NEFTDƏN TƏMİZ ENERJİYƏ
Rusiyanın “LUKoil” şirkəti Azərbaycan layihələrində iştirak payını artırır, özü də yalnız neft-qaz layihələri ilə məhdudlaşmır
Xəzər regionu yenə də əvvəlki kimi iri neft şirkətləri üçün strateji regionlardan biri olaraq qalır. Avropa qaz bazarındakı son vəziyyət nəzərə alınarsa, nəhəng neft və qaz ehtiyatlarına malik bu hövzənin potensial investorlar üçün əhəmiyyəti daha da artıb. Yeni şirkətlərin gəlişi hələ qeydə alınmasa da, bəzi sürprizlər olub. Rusiyanın neft nəhəngi “LUKoil” şirkəti on ildən artıqdır ki, mövcud olduğu bu regionda biznesini genişləndirmək qərarına gəlib və Xəzərdəki aktivlərini fəal şəkildə artırmağa başlayıb.
Xəzərə diqqət
Qazaxıstan hakimiyyəti bu yaxınlarda Xəzər dənizində yerləşən iki neft yatağının işlənməsinə, təxminən, 4,5 milyard dollar investisiya cəlb etmək niyyətində olduqlarını bəyan edib.
“Biz iri “Kalamkaş -dəniz” və “Xəzər” yataqlarının işlənməsinə başlayırıq. Rusiya tərəfdən strateji tərəfdaş müəyyən edilib - bu, “LUKoil”dur”, - deyə Qazaxıstan prezidenti Qasım-Comərd Tokayev bildirib.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl Britaniyanın BP neft korporasiyası bərpaolunan enerji mənbələrinə dair strategiyaya yenidən baxılması ilə bağlı «Kalamkaş-Dəniz» və Xəzər layihələrinin işlənməsi üzrə danışıqlar prosesindən çıxdığını bəyan etmişdi.
Hakimiyyət gözləyir ki, bu layihənin həyata keçirilməsi sahil infrastrukturunun yüklənməsini təmin edəcək, eləcə də regionun servis müəssisələri üçün iş və xidmətlər üzrə yeni həcmlərə zəmanət verəcək ki, bu da öz növbəsində yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan yaradacaq.
Bununla belə, Qazaxıstan şelfi heç də “LUKoil”un yeni layihələri siyahısında sonuncu deyil. Cəmi iki həftə ərzində “LUKoil” Azərbaycanın neft və qaz bazarında şirkəti BP-dən sonra ikinci ən böyük oyunçuya çevirəcək böyük anlaşmalar bağlamağa nail olub. Sentyabrda o, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda
«Shallow Water Absheron Peninsula» (SWAP) geoloji kəşfiyyat layihəsinə daxil olduğunu elan edib. Layihə Abşeron arxipelağının dayaz sularında işlənmə və kəşfiyyat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutur.
Bunun ardınca şirkət gözlənilmədən nəhəng «Şahdəniz» qaz-kondensat yatağının işlənməsi layihəsində öz iştirakını genişləndirdiyini elan etdi. Bu layihələrin seçilməsi təəccüb doğurmur, çünki Azərbaycanın və bütövlükdə regionun neft-qaz sektoru üçün «Şahdəniz»in rolu hər kəsə məlumdur. SWAP-a gəlincə, burada təkcə hansısa neft yatağının yox, ən azı ikinci «Azəri-Çıraq-Günəşli»nin (AÇG) kəşfini gözləyirlər. Ekspertlər əmindirlər ki, “LUKoil” riskləri yaxşı qiymətləndirib və balansına neft və qaz ehtiyatlarının əlavə edilməsi investorlar baxımından müsbət olacaq. “LUKoil”un özü üçünsə bu sövdələşmələr onun Azərbaycanda mövcudluğunu gücləndirmək baxımından əlverişli fürsətdir.
Yeni prospektlər
“LUKoil” Azərbaycanda 1994-cü ildən fəaliyyət göstərir. Əməkdaşlıq AÇG blokunda neft hasilatı layihəsi ilə başlayıb və şirkət 2003-cü ildə bu layihədən bütünlüklə çıxıb. Son sövdələşmədən əvvəl şirkət «Şahdəniz» və Cənubi Qafqaz qaz kəməri layihələrində 10%-ə sahib idi, 1995-ci ildən bu yana isə ölkədə 70-dən çox yanacaqdoldurma məntəqəsindən ibarət öz şəbəkəsinə malikdir.
2018-ci ildə şirkətin rəhbəri Vahid Ələkbərov “LUKoil”un «Ümid-Babək» qaz-kondensat blokunun işlənməsi layihəsində iştirakda maraqlı olduğunu bildirmişdi, 2019-cu ilin martında isə bu maraq 350 milyard kubmetr ehtiyatı olan «Abşeron» qaz layihəsində iştirakla bağlı açıqlanmışdı.
Bununla yanaşı, 2020-ci ilin yanvarında SOCAR və “LUKoil” arasında Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda dənizin dayaz hissəsində perspektivli “Naxçıvan” strukturunu, habelə “Xəzəryanı-Quba” və “Qoşadaş” perspektiv strukturlarını əhatə edən, ümumi proqnozlaşdırılan ehtiyatları 110 milyon ton neft və 85 milyard kubmetr qaz olan kəşfiyyat bloku üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Maraqlıdır ki, hələ bir il əvvəl “LUKoil”-un tezliklə Azərbaycandakı layihələri tərk edəcəyi ilə bağlı şayiələr yayılmışdı. Bu söhbətlərə şirkətin ölkədəki işçi sayını maksimum ixtisar etməklə və baş ofisin bir hissəsini icarəyə verməklə bağlı qərarları səbəb olmuşdu.
Ancaq “LUKoil” elə bu ilin sentyabrında SWAP layihəsi üzrə 50%-lik payın 25%-ni Britaniyanın BP şirkətindən almaq barədə saziş imzalayıb. Əqdin bağlanması isə Azərbaycan hökumətinin təsdiqindən sonra 2021-ci ilin dördüncü rübünə gözlənilir. Layihənin üçüncü iştirakçısı 50% pay ilə SOCAR-dır.
Bu qərar bir qədər gözlənilməz olub, çünki şirkətin son illərdə Azərbaycanda göstərdiyi maraq əsasən qaz layihələri ilə bağlı olub. SWAP, layihəsi isə,  yuxarıda qeyd edildiyi kimi, neft baxımından perspektivli hesab olunur.
Bu ilin avqustunda SOCAR və BP Abşeron arxipelağının dayazsulu hissəsində ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlayıb. Quyunun dərinliyi 2424 m olacaq. Qazma işlərinin 2021-ci ilin dördüncü rübündə başa çatdırılması gözlənilir, bundan sonra quyu haqqında məlumatlar təhlil ediləcək. Bütünlükdə, müqavilə sahəsində üç kəşfiyyat quyusunun qazılması planlaşdırılır. Bununla belə, “LUKoil”-un hələ birinci quyu üzrə konkret nəticələr əldə edilmədən layihəyə daxil olması artıq layihəyə çox müsbət münasibətdən xəbər verir.
«Alfa-Bank»ın baş analitiki Nikita Bloxin qeyd edib ki, Azərbaycanda yeni layihəyə qoşulmaq “LUKoil”a BP-nin şelf texnologiyalarına çıxış əldə etməyə imkan verəcək. “SWAP nisbətən dayaz ərazidə yerləşsə də, layın özü 3-5 min metr dərinlikdə yerləşə bilər ki, bu da şirkətin qlobal ekspertizasının artırılması baxımından maraq doğurur”, - deyə analitik bildirib.
«Şahdəniz»də “LUKoil”un payının artırılmasının elan edilməsi isə tamamilə gözlənilməz oldu, çünki şirkət heç vaxt, ən azından, açıq şəkildə belə planları və hətta maraqları barədə bildirməmişdi. Nəticədə, Malayziyanın «Petronas» şirkətindən 15,5 faizlik pay alınıb və əqdin məbləği 2,25 milyard dollar təşkil edib.
Müqavilə bağlandıqdan sonra “LUKoil”un «Şahdəniz» layihəsindəki payı 10%-dən 25,5%-ə yüksələcək. «Şahdəniz»in digər iştirakçıları operator BP (28,8%), TPAO - 19%, SOCAR - 10%, NICO - 10% və SGC - 6,7% şirkətlərdir.
Maraqlıdır ki, layihənin dəyəri on beş il ərzində dəfələrlə artıb. İndi “LUKoil”un «Petronas» ilə sövdələşməsində müəyyən edilmiş parametrlərə əsasən, bütün Şahdəniz 14,5 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilə bilər. 2004-cü ildə “LUKoil” birgə müəssisə «LukAgip»dəki tərəfdaşına - İtaliyanın ENI şirkətinə bu birgə müəssisənin səhmlərinin ikinci 50%-i üçün cəmi 143 milyon dollar ödəmişdi. Yəni o zaman “Şahdəniz”in 10%-nə sahib olan şirkətin dəyəri 300 milyon dollardan aşağı idi.
Bu, “LUKoil”un uzun illər üzrə ən böyük M&A (Merges & Acquisitions – birləşmə və satınalma) sövdələşməsidir: şirkət bundan çox yalnız 2010-cu ildə kapitalının 7,6%-ni Amerikanın «Conoco» şirkətindən 3,44 milyard dollara satın alarkən ödəyib.
Ekspertlər şirkətin Azərbaycandakı iş təcrübəsini nəzərə alaraq, “LUKoil”un bu ölkənin layihələrində iştirakının genişləndirilməsini tamamilə təbii hesab edirlər. “Fitch”dən Dmitri Marinçenkonun qeyd etdiyi kimi, Rusiya şirkəti uzun müddətdir ki, “Şahdəniz” layihəsində iştirak edir, ona görə də bütün riskləri yaxşı anlayır. “LUKoil” Xəzər dənizinin Rusiya hissəsində böyük təcrübəyə malikdir və Rusiyada inkişaf imkanları azdır, ona görə də Azərbaycana genişlənmə məntiqli görünür”,- deyə analitik vurğulayır.
Onun fikrincə, bu, şirkətə təbii qazın portfeldəki payını artırmağa imkan verəcək - investorlar buna getdikcə daha çox diqqət yetirirlər, çünki qaz neftdən ekoloji cəhətdən daha təmiz yanacaqdır.
V.Ələkbərovun özü isə hesab edir ki, şirkətin “Şahdəniz” layihəsində payının artırılması “milli iqtisadiyyatların perspektivli sektorlarında sinerji üçün yeni imkanlar açır”.
Bəzi ekspertlər hesab edir ki, bu yolla Rusiya nəinki regiondakı mövcudluğunu gücləndirəcək, həm də Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Xəzər qazının Avropaya ixracı marşrutuna çıxış əldə edəcək.
Xəzər – doğma ev
Xəzər dənizi “LUKoil”un işinin strateji regionlarından biridir. Şirkət dənizin Rusiya sektorunda iki böyük yatağın - Filanovski adına və Korçaqin adına yataqların işlənməsi ilə məşğuldur. Bununla yanaşı, şirkət 2022-ci ildə ilkin çıxarıla bilən 39 milyon ton neft və 33 milyard kubmetr qaz ehtiyatı olan Qreyfer yatağını istismara açmaq niyyətindədir.
Rusiya sektoru ilə yanaşı, “LUKoil” Xəzər dənizinin Qazaxıstan sektorunda da iştirak edir və iyun ayında “Kazmunayqaz”la «Əl-Farabi» layihəsinə qoşulur. Həmçinin, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, 2021-ci ilin oktyabrında “LUKoil”un Xəzər dənizinin Qazaxıstan sektorundakı «Kalamkas-Dəniz» və «Xəzər» yataqlarının işlənməsində iştirak edəcəyi açıqlanıb.
Bununla yanaşı, “LUKoil” hazırda, təxminən, 50 milyon ton neft ehtiyatı olan Türkmənistan-Azərbaycan neft yatağı "Dostluq"da operatorluğun əldə edilməsi imkanlarını müzakirə edir.
“Son iyirmi beş ildə “LUKoil” Xəzərdə - bizim üçün strateji regionda ciddi hasilat və nəqliyyat infrastrukturu yaradaraq, böyük təcrübə toplayıb. Biz fəxr edirik ki, Xəzəryanı dövlətlər, neft və qaz hasilatının liderləri prioritet beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsində bizim səriştəmizə güvənir”,- deyə V.Ələkbərov vurğulayır.
Əgər hər şey alınarsa, “LUKoil” Xəzəryanı dörd postsovet ölkəsinin dördündə fəaliyyət göstərəcək yeganə şirkət olacaq, zamanla İran da bu siyahıya əlavə oluna bilər. V.Ələkbərov hələ iyun ayında bildirmişdi ki, “LUKoil” son sanksiyalar aradan qaldırılandan sonra İrana qayıtmaqda maraqlı olacaq.
İş təkcə neftdə deyil
“LUKoil” ənənəvi fəaliyyət sahələrinin inkişafı ilə yanaşı, Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri sektoruna da maraq göstərir. Bu, əməkdaşlıq üçün çox perspektivli sahədir, nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan hakimiyyəti 2030-cu ilədək elektrik enerjisi istehsalının ümumi həcmində bərpa olunan enerji mənbələrinin payını indiki 17%-dən 30%-ə çatdırmağı planlaşdırır. Şirkət özü də uyğun iqlim şəraiti və bərpa olunan enerjiyə dəstək proqramları olan regionlarda “yaşıl generasiyanın” inkişafına diqqət yetirir.
“LUKoil” bizim çoxillik tərəfdaşımızdır, biz sıx əməkdaşlıq edirik. “Şahdəniz” bizim ilk layihəmiz deyil. “LUKoil” bu gün təkcə neft və qaz yataqlarına deyil, həm də alternativ enerjiyə maraq göstərir. Məsləhətləşirik, işləyirik”, - deyə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Rusiya Enerji Həftəsi çərçivəsində bildirib.
Şirkət bərpa olunan enerji mənbələrinə əsaslanan böyük generasiya aktivləri portfelinə malikdir, onların payı 2019-cu ildə “LUKoil” qrupunun kommersiya elektrik enerjisi istehsalının 6%-ni təşkil edib. Şirkətin bərpa olunan enerji mənbələrinin istehsalı ildə 500 min tondan çox CO2-ekv. istixana qazı emissiyasının qarşısını almağa imkan verir. Qrupun bərpa olunan enerji üzrə əsas aktivləri sırasına Rusiyada yerləşən və ümumi gücü 291 MVt olan dörd su elektrik stansiyası, Rumıniyada yerləşən və gücü 84 MVt olan «Land Power» külək elektrik stansiyası, həmçinin Volqoqrad, Rumıniya və Bolqarıstanda ümumi gücü 20 MVt-dan çox olan günəş elektrik stansiyaları daxildir. Gücü 10 MVt olan Volqoqrad günəş elektrik stansiyasının birinci mərhələsi 2018-ci ildə işə salınıb.
“LUKoil”un Azərbaycanda inkişaf üçün bərpa olunan enerji mənbələrinin hansı istiqamətlərini və ölkənin hansı regionlarını seçəcəyi hələ məlum deyil. Bununla belə, şirkət BP-dən nümunə götürə bilər və bərpa olunan enerji sahəsində yetərincə yüksək potensiala malik Qarabağ və ya Şərqi Zəngəzurda layihə gerçəkləşdirə bilər. Ölkə hakimiyyəti də beynəlxalq enerjgi şirkətlərinin ilk növbədə bu regionlarda yaşıl enerji layihələrinə sərmayə qoymasında maraqlıdır.
Azərbaycanın Energetika Nazirliyi tərəfində işğaldan azad edilmiş ərazilərində bərpa olunan enerci sektorunun inkişaf etdirilməsi məqsədilə ümumi gücü 7,2 min MVt olan günəş elektrik stansiyalarının tikintisi üçün altı rayonda (Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonlarında) ümumi sahəsi 14,4 min hektar olan səkkiz perspektivli sahə artıq müəyyən edilib. Lakin bu torpaqların bir hissəsinin kənd təsərrüfatının ehtiyacları üçün istifadəsi nəzərə alınarsa, günəş elektrik stansiyalarının real potensialı 4 min MVt-dan çox olacaq. Külək elektrik stansiyalarının tikintisi üçün Laçın rayonu ərazisində sahəsi 8 min və 4,3 min hektar olan iki sahə, Kəlbəcər rayonu ərazisində isə 5,3 min hektar olan bir sahə seçilib.
Bir sözlə, “LUKoil”un bu istiqamətdə də fəaliyyət sahəsi yetərincə genişdir. Üstəlik, Rusiya hakimiyyəti Azərbaycanla iqtisadi əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduqlarını gizlətmirlər. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova oktyabrın 21-də keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, Rusiyanın iqtisadi operatorları Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin münaqişədən sonrakı bərpasında iştirak etməyə hazırdırlar.
“Əlbəttə ki, biz Azərbaycanda Rusiyanın işgüzar iştirakının genişləndirilməsində maraqlıyıq və belə birgə işi Moskva ilə Bakı arasında əlaqələrin mühüm tərkib hissəsi hesab edirik. Biz buna hər cür kömək edəcəyik”,- deyə o bildirib.
Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov “Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı” beynəlxalq sərgisinin açılışında çıxışı zamanı vurğulayıb ki, Rusiya şirkətləri işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində həyata keçirilən layihələrdə iştirak etməkdə maraqlıdırlar. Beləliklə, “LUKoil” erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığının KAMAZ-dan sonra növbəti uğurlu nümunəsi ola bilər – yalnız layihə ilə bağlı qərar vermək qalır.

The Caspian region remains one of the strategic ones for the largest oil companies. Amid the existing situation on the European gas market, the significance of this region abundant with oil and gas reserves has increased for potential investors. Despite the absence of new companies in the region, there were surprises. The Russian oil giant LUKOil decided to expand its business in the Caspian region, where it has been present for more than decades. It began to actively increase its assets in the Caspian.
Focusing on the Caspian
The Kazakh authorities announced their intention to attract about $4.5 billion in the development of two oil fields in the Caspian Sea. “We start the development of large fields Kalamkas-Mohre and Khazar. Our strategic partner from Russia has been identified as LUKOil,” Kazakh President Kassymzhomart Tokayev said.
Earlier the British oil corporation BP announced its withdrawal from negotiations on the development of the Kalamkas-Mohre and Khazar projects due to the shift of its strategy towards renewable energy sources.
Authorities expect that the implementation of these projects will ensure the loading of the coastal infrastructure, as well as new service opportunities for the service providers in the region, which in turn will create new jobs.
However, the Kazakh shelf is not the only one in the list of new areas that LUKOil is planning to explore. In just two weeks, LUKOil has managed to conclude major contracts that will turn the company into the second largest player in the oil and gas market of Azerbaijan after BP. In September, it announced its entry into the Shallow Water Absheron Peninsula (SWAP) exploration project in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. The project provides for the development and exploration works in the shallow waters of the Absheron archipelago.
Then, the company unexpectedly announced the expansion of its activities in the giant Shah Deniz gas condensate field. The choice of projects is not surprising, since almost everyone knows about the role of Shah Deniz for the oil and gas sector of Azerbaijan and the region as a whole. As for SWAP, it is expected that the field will be at least as large and productive as the existing Azeri-Chirag-Guneshli field. Experts believe that LUKOil has well assessed the risks and the development of more oil and gas reserves by the company will add value to the image of the company in the eyes of investors. For LUKOil itself, these deals are a good opportunity to improve its presence in Azerbaijan.
New perspectives
LUKOil has been operating in Azerbaijan since 1994. It all began with the exploration and production of oil in the ACG block, but the company left the project completely in 2003. Prior to the latest deal, the company owned 10% in the Shah Deniz and South Caucasus Gas Pipeline projects. Since 1995, LUKOil has had its own network of more than 70 filling stations in Azerbaijan.
In 2018, the head of the company, Vahid Alekberov, announced LUKOil's interest in the project for the development of the Umid-Babek gas condensate block. In March 2019, the company showed an interest in the Absheron gas project with 350 billion cubic meters of gas.
In January 2020, SOCAR of Azerbaijan and LUKOil signed a Memorandum of Understanding for the exploration of the promising block Nakhchivan in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, as well as the promising structures Prikaspiyskaya-Guba and Goshadash in the shallow waters with total projected reserves of 110 million tons of oil and 85 billion cubic meters of gas.
Surprisingly, a year ago there were rumours about LUKOil's imminent withdrawal from all projects in Azerbaijan. These rumours were provoked by the company's decisions to reduce the staff in Azerbaijan as much as possible and to lease part of its head office.
In September 2021, LUKOil signed an agreement to acquire 25% of a 50% stake in the SWAP project from British BP. The deal is expected be closed in 4Q2021 after receiving the approval of the Azerbaijani government. The third participant in the project is SOCAR with a 50% share.
This decision was somewhat unexpected, because the interest shown by the company in recent years was mainly related to gas projects in Azerbaijan, while SWAP, as mentioned above, is considered a promising oil structure.
In August 2021, SOCAR and BP started drilling the first exploration well in the shallow waters of the Absheron archipelago. The depth of the well will be 2,424 m. It is expected to complete the drilling operations in 4Q2021, after which the operators will analyse the collected data. A total of three exploration wells are planned to be drilled on the contract area. However, LUKOil's entry into the project even before obtaining concrete results for the first well signals a very positive attitude of the company to the project.
Nikita Blokhin, Senior Analyst of Alfa-Bank, notes that LUKOil’s entry into a new project in Azerbaijan will ensure the company’s access to BP's offshore technologies. “Although SWAP is located in a relatively shallow area, the structure itself can lie at a depth of 3,000-5,000 metres, which is interesting because it can improve the company's global expertise,” Blokhin said.
Another unexpected announcement was the increase of LUKOil's share in Shah Deniz, since the company has never, at least publicly, announced such plans or interest. As a result, the company bought 15.5% stake of the Malaysian Petronas, agreeing to close the deal at $2.25 billion.
If successful, LUKOil's stake in the Shah Deniz project will increase from 10% to 25.5%. Other participants of Shah Deniz are BP (operator, 28.8%), TPAO (19%), SOCAR (10%), NICO (10%), and SGC (6.7%).
Interestingly, the cost of the project has grown exponentially over a decade and a half. Based on the parameters agreed between the LUKOil-Petronas deal, the entire Shah Deniz project can be estimated at $14.5 billion. In 2004, LUKOil paid the Italian Eni, its partner in LukAgip JV, only $143 million for the second 50% of the joint venture. At that time, the company that owned 10% of Shah Deniz was worth less than $300 million.
This is the largest M&A deal of LUKOil in many years: the company paid more only for its own shares in 2010, when it bought out 7.6% of its capital from American Conoco for $3.44 billion.
Experts consider the expansion of LUKOil's participation in Azerbaijani projects quite natural, given the company's experience in the country. According to Dmitry Marinchenko of Fitch, LUKOil has been participating in the Shah Deniz project for a long time, hence it understands all the risks well. “LUKOil has extensive experience in the Russian part of the Caspian Sea. There are few opportunities for growth in Russia, so expansion in Azerbaijan seems logical,” the analyst notes. In his opinion, this will allow the company to increase the share of natural gas in its portfolio, given the growing interest of investors in natural gas as a more environmentally friendly type of fuel.
Vahid Alekberov believes that the increase in LUKOil’s share in the Shah Deniz project "opens up new opportunities for synergy in promising sectors of national economies."
Some experts believe that Russia will not only strengthen its presence in the region, but will also gain access to the export of the Caspian gas to Europe through the Southern Gas Corridor.
Caspian: our common home
The Caspian Sea is one of the strategic regions of LUKOil's operations. The company is developing two large fields in the Russian sector of the sea – Filanovsky and Korchagin. In addition, the company intends to launch operations on the Greifer field in 2022 with initial recoverable reserves of 39 million tons of oil and about 33 billion cubic meters of gas.
In addition to the Russian sector of the Caspian Sea, LUKOil is present in Kazakhstan after joining the Al-Farabi project with Kazmunaigas in June. Also, in October 2021 it was announced that LUKOil would participate in the development of the Kalamkas-Sea and Khazar fields in the Kazakhstani sector of the Caspian Sea.
At the same time, LUKOil is now discussing the possibility of obtaining operatorship in the Turkmen-Azerbaijani oil field Dostlug (about 50 million tons of oil).
“In the past 25 years, LUKOil has accumulated tremendous experience in the Caspian Sea, which is a strategic region for us. We have created a serious production and transport infrastructure here. And we are proud that the Caspian states, leaders of oil and gas production, trust our competence in the implementation of priority international projects,” Vahid Alekberov noted.
If all goes well, LUKOil will become the only company that will operate in all four Caspian post-Soviet countries. Iran may eventually find itself in this list too. Mr. Alekberov said back in June that LUKOil would be interested in returning to Iran after the last sanctions were lifted.
Not only oil
Along with the development of its traditional areas of activity, LUKOil is showing interest in the renewable energy sources (RES) sector in Azerbaijan. This is a very promising area for cooperation, given the plans of the Azerbaijani government to bring the share of RES in the total volume of electricity production from 17% to 30% by 2030. LUKOil is focused on the development of green energy in the regions of its presence with suitable climatic conditions and existing renewable energy support programs.
“LUKOil is our long-time partner; we work closely. Shah Deniz is not our first project. LUKOil is showing interest not only in oil and gas fields, but also in alternative energy. We consult and work together,” Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said at the Russian Energy Week.
The company has a large portfolio of generating assets based on renewable energy sources: 6% of the total volume of electricity generated by LUKOil Group for sale as of the end of 2019. The production of RES makes it possible to reduce greenhouse gas emissions by more than 500,000 tons of CO2 annually. The main RES assets of the group are four hydroelectric power plants in Russia with a total capacity of 291 MW, the power wind farm in Romania (84 MW) and solar power plants in Volgograd, Romania and Bulgaria with a total capacity of over 20 MW. The first stage of the Volgograd SPP (10 MW) was commissioned in 2018.
It is still unknown which direction LUKOil will choose for the development of renewable energy sources in Azerbaijan and the country's regions. The company can follow BP's example and implement a project in Garabagh or East Zangezur, both of which have a fairly good potential for the development of RES. Azerbaijani authorities are also interested in investments by international energy companies in green energy projects, primarily in these regions.
Ministry of Energy of Azerbaijan has already identified eight promising sites with a total area of 14,400 hectares for the development of the renewable energy sector in the liberated territories. This area will be used for the construction of solar power plants (7,200 MW) in six districts (Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Lachin, and Kelbajar). However, considering the use of part of these lands for agricultural purposes, the real potential of solar power plants will be more than 4,000 MW. For the construction of wind power plants in Lachin, two sites (8,000 and 4,300 hectares) were selected. One site (5,300 hectares) was selected for the same purpose in Kelbajar.
Thus, LUKOil is going to cover quite an extensive field for its operations. Also, the Russian authorities show interest in expanding economic cooperation with Azerbaijan. Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said at a press conference on October 21 that Russian economic operators are ready to take part in the post-conflict reconstruction of the liberated territories of Azerbaijan.
“We are obviously interested in expanding the Russian business in Azerbaijan. We regard this joint work an important component of relations between Moscow and Baku. And we will help this in every possible way,” Zakharova said.
Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov, speaking at the opening of the international exhibition Restoration, Reconstruction and Development of Garabagh, said that Russian companies are aimed at participating in projects in the liberated Azerbaijani territories. So LUKOil can become the next successful example of Azerbaijani-Russian cooperation in the liberated territories after KAMAZ. The only remaining thing is to decide on the project.