DƏSTƏK PRİORİTETLƏRİ
Dünya Bankının proqnozlarına görə, Azərbaycan pandemiyadan əvvəlki iqtisadi səviyyəni artıq 2022-ci ildə bərpa edəcək
Dünya bazarında neft qiymətlərinin sabitləşməsi və Azərbaycanın qeyri-neft sənayesində istehsalın artması ölkə iqtisadiyyatının yaxın gələcəkdə pandemiya öncəsi artım templərini bərpa edəcəyini düşünməyə əsas verir. Hər halda, bu, Dünya Bankının (DB) iqtisadçılarının gəldiyi nəticədir və onlar ümumi daxili məhsul (ÜDM) üzrə artım templərinin bu il 3%, 2022-ci ildə isə artıq 4% ətrafında olacağını proqnozlaşdırırlar.
İnsan kapitalına sərmayələr
Bundan başqa, DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri Sara Mayklın sözlərinə görə, faktiki iqtisadi artım templəri DB proqnozlarını üstələyə bilər. Burada, bir tərəfdən peyvəndləşdirmənin yüksək templəri, digər tərəfdən isə, əlbəttə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına dövlət xərclərinin və sərmayələrinin artması müsbət rol oynayacaq. Hər şey plana uyğun gedərsə və son 2 ildə müşahidə olunan çox sayda şok xarici amillər olmazsa, onda artıq 2022-ci ilin ikinci yarısında "öncəki həyata", yəni iqtisadi göstəricilərə qayıdışdan danışmaq olar.
Bəllidir ki, Azərbaycan hökumətinin əsas prioritetlərindən biri 2030-cu ilədək ÜDM iki dəfə artırmaq, neftdən asılılığı azaltmaq və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorlarını inkişaf etdirməkdir. Bununla yanaşı, Dünya Bankının iqtisadçıları düşünürlər ki, bu hədəflərə çatmaq üçün kənd təsərrüfatı, turizm, ticarət və logistika, nəqliyyat kimi sahələrin potensialından istifadə etmək lazımdır.
Həmçinin, onların fikrincə, iqtisadiyyatın bərpa və artım templərinin artmasına öz töhfəsini işğaldan azad edilmiş ərazilərdə görüləcək bərpa işləri, yəni məhz bu ərazilərin ölkə iqtisadiyyatına yenidən inteqrasiyası da verəcək. Bu, Azərbaycanın logistik mərkəzə çevrilməsi perspektivlərini yetərincə artıracaq.
Bütün bu sahələr iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə və neft amilindən asılılığın azaldılmasına yönəldilib, buna görə DB layihələri həm məsləhət tövsiyyələri, həm də kreditlərlə dəstəkləməyə hazırdır.
Bununla yanaşı, beynəlxalq ekspertlər düşünürlər ki, nəzərdə tutulanlara çatmaq üçün insan kapitalına əlavə sərmayələr tələb olunur və onların səmərəliliyi artırılmalıdır.
Düzdür, bu məsələdə Azərbaycanın işləri o qədər də pis deyil - 2010-cu ildən 2020-ci ilədək Azərbaycan insan kapitalının yaxşılaşdırılması sahəsində islahatçı hesab olunurdu ki, bu, təhsilin keyfiyyəti, səhiyyə sektorunun inkişaf dərəcəsi və s. əsasında müəyyən edilirdi.
Son hesablamalara görə, Azərbaycanda insan kapitalı indeksi 58%-dir, buna görə də təhsil sistemini təkmilləşdirmək lazımdır, çünki o, əmək bazarını lazımi bacarıqlara malik işçi qüvvəsi ilə təmin edə bilmir. Sara Mayklın sözlərinə görə, Azərbaycan ali təhsil alanların sayına və ali təhsilin əlçatarlığı baxımından yaxşı göstəricilərə malikdir, lakin əmək məhsuldarlığı göstəricisi hələ ki aşağı səviyyədədir. Təhsil müəssisələrinin təklif etdiyi ixtisaslar əmək bazarının gerçəkliklərinə uyğunlaşdırılmalıdır.
“Ali məktəblərdə oxuyanlara çağdaş bazar tələblərinə uyğun bacarıqlar aşılamaq lazımdır. Bəlkə də, bu gün hələ, təxminən, 10 ildən sonra tələb oluna biləcək ixtisaslar yoxdur, amma artıq indidən təhsil sistemində uyğun islahatlara başlamaq lazımdır ki, zamanın tələblərinə uyğun bacarıqlara sahib peşəkar kadrlar onlara ehtiyac duyulduğu zaman hazır olsunlar. Gələcəyin peşələri sırasında rəqəmsallaşdırma bacarıqlarını, xarici dillər üzrə bilikləri vurğulaya bilərəm”, - deyə DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri bildirib.
Neft sektoruna alternativ
İnsan kapitalı ilə yanaşı, beynəlxalq ekspertlər Azərbaycan hökumətinə tövsiyyə edirlər ki, neft ehtiyatlarının azalması fonunda ölkə ixracatının strukturunda əlavə dəyişikliklərin edilməsinin zəruriliyinə diqqət yetirsin. Bununla yanaşı, DB-nin Bakı ofisinin rəhbəri diqqət yetirilməli olan sektorları sadalayıb. Birinci – kənd təsərrüfatıdır: Azərbaycan meyvə və tərəvəzlərinin keyfiyyətli olması regionda qəbul edilir, bu da xaricdə satış həcmlərini artırmaq üçün məhsuldarlığı artırmağa imkan verir. Dünya Bankının iqtisadçıları da hesab edirlər ki, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının postsovet və Avropa ölkələrinə ixrac potensialı hələ də tam mənimsənilməyib. Bundan başqa, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı hələ də lazımi səviyyəyə çatdırılmayıb.
Sara Mayklın fikrincə, böyük potensiala malik ikinci sektor turizmdir. İran körfəzi ölkələrindən olan turistlər artıq Azərbaycana heyrandırlar və əlbəttə ki, koronavirus üzərində tam qələbədən sonra bizə geri dönəcəklər. Ölkədə qastronomik turizm və s. də inkişaf etdirilə bilər. İqtisadiyyatın bu sektorunun özəlliyi ondan ibarətdir ki, Azərbaycan həm varlı turistlər, həm də əhalinin orta təbəqəsi üçün cəlbedicidir. Ölkəyə ziyarət üçün əlverişli şərait yaradılıb, ASAN Viza vasitəsilə elektron viza alınması proseduru sadələşdirilib və pandemiya başlamazdan əvvəl aviauçuşlar üçün əlverişli uyğunlaşdırmalar təşkil edilib, özü də, xidmətlərin keyfiyyəti yetərincə yaxşılaşdırılıb. Bölgələrdə, o cümlədən ucqar bölgələrdə əvvəlcədən hotel sifariş vermək mümkündür ki, bu həm də ölkənin turizm potensialının artırılmasına da kömək edir.
Azərbaycanın əlverişli coğrafi yerləşməsi də ticarət və logistikanın inkişafı üçün, Çindən Avropaya yük daşınmasının həyata keçirilməsi üçün yaxşı amildir. Süveyş kanalındakı vəziyyət və onun dünya iqtisadiyyatına təsiri əlavə marşrutların vacibliyini, orta dəhlizin yaradılmasını zəruriliyinin şərtləndirir və bu baxımdan, Azərbaycanın böyük potensialı var. Lakin bu, əlavə sərmayələr tələb edir – bu, dəmir yolu infrastrukturunu modernləşdirmək, rəqəmsal logistika yaratmaq üçün lazımdır.
Azərbaycan borclanmalıdırmı?
Hazırda DB tərəfindən Azərbaycan üçün hazırlanan iqtisadi memorandumda hər bir sektorun neftə alternativ kimi potensialı müəyyənləşdiriləcək və araşdırmalar aparılacaq. Sənəd 3 aydan sonra hazır olacaq. Qeyd edək ki, Azərbaycan üçün belə bir sənəd sonuncu dəfə 2013-cü ildə hazırlanıb. Nəzəri olaraq, sənəd hər 5 ildən bir yenilənməlidir. Göründüyü kimi, Dünya Bankı həm iqtisadi sənədin, həm də Azərbaycan hökuməti ilə tərəfdaşlıq strategiyasının hazırlanmasında gecikib.
Sara Mayklın izah etdiyinə görə, yeni tərəfdaşlıq strategiyasının işlənməsinə pandemiyadan öncə başlanmışdı, lakin COVID-19 səbəbindən bu proses dayandırıldı, öz də bu, təkcə Azərbaycanla bağlı deyil. Axı, bu gün dünyanın əvvəlki həyatına nə vaxt qayıda biləcəyini və ümumiyyətlə, bunu bacarıb- bacarmayacağını və bunun nəticəsində dünya iqtisadiyyatının necə inkişaf edəcəyini söyləmək hələ ki, çətindir.
Nəzərə alınsa ki, Azərbaycan hökuməti yeni bir milli strategiya üzərində işləyir, gözlənilir ki, DB tərəfdaşlığı ona və orada müəyyənləşdirilmiş beş əsas prioritetin əsasında qurulacaq. Mümkündür ki, Qarabağdakı yenidənqurma işləri də bu sənəddə öz əksini tapsın.
“Hələ ki, hansı həcmlərdə dəstək veriləcəyini deyə bilmərəm, lakin onun istiqamətləri hökumətin bizim üçün müəyyənləşdirəcəyi prioritetlər əsasında formalaşdırılacaq. Azərbaycan yalnız Dünya Bankı ilə deyil, digər beynəlxalq təşkilatlarla da əməkdaşlıq etdiyindən, biz yalnız ölkənin milli prioritetlərini müəyyənləşdirməsindən və hər qurum üçün iş bölgüsü təyin etməsindən sonra öz tərəfdaşlıq strategiyamızı hazırlayacağıq”, - deyə bankın təmsilçisi bildirib.
Sənədin 2022-ci ilin ortalarına qədər hazır olacağı gözlənilir. Bununla belə, strategiyanın olmaması bankın yeni layihələri maliyyələşdirməyəcəyi anlamına gəlmir – lazım gəldikdə, DB, hətta strategiya təsdiq edilmədən də istənilən vaxt yeni layihə üzərində işə başlaya bilər.
Burda sual başqadır - Azərbaycan hökuməti kredit cəlb etməkdə, yəni xarici borcun artmasında nə dərəcədə maraqlıdır? Bu yaxınlarda Azərbaycan hökuməti COVID-19 layihəsinə təcili reaksiya üçün DB-nin 95 milyon dollar kreditindən imtina edib və bu, ölkənin pandemiya zamanı da mühafizəkar xarici borc siyasətinə sadiq qalmaq niyyətində olduğunu göstərir.
Bu və başqa açıqlamalar göstərir ki, ölkə borclanmadan çox sərmayəyə üstünlük vermək niyyətindədir. Belə ki, Qarabağın bərpası proqramı çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən investisiya cəlb etmək üçün danışıqlar aparılır. Ümid edək ki, beynəlxalq maliyyə institutları bu siyasəti yeni tərəfdaşlıq strategiyalarına daxil edəcəklər.

ПРИОРИТЕТЫ ПОДДЕРЖКИ
По прогнозам Всемирного банка, Азербайджан восстановит допандемический уровень экономики уже в 2022 году
Стабилизация цен на нефть на мировом рынке и рост производства в ненефтяной промышленности Азербайджана дают основание полагать, что экономика страны выйдет на допандемические темпы роста уже в ближайшем будущем. Во всяком случае, таково заключение экономистов Всемирного банка (ВБ), которые прогнозируют темпы роста ВВП в этом году на уровне 3%, а в 2022 году - уже 4%.
Инвестиции в человеческий капитал
Более того, по мнению главы бакинского представительства ВБ Сары Майкл, фактические темпы роста экономики могут опережать прогнозы ВБ. Здесь свою положительную роль сыграют, с одной стороны, высокие темпы вакцинации, с другой - конечно же, рост государственных расходов и инвестиций в восстановление освобожденных от оккупации территорий. Если все пойдет по плану и не будет больше столь шокирующих внешних факторов, которые наблюдались за последние 2 года, то можно говорить о возвращении в «прежнюю жизнь», т.е. экономических показателях уже во второй половине 2022 года.
Как известно, одним из основных приоритетов правительства Азербайджана являются удвоение ВВП до 2030 года, снижение зависимости от нефти, развитие ненефтяных секторов экономики. При этом, считают экономисты ВБ, для достижения этих целей необходимо использовать потенциал таких сфер, как сельское хозяйство, туризм, торговля и логистика, транспорт.
Также, по их мнению, свой вклад в восстановление и увеличение темпов роста экономики внесут восстановительные работы на освобожденных от оккупации территориях, а именно реинтеграция этих районов в экономику страны. Это позволит значительно повысить перспективы превращения Азербайджана в логистический хаб.
Эти все направления нацелены на диверсификацию экономики и снижение ее зависимости от нефтяного фактора, поэтому ВБ готов поддерживать проекты как консультационными рекомендациями, так и кредитами.
Вместе с тем международные эксперты полагают, что для достижения намеченного необходимы дополнительные инвестиции в человеческий капитал, повышение их эффективности. Хотя дела в этом вопросе у Азербайджана обстоят не так уж и плохо - с 2010 по 2020 год Азербайджан считался реформатором в области совершенствования человеческого капитала, определяющего качество образования, степень развития сферы здравоохранения и т.д.
Согласно последним расчетам, индекс человеческого капитала в Азербайджане составляет 58%, поэтому необходимо усовершенствовать систему образования, так как она не может обеспечить рынок труда рабочей силой, имеющей необходимые навыки. Так, по мнению Сары Майкл, у Азербайджана хорошие показатели по количеству получения высшего образования и его доступности, однако показатель производительности рабочей силы пока находится на низком уровне. Специальности, которые предлагают учебные заведения, должны быть приведены в соответствие с реалиями рынка труда. «Учащимся в вузах необходимо привить навыки в соответствии с современными требованиями рынка. Возможно, сегодня еще нет тех профессий, которые могут потребоваться примерно через 10 лет, но уже сейчас нужно начать соответствующие реформы в системе образования, чтобы профессиональные кадры с навыками, соответствующими требованию времени, были готовы в момент их надобности. Среди профессий будущего могу назвать навыки цифровизации, знание иностранных языков», - утверждает глава бакинского офиса ВБ.
Альтернатива нефтяному сектору
Наряду с человеческим капиталом международные эксперты рекомендуют правительству Азербайджана обратить внимание на необходимость дополнительных изменений и в структуре экспорта страны на фоне снижения нефтяных запасов. При этом глава бакинского офиса ВБ назвала секторы, на которых необходимо сфокусироваться. Первый - это сельское хозяйство: качество азербайджанских фруктов и овощей признаны в регионе, что позволяет наращивать их производительность для увеличения объема продаж за рубеж. То, что потенциал экспорта Азербайджаном сельхозпродукции в постсоветские и европейские страны еще далеко не освоен, считают также и экономисты ВБ. Кроме того, и переработка сельхозпродукции в Азербайджане еще не достигла должного уровня.
Второй сектор с большим потенциалом - туризм. Азербайджан уже полюбили туристы из стран Персидского залива, и они, конечно, вернутся к нам после полной победы над коронавирусом. В стране возможно также развитие гастрономического туризма и т.п. Особенность этого сектора экономики в том, что Азербайджан привлекателен как для богатых туристов, так и для средних слоев населения. Для посещения страны созданы благоприятные условия, упрощена процедура получения электронных виз посредством ASAN Visa, а до пандемии были организованы выгодные стыковки для авиаперелетов, причем качество услуг достаточно хорошее. Возможность предзаказа отеля в регионах, в том числе отдаленных, также способствует повышению туристического потенциала страны, считает Сара Майкл.
Благоприятное географическое расположение Азербайджана является хорошим фактором для развития торговли и логистики, осуществления грузоперевозок из Китая в Европу. Ситуация в Суэцком канале и влияние ее на мировую экономику обуславливают необходимость дополнительных маршрутов, создание среднего коридора, и у Азербайджана имеется большой потенциал в этом отношении. Но для этого потребуются дополнительные инвестиции - на модернизацию железнодорожной инфраструктуры, построения цифровой логистики.
Нужны ли Азербайджану займы?
В экономическом меморандуме для Азербайджана, который в настоящее время готовится ВБ, будет определен потенциал каждого сектора в качестве альтернативы нефтяному и проведены исследования. Документ будет готов через 3 месяца. Отметим, что для Азербайджана в последний раз такой документ готовился в 2013 году. По идее, он должен обновляться через каждые 5 лет. Как видно, Всемирный банк задержался как с разработкой экономического документа, так и стратегии партнерства с правительством Азербайджана.
Как объяснила Сара Майкл, разработка новой стратегии партнерства была начата еще до пандемии, однако из-за COVID-19 процесс был остановлен, и не только с Азербайджаном. Ведь сегодня еще трудно сказать, когда мир сможет, и сможет ли вообще, вернуться полностью к прежней жизни и как в итоге будет развиваться мировая экономика.
Учитывая, что азербайджанское правительство работает над новой национальной стратегией, ожидается, что партнерство ВБ будет основываться на ней и выделенных там пяти основных приоритетах. Не исключено, что работы по восстановлению в Карабахе также найдут отражение в этом документе. «Пока не могу сказать, в каком объеме будет поддержка, но ее направления будут сформированы исходя из приоритетов, которые для нас будут определены правительством. Поскольку Азербайджан сотрудничает не только с ВБ, но и с другими международными организациями, только после определения страной национальных приоритетов и распределения работ для каждого института мы подготовим свою стратегию партнерства», - сказала представитель банка.
Ожидается, что документ будет готов к середине 2022 года. Однако отсутствие стратегии не означает, что банк не будет финансировать новые проекты - при необходимости ВБ может в любое время приступить к работе по новому проекту, даже без утверждения стратегии.
Вопрос в другом - насколько правительство Азербайджана заинтересовано в привлечении кредитов, то есть в увеличении внешнего долга. Недавний отказ правительства Азербайджана от кредита ВБ в $95 млн. на проект экстренного реагирования на COVID-19 говорит о том, что страна намерена придерживаться консервативной политики внешних заимствований даже во время пандемии.
Это и другие заявления на высшем уровне показывают, что страна будет отдавать предпочтение инвестициям, нежели кредитам. Так, в рамках программы восстановления Карабаха ведутся переговоры по привлечению именно инвестиций из различных стран. Будем надеяться, что международные фининституты учтут эту политику в своих новых стратегиях партнерства.