Avropa İttifaqının Bakıdakı nümayəndəliyində Avropaya qaz nəqlinin artırılması məsələsi müzakirə edilib
Köhnə Qitədə qaz böhranı daha da güclənir. Bir tərəfdən üzləşdiyi qaz çatışmazlığına görə Rusiyanı günahlandıran Avropa İttifaqı, digər tərəfdən böhrandan çıxış yolları axtarır və alternativ təchizatçılarla fəal danışıqlar aparır.
Bu məsələ fevralın əvvəlində Bakıda da müzakirə olunub və görünən odur ki, tərəflər danışıqların nəticələrindən razı qalıblar.
Kimdir günahkar və nə etməli?
Bu yaxınlarda Avropa Komissiyasının (AK) rəhbəri Ursula fon der Lyayen öz açıqlamalarınının birində Rusiyanın qaz inhisarçısı “Qazprom”un biznes yanaşmasını “qəribə” sayıb və bildirib ki, böyük tələbə və rekord qiymətlərə baxmayaraq, şirkət “Avropaya qaz nəqlini artırmaqda maraqlı deyil”.
AK rəhbərinin sözlərinə görə, buna görə də Avropa İttifaqı etibarlı tərəfdaşlar axtarmalıdır. Yeri gəlmişkən, Rusiya qazı Aİ-yə gedən “mavi yanacağın” ümumi həcminin 40%-ni təşkil edir.
ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken isə öz növbəsində bildirib ki, ABŞ Avropaya tədarükün artırılması üçün iri yanacaq istehsalçıları ilə danışıqlar aparır.
İlk növbədə, söhbət mayeləşdirilmiş təbii qazdan (LNG) gedir. Yanvar ayında uzaq ölkələrdən tankerlərlə Avropaya LNG nəqli qonşu Rusiyadan boru kəmərləri ilə çatdırılandan çox olub. Üstəlik, yanacağın demək olar ki, yarısı ABŞ-dan gətirilib və uzun illərdən sonra ilk dəfə olaraq, ikinci aydır ki, Avropa ənənəvi olaraq Asiyanı təchiz edən Amerika qaz şirkətləri üçün əsas ixrac məkanına çevrilib.
Eyni zamanda, Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə nümayəndəsi Josep Borrelin sözlərinə görə, Aİ LNG idxalını genişləndirmək üçün Norveç, Qətər, Azərbaycan, Əlcəzair və digər ölkələrlə danışıqlar aparır. Hətta “mavi yanacağın” tədarükünün artırılması məsələsində ölkə hakimiyyəti ilə danışıqlar aparmaq üçün Azərbaycana birdən-birə iki Avropa komissarını (Kadri Simson və Oliver Varhelini) göndərdilər. Özü də, səfərin səbəbi özü tapıldı - Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) Məşvərət Şurasının (MŞ) nazirlərin illik toplantısı oldu. Danışıqlar çox uğurlu keçdi, əslində görüşün özü də bu dəfə Cənub Qaz Dəhlizi ilə bağlı ənənəvi müzakirələrdən kənara çıxdı. Daha çox Avropa qaz bazarının problemlərindən, bu problemlərin həlli və Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi kontekstində Azərbaycan qazının mümkün rolundan, eləcə də enerji səmərəliliyi, karbonsuzlaşdırma, yaşıl enerji, hidrogendən və bərpa olunan enerji mənbələrindən danışıldı.
İxrac artırılacaq
Ənənəvi olaraq fevral ayında Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi layihəsində iştirak edən ölkələrin və şirkətlərin görüşləri keçirilir. İndiki də istisna deyildi, yalnız ayın sonunda deyil, lap əvvəlində baş verdi. Tədbirin miqyasını həm iştirakçıların tərkibi (Avropa İttifaqının komissarları, ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Gürcüstan, İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, Xorvatiya və digər ölkələrin yüksək vəzifəli nümayəndələrinin iştirakı), həmçinin keçirilmə yerinin Gülüstan Sarayı olması göstərir. Keçən il pandemiya ilə bağlı iclas videokonfrans şəklində keçirilmişdi. Bu dəfə bütün maraqlı tərəflər üzbəüz görüşmək, problemlər spektrini detallı müzakirə etmək və qarşılıqlı istəkləri dinləmək qərarına gəlmişdilər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışına Cənub Qaz Dəhlizinin tammiqyaslı istismarının birinci ilinin nəticələrinə yekun vurmaqla başladı. Dövlət başçısı xüsusilə qeyd edib ki, layihə başa çatdıqdan sonra Azərbaycan beynəlxalq bazarlara, o cümlədən Avropa bazarlarına ixracı artıra bilib. Ötən il Azərbaycan 19 milyard kubmetr təbii qaz ixrac edib – bunun 8,5 milyardı Türkiyəyə, təxminən 7 milyardı İtaliyaya, qalanı isə Gürcüstan, Yunanıstan və Bolqarıstana nəql edilib.
“Əminəm ki, komandamızın üzvü olan Albaniya da öz qazpaylayıcı şəbəkəsini tamamlayan kimi Azərbaycan qazını əldə edəcək. İndi isə mən qaz alan ölkələrin bazarlarında Azərbaycan qazının payı ilə əlaqədar son məlumatlara baxanda görürəm ki, bu ölkələrin bəziləri qaz istehlakının 80 faizini, digərləri isə 15-20 faizini Azərbaycandan alırlar və bu göstəricilər artır. Çünki biz hasilatı artırmağı planlaşdırırıq”, - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Eyni zamanda, o qeyd edib ki, bu il ölkə ixrac həcmini artırmaq niyyətindədir, çünki “böyük potensial var, xüsusilə indi, qaz bazarındakı vəziyyətin sabit olmamasını nəzərə alaraq. Həmçinin qiymətlər də çox dəyişkəndir”.
İlham Əliyev Məşvərət Şurasının budəfəki iclasında iştirakçıların sayının ötən ildən çox olmasına diqqət çəkib.
“Yeni iştirakçılarımız var və bu da onu göstərir ki, yeni bazarlarda Azərbaycan qazına ehtiyac var. Biz hazırıq, çünki Azərbaycan həmişə beynəlxalq bazarlara enerji resurslarının etibarlı təchizatçısı olmuşdur. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi başa çatıb, bizim işimiz isə davam edir. Əminəm ki, biz yeni nəticələr əldə edəcəyik”,- deyə o vurğulayıb.
Avropa komissarı K.Simson Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropa İttifaqına göndərilən qazın artırılması istiqamətində səylərini vurğulayıb və layihənin özünü “Uğur salnaməsi” adlandırıb.
“Hamımız bu layihə zamanı dəf etdiyimiz çətinlikləri və maneələri yaxşı xatırlayırıq. Lakin bu gün hətta ən skeptik yanaşan insanlar onun baş tutmasına görə minnətdarlıq bildirir. Etibarlı, rəqabətcil və qəbul edilən qiyməti olan qaz Cənub-Şərqi Avropaya yol tapmaqdadır. Evlər qazla təchiz olunur, binalar isidilir və vətəndaşlar ehtiyac duyduğu enerjini alırlar. Artan enerji qiymətləri və sərt qaz təchizatı ilə dəhlizin rolu Avropa İttifaqı üçün heç vaxt görünməyən strateji əhəmiyyət kəsb edir. Fikrimizcə, Cənub Qaz Dəhlizi davamlı uğur hekayəsidir. Əlbəttə, bütün uğur hekayələri kimi, bu məsələ növbəti mərhələyə çıxır və biz baxmalıyıq ki, dəhliz öz ötürücülük qabiliyyətini artıra, yaxud hətta coğrafi baxımdan genişləndirə bilərmi? ” - deyə AK nümayəndəsi bildirib.
Avropa komissarı O.Varheli də Azərbaycanla enerji tərəfdaşlığının vacibliyini qeyd edib və Brüsselin Qərbi Balkanlara qaz nəqli məsələsində Bakı ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bəyan edib.
“Enerji keçidi zamanı enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi prioritet olaraq qalacaq. Ona görə də Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq böyük önəm kəsb edir. Biz Qərbi Balkanlara enerji təchizatı məsələsində əməkdaşlığa hazırıq. Qaz kömürdən uzaqlaşmaq və karbonsuz iqtisadiyyata keçməkdə əsas rol oynayır. Cənub Qaz Dəhlizi Avropanın enerji təhlükəsizliyi, o cümlədən yeni bazarlara, məsələn, Qərbi Balkanlara çıxmaq potensialı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə O.Varheli bildirib.
Qiymətlər artır, qaz lazımdır
Bütünlükdə, Avropa komissarları öz “ev tapşırıqları”nın öhdəsindən gəldilər – Azərbaycan qazının Avropaya ixracının artırılması məsələsi ilə bağlı öz mövqelərini və istəklərini Azərbaycan hakimiyyətinə çatdırdılar. Bununla yanaşı, Brüssel ümid edir ki, bu yaya qədər Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə qaz ixracı cari il üçün proqnozlaşdırılan 10 milyard kubmetrə çatacaq.
Bundan başqa, Avropanın bir il əvvəl üzləşdiyi və hələ də tam həll edə bilmədiyi problemlərə baxılsa, TAP-ın imkanlarının genişləndirilməsinin vacibliyi heç bir şübhə doğura bilməz, bu isə o deməkdir ki, bu məsələnin yekun həlli uzaqda deyil.
Yalnız məcburi bazar testindən keçmək qalır, amma indi nəticələrin müsbət olacağını əminliklə güman etmək olar. Üstəlik, həm Avropa, həm də ABŞ qəbul edir ki, qiymətlərin artması və enerji resurslarına yüksək tələbat fonunda Cənub Qaz Dəhlizinin önəmi daha yaxşı anlaşılır.
TAP-ın ildə daha 10 milyard kubmetr genişləndirilməsindən danışan K.Simson qeyd edib ki, hazırda bazar gözləntiləri ilə bağlı araşdırmalar aparılır və onun nəticələrinə görə, artıq “bu genişlənməni planlaşdırmaq” mümkün olacaq.
“Avropa Komissiyası olaraq, biz Cənub Qaz Dəhlizinin strateji əhəmiyyəti ilə bağlı fikirləri bölüşürük. Bu layihə enerji bazarında çətinliklərin yaşandığı, qiymətlərin artdığı bir vaxtda vacibdir. Biz digər boru kəmərlərində yaranmış çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün bu kəmərin genişləndirilməsini müzakirə edə bilərik”, - deyə K. Simson vurğulayıb.
Bakıda keçirilən ikitərəfli danışıqların bəzi təfərrüatlarını açıqlayan Avropa komissarı yaxın vaxtlarda “Şahdəniz” yatağından qaz hasilatının artırılmasının tərəfdarı olduğunu bildirib. “Biz, həmçinin, mövcud qaz kəmərinin, xüsusən də Qərbi Balkanlar istiqamətində ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə etdik”,- deyə o bildirib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun yekun nitqindən məlum olub ki, Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə nazirlər səviyyəsində görüşləri davam etdirəcək. Eyni zamanda, 8 il ərzində məhsuldar beynəlxalq platformaya çevrilən Məşvərət Şurası yalnız bir layihənin məsələlərinin müzakirəsi ilə kifayətlənməyəcək. Gündəliyə dünyanın enerji istehsalçılarını və istehlakçılarını maraqlandıran bütün məsələlər, o cümlədən enerji keçidi, bərpa olunan enerji mənbələri, dekarbonizasiya və iqlim dəyişikliyinə təsir edən amillər daxil ediləcək.
Bundan əlavə, Azərbaycan hökuməti P.Şahbazovun dili ilə Avropa Komissiyası ilə, həmçinin əlavə qaz həcmləri almaq, yaxud idxal və ixrac etmək istəyən ölkələrlə əməkdaşlığa, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafına kömək etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib.
Uzunmüddətli perspektiv
Məşvərət Şurasının iclası həm də Balkan regionu və Cənub-Şərqi Avropa ölkələri üçün Azərbaycan qazının alınması ilə bağlı plan və niyyətlərini elan etməyə yaxşı fürsət oldu. Siyahıya Bosniya və Herseqovina ilə yanaşı, Monteneqro və Bolqarıstan, Albaniya və Macarıstan, Moldova, Serbiya və Şimali Makedoniya da qoşulub.
Məsələn, Serbiya CQD vasitəsilə nəql edilən Azərbaycan qazını gələn ilin əvvəlində almağı gözləyir. Serbiya tərəfinin proqnozlarına görə, 2023-cü ildə Bolqarıstan-Serbiya qaz interkonnektoru (Bulgaria-Serbia Interconnector Gas Pipeline, IBS) istifadəyə veriləcək ki, bu da ölkəni Cənub Qaz Dəhlizi ilə nəql olunan qazla, eləcə də bir sıra başqa mənbələrdən gələcək qazla təmin edəcək. IBS-nin ötürmə qabiliyyəti ildə 1,8 milyard kubmetrdən çoxdur və onu 4 milyard kubmetrə qədər genişləndirmək mümkündür: “Beləliklə, təkcə Serbiyanın deyil, bütün regionun enerji təhlükəsizliyinə yüksək səviyyədə töhfələr veriləcək”,- Serbiya hökumətində qeyd edirlər.
Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto bildirib ki, hazırda Azərbaycan tərəfi ilə Macarıstanın yaxın illərdə Azərbaycan yataqlarından təbii qazı uzunmüddətli qaydada necə ala biləcəyi ilə bağlı müzakirələr aparılır. “Uzunmüddətli həllər lazımdır, çünki yalnız onlar sabitliyi təmin edir”,- deyə P. Siyarto vurğulayır.
Albaniyanın infrastruktur və energetika nazirinin müavini İlir Beytiya etiraf edib ki, Albaniya enerji təhlükəsizliyinin və daxili ehtiyacların təmin edilməsi məsələsində ciddi problemlərlə üzləşib. “Nəzərə alsaq ki, qaz digər mədən yanacaqlarından daha təmiz enerji mənbəyidir, qaz sektorunun inkişafı gündəmimizdə əsas yer tutur. Cənub Qaz Dəhlizi həm Albaniya üçün, həm də yaxın və uzunmüddətli enerji gələcəyi üçün çox yaxşı alternativdir. Biz bu dəyişiklikləri tam dəstəkləyirik, birgə plan və layihələrimizin həyata keçirilməsinə sadiqik”.
Rumıniyanın energetika naziri Vircil Daniel Popesku CQD-nin Balkanlara və Mərkəzi Avropaya genişləndirməsi barədə danışarkən, Rumıniya-Bolqarıstan interkonnektorunun işə salınması və BRUA layihəsinin Rumıniyanın planlarına daxil edilməsi barədə təklifini təkrarlayıb. “Bu, qaçırılmamalı olan böyük bir fürsət yaradır. Biz Avropanın enerji təchizatının sabitliyi üçün mühüm önəmə malik strateji qaz nəqli infrastrukturu olan CQD layihəsinin inkişafı üçün səyləri birləşdirməyə hazırıq”, - deyə Popesku vurğulayıb.
Şimali Makedoniyanın iqtisadiyyat naziri Kresnik Bekteşi isə bildirib ki, ölkənin qazlaşdırılması milli iqtisadiyyat üçün həlledici önəm daşıyır. Şimali Makedoniyada qaz kəməri sisteminin tikintisi üzrə işlər aparılır. Bu ilin birinci rübündə Şimali Makedoniyanı Cənub Qaz Dəhlizi ilə birləşdirəcək Yunanıstan interkonnektorun tikintisinə başlanması planlaşdırılır.
“Biz həmçinin şimal qonşumuz Serbiyaya qoşulmaq üçün interkonnektor layihəsinin tamamlanması üzərində işləyirik. Bundan əlavə, qazın Bolqarıstan və Albaniyaya ötürülməsi üçün interkonnektorların tikintisi nəzərdə tutulur”, - deyə nazir bildirib.
Şansı əldən verməmək
Hazırda qazın Avropaya ixracı “Şahdəniz” yatağından “Mərhələ-2” çərçivəsində təmin edilir. Azərbaycan rəhbərliyinin dəfələrlə səsləndirdiyi rəqəmləri, eləcə də yeni qaz yataqlarının kəşfiyyatı və işlənməsi planlarını nəzərə alsaq, əmin olmaq olar ki, Azərbaycan öz imkanlarından istifadə edərək Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlu fəaliyyətini təmin etmək vəzifəsinin öhdəsindən öz resursları ilə gələcək. Mövcud qazın böyük həcmləri, həmçinin Avropa bazarlarının Rusiya qazına alternativ tapmaq istəyi birlikdə TAP-ın gücünü iki dəfə artıraraq ildə 20 milyard kubmetrə çatdırmaq üçün investisiya cəlb inə güclü stimullar yaradır.
Buna baxmayaraq, bu sistemin daha cəlbediciliyi və səmərəliliyi üçün digər ölkələrin qaz ehtiyatları da lazım ola bilər. Bu, məsələn, TANAP vasitəsilə nəql edilən İsrail qazı, İran və ya Türkmənistan qazı ola bilər. Ancaq İsrail hələ də Avropaya ixrac məsələsini alternativ marşrut yaratmaqla həll etməyə çalışır, İran hələ də sanksiyalar altındadır. Türkmənistanın timsalında ən optimal variant Rusiyanın LUKOIL şirkətinin iştirakı ilə “Dostluq” yatağının işlənməsi üzrə Azərbaycan-Türkmənistan layihəsinin həyata keçirilməsi ola bilər. Layihə üzrə danışıqlar hələ də davam edir. Ümid edirik ki, Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə qabiliyyətinin iki dəfə artırılması ilə bağlı qərar qəbul edilən kimi “Dostluq”un reallaşdırılması ilə bağlı məsələlər öz həllini tapacaq. Bu, iki keçmiş rəqibin Avropaya qaz nəqlini artırmaq üçün səylərini birləşdirəcək.
“Türkmənqaz” Dövlət Konserninin rəis müavini Atamırat Çarıyev əmin edir ki, ölkənin Şərqi Avropa bazarının tələbatını ödəyəcək “mavi yanacağın” qərbə ixracını təşkil etmək üçün bütün texniki imkanları və resursları var. O, əmindir ki, Trans-Xəzər qaz kəməri Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verəcək əsas infrastruktur layihəsinə çevriləcək. Yalnız çox kiçik şey - bu neçə illik tərəddüddən sonra nəhayət, bu infrastrukturun yaradılması barədə qərar qəbul etmək qalır. Axı, xərclənməmiş vəsait həmişə ehtiyat kimi qalmır, bəzən də əldən verilmiş imkan sayılır.

На министериале ЕС в Баку обсудили вопросы увеличения поставок «голубого топлива» в Европу
Газовый кризис в Европе все еще набирает обороты. С одной стороны в адрес России звучат прямые обвинения в причинах дефицита газа, с которым столкнулся Европейский Союз, с другой - Старый Свет ищет выход из кризиса и активно ведет переговоры с альтернативными поставщиками.
В начале февраля переговоры по этим вопросам прошли и в Баку, и, кажется, стороны остались довольны их итогами.
Кто виноват и что делать?
Недавно в одном из своих заявлений глава Европейской комиссии (EK) Урсула фон дер Ляйен назвала «странным» способ ведения бизнеса российским газовым монополистом «Газпромом», который вопреки большому спросу и рекордным ценам на газ «не заинтересован в наращивании поставок топлива в Европу».
По словам главы ЕК, именно поэтому Евросоюзу нужно искать надежных партнеров. Российский газ, кстати, составляет 40% от общего объема «голубого топлива», идущего в ЕС.
Госсекретарь США Энтони Блинкен в свою очередь сообщил, что Соединенные Штаты ведут переговоры с основными производителями топлива об увеличении поставок в Европу.
В первую очередь речь идет о сжиженном природном газе (СПГ, LPG). В январе поставки LPG в Европу танкерами из далеких стран превысили поставки по трубопроводам из соседней России. Причем почти половину топлива привезли из США, и Европа впервые за долгие годы второй месяц подряд оказалась основным экспортным направлением для американских газовиков, традиционно снабжающих Азию.
В то же время, как заявил представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, ЕС ведет переговоры с Норвегией, Катаром, Азербайджаном, Алжиром и другими странами для расширения завоза СПГ. В Азербайджан даже командировали сразу двух еврокомиссаров (Кадри Симсон и Оливера Вархели) для проведения переговоров с властями страны по вопросу увеличения поставок «голубого топлива». Причем повод для визита нашелся сам - ежегодное министерское заседание Консультативного совета (КС) Южного газового коридора (ЮГК). Переговоры прошли весьма успешно, как, собственно, и само заседание, которое в этот раз вышло за рамки традиционных обсуждений, касающихся ЮГК. Все больше говорили о проблемах европейского газового рынка, о возможной роли в контексте решения этой проблемы азербайджанского газа и расширении ЮГК, а также об энергоэффективности, декарбонизации, «зеленой» энергии, водороде и возобновляемых источниках энергии.
Экспорт будет увеличен
Традиционно встречи стран и компаний, вовлеченных в проект «Южный газовый коридор», проходят в Баку в феврале. Нынешняя также не стала исключением, разве что состоялась не в конце, а в самом начале месяца. О масштабности самого мероприятия говорит как состав участников (комиссары Европейского Союза, высокопоставленные представители США, Великобритании, Турции, Грузии, Италии, Греции, Болгарии, Албании, Хорватии и других стран), так и место его проведения - Дворец «Гюлистан». В прошлом году заседание из-за пандемии состоялось в формате видеоконференции. На сей раз все заинтересованные стороны решили встретиться вживую, детально обсудить круг проблем и выслушать взаимные пожелания.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев начал свое выступление с подведения итогов первого года полномасштабной работы Южного газового коридора. В частности, глава государства отметил, что после завершения проекта Азербайджан смог увеличить экспорт на международные, в том числе европейские, рынки. В прошлом году Азербайджан экспортировал 19 млрд. кубометров природного газа - 8,5 млрд. в Турцию и почти 7 млрд. в Италию, а остальной объем - в Грузию, Грецию и Болгарию.
«Уверен, что Албания, являющаяся членом нашей команды, также будет получать азербайджанский газ, как только завершит свою газораспределительную сеть. (…) Знакомясь сейчас с последними данными относительно доли азербайджанского газа на рынках стран, покупающих газ, я вижу, что некоторые из них приобретают у Азербайджана 80%, а другие - 15-20% потребляемого газа, и эти показатели растут, потому что мы планируем увеличить добычу», - подчеркнул азербайджанский лидер.
При этом он отметил, что в текущем году страна намерена увеличить объемы экспорта, поскольку «есть большой потенциал, особенно сейчас, когда ситуация на газовых рынках нестабильна. В то же время меняются и цены».
Ильхам Алиев обратил внимание и на тот факт, что число участников нынешнего заседания Консультативного совета превысило прошлогоднее. «У нас есть новые участники, и это свидетельствует о том, что на новых рынках есть потребность в азербайджанском газе. Мы готовы, потому что Азербайджан всегда был надежным поставщиком энергетических ресурсов на международные рынки. (…) Проект «Южный газовый коридор» завершился, но наша работа продолжается. Уверен, что мы добьемся новых результатов», - подчеркнул он.
Еврокомиссар К.Симсон отметила усилия Азербайджана по увеличению газа, направляемого по Южному газовому коридору в Европейский Союз, сам же проект назвала «Летописью успеха».
«Все мы прекрасно помним преодоленные во время этого проекта трудности и препятствия. Однако сегодня даже самые скептически настроенные люди выражают признательность за реализацию этого проекта. Надежный, конкурентный, имеющий приемлемую цену газ находит путь в Юго-Восточную Европу. Дома обеспечиваются газом, отапливаются здания и граждане получают необходимую им энергию. Повышающиеся цены на энергию и газоснабжение обуславливают невиданную до сих пор стратегическую роль коридора для Европейского Союза. На наш взгляд, Южный газовый коридор - это история долгосрочного успеха. Сейчас этот вопрос выходит на новый уровень, и нам нужно посмотреть, сможет ли коридор увеличить свою пропускную способность или даже расшириться географически?» - констатировала представитель ЕК.
Еврокомиссар О.Вархели тоже отметил важность энергетического партнерства с Азербайджаном и заявил о готовности Брюсселя к сотрудничеству с Баку в вопросе поставок газа на Западные Балканы. «Обеспечение энергетической безопасности останется приоритетом во время энергетического перехода. Поэтому большое значение имеет стратегическое партнерство с Азербайджаном. Мы готовы сотрудничать в вопросе поставок энергии на Западные Балканы. Газ играет ключевую роль в отказе от угля и переходе на безуглеродную экономику. Южный газовый коридор имеет большое значение для энергетической безопасности Европы, включая его потенциал для выхода на новые рынки, к примеру, Западные Балканы», - указал О.Вархели.
Цены растут, нужен газ
В целом еврокомиссары с «домашним» заданием справились - довели до властей Азербайджана свою позицию и пожелания по вопросу увеличения экспорта азербайджанского газа в Европу. При этом в Брюсселе рассчитывают, что уже к текущему лету экспорт газа по Трансадриатическому газопроводу (TAP) достигнет проектных 10 млрд. кубометров в год.
Кроме того, судя по проблемам, с которыми столкнулась Европа еще год назад и пока не может окончательно решить, необходимость расширения пропускной способности TAP вряд ли может вызвать сомнения, а значит, окончательное решение этого вопроса уже не за горами.
Осталось только пройти обязательный рыночный тест, но уже сейчас можно смело предположить, что результаты будут положительными. Тем более что и в Европе, и в США признают, что на фоне роста цен и большого спроса на энергоресурсы значимость ЮГК воспринимается гораздо лучше.
К.Симсон, говоря о расширении TAP еще на 10 млрд. кубометров в год, отметила, что в настоящее время проводятся исследования рыночных ожиданий, по результатам которых уже можно будет «планировать это расширение».
«Как Европейская комиссия мы разделяем мнение о стратегической важности ЮГК. Этот проект важен в то время, когда рынок энергоресурсов испытывает сложности, а цены растут. Мы можем обсудить расширение этого трубопровода, чтобы преодолеть трудности, возникшие на других трубопроводах», - отмечает К.Симсон.
Раскрыв некоторые детали двусторонних переговоров, проведенных в Баку, еврокомиссар сообщила, что высказалась за увеличение в ближайшем будущем добычи газа с месторождения «Шахдениз». «Мы также обсуждали возможности расширения мощностей существующего газопровода и в особенности в направлении Западных Балкан», - сказала она.
Из заключительной речи министра энергетики Азербайджана Пярвиза Шахбазова стало ясно, что Азербайджан продолжит проведение министерских встреч по проекту ЮГК. При этом Консультативный совет, за 8 лет превратившийся в продуктивную международную платформу, не будет ограничиваться обсуждением вопросов одного проекта. Повестка дня будет состоять из всех вопросов, волнующих мировых производителей и потребителей энергоресурсов, включая также энергопереход,  возобновляемые источники энергии, декарбонизацию и факторы влияния на климатические изменения.
Кроме того, правительство Азербайджана устами П.Шахбазова подтвердило готовность к сотрудничеству с Еврокомиссией и странами, желающими приобретать дополнительные объемы газа или импортировать и экспортировать его, а также способствовать развитию Южного газового коридора.
Долгосрочная перспектива
Заседание КС стало также хорошей возможностью для стран Балканского региона и Юго-Восточной Европы озвучить планы и намерения по закупкам азербайджанского газа. Наряду с Боснией и Герцеговиной, Монтенегро и Болгарией, Албанией и Венгрией список желающих пополнили Молдова, Сербия и Северная Македония.
Сербия, к примеру, рассчитывает уже в следующем году получать азербайджанский газ, транспортируемый по ЮГК. По прогнозам сербской стороны, в 2023 году будет сдан в эксплуатацию болгарско-сербский газовый интерконнектор (Bulgaria-Serbia Interconnector Gas Pipeline, IBS), который и обеспечит страну газом, транспортируемым по Южному газовому коридору, а также из ряда других источников. Пропускная мощность IBS - более 1,8 млрд. кубометров в год с возможностью расширения до 4 млрд. «Таким образом, будет сделан высокий уровень вклада в энергетическую безопасность не только Сербии, но и всего региона», - отмечают в правительстве Сербии.
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил, что в настоящее время с азербайджанской стороной ведутся обсуждения того, каким образом в ближайшие годы Венгрия может получить природный газ в долгосрочной перспективе с азербайджанских месторождений. «Нужны долгосрочные решения, потому что только они обеспечивают стабильность», - отмечает П.Сийярто.
Заместитель министра инфраструктуры и энергетики Албании Илир Бейтия признал, что Албания сталкивается с серьезными проблемами в обеспечении энергетической безопасности и внутренних потребностей. «Учитывая, что газ является более чистым источником энергии, чем другие ископаемые виды топлива, развитие газового сектора занимает важное место в нашей повестке дня. Южный газовый коридор является очень хорошей альтернативой и для Албании, и для ближайшего и долгосрочного будущего энергетики. Мы полностью поддерживаем эти изменения и привержены реализации наших совместных планов и проектов».
Министр энергетики Румынии Вирджил Даниэль Попеску повторил свое предложение о включении румынско-болгарского интерконнектора и проекта Болгария-Румыния-Венгрия-Австря (BRUA) в план Румынии по расширению ЮГК на Балканы и Центральную Европу. «Это создает большие возможности, которые нельзя упускать. Мы готовы присоединиться к усилиям по развитию проекта ЮГК - стратегической газотранспортной инфраструктуры, имеющей решающее значение для стабильности энергоснабжения Европы», - подчеркнул Попеску.
Министр экономики Северной Македонии Крешник Бектеши заявил, что газификация страны имеет решающее значение для национальной экономики. В Северной Македонии идут работы по строительству газопроводной системы. В первом квартале этого года планируется начать строительство интерконнектора в Грецию, который соединит Северную Македонию с Южным газовым коридором. «Мы также работаем над завершением проекта строительства интерконнектора для подключения к нашему северному соседу, Сербии. Кроме того, планируется строительство интерконнекторов для подключения газа к Болгарии и Албании», - сказал министр.
Не упустить свой шанс
На данный момент экспорт газа в Европу обеспечивается в рамках Стадии-2 с месторождения «Шахдениз». С учетом неоднократно озвучиваемых руководством Азербайджана цифр, а также планов по разведке и разработке новых газовых месторождений можно быть уверенными, что Азербайджан за счет собственных ресурсов справится с задачей по обеспечению успешной деятельности ЮГК. Большие объемы доступного газа в сочетании с огромным желанием европейских рынков найти альтернативу российским поставкам создают весомые предпосылки для привлечения инвестиций с целью удвоения пропускной способности TAP до 20 млрд. кубометров в год.
Тем не менее для большей привлекательности и эффективности данной системы газовые ресурсы других стран будут совсем не лишними. Это вполне мог бы стать, к примеру, израильский газ с транспортировкой по TANAP, иранский или туркменский газ. Однако Израиль пока пытается решить вопрос экспорта в Европу за счет создания альтернативного маршрута, Иран все еще скован санкциями. В случае с Туркменистаном наиболее оптимальным вариантом может стать реализация азербайджано-туркменского проекта разработки месторождения «Достлуг» с участием российской компании «ЛУКОЙЛ». Переговоры по проекту еще ведутся. Хочется верить, что к моменту принятия решения об увеличении пропускной способности ЮГК в 2 раза вопросы, связанные с реализацией «Достлуг», будут сняты. Это объединит усилия двух бывших соперников по увеличению поставок газа в Европу.
Замглавы госконцерна Turkmengaz Атамырат Чарыев заверяет, что у страны имеются все технические возможности и ресурсы для организации экспортных поставок «голубого топлива» в западном направлении, что позволит удовлетворить нужды рынка Восточной Европы. Он убежден, что Транскаспийский газопровод станет ключевым инфраструктурным проектом, который осуществит важнейший вклад в энергобезопасность стран Европы. Остается только самая малость - решиться, наконец, на создание этой инфраструктуры после стольких лет колебаний. Ведь неизрасходованные средства - это не только резервы, но и упущенные возможности.