ALIŞMAQ LAZIM GƏLƏCƏK
Dünya üzrə istehlak qiymətlərinin, xüsusilə də ərzaq məhsullarının qiymətlərinin artımı, bəlkə də, iqtisadiyyata pandemiya böhranının ən xoşagəlməz təsirlərindən biri oldu. Sərt məhdudiyyətlər dövründə müəssisələrin, bəzən hətta bütün istehsal zəncirinin boş dayanması və bir çox digər amillər üzündən zərər dəymiş əhaliyə və biznesə dəstək vermək məqsədi ilə likvidlik, yəni real pul bazarına kütləvi emissiyalar da öz mənfi təsirini göstərdi. Demək olar ki, bütün ölkələrin hökumətləri dünya iqtisadiyyatındakı vəziyyəti birtəhər düzəldərək böhran xəttini keçəndən sonra, indi ərzaq və ilkin ehtiyac məhsullarının qiymətlərinin sürətlə yüksəlməsinin qarşısını almağın yollarını tapmağa çalışırlar.
Azərbaycan bu cərəyandan kənarda qala bilməyib – düzdür, biz hələlik böhran vəziyyətindən kənarda qala bilsək də, müəyyən mal qruplarının qiymətində nəzərəçarpacaq dərəcədə artım baş verib.
«Ümumdünya inflyasiyası»
Dünya iqtisadiyyatının COVID -19 pandemiyası səbəbindən nələrlə üzləşmədi - ÜDM-in düşməsi, istehsalın dayandırılması, iflas, maliyyə bazarlarında xaos ... hər şeyi sadalamaq mümkün deyil. Aydın oldu ki, kütləvi peyvəndləşdirmə oturuşmuş iqtisadi proseslərin gedişatını bir anda geri qaytara biləcək sehrli çubuq deyil və dünya pandemiya böhranının təsirlərini hələ bir neçə ildən çox aradan qaldırmalı olacaq.
Bu günün əsas problemi istehlak qiymətlərinin hər yerdə özünü göstərən və yetərincə ciddi artımdır ki, bu, əhalinin rifahına mənfi təsir göstərir və dünyanın bütün hökumətləri arzuolunmazdır.
Beləliklə, qısa bir yay fasiləsindən sonra, məhsul yığımı üzrə proqnozların pisləşməsi, həmçinin fermerlərin xərclərinin artması, yem və gübrə çatışmazlığı ilə təhdid edən enerji böhranı fonunda, yenidən əsas ərzaq məhsullarının qiymətləri yüksəlməyə başladı.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) ərzaq məhsulları qiymətlərinin indeksi sentyabr ayında ardıcıl olaraq ikinci ay yenidən yüksəldi və son 10 il üzrə rekord həddə çatdı. 95 əsas ərzaq məhsulunu əhatə edən göstərici ay ərzində 1,2% artıb, illik ifadədə isə artım 32,8% (!) olub. FAO-nun ərzaq qiymətləri indeksinin real artımı 20%-i keçib ki, bu da əlçatan statistika tərtibinin bütün dövrü ərzində yalnız bir dəfə - 1973-74 -cü illərdə yaşanan neft böhranı fonunda baş verib. Onda Yaxın Şərq ölkələri ərəb-İsrail münaqişəsinə cavab olaraq Qərbə ixracata embarqo tətbiq etmişdi.
"Əgər real qiymətlər nəzərə alınarsa, indi dünya bazarında ərzaq almaq BMT-nin statistika tutmağa başladığı 1961-ci ildən bu yana keçən dövrün, demək olar ki, istənilən ilində olduğundan daha çətindir", - deyə «University of Warwick»in baş elmi işçisi Alister Smit bildirib.
Vəziyyətə Avropanı bürüyən və Çinə zərbə vuran enerji böhranı da ciddi şəkildə təsir edib, Çində kömür çatışmazlığı üzündən hakimiyyət zavodların işini dayandırmaq məcburiyyətində qalıb - bütün bunlar fermerlərin problemlərini ağırlaşdırır. "Əgər enerji çatışmazlığı və istehsalın azalması davam edərsə, xüsusilə, bu, ixrac məhsullarının istehsalına təsir göstərməyə başlasa, bu, qlobal təklif problemləri yaradan başqa bir amil ola bilər", - deyə «Oxford Economics»in Asiya üzrə böyük iqtisadçısı Luis Kuys bildirir.
Özü də, ən böyük qida məhsulu istehsalçıları gizlətmirlər ki, dünyanın, demək olar ki, hər yerində inflyasiyanın artması ilə bağlı qiymətləri qaldırmaq məcburiyyətində qalıblar. Belə ki, «Kraft Heinz» şirkətinin rəhbəri Migel Patrisionun sözlərinə görə, dünya əhalisinin sayı artır, ancaq ərzaq yetişdirmək üçün lazım olan torpaq sahəsi artmır, buna görə də istehlakçılar daha yüksək ərzaq qiymətlərinə alışmalı olacaqlar.
«Kraft Heinz», «Nestle» və «PepsiCo» kimi iri qida məhsulları istehsalçıları, böyük ehtimalla, bu xərcləri istehlakçıların üzərinə ötürmək məcburiyyətində qalacaqlar, - deyə «ED&F Man» kənd təsərrüfatı şirkətinin araşdırmalar şöbəsinin rəhbəri Kona Hak bildirib. Onun fikrincə, bu, bütün qida məhsulları istehsalçılarına təsir edəcək. Nəticədə, onların hamısı, təxminən, eyni şəkildə qiymətləri qaldıracaq, çünki hamı bunu edəcək, yəni heç kimin müştərilərini itirmək qorxusu olmayacaq.
Rekord ardınca rekord
Nəticədə, iqtisadiyyatı inkişaf etmiş ölkələr uzunmüddətli inflyasiya rekordlarını yeniləməyə başladılar. Məsələn, avrozonada inflyasiya 13 illik rekordu yenilədi. İstehlak mallarının qiymət artımı avqust ayındakı 3%-dən artaraq sentyabr ayında illik 3.4%-ə qədər artdı. Avropanın əsas iqtisadiyyatı olan Almaniyada qiymət artımları, təxminən, otuz illik zirvəyə çatdı. Orada sentyabr ayında inflyasiya 4,1%-ə yüksəldi və iqtisadçıların orta qiymətləndirməsini aşdı.
ABŞ-da inflyasiyanın artımı iqtisadçıların qiymətləndirmələrini üstələdi və rekord qırdı – «Bloomberg»in məlumatına görə, qiymətlərin sıçrayışı 1991-ci ildən bəri ən yüksək olub.
Federal Rezerv Sisteminin inflyasiyanın hədəf göstəricisini təyin etmək üçün istifadə etdiyi fərdi istehlak xərclərinin ölçüsü - PCE qiymət indeksi avqust ayı ilə müqayisədə 0.4% və 2020 -ci illə müqayisədə 4,3% artıb.
Türkiyədə istehlak qiymətləri sentyabr ayında, ölkə statistika qurumunun (Türkstat) məlumatlarına görə, əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən 19,58% artıb və bu, 2019-cu ilin mart ayından bu yana ən yüksək tempdir. Payızın ilk ayında ölkədə ərzaq və sərinləşdirici içkilərin qiymətləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28,79%, enerji daşıyıcıların qiymətləri 22,77%, nəqliyyat xidmətləri 20,21%, kommunal xidmətlər 20,97% bahalaşıb.
Bu arzuolunmaz meyil Azərbaycanın şimal qonşusundan da yan keçməyib - Rusiyada illik hesablama üzrə 2021-ci ilin sentyabr ayında inflyasiya 7,40%-ə qədər sürətlənib (bu, 2016-cı ilin iyunundan bəri maksimumdur).
Bəzi mal qrupları üçün artım xüsusilə sürətlidir - liderlər sırasına tərəvəz, ət və avtomobillər daxildir.
Qazaxıstanda da qiymətlər beş illik rekord qırıb - ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8,9% olub ki, bu, 2016-cı ilin sonundan bu yana ən yüksək rəqəmdir. Klassik ssenariyə görə, ərzaq qiymətləri sentyabr ayında ən çox sıçrayış edib - orta hesabla, 11,5% artıb.
Gürcüstanda inflyasiya 10 illik rekordunu yeniləyib - illik olaraq, təxminən, 13% olub, ərzaq məhsullarının qiymətlərində 16%-dən çox artım qeydə alınıb.
Mübahisəli əsas dərəcə
Demək olar ki, oxşar vəziyyət praktiki olaraq, dünyanın bütün ölkələrində müşahidə olunur və bu, onunla izah olunur ki, koronavirusun fonunda pul-kredit siyasəti yumşaldılıb. Yəni hakimiyyətlər iqtisadiyyatı pulla - məsələn, əhaliyə birbaşa ödənişlər və ya ucuz kreditlər şəklində əvvəlkindən daha çox doldurmağa başlayıblar. Nəticədə tələbat artıb və istehsal bunu çatdıra bilməyib.
Məsələ bundadır ki, indi koronavirus pandemiyasının iqtisadi nəticələrinə qarşı mübarizə iki əsas vasitəyə - faiz dərəcələrinin aşağı salınmasına və pul çapına əsaslanır. Sonuncu dollar zonasında rekord həddə çatıb və analitiklərin qeyd etdiyi kimi, belə şərtlərlə inflyasiya artımından qaçmaq mümkün deyil.
Bir sıra ekspertlərin fikrincə, bu pat vəziyyətindən çıxmağın yeganə yolu pul siyasətinin sərtləşdirilməsi və faiz dərəcələrinin tədricən mərkəzi banklar tərəfindən artırılması ola bilər.
ABŞ və Böyük Britaniya bu tezislə razılaşmasalar da və baza faiz dərəcələrini dəyişməz saxlamağa qərar versələr də, amma onlar xəbərdarlıq ediblər ki, gələn ildən gec olmayaraq faizlərin artımı başlaya bilər. Yəni, əslində, hakimiyyətlə iqtisadiyyatı stimullaşdırmaq üçün tədbirlərin məhdudlaşdırılmasına keçmək niyyətində olduqlarını açıqlayıblar.
Ancaq bir sıra mərkəzi banklar, xüsusən də Norveç və Rusiya mərkəzi bankları artıq faizlərin artımına getməyi qərara alıblar. Belə ki, Rusiya Bankı sentyabrın 10 -da əsas faiz dərəccəsini 6,75%-ə qaldırdı. Mərkəzi Bank bildirib ki, 2021-ci ilin ikinci rübündə Rusiya iqtisadiyyatı pandemiyadan əvvəlki səviyyəyə çatıb. Ancaq tələb istehsal imkanlarından daha sürətli böyüyür, buna görə də Mərkəzi Bank o vaxt bildirmişdi ki, yüksək inflyasiya gözləntiləri ilə birlikdə qiymətləri daha da artıra biləcək təzyiqlər davam edir.
Bununla belə, dünyanın ən böyük hec-fondu olan «Bridgewater Associates»in investisiyalar üzrə rəhbərlərindən biri olan Bob Prinsin sözlərinə görə, mərkəzi bankların qərarsızlığı son nəticədə qlobal iqtisadi canlanmanı pozmaq təhlükəsi yaradır. Onun sözlərinə görə, qiymət artımının öhdəsindən gəlmək çətin olacaq, çünki o, pandemiyadan sonra qlobal iqtisadiyyatın bərpası fonunda böyük tələbat olan resurs çatışmazlığı ilə şərtlənir. Əgər Federal Rezerv Sistemi inflyasiyanın qarşısını almaq üçün sərt tədbirlər görərsə, bu, maliyyə bazarlarının çökməsinə səbəb olacaq.
Türkiyədə faiz məsələsi yenidən mübahisə predmetinə çevrilib - Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ümumiyyətlə bildirib ki, Türkiyə Mərkəzi Bankının rəhbəri Şahap Kavcıoğluna etibarını itirib. «Reuters» mənbələrə istinadən bildirir ki, dövlət başçısı pul siyasətini yumşaltmaq tələblərinin yavaş icra edilməsindən məyusdur. Belə ki, Ərdoğan əsas faizi azaltmaqda israr edirdi. Prezidentin fikrincə, borclanma xərclərinin azalması inflyasiyanı cilovlamalıdır. Onun fikirləri dünya mərkəzi banklarının fikirləri ilə ziddiyyət təşkil edir: adətən, belə düşünürlər ki, aşağı dərəcələri iqtisadiyyatda pulun miqdarını artırır, qiymətlərin artmasına səbəb olur. Mərkəzi Bankın rəhbəri həm öhdəliklərini, həm də prezidentin tələblərini yerinə yetirmək üçün bildirib ki, tənzimləyici ümumi inflyasiyaya deyil, baza inflyasiya göstəricisinə oriyentasiya edəcək.
Bu göstəricidən yüksək qiymət titrəməsi olan malların istisna olunduğu bazaya diqqət edəcəyini söyləyib. Sentyabr ayında Mərkəzi Bank faiz dərəcəsini 19%-dən 18%-ə endirib.
Ancaq bu qərar əks təsir göstərdi və üstəlik milli valyutanın enməsinə səbəb oldu və 1 dollar üçün rekord minimum həddə 8,92 lirəyə düşdü.
Pandemiya inflyasiya proseslərində əsl xaos yaradıb və bu vəziyyətdə hökumətlərin və mərkəzi bankların əsəbi davranışı başadüşüləndir - qərarlar necə olursa olsun, bu günə qədər heç bir müsbət nəticə müşahidə edilməyib.
Azərbaycan – Mərkəzi Bankının məntiqi yanaşması
Azərbaycana gəlincə, ölkənin Mərkəzi Bankı artıq bəyan edib ki, 2021-ci ilin yekunlarına görə, orta illik inflyasiyanı 5,4-5,8%, illik inflyasiyanı 7-7,5% səviyyəsində proqnozlaşdırır.
“Ümumiyyətlə, dünyanın əksər ölkələrində hazırda inflyasiyanın yüksəlmə prosesi gedir və bu, müəyyən edilmiş dəhlizlərdən kənara çıxır. Azərbaycanda inflyasiyaya daxili və xarici amillər təsir edir ”, - deyə AMB uçot dərəcəsinin parametrləri ilə bağlı açıqlamasında bildirib.
AMB-nin qiymətləndirməsinə görə, 2022-ci ildə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 4-5%-ə qədər yavaşlayacaq.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl İqtisadiyyat Nazirliyi Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2020-ci ildəki 2,8%-ə qarşı, 2021 -ci ilin sonuna 4,9% olacağını proqnozlaşdırmışdı.
Ancaq rəqəmlərsiz belə, ölkədə ərzaq və bəzi ilkin tələbat malları kateqoriyalarında müəyyən qiymət artımı göz qabağındadır. Yanacağın qiyməti yenidən artdı: sentyabrın 15-dən etibarən Aİ-95 və Aİ-98 markalı benzinin qiymətləri-müvafiq olaraq 1,45 manatdan 1,6 manata və litri 1,6 manatdan 1,9 manata qədər artdı.
Aydındır ki, qlobal iqtisadiyyatda, xüsusən qonşu ölkələrdə, eləcə də Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarında baş verən proseslərin daxili iqtisadi vəziyyətə təsirindən qaçmaq qeyri-mümkündür.
Amma bu məsələdə Azərbaycan Mərkəzi Bankı inflyasiyanın artım templərinin cilovlanması üçün pul siyasətinin tədricən sərtləşdirilməsini məqsədəuyğun hesab edən həmkarlarının tərəfini tutdu. Belə ki, Mərkəzi Bank sentyabrın 18-dən etibarən uçot dərəcəsini 0,25 faiz bəndi artıraraq 6,5%-ə çatdırıb. Yenidən maliyyələşdirmə dərəcəsinin artması kommersiya banklarının faiz dərəcələrinin artmasına və digər makroiqtisadi göstəricilərə təsirsiz ötüşə bilməz. Buna görə də, artıq ilin sonuna tənzimləyicinin dərəcəsi kredit-maliyyə strukturları xətti üzrə pulun dəyərinə təsir göstərə bilər. Bahalı kreditlər onların verilmə həcmini "ləngidir". Kreditlərin az olması dövriyyədə real pulun az olması deməkdir, yəni istehlakçıların onu xərcləmək imkanlarının daha az olması deməkdir.
Bu, tamamilə məntiqli addımdır, nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı həm işğaldan azad edilmiş torpaqların bərpasına yönələcək iri sərmayələri, həm neftin qiymətinin qalxmasını və inflyasiya üçün riskli sayılan bir çox digər amilləri də mənimsəməlidir.
Müalicə olunmaq lazımdır
Bu qədər ümumi mənfi mənzərəyə baxmayaraq, beynəlxalq maliyyə qurumları müsbət gələcəyə ümidlərini itirmirlər. Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) nikbin proqnozlarla çıxış edərək, 2022-ci ilin birinci yarısında dünya üzrə inflyasiyanın yavaşlayacağını gözlədiyini söyləyib. "Biz proqnozlaşdırırıq ki, yaxın aylarda daha yüksək inflyasiya davam edəcək, 2022-ci ilin ortalarına pandemiyadan əvvəlki səviyyələrə qayıdacaq",- deyə BVF-dən bildiriblər.
Fond gözləyir ki, inkişaf etmiş iqtisadiyyatlardakı illik inflyasiya bu ilin son aylarında orta hesabla 3,6% səviyyəsinə çatacaq, sonra isə 2022-ci ilin ilk yarısında, mərkəzi bankların hədəflərinə uyğun olaraq, 2%-ə qayıdacaq. İnkişaf etməkdə olan bazarlarda daha sürətli artım müşahidə ediləcək, orta hesabla 6,8%-ə qalxacaq, sonra isə 4%-ə enəcək.
Bir sözlə, son 2 ildə çox söylənən "həyat pandemiyadan əvvəlki kimi olmayacaq" ifadəsi, bu gün istehlak qiymətləri baxımından özünü yetərincə doğruldur: onlar hətta böyüsələr də, böhrandan əvvəlki səviyyəyə qayıtmaları artıq inanılmazdır...

NO CHOICE BUT TO GET USED TO
The global rise of consumer prices, especially for food, has become, perhaps, one of the most unpleasant economic consequences of the current pandemic crisis. Massive emissions to secure liquidity in an effort to support the population and businesses during the period of severe restrictions, idleness of enterprises, and even entire production chains, as well as many other factors have done their dirty deed. Having somehow corrected the situation in the global economy and stepped over the crisis line, almost all the governments are now thinking of how they can keep the rapid rise in prices for food and other basic products.
Azerbaijan has also been affected by the tendency, although it is still far from a critical state. Yet we can already see a noticeable increase in the cost of certain groups of goods.
We'll have to get used to...
The global economy has faced many problems during the COVID-19 pandemic, including decline in GDPs, production halts, bankruptcies, chaos in financial markets... you name’em. As it turns out, mass vaccination did not become a magic wand capable of returning the usual course of economic processes in an instant, and the world will need more than a year to clear up the consequences of the pandemic.
The main problem today is the widespread and rather tangible rise in consumer prices, which has a negative impact on the welfare of the population. This is highly undesirable for all governments.
After a short summer break, prices for basic food products rise again amid the worsening crop forecasts and an energy crisis, which promises farmers an increase in costs and a shortage of feed and fertilizers.
In September, the UN Food and Agriculture Organisation (FAO) increased its food price index again for the second time in a month, which reached record values in the last ten years. The index, which is based on 95 essential food products, grew by 1.2% in a month and by 32.8% (!) in annual terms. The growth of the real FAO food price index exceeded 20%, which has so far been observed only once – during the 1973-1974 oil crisis, when the Middle Eastern countries imposed an embargo on supplies to the West in response to the Arab-Israeli conflict.
“In terms of real prices, it is more difficult to buy food on the global market now than in almost any year since 1961, when the UN started keeping statistics,” Alistair Smith, Senior Research Fellow at the University of Warwick, said.
The situation is seriously affected by the energy crisis that covered Europe and hit China, where, due to a lack of coal, the authorities were forced to stop plants. All this adds to the problems of farmers. “If power shortages and production cuts continue, they could also trigger global supply problems, especially if they start affecting export production,” said Louis Kuys, Senior Asia Economist at Oxford Economics.
Meanwhile, the largest food producers admit that they were forced to raise prices due to the rise in inflation rates almost everywhere in the world. So, according to the head of Kraft Heinz, Miguel Patricio, consumers will have to get used to higher food prices, given that the world's population is growing, as opposed to the area of lands used to grow food.
Large food manufacturers such as Kraft Heinz, Nestle, and PepsiCo will likely be forced to pass these costs onto consumers, said Kona Haq, head of research at ED&F Man. She believes this will affect all food manufacturers. Consequently, they will all raise prices in about the same way, since everyone will do it, which means that they will not lose customers.
Consecutive records
As a result, both the developed and other economies update their long-term inflation records.
In the Eurozone, inflation rate has hit a 13-year record. In September, consumer prices increased by 3.4% in annual terms, up from 3% in August. In Germany, Europe's main economy, price increases peaked in nearly three decades. In the same month, inflation rate in Germany rose to 4.1%, exceeding the average estimate.
Rising inflation rates in the US also exceeded estimates and hit a record - the jump was the highest since 1991, Bloomberg reports.
The PCE Price Index, an indicator of personal consumption spending that the Federal Reserve System uses to set its inflation target, grew 0.4% in August and 4.3% over 2020.
Also in September, consumer prices rose by 19.58% in annual terms in Turkey, which is the fastest growth rate since March 2019, according to the country's statistical body (Turkstat). In the same month, prices for food and soft drinks in Turkey were 28.79% higher than a year earlier, energy prices rose by 22.77%, transport services by 20.21%, utilities by 20.97%...
This tendency was also observed in Russia, where the inflation in September 2021 accelerated to 7.40% (maximum since June 2016).
For some groups of goods (vegetables, meat, and cars), the growth of inflation rate was especially rapid.
Also, the growth of consumer prices in Kazakhstan hit the five-year record – 8.9% compared to the same period last year, which is the highest indicator since the end of 2016. According to the classic scenario, the most noticeable jump in food prices was observed in September (an average of 11.5%).
Inflation rate in Georgia also updated the ten-year record, and grew by almost 13% in annual terms, with more than 16% growth in food prices.
Controversial key rate
One can observe a similar situation in almost all countries of the world. This can be explained by the relaxed monetary policies of banks during the pandemic. That is, the authorities have willingly pumped up the economy with money through, for example, direct payments to the population or cheap loans. As a result, demand has grown, and production cannot keep up the pace.
In fact, the fight against the economic consequences of the pandemic is based on two main tools - lowering interest rates and printing money. The latter reached record levels in the dollar zone, meaning that it is now impossible to avoid the growth of inflation.
According to experts, the only way out of the stalemate is the tightening of monetary policies and a gradual increase in interest rates by central banks.
Although the US and the UK do not agree with this thesis and decided to leave the key interest rate unchanged, they also warned that they could increase interest rates no later than next year. That means that the authorities intend to curtail the existing monetary policies to stimulate the economy.
However, a number of central banks, in particular in Norway and Russia, have already decided to increase their interest rates. On September 10, the Bank of Russia raised the key rate to 6.75%. The bank noted that in 2Q2021, the Russian economy reached the pre-pandemic level. However, demand is growing faster than production opportunities, so the pressure on prices continues. Along with high inflationary expectations, this can further raise prices, the Central Bank of Russia reported back in the time.
Meanwhile, according to Bob Prince, Chief Investment Officer of Bridgewater Associates, the hesitation of central banks threatens the global economic recovery. It will be difficult to prevent the price rise due to the shortage of resources, which are in great demand amid the recovery of the global economy after the pandemic. If the Fed takes tough measures to curb inflation, this will lead to a fall in financial markets.
Interest rate has become a real headache in Turkey again. President Recep Tayyip Erdogan said that he had lost confidence in the head of the Turkish Central Bank, Shahap Kavcioglu. According to Reuters, Mr. Erdogan is disappointed with the slow implementation of his demands to ease monetary policy. Thus, Erdogan insisted on cutting the interest rate, as he believes that the reduction in the cost of borrowing should curb inflation. His views are at odds with the views of the global central banks: it is generally accepted that a low interest rate increases the amount of money in the economy, which causes prices to rise. To fulfil his own obligation and to meet the president's demands, Mr. Kavcioglu said that the regulator would focus not on general inflation, but on the basic one, which excludes goods with high price fluctuations. In September, the Central Bank lowered the interest rate from 19% to 18%.
However, this decision had the opposite effect and led to the fall of the national currency, which dropped to a record low of 8.92 lira per $1.
The pandemic has created real chaos in inflationary processes and the nervousness of governments and central banks in this case is understandable - no matter what the decisions are, so far there are no positive results.
Azerbaijan: the logical approach of the Central Bank
As for Azerbaijan, the Central Bank’s forecast for the average annual and annual inflation rates by the end of 2021 are 5.4-5.8% and 7-7.5%, respectively.
“In general, inflation rate is rising in most countries of the world, and it goes well beyond the established target corridors. Inflation in Azerbaijan is influenced by internal and external factors,” CBA stated on the parameters of the discount rate.
According to CBA, in 2022 the average annual inflation rate in Azerbaijan will slow down to 4-5%.
Earlier the Ministry of Economy forecast the average annual inflation rate in Azerbaijan by the end of 2021 at 4.9% against 2.8% in 2020.
But even without these numbers, there is a certain rise in prices for food and for some categories of essential goods in Azerbaijan. Fuel prices have risen again: since September 15, prices for AI-95 and AI-98 gasoline have increased from ₼1.45 to ₼1.6 and from ₼1.6 to ₼1.9 per litre, respectively.
It is clear that it is unrealistic to avoid the influence of the global economy, especially the processes taking place in neighbouring countries, as well as in the main trade partners of Azerbaijan, on the internal economic situation.
But in this case, the Central Bank of Azerbaijan sided with those colleagues who consider it appropriate to curb the inflation rate through the gradual tightening of monetary policy. Since September 18, CBA has increased the discount rate by 0.25 percentage points up to 6.5%. Increase in the refinancing rate eventually increases the interest rate of commercial banks and other macroeconomic indicators. Therefore, by the end of 2021, CBA’s rate may affect the cost of money issued by lending and other financial institutions. Expensive loans will slow down their volumes. Fewer loans means less real money in circulation, which means that there are fewer opportunities for consumers to spend money.
This is a completely logical move, given that the national economy must be able to digest large investments in the restoration of liberated lands, and the rise in oil prices, and many other factors considered risky for inflation.
Cheer up
Despite such a negative overall picture, international financial institutions hope for a positive future. International Monetary Fund (IMF) made quite optimistic forecasts, expecting the global inflation rates slow down during 1H2022. “We forecast that higher inflation is likely to persist in the coming months before returning to pre-pandemic levels by mid-2022, although risks of acceleration remain,” IMF said.
IMF expects annual inflation rates in advanced economies to peak at an average of 3.6% in the final months of this year, before returning to 2% in 1H2022, in line with central bank targets. Emerging markets will see faster growth, to 6.8% on average, and then decline to 4%.
In short, the phrase “life will not be the same as before the pandemic” popular over the past two years gradually becomes true in terms of consumer prices: even if they grow more slowly, it seems they will hardly return to the pre-crisis level...