ANTİ-ARTIM KOALİSİYASI
Neftin qiyməti cüzi dalğalanmalarla hələ də bir barel üçün 80 dolların üzərində qalaraq, ixracatçılara əlavə gəlirlər gətirir, idxalçıların isə narahatlığına səbəb olur. Sonuncular neft məhsullarının, ilk növbədə, avtomobil yanacağının, aviasiya kerosininin və mazutun bahalaşmasından şikayətlənirlər. İri yanacaq istehlakçılarının narazılığı o yerə çatıb ki, ABŞ artıq OPEK+dan yumşalma gözləmədən, bir sıra ölkələrlə razılaşaraq, strateji ehtiyatlardan neft satışına başlamaq qərarına gəlib. Bu, neftin qiymətini aşağı salmaq üçün indiyədək görünməmiş bir addımdır, çünki neftin bahalaşması son vaxtlar inflyasiyanın önəmli dərəcədə artmasına səbəb olub.
Amerika demarşı
Noyabrın 23-də ABŞ prezidenti Cozef Bayden Strateji Neft Ehtiyatından (Strategic Petroleum Reserve, SPR) 50 milyon barel satmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb, bu addımını Çin, Yaponiya, Hindistan, Cənubi Koreya və Böyük Britaniya ilə koordinasiya edib.
O, qərarını neftin qiymətinin qalxması ilə Amerika istehlakçıları üçün benzinin qiymətinin artması ilə, eləcə də kommunal xərclərin artması ilə izah edib. "Həm istehlakçılar və həm də bizneslər bunun təsirlərini hiss edir, çünki dünya iqtisadiyyatının pandemiyadan sonrakı dirçəlməsi fonunda neft təklifləri tələbi ödəyə bilmir", - deyə ABŞ prezidenti bildirib.
Daha öncə, Ağ Ev rəhbəri OPEK+ ölkələrini neft hasilatını fəal şəkildə artırmağa çağırsa da, bu çağırışa cavab verən olmayıb. Yəni noyabrın əvvəlində neft çıxaran ölkələr daha öncə tutulmuş planı yerinə yetirmək və hasilatı nəzərdə tutulandan çox artırmamaq qərarına gəliblər. Yada salaq ki, söhbət COVID-19 pandemiyasının gur vaxtında qəbul edilmiş 9,7 milyon barel/sutka azalmanı neytrallaşdırmaq üçün OPEK+ ölkələrinin iyul ayından başlayaraq, neft hasilatının hər ay tədricən 400 min barel artırmasından gedir. Yeri gəlmişkən, alyans nazirlərinin növbəti görüşü dekabrın 2-nə planlaşdırılıb, görüşdə OPEK+ gələn ilin yanvarında neft hasilatını artırmaq barədə qərar qəbul etməli olacaq.
Bütünlükdə, ABŞ SPR-dən 50 milyon barel neft satmağı planlaşdırır, bunun 18 milyonu artıq Konqres tərəfindən təsdiqlənib. Yaxın aylarda birja prinsipi əsasında daha 32 milyon barel satılacaq - onlar ABŞ-ın strateji ehtiyatlarının toplandığı bütün dörd anbardan çıxarılacaq.
ABŞ Energetika Nazirliyi bəyan edib ki, dekabrda strateji neft ehtiyatından neft satışına başlayacaq.
Bununla yanaşı, Senatın Enerji və təbii ehtiyatlar komitəsinə rəhbərlik edən amerikalı demokrat senator Co Mançin deyib ki, Baydenin qərarı ABŞ-da uzaqgörməz enerji siyasətinin yaratdığı əsas problemi həll etməyəcək. “Mən prezident Baydeni yerli enerji daşıyıcılarının hasilatını artırmağa və «Keystone XL» boru kəməri ilə bağlı fikrini dəyişməyə, onun tikintisinə icazə verməyə çağırıram, çünki bu, ABŞ-a ən yaxın müttəfiqlərindən biri olan Kanadadan gündəlik 900 min barel neft nəqlini təmin edəcək”,- deyə C.Mançin bildirib.
Analoji addımlar
ABŞ-ın ardınca noyabrın 24-də Yaponiya hökuməti də dövlət ehtiyatında olan neftin bir hissəsini satmaq niyyətini təsdiqləyib. Baş nazir Fumio Kisida deyib: “Yaponiya qlobal neft bazarını sabitləşdirmək üçün ABŞ ilə birgə işləyir. Biz Yaponiya ehtiyatlarının səviyyəsini tənzimləyən qanunvericiliyi pozmadan ABŞ-la əməkdaşlıq edərək, neft ehtiyatlarımızın bir hissəsini satmaq qərarına gəldik”.
Yaponiyanın nə qədər neft satacağı barədə konkret göstərici yoxdur. Bildirilir ki, bu, ölkə istehlakının “bir neçə günü”nə uyğun olacaq. Hazırda dövlət ehtiyatları, təxminən, 145 günlük ehtiyacı ödəyir.
«Nikkei» qəzetinin məlumatına görə, Yaponiya öz ehtiyatından, təxminən, 4,2 milyon barel neft sata bilər. «Bloomberg» agentliyinin məlumatına görə, ölkədə neft istehlakının həcmi, təqribən, 3,3 milyon barel/sutka təşkil edir.
F.Kisida qeyd edib ki, hakimiyyət strateji ehtiyatları gələcəkdə artırmaq niyyətindədir. Böyük Britaniya öz ehtiyatlarından 1,5 milyon barel neft satmağı gözləyir. «Bloomberg»in məlumatına görə, Hindistan 5 milyon barel neft satır.
Həmçinin Hindistan da strateji neft ehtiyatlarını 5 milyon barel azaltmağa razılaşıb. "Hindistan dəfələrlə narahatlıq bildirib ki, neft istehsalçıları süni şəkildə neft təkliflərinin tələb səviyyəsindən aşağı olması ilə bağlı düzəliş edirlər ki, bu da qiymətlərin bahalaşmasına və sonda mənfi nəticələrə gətirib çıxarır", - deyə Neft və Təbii Qaz Nazirliyinin bəyanatında deyilir. Qurumdan bildiriblər ki, xammalın ehtiyatlardan çıxarılması “eyni vaxtda və digər əsas enerji istehlakçıları ilə məsləhətləşmələr əsasında həyata keçiriləcək”.
Qalan ölkələrin planları barədə məlumat yoxdur. Cənubi Koreya yalnız satış faktının mümkünlüyünü bildirib, amma həcmi qeyd etməyib. JLC konsaltinq şirkətinin məlumatına görə, Çinin ehtiyatlardan neft satışı ən azı 7,33 milyon barel təşkil edəcək.
Bununla yanaşı, Vaşinqton etiraf edir ki, strateji neft ehtiyatına aid neftdən istifadə qərarı yanacağın yüksək qiyməti probleminin dərhal həllinə gətirib çıxarmayacaq. “Lakin sonda bu, şübhəsiz ki, müsbət rol oynayacaq”, - deyə ABŞ prezidenti əminlik bildirib.
Dənizdə damla
ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi yeni koalisiyanı artıq anti-OPEK+ adlandırırlar.
«ING»in Əmtəə Bazarları Strategiya Bölməsinin rəhbəri Uorren Pattersonun fikrincə, başqa ölkələrlə razılaşdırılmış, təxminən, 71 milyon barellik toplam SPR satışı 1991-ci ildən bu yana ən iri həcm olacaq.
Bununla yanaşı, analitiklər neftin bir hissəsinin SPR-dən çıxarılması qərarını yanlış və səmərəsiz hesab edirlər, çünki bu, neft bazarına yalnız qısamüddətli təsir göstərə bilər. Gələcəkdə ölkələr istənilən halda öz strateji ehtiyatlarını artırmalı olacaqlar ki, bu da yalnız neftə tələbatı artıracaq və uyğun olaraq, yeni qiymət artımına səbəb ola bilər.
Bununla belə, ekspertlər ABŞ və OPEK+ arasında bazarda yeni titrəmələrə səbəb ola biləcək gələcək çəkişmələrin olacağını istisna etmirlər.
«Rystad Energy»nin baş neft analitiki Louza Dikson deyir ki, ehtiyatların əlaqələndirilmiş şəkildə satışa çıxarılması ABŞ-ın avqust ayından OPEK+ hasilatını artıra bilməyə nail ola bilmədikdən sonra vəziyyətə təsir etmək üçün “son ümidsiz səyidir”.
“Bugünkü tarixi, çox qeyri-adi olsa da, atılan addım OPEK+ üçün aydın ismarıcdır ki, o, qlobal neft bazarının səhnəsində tək aktyor deyil”, - deyə ekspert bildirir.
BBS analitikləri də SPR qərarını səmərəsiz hesab edirlər. “Brent” artıq itkilərin bir hissəsini geri qaytarır, çünki milli neft ehtiyatlarının razılaşdırılmış şəkildə sərbəst satılmasının bazara təsiri ekspertlərin ehtiyatlandığı qədər önəmli deyildi: gözlənilən 100 milyon əvəzinə 70 milyon barel (Hindistan, Çin, Yaponiya və Böyük Britaniya daha 20 milyon barel satılmasını planlaşdırır – “R+”).
"Bununla belə, “Brent”in və ya riskli aktivlərin artım potensialı tələbin və işgüzar aktivliyin bərpasına mane olan davamlı pandemiya və epidemioloji məhdudiyyətlər fonunda cilovlanacaq", - deyə onlar yazırlar.
Cavab addımı
İndi ABŞ və Cozef Bayden öz niyyətlərini açıq şəkildə elan etdikdən sonra bütün bazarın diqqəti OPEK+a yönəlib, o, yanvarda neft hasilatını daha 400 min barel/sutka artırmaq planını dekabrın 2-də təsdiqləyəcək. Belə bir qərar daha inandırıcıdır və biz əminliklə güman edə bilərik ki, alyans qətiliklə böyük artıma getməyəcək. OPEK+un planlaşdırılan hasilat səviyyəsinə əməl edib-etməyəcəyi və yeni “gerçəkliklər” üzündən ona aşağıya doğru düzəliş etməyəcəyi hələ aydın deyil. Alyans “rezerv ehtiyatı”nı nəzərə alaraq, neft bazarında təklifin artmasının qarşısını almaq üçün belə bir düzəlişlə razılaşa bilər. Bu, anti-OPEK+un gələcək fəaliyyətlərindən asılı olacaq. Bununla belə, anlaşma tərəfləri artıq bəyan ediblər ki, Birləşmiş Ştatlar və başqa ölkələr tərəfindən strateji ehtiyatların satışı mövcud bazar şəraitində əsassız hərəkətdir.
“Fitch» beynəlxalq reytinq agentliyinin təbii ehtiyatlar və xammal üzrə qrupunun baş direktoru Dmitri Marinçenko hesab edir ki, strateji ehtiyatların açılması qərarı “OPEK+un hasilatı artırma tempini yüksəltməsini, demək olar ki, qeyri-mümkün edir. OPEK+ hasilatın artım tempini azalda da bilər ki, bunu da Avropada yeni evə qapanmalar fonunda tələbin mümkün azalması ilə əlaqələndirə bilər", - deyə o vurğulayıb.
Bununla yanaşı, neft bazarının ən mühüm oyunçularından biri olan Rusiya böyük ehtimalla ABŞ-ın neftin qiymətini aşağı salmaq istəyinə müqavimət göstərəcək. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova ABŞ-ın “Şimal axını 2”yə qarşı yeni sanksiyalarını şərh edərkən deyib: “Birləşmiş Ştatlar Rusiyanın enerji resurslarının Avropa bazarına ixracı üçün bir əli ilə maneələr qurur və bunu çox ikiüzlü edir. O biri əlini uzadaraq, bizi və digər istehsalçı ölkələri dilə tutaraq - qiymətləri aşağı salmaq üçün daha çox neft çıxarın deyir“.
«ING Group»da düşünürlər ki, OPEK+ SPR satışını kompensasiya etməyə çalışaraq, potensial olaraq, istənilən növbəti hasilat artımını dondura bilər. “Bu, ABŞ-ı yalnız əlavə tədbirlər görməyə sövq edə bilər. Qiymətlər hazırkı səviyyələrə yaxın qalsa, OPEK+ hasilatı 400 milyon barel/sutka artırmaq planını davam etdirəcək. Ancaq görüş ərəfəsində qiymətlərin hər hansı səbəbdən 70 dollar/barel sərhədinə doğru irəlilədiyini görsək, onlar qərarı dayandıra bilərlər”, - deyə «ING Group»un analitiki Uorren Patterson deyir.
Beləliklə, anti-OPEK+un yaranması ilə neft bazarı yeni sınaqlarla üzləşir. Əgər əvvəllər neft hasil edən ölkələrin bütün səyləri artıq nefti bazardan çıxarmağa, tələbi kovidöncəsi səviyyəyə çatdırmağa və qiymətləri yüksəltməyə yönəlmişdisə, indi məsələ qiymətləri “canavarların tox və qoyunların sağ” olduğu hər kəsi qane edən səviyyəyə necə qaytarmaqdan ibarətdir. Əks halda, neft bazarında yeni qarşıdurmanın qarşısını almaq olmaz.

США задумали свой вариант противодействия высоким ценам на нефть
Стоимость нефти с небольшими колебаниями пока еще держится на уровне выше $80 за баррель, принося дополнительные доходы экспортерам и вызывая возмущение у импортеров. Последние жалуются на подорожание нефтепродуктов, в первую очередь автомобильного топлива, авиационного керосина и мазута. Недовольство крупнейших потребителей топлива дошло до того, что США, не дожидаясь благосклонности от ОПЕК+, по договоренности с рядом стран решили начать распродажу нефти из стратегических запасов. Это беспрецедентная попытка опустить цены на нефть, ощутимый рост которых за последнее время привел к значительному усилению инфляции.
Американский демарш
Президент США Джо Байден 23 ноября объявил о намерении продать 50 млн. баррелей из стратегического нефтяного резерва (Strategic Petroleum Reserve, SPR), скоординировав этот шаг с Китаем, Японией, Индией, Южной Кореей и Великобританией.
Он пояснил свое решение тем, что с ростом цен на нефть повышается и стоимость бензина для американских потребителей, а также растут счета на коммунальные услуги. «Как потребители, так и бизнес чувствуют на себе эти последствия, поскольку предложение нефти не успевает за ростом спроса в условиях восстановления мировой экономики от последствий пандемии», - заявил президент США.
Ранее глава Белого дома призвал страны ОПЕК+ активнее наращивать добычу нефти, но этот призыв не был услышан. В итоге в начале ноября нефтедобытчики приняли решение следовать уже намеченному плану и не увеличивать добычу больше, чем было запланировано. Напомним, что речь идет о постепенном наращивании с июля производства нефти странами ОПЕК+ на 400 тыс. б/с каждый месяц, чтобы нивелировать ограничения в 9,7 млн. б/с, взятые на себя в разгар пандемии COVID-19. Кстати, следующая встреча министров альянса запланирована на 2 декабря, когда ОПЕК+ надо будет принять решение о наращивании добычи нефти уже на январь будущего года.
В общей сложности Штаты планируют продать из SPR 50 млн. баррелей нефти, на 18 млн. из которых уже получено одобрение Конгресса. Еще 32 млн. баррелей будут проданы по биржевому принципу в ближайшие месяцы - их извлекут из всех четырех хранилищ, в которых сосредоточены стратегические резервы США.
Министерство энергетики США сообщило, что приступит к продаже нефти из стратегического нефтяного резерва уже в декабре.
Между тем американский сенатор-демократ Джо Манчин, возглавляющий комитет по энергетике и природным ресурсам Сената, заявил, что решение Дж.Байдена не урегулирует главную проблему, созданную недальновидной энергетической политикой в США. «Я продолжаю призывать президента Байдена увеличить производство энергоносителей на внутреннем рынке и изменить свое решение в отношении нефтепровода Keystone XL, позволив его строительство, поскольку это обеспечило бы поставки нефти в Штаты в объеме порядка 900 тыс. б/с из Канады, одного из наших ближайших союзников», - заявил Дж.Манчин.
И аналогичные действия
Вслед за США и правительство Японии 24 ноября подтвердило свои намерения продать часть нефти из государственного резерва. «Япония работает совместно с США над стабилизацией глобального нефтяного рынка, - заявил премьер-министр Фумио Кисида. - Мы приняли решение продать часть нефти из наших запасов в сотрудничестве с США, не нарушая при этом законодательства, регулирующего уровень резервов в Японии».
Конкретных данных о том, какой объем нефти реализует Япония, нет. Отмечается, что он будет соответствовать «нескольким дням» ее потребления в стране. В настоящее время государственные резервы покрывают потребности примерно на 145 дней.
По данным газеты Nikkei, Япония может продать порядка 4,2 млн. баррелей нефти из резерва. По расчетам агентства Bloomberg, объем потребления нефти в стране составляет около 3,3 млн. б/с. Ф.Кисида отметил, что власти намерены восполнить стратегические резервы в будущем. Великобритания предполагает продать 1,5 млн. баррелей нефти из своих резервов. Индия, по сведениям Bloomberg, реализует 5 млн. баррелей.
Также Индия согласилась высвободить 5 млн. баррелей нефти из стратегических запасов. «Индия неоднократно выражала опасения по поводу искусственной корректировки нефтепроизводителями предложения нефти ниже уровней спроса, что приводит к росту цен и вытекающим отсюда негативным последствиям», - говорится в заявлении министерства нефти и природного газа. Высвобождение сырья из резервов будет «происходить одновременно и в условиях консультаций с другими крупными потребителями энергоносителей», отметили в ведомстве.
Информации относительно планов остальных стран нет. Южная Корея заявила лишь о факте возможной продажи, не уточнив объем. Реализация нефти Китаем из резервов, по данным консалтинговой компании JLC, составит не менее 7,33 млн. баррелей.
При этом в Вашингтоне признают, что решение об использовании нефти из стратегического нефтяного запаса не приведет к мгновенному урегулированию проблемы высоких цен на горючее. «Однако в итоге оно обязательно сыграет положительную роль», - уверен президент США.
Капля в море
Новую коалицию во главе с США уже успели назвать анти-ОПЕК+.
По мнению главы подразделения по стратегии товарных рынков ING Уоррена Паттерсона, общий, согласованный с другими странами выпуск SPR в объеме около 71 млн. баррелей будет крупнейшим с 1991 года.
Вместе с тем аналитики считают решение о высвобождении части нефти из SPR неправильным и малоэффективным, оно может оказать лишь краткосрочное влияние на нефтяной рынок. В будущем странам все равно придется восполнять свои стратегические запасы, что только усилит спрос на нефть и, соответственно, может спровоцировать новый рост цен.
При этом эксперты не исключают возможных дальнейших трений между США и ОПЕК+, что может способствовать новой волатильности на рынке.
Главный аналитик по нефтяному сектору Rystad Energy Луиза Диксон говорит, что скоординированный выпуск резервов является «последней отчаянной попыткой США» повлиять на ситуацию, после того как они не смогли добиться наращивания добычи от ОПЕК+, к которой обращались с таким призывом с августа.
«Сегодняшний исторический, хотя и очень необычный шаг является четким посылом для ОПЕК+, что она является не единственным актером на сцене глобального нефтяного рынка», - говорит эксперт.
Аналитики BCS также считают неэффективным решение, связанное с SPR. Brent отыгрывает часть потерь, поскольку скоординированное высвобождение национальных запасов нефти оказалось не таким значительным, как опасались эксперты: 70 млн. баррелей (еще примерно 20 млн. планируют реализовать Индия, Китай, Япония и Великобритания. - R+) вместо ожидаемых 100 млн. «Тем не менее потенциал роста Brent или рисковых активов будет сдержан в свете неотступающей пандемии и эпидемиологических ограничений, которые мешают восстановлению спроса и деловой активности», - пишут они.
Ответный ход
Теперь, когда США и Co. публично заявили о своих намерениях, все внимание рынка приковано к ОПЕК+, которая должна 2 декабря утвердить план по увеличению в январе нефтедобычи еще на 400 тыс. б/с. Такое решение наиболее вероятно, и можно смело предположить, что на сверхплановое увеличение альянс точно не пойдет. Еще неясно, сможет ли ОПЕК+ придерживаться запланированного уровня добычи и не скорректировать его в сторону снижения в связи с новыми «реалиями». Альянс вполне может пойти на такую корректировку, чтобы избежать роста предложения на рынке нефти с учетом «резервных запасов». Это будет зависеть от дальнейших действий анти-ОПЕК+.
При этом участники сделки уже заявили, что открытие стратегических резервов Штатами и другими странами является неоправданным действием при текущих рыночных условиях.
Старший директор группы по природным ресурсам и сырьевым товарам международного рейтингового агентства Fitch Дмитрий Маринченко полагает, что решение распечатать стратегические резервы «делает почти невозможным сценарий, что ОПЕК+ увеличит темпы наращивания добычи». «ОПЕК+ может и снизить темпы роста добычи, мотивируя это возможным снижением спроса на фоне новых локдаунов в Европе», - считает он.
Между тем один из важнейших игроков нефтяного рынка Россия, судя по всему, будет противостоять желанию США снизить цены на нефть. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя новые санкции США против «Северного потока-2», заявила: «США одной рукой возводят барьеры, причем делают это весьма лицемерно, для экспорта российских энергоресурсов на европейский рынок, а другую руку протягивают, уговаривая нас и иные добывающие страны - качайте больше, чтобы сбить у себя цены».
В ING Group допускают, что ОПЕК+ потенциально может заморозить любое дальнейшее увеличение производства, чтобы попытаться компенсировать выпуск SPR. «Это может только подтолкнуть США к дальнейшим действиям. Если цены останутся близкими к текущим уровням, ОПЕК+, вероятно, продолжит реализацию своего плана по увеличению добычи на 400 млн. б/с. Однако если мы увидим, что цены движутся к границе $70 за баррель по какой-либо причине в преддверии встречи, они могут поставить решение на паузу», - считает аналитик ING Group Уоррен Паттерсон.
Таким образом, с появлением анти-ОПЕК+ рынку нефти грозят новые испытания. Если раньше все усилия нефтедобывающих стран были направлены на устранение излишков нефти с рынка, на повышение спроса к доковидному уровню и на рост цен, то теперь задача - как вернуть цены на уровень, при котором были бы и «волки сыты и овцы целы». В противном случае нового противостояния на рынке нефти не избежать.