DƏSTƏK PRİORİTETLƏRİ
Dünya Bankının proqnozlarına görə, Azərbaycan pandemiyadan əvvəlki iqtisadi səviyyəni artıq 2022-ci ildə bərpa edəcək
Dünya bazarında neft qiymətlərinin sabitləşməsi və Azərbaycanın qeyri-neft sənayesində istehsalın artması ölkə iqtisadiyyatının yaxın gələcəkdə pandemiya öncəsi artım templərini bərpa edəcəyini düşünməyə əsas verir. Hər halda, bu, Dünya Bankının (DB) iqtisadçılarının gəldiyi nəticədir və onlar ümumi daxili məhsul (ÜDM) üzrə artım templərinin bu il 3%, 2022-ci ildə isə artıq 4% ətrafında olacağını proqnozlaşdırırlar.
İnsan kapitalına sərmayələr
Bundan başqa, DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri Sara Mayklın sözlərinə görə, faktiki iqtisadi artım templəri DB proqnozlarını üstələyə bilər. Burada, bir tərəfdən peyvəndləşdirmənin yüksək templəri, digər tərəfdən isə, əlbəttə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına dövlət xərclərinin və sərmayələrinin artması müsbət rol oynayacaq. Hər şey plana uyğun gedərsə və son 2 ildə müşahidə olunan çox sayda şok xarici amillər olmazsa, onda artıq 2022-ci ilin ikinci yarısında "öncəki həyata", yəni iqtisadi göstəricilərə qayıdışdan danışmaq olar.
Bəllidir ki, Azərbaycan hökumətinin əsas prioritetlərindən biri 2030-cu ilədək ÜDM iki dəfə artırmaq, neftdən asılılığı azaltmaq və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorlarını inkişaf etdirməkdir. Bununla yanaşı, Dünya Bankının iqtisadçıları düşünürlər ki, bu hədəflərə çatmaq üçün kənd təsərrüfatı, turizm, ticarət və logistika, nəqliyyat kimi sahələrin potensialından istifadə etmək lazımdır.
Həmçinin, onların fikrincə, iqtisadiyyatın bərpa və artım templərinin artmasına öz töhfəsini işğaldan azad edilmiş ərazilərdə görüləcək bərpa işləri, yəni məhz bu ərazilərin ölkə iqtisadiyyatına yenidən inteqrasiyası da verəcək. Bu, Azərbaycanın logistik mərkəzə çevrilməsi perspektivlərini yetərincə artıracaq.
Bütün bu sahələr iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə və neft amilindən asılılığın azaldılmasına yönəldilib, buna görə DB layihələri həm məsləhət tövsiyyələri, həm də kreditlərlə dəstəkləməyə hazırdır.
Bununla yanaşı, beynəlxalq ekspertlər düşünürlər ki, nəzərdə tutulanlara çatmaq üçün insan kapitalına əlavə sərmayələr tələb olunur və onların səmərəliliyi artırılmalıdır.
Düzdür, bu məsələdə Azərbaycanın işləri o qədər də pis deyil - 2010-cu ildən 2020-ci ilədək Azərbaycan insan kapitalının yaxşılaşdırılması sahəsində islahatçı hesab olunurdu ki, bu, təhsilin keyfiyyəti, səhiyyə sektorunun inkişaf dərəcəsi və s. əsasında müəyyən edilirdi.
Son hesablamalara görə, Azərbaycanda insan kapitalı indeksi 58%-dir, buna görə də təhsil sistemini təkmilləşdirmək lazımdır, çünki o, əmək bazarını lazımi bacarıqlara malik işçi qüvvəsi ilə təmin edə bilmir. Sara Mayklın sözlərinə görə, Azərbaycan ali təhsil alanların sayına və ali təhsilin əlçatarlığı baxımından yaxşı göstəricilərə malikdir, lakin əmək məhsuldarlığı göstəricisi hələ ki aşağı səviyyədədir. Təhsil müəssisələrinin təklif etdiyi ixtisaslar əmək bazarının gerçəkliklərinə uyğunlaşdırılmalıdır.
“Ali məktəblərdə oxuyanlara çağdaş bazar tələblərinə uyğun bacarıqlar aşılamaq lazımdır. Bəlkə də, bu gün hələ, təxminən, 10 ildən sonra tələb oluna biləcək ixtisaslar yoxdur, amma artıq indidən təhsil sistemində uyğun islahatlara başlamaq lazımdır ki, zamanın tələblərinə uyğun bacarıqlara sahib peşəkar kadrlar onlara ehtiyac duyulduğu zaman hazır olsunlar. Gələcəyin peşələri sırasında rəqəmsallaşdırma bacarıqlarını, xarici dillər üzrə bilikləri vurğulaya bilərəm”, - deyə DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri bildirib.
Neft sektoruna alternativ
İnsan kapitalı ilə yanaşı, beynəlxalq ekspertlər Azərbaycan hökumətinə tövsiyyə edirlər ki, neft ehtiyatlarının azalması fonunda ölkə ixracatının strukturunda əlavə dəyişikliklərin edilməsinin zəruriliyinə diqqət yetirsin. Bununla yanaşı, DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri diqqət yetirilməli olan sektorları sadalayıb. Birinci – kənd təsərrüfatıdır: Azərbaycan meyvə və tərəvəzlərinin keyfiyyətli olması regionda qəbul edilir, bu da xaricdə satış həcmlərini artırmaq üçün məhsuldarlığı artırmağa imkan verir. Dünya Bankının iqtisadçıları da hesab edirlər ki, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının postsovet və Avropa ölkələrinə ixrac potensialı hələ də tam mənimsənilməyib. Bundan başqa, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı hələ də lazımi səviyyəyə çatdırılmayıb.
Sara Mayklın fikrincə, böyük potensiala malik ikinci sektor turizmdir. İran körfəzi ölkələrindən olan turistlər artıq Azərbaycana heyrandırlar və əlbəttə ki, koronavirus üzərində tam qələbədən sonra bizə geri dönəcəklər. Ölkədə qastronomik turizm və s. də inkişaf etdirilə bilər. İqtisadiyyatın bu sektorunun özəlliyi ondan ibarətdir ki, Azərbaycan həm varlı turistlər, həm də əhalinin orta təbəqəsi üçün cəlbedicidir. Ölkəyə ziyarət üçün əlverişli şərait yaradılıb, ASAN Viza vasitəsilə elektron viza alınması proseduru sadələşdirilib və pandemiya başlamazdan əvvəl aviauçuşlar üçün əlverişli uyğunlaşdırmalar təşkil edilib, özü də, xidmətlərin keyfiyyəti yetərincə yaxşılaşdırılıb. Bölgələrdə, o cümlədən ucqar bölgələrdə əvvəlcədən hotel sifariş vermək mümkündür ki, bu həm də ölkənin turizm potensialının artırılmasına da kömək edir.
Azərbaycanın əlverişli coğrafi yerləşməsi də ticarət və logistikanın inkişafı üçün, Çindən Avropaya yük daşınmasının həyata keçirilməsi üçün yaxşı amildir. Süveyş kanalındakı vəziyyət və onun dünya iqtisadiyyatına təsiri əlavə marşrutların vacibliyini, orta dəhlizin yaradılmasını zəruriliyinin şərtləndirir və bu baxımdan, Azərbaycanın böyük potensialı var. Lakin bu, əlavə sərmayələr tələb edir – bu, dəmir yolu infrastrukturunu modernləşdirmək, rəqəmsal logistika yaratmaq üçün lazımdır.
Azərbaycan borclanmalıdırmı?
Hazırda DB tərəfindən Azərbaycan üçün hazırlanan iqtisadi memorandumda hər bir sektorun neftə alternativ kimi potensialı müəyyənləşdiriləcək və araşdırmalar aparılacaq. Sənəd 3 aydan sonra hazır olacaq. Qeyd edək ki, Azərbaycan üçün belə bir sənəd sonuncu dəfə 2013-cü ildə hazırlanıb. Nəzəri olaraq, sənəd hər 5 ildən bir yenilənməlidir. Göründüyü kimi, Dünya Bankı həm iqtisadi sənədin, həm də Azərbaycan hökuməti ilə tərəfdaşlıq strategiyasının hazırlanmasında gecikib.
Sara Mayklın izah etdiyinə görə, yeni tərəfdaşlıq strategiyasının işlənməsinə pandemiyadan öncə başlanmışdı, lakin COVID-19 səbəbindən bu proses dayandırıldı, öz də bu, təkcə Azərbaycanla bağlı deyil. Axı, bu gün dünyanın əvvəlki həyatına nə vaxt qayıda biləcəyini və ümumiyyətlə, bunu bacarıb- bacarmayacağını və bunun nəticəsində dünya iqtisadiyyatının necə inkişaf edəcəyini söyləmək hələ ki, çətindir.
Nəzərə alınsa ki, Azərbaycan hökuməti yeni bir milli strategiya üzərində işləyir, gözlənilir ki, DB tərəfdaşlığı ona və orada müəyyənləşdirilmiş beş əsas prioritetin əsasında qurulacaq. Mümkündür ki, Qarabağdakı yenidənqurma işləri də bu sənəddə öz əksini tapsın.
“Hələ ki, hansı həcmlərdə dəstək veriləcəyini deyə bilmərəm, lakin onun istiqamətləri hökumətin bizim üçün müəyyənləşdirəcəyi prioritetlər əsasında formalaşdırılacaq. Azərbaycan yalnız Dünya Bankı ilə deyil, digər beynəlxalq təşkilatlarla da əməkdaşlıq etdiyindən, biz yalnız ölkənin milli prioritetlərini müəyyənləşdirməsindən və hər qurum üçün iş bölgüsü təyin etməsindən sonra öz tərəfdaşlıq strategiyamızı hazırlayacağıq”, - deyə bankın təmsilçisi bildirib.
Sənədin 2022-ci ilin ortalarına qədər hazır olacağı gözlənilir. Bununla belə, strategiyanın olmaması bankın yeni layihələri maliyyələşdirməyəcəyi anlamına gəlmir – lazım gəldikdə, DB, hətta strategiya təsdiq edilmədən də istənilən vaxt yeni layihə üzərində işə başlaya bilər.
Burda sual başqadır - Azərbaycan hökuməti kredit cəlb etməkdə, yəni xarici borcun artmasında nə dərəcədə maraqlıdır? Bu yaxınlarda Azərbaycan hökuməti COVID-19 layihəsinə təcili reaksiya üçün DB-nin 95 milyon dollar kreditindən imtina edib və bu, ölkənin pandemiya zamanı da mühafizəkar xarici borc siyasətinə sadiq qalmaq niyyətində olduğunu göstərir.
Bu və başqa açıqlamalar göstərir ki, ölkə borclanmadan çox sərmayəyə üstünlük vermək niyyətindədir. Belə ki, Qarabağın bərpası proqramı çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən investisiya cəlb etmək üçün danışıqlar aparılır. Ümid edək ki, beynəlxalq maliyyə institutları bu siyasəti yeni tərəfdaşlıq strategiyalarına daxil edəcəklər.

According to World Bank forecasts, Azerbaijan will restore the pre-pandemic level of national economy in 2022
The stabilisation of global oil prices and the growth of the non-oil industry of Azerbaijan give reason to believe that the country's economy will reach pre-pandemic growth rates in the near future. In any case, this is the conclusion of the World Bank (WB), which predicts GDP growth rates this year at 3%, and in 2022 - already 4%.
Investment in human capital
Moreover, according to the head of the WB Baku office Sara Michael, the actual economic growth rates may outstrip the WB forecasts mainly due to the high rates of vaccination, and the increase in government spending and investment to ensure the restoration of the liberated territories. If everything goes well, and if there are no more shocking external factors that have been observed over the past two years, then we can expect a return to the previous life, i. e. positive economic indicators already in 2H2022.
One of the key priorities of the Azerbaijani government is to double GDP by 2030, reduce dependence on oil, and develop non-oil sectors of the economy. At the same time, the World Bank believes that in order to achieve these goals, it is necessary to use the potential of agriculture, tourism, trade and logistics, and transportation.
Also, the restoration of the liberated territories, namely the reintegration of these areas into the national economy, will contribute to the restoration and increase in the growth rates of the economy. This will significantly increase the prospects for Azerbaijan's transformation into a logistics hub.
The objective is to diversify the economy and reduce its dependence on oil. Thus, the WB is ready to support projects with both recommendations and loans.
At the same time, international experts believe that in order to achieve the planned goals, it is necessary to increase investments in human capital and their efficiency. But even in 2010-2020 Azerbaijan was considered a reformer in improving human capital, which determines the quality of education, the degree of development of the healthcare sector, etc.
According to the latest calculations, the human capital index in Azerbaijan is 58%. So it is necessary to improve the education system, since it cannot currently provide the labour market with a labour force with necessary skills. According to Sarah Michael, Azerbaijan has good indicators in terms of the number of university graduates and access to higher education facilities, but the labour productivity indicator is still at low level. Discipline offered by educational institutions must be in line with the realities of the labour market. “Students need to have skills in accordance with modern market requirements. Perhaps today there are still no professions that may be required in about ten years, but now we need to start appropriate reforms in the education system so that professional personnel with skills that meet the requirements of the time are ready at the moment they are needed. Such professions of the future may require, for example, the skills of digitalization, knowledge of foreign languages,” says Ms. Michael.
Alternative to oil
Along with human capital, international experts recommend that the Azerbaijani government pay attention to the need for additional changes in the structure of the country's exports given the decrease in oil reserves. At the same time, Ms. Michael named the sectors that need to be focused on. For example, agriculture: the quality of Azerbaijani fruits and vegetables is well known in the region, which makes it possible to increase their productivity to increase sales abroad. World Bank believes that the potential of Azerbaijan's export of agricultural products to post-Soviet and European countries is still far from perfect. In addition, the processing of agricultural products in Azerbaijan has not yet reached the proper level.
The second sector with great potential is tourism. Tourists from the countries of the Persian Gulf have already fallen in love with Azerbaijan, and they, of course, will return to us after a complete victory over the coronavirus. Azerbaijan may also develop gastronomic tourism, etc. The peculiarity of this sector of the economy is that Azerbaijan is attractive both for wealthy tourists and for the middle strata of the population. Favourable conditions have been created for visiting the country, including the simplified procedure for obtaining electronic visas through ASAN Visa. Before the pandemic, favourable connections for air travel were organised, and the quality of services is quite good. The possibility of pre-ordering a hotel in regions, including remote ones, also helps to increase the tourist potential of the country, says Sarah Michael.
Favourable geographic location of Azerbaijan is a good factor for the development of trade and logistics, the implementation of cargo transportation from China to Europe. The situation in the Suez Canal and its impact on the world economy necessitate additional routes, the creation of a middle corridor, and Azerbaijan has great potential in this regard. But this will require additional investments to upgrade the railway infrastructure, and to build digital logistics.
Does Azerbaijan need loans?
The economic memorandum for Azerbaijan prepared by the WB identifies the potential of each sector as an alternative to oil, including the conduct of relevant research. The document will be ready in three months. A similar document was prepared for Azerbaijan back in 2013. In theory, it should be updated every five years. World Bank delayed both the development of the document and a partnership strategy with the Azerbaijani government.
As Sarah Michael explained, the development of a new partnership strategy was started even before the pandemic, however, due to COVID-19, the process was stopped, and not only with Azerbaijan. After all, today it is still difficult to say when the world will be able, and whether it will be able at all, to return completely to its former life and how the world economy will develop as a result.
Considering that the Azerbaijani government is working on a new national strategy, it is expected that the WB partnership will be based on it and the five main priorities identified in the strategy. It is possible that reconstruction works in Garabagh will also be reflected in this document. “I cannot say yet how much support will be provided, but its directions will be based on the priorities that will be determined for us by the government. Since Azerbaijan cooperates not only with the World Bank, but also with other international organisations, only after the country has identified national priorities and the distribution of work for each institution, we will prepare our partnership strategy,” said the representative of the bank.
The document is expected to be ready by mid-2022. However, the absence of a strategy does not mean that the bank will not finance new projects. If necessary, WB can start work on a new project at any time, even without the approval of the strategy.
The question is to what extent the Azerbaijani government is interested in attracting loans, that is, in increasing the external debt. The recent refusal by the Azerbaijani government of a $95 million WB loan for an emergency response to COVID-19 project suggests that the country intends to adhere to a conservative foreign borrowing policy even during the pandemic.
This and other high-level statements show that the country will give preference to investment over loans. Thus, as part of the program for the restoration of Garabagh, the government holds negotiations to attract investments from various countries. Hopefully, international financial institutions will incorporate this policy into their new partnership strategies.