and were considered probable candidates for the presidency. For example, former President Mahmoud Ahmadinejad, former Foreign Minister and current Speaker of Parliament Ali Larijani and Vice President Eshaq Jahangiri. All three candidates were considered the real presidential candidates. Candidacy of Mustafa Tajzade, a well-known representative of the reformist wing in the Iranian political power, was also rejected.
The day before the announcement of the final list of candidates, the adviser to the Iranian Supreme Leader and former Defense Minister Hussein Dehgan, as well as the former oil minister from the conservative wing, Rustam Gasimi, withdrew their candidacies in favour of Ebrahim Raisi.
Another surprise after the selection of candidates was the withdrawal from the presidential race of General Sayed Mohammed (53), General of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC). According to observers, he was one of the most likely candidates for the presidency. Most likely, his candidacy was rejected in order to prevent a possible split in the conservative wing.
Ethnic Azerbaijanis as Iranian presidential candidates
Two of the seven registered presidential candidates are ethnic Azerbaijanis: former vice president and governor of Isfahan province Mohsen Mehralizadeh (64) and Abdul Nasser Hemmati, an economist, former chairman of the Central Bank of Iran and ambassador to China. Both of these candidates represent the reformist wing of political power.
The remaining four candidates – Sayyid Ebrahim Raisi, Mohsen Rezayi, Saeed Jalili and Sayyid Mir Hossein Gazizadeh Hashemi – represent the conservative wing. In particular, the first three people on the list are very popular in Iran: Raisi, Rezayi and Jalili.
General Mohsen Rezayi is the former Commander-in-Chief of IRGC and is currently the Secretary of the Expediency Discernment Council. In recent years, he ran for president several times, but all attempts were unsuccessful.
Saeed Jalili previously held important government posts, for a long time participated in negotiations on the Iranian nuclear program. His previous attempts to run for the president have also been unsuccessful. However, other candidates are also no different.
In the conservative wing, the main focus is on the candidacy of Sayyid Ebrahim Raisi. Previously, he was the head of the Imam Reza sanctuary complex in Mashhad, as well as the main rival of the incumbent President Rouhani in the 2017 elections. At present, that is before participating in the elections, he is the Chief Justice of Iran.
Key rivals
Sayyid Ebrahim Raisi – the main candidate from the judicial and religious elite of Iran – was a favourite of the conservative wing in the last elections. However, during the pre-election debate, the experienced politician and ‘sheikh of diplomacy’ Hassan Rouhani could defeat his opponent with a gloomy face and a easy-going character. Moreover, Raisi's membership in arbitration courts in the early years of the Islamic revolution and, in general, his involvement in this system has an ambiguous effect on Raisi's reputation, especially among the Iranian youth. On the other hand, his current post of Chief Justice, closeness to the Supreme Leader of Iran and strong support of the religious elite increase his chances of winning the elections. As in case of Saeed Mohammed, Raisi's full political support will depend on his actions during the election campaign.
Meanwhile, the latest CEC selection shows that Raisi will be the main candidate from the conservative wing. Under current conditions, this gives grounds to assume his probable victory in the elections. The appointment of Raisi as Chief Justice immediately after the 2017 elections indicates a great confidence in him in state circles, which eventually led to his joining the current presidential elections.
Among the reformers, Raisi's main rival is Abdul Nasser Hemmati, one of the most influential figures in the national economy of Iran. Hemmati's nomination by the reformist wing is partly due to his economic activities.
In recent months, the incumbent Minister of Foreign Affairs of Iran Javad Zarif was considered the main candidate of the reformists. But the recent scandal with the audio recording dealt a serious blow to his political career. Also, the harsh criticism of the Supreme Leader Khamneyi cast a shadow on Zarif’s career. Some claim that even the attempts of the former reformist president Mohammad Hatemi and Hassan Khomeini, the grandson of the leader of the Islamic revolution Ruhollah Khomeini and one of the main representatives in the reformist wing, failed to persuade Zarif to consider nomination.
The current format of the presidential elections reflects the views of political circles on the future of Iran. So, supporters of Sayyid Ebrahim Raisi dominate in the camp of conservatives, who see Raisi as the future leader of the country with a pronounced religious identity, loyal to the values of the revolution, a native of the Iranian judicial system. The reformers, on the other hand, send a special signal to the Iranian public by nominating the country's former chief banker and experienced economist amid the nuclear negotiations with the West and discussions on easing sanctions. In other words, Iranian voters will have to choose between these two lines.
The 2021 presidential election will set a perspective direction for the Islamic Republic over the next four years. The elections will show whether the people of Iran is ready for dialogue and continue negotiations with the West and the US, or oppose the reconciliation. It should also be noted that the nuclear deal and Hassan Rouhani’s dialogue with the West failed 8 years ago. Since then, the economic situation in Iran has deteriorated. Harsh sanctions imposed by the Donald Trump administration over the past four years have buried Iran’s hopes on the dialogue with the West. As expected, one of the main reasons the conservatives won a majority of parliamentary seats in last year's elections was the failure of this dialogue. Even the resumption of negotiations on the nuclear program and certain concessions by the new Washington administration led by Joe Biden to encourage the reformists before the elections are unlikely to lead to significant changes in the positions of the latter.