ALTERNATİV SƏRMAYƏLƏR
Azərbaycanda islam bankçılığının qanunvericiliklə tənzimlənməsi müsəlman ölkələrindən kapital axınını artırmağa imkan verəcək
Artıq neçə ildir ki, Azərbaycanın maliyyə və bank camiəsində ölkədə islam bankçılığının tətbiqi ilə ciddi məşğul olmaq təklif edilir. Bunun birinci səbəbi ölkədə daxili potensialın olması ilə bağlıdır, yəni əhalinin bir hissəsi dini səbəblərdən ənənəvi bank məhsullarından istifadə etməkdən imtina edir və onların ehtiyacı ödənməlidir. İkincisi isə, bu, cəlb edilən investisiya mənbələrinin şaxələndirilməsinə və yeni kapital bazarlarına çıxış imkanının yaradılmasını mümkün edərdi. Bundan başqa, ekspertlər əmindirlər ki, maliyyə-bank sektorunun inkişafı və sabitliyi nəzərə alınarsa, Azərbaycan postsovet məkanında islam maliyyəsinin mərkəzinə çevrilə bilər.
Lakin belə cəlbedici əsaslandırmalara baxmayaraq, bu fəaliyyət üçün qanunvericilik bazası hələ də təsdiqlənməyib. Bu yaxınlarda bu məsələ yenidən qaldırılıb və müxtəlif səviyyələrdə fəal şəkildə müzakirə olunur. Özəlliklə də, istiqrazların ekvivalenti olan sukuk kimi bir alətin tezliklə istifadə edilməsindən ciddi şəkildə danışırlar.
İnkişaf etməkdə olan bazar
Artıq neçə illərdir ki, maliyyə ekspertləri vurğulayırlar ki, islam bankçılığının inkişafı Azərbaycanın bank sisteminə fayda verəcək. Getdikcə dünyada şəriət prinsipləri ilə işləyən maliyyə qurumları daha da güclənir ki, onlar sərfəli şərtlərlə iri layihələrdə investor kimi çıxış edə bilirlər və onların ölkədə analoji tərəfdaşlara ehtiyacı var.
Xatırladaq ki, islam bankçılığı ənənəvi bankçılığa alternativdir. Söhbət borc faizinin qadağan edilməsindən, artan riskdən və qeyri-müəyyənlikdən gedir. Bundan başqa, siz şəriətlə qadağan olunmuş fəaliyyətlərə sərmayə yatırıb gəlir əldə edə bilməzsiniz. Əslində, islam maliyyə sistemi də ənənəvi sistemlə eyni alətlərə malikdir, lakin o, kredit münasibətlərində faiz əvəzinə şirkətdən pay verilməsi üzərində qurulub və nəticədə, bank mənfəəti, həm də bütün risklər borcalanla bölüşülür.
Bu alətlərin yalnız haradasa Ərəbistan yarımadasında işlədiyini və qalan qeyri-müsəlman dünyası ilə isə heç bir əlaqəsi olmadığını düşünmək yanlışdır. Söz yox ki, şəriət qanunlarına əməl edən ölkələrin çoxu yetərincə varlı iqtisadiyyata malikdirlər və buna uyğun olaraq investisiya cəlbi üçün sərfəli tərəfdaş kimi çıxış edirlər. Təbii ki, bununla bağlı işgüzar Avropanı bir kənara qoymaq olmaz və burada ilk islam bankı hələ 1978-ci ildə Lüksemburqda yaranıb. İndi «Citybank», HSBC, «C.P.Morgan», «Gold-man Sachs», «Credit Suisse» və bir çox başqa bank nəhənglərinin islam törəmə şirkətləri də var. Britaniyada ölkənin 150 bankından 20-si şəriət əsasında maliyyə xidmətləri göstərir. «General Motors», «IBM», «Alcatel», «Daewoo» kimi transmilli nəhənglər islam banklarının xidmətlərinə müraciət edirlər.
Bu alətlər Azərbaycanın qonşuları arasında da çox populyardır və İran bu məsələdə tək deyil. Məsələn, Türkiyənin ən böyük dövlət banklarından biri olan «Ziraat Bank» bu il islam bankçılığı prinsipləri əsasında fəaliyyət göstərən ilk filialını İstanbulda açıb.
Bu ölkənin prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sözlərinə görə, “bu gün islam bankçılığı Türkiyədə ümumi bank dövriyyəsinin 5%-ni təşkil edir. 2023-cü ilə qədər onun payı 20%-ə yüksəlməlidir”. «Ziraat Bank»ın islam filialı açılana qədər Türkiyədə dörd islam bankı fəaliyyət göstərirdi.
Bütünlükdə, pandemiyadan öncəki 2019-cu ilin məlumatlarına görə, qlobal islam maliyyə bazarı il ərzində 7% artaraq 2,2 trilyon dollara çatmışdı. Kommersiya islam banklarının sayı 418 olub. «Ernst & Young»ın məlumatına görə, islam bankinq müsəlmanların bank aktivlərinin yalnız bir hissəsini idarə etsə də, toplam bank aktivlərindən daha sürətlə böyüyür. İslam maliyyə sektorunun ümumi qlobal maliyyə aktivləri, təxminən, 2,88 trilyon dollar təşkil edir və bu rəqəmin 2024-cü ilə qədər 3,69 trilyon dollara çatacağı gözlənilir.
Bərabər rəqabət imkanları
Qlobal trend nəzərə alınarsa, tənzimləyici və “ənənəvi” bank icması tərəfindən yetərincə uzun çəkən müqavimətə və yumşaq imtinaya baxmayaraq, Azərbaycanda islam bankçılığının qanunvericiliklə tənzimlənməsinə elə də çox vaxt qalmadığını güman etmək olar.
Qeyd edək ki, hələ 2017-ci ilin yanvarında İslam İnkişaf Bankı ilə qrant sazişi imzalanıb və bu mexanizmin Azərbaycanda tətbiqi üçün 200 min ABŞ dolları məbləğində texniki yardım ayrılıb. Eyni zamanda islam bankinqin hüquqi əsaslarının hazırlanmasına texniki dəstək layihəsinin həyata keçirilməsi üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) məsul təyin edilib, «Ekvita Consulting» konsorsiumu isə bu sistemin tətbiqi ilə bağlı təkliflərin hazırlanması üçün seçilib.
Məsləhətçi artıq işin öz payına düşən hissəsini başa çatdırıb və hökumətə təkliflər təqdim edib ki, bunlar ölkədə islam maliyyəsinin imkanlarını qanunvericiliklə genişləndirməlidir.
Məsləhətçinin təkliflərinin mahiyyəti nədən ibarətdir? “Ekvita Consulting” konsorsiumunun rəhbəri İlqar Mehdinin fikrincə, Azərbaycanda islam bankinqin inkişafını stimullaşdıracaq bir sistemin yaradılması lazımdır. Axı, mövcud qanunvericilik bazası sırf ənənəvi bankçılıq üzərində qurulub. İslam bankinq sahibkarın biznesində iştirak etməklə qazanc əldə etməyə imkan verir, halbuki mövcud qanunvericiliyə görə, banklar qeyri-maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərə bilməz. Buna görə bu qadağanın aradan qaldırılması üçün qanunvericilik bazası yenidən yazılmalıdır. Burada islam prinsipləri əsasında fəaliyyət göstərən banklara hər hansı imtiyazların verilməsindən söhbət getmir. İ.Mehdi vurğulayır ki, dəyişikliklərin mahiyyəti bank fəaliyyətinin bütün növləri üçün bərabər şəraitin yaradılmasından ibarətdir.
Bu baxımdan, onun sözlərinə görə, layihə elə hazırlanıb ki, hüquqi baxımdan bütün banklar üçün bərabər rəqabət imkanları təmin edilsin.
İslam banklarının fəaliyyəti üçün vergi məsələlərinin də tənzimlənməsi tələb edilir. Vergi qanunvericiliyinə görə, Azərbaycanda hər hansı aktivin alqı-satqısı zamanı əlavə dəyər vergisi (ƏDV) ödənməlidir.
İslam bankinq normalarına görə, bank aktivi alır və sonra onu hissə-hissə ödənməsi şərti ilə müştəriyə satır. Belə olanda, həm satış, həm də alış əməliyyatlarının hər ikisinə ƏDV tətbiq edilir. Bununla bağlı, edilən təkliflərdən biri ölkə üzrə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılmasıdır.
Bununla yanaşı, bankın şəriət qaydalarına uyğun fəaliyyəti dini şura tərəfindən təsdiqlənməlidir , şuraya maliyyə sektorunun mütəxəssisləri, həmçinin islam bankinq üzrə dərin biliklərə malik şəxslər daxil olmalıdır. Özü də, şura üzvlərinin müsəlman olması üçün heç bir icbari şərt yoxdur. Məsələn, London bazarında islam bankinq üzrə ən məşhur mütəxəssis milliyyətcə yəhudidir.
Sual yarana bilər - maliyyə xidmətlərinin göstərilməsində dini şura nə üçün lazımdır? Məsləhətçinin sözlərinə görə, şura bank məhsullarının islam bankinq prinsiplərinə uyğunluğunu yoxlamalı və təsdiq etməlidir ki, bu, dindar müştərilər üçün çox önəmlidir. İ.Mehdi hesab edir ki, Azərbaycanda belə bir sistemin qurulmasında çətinliklər var, çünki müxtəlif dini konfessiyalar məsələsi ortaya çıxır. Bundan başqa, deyildiyi kimi, dini şuranın üzvləri maliyyə eksperti olmalıdır ki, bizdə isə belə mütəxəssislər çox azdır...
Milli sukuk
İslam bankinq məhsullarının təqdim edilməsinin faydaları artıq digər MDB ölkələrində, xüsusən də Rusiya və Qazaxıstanda layiqincə qiymətləndirilib. Bunun fonunda, eləcə də Azərbaycanın maliyyə-bank baxımından inkişaflı və dayanıqlı olması nəzərə alınarsa, ölkə postsovet məkanında islam maliyyəsinin mərkəzinə çevrilə bilər.
Bəllidir ki, hazırda islam bankinq alətlərinin inkişafı “Banklar haqqında” qanunla məhdudlaşdırılıb, buna baxmayaraq, bir neçə il əvvəl bir sıra yerli banklar onların fəaliyyətini tənzimləyən qanunvericilik aktlarına zidd olmayan məhsullar təklif edirdi. Bu gün bu istiqamətdə təşəbbüslər tamamilə sıfra endirilib, lakin dövlət müəssisələri tərəfindən maraq göstərilməyə başlayıb.
Daha dəqiq desək, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinə tabe olan dövlət şirkətləri sukuk, yəni adi istiqrazların islam ekvivalentini buraxmağa hazırlaşırlar.
Bununla bağlı, holdinq İslam İnkişaf Bankı Qrupunun bölməsi olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədir. Tərəflər arasında artıq anlaşma memorandumu imzalanıb.
“AzerGold” QSC də həmçinin ICD ilə anlaşma memorandumu imzalayıb. Məqsədlərdən biri «AzerGold»un layihələrinin maliyyələşdirməyə artan tələbatının ödənilməsi üçün sukuk emissiyası imkanlarının araşdırılmasıdır.
İslam istiqrazlarının buraxılışı ilə Azərbaycanda yeni maliyyə mənbələri peyda olunacaq. Həqiqətən də, ölkədə yetərincə insan var ki, istiqrazları “haram” (islamın qadağan etdiyi əməl) hesab edib almır. Digər tərəfdən Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Küveyt, Bəhreyn kimi körfəz ölkələrində Azərbaycana sərmayə qoymaqda maraqlı olan, lakin eyni səbəb üzündən bunu etməyənlər yetərincədir. Sukuk emissiyası Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin idarə etdiyi şirkətlərə, özü də qısa zamanda böyük vəsaitlərin daxil olmasını təmin edəcək.
İslam istiqrazlarına yetərincə yüksək maraq gözlənilir, çünki bəzi hallarda onların gəlirliliyi ənənəvi qiymətli kağızlarla müqayisədə xeyli yüksək olur. Məsələ burasındadır ki, ənənəvi istiqrazlar üzrə gəlir müəyyən edilmiş sabit faizlə hesablanır və nəticədən asılı olmayaraq, son hesabda faiz gəliri olur. Sukukda şirkətin xalis mənfəəti bölünür və investor həm də şirkətin risklərini bölüşür. İlk baxışdan elə görünür ki, sukuk ənənəvi istiqrazlardan daha riskli investisiya formasıdır, amma reallıqda belə deyil. Beynəlxalq təcrübədə sukukun risklərini müxtəlif üsullarla minimuma endirmək üçün mexanizmlər mövcuddur.
Ancaq sukukun gəlirliyinin nəticədən asılı olmasına görə, bəzi hallarda bu, ənənəvi istiqrazlardan xeyli yüksəkdir. Ona görə də bu investisiya alətindən təkcə müsəlmanlar deyil, qeyri-müsəlmanlar da istifadə edirlər.
Bununla belə, Azərbaycanda sukukun tətbiqi zamanı qanunvericiliyin müddəaları ilə müəyyən uyğunsuzluqlar yarana bilər. Söhbət ikiqat vergitutmadan gedir. Yəni sukuk bir tərəfdən faiz gəlirinə görə istiqraz kimi, digər tərəfdən isə mənfəətdən gəlir əldə etdiyi üçün dividendlərə görə vergiyə cəlb oluna bilər. Sukukun cəlbediciliyini artırmaq üçün ölkənin Vergi Məcəlləsinə və Mülki Məcəlləyə dəyişiklik etmək lazım gələcək.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının kapital bazarına nəzarət departamentinin şöbə rəisi Samir İsmayılov da sukukun tətbiqi ilə bağlı normativ hüquqi bazanın formalaşdırılması üçün qanunvericiliyə müəyyən dəyişikliklərin edilməsini zəruri hesab edir.
Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin və deməli, ölkə hökumətinin islam maliyyələşdirməsinə marağı nəzərə alınarsa, bu islahatlar çox gözləməli olmayacaq. Bunu İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və KOBİA-nın ICD ilə birgə təşkil etdiyi “Sukuk – Azərbaycanda alternativ maliyyələşdirmə mexanizmi” mövzusunda konfrans da təsdiqləyir.
Tədbirin məqsədi Azərbaycanda sukuk alətinin tanınmasına imkan yaratmaq olub. Həmçinin sukukdan Azərbaycanda infrastruktur layihələrində və dövlət-özəl tərəfdaşlıq layihələrində alternativ maliyyələşdirmə mexanizmi kimi istifadə imkanları da müzakirə olunub.
Ekspertlər əmindirlər ki, bu, ilk növbədə, ölkənin iqtisadi təhlükəsizliyini təmin edəcək - investisiya layihələrinin maliyyələşdirilməsinin mənbələri və formaları nə qədər çox olsa, təbii ki, bir o qədər yaxşıdır. İslam maliyyəsi yeni bazarlara aparan mümkün dəhlizlərdən birinə çevrilə bilər, ölkə bütün regionun iqtisadiyyatının inkişafına kömək edəcək yeni maliyyə axını əldə edə bilər.

ALTERNATIVE INVESTMENT TOOL
Laws on the norms of Islamic finance in Azerbaijan to expand capital inflow from wealthy Muslim countries
The banking and financial community of Azerbaijan has been repeatedly requested to get actively engaged in the introduction of Islamic banking in the country. First, there is an internal potential, or popular demand associated with the religious beliefs of citizens, who refuse to use traditional banking products. Secondly, it would make it possible to diversify the sources of investment and enter new capital markets. Experts believe that, given the development and stability of financial and banking sectors in Azerbaijan, it can well become a hub of Islamic finance in the post-Soviet space.
Despite these arguments, the legal basis for this activity is yet to be approved. Recently there have been active discussions on this issue, particularly on the issue of the imminent use of a financial tool known as sukuk, which is a Shariah-compliant type of bonds.
Emerging market
For several years, financial experts have been speculating that the development of Islamic banking would benefit the banking system of Azerbaijan. In fact, the Shariah-compliant financial institutions become increasingly powerful in the world and can act as investors in large projects. Therefore, they need similarly effective partners in the country of operation.
Islamic banking is an alternative to traditional banking through the prohibition of lending interest, increased risks, and uncertainties. In addition, it prohibits investing and receiving income from activities prohibited in the Shariah. In fact, the Islamic financial system uses the same tools as the conventional one, but it replaces the interest in credit relations by a certain share, that is a profit in the company. This way the lending institution (bank) shares all the risks with the borrower.
But it is wrong to think that these tools are used only on the Arabian Peninsula or the Muslim world. It is known that many countries that adopted the Shariah laws have fairly rich economies, and act as profitable partners for attracting investment. Eventually, this could not but encourage European investors known for their enterprising character and the first Islamic bank appeared in Europe back in 1978 in Luxembourg. Currently Citibank, HSBC, JP Morgan, Goldman Sachs, Credit Suisse and many other giants of the banking sector have branches providing services in Islamic financing. In Britain, 20 of the country's 150 banks provide financial services under the Shariah laws. Transnational companies, including General Motors, IBM, Alcatel, and Daewoo benefit from the services of Islamic banks.
Their financial instruments are also very popular among Azerbaijan's neighbours, not only in Iran. In Turkey, one of the largest state-owned banks of the country, Ziraat Bank, opened its first branch in Istanbul this year, which will provide services in line with the principles of Islamic banking.
According to President Recep Tayyip Erdogan, “Islamic banking in Turkey now accounts for 5% of the total turnover of banks. Its share should increase to 20% by 2023 ”. Before the opening of the Islamic branch of Ziraat Bank, four Islamic banks operated in Turkey.
In general, according to the pre-pandemic data for 2019, the size of global Islamic financial market reached $2.2 trillion, having expanded by 7% over the year. The number of commercial Islamic banks was 418. According to Ernst&Young, although Islamic banking only manages a fraction of Muslim banking assets, it is growing faster than banking assets as a whole. The total volume of global financial assets of the Islamic financial sector is about $2.88 trillion. This indicator is expected to reach $3.69 trillion by 2024.
Equal competitive opportunities
Given the global trend, we can assume that the legal regulation of Islamic banking will be introduced in Azerbaijan soon, despite the long resistance and mild opposition from regulators and the traditional banking community.
Back in January 2017, Azerbaijan signed a grant agreement with the Islamic Development Bank, which provided $200,000 as technical assistance for the implementation of this mechanism in Azerbaijan. At the same time, the State Agency for the Development of Small and Medium Businesses (KOBIA) was appointed responsible for the implementation of the project dealing with the provision of technical support to the preparation of legal basis of Islamic banking in Azerbaijan. Ekvita Consulting consortium was selected to prepare proposals for the implementation of this system.
The consultant has already completed its part of the project and submitted proposals to the government, which should legislatively expand the possibilities of Islamic finance in the country.
What is the essence of these proposals? According to the head of Ekvita Consulting, Ilgar Mehdi, it is necessary to create a system in Azerbaijan that could stimulate the development of Islamic banking. After all, the current legislative framework is built purely on traditional banking. Islamic banking allows making profit by directly participating in the business, while according to the current legislation, banks cannot operate in the non-financial sector. Therefore, the legal framework should be revised to remove this prohibition. This is not about granting any privileges to the Shariah-compliant banks. I. Mehdi noted that the goal of these changes is to create equal conditions for all types of banking activities.
Thus, a project was developed so that it ensures equal competitive opportunities for all banks from a legal point of view.
The operation of Islamic banks also requires the settlement of tax issues. According to the Tax Code of Azerbaijan, buying and selling assets is not exempt from value added tax (VAT).
According to the standards of Islamic banking, a bank buys an asset and then sells it to a client in installments. In this case, VAT is applied to both sale and purchase of the assets. That’s why one of the proposals is to eliminate double taxation.
In parallel, the Shariah-compliant banks must be approved by the religious council, which includes specialists from the financial sector, as well as individuals knowledgable in Islamic banking. Moreover, there is no prerequisite for members of the council to be Muslims. For example, the most famous specialist on Islamic banking in London is Jewish.
Why is a religious council necessary to provide financial services? According to the consultant, the council must check and approve the compliance of banking products with the principles of Islamic banking, which is very important for religious clients. I. Mehdi believes that in Azerbaijan there are difficulties with the construction of such a system because of the issue of different confessions. In addition, members of the council must be financial experts, which are very few in Azerbaijan...
National sukuk
Other CIS countries, particularly Russia and Kazakhstan already appreciate the benefits of products provided through Islamic banking. Given the development and stability of financial and banking sectors in Azerbaijan, it could well become a hub of Islamic finance in the post-Soviet space.
Presently, the development of Islamic banking instruments is limited by the law on banks, although a few years ago a number of local banks offered products that did not contradict the legislative acts regulating their activities. Today, initiatives in this direction have been completely reduced to zero. Yet the state-owned enterprises show a considerable interest.
State-run member companies of the Azerbaijan Investment Holding are preparing to issue sukuk (Islamic equivalent of ordinary bonds).
The holding intends to cooperate with the Islamic Corporation for the Development of Private Sector (ICD), which is a division of the Islamic Development Bank Group. Parties have already signed a Memorandum of Understanding.
AzerGold CJSC also signed a Memorandum of Understanding with ICD. One of the goals is to study the possibilities of issuing sukuk to meet the growing demand of AzerGold for financing projects.
New financial sources will appear in Azerbaijan with the issue of Islamic bonds. Indeed, there are enough people in Azerbaijan who do not buy bonds, considering them haram (prohibited by Islam). On the other hand, in Gulf countries of Qatar, the UAE, Kuwait, Bahrain there are enough investors interested in investing in Azerbaijan. But they do not do it for the same reason. The issue of sukuk will in a short time provide an inflow of large funds to the companies managed by the Azerbaijan Investment Holding.
It is expected that there will be high interest in Islamic bonds, since they provide significantly higher profit than traditional securities, where the profit is calculated at a fixed interest rate and regardless of the outcome, the ultimate income is provided through interest. In sukuk, the company's net profit is divided and the investor also shares the risks. It may seem that sukuk is a more risky investment than traditional bonds, but in reality it is not. In international practice, there are mechanisms to minimise the risks of sukuk in various ways.
But since the profitability of sukuk depends on the outcome, in some cases it is significantly higher than that of traditional bonds. Therefore, this investment tool is used not only by Muslims, but also by non-Muslims.
Meanwhile, introduction of sukuk in Azerbaijan may lead to some inconsistencies with the legislation, that is double taxation. In other words, sukuk can be taxed as a bond because of interest income, as well as because of the dividends it brings from profits. To increase the attractiveness of sukuk, it will be necessary to amend the tax and civil codes of Azerbaijan.
The head of the Capital Market Supervision Department of the Central Bank of Azerbaijan, Samir Ismayilov, also considers it necessary to introduce certain amendments to the legislation in order to form a regulatory framework for the introduction of sukuk.
Apparently, these reforms will not take long to be introduced given the interest the Azerbaijan Investment Holding, hence the government in Islamic financing.
This is also confirmed by the conference Sukuk: Alternative Financing Mechanism in Azerbaijan organised by the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications and KOBIA in partnership with ICD.
The purpose of the event was to promote sukuk in Azerbaijan. Participants also discussed the possibility of using sukuk as an alternative funding mechanism in infrastructure projects and public-private partnership projects in Azerbaijan.
Experts believe that this will ensure the country's economic security, as the more sources and forms of financing the investment projects, the better. Islamic finance can become one of the possible corridors taking Azerbaijan to new markets. As a result, the country can get an inflow of funds that will help develop the economy of the entire region.