Dünyanı ərzaq qıtlığı təhdid edir, ölkələrə ərzaq təhlükəsizliyini gücləndirmək tövsiyə olunur
Pandemiyanın təsiri altında qlobal iqtisadiyyatda tarazlığın pozulması, dayanıqlı logistik əlaqələrin qırılması, ABŞ və Avropa İttifaqındə bazara likvidlik daxiletmələrinin artması və bunun nəticəsində yaranan inflyasiya prosesləri və s. ərzaq bazarına yetərincə dağıdıcı təsir edib. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, əsas ərzaq məhsullarının qiymətlərinin bir ilə yaxındır ki, müşahidə olunan artımı dünyanın daha yoxsul və daha zəif inkişaf etmiş regionlarında aclıqla nəticələnib. Belə görünür ki, ərzaq bazarında qıtlıq illərlə davam edəcək. Yaranmış durumla bağlı Azərbaycanda idxalı əvəzləmənin artırılması, kənd təsərrüfatı istehsalının və emalının genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra addımlar müəyyən edilib.
Qiymətlərin rekord artımı
Koronavirus pandemiyasının başlaması və karantin məhdudiyyətlərinin tətbiqi ilə dünya ticarətində azalma və logistika əlaqələrinin kəsilməsi yaşansa da, ərzaq bazarında təklif artıqlığı inflyasiyanı müəyyən dərəcədə cilovlaya bildi. Ötən payızın sonuna qədər bazarda nisbi sakitlik qoruna bildi. Lakin elə həmin vaxtlarda ABŞ Federal Rezerv Sistemi, Avropa İttifaqının mərkəzi bankları və dünyanın bir sıra digər inkişaf etmiş ölkələrinin tənzimləyiciləri böhrandan çıxmaq, korporativ sektoru dəstəkləmək və istehlakçı aktivliyini artırmaq üçün iqtisadiyyata bir neçə trilyon dollar vəsait daxil etmişdilər. 2021-ci ilin birinci yarısında qlobal iqtisadiyyatın çarxını fırlamağa imkan verən ucuz pullar siyasəti bir sıra yan təsirlərə səbəb oldu, o cümlədən birjalara müşahidə olunan ajiotaj tələb, treyderlərin spekulyativ aktivliyi nəzərə alınmaqla, ərzaq bazarında tarazlığın pozulmasına gətirdi. Süni stimullaşdırılmış tələbin dəfələrlə artması təklifin azalmış səviyyəsini ötməyə başlayıb və bu ilin əvvəlindən ərzaq bazarında qiymətlərdə sabit artım meyli müşahidə edilib.
FAO-nun bu yaxınlarda açıqlanan «Ərzaq proqnozu» hesabatına görə, qlobal ərzaq idxalı 2021-ci ildə rekord həddə - 1,75 trilyon dollara çatacaq ki, bu da 2020-ci ilə nisbətən 14% çoxdur. BMT qurumunda bu, təkcə beynəlxalq bazarda ərzaq məhsullarının bahalaşması ilə deyil, həm də nəqliyyat xərclərinin 3 dəfə artması ilə izah olunur.
FAO-nun hesablamalarına görə, 2021-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında qlobal ərzaq qiymətləri indeksi 30%-dən çox artıb və ilin sonunadək bu, son 20 ilin rekordu ola bilər.
Dünyanın aparıcı mərkəzi banklarının yanlış dəyərləndirmələri sayəsində baş vermiş pul böhranı ABŞ, Avropa, Avstraliya və bir sıra digər iri istehsalçı ölkələrdə təbii fəlakətlər və məhsul qıtlığı ilə bağlı daha da ağırlaşıb. Nəticədə, Rusiya il ərzində bir neçə dəfə ixrac rüsumunu qaldırıb, buğdanın ixracı üçün kvota tətbiq etdi, Qazaxıstanda da taxıl bazarında müəyyən məhdudiyyətlər qeyd edildi. FAO-nun son hesabatına görə, bu ilin üç rübündə qlobal fors-major hallar nəticəsində əsas məhsulun - ərzaq buğdasının qiymətlərinin illik artımı 43,5%-ə çatıb.
Öz növbəsində «Cargill», «Cofco», «Viterra» və «Scoular» beynəlxalq şirkətlərinin ekspertləri hesab edirlər ki, qarğıdalı, soya və buğdanın qiymətlərində artım yaxın iki, bəlkə də, dörd il ərzində davam edəcək. Bu, xüsusilə, 2021-2022-ci illər mövsümündə yemə artan tələblə, istehlakın artması ilə və Çinin ərzaq ehtiyatı yığması, habelə daşınma xərclərinin kəskin artması ilə bağlıdır.
2021-ci ilin mart ayından müşahidə olunan neft qiymətlərinin artması taxıl və yağ bitkiləri bazarına da ciddi təzyiq göstərir: enerji resurslarının bahalaşması, demək olar ki, həmişə bioyanacaq (bioetanol və biodizel) istehsalı üçün istifadə olunan taxıl və yağ bitkilərinə tələbatı artırır. Görünür, bu meyil gələn il də davam edəcək.
Ərzaq ehtiyyatlarına qənaətli yanaşma
Bir sözlə, qlobal aqrar xammal bazarında bol və nisbətən ucuz ərzaq dövrü başa çatır. Bundan isə idxalı əvəz edən istehsal qurmağı bacarmayan və xarici təchizatdan asılı olan daha yoxsul ölkələr zərər çəkir. Bu ölkələrdə qiymət artımı ən çox dənli bitkilərə, heyvan mənşəli yağlara, bitki yağlarına və yağ bitkilərinə, ət və süd məhsullarına, şəkər və s. kimi əsas ərzaq məhsullarına təsir edib.
FAO-nun məlumatına görə, bu gün 811 milyon insan aclıqdan həddindən ağır vəziyyətə düşüb, 2 milyard insan qida mikroelementlərinin - vitaminlər, zülalların çatışmazlığından əziyyət çəkir, milyonlarla uşaq isə böyümənin geriləməsi və taqətdən düşmə, zəif qidalanmanın ölümcül formaları ilə üz-üzədir.
“Ümumilikdə, dünya əhalisinin, demək olar ki, 40%-i - 3 milyard insan sağlam qida ala bilmir. Koronavirus pandemiyası bu neqativi daha da artırdı, daha 140 milyon insan həyati vacib qidalara çıxışını itirdi”, - deyə BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş bildirib.
BMT aclıq və ərzaq çatışmazlığı probleminin həllini çağdaş kənd təsərrüfatı texnologiyalarının və qənaətcil suvarma sistemlərinin tətbiqində, yüksək məhsuldar bitkilərin hesabına məhsuldarlığın artırılmasında görür. Bütövlükdə, aqrar məhsullar istehsalının və emalının optimallaşdırılması, kənd təsərrüfatı xammalından ehtiyatlı istifadəyə nail olunması, qida israfının azaldılması vacib sayılır. Axı, bu gün dünyada ərzaq məhsullarının, təxminən, 14%-i məhsul yığımı və emal zamanı itirilir, daha 17%-i istehlakçıların evlərində, mağazalarda, ictimai iaşə şəbəkələrində xarab olur və ya zibilliyə atılır. Ən əsası isə, ərzaq bazarlarını şaxələndirmək, o cümlədən inkişaf etməkdə olan ölkələrdə idxalı əvəz edən istehsalı inkişaf etdirmək lazımdır. Bütün bunlar kənd təsərrüfatı məhsullarının həcmini artırmağa, ərzaq məhsullarının maya dəyərini aşağı salmağa, bir çox ölkələrin idxaldan sabit asılılığını azaltmağa imkan verəcək.
Azərbaycan: inflyasiyadan necə qaçmalı?
Qlobal qıtlıq və idxal olunan ərzaq məhsullarının qiymətlərinin artması problemi idxalı əvəzləmənin nisbətən yüksək səviyyəsinə (təxminən, 80%) baxmayaraq, bu il ərzaq məhsullarının qiymətində əhəmiyyətli artımın qeydə alındığı Azərbaycan üçün də çox aktualdır. “2021-ci ildə dünya bazarlarında ərzaq məhsullarının qiymətinin son 12 il üzrə ən yüksək səviyyəsi müşahidə olunur və idxal olunan ərzaq məhsullarının bahalaşması Azərbaycanda da hiss olunur”, - deyə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib.
Nazir onu da qeyd edib ki, idxal inflyasiyası amili həm də Azərbaycanda istehsal olunan məhsullara qiymət təzyiqi formasında özünü göstərir. O cümlədən istehsalında xaricdən gətirilən xammal, komponentlər, tara və qablaşdırmalardan istifadə olunan yerli mallar bahalaşır. Bu, xüsusilə xaricdən gətirilən yem və qida əlavələrinin, vitaminlərin, dərman preparatlarının istifadə olunduğu quşçuluq və heyvandarlıq sektorunda, ət emalı sahəsində özünü göstərir, makaron, qənnadı məmulatları, kolbasa məmulatları, süd məhsulları, bitki yağı, şokolad və şəkər istehsalında da xeyli bahalaşma qeydə alınıb ki, burada da xammal və maddələrin böyük bir hissəsi idxal edilir.
Bu günlərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov da bitki yağı və şəkərdə qiymət artımının nəzərəçarpacaq dərəcədə sürətləndiyini qeyd edib. AMB rəhbəri bu məhsulların bahalaşmasını qlobal tələbatın artımı, yanacaq, gübrə və logistika xərclərinin artması ilə izah edib. Onun fikrincə, Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin səviyyəsini yüksəltmək lazımdır və bunun üçün ən vacib şərt azad rəqabətin təmin edilməsidir. “Bahalaşmaya təbii amillər də təsir edir, lakin süni qiymət artımı var ki, bu da rəqabət rejimindəki mövcud problemlərlə bağlıdır. Biz burada azad rəqabəti təmin etməliyik”, - deyə Rüstəmov vurğulayıb.
Bununla yanaşı, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü, deputat Vüqar Bayramov hesab edir ki, dünyada bəzi məhsul növlərinin qıtlığının davam etməsi ehtimalı yüksəkdir və dünya bazarında inflyasiyanın səviyyəsi həm 2022-ci ildə, həm də sonrakı dövrdə yüksək olaraq qalacaq. O, qeyd edib ki, Azərbaycanda ərzaq idxalının xüsusi çəkisi hələ də yüksəkdir və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün ərzaq məhsullarının yerli istehsalının daha da artırılması, idxalı əvəzləmənin genişləndirilməsinə yönəlmiş yeni proqramların həyata keçirilməsi önəmlidir. Bunun üçün işğaldan azad edilmiş ərazilərin təbii potensialından istifadə etmək, subsidiya proqramları vasitəsilə fermerlərə dövlət dəstəyini genişləndirmək lazımdır. Həmçinin dövlət ehtiyatları üçün bəzi ərzaq məhsullarının tədarükünü artırmaq, ərzaqların mövsümi saxlanma imkanlarını yaxşılaşdırmaq lazımdır.
Xəbərdarlıq etmək və qorumaq
Əslində, son zamanlar Azərbaycanda kənd təsərrüfatı istehsalının genişləndirilməsinə yönəlmiş bir sıra stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçirilib. Fermer təsərrüfatlarının maliyyə dəstəyi ilə bağlı yeni proqramlar gerçəkləşdirilir, aqrar sığorta mexanizmləri tətbiq edilir, subsidiyalar sahəsində əsaslı islahatlar həyata keçirilir. Belə ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış “Elektron kənd təsərrüfatı” avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin məlumat bazasında 450 minə yaxın kənd təsərrüfatı istehsalçısı qeydiyyatdan keçib və iki il əvvəl qəbul edilmiş subsidiya qaydalarına uyğun olaraq, fermerlərə maliyyə dəstəyi üçün şəffaf və səmərəli mexanizmi yaradılaraq tətbiq edilib.
Bununla yanaşı, aqroparkların və iri taxılçılıq təsərrüfatlarının sayı artır. Bu cür klasterlər bitkiçilik sektorunda çox böyük səmərəlilik nümayiş etdirib, çünki böyük torpaq sahələrini kənd təsərrüfatı texnikası ilə emal etmək, gübrə vermək və qənaətcil suvarma üsullarını tətbiq etmək daha asan və ucuz başa gəlir. Öz növbəsində, iri emal müəssisələrinin aqroparklarla yanaşı yerləşdirilməsi təcrübəsi zavodları ucuz xammalla təmin etməyə və bununla da istehsal xərclərini azaltmağa imkan verir. Bir sözlə, yerli aqroparklar məhsuldarlığı artırmaqla və istehsalın maya dəyərini aşağı salmaqla daha rəqabət qabiliyyətli məhsulların istehsalına şərait yaradırlar.
Hazırda 43 iri kənd təsərrüfatı kompleksinin inkişafına özəl investisiyaların həcmi 1,2 milyard manatı ötüb, bütövlükdə, Azərbaycanın 32 rayonunda toplam 240 min hektar sahədə 50-dən çox aqroparkın yaradılması nəzərdə tutulur.
İqtisadiyyat Nazirliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında yeni aqroparkların və iri heyvandarlıq komplekslərinin yaradılması planları üzərində işləyir. Başqa məsələlərlə yanaşı, bu layihələr “ağıllı kənd təsərrüfatının” inkişafına, kompüterləşdirilmiş suvarma texnologiyalarının tətbiqinə, heyvandarlıq təsərrüfatlarının və emal fabriklərinin avtomatlaşdırılmasına, pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə etməklə nəzarət və tozlandırmanın təşkilinə və s. istiqamətlənib.
Belə layihələrdə Azərbaycan xarici tərəfdaşlar, o cümlədən BMT-nin profil strukturu - FAO tərəfindən dəstəklənir. Birgə işin ən mühüm tərkib hissələrindən biri də hökumətin 2019-cu ilin aprel ayında təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2019–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın gerçəkləşdirilməsinə yönəlib. Belə ki, hazırda hökumətin və BMT strukturunun iştirakı ilə yeddi layihə gerçəkləşdirilir. Və FAO ilə, demək olar ki, bütün son birgə müəssisələr əsasən kənd təsərrüfatı sektorunda məhsuldarlığı artırmaq və xərcləri azaltmaq məqsədi daşıyır. Beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, bu, istehsalçıları Azərbaycanda kənd təsərrüfatı istehsalının texnoloji baxımdan yenidən təchizatınə, innovasiyaların tətbiqinə və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasını stimullaşdıracaq.

World population to face food shortage. Countries warned to improve food security
The pandemic-driven imbalance in the global economy, disconnection of logistic ties, growth of money emission in the US and the EU and the resulting inflation, etc. had a very detrimental effect on the food market. According to the UN Food and Agriculture Organisation (FAO), the unprecedented rise in the cost of the basic food products during the last year caused famine in the poorest and most underdeveloped regions of the world. Apparently, the deficit in the food market will last for more than one year. Under the current circumstances, Azerbaijan has set a number of steps to increase import substitution and expand agricultural production and processing.
Record price increase
With the outbreak of the coronavirus pandemic and the introduction of lockdown restrictions, which led to a decline in global trade and disrupted the logistics systems, the excess supply in the food market restrained inflation to some extent. The market remained relatively calm until the end of last autumn. Then, however, the US Federal Reserve, EU central banks, and regulators in a number of other developed countries injected several trillion dollars into their economies to overcome the crisis, support the corporate sector, and increase consumer activity. The cheap-money policy, which made it possible to revitalise the global economy in 1H2021 caused a number of side effects. For example, a rush demand on stock exchanges, which, given the speculative activity of traders, caused an imbalance in the food market. The multiple increase in artificially stimulated demand began to exceed the decreased supply level leading to a steady upward trend in prices on the food market since the beginning of this year.
The volume of global food imports will hit a record $1.75 trillion in 2021, up 14% from 2020, as ported by the recently published FAO Food Forecast. FAO explains this phenomenon not only by the global rise in prices for food products, but also by a threefold increase in transport costs.
According to FAO estimates, in January-October 2021, the global food price index rose by more than 30%. By the end of the year, this may become a record for the last 20 years.
Provoked by the mistaken steps taken by the world's leading central banks, natural disasters and crop failures in the US, Europe, Australia, and a number of other major producing countries has worsened the monetary crisis. As a result, in 2021, Russia repeatedly raised the export duties and introduced quotas for the export of wheat. Certain restrictions on the grain market were also observed in Kazakhstan. According to a recent FAO report, as a result of the ongoing global force majeure, the annual growth rate of the price of food wheat reached 43.5%.
Experts of Cargill, Cofco, Viterra, and Scoular believe that the increase in prices for corn, soybeans, and wheat will continue in the next two, and possibly four years mainly due to further demand for feed in 2021-2022, increased consumption and accumulation rates of food supplies from China, as well as a sharp increase in transportation costs.
Rising oil prices observed since March 2021 negatively contributes to the grain and oilseeds market as well. Rising costs of energy resources almost always increases the demand for cereals and oilseeds used for the production of biofuels (bioethanol and biodiesel). Apparently, this trend will continue in the coming year as well.
Respect for products
Apparently, the period of relatively cheap food, abundance of agricultural raw materials available on the global market is coming to an end. This mainly affects the poorest countries, which have failed to develop import substitution production programs and still depend on external supplies. The largest increase in prices in these countries affected basic food products such as cereals, animal fats, vegetable oil, oilseeds, meat, dairy products, sugar, etc.
According to FAO, 811 million people around the world critically suffer from hunger, 2 billion - from micronutrient deficiencies, including vitamins and proteins, while the millions of children suffer from the retarded growth and wasting, deadly forms of malnutrition. “Overall, almost 40% of the global population, 3 billion people, cannot afford healthy food. The coronavirus pandemic has only deepened this trend, having added another 140 million people to the pool of those who lost access to essential food products,” UN Secretary General Antonio Guterres stated.
The UN sees the solution to the problem of hunger and food shortage in the introduction of modern agricultural technologies and economical irrigation systems, increasing yields due to highly productive crops. In general, it is necessary to optimise agricultural production and processing to achieve the prudent use of agricultural raw materials, to reduce food waste. Indeed, about 14% of food is lost during harvesting and processing, another 17% of food products deteriorates or ends up in trash bins of consumers, including shops and public catering networks. Most importantly, it is necessary to diversify food markets, including through the development of import-substituting industries in developing countries. All this will make it possible to increase the volume of agricultural products and to reduce the cost of food products, by diminishing the stable dependence of many countries on imports.
Azerbaijan: how to avoid inflation?
The problem of global deficit and the rising prices of imported food is very relevant for Azerbaijan. Despite the relatively high (about 80%) level of import substitution, a significant rise in food prices has been observed during the passing year. “2021 saw a record rise in food price indices globally over the past 12 years. Azerbaijan also feels the rise in the price of imported food products,” Minister of Economy of Azerbaijan, Mikayil Jabbarov, said.
Minister also noted that the imported inflation factor negatively contributes to the cost of products manufactured in Azerbaijan too. Domestic goods produced from the imported raw materials, components, containers, and packaging become more expensive. This is especially evident in sectors of poultry, livestock, and meat processing, which heavily use imported feed and food additives, vitamins, and medicines. A significant increase in prices has also been recorded in the production of pasta, confectionery, sausages, dairy products, vegetable oil, chocolates, sugar with a large share of the imported raw materials and ingredients.
Recently, the chairman of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), Elman Rustamov, also noted a noticeably accelerated rise in prices for vegetable oil and sugar. He explained this with the increase in global demand, increased costs for fuel, fertilisers, and logistics. Mr. Rustamov believes that it is necessary to increase the level of food security in Azerbaijan and to ensure free competition, which is the most important condition for this. “Natural factors also affect the rise in prices. But there is an artificial increase in prices due to problems existing in the competitive regime. We must ensure free competition in this area," Mr. Rustamov said.
A member of the parliamentary Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship, MP Vugar Bayramov, believes that it is highly likely that the world will continue to experience a shortage of some types of products, while the global inflation rate will remain high from 2022 onward. He noted that the share of food imports is still high in Azerbaijan. But to ensure food security, it is necessary to further increase the domestic production of food products, implement new programs to expand import substitution. It is therefore necessary to use the natural potential of territories liberated from the occupation, to expand state support to farmers through subsidy programs. It is also necessary to increase the purchase of some food products for state reserves and improve the possibilities of seasonal food storage.
Warn and secure
In fact, Azerbaijan has recently adopted a number of stimulating measures to expand the manufacturing of agricultural products, including new programs for financial support to farmers, insurance mechanisms, and fundamental reforms in the subsidy-provision programs. Thus, about 450,000 agricultural producers have been registered in the Electronic Agriculture database system developed by the Ministry of Agriculture. In line with the subsidy rules adopted two years ago, the a transparent and effective mechanism of financial support to farmers has been introduced.
At the same time, the number of agricultural parks and large grain-growing farms is increasing. Such clusters have demonstrated the greatest efficiency in the crop production sector, since it is easier and cheaper to process large land plots with agricultural machinery, apply fertilisers, and introduce economical irrigation techniques. Introduction of large processing companies coupled with agricultural parks makes it possible to provide plants with cheap raw materials, hence reducing production costs. By increasing the yield and reducing the cost of production, local agricultural parks can launch the production of more competitive products.
As of now, the volume of private investments in the development of 43 large agricultural facilities exceeds ₼1.2 billion introduced in 32 districts of Azerbaijan, while it is planned to create more than 50 agricultural parks on a total area of 240,000 hectares.
The Ministry of Economy and the Ministry of Agriculture are developing plans for the new agricultural parks and large livestock facilities in the Garabagh and East Zangezur economic regions. Among other things, these projects will support the development of ‘smart agriculture’ systems, introduction of computerised irrigation technologies, automation of livestock farms and processing plants, control and pollination using drones, etc.
Azerbaijan is supported by external partners, including the UN FAO. One of the most important components of this cooperation is focused on the implementation of the State Program for Ensuring Food Security in Azerbaijan in 2019-2025 approved by the government in April 2019. Thus, FAO provides the necessary support to Azerbaijan to develop seven projects in the country. Almost all recent joint ventures established with the FAO support are mainly focused on increasing productivity and reducing costs in the agricultural sector. According to international experts, this should encourage manufacturers to introduce new equipment and innovations and increase the competitiveness of agricultural production in Azerbaijan.