Sosial şəbəkələrin bir neçə saat işləməməsi dünyanın altını üstünə çevirə bilərmi?
Avropa vaxtı ilə oktyabrın 5-nə keçən gecə dünya, demək olar ki, «rəqəmsal apokalipsis»in «demo» versiyasını yaşadı. Bütün dünya pərt halda çoxsaylı sosial şəbəkələrin «susqunluğu»nu müşahidə edirdi – əvvəl «Facebook»un, ardınca isə ona bağlı olan «Instagram» və «WhatsApp»ın. Problem özünü onlarla başqa populyar sayt və servislərdə də göstərirdi – «TikTok», «Gmail», «YouTube», «Netflix», «Snapchat», «Tinder» və s. normal işləmirdi. Rabitə operatorlarında, aviaşirkətlər və banklarda, məsələn, «Bank of America»da da problemlər yaranmışdı.
Qəzanın səbəbkarı 2,8 milyard istifadəçisi olan «Facebook» imiş. Sonradan məlum olub ki, qlobal nasazlıq «məlumatların emalı mərkəzləri arasında şəbəkə trafikinin koordinasiyasına cavabdeh olan magistral marşrutlandırıcılarda konfiqurasiya dəyişikliyi» üzündən baş verib. Haker hücumu versiyası dərhal rədd edilib – bunu həm Sukerberqin özü, həm də Amerikanın xüsusi xidmət orqanları təsdiqləyib. «Facebook» əməkdaşları məlumatların emalı mərkəzinə fiziki olaraq yalnız 6 saat sonra daxil ola biliblər (şirkətin daxili servisləri söndüyündən, elektron buraxılış sistem idə işləmirmiş). Beləliklə, mütəxəssislərin marşrutlandırıcıları yeniləyərək hər şeyi qaydaya salması üçün 6 saat lazım gəlib. Bununla yanaşı, problemin miqyası o həddə idi ki, «Facebook» sosial şəbəkə ilə əlaqəli digər şirkətləri də «silkələmişdi».
Baş verənlər dünyaya beynəlxalq şəbəkə ilə bağlı onsuz da məlum olan vəziyyəti bir daha nümayiş etdirib. Amma nəyisə prinsipcə bilməklə təcrübədə yaşamaq fərqli şeylərdir.
Beş amil
Birincisi, hər kəs tam aydın şəkildə başa düşdü ki, bəli, internet həqiqətən də elə bir şəbəkədir ki, onun bəndlərindən birinin qopması digər bəndlər üçün də problem yaradır. Məsələn, gördük ki, baş verənlərdən yalnız «Facebook» deyil, şirkətə bağlı bütün servislər əziyyət çəkdi. Son illərdə bu rəqəmsal nəhəngin bir çox şirkəti özünə birləşdirdiyi məlumdur. Bu xidmətlərdən məhrum olan istifadəçilərin alternativ axtarışına başlaması ilə isə artıq yüklənmə üzündən «Facebook»a aidiyyəti olmayan platformalarda da problemlər yaranmağa başlamışdı.
İkincisi, məlum olub ki, şəbəkədə də gözlənilməz vəziyyət yarana, insan amili öz rolunu oynaya bilər – «Facebook» administratorlarının yanlışlığa yol vermələri mümkündür və bu yanlışlığın nəticəsini bütün dünyada milyardlarla insan hiss edir. Ekspertlər hesab edir ki, vəziyyətə pandemiya üzündən məlumatların emalı mərkəzlərində çalışan mühəndislərin sayının azaldılması da öz təsirini göstərib. Ən acınacaqlısı isə eyni halın təkrarlanmayacağına zəmanətin olmamasıdır.
«Qlobal nasazlıq»dan cəmi bir neçə gün sonra «Vikipediya» onlayn ensiklopediyasında problemlər yaranıb – istifadəçilər saytın açılmadığından şikayətlənir, bəziləri isə avtorizə ilə bağlı problem yaşadıqlarını bildirirdilər. Bu da son deyil. Oktyabrın 9-na keçən gecə internet servislərinin işinin sabitliyini monitorinq edən «Downdetector» portalı «WhatsApp», «Instagram» və digər servislərin işində yenidən nöqsanlar aşkarlayıb.
Üçüncüsü, yaşananlardan sonra yeni rəqəmsal reallığa keçidin tez olduğuna dair fikir yaranıb. «Facebook»da yaranmış nasazlıq üzündən bir çox insan mağazalara, tədris mərkəzlərinə, kuryer xidmətlərinə qoşula, «ağıllı ev»in onlayn sisteminə qoşulmuş televizorları, hətta isitmə sistemlərini idarə edə bilməyiblər. Bunlar azmış kimi, servisləri təkrar işə salmağa çalışan mühəndislər qrupu belə, texniki zonaya daxil olmaq üçün «laqonda»dan istifadə etmək məcburiyyətində qalıb – kilidlənmiş elektron qıfılları açmaq üçün başqa yol qalmayıb. Demək, kritik vəziyyətlərdə köhnə dünya bir qədər əziyyətli olsa da, daha etibarlıdır.
Dördüncüsü, «Facebook» və servisləri sadəcə sosial şəbəkə olmaqdan çoxdan çıxıblar. Bu, artıq sadəcə, ünsiyyət qurmaq, şəkil paylaşmaq üçün yaradılmış virtual məkan deyil. İndi o, ilk növbədə, ictimai rəyin formalaşdırıldığı nəhəng meydan, həmçinin miqyaslı biznes məkanıdır. Bu gün saysız-hesabsız insanın işi və biznesi sosial şəbəkələrdən çox asılıdır. Bu isə şəbəkə monopoliyasının nə qədər təhlükəli olduğunu göstərir.
Beşinci amil də elə buradan meydana çıxır – dünya birliyi artıq iqlim dəyişikliyi problemi kimi, beynəlxalq internet problemini də sabaha saxlaya bilməyəcək. Təsəvvür edin ki, bir anda bütün dünyada şəbəkə «çökür». Bu, qlobal iqtisadiyyatda kollaps, nəqliyyatın, enerji təchizatının dayanması və s. anlamına gəlir. Demək, bu halda ərzaq çatışmazlığı, aclıq, sosial və siyasi təlatümlər istisna deyil. Hər halda, bu gün hər şey sabit işləyən şəbəkəyə bağlıdır və onun işində nasazlıq yaranarsa,   bütün sahələr əziyyət çəkəcək – dövlət qurumlarından tutmuş nəhəng şirkətlərə, hər bir konkret insanadək. Məsələn, «Facebook»dakı son nasazlıq artıq fond birjalarında enişlərə səbəb olub – «Nasdaq Composite» yüksək texnologiyalar şirkətinin indeksi cəmi bir neçə saatda 2,2% düşüb, «Dow Jones» və «S&P500» 1%-dən çox itirib. «Facebook»un özünün səhmləri bu problemlə 5%-dən çox ucuzlaşıb. «Forbes» xəbər verir ki, şirkətin yaradıcısı Mark Sukerberqin 1 saatlıq itkisi 6 milyard dolları aşıb. «Facebook» ilə yanaşı, başqa IT nəhənglərinin də səhmləri ucuzlaşıb: «Twitter» 6,7, «Google» 3, «Amazon» 2,8%.
Odur ki, artıq IT nəhənglərini nizamlamağa ehtiyacın olduğunu hər kəs deyir. Məsələ sadəcə, ondadır ki, belə hallarda sona necə gedib çıxmalı, sifarişçi ilə qurbanı necə müəyyənləşdirməli? Çünki versiyalardan birinə görə, Amerika hökuməti (ola bilsin ki, tək o yox) sosial şəbəkələri tam nəzarətə götürmək istəyir.
Facebook Birləşmiş Ştatları
Böyük siyasətlə əlaqəli şəxslərin yalnız bir hissəsinin baş verənlərlə bağlı fikirlərinə nəzər salmaq yerinə düşər. «Əgər «Facebook» monopolist ədasını boğa bilsəydi, indi insanlar «Instagram» və «WhatsApp»da problem yaşamazdılar. Şirkətin bir neçə yerə parçalanması vacibdir», - deyə ABŞ-ın Demokratlar Partiyasının sosialist qanadının liderlərindən olan Alessandra Okasio-Kortes bildirib.
Almaniyanın ədliyyə və istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi naziri Kristine Lambrext deyib ki, Amerikanın «Facebook» şirkətinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi qaydaları sərtləşdirilməlidir. Bununla yanaşı, nazir nəhəng texnoloji korporasiyaların sosial əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb, özünütənzimləmə ilə bağlı çağırışların nəticə vermədiyini xatırladıb.
Amerikanın «Time» jurnalı cildində Mark Sukerberqin şəkli ilə çıxıb, jurnalın elektron versiyası isə «Twitter»də oxucularına seçim təklif edib – «Facebook»dan imtina olunmalıdır, ya yox.
ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin tanınmış sabiq əməkdaşı Edvard Snouden özünün «Twitter» hesabında yazıb ki, internetdə baş vermiş nasazlıq sayəsində dünya bir neçə saat da olsa oyanıb, alternativ ünsiyyət kanallarının yaradılması haqda düşünməyə başlayıb.
«Dəhşətli həqiqət: «Facebook»un dünyaya hökmranlıq savaşı» kitabının həmmüəllifi Şiira Frenkel bildirib ki, «Facebook» siyasi partiya olmadan belə, Birləşmiş Ştatların prezidentindən daha ciddi hakimiyyətə malikdir».
Maraqlıdır ki, son zamanlar «Facebook» ətrafında qalmaqallar onsuz da çox idi. Onlar istifadəçilərin şəxsi məlumatlarının sızdırılması, dezinformasiyaların yayılması, zorakılığa, nifrətə təhrik edən paylaşımların olması, ABŞ-da 2016-cı ildə keçirilmiş seçki və Britaniyanın Avropa İttifaqını tərk etməsinə dair referendum zamanı manipulyasiyalar və s. idi. Yəni söhbət faktiki olaraq, Qərb ictimaiyyətinin demokratiya dəyərlərinə yaranmış təhdiddən gedir.
İnternetdə baş vermiş nasazlıqdan çox az müddət əvvəl «Facebook»un sabiq əməkdaşı Frensis Xauqen CBS telekanalına müsahibəsində şirkətin bir sıra daxili sənədlərini açıqlamış, bildirmişdi ki, rəhbərlik sosial şəbəkə istifadəçilərin, xüsusilə yeniyetmələrin psixikasına mənfi təsirini bilsə də, maddi qazanc naminə onlara əhəmiyyət vermir.
Daha bir zərbə bütün bunların fonunda «Privacy Affairs» portalında getmiş xəbərdir. Xəbərdə bildirilir ki, haker forumlarından birində naməlum şəxslər 1,5 milyarddan artıq «Facebook» istifadəçisinin şəxsi məlumatlarını satışa çıxarıblar və onlardan internet vasitəsi ilə müxtəlif dələduzluqlar etməkçün istifadə oluna bilər. «The Wall Street Journal» isə ABŞ-da aparılmış miqyaslı araşdırma nəticəsində «Instagram»ın yeniyetmələrə mənfi təsirinin üzə çıxdığını yazıb. Burada da qeyd olunur ki, şirkət rəhbərliyi bütün bunlardan xəbərdar olsa da, problemlərin mövcudluğunu etiraf etmir və ona etinasız yanaşır.
Təsadüf deyil ki, «Facebook»da baş vermiş qəza  Süveyş kanalında baş vermiş insidentlə müqayisə olunur. Məlum olduğu kimi, o zaman konteyner daşıyan «Ever Given» gəmisi kanalda ilişib qalmış və yolu kəsmişdi.
Beləliklə, «rəqəmsal apokalipsis»in bu günlərdə yaşanmış «demo» versiyasından sonra dünyada milli platformaların və sosial şəbəkələrin inkişafına dəstəyin vacibliyi haqda daha çox danışmağa başlayıblar. Məsələn, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova ölkəsində yerli informasiya-kommunikasiya texnologiyaları seqmentinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bir daha dilə gətirib.
Beləliklə, söhbət nədən gedir? Qlobal internet bölüşdürülməsindən və tamamilə yeni virtual reallıq konfiqurasiyasından? Yoxsa sadəcə «Facebook» asta-asta dəfn olunur? Bəli, o, hələ də çox populyardır. Lakin mövqelərini tədricən «TikTok»a verməkdədir. Amma bu intriqa beynəlxalq şəbəkənin təhlükəsizliyi ilə bağlı qlobal problemi arxa plana keçirmir.

Gimme a glitch in social media and I’ll turn your world upside down...
In the midnight of October 4, European time, the world faced a demo version of the digital apocalypse. Shocked users all over the world watched the silence of many social networks, instant messengers and Internet services, primarily Facebook and its associated services Instagram and WhatsApp. Problems also affected dozens of other popular websites and services, as reported by TikTok, Gmail, YouTube, Netflix, Snapchat, Tinder, etc. Various telecom operators, airlines, and banks, such as Bank of America, also faced problems.
It all started with Facebook, which currently has 2.8 billion users worldwide. As reported later, the global outage was due to “configuration changes in the backbone routers responsible for coordinating network traffic between data centres”. Both Zuckerberg and the American special services immediately rejected a hacker attack. Only six hours later, Facebook employees were able to physically get into the data centres (their electronic passes did not work due to the shutdown of the company's internal services), update the routers and return everything to normal. At the same time, failure in Facebook ricocheted to other companies associated with the company, hence escalating the scale of the problem. The incident has demonstrated to the whole world the obvious things about the world wide web. However, even though we know something about the Internet, experiencing what we know in practice is a completely different thing.
Five factors
First and foremost, everyone realised that the Internet was really a network of interconnected chain of links, which is prone to serious problems if any one of these links breaks. What we saw was not only the failure of Facebook, but also of all the services and applications of companies, which require authorisation through Facebook. In recent years, the digital giant has taken over a lot of such companies. Then those users who lost access to Facebook services rushed to look for alternative sites, which caused breakdowns too because of the overload.
Secondly, it turned out that the Internet can go south due to unforeseen circumstances, and even a human factor, like Facebook administrators making mistakes and billions of people around the world suffering from these mistakes. Experts believe that one of the related factors was the reduction of the staff of engineers at data centres due to the pandemic. But the most unpleasant thing is that the same incident can happen again. A few days after the global network blackout, users complained about problems with accessing the online encyclopedia Wikipedia. On October 8-9, Downdetector specialised in monitoring the stability of the Internet services recorded failures in the operation of WhatsApp, Instagram, and other Facebook services.
Thirdly, after the incident, it became clear that, perhaps, discussions about the transition to a new digital reality known as the Internet of Things (IoT) are premature. Due to the failure of Facebook many people lost access to their accounts in stores, training centres, courier services, could not control TV sets or even the heating appliances tied to online smart home systems. Needless to say, even a group of engineers trying to restart the servers had to use a grinder to get to the technical rooms, as there was simply no other way to unlock the electronic locks. This means that in critical situations, good ol’ mechanical tools of the ‘old world’ are more reliable, albeit less comfortable.
Fourthly, Facebook and its services have long ceased to be just a social network. This is not just a virtual space for communication and distribution of photographs. It has become a huge platform for shaping public opinion and is also a huge business platform. Nowadays, the jobs and businesses of many people are either directly connected to social networks or heavily depend on them. This should show us how dangerous a network monopoly is.
And finally, the international community will no longer be able to postpone the problem of security in the Internet, like the problem of climate change. After all, a sudden halt in the operation of the global network means a collapse of the global economy, transportation, energy supply, etc., which will ultimately lead to a shortage of food, cause famine, social and political upheavals. Since a stable operation of everything and everyone depends on a stable operating network, everyone will suffer – from government agencies and large companies to each individual. For example, the recent Facebook crash caused a fall in stock markets: the Nasdaq Composite Index of high-tech companies fell 2.2% in a few hours, while Dow Jones and S&P 500 lost more than a percent. Facebook shares itself fell more than 5%. According to Forbes, Facebook lost more than $6 billion overnight. Together with Facebook, shares of other IT giants fell in price as well: Twitter lost 6.7% in price, Google - 3%, and Amazon - 2.8%.
Therefore, everyone is already talking about the need to regulate IT giants. The question is where to start in this situation and how to differentiate between the victims and instigators. Indeed, according to one version, the American (perhaps not only American) authorities are trying to take social networks under full control.
United States of Facebook
Here are just a few statements about the recent incident from people directly involved in big politics. “If Facebook’s claims for monopoly were under control, people using Instagram and WhatsApp would not have problems now. It is necessary to break the company into parts,” one of the leaders of the socialist wing of the US Democratic Party, Alessandra Ocasio-Cortez, said. German Minister of Justice and Consumer Protection Christine Lambrecht said that it was necessary to tighten the rules for regulating the activities of Facebook. She also underlined the social importance of large technology corporations, noting that calls for self-regulation do not work any more.
Mark Zuckerberg’s face was on the cover of the last issue of The Time, while the Twitter acounted of the magazine asked the readers make a choice – to delete their Facebook accounts or not. Edward Snowden twitted that due to the Internet outage the world became healthier for at least a few hours and suggested thinking about creating some alternative communication channels. Sheera Frenkel, co-author of An Ugly Truth: Inside Facebook's Battle for Domination, mentions that “Facebook is not even a political party, but it has long been more powerful than the President of the United States.”
There have been many scandals around Facebook recently related to the leakage of user data, publication of disinformation and content provoking violence, hatred, manipulation of the US elections in 2016 and during the British referendum on leaving the European Union. In other words, there is an obvious threat to the democratic values of the Western society.
Just before the failure, in her interview to CBS, former Facebook employee Frances Haugen revealed many internal company documents, noting that her management knows that some content on the social network may be dangerous for the psyche of their users, especially teenagers, but ignores or even hides it all for financial gain. Also, Privacy Affairs reported that at one of the hacker forums, unknown persons put up for sale data with personal information of more than 1.5 billion Facebook users, which can be used for different types of online fraud. The Wall Street Journal wrote about a large-scale study in the US, which revealed a negative impact of Instagram on teens. Again it is emphasised that the management is aware of this, but continues to publicly ignore the problems.
Anyway, the Facebook accident can be compared to the recent (March 2021) incident in the Suez Canal, which was blocked by the container ship Ever Given. After this demo version of the digital apocalypse, the world started more intense discussions about the urgency to support and develop national platforms and social networks. Spokesperson of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, once again mentioned that it was necessary to develop Russia’s own segment of information and communication technologies.
So, can we say that the ongoing events demonstrate a global division of the Internet and a completely new configuration of virtual reality? Or maybe we eye-witness Facebook's slow funeral ceremony? Facebook is still very popular, but it gradually loses ground to TikTok. Nevertheless, this intrigue does not change the global question of the security of the world wide web.