Ermənistanda yeni rusofobiya dalğasının baş qaldırması nə ilə bağlıdır?
2020-ci ilin payızında 44 günlük müharibəyə son qoymuş üçtərəfli bəyannamənin imzalanmasından sonra bütün regionda geosiyasi reallıqlar dəyişib və artıq Qarabağ məsələsi beynəlxalq gündəm deyil. Bu bəyanatla Azərbaycan prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev ADA Universitetində Azərbaycanın müharibədə qazandığı Qələbənin ildönümünə həsr olunmuş konfransda çıxış edib.
Öz tərəfimizdən qeyd edək ki, Qarabağın statusu, Kazan sənədi, «Madrid prinsipləri» bu gün tarixdən başqa bir şey deyil. Artıq bir neçə həftədir ATƏT-in Minsk qrupundan olan vasitəçilərin regiona qayıdışı haqda müzakirələr gedir, postmünaqişə nizamlanması artıq 44 günlük müharibədən sonra yaranmış formatda aparılır.
Bununla yanaşı, vasitəçilərin rəqabəti də davam edir. Rusiya prezidenti Vladimir Putin də bu yaxınlarda diqqəti məhz bu məqama çəkib.
Putinin bəyanatı: kadr arxasında nələr var?
Vladimir Putin «Valday» Beynəlxalq Diskussiya Klubunun bu yaxınlarda keçirilən toplantısında Qarabağda vəziyyətin nizamlanması prosesinə qiymət verib. Qan tökülməsinin qarşısını almış Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin müdrikliyinə diqqət çəkən Putin deyib: «İndi ən əsası sərhəddə vəziyyəti nizamlamaqdır. Burada da, əlbəttə ki, Rusiyanın iştirakı olmadan nəsə etmək mümkün deyil. Və burada yəqin ki, bizə iki ölkə və Rusiyadan başqa heç kim lazım deyil. Niyə? Məsələ çox sadə və praqmatikdir: çünki Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahında xəritələr var və onlar Sovet İttifaqı dövründə müttəfiq ölkələr arasında sərhədin haradan keçdiyini göstərir…»
Əlbəttə ki, bəziləri Rusiya prezidentini regionda «vasitəçilik monopoliyası» yaratmaq cəhdində günahlandıra bilər. Lakin reallıqda ən qatı rusofobların belə, Putinin iddiaları ilə mübahisə etməsi çətindir. Reallıq ondan ibarətdir ki, sərhədlərin delimitasiyası zamanı əsaslanılmalı olan xəritələr, həqiqətən də, nə Fransanın, nə ABŞ-ın, nə də məsələn, Kiribati Respublikasının əlindədir – onlar Rusiyadadır. Bu isə alternativ vasitəçiliyin populyarlığını və cəlbediciliyini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. İflasa uğramış Minsk qrupunun isə Rusiya ilə rəqabət aparmaq imkanı heç yoxdur.
Amma qəribə bir iş var. Sərhədlərin delimitasiyası prosesinə «alternativ vasitəçilər»i məhz Ermənistan cəlb etmək istəyir. Üstəlik, İrəvandan tez-tez Minsk qrupu çərçivəsinə qayıdış çağırışları da eşidilir.
Əlbəttə, düşünmək olar ki, Ermənistan Minsk qrupunu danışıqlara cəlb etməklə, 25 ildən artıq müddətdə təkəbbürlə rədd etdiyi, indi isə əldən buraxılmış arzu kimi yanaşdığı danışıqlar paketinə qayıtmağa çalışır. Bu zaman, danışıqlar gündəliyini təcrübədə reanimasiya etmək mümkün olacaq, ya yox – bu haqda İrəvanda düşünən yoxdur.
İncikliyin tarixçəsi…
İlk baxışdan ağla gələn odur ki, Ermənistanda rusiyapərəstlikdən fərqli düşüncənin ola biləcəyini fikirləşmək çətindir. Hər halda, Cənubi Qafqazda Rusiyanın müttəfiqi məhz Ermənistandır. Onu «Rusiyanın forpostu» belə, adlandırırlar. Bu ölkənin təhlükəsizliyinə rəsmən Gümrüdəki Rusiya hərbi bazası cavabdehdir. Orada birgə quru qoşunları, həmçinin HHM sistemi də yaradılıb. Bundan başqa, yalnız neft, qaz və emal olunmamış almaza görə rüsumun tutulmaması Ermənistanın dövlət büdcəsinə ciddi fayda verir. Ekspertlər hesab edir ki, Ermənistan enerji daşıyıcılarını beynəlxalq qiymətlərlə alarsa, onun iqtisadiyyatı buna tab gətirə bilməz. Bundan başqa, Rusiya Ermənistanın Türkiyə və İranla sərhədlərinin mühafizəsini də öz üzərinə götürməklə, onu ciddi müdafiə xərclərindən də azad edir.
Lakin… Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı» bir məqamı birmənalı şəkildə ortaya qoyub: Ermənistanda antirusiya əhvalı nəinki var, hətta çox yüksəkdir. Əks təqdirdə, adı belə, Ermənistanın Aİİ və KTMT-ni tərk etməsini nəzərdə tutan «Yolk» («Çıxış») blokunun yürüşü Serj Sarqsyan rejiminin devrilməsi ilə nəticələnməzdi.
Ermənistanda Qərbin qrant paylayanlarının, ilk növbədə, Soros Fondunun fəallığını da unutmaq olmaz. Yaxud, qeyd edilməlidir ki, 2018-ci ilin yazında Ermənistanda seçicilər daha çox Paşinyanın lehinə yox, Serj Sarqsyanın əleyhinə səs veriblər. Və onlar öz seçimlərini Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Ermənistanın müharibəni uduzması və kapitulyasiya aktı imzalamasından sonra da təkrarlayıblar. Paşinyan özü isə tezliklə antirusiya ritorikasından imtina edərək, ümumiyyətlə, onun inqilabının xarici siyasi gündəliyinin olmadığını bildirirdi. Bu azmış kimi, o, görünməmiş addım ataraq, erməni istehkamçıları Rusiya hərbi missiyasının tərkibində Suriyaya belə, göndərib.
Amma burada hər şeyi Qərbin Soros Fondu kimi qurumlarının fəaliyyətinin üzərinə atmaq olmaz. Bu haqda Moskva və İrəvanda açıq danışmağı xoşlamasalar da, Ermənistanda hər zaman Kremldən ciddi inciklik olub və bu, indi də davam edir. Burada Rusiyaya hələ ötən əsrin 20-ci illərində Türkiyə ilə Qars və Moskva müqavilələrinin imzalanmasını hələ də bağışlaya bilmirlər. Çünki bu sənədlər ermənilərin Türkiyənin altı Şərqi Anadolu vilayətinə iddialarının üzərindən xətt çəkib. SSRİ illərində bu mövzunu qabartmamağa çalışırdılarsa, bu gün erməni politoloqlar və ekspertlərin fikirlərində az qala hər addımda «bolşeviklərlə kamalçıların sövdələşməsi» fikrinə rast gəlinir. 1977-ci ildə Stepan Zatikyanın başçılıq etdiyi terrorçuların Moskva metrosunda törətdikləri partlayış məhz bu müqavilələrə görə qisas aktı idi.
…və baş verməmiş «satqınlıq»
Ermənilərin Moskvadan incikliyi Ermənistanın 44 günlük müharibədəki məğlubiyyətindən sonra yeni impuls qazanıb. Erməni ekspertlər bir şeyi heç cür anlaya bilmirlər: Rusiya Azərbaycanın müharibəni udmasına necə imkan verə bilərdi?! Niyə Moskva müharibənin gedişinə Ermənistanın xeyrinə müdaxilə etmədi? Üstəlik, o, İrəvan üçün ağır şərtlərlə üçtərəfli bəyannaməyə də imza atdı!
Rusiyanın ünvanına «satqınlıq» ittihamlarına 44 günlük müharibə bitər-bitməz, rast gəlinməyə başlamışdı. Vəziyyət o şəddə çatmışdı ki, Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov məsələyə münasibət bildirmək məcburiyyətində qalmışdı: «Rusiya prezidenti birmənalı şəkildə bildirib ki, Moskva KTMT çərçivəsindəki öhdəliklərini unutmur. Kimsə müttəfiqimizin, Ermənistanın ərazisinə hücum edərsə, Rusiya, təbii ki, onu qorumaq üçün mümkün olan hər şeyi edəcək. Bunu Rusiya prezidenti deyir. Odur ki, belə sərzənişlər əsassızdır və haqsızlıqdır».
Dalğanın qarşısı alınıb. Əhval isə qalır. Bu gün bu əhval yenidən qazışır. Səbəb sərhədlərin delimitasiyası məsələsidir. Bu proses Ermənistanı bəzi ərazilərdən edir, onu üçtərəfli bəyannamənin tələblərinə əməl etmək, Zəngəzur dəhlizini açmaq və s. kimi məcburiyyətlərlə üz-üzə qoyur.
Daha bir problem Ermənistanın Rusiyadan həddindən artıq böyük gözləntilərinin olmasıdır. Bu, ilk növbədə, Ermənistanın siyasi spektrinin moskvapərəst sayılan, daha çox revanşist ideyalarla yaşayan hissəsinə aiddir. Aydındır ki, Moskva başqa ölkənin siyasətçilərinin fikirlərinə görə məsuliyyət daşıya bilməz və daşımamalıdır. Amma revanşizm məsələsi erməni ictimaiyyətində ciddi gözləntilər yaradır və bu dəfə də suallara Rusiya cavab vermək məcburiyyətində qalır. Ermənistanda əmindirlər ki, Moskvanın onların qarşısında xüsusi öhdəlikləri var. Məlum olduqda ki, Moskvada belə düşünmürlər, incikliklərin yeni mövsümü başlayır. Ermənistanın terror ənənələrini nəzərə alsaq, bu vəziyyət kifayət qədər təhlükəli xarakter də ala bilər. Üstəlik, Ermənistanda son antirusiya mitinqini «Milli-demokratik qütb»ün təşkil etdiyi məlumdur. Xatırladaq ki, bu, «Sasna srer» terror təşkilatının yaratdığı partiyadır. Keçmiş terrorçu isə olmur…

What lies beneath the burst of Russophobia in Armenia?
After the signing of the November 10, 2020 trilateral statement that ended the 44-day war between Azerbaijan and Armenia, the geopolitical realities of the entire region changed and the issue of Garabagh is no longer an international issue. Hikmet Hajiyev, Aide to the President of Azerbaijan, made this statement at the conference organised by the ADA University and dedicated to the anniversary of Azerbaijan's victory in the war. To add to Mr. Hajiyev’s statement, the status of Garabagh, the Kazan document, the Madrid principles, etc. are now worth considering from historical perspective only. Despite the long-standing talks about the return of the OSCE Minsk Group to the region, the post-conflict settlement is effective in the format developed after the 44-day war.
Also, there is a competition between the mediators within the group. This is the Russian President Vladimir Putin recently hinted at.
Putin's statement: what's behind the scenes?
Recently, at one of the meetings of the annual Valdai International Discussion Club, Vladimir Putin gave his own assessment of the conflict settlement process in Garabagh. He noted the wisdom of the leaders of Azerbaijan and Armenia, who stopped the bloodshed, and said: “The most important thing now is to handle the situation on the border. And nothing can be done in this field without the participation of Russia. I believe we do not need anyone else but the two sides and Russia. Why? It’s all about very simple and pragmatic things really. Because the maps showing the border lines between the Union republics as they were in place during the Soviet period are stored in the General Staff of the Russian army...”
Well, one may accuse the Russian president of trying to establish a monopoly on mediation services in the region. But in reality even the most desperate Russophobes can hardly challenge Mr. Putin's statement. Indeed, it’s Russia that keeps hold of the maps that make the delimitation of borders possible. Not France, the United States or, say, the Republic of Kiribati. This fact noticeably diminishes the popularity and attractiveness of possible alternative options for mediation. Moreover, it is unlikely that the bankrupt OSCE Minsk Group can compete with Russia.
But here's the weird thing. Armenia made an attempt to get ‘alternative mediators’ involved in the process of border delimitation. And they make regular calls in Yerevan to return to the talks under the Minsk Group umbrella.
We can assume that by pulling the Minsk Group into the negotiation process, Armenia expects to return to the proposals that it had arrogantly rejected for more than 25 years but now remembers as an unattainable dream. It doesn’t even care whether it is possible to revive this negotiation agenda in practice.
History of grudges...
Apparently, it is difficult to imagine in Armenia the existence of sentiments besides pro-Russian ones. It is Armenia that is Russia's ally in the South Caucasus. It is even called the ‘outpost of Russia’. It is the Russian military base in Gyumri that is officially responsible for the security of Armenia. There are joint groups of ground and air defense forces operating in Armenia. Moreover, thanks to zero duties on oil, gas, and rough diamonds, Yerevan receives considerable inflow of money to the state budget. Experts warn that the Armenian economy cannot afford the world prices for energy resources. Russia helps Armenia by freeing up significant power reserves due to taking on the protection of Armenian borders with Turkey and Iran.
But... Nikol Pashinyan's ‘shishlik revolution’ left no doubt that there are serious anti-Russian sentiments in Armenia. Otherwise, the march once organised by the Yelk (Exit) faction, meaning Armenia’s withdrawal from the EAEU and CSTO, would not have ended in the fall of Serzh Sargsyan’s regime.
We can also mention the activity of Western donors, especially the Soros Foundation in Armenia. In fact, the 2018 election shows that the Armenian population took to the polling stations to vote against Serzh Sargsyan rather than to support Pashinyan and his team. And they made the same choice even after Armenia led by Pashinyan lost the war and signed a capitulation statement in 2020. Pashinyan very quickly abandoned his anti-Russian rhetoric and made a few reassuring statements claiming that his revolution had no foreign policy agenda at all. Then he took an unprecedented step by dispatching a group of Armenian sappers to the Russian military mission in Syria.
Not all of these activities is a product of the Western influence on Armenia through foundations such as George Soros's Open Society. They prefer not to publicise it either in Moscow or in Yerevan, but there is still serious grudge against the Kremlin in Armenia. Armenians yet to forgive the Russian authorities for signing the Kars and Moscow treaties with Turkey back in the 1920s, which nullified the expectations of the Armenian elite to get six East Anatolian provinces from Turkey. Back in the Soviet period, they preferred not to focus on this topic, but today Armenian political scientists and experts often use expressions like ‘collusion of the Bolsheviks and Kemalists’. The signing of these agreements was the main motive of terrorists led by Stepan Zatikyan, who revenged in 1977 by exploding a bomb in the Moscow metro.
... and the ‘betrayal’ that did not exist
Resentment towards Moscow grew after Armenia’s defeat in the 44-day war. Armenian experts could not sink in how Russia allowed Azerbaijan to win the war?! Why didn't Russia side with Armenia in the war? And signed a trilateral statement with the most difficult terms for Yerevan!
Armenians began accusing Russia of ‘betrayal’ right after the 44-day war. The tension grew so much that the Spokesman of the Russian President, Dmitry Peskov, had to comment on the situation: “President of Russia clearly stated that Russia did not forget about its responsibilities in the CSTO. Naturally, Russia will do everything possible to protect its ally in case anyone attacks on the territory of an ally, on the territory of Armenia. President of Russia has already addressed this issue. Therefore, any criticism in this context is ungrounded and unfair.”
It helped to ratchet down the degree of tension. But sentiments remained. And today they are pumped anew amid discussions on border delimitation, meaning that Armenia has to part with some of its territories, fulfil the terms of the trilateral statement, allow access to the Zangezur Corridor, etc.
Another facet of the problem is Armenia's clearly overestimated expectations of Russia, supported by a group of pro-Russian Armenian politicians actively exploiting the idea of revenge.
Obviously, Moscow cannot and should not be held responsible for the statements of politicians in another country. But this back-and-forth trend focused on the revenge theme gives rise to quite understandable expectations in the Armenian society, which Russia has to address again. They believe in Armenia that Moscow has to fulfil some very special obligations to Yerevan. But when they realise that Russia’s view on this matter is different from that of Armenia, they start with a new batch of resentful statements against Moscow. Taking into account the well-preserved traditions of terror in Armenia, these statements can transform into very dangerous acts. After all, the last anti-Russian rally in Armenia was organised by the National Democratic Pole, which is a political party founded by the infamous Sasna Tsrer terrorists. Terrorist is always a terrorist.