Müxtəlif güc mərkəzləri Afrikada nüfuz dairəsi uğrunda fəal mübarizə aparırlar
Ötən onillik ərzində aşkar görünən, yaxın perspektivdə da davam edəcəyi aydın olan geosiyasi trendlər arasında Afrikada nüfuz dairəsi uğrunda mübarizə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Nəhəng xarici oyunçular iqtisadiyyatlarının rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün bu yoxsul qitənin təbii və əmək resurslarından mümkün qədər çox istifadə etməyə çalışır. Yalnız onu vurğulamaq kifayətdir ki, Afrika boksit, manqan, uran, müxtəlif nadir metallar, platin, koltan, kobalt və s. faydalı qazıntı yataqlarına görə dünya lideridir. Məlum olduğu kimi, sadalanan maddələrdən sənayenin ən qabaqcıl sahələrində geniş istifadə olunur. Keçmiş metropoliyalar üçün bu, Afrika bazarına «qayıtmaq» və ya orada möhkəmlənmək imkanıdırsa, digər nəhəng oyunçular bu yolla qitədə uzunmüddətli mövcudluğunu təmin etməyə, getdikcə bu mövcudluğu daha da genişləndirməyə çalışır. Bu, əsasən Çin, Hindistan, Rusiya, Türkiyə, BƏƏ və s. kimi dövlətlərə aiddir.
Son zamanlar bu oyunçuların əməlləri daha çox diqqət çəkməyə başlayıb. Bununla yanaşı, «Afrika uğrunda yarış»ın əsas iştirakçısının Çin olduğunu düşünmək yanlışdır. Mütləq göstəricilər bunun əksini sübut edir. Məsələn, Afrikada həyata keçirilən və birbaşa investisiyaların yatırıldığı layihələrin sayına görə, qitə iqtisadiyyatına ən çox sərmayə yatıran dövlətlər ABŞ, Fransa və Böyük Britaniyadır.
Koronavirus pandemiyası bütün dünyada olduğu kimi, Afrikaya da birbaşa investisiyaların həcminə mənfi təsir göstərib. BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının beynəlxalq investisiyalarla bağlı son hesabatında bildirilir ki, 2021-ci ilin iyununda Afrika iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların həcmi 2020-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 16% və ya 40 milyard dollar azalıb.
2021-ci ildə birbaşa xarici investisiyaların azalmasına xüsusilə resurslardan asılı ölkələrdə rast gəlinib. Səbəb qiymətlərin ucuzlaşması və enerji daşıyıcılarına tələbatın azalmasıdır. COVID-in yeni ştamlarının peyda olması və peyvəndləmənin ləng getməsi üzündən Afrikaya xarici investisiyaların axınında qeyri-sabitlik riski davam edir. Bununla yanaşı, xammala tələbatın gözlənilən artımı, qlobal tədarük zəncirinin restrukturizasiyası ilə bağlı yeni imkanların yaranması, aparıcı layihələrin təsdiqlənməsi 2022-ci ildə bu sahədə vəziyyətin yaxşılaşmasına yol aça bilər. Bu isə öz növbəsində, müxtəlif mərkəzləri rəqabət qaydalarını təkmilləşdirməyə sövq edir, qitədə nüfuz dairəsi uğrunda mübarizəni daha da sərtləşdirir.
Afrikada amerikan maraqları
Bu gün ABŞ Afrika qitəsi ölkələri ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı məsələsində şəksiz liderlərdən biridir. Bu işlərin koordinasiyası və həyata keçirilməsi ilə Birləşmiş Ştatların Afrika ilə iş idarəsi məşğul olur. Saxaradan cənubda 49 ölkə ilə bağlı ticarət və investisiya siyasətini bu qurum hazırlayır və bütün bu işlərə məhz o cavab verir.
Birləşmiş Ştatlardan Afrikaya birbaşa investisiya yatırılmasında pik 2014-cü ildə qeydə alınıb. Həmin il amerikalılar bu qitənin iqtisadiyyatına 69 milyard dollardan artıq investisiya qoyublar. Lakin pandemiyanın da təsiri ilə 2020-ci ilin sonunda bu məbləğ 47,5 milyard dollaradək azalıb. Hazırda Amerikadan Afrikaya birbaşa investisiya axını dünyanın istənilən digər bölgəsi ilə müqayisədə ən aşağı həddədir.
ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken son Afrika turnesi zamanı bildirib ki, onun hökuməti Afrikaya investisiya axınını artırmaq və bunu qəbuledilməz şərtlər irəli sürmədən etmək niyyətindədir. Bu bəyanatda Pekinin siyasətinə birbaşa eyham var. Məlum olduğu kimi, Çin tərəfdaş ölkələrə uzun müddətə borc verməklə, bundan təsir vasitəsi istifadə edir.
Blinkenin səfəri zamanı Dakarda 4 ABŞ şirkətləri ilə Seneqal arasında dəyəri 1 milyard dollardan artıq olan müqavilələr imzalanıb. Amerika tərəfi bildirir ki, bu razılaşmalar Vaşinqtonun qitə ölkələrində bazar infrastrukturu işinə şəffaf və dayanıqlı sövdələşmələrlə dəstək verdiyinin göstəricisidir.
«ABŞ investisiya yatırarkən ölkələri öhdəsindən gələ bilməyəcəkləri borc yükü ilə yükləmir», - deyə dövlət katibi bildirib. Hazırda Amerikanın regionla bağlı diplomatiyasının əsasını bu təşkil edir və bu, Vaşinqtonun Afrika istiqamətində şərti «müdafiə»dən «hücum» taktikasına keçdiyini göstərir.
Afrika üçün «qlobal qapı»
Avropa İttifaqı da bu istiqamətdəki fəallığına görə Amerikadan geri qalmır. Məsələn, 2021-ci ilin noyabrında Brüssel bir qlobal investisiya proqramının anonsunu verib. «Qlobal qapı» adlanan proqram 2027-ci ilədək nəzərdə tutulur və onun dəyəri 300 milyard avrodur. Layihə dünyanın üçüncü ölkələrində müxtəlif sahələrə, o cümlədən rəqəmsal texnologiya, iqlim və enerji, nəqliyyat, səhiyyə, təhsil, elmi araşdırmalar kimi sahələrə investisiyaların yatırılmasını nəzərdə tutur və Afrika burada vacib istiqamətdir. Avropa İttifaqı ilə Afrika İttifaqı təmsilçilərinin 2022-ci il fevralın 17-də keçirilməli olan sammitində «Qlobal qapı» proqramı çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın konturları müəyyənləşdirilməlidir.
Maraqlıdır ki, həmin dövrdə Aİ-yə sədrliyi Afrika qitəsində ənənəvi strateji maraqları olan Fransa edəcək. Paris Afrikadakı investisiyalarını qoruyub saxlamağa və şaxələndirməyə, hərbi-siyasi nüfuzunu gücləndirməyə çalışır. İndi o, bu işdə «Qlobal qapı» layihəsinin imkanlarına da arxalanacaq.
Avropa, şübhəsiz ki, Afrika iqtisadiyyatına yatırımların ümumi həcminə görə liderliyini qoruyub saxlayır. 2018-ci ildə Afrikaya birbaşa xarici investisiyaların həcminə görə 239 milyard avro ilə məhz o lider olub. Bununla yanaşı, Aİ bu qitənin inkişafı üçün göstərilən rəsmi yardımların həcminə görə də liderdir. 2018-2019-cu illərdə Avropa İttifaqı Afrikanın özəl sektoruna 17 milyard avro, nəhəng infrastruktur layihələrinin icrasına isə 5 milyard avro yardım edib. Elə həmin dövrdə Avropanın Dayanıqlı İnkişaf Fondu özəl fondlardan bu işlərə 24 milyard avrodan artıq vəsait cəlb edib, Avropanın dövlət inkişaf bankları isə Afrika qitəsinə birlikdə 30 milyard avrodan çox investisiya yatırıblar.
Qarşıdakı 7 ildə Aİ-nin «Qlobal qapı» adlı yeni maliyyələşdirmə alətinə uyğun olaraq, Afrika ölkələrinə və Saxaradan cənuba 26 milyard avronun ayrılması nəzərdə tutulur. Daha 12,5 milyard avro Şimali Afrika ölkələrinə yönəldiləcək. Hazırda Aİ çərçivəsində Afrika ölkələrində, Saxaradan cənubda və Şimali Afrikada milli və regional tədbirlər üçün əsas olacaq prioritetlər də müzakirə edilir. Özəl investisiyalar və Afrikanın suveren kreditləri üçün risklərin azaldılması bu kollektiv səylərin vacib elementi olacaq.
Çin «kəmər»inin Afrika sapması
Avropanın fəallığı ilə yanaşı, Çin də Afrika ilə bağlı iddialı hədəflərinə nail olmaq üçün yeni yanaşmalar seçir. Bununla yanaşı, Pekin üçün bu regionda siyasi məqsədlərinin olmadığını nümayiş etdirmək vacibdir. O, investisiyaları ilə Afrikanın bu və ya digər dövlətinin rəhbərliyinə təzyiq göstərməyə çalışmadığını ortaya qoymağa çalışır. Pekinin fəaliyyəti qlobal «Bir kəmər, bir yol» proqramının məntiqinə əsaslanır. Bu layihə müxtəlif səviyyəli əməkdaşlıq proqramları vasitəsi ilə optimal əlaqələrin qurulmasını nəzərdə tutur, miqyaslı infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasına əsaslanır. Bu mənada, ənənəvi Çin-Afrika əməkdaşlığı forumlarının təşkili maraqlıdır. Sayca səkkizinci belə forum 2021-ci il noyabrın 29-30-da Seneqalda keçirilib. Sammitdə Afrika dövlətlərinin liderləri və Çinin xarici işlər naziri Van İ iştirak ediblər. Bu, tərəflər arasında əməkdaşlıq prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi, yaxın perspektiv üçün iqtisadi-ticari və investisiya gündəminin müəyyənləşdirilməsi baxımından önəmli tədbir idi.
Xatırladaq ki, 2020-ci ilin sonuna Çinin Afrika ölkələrinə yatırdığı birbaşa investisiyaların həcmi 43 milyard dolları ötüb. Ötən illər ərzində Çin bu qitədə 3,5 mindən artıq şirkət yaradıb və investisiyaların böyük hissəsi özəl müəssisələrin payına düşür.
Əməkdaşlıq imkanları
Aİ və Çindən fərqli olaraq, Rusiya Afrika ölkələri üçün daha «məhdud» tərəfdaşdır. 2019-cu ildə Rusiya ilə bu qitə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi təxminən 20 milyard dollar təşkil edib. Bu, Afrikanın aparıcı xarici iqtisadi tərəfdaşları ilə ticarət dövriyyəsindən dəfələrlə azdır. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2020-ci ildə Çinlə Afrika ölkələri arasında ticarət dövriyyəsi həcmi 383,3 milyard dollar olub. Bununla yanaşı, hazırda Moskva qitədə möhkəmlənmək üçün əlində olan bütün iqtisadi alətlərdən istifadə edir. Məsələn, ruslar buna rəqabətdə üstün olan investisiya siyasəti (atom texnologiyası, neft sahəsi, alümin istehsalı və s.), həmçinin Afrika dövlətlərinin 20 milyard dollarlıq borcunun silinməsi ilə nail olmağa çalışır (sonuncu qərar 2019-cu ildə keçirilmiş ikitərəfli sammitdə elan olunub). Rusiya göstərmək istəyir ki, o, Afrikaya qitə ölkələrinin böyük dostu kimi «qayıdır» və burada Sovet İttifaqı dövrünə aid dost davranışına üstünlük vermək niyyətindədir. Fərq yalnız ondadır ki, bu gün «dost rejimlər» dedikdə, Rusiya investisiyalarını qəbul etməyə, onların təhlükəsizliyinə zəmanət verməyə hazır olan ölkələr nəzərdə tutulur.
Afrika iqtisadiyyatında toplanmış Rusiya investisiyalarının ümumi həcmi 17 milyard dollardır. Bununla yanaşı, 2022-ci ildə ikinci Rusiya-Afrika sammitinin təşkili planlaşdırılır. Toplantıda əməkdaşlığın prioritetləri müəyyənləşdirilməli, digər güc mərkəzləri ilə qiyabi rəqabətdə Moskvanın mövqeyini gücləndirməlidir. Bununla yanaşı, Rusiya investisiyaların daha çox həcminə deyil, effektivliyinə önəm verilməsini vacib sayır. Moskvada hesab edirlər ki, dünya bazarlarındakı rəqabətdə mövqelərin möhkəm olması üçün bu, daha önəmlidir.
Türkiyənin Afrika siyasətinin prioritetləri
Türkiyə Afrika ilə münasibətlərdə daha çox «hücum» strategiyasına üstünlük verən ölkələrdəndir. 2021-ci ilin noyabrında Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Qərbi və Cənubi Afrika ölkələrinin bir neçəsinə rəsmi səfərlər edib. Daha sonra müxtəlif ölkələrdən 29 nazirin, 4 regional təşkilatın nümayəndələrinin qatıldığı III Türkiyə-Afrika İqtisadi və Biznes Forumunda çıxış edib. Dekabrın 18-də isə İstanbulda daha bir və daha geniş tədbir təşkil olunub. Yenə də Afrika mövzusuna həsr edilmiş III Türkiyə-Afrika Tərəfdaşlığı Sammitində Afrikanın müxtəlif ölkələrindən 16 dövlət başçısı və 102 nazir iştirak edib. Forum çərçivəsində 2022-2026-cı illər üçün Fəaliyyət planı təsdiqlənib. Sənəddə yaxın illərdə Afrika qitəsində Türkiyənin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək layihələrin siyahısı da yer alıb.
2020-ci ilə olan məlumata görə, Türkiyə ilə Afrika arasında ticarətin həcmi 25 milyard dolları ötüb, Türkiyənin Afrika iqtisadiyyatına yatırdığı investisiyaların həcmi isə 7 milyard dollara çatıb. Bununla yanaşı, tərəflər arasında ticarət dövriyyəsi həcminin əvvəlcə 50, daha sonra 75 milyard dollaradək artırılması hədəflənir.
Türkiyənin Afrika istiqamətindəki xarici siyasətinin maraqlı cəhəti Afrika dövlətlərini «hazırkı beynəlxalq siyasi düzənin ədalətsizliyi ilə mübarizə»yə səfərbər etmək cəhdidir. Türkiyə prezidenti R.T.Ərdoğan üzvlərinin əhəmiyyətli hissəsinin məhz Afrikanı təmsil etdiyi BMT-də islahatların aparılmasını vacib sayır. Hesab olunur ki, onların Ankaranın bu mövqeyini dəstəkləməsi Türkiyənin təşəbbüslərinin qlobal səviyyəyə yüksəlməsinə yol aça bilər.
Bu gün Afrikada daha kiçik oyunçuların da fəallığı müşahidə edilir. Söhbət, ilk növbədə, iqtisadi imkanlarını şaxələndirməyə çalışan daha zəngin dövlətlərdən gedir. Məsələn, üzvlərinin əksəriyyətini Afrika dövlətlərinin təşkil etdiyi Qoşulmama Hərəkatının sədri Azərbaycan regionun aparıcı ölkələri, ilk növbədə, Şimali Afrika ilə dialoq qurmağa çalışır. Burada Misirlə Mərakeş Bakının ənənəvi tərəfdaşlarıdır. Misir hələ 2018-ci ildə özünün nəhəng layihələrinə, ilk növbədə, Süveyş kanalının inkişafına Azərbaycan investisiyalarının cəlbinə maraq göstərirdi. Eyni marağı Mərakeş hökuməti də ortaya qoyur. Lakin koronavirus pandemiyasının yaratdığı məhdudiyyətlər bu məqsədlərə çatılmasına mane olub.

Various centres of power actively compete for spheres of influence in Africa
Competition for the spheres of influence in Africa is of particular importance amid the obvious geopolitical trends of the past decades and are clearly visible in the future.
For major external players, Africa is a means to strengthen the competitive edge of their economies through the efficient use of the natural and manpower resources of the impoverished continent. It is enough to note that Africa is an absolute leader in reserves of bauxite, manganese, uranium, a number of rare metals, platinum, coltan, cobalt, and other fossil raw materials, which are widely used in the most advanced industries. For former metropolises, the current situation seems to be a chance to ‘return’ or strengthen their position in the African market, while for other major players it is a chance to create long-term bases of presence on the continent with a view to expanding this very presence. This mainly concerns countries such as China, India, Russia, Turkey, the UAE and so on.
Actions of these players have recently attracted increasing attention. It would be a mistake to think that it was only China that set the tone in the ongoing race for Africa. Absolute indicators suggest otherwise. Thus, the US, France and Great Britain are the most considerable investors in Africa in terms of the number of foreign direct investment (FDI) projects implemented on the continent.
The coronavirus pandemic and the subsequent global lockdown have had a negative impact on FDI rates around the world, specifically in Africa. According to the latest World Investment Report published by the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD), foreign direct investment in Africa in June 2021 decreased by 16%, or $40 billion, compared to the same period in 2020.
The decline in FDI in 2021 has been particularly severe in resource-dependent countries due to low prices and declining energy demand. Amid the slow vaccination campaign and the emergence of new COVID strains, significant risks remain associated with the volatility of foreign investment in Africa.
However, the expected growth in demand for commodities, new opportunities due to the restructuring of the global supply chain, approval of key projects, and the forthcoming finalisation of the Sustainable Investment Protocol under the African Continental Free Trade Area Agreement could lead to increased investment in 2022.
This, therefore, triggers the various power centres to improve their methods of competition, leading to a tougher struggle for spheres of influence on the continent.
American interests in Africa
The US is now one of the obvious leaders in promoting economic cooperation with the African countries. This policy is effectively coordinated through the US Office of African Affairs, which develops and is responsible for trade and investment policies with 49 sub-Saharan countries.
The American FDI to Africa peaked in 2014. However, during the 2020 pandemic, it fell to $47.5 billion. Currently, the US direct investment to Africa is smaller than to any other region of the planet.
On his latest African tour of the region, the US Secretary of State Anthony Blinken said his government intended to ensure that investment in Africa grows without creating unsustainable levels of debt. In fact, he hinted at the actions of Beijing, which uses long-term debt obligations of partner countries as an effective tool of influence. During Blinken's stay in Dakar, contracts worth more than $1 billion were signed between four US companies and the government of Senegal. The US described these deals as examples of Washington helping the African countries build market infrastructure through transparent and sustainable deals.
The US is investing "without burdening a country with a debt it cannot handle", said the US Secretary of State. This has been the key message of the US diplomacy in the region so far, which may indicate Washington's intention to move from a conventional 'defence' to a more offensive approach to Africa.
Global Gateway for Africa
The EU is trying to be just as active. In November 2021, Brussels announced a €300 billion global investment programme until 2027 called the Global Gateway. The project involves investments in various sectors, including digital technologies, climate and energy, transport, health, education and scientific research in the third world countries, where Africa is considered an important destination. A summit between the EU and the African Union slated for February 17, 2022 will define the contours of future cooperation under the Global Gateway programme.
Remarkably, during the same period the current EU presidency will be held by France, which has strategic interests on the African continent. Paris is trying to maintain and diversify its investments in Africa and to strengthen its politico-military influence, including through the Global Gateway programme.
Europe clearly holds the lead in total investment in the African economy, being the continent's largest investor with €239 billion in foreign direct investment in 2018. Collectively, the EU also remains the largest provider of official development assistance. During 2018-2019, the EU provided €17bn in aid to the African private sector, as well as €5bn for major infrastructure projects. Over the same period, the European Fund for Sustainable Development raised more than €24bn from private funds and European public development banks jointly invested more than €30bn in the African continent.
Over the next seven years, it is planned to provide €29bn to sub-Saharan Africa under the EU's new Global Gateway funding instrument. Another €12.5bn will go to North African countries. Priorities are also being discussed within the EU to form a foundation for national and regional interventions in sub-Saharan Africa and North Africa. Reducing risks to private investment and sovereign lending in Africa will be an important element of this collective effort.
The African facet of the Chinese Belt
In parallel with European engagement, China is also developing new approaches to materialise its own ambitious goals in Africa. At the same time, it is important for Beijing to demonstrate that it is not pursuing political objectives in the region and is not trying to influence the actions of political elites of particular states through investments. Beijing's interprets its actions through the logic of the global One Belt, One Road initiative, which offers optimal cooperation schemes with China through multi-level cooperation programmes and the implementation of large-scale infrastructure projects.
In this context, on November 29-30, 2021, the 8th traditional forum on China-Africa cooperation was held in Senegal. The summit was attended by African leaders and the Chinese Foreign Minister Wang Yi. This is one of the key events to identify current priorities for interaction between the parties and to set the near-term trade, economic, and investment agenda.
Remarkably, China's total direct investment in African states exceeded $43 billion by the end of 2020. Over the years, China has established more than 3,500 companies on the continent, with private enterprises accounting for most of the investment.
Horizons of cooperation
In contrast to the EU and China, Russia acts as a more modest partner for African countries. In 2019, Russia's trade with the continent was only about $20 billion, which is many times less than Africa's trade turnover with other foreign economic partners. By comparison, trade turnover between China and Africa in 2020 was $383.3 billion. Nevertheless, Moscow is now using all available economic tools to strengthen its reputation on the continent. In particular, by pursuing an investment policy based on competitive advantages (nuclear technology, oil and aluminium production, etc.), as well as writing off $20 billion of African debts, which was announced at a bilateral summit in 2019. Moscow makes it clear that it is returning to Africa as a great friend of African states and intends to pursue a friendly behaviour that was once demonstrated by the Soviet Union there. The only difference is that today ‘friendly regimes’ are seen as those states that are willing to accept and guarantee the security of Russian investments.
The total volume of accumulated Russian investments is estimated at $17 billion. Meanwhile, a second Russia-Africa summit is also planned for 2022. The intention is to define the current priorities of cooperation and to strengthen Moscow's competitive position in its rivalry with other power centres. Meanwhile, Russia insists not on the scale of investments, but on their efficiency in terms of strengthening the competitive position of Russia's leading companies in the world markets.
Turkish priorities in Africa
Turkey is one of those countries that opted for a more aggressive strategy towards Africa. In October 2021, the Turkish President Recep T. Erdogan paid an official visit to several West and Southern African states before addressing the 3rd Turkey-Africa Economic and Business Forum with 29 ministers from different countries and representatives of four regional organisations. On December 18, another, a more high-profile event with an African focus took place in Istanbul—the 3rd Turkey-Africa Partnership Summit. It was attended by 16 heads of state and 102 ministers from various African countries. Participants of the event approved the 2022-2026 Action Plan, which includes a list of projects to be implemented in Africa in the coming years with the support of Turkey.
As of 2020, Turkish-African trade turnover has exceeded $25 billion, while Turkish investments in Africa have increased to $7 billion. The goal is to increase the turnover indicator first to $50 billion and then to $75 billion.
A notable feature of Turkish foreign policy towards Africa is an intention to consolidate African countries' actions to "fight the injustice of the current political order". Turkish President calls for reform of the United Nations, which includes a significant number of African states. It is believed that their possible votes in support of the Turkish position may ensure the promotion of Turkish initiatives at the global level.
Smaller players are also actively looking at Africa. These are primarily more affluent states looking to diversify their economic opportunities.
In particular, Azerbaijan, the incumbent chair of the Non-Aligned Movement, the majority of whose members are African countries, seeks to engage in dialogue with the leading states of the region, most notably North Africa. Egypt and Morocco are Baku's traditional partners. Back in 2018, Egypt was counting on Azerbaijani investments in its major national projects, above all in the development of the Suez Canal. At the same time, the Moroccan authorities intended to attract Azerbaijani capital into their economy. However, the coronavirus pandemic and restrictive measures prevented these plans from happening.