Sosial şəbəkələrin bir neçə saat işləməməsi dünyanın altını üstünə çevirə bilərmi?
Avropa vaxtı ilə oktyabrın 5-nə keçən gecə dünya, demək olar ki, «rəqəmsal apokalipsis»in «demo» versiyasını yaşadı. Bütün dünya pərt halda çoxsaylı sosial şəbəkələrin «susqunluğu»nu müşahidə edirdi – əvvəl «Facebook»un, ardınca isə ona bağlı olan «Instagram» və «WhatsApp»ın. Problem özünü onlarla başqa populyar sayt və servislərdə də göstərirdi – «TikTok», «Gmail», «YouTube», «Netflix», «Snapchat», «Tinder» və s. normal işləmirdi. Rabitə operatorlarında, aviaşirkətlər və banklarda, məsələn, «Bank of America»da da problemlər yaranmışdı.
Qəzanın səbəbkarı 2,8 milyard istifadəçisi olan «Facebook» imiş. Sonradan məlum olub ki, qlobal nasazlıq «məlumatların emalı mərkəzləri arasında şəbəkə trafikinin koordinasiyasına cavabdeh olan magistral marşrutlandırıcılarda konfiqurasiya dəyişikliyi» üzündən baş verib. Haker hücumu versiyası dərhal rədd edilib – bunu həm Sukerberqin özü, həm də Amerikanın xüsusi xidmət orqanları təsdiqləyib. «Facebook» əməkdaşları məlumatların emalı mərkəzinə fiziki olaraq yalnız 6 saat sonra daxil ola biliblər (şirkətin daxili servisləri söndüyündən, elektron buraxılış sistem idə işləmirmiş). Beləliklə, mütəxəssislərin marşrutlandırıcıları yeniləyərək hər şeyi qaydaya salması üçün 6 saat lazım gəlib. Bununla yanaşı, problemin miqyası o həddə idi ki, «Facebook» sosial şəbəkə ilə əlaqəli digər şirkətləri də «silkələmişdi».
Baş verənlər dünyaya beynəlxalq şəbəkə ilə bağlı onsuz da məlum olan vəziyyəti bir daha nümayiş etdirib. Amma nəyisə prinsipcə bilməklə təcrübədə yaşamaq fərqli şeylərdir.
Beş amil
Birincisi, hər kəs tam aydın şəkildə başa düşdü ki, bəli, internet həqiqətən də elə bir şəbəkədir ki, onun bəndlərindən birinin qopması digər bəndlər üçün də problem yaradır. Məsələn, gördük ki, baş verənlərdən yalnız «Facebook» deyil, şirkətə bağlı bütün servislər əziyyət çəkdi. Son illərdə bu rəqəmsal nəhəngin bir çox şirkəti özünə birləşdirdiyi məlumdur. Bu xidmətlərdən məhrum olan istifadəçilərin alternativ axtarışına başlaması ilə isə artıq yüklənmə üzündən «Facebook»a aidiyyəti olmayan platformalarda da problemlər yaranmağa başlamışdı.
İkincisi, məlum olub ki, şəbəkədə də gözlənilməz vəziyyət yarana, insan amili öz rolunu oynaya bilər – «Facebook» administratorlarının yanlışlığa yol vermələri mümkündür və bu yanlışlığın nəticəsini bütün dünyada milyardlarla insan hiss edir. Ekspertlər hesab edir ki, vəziyyətə pandemiya üzündən məlumatların emalı mərkəzlərində çalışan mühəndislərin sayının azaldılması da öz təsirini göstərib. Ən acınacaqlısı isə eyni halın təkrarlanmayacağına zəmanətin olmamasıdır.
«Qlobal nasazlıq»dan cəmi bir neçə gün sonra «Vikipediya» onlayn ensiklopediyasında problemlər yaranıb – istifadəçilər saytın açılmadığından şikayətlənir, bəziləri isə avtorizə ilə bağlı problem yaşadıqlarını bildirirdilər. Bu da son deyil. Oktyabrın 9-na keçən gecə internet servislərinin işinin sabitliyini monitorinq edən «Downdetector» portalı «WhatsApp», «Instagram» və digər servislərin işində yenidən nöqsanlar aşkarlayıb.
Üçüncüsü, yaşananlardan sonra yeni rəqəmsal reallığa keçidin tez olduğuna dair fikir yaranıb. «Facebook»da yaranmış nasazlıq üzündən bir çox insan mağazalara, tədris mərkəzlərinə, kuryer xidmətlərinə qoşula, «ağıllı ev»in onlayn sisteminə qoşulmuş televizorları, hətta isitmə sistemlərini idarə edə bilməyiblər. Bunlar azmış kimi, servisləri təkrar işə salmağa çalışan mühəndislər qrupu belə, texniki zonaya daxil olmaq üçün «laqonda»dan istifadə etmək məcburiyyətində qalıb – kilidlənmiş elektron qıfılları açmaq üçün başqa yol qalmayıb. Demək, kritik vəziyyətlərdə köhnə dünya bir qədər əziyyətli olsa da, daha etibarlıdır.
Dördüncüsü, «Facebook» və servisləri sadəcə sosial şəbəkə olmaqdan çoxdan çıxıblar. Bu, artıq sadəcə, ünsiyyət qurmaq, şəkil paylaşmaq üçün yaradılmış virtual məkan deyil. İndi o, ilk növbədə, ictimai rəyin formalaşdırıldığı nəhəng meydan, həmçinin miqyaslı biznes məkanıdır. Bu gün saysız-hesabsız insanın işi və biznesi sosial şəbəkələrdən çox asılıdır. Bu isə şəbəkə monopoliyasının nə qədər təhlükəli olduğunu göstərir.
Beşinci amil də elə buradan meydana çıxır – dünya birliyi artıq iqlim dəyişikliyi problemi kimi, beynəlxalq internet problemini də sabaha saxlaya bilməyəcək. Təsəvvür edin ki, bir anda bütün dünyada şəbəkə «çökür». Bu, qlobal iqtisadiyyatda kollaps, nəqliyyatın, enerji təchizatının dayanması və s. anlamına gəlir. Demək, bu halda ərzaq çatışmazlığı, aclıq, sosial və siyasi təlatümlər istisna deyil. Hər halda, bu gün hər şey sabit işləyən şəbəkəyə bağlıdır və onun işində nasazlıq yaranarsa,   bütün sahələr əziyyət çəkəcək – dövlət qurumlarından tutmuş nəhəng şirkətlərə, hər bir konkret insanadək. Məsələn, «Facebook»dakı son nasazlıq artıq fond birjalarında enişlərə səbəb olub – «Nasdaq Composite» yüksək texnologiyalar şirkətinin indeksi cəmi bir neçə saatda 2,2% düşüb, «Dow Jones» və «S&P500» 1%-dən çox itirib. «Facebook»un özünün səhmləri bu problemlə 5%-dən çox ucuzlaşıb. «Forbes» xəbər verir ki, şirkətin yaradıcısı Mark Sukerberqin 1 saatlıq itkisi 6 milyard dolları aşıb. «Facebook» ilə yanaşı, başqa IT nəhənglərinin də səhmləri ucuzlaşıb: «Twitter» 6,7, «Google» 3, «Amazon» 2,8%.
Odur ki, artıq IT nəhənglərini nizamlamağa ehtiyacın olduğunu hər kəs deyir. Məsələ sadəcə, ondadır ki, belə hallarda sona necə gedib çıxmalı, sifarişçi ilə qurbanı necə müəyyənləşdirməli? Çünki versiyalardan birinə görə, Amerika hökuməti (ola bilsin ki, tək o yox) sosial şəbəkələri tam nəzarətə götürmək istəyir.
Facebook Birləşmiş Ştatları
Böyük siyasətlə əlaqəli şəxslərin yalnız bir hissəsinin baş verənlərlə bağlı fikirlərinə nəzər salmaq yerinə düşər. «Əgər «Facebook» monopolist ədasını boğa bilsəydi, indi insanlar «Instagram» və «WhatsApp»da problem yaşamazdılar. Şirkətin bir neçə yerə parçalanması vacibdir», - deyə ABŞ-ın Demokratlar Partiyasının sosialist qanadının liderlərindən olan Alessandra Okasio-Kortes bildirib.
Almaniyanın ədliyyə və istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi naziri Kristine Lambrext deyib ki, Amerikanın «Facebook» şirkətinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi qaydaları sərtləşdirilməlidir. Bununla yanaşı, nazir nəhəng texnoloji korporasiyaların sosial əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb, özünütənzimləmə ilə bağlı çağırışların nəticə vermədiyini xatırladıb.
Amerikanın «Time» jurnalı cildində Mark Sukerberqin şəkli ilə çıxıb, jurnalın elektron versiyası isə «Twitter»də oxucularına seçim təklif edib – «Facebook»dan imtina olunmalıdır, ya yox.
ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin tanınmış sabiq əməkdaşı Edvard Snouden özünün «Twitter» hesabında yazıb ki, internetdə baş vermiş nasazlıq sayəsində dünya bir neçə saat da olsa oyanıb, alternativ ünsiyyət kanallarının yaradılması haqda düşünməyə başlayıb.
«Dəhşətli həqiqət: «Facebook»un dünyaya hökmranlıq savaşı» kitabının həmmüəllifi Şiira Frenkel bildirib ki, «Facebook» siyasi partiya olmadan belə, Birləşmiş Ştatların prezidentindən daha ciddi hakimiyyətə malikdir».
Maraqlıdır ki, son zamanlar «Facebook» ətrafında qalmaqallar onsuz da çox idi. Onlar istifadəçilərin şəxsi məlumatlarının sızdırılması, dezinformasiyaların yayılması, zorakılığa, nifrətə təhrik edən paylaşımların olması, ABŞ-da 2016-cı ildə keçirilmiş seçki və Britaniyanın Avropa İttifaqını tərk etməsinə dair referendum zamanı manipulyasiyalar və s. idi. Yəni söhbət faktiki olaraq, Qərb ictimaiyyətinin demokratiya dəyərlərinə yaranmış təhdiddən gedir.
İnternetdə baş vermiş nasazlıqdan çox az müddət əvvəl «Facebook»un sabiq əməkdaşı Frensis Xauqen CBS telekanalına müsahibəsində şirkətin bir sıra daxili sənədlərini açıqlamış, bildirmişdi ki, rəhbərlik sosial şəbəkə istifadəçilərin, xüsusilə yeniyetmələrin psixikasına mənfi təsirini bilsə də, maddi qazanc naminə onlara əhəmiyyət vermir.
Daha bir zərbə bütün bunların fonunda «Privacy Affairs» portalında getmiş xəbərdir. Xəbərdə bildirilir ki, haker forumlarından birində naməlum şəxslər 1,5 milyarddan artıq «Facebook» istifadəçisinin şəxsi məlumatlarını satışa çıxarıblar və onlardan internet vasitəsi ilə müxtəlif dələduzluqlar etməkçün istifadə oluna bilər. «The Wall Street Journal» isə ABŞ-da aparılmış miqyaslı araşdırma nəticəsində «Instagram»ın yeniyetmələrə mənfi təsirinin üzə çıxdığını yazıb. Burada da qeyd olunur ki, şirkət rəhbərliyi bütün bunlardan xəbərdar olsa da, problemlərin mövcudluğunu etiraf etmir və ona etinasız yanaşır.
Təsadüf deyil ki, «Facebook»da baş vermiş qəza  Süveyş kanalında baş vermiş insidentlə müqayisə olunur. Məlum olduğu kimi, o zaman konteyner daşıyan «Ever Given» gəmisi kanalda ilişib qalmış və yolu kəsmişdi.
Beləliklə, «rəqəmsal apokalipsis»in bu günlərdə yaşanmış «demo» versiyasından sonra dünyada milli platformaların və sosial şəbəkələrin inkişafına dəstəyin vacibliyi haqda daha çox danışmağa başlayıblar. Məsələn, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova ölkəsində yerli informasiya-kommunikasiya texnologiyaları seqmentinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bir daha dilə gətirib.
Beləliklə, söhbət nədən gedir? Qlobal internet bölüşdürülməsindən və tamamilə yeni virtual reallıq konfiqurasiyasından? Yoxsa sadəcə «Facebook» asta-asta dəfn olunur? Bəli, o, hələ də çox populyardır. Lakin mövqelərini tədricən «TikTok»a verməkdədir. Amma bu intriqa beynəlxalq şəbəkənin təhlükəsizliyi ilə bağlı qlobal problemi arxa plana keçirmir.

Можно ли за несколько часов перевернуть мир с ног на голову благодаря сбою в соцсетях?
В ночь с 4 на 5 октября по европейскому времени мир, можно сказать, столкнулся с демоверсией «цифрового апокалипсиса». Шокированные пользователи всего мира наблюдали за «молчанием» множества соцсетей, мессенджеров и интернет-сервисов - в первую очередь Facebook, а затем связанных с ним Instagram и WhatsApp. Проблемы также затронули и десятки других популярных сайтов и сервисов - ошибки в работе выдавали TikTok, Gmail, YouTube, Netflix, Snapchat, Tinder и др. Проблемы были у операторов связи, авиакомпаний и банков, как, например, у Bank of America.
Зачинщиком аварии оказался Facebook, который имеет 2,8 млрд. пользователей. Как позже пояснили, глобальный сбой произошел из-за «конфигурационных изменений в магистральных маршрутизаторах, отвечающих за координацию сетевого трафика между центрами обработки данных». Хакерскую атаку, надо сказать, отвергли сразу - и сам Цукерберг, и американские спецслужбы. Только спустя шесть часов сотрудники Facebook смогли физически попасть в центры обработки данных (не работали электронные пропуска из-за отключения внутренних сервисов компании), обновить роутеры и, что называется, все вернуть на свое место. При этом масштабность проблемы была достигнута за счет того, что сбой в Facebook «срикошетил» на другие компании, связанные с соцсетью. Это на практике продемонстрировало всему миру и так очевидные вещи о всемирной сети. Однако одно дело - знать о чем-то в принципе, и совсем другое - испытать на практике.
Пять факторов
Во-первых, все совершенно ясно  осознали, что да, интернет - это действительно сеть, и обрыв в одном из ее звеньев по цепочке вызывает проблемы также в других. В частности, мы увидели, что пострадал не только Facebook, но и все сервисы и приложения компаний, которые завязаны на авторизации через эту соцсеть, а за последние годы этот цифровой великан подмял под себя очень многих. Затем те пользователи, которые лишились своего доступа, ринулись искать альтернативные площадки, и там уже начались «поломки», вызванные перегрузкой.
Во-вторых, как оказалось, в сети тоже могут быть непредвиденные обстоятельства, и даже человеческий фактор - администраторы Facebook могут ошибиться, и цену таких ошибок увидели миллиарды людей по всей планете. На ситуацию, как считают эксперты, повлияло то, что из-за пандемии сократился штат инженеров, находящихся в центрах обработки данных. И при этом, что самое неприятное, подобная ситуация может повторяться. Буквально через несколько дней после «всемирной поломки» возникли сбои в работе онлайн-энциклопедии «Википедия» - пользователи жаловались на проблемы с доступом к сайту, а некоторые не смогли авторизоваться. В ночь с 8 на 9 октября специализирующийся на мониторинге стабильности работы интернет-сервисов портал Downdetecor опять зафиксировал сбои в работе WhatsApp, Instagram и других сервисов компании.
В-третьих, после произошедшего стало понятно, что, возможно, разговоры о переходе в новую цифровую реальность, в «интернет вещей» несколько преждевременны. Сбой в Facebook привел к тому, что многие люди лишились доступа к учетным записям в магазинах, учебных центрах, курьерских службах, не могли управлять телевизорами или даже отоплением, завязанном на онлайн-системах «умного дома». Что и говорить, но даже группе инженеров, которые пытались перезапустить серверы, пришлось использовать болгарку, чтобы добраться до технических помещений - иного способа преодолеть заглючившие электронные замки просто не было. Так что, как оказалось, в критических ситуациях старый мир пусть намного менее комфортный, но куда более надежный.
В-четвертых, Facebook и его сервисы давно перестали быть просто социальной сетью. Это уже давно не просто виртуальное место для общения и распространения фотографий - прежде всего это огромная площадка для формирования общественного мнения, а еще - огромная бизнес-площадка. Сейчас работа и бизнесы очень многих людей либо напрямую завязаны на соцсетях, либо очень сильно зависят от них.  И это напоминает о том, как опасна монополия в сети.
Отсюда следует, что, в-пятых, проблему безопасности мирового интернета, как и проблему климатических изменений, у международного сообщества уже не получится откладывать на потом. Ведь если представить, что вдруг мировая сеть перестает работать по всему миру, - это означает коллапс глобальной экономики, остановку транспорта, энергоснабжения и т.д., а значит, возможно, нехватку продовольствия, голод, социальные и политические потрясения.  Ведь все сейчас завязано на стабильно работающей сети, и пострадают все - от государственных учреждений и крупных компаний до каждого конкретного человека. Например, сбой в Facebook уже привел к падению фондовых рынков - индекс высокотехнологичных компаний Nasdaq Composite за несколько часов упал на 2,2%, а Dow Jones и S&P 500 потеряли более процента. Акции самой Facebook упали более чем на 5%. По данным Forbes, основатель компании Марк Цукерберг в одночасье потерял более $6 млрд. Вместе с Facebook подешевели акции и других IT-гигантов: Twitter потерял в цене 6,7%, Google - 3%, Amazon - 2,8%.
Поэтому о том, что IT-гигантов надо регулировать, говорят уже все. Вопрос в том, где искать в этой ситуации концы и как отделить жертв от зачинщиков. Ведь, по одной из версий, американские власти (возможно, не только они) пытаются взять социальные сети под полный контроль.
Соединенные штаты Facebook
Вот просто часть высказываний о произошедшем людей, напрямую связанных с миром большой политики. «Если бы монополистические замашки Facebook держали под контролем, сейчас люди, зависящие от Instagram и WhatsApp, не испытывали проблем. Необходимо разбить компанию на части», - считает одна из лидеров социалистического крыла Демпартии США Алессандра Окасио-Кортес. Министр юстиции и защиты прав потребителей ФРГ Кристина Ламбрехт заявила, что необходимо ужесточить правила регулирования деятельности американской компании Facebook. При этом министр особо подчеркнула социальную значимость крупных технологических корпораций, отметив, что призывы к саморегулированию не дают результата.
Американский журнал Time поместил на обложку номера лицо Марка Цукерберга и в электронной версии журнала в Twitter предложил читателю сделать выбор - удалить или нет Facebook. Знаменитый бывший сотрудник американского агентства нацбезопасности Эдвард Сноуден написал в Twitter, что из-за интернет-сбоя мир хотя бы на несколько часов стал здоровее, и предложил подумать о создании неких альтернативных каналов связи. Шиира Френкель, соавтор книги «Ужасная правда: битва Facebook за мировое господство», напомнила, что «Facebook - даже не политическая партия, но власти у нее давно побольше, чем у президента Соединенных Штатов».
Примечательно, что вокруг Facebook в последнее время и так слишком много скандалов, связанных с утечкой данных пользователей, публикацией дезинформации и контента, провоцирующего насилие, ненависть, с манипуляциями на выборах в США в 2016 году и во время британского референдума по выходу из Евросоюза. То есть речь фактически идет об угрозе демократическим ценностям западного общества.
Буквально накануне сбоя в интервью на телеканале CBS бывшая сотрудница Facebook Фрэнсис Хауген раскрыла много внутренних документов компании, отметив, что ее руководство знает о вреде части содержимого соцсети для психики пользователей, особенно подростков, но игнорирует или даже скрывает это все ради финансовой выгоды. Еще один удар заключался в том, что на этом фоне портал Privacy Affairs сообщил, что на одном из хакерских форумов неизвестные выставили на продажу данные с личной информацией более чем 1,5 млрд. пользователей Facebook, которые, в принципе, могут быть использованы для разных видов интернет-мошенничества. The Wall Street Journal написал о масштабном исследовании в США, в ходе которого было выявлено негативное влияние Instagram на подростков. И опять-таки подчеркивается, что руководство об этом знает, но продолжает публично игнорировать наличие проблем.
Так или иначе, аварию с Facebook сравнили с недавним (в марте этого года) инцидентом в Суэцком канале, который оказался перегорожен контейнеровозом Ever Given. После этой демоверсии «цифрового апокалипсиса» в мире еще громче заговорили о необходимости поддержки и развития национальных платформ и социальных сетей. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, например, еще раз упомянула о необходимости развивать в России собственный сегмент информационно-коммуникационных технологий.
Так о чем же в итоге идет речь - о глобальном делении интернета и совершенно новой конфигурации виртуальной реальности? Или, может, просто о медленных похоронах Facebook? Да, пока он еще очень популярен, но постепенно сдает позиции тому же TikTok. Тем не менее, эта интрига не отменяет глобального вопроса по поводу безопасности всемирной сети.