İSLAHATLARA «YAŞIL İŞIQ»
Özbəkistanda keçirilmiş prezident seçkisinin nəticəsi heç kim üçün sürpriz olmayıb. Ölkədə seçkiqabağı vəziyyət və siyasi qüvvələr nisbəti ilə səthi tanışlıq belə, 2021-ci il oktyabrın 24-də keçiriləcək seçkinin necə bitəcəyini müəyyənləşdirmək üçün kifayət idi. Gözlənildiyi kimi, Özbəkistan seçicisi növbəti dəfə prezident Şavkat Mirziyoyevə etimad göstərib.
Özbəkistan Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) məlumatına görə, Mirziyoyev səsverməni seçicilərin 80,12%-nin səsini qazanaraq udub.
İkinci yeri Özbəkistan Xalq-Demokrat Partiyasının namizədi Maksud Varisov tutub. Ona seçicilərin 6,63%-i səs verib. Milli-demokrat «Milliy Tiklaniş» partiyasının namizədi Əlişir Kadırov 5,48, Ekoloji Partiyanın lideri Narzulla Oblomuradov 4,14, Özbəiktsn sosial-demokratlarının namizədi Bəhram Abduhəlimov 3,39% səs qazanıb.
Ölkə qanunvericiliyinə əsasən, seçicilərin üçdə birinin səsvermədə iştirak etdiyi halda seçki baş tutmuş sayılır. Bu seçkidə isə seçici fəallığı 80,4% olub (16 milyon nəfərdən artıq).
Fəal və şəffaf
Özbəkistanda keçirilən seçkidə fəallıq ənənəvi olaraq, yüksək olur. Öz gələcəyinə biganə olmayan vətəndaşlar səhər saatlarından seçki məntəqələrinə üz tutmağa başlayır. Əksər hallarda burada seçkiyə ailəlikcə gedirlər. Bəzən bütöv bir həyətin sakinlərinə və ya gənclərdən ibarət böyük qruplara da rast gəlinir. Doğrudur, pandemiya şəraitində kütləvilik təşkilatçılar üçün müəyyən narahatlıqlar yaradır – insanların qapalı yerlərə sıx toplaşmasına imkan verilməməli, eyni zamanda digər qaydalara əməl olunmalıdır. Amma bu vəziyyətə uyğun da tədbirlər görülmüşdü – seçicilər məntəqələrə növbə ilə buraxılır, bu zaman onların hərarəti ölçülür, əlləri dezinfeksiya edilirdi. Pandemiya dövründə səsvermənin əsas atributları sırasına tibbi maskalar da əlavə olunmuşdu – seçici maskanı yalnız seçki məntəqəsi əməkdaşının onun şəxsiyyətini dəqiqləşdirməyə ehtiyac duyduğu vaxt endirirdi.
Artıq seçki gününün ilk yarısında bəzi seçki məntəqələrində seçki qutuları az qala yarısınadək dolmuşdu. «Bu saatadək seçicilərin 40%-i səs verib», - deyə Daşkəndin seçki məntəqələrindən birinin sədri bizə – əcnəbi jurnalistlərə qürurla bildirir.
Burada yalnız qutular yox, səsvermə üçün hazırlanmış kabinələr də sözün birbaşa mənasında şəffaf idi – bu il ilk dəfə olaraq Özbəkistan kabinələrin qarşısına pərdə çəkməkdən imtina edib. Odur ki, indi bir kabinəyə ailəlikcə daxil olmaq mümkün deyil. Seçicinin kabinədə kamera ilə çəkilməsinə isə icazə yoxdur. Çünki seçki şəffaf olsa da, səsvermə gizlidir.
Davam edən islahatlar şəraitində
Qeyd edilməlidir ki, son illər Özbəkistanın seçki qanunvericiliyi xeyli təkmilləşdirilib. Son parlament və prezident seçkiləri 2019-cu ildə qəbul olunmuş yeni Seçki Məcəlləsinə əsasən keçirilib. Məcəlləyə bu il edilmiş dəyişikliklərlə, seçki prosesinin bütün iştirakçılarının, o cümlədən KİV və müşahidəçilərin imkanları genişləndirilib.
Yeri gəlmişkən, Özbəkistanda keçirilən sayca 7-ci prezident seçkisini 20 beynəlxalq təşkilat və 20 ölkədən 968 müşahidəçi izləyib. Prosesi 1439 yerli və 223 xarici jurnalist işıqlandırıb. Seçki prosesini izləməyə gəlmiş xarici KİV nümayəndələrindən ibarət ən böyük qruplardan biri məhz Azərbaycanı təmsil edirdi. «Beynəlxalq müşahidəçilərin və KİV-in seçkidə belə miqyaslı iştirakı Özbəkistan üçün rekorddur», - deyə MSK sədri Zayniddin Nizamxocayev bildirib.
Yerlərdə səsvermənin gedişini ölkənin 5 siyasi partiyasından olan 64,5 min müşahidəçi də izləyib. Bundan başqa, ilk dəfə prosesi 207 seçki məntəqəsində quraşdırılmış 414 videokamera vasitəsi ilə internetdən də müşahidə etmək mümkün idi.
Müşahidə missiyalarının, demək olar ki, hamısı Özbəkistanda keçirilmiş son prezident seçkisinin azad, demokratik, sakit məcrada, yüksək seçici fəallığı ilə milli qanunvericiliyə və beynəlxalq standartlara uyğun baş tutduğunu təsdiqləyiblər. Bu mənada, Özbəkistanın balına zəhəri yalnız ATƏT missiyası qatıb. Onun fikrincə, seçki rəqabətin lazımi səviyyədə olmadığı şəraitdə və prosedur pozuntuları ilə keçib.
Lakin prosesi izləmiş avropalı müşahidəçilərin əksəriyyəti bu seçkini son illərin demokratik dəyişikliklərinin uğurlu nəticəsi sayır. «Müşahidələrimiz göstərir ki, Özbəkistanda vacib islahatlar həyata keçirilib. Lakin demokratiya uzun və çətin prosesdir… Özbəkistan bu istiqamətdə işləri davam etdirməlidir. Bu seçki göstərir ki, əldə edilmiş nəticələrin möhkəmləndirilməsi üçün son illərdə həyata keçirilən demokratik islahatlar davam etdirilməlidir», - deyə ATƏT-in müşahidə missiyasının xüsusi koordinatoru Reynhold Lopatka yekun brifinqdə bildirib.
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun missiyası da Özbəkistanda son prezident seçkisinin «sosial, iqtisadi və siyasi sahələrdə davam edən islahatlar fonunda keçirildiyini» bəyan edib.
Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, bu seçkiyə beynəlxalq marağın belə yüksək olmasının səbəbi də ölkədə son illər aparılan miqyaslı islahatlardır.
Özbəkistan beynəlxalq reytinqlərdə
Ş.Mirziyoyevin ilk prezidentlik müddəti Daşkəndin daxili və xarici siyasətində ciddi liberallaşma, qonşu dövlətlərlə münasibətlərin yaxşılaşması, ölkənin MDB, ŞƏT, Aİİ, Türk Şurası kimi regional formatlarda fəallığını əhəmiyyətli dərəcədə artırması, iqtisadiyyatda miqyaslı islahat təşəbbüsləri, o cümlədən biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, xarici investisiyaların cəlbi üçün əlverişli şəraitin yaradılması və s. ilə yadda qalıb.
«Beynəlxalq Valyuta Fondunun və nüfuzlu reytinq agentliklərinin təhlillərinə əsasən, Özbəkistan hazırkı ağır dövrdə maliyyə və iqtisadi sabitlik nümayiş etdirən, istehsalat sahəsini bərpa edən, iqtisadi fəallığın artımına nail olan azsaylı ölkələrdəndir. Amerikanın «J.P.Morgan» investisiya bankının bu yaxınlarda açıqladığı «Özbəkistan: zirvəyə aparan yolda» adlı analitik məruzədə də eyni fikirlər yer alıb. Həyata keçirdiyimiz islahatların müsbət nəticələrinin müxtəlif beynəlxalq reytinqlərdə əksini tapması Özbəkistanın beynəlxalq maliyyə bazarlarına çıxmasına imkan yaradıb», - deyə Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Bəhram Əşrəfxanov jurnalımıza bir müddət əvvəl verdiyi müsahibəsində bildirmişdir. Onun sözlərinə görə, yalnız bu il xarici investorlar ölkənin dövlət istiqraz vərəqələrinə ümumilikdə 1 milyard dollardan artıq yatırım edib.
Dünya Bankının «Doing Business» hesabatında Özbəkistan 2020-ci ilin nəticələrinə görə, 2016-cı ildə yer aldığı 87-ci pillədən 69-cu yerə yüksəlib. «Heritage Foundation» fondunun hər il «The Wall Street Journal» ilə birlikdə təşkil etdiyi qlobal iqtisadi azadlıqları indeksində («2021 Index of Economic Freedom») isə Özbəkistan 178 ölkə arasında 108-ci yerdədir. O, bu reytinqdəki yerini ötən illə müqayisədə 6 pillə yaxşılaşdırıb. Üç il əvvəl – 2018-ci ildə isə Özbəkistan bu reytinqdə 152-ci idi.
«Geri yol yoxdur»
Artıq seçilmiş prezidentin seçki proqramı başladılmış kursun davam etdirilməsini nəzərdə tuturdu. «Qazeta.uz» yazır ki, onun Yeni Özbəkistan strategiyası 2027-ci ilə ölkədə yoxsulluq həddinin ən azı iki dəfə azaldılmasını, rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafını, məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsini, insanların ömrünün uzadılmasını, dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutur.
10 maddədən ibarət strategiyaya əsasən, qarşıdakı 5 ildə adambaşına düşən ÜDM-in həcmi 1,6 dəfə artaraq, 4 min dollara çatmalıdır. Bununla yanaşı, iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi rəqəmsal iqtisadiyyat olmalıdır – onun həcminin ən azı 2,5 dəfə artırılması nəzərdə tutulur. «700-dən artıq dövlət xidmətindən 100-nün özəl sektora verilməsi planlaşdırılır», - deyə proqramda bildirilir.
İnvestisiyaların cəlbi ilə bağlı da qarşıya iddialı plan qoyulub – qarşıdakı 5 ildə ölkə iqtisadiyyatına 120 milyard dollar investisiya cəlb olunmalı, onun 70 milyardı xarici investisiyalar olmalıdır. ÜDM-də özəl sektorun payının isə 80%-ə çatdırılması planlaşdırılır. Bununla yanaşı, bazarın liberallaşdırılmasına davam edilməsi, vergi yükünün azaldılması, 25 sahədə inhisara son qoyulması, sosial-iqtisadi həyatın müxtəlif sahələrində çoxsaylı digər islahatlar da nəzərdə tutulur.
Ş.Mirziyoyevin seçki proqramında prioritetlər sırasında «sistemli, dərindən düşünülmüş, praqmatik xarici siyasətin və iqtisadi diplomatiyanın davam etdirilməsi» də var idi.
Bir sözlə, səsvermənin nəticələri göstərib ki, ölkə əhalisi islahatların davam etdirilməsi üçün köhnə-yeni hakimiyyətə kart-blanş verir. Rəyini soruşduğumuz Özbəkistan vətəndaşlarının əksəriyyəti əmindir ki, Ş.Mirziyoyevin ikinci səlahiyyət müddəti onun başlatdığı işlərin real siyasi və iqtisadi dividendlərə çevrilməsi dövrü olacaq.
Yarışın qalibi olmuş Ş.Mirziyoyevin özünün seçkidən sonrakı açıqlamasında bildirdiyi kimi, «geri yol yoxdur. İndi Özbəkistan yalnız irəli gedəcək».

GREEN LIGHT TO REFORMS
Results of presidential elections in Uzbekistan were not a surprise to anyone. It was enough to review the pre-election situation in the country and the balance of political forces to predict the outcome of the October 24, 2021 vote. As expected, Uzbek voters again supported the incumbent President Shavkat Mirziyoyev.
According to data shared by the Central Election Commission (CEC) of Uzbekistan, Mr. Mirziyoyev won the elections with 80.12% of the vote.
He was followed by the candidate from the People's Democratic Party of Uzbekistan Maqsuda Varisova supported by 6.63% of voters. The head of the National Democratic Party Milliy Tiklanish, Alisher Kadirov won 5.48%, Narzullo Oblomuradov of Ecological Party has 4.14%, and the leader of the Uzbek social democrats, Bahrom Abdukhalimov, – 3.39% of votes.
According to the Uzbek law, a public vote is considered valid if a third of the voters vote. The voter turnout in the current presidential elections was 80.4% (more than 16 million people).
Actively and transparently
Traditionally, election activity in Uzbekistan is quite high. Citizens are not indifferent to their future and go to the election polls early in the morning. They often go with their families. This can be even a whole neighbourhood or a good company of young friends. But such a large-scale turnout during the pandemic causes certain inconveniences to organizers, becomes it is necessary to avoid large crowds of people in closed spaces, to monitor compliance with other rules, etc. But, apparently, the organisers have taken all measures. For example, voters were allowed to enter the polling stations one by one, with their temperature measured and hands disinfected at entrance. It was also mandatory to wear medical masks, which were lowered only if a member of the commission wanted to verify the identity of the voter.
During the first half of the day, ballot boxes were almost half full at a number of polling stations. “We have 40% of votes cast by now,” chairman of one of the election commissions in Tashkent proudly reported to us, foreign journalists.
Both the ballot box and voting booths are transparent for the first time this year, as Uzbekistan has abandoned screens between the booths. So now you cannot enter the booth with your family. At the same time, taking shots of voter’s action inside the booth is not allowed, although the elections are transparent, but the voting is closed.
Ongoing reforms
In recent years, electoral laws of Uzbekistan have been significantly improved. The last parliamentary and presidential elections were held in accordance with the new Electoral Code adopted in 2019. The amendments made to the Code in 2021 significantly expanded the rights of all participants of the electoral process, including the media and observers.
By the way, 968 observers from 20 international organisations and 20 countries monitored the seventh presidential elections in Uzbekistan. The process was covered by 1,439 local and 223 foreign journalists. Moreover, one of the largest groups of media and observers were representatives of Azerbaijan. “Such a large-scale participation of international observers and the media is a record figure in the history of elections in Uzbekistan,” Zainiddin Nizamkhodjayev, Chairman of the Central Election Commission of Uzbekistan said.
Local voting process was followed by 64,500 observers from all five political parties of the country. For the first time, the process could be monitored online using 414 video cameras installed at 207 polling stations.
Almost all observation missions agree that the current presidential elections in Uzbekistan were free, democratic, peaceful, with a high turnout and in accordance with national legislation and international standards. Only the OSCE mission made a statement that the elections were held with insufficient competition and procedural violations.
Many European observers in Tashkent eye-witnessed the success of democratic transformations in recent years. “Our observations show that important reforms have been carried out in Uzbekistan, but democracy is a long and difficult process... Uzbekistan needs to continue to move in this direction. These elections showed that the democratic reforms of recent years must be continued in order to consolidate what has already been achieved,” Reinhold Lopatka, Special Coordinator of the OSCE observer mission, said at the final briefing.
OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) mission also noted that the presidential elections in Uzbekistan were held "amid ongoing reforms in social, economic, and political fields."
By the way, the large-scale reforms of recent years are one of the reasons for such an increased international attention to the last presidential elections in Uzbekistan.
Uzbekistan in international rankings
Remarkably, the first presidential term of Sh. Mirziyoyev was remembered for the significant liberalisation of domestic and foreign policy of Tashkent, improved relations with neighbouring states, increased involvement of the country in various regional formats, including CIS, SCO, EAEU, Turkic Council, which contributed to improving the business climate and creating favourable conditions for attracting foreign investment.
“According to the analysis of IMF and other prestigious rating agencies, Uzbekistan is one of the few countries that, despite the current difficult conditions, have managed to ensure financial and economic stability, recovery of industrial sectors and growth of economic activity. A similar statement was recently published in the analytical report of J. P. Morgan titled Uzbekistan: Soum'er Solstice (Uzbekistan’s Rise as the Sun). “Reflection of positive results of our reforms in various international ratings has created opportunities for Uzbekistan to enter international financial markets,” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov said earlier in his interview. According to him, in 2021, foreign investors bought a total of more than $1 billion in Eurobonds.
In the World Bank's Doing Business report, Uzbekistan rose from 87th place in 2016 to 69th at the end of 2020. In the global Index of Economic Freedom (2021 Index of Economic Freedom), which is annually compiled by the Heritage Foundation together with The Wall Street Journal, Uzbekistan is already in 108th place among 178 other countries after improving its position by six points compared to the last year. Three years ago, in 2018, Uzbekistan was only 152nd in the same ranking.
No way back!
Apparently, the re-elected president will continue his course of reforms. According to Gazeta.uz, his strategy called New Uzbekistan assumes the further reduction of poverty by at least two times by 2027, development of digital economy, expanding judicial and legal reforms, increasing life expectancy, and improving public administration.
According to a ten-point strategy, GDP per capita should grow 1.6 times over the next five years, reaching $4,000. At the same time, the digital economy should become the main driver of economic growth. It’s planned to increase its volume by at least 2.5 times. “100 out of more than 700 public services are planned to be transferred to the private sector,” the program says.
No less ambitious plans are expected for attracting investments. Thus, over the next five years, the volume of investment to Uzbekistan should reach $120 billion, of which $70 billion will be foreign investments. It’s also planned to increased the share of private sector in GDP to 80%. Market liberalisation, reduction of the tax burden, elimination of monopoly in 25 fields of economy and many other reforms in various fields of social and economic life will also continue.
As one of the priorities of Mirziyoyev’s electoral program, it’s planned to continue the introduction of "consistent and deeply elaborated, pragmatic foreign policy and economic diplomacy."
The voting demonstrated that the Uzbek population gave a carte blanche to the old-new authorities to continue the reforms. Most of the citizens we interviewed expressed confidence that the second presidential term of Sh. Mirziyoyev will become a period of deep transformations in real political and economic dividends.
As the winner of the current presidential race, Mr. Mirziyoyev said in his first speech after the elections: “There is no way back. Now Uzbekistan will only move forward.”