Avropa İttifaqının Bakıdakı nümayəndəliyində Avropaya qaz nəqlinin artırılması məsələsi müzakirə edilib
Köhnə Qitədə qaz böhranı daha da güclənir. Bir tərəfdən üzləşdiyi qaz çatışmazlığına görə Rusiyanı günahlandıran Avropa İttifaqı, digər tərəfdən böhrandan çıxış yolları axtarır və alternativ təchizatçılarla fəal danışıqlar aparır.
Bu məsələ fevralın əvvəlində Bakıda da müzakirə olunub və görünən odur ki, tərəflər danışıqların nəticələrindən razı qalıblar.
Kimdir günahkar və nə etməli?
Bu yaxınlarda Avropa Komissiyasının (AK) rəhbəri Ursula fon der Lyayen öz açıqlamalarınının birində Rusiyanın qaz inhisarçısı “Qazprom”un biznes yanaşmasını “qəribə” sayıb və bildirib ki, böyük tələbə və rekord qiymətlərə baxmayaraq, şirkət “Avropaya qaz nəqlini artırmaqda maraqlı deyil”.
AK rəhbərinin sözlərinə görə, buna görə də Avropa İttifaqı etibarlı tərəfdaşlar axtarmalıdır. Yeri gəlmişkən, Rusiya qazı Aİ-yə gedən “mavi yanacağın” ümumi həcminin 40%-ni təşkil edir.
ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken isə öz növbəsində bildirib ki, ABŞ Avropaya tədarükün artırılması üçün iri yanacaq istehsalçıları ilə danışıqlar aparır.
İlk növbədə, söhbət mayeləşdirilmiş təbii qazdan (LNG) gedir. Yanvar ayında uzaq ölkələrdən tankerlərlə Avropaya LNG nəqli qonşu Rusiyadan boru kəmərləri ilə çatdırılandan çox olub. Üstəlik, yanacağın demək olar ki, yarısı ABŞ-dan gətirilib və uzun illərdən sonra ilk dəfə olaraq, ikinci aydır ki, Avropa ənənəvi olaraq Asiyanı təchiz edən Amerika qaz şirkətləri üçün əsas ixrac məkanına çevrilib.
Eyni zamanda, Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə nümayəndəsi Josep Borrelin sözlərinə görə, Aİ LNG idxalını genişləndirmək üçün Norveç, Qətər, Azərbaycan, Əlcəzair və digər ölkələrlə danışıqlar aparır. Hətta “mavi yanacağın” tədarükünün artırılması məsələsində ölkə hakimiyyəti ilə danışıqlar aparmaq üçün Azərbaycana birdən-birə iki Avropa komissarını (Kadri Simson və Oliver Varhelini) göndərdilər. Özü də, səfərin səbəbi özü tapıldı - Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) Məşvərət Şurasının (MŞ) nazirlərin illik toplantısı oldu. Danışıqlar çox uğurlu keçdi, əslində görüşün özü də bu dəfə Cənub Qaz Dəhlizi ilə bağlı ənənəvi müzakirələrdən kənara çıxdı. Daha çox Avropa qaz bazarının problemlərindən, bu problemlərin həlli və Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi kontekstində Azərbaycan qazının mümkün rolundan, eləcə də enerji səmərəliliyi, karbonsuzlaşdırma, yaşıl enerji, hidrogendən və bərpa olunan enerji mənbələrindən danışıldı.
İxrac artırılacaq
Ənənəvi olaraq fevral ayında Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi layihəsində iştirak edən ölkələrin və şirkətlərin görüşləri keçirilir. İndiki də istisna deyildi, yalnız ayın sonunda deyil, lap əvvəlində baş verdi. Tədbirin miqyasını həm iştirakçıların tərkibi (Avropa İttifaqının komissarları, ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Gürcüstan, İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, Xorvatiya və digər ölkələrin yüksək vəzifəli nümayəndələrinin iştirakı), həmçinin keçirilmə yerinin Gülüstan Sarayı olması göstərir. Keçən il pandemiya ilə bağlı iclas videokonfrans şəklində keçirilmişdi. Bu dəfə bütün maraqlı tərəflər üzbəüz görüşmək, problemlər spektrini detallı müzakirə etmək və qarşılıqlı istəkləri dinləmək qərarına gəlmişdilər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışına Cənub Qaz Dəhlizinin tammiqyaslı istismarının birinci ilinin nəticələrinə yekun vurmaqla başladı. Dövlət başçısı xüsusilə qeyd edib ki, layihə başa çatdıqdan sonra Azərbaycan beynəlxalq bazarlara, o cümlədən Avropa bazarlarına ixracı artıra bilib. Ötən il Azərbaycan 19 milyard kubmetr təbii qaz ixrac edib – bunun 8,5 milyardı Türkiyəyə, təxminən 7 milyardı İtaliyaya, qalanı isə Gürcüstan, Yunanıstan və Bolqarıstana nəql edilib.
“Əminəm ki, komandamızın üzvü olan Albaniya da öz qazpaylayıcı şəbəkəsini tamamlayan kimi Azərbaycan qazını əldə edəcək. İndi isə mən qaz alan ölkələrin bazarlarında Azərbaycan qazının payı ilə əlaqədar son məlumatlara baxanda görürəm ki, bu ölkələrin bəziləri qaz istehlakının 80 faizini, digərləri isə 15-20 faizini Azərbaycandan alırlar və bu göstəricilər artır. Çünki biz hasilatı artırmağı planlaşdırırıq”, - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Eyni zamanda, o qeyd edib ki, bu il ölkə ixrac həcmini artırmaq niyyətindədir, çünki “böyük potensial var, xüsusilə indi, qaz bazarındakı vəziyyətin sabit olmamasını nəzərə alaraq. Həmçinin qiymətlər də çox dəyişkəndir”.
İlham Əliyev Məşvərət Şurasının budəfəki iclasında iştirakçıların sayının ötən ildən çox olmasına diqqət çəkib.
“Yeni iştirakçılarımız var və bu da onu göstərir ki, yeni bazarlarda Azərbaycan qazına ehtiyac var. Biz hazırıq, çünki Azərbaycan həmişə beynəlxalq bazarlara enerji resurslarının etibarlı təchizatçısı olmuşdur. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi başa çatıb, bizim işimiz isə davam edir. Əminəm ki, biz yeni nəticələr əldə edəcəyik”,- deyə o vurğulayıb.
Avropa komissarı K.Simson Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropa İttifaqına göndərilən qazın artırılması istiqamətində səylərini vurğulayıb və layihənin özünü “Uğur salnaməsi” adlandırıb.
“Hamımız bu layihə zamanı dəf etdiyimiz çətinlikləri və maneələri yaxşı xatırlayırıq. Lakin bu gün hətta ən skeptik yanaşan insanlar onun baş tutmasına görə minnətdarlıq bildirir. Etibarlı, rəqabətcil və qəbul edilən qiyməti olan qaz Cənub-Şərqi Avropaya yol tapmaqdadır. Evlər qazla təchiz olunur, binalar isidilir və vətəndaşlar ehtiyac duyduğu enerjini alırlar. Artan enerji qiymətləri və sərt qaz təchizatı ilə dəhlizin rolu Avropa İttifaqı üçün heç vaxt görünməyən strateji əhəmiyyət kəsb edir. Fikrimizcə, Cənub Qaz Dəhlizi davamlı uğur hekayəsidir. Əlbəttə, bütün uğur hekayələri kimi, bu məsələ növbəti mərhələyə çıxır və biz baxmalıyıq ki, dəhliz öz ötürücülük qabiliyyətini artıra, yaxud hətta coğrafi baxımdan genişləndirə bilərmi? ” - deyə AK nümayəndəsi bildirib.
Avropa komissarı O.Varheli də Azərbaycanla enerji tərəfdaşlığının vacibliyini qeyd edib və Brüsselin Qərbi Balkanlara qaz nəqli məsələsində Bakı ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bəyan edib.
“Enerji keçidi zamanı enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi prioritet olaraq qalacaq. Ona görə də Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq böyük önəm kəsb edir. Biz Qərbi Balkanlara enerji təchizatı məsələsində əməkdaşlığa hazırıq. Qaz kömürdən uzaqlaşmaq və karbonsuz iqtisadiyyata keçməkdə əsas rol oynayır. Cənub Qaz Dəhlizi Avropanın enerji təhlükəsizliyi, o cümlədən yeni bazarlara, məsələn, Qərbi Balkanlara çıxmaq potensialı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə O.Varheli bildirib.
Qiymətlər artır, qaz lazımdır
Bütünlükdə, Avropa komissarları öz “ev tapşırıqları”nın öhdəsindən gəldilər – Azərbaycan qazının Avropaya ixracının artırılması məsələsi ilə bağlı öz mövqelərini və istəklərini Azərbaycan hakimiyyətinə çatdırdılar. Bununla yanaşı, Brüssel ümid edir ki, bu yaya qədər Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə qaz ixracı cari il üçün proqnozlaşdırılan 10 milyard kubmetrə çatacaq.
Bundan başqa, Avropanın bir il əvvəl üzləşdiyi və hələ də tam həll edə bilmədiyi problemlərə baxılsa, TAP-ın imkanlarının genişləndirilməsinin vacibliyi heç bir şübhə doğura bilməz, bu isə o deməkdir ki, bu məsələnin yekun həlli uzaqda deyil.
Yalnız məcburi bazar testindən keçmək qalır, amma indi nəticələrin müsbət olacağını əminliklə güman etmək olar. Üstəlik, həm Avropa, həm də ABŞ qəbul edir ki, qiymətlərin artması və enerji resurslarına yüksək tələbat fonunda Cənub Qaz Dəhlizinin önəmi daha yaxşı anlaşılır.
TAP-ın ildə daha 10 milyard kubmetr genişləndirilməsindən danışan K.Simson qeyd edib ki, hazırda bazar gözləntiləri ilə bağlı araşdırmalar aparılır və onun nəticələrinə görə, artıq “bu genişlənməni planlaşdırmaq” mümkün olacaq.
“Avropa Komissiyası olaraq, biz Cənub Qaz Dəhlizinin strateji əhəmiyyəti ilə bağlı fikirləri bölüşürük. Bu layihə enerji bazarında çətinliklərin yaşandığı, qiymətlərin artdığı bir vaxtda vacibdir. Biz digər boru kəmərlərində yaranmış çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün bu kəmərin genişləndirilməsini müzakirə edə bilərik”, - deyə K. Simson vurğulayıb.
Bakıda keçirilən ikitərəfli danışıqların bəzi təfərrüatlarını açıqlayan Avropa komissarı yaxın vaxtlarda “Şahdəniz” yatağından qaz hasilatının artırılmasının tərəfdarı olduğunu bildirib. “Biz, həmçinin, mövcud qaz kəmərinin, xüsusən də Qərbi Balkanlar istiqamətində ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə etdik”,- deyə o bildirib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun yekun nitqindən məlum olub ki, Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə nazirlər səviyyəsində görüşləri davam etdirəcək. Eyni zamanda, 8 il ərzində məhsuldar beynəlxalq platformaya çevrilən Məşvərət Şurası yalnız bir layihənin məsələlərinin müzakirəsi ilə kifayətlənməyəcək. Gündəliyə dünyanın enerji istehsalçılarını və istehlakçılarını maraqlandıran bütün məsələlər, o cümlədən enerji keçidi, bərpa olunan enerji mənbələri, dekarbonizasiya və iqlim dəyişikliyinə təsir edən amillər daxil ediləcək.
Bundan əlavə, Azərbaycan hökuməti P.Şahbazovun dili ilə Avropa Komissiyası ilə, həmçinin əlavə qaz həcmləri almaq, yaxud idxal və ixrac etmək istəyən ölkələrlə əməkdaşlığa, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafına kömək etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib.
Uzunmüddətli perspektiv
Məşvərət Şurasının iclası həm də Balkan regionu və Cənub-Şərqi Avropa ölkələri üçün Azərbaycan qazının alınması ilə bağlı plan və niyyətlərini elan etməyə yaxşı fürsət oldu. Siyahıya Bosniya və Herseqovina ilə yanaşı, Monteneqro və Bolqarıstan, Albaniya və Macarıstan, Moldova, Serbiya və Şimali Makedoniya da qoşulub.
Məsələn, Serbiya CQD vasitəsilə nəql edilən Azərbaycan qazını gələn ilin əvvəlində almağı gözləyir. Serbiya tərəfinin proqnozlarına görə, 2023-cü ildə Bolqarıstan-Serbiya qaz interkonnektoru (Bulgaria-Serbia Interconnector Gas Pipeline, IBS) istifadəyə veriləcək ki, bu da ölkəni Cənub Qaz Dəhlizi ilə nəql olunan qazla, eləcə də bir sıra başqa mənbələrdən gələcək qazla təmin edəcək. IBS-nin ötürmə qabiliyyəti ildə 1,8 milyard kubmetrdən çoxdur və onu 4 milyard kubmetrə qədər genişləndirmək mümkündür: “Beləliklə, təkcə Serbiyanın deyil, bütün regionun enerji təhlükəsizliyinə yüksək səviyyədə töhfələr veriləcək”,- Serbiya hökumətində qeyd edirlər.
Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto bildirib ki, hazırda Azərbaycan tərəfi ilə Macarıstanın yaxın illərdə Azərbaycan yataqlarından təbii qazı uzunmüddətli qaydada necə ala biləcəyi ilə bağlı müzakirələr aparılır. “Uzunmüddətli həllər lazımdır, çünki yalnız onlar sabitliyi təmin edir”,- deyə P. Siyarto vurğulayır.
Albaniyanın infrastruktur və energetika nazirinin müavini İlir Beytiya etiraf edib ki, Albaniya enerji təhlükəsizliyinin və daxili ehtiyacların təmin edilməsi məsələsində ciddi problemlərlə üzləşib. “Nəzərə alsaq ki, qaz digər mədən yanacaqlarından daha təmiz enerji mənbəyidir, qaz sektorunun inkişafı gündəmimizdə əsas yer tutur. Cənub Qaz Dəhlizi həm Albaniya üçün, həm də yaxın və uzunmüddətli enerji gələcəyi üçün çox yaxşı alternativdir. Biz bu dəyişiklikləri tam dəstəkləyirik, birgə plan və layihələrimizin həyata keçirilməsinə sadiqik”.
Rumıniyanın energetika naziri Vircil Daniel Popesku CQD-nin Balkanlara və Mərkəzi Avropaya genişləndirməsi barədə danışarkən, Rumıniya-Bolqarıstan interkonnektorunun işə salınması və BRUA layihəsinin Rumıniyanın planlarına daxil edilməsi barədə təklifini təkrarlayıb. “Bu, qaçırılmamalı olan böyük bir fürsət yaradır. Biz Avropanın enerji təchizatının sabitliyi üçün mühüm önəmə malik strateji qaz nəqli infrastrukturu olan CQD layihəsinin inkişafı üçün səyləri birləşdirməyə hazırıq”, - deyə Popesku vurğulayıb.
Şimali Makedoniyanın iqtisadiyyat naziri Kresnik Bekteşi isə bildirib ki, ölkənin qazlaşdırılması milli iqtisadiyyat üçün həlledici önəm daşıyır. Şimali Makedoniyada qaz kəməri sisteminin tikintisi üzrə işlər aparılır. Bu ilin birinci rübündə Şimali Makedoniyanı Cənub Qaz Dəhlizi ilə birləşdirəcək Yunanıstan interkonnektorun tikintisinə başlanması planlaşdırılır.
“Biz həmçinin şimal qonşumuz Serbiyaya qoşulmaq üçün interkonnektor layihəsinin tamamlanması üzərində işləyirik. Bundan əlavə, qazın Bolqarıstan və Albaniyaya ötürülməsi üçün interkonnektorların tikintisi nəzərdə tutulur”, - deyə nazir bildirib.
Şansı əldən verməmək
Hazırda qazın Avropaya ixracı “Şahdəniz” yatağından “Mərhələ-2” çərçivəsində təmin edilir. Azərbaycan rəhbərliyinin dəfələrlə səsləndirdiyi rəqəmləri, eləcə də yeni qaz yataqlarının kəşfiyyatı və işlənməsi planlarını nəzərə alsaq, əmin olmaq olar ki, Azərbaycan öz imkanlarından istifadə edərək Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlu fəaliyyətini təmin etmək vəzifəsinin öhdəsindən öz resursları ilə gələcək. Mövcud qazın böyük həcmləri, həmçinin Avropa bazarlarının Rusiya qazına alternativ tapmaq istəyi birlikdə TAP-ın gücünü iki dəfə artıraraq ildə 20 milyard kubmetrə çatdırmaq üçün investisiya cəlb inə güclü stimullar yaradır.
Buna baxmayaraq, bu sistemin daha cəlbediciliyi və səmərəliliyi üçün digər ölkələrin qaz ehtiyatları da lazım ola bilər. Bu, məsələn, TANAP vasitəsilə nəql edilən İsrail qazı, İran və ya Türkmənistan qazı ola bilər. Ancaq İsrail hələ də Avropaya ixrac məsələsini alternativ marşrut yaratmaqla həll etməyə çalışır, İran hələ də sanksiyalar altındadır. Türkmənistanın timsalında ən optimal variant Rusiyanın LUKOIL şirkətinin iştirakı ilə “Dostluq” yatağının işlənməsi üzrə Azərbaycan-Türkmənistan layihəsinin həyata keçirilməsi ola bilər. Layihə üzrə danışıqlar hələ də davam edir. Ümid edirik ki, Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə qabiliyyətinin iki dəfə artırılması ilə bağlı qərar qəbul edilən kimi “Dostluq”un reallaşdırılması ilə bağlı məsələlər öz həllini tapacaq. Bu, iki keçmiş rəqibin Avropaya qaz nəqlini artırmaq üçün səylərini birləşdirəcək.
“Türkmənqaz” Dövlət Konserninin rəis müavini Atamırat Çarıyev əmin edir ki, ölkənin Şərqi Avropa bazarının tələbatını ödəyəcək “mavi yanacağın” qərbə ixracını təşkil etmək üçün bütün texniki imkanları və resursları var. O, əmindir ki, Trans-Xəzər qaz kəməri Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verəcək əsas infrastruktur layihəsinə çevriləcək. Yalnız çox kiçik şey - bu neçə illik tərəddüddən sonra nəhayət, bu infrastrukturun yaradılması barədə qərar qəbul etmək qalır. Axı, xərclənməmiş vəsait həmişə ehtiyat kimi qalmır, bəzən də əldən verilmiş imkan sayılır.

EU ministers discuss increasing gas supplies to Europe in Baku
The gas crisis in Europe is getting increasingly tense. On the one hand, they blame Russia for the gas shortage in the European Union. On the other hand, Europe is trying to solve the crisis by actively negotiating with alternative suppliers.
So another round of talks was held in Baku in early February, and the participants seem to have been satisfied with the result.
Who is to blame and what to do?
Ursula von der Leyen, President of the European Commission, called the way the Russian gas monopoly Gazprom does business "strange", as, despite strong demand and record gas prices, it is "not interested in increasing fuel supplies to Europe".
According to Leyen, this is why the EU needs to look for reliable partners. Russian gas, incidentally, accounts for 40% of the EU's total gas supplies.
US Secretary of State Anthony Blinken said his government was holding talks with major fuel producers to increase supplies to Europe.
One of such alternatives is liquefied natural gas (LNG). In January, LNG deliveries to Europe from distant countries exceeded the pipeline deliveries from neighbouring Russia. Nearly half of the volume came from the US, making Europe, for the first time in many years, the main export destination for US gas producers, traditionally supplying gas to Asia, for the second month in a row.
At the same time, Josep Borrell, the EU High Commissioner for Foreign Affairs and Security Policy, said the EU was holding talks with Norway, Qatar, Azerbaijan, Algeria and other countries to expand LNG imports. Two EU commissioners (Kadri Simson and Olivér Várhelyi) visited Azerbaijan to conduct negotiations with the government officials to increase the gas supplies to Europe. They took part in the annual ministerial meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Board (AB). The negotiations were very successful, as well as the summit itself, which this time went beyond the framework of traditional discussions on SGC. Participants have concentrated more on the problems of the European gas market, possible role of Azerbaijani gas in this context and the expansion of SGC, as well as the issues of energy efficiency, decarbonisation, green energy, hydrogen and renewable energy sources (RES).
Exports to be increased
Traditionally, meetings of the representatives of countries and companies involved in the SGC project take place in Baku in the end of February. This year was no exception, except that it took place right when the month started. Both the composition of participants (EU commissioners, high-ranking officials from the US, Britain, Turkey, Georgia, Italy, Greece, Bulgaria, Albania, Croatia and other countries) and the venue (Gulustan Palace) show the scale of the event. Last year's meeting was held online because of the pandemic. This time, all interested parties decided to meet in person to discuss the range of issues in detail and to listen to each other's wishes.
Azerbaijani President Ilham Aliyev began his speech by summarising the results of the first year of full-scale operation of the SGC pipeline. In particular, he noted that after the completion of the project Azerbaijan could successfully increase exports to international markets, including to European ones. Last year, for example, Azerbaijan exported 19 billion cubic metres (bcm) of gas (8.5bcm to Turkey, nearly 7bcm to Italy and the rest to Georgia, Greece and Bulgaria).
"I am sure that Albania, which is a member of our team, will also receive Azerbaijani gas as soon as it completes its gas distribution network... Looking at the latest data on the market share of Azerbaijani gas, I see that some countries buy 80% of gas from Azerbaijan and others only 15-20%. These figures are increasing as we are planning to increase production," Mr. Aliyev said.
He also noted that Azerbaijan intended to increase export volumes this year because "there is great potential, especially now, when the situation on the gas markets is unstable. Prices are changing too."
Ilham Aliyev also underlined that the number of the AB participants this year was higher than last year. "We have new participants, which shows that there is a demand for Azerbaijani gas in new markets. We are ready, because Azerbaijan has always been a reliable supplier of energy resources to international markets... The SGC project is over but our work continues. I am confident that we will achieve new results," Mr. Aliyev said.
Commissioner Simson praised Azerbaijan's efforts to increase the amount of gas supplied to the EU via the SGC, calling the project a Chronicle of Success.
"We all remember well the difficulties and obstacles we had to eliminate during the implementation of this project. Today, however, even the most sceptical people express their appreciation for the project. Reliable, competitive, reasonably priced gas is finding its way to south-eastern Europe. Homes are supplied with gas, buildings are heated, and citizens get the energy they need. Rising energy and gas prices determine the unseen strategic role of the corridor for the EU. We believe the SGC is a long-term success story. This issue is now moving to a new level and we need to check if the corridor can increase its capacity or even expand geographically," Ms. Simson said.
Commissioner Várhelyi also noted the importance of the energy partnership with Azerbaijan and declared Brussels' readiness to cooperate with Baku on gas supplies to the Western Balkans. "Ensuring energy security will remain a priority during the energy transition. Therefore, a strategic partnership with Azerbaijan is important. We are ready to cooperate on energy supplies to the Western Balkans. Gas plays an instrumental role in terms of abandoning coal and moving towards a carbon-free economy. SGC is important for European energy security, including its potential to reach new markets, such as the Western Balkans," Mr. Várhelyi said.
Rising prices and demand
In general, European Commissioners have done their 'homework' by communicating to the Azerbaijani authorities their position and wishes to increase Azerbaijani gas exports to Europe. Brussels expects that by this summer gas export through the Trans Adriatic Pipeline (TAP) will reach the projected annual capacity of 10bcm.
Furthermore, given the existing unsolved problems with gas supplies in Europe, the need to expand the TAP capacity is hardly in doubt, which means that final solution likely be adopted soon.
All that remains is a mandatory market test, but even now we can safely assume that the outcome of the test will be positive. After all, both Europe and the US recognise the increasing significance of SGC amid the rising prices and high demand for energy resources.
Referring to the expansion of TAP’s annual capacity by another 10bcm, EU Commissioner Simson noted it would be possible to schedule the expansion as soon as they get the results of studies on market expectations, which are currently underway.
"As the European Commission, we share the view on the strategic importance of SGC. This project is important amid the challenging energy market and rising prices. We can discuss the expansion of the pipeline to get rid of the difficulties associated with other pipelines," Ms. Simson noted.
Revealing some details of bilateral talks held in Baku, Ms. Simson also said that she supported the increase of gas production from the Shah Deniz field in the near future. "We also discussed possibilities for expanding the capacity of the existing gas pipeline, especially for the gas supplies to the Western Balkans," she said.
It was clear from the closing speech of the Azerbaijani Energy Minister Pärviz Shahbazov that Azerbaijan will continue to hold the SGC ministerial meetings in the future. In doing so, the Advisory Board, which has evolved over 8 years into a productive international platform, will not be limited to discussions on a single project. The agenda will be expanded to include all issues of concern to global energy producers and consumers, including also the issues of energy transition, renewable energy, decarbonisation and climate change.
In addition, on behalf of the government of Azerbaijan, Mr. Shahbazov confirmed their readiness to cooperate with the European Commission and countries interested in the purchase, import of export of additional quantities of gas, as well as in contributing to the development of the Southern Gas Corridor.
Long-term perspective
The SGC AP meeting was also a good opportunity for the Balkan and SEE countries to voice their plans and intentions to purchase Azerbaijani gas. In addition to Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Bulgaria, Albania, Hungary, Moldova, Serbia and North Macedonia joined the wish list.
Serbia, for example, expects to receive Azerbaijani gas transported via the SGC as early as next year. According to the Serbian side, the Bulgaria-Serbia Interconnector Gas Pipeline (IBS) will be commissioned in 2023 and will provide the country with gas transported via the SGC and a number of other sources. The annual throughput capacity of IBS is more than 1.8bcm, which can be expanded to 4bcm. "This will make significant contribution to energy security of both Serbia and the entire region," Serbian officials say.
Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó said discussions are underway with the Azerbaijani side on how Hungary can get long-term natural gas from Azerbaijani fields in the coming years. "Long-term solutions are needed, because only they ensure stability," Szijjártó said.
Albania's Deputy Minister of Infrastructure and Energy, Ilir Bejtja, acknowledged that Albania faced serious challenges in ensuring energy security and domestic needs. "Given that gas is a cleaner source of energy than other fossil fuels, we attach great importance to the development of the gas sector. SGC is a very good alternative for Albania in the near and long-term future. We fully support these developments and are committed to implementing our joint plans and projects," Mr. Bejtja said
Romanian Energy Minister Virgil Daniel Popescu reiterated his proposal to include the Romanian-Bulgarian Interconnector and the BRUA project in Romania's plans to expand the SGC to the Balkans and Central Europe. "This creates a great opportunity that should not be missed. We are ready to join the efforts to develop the SGC project, a strategic gas transmission infrastructure crucial to the stability of Europe's energy supply," Mr. Popescu said.
Minister of Economy of Northern Macedonia Kreshnik Bekteshi said that gasification of the country is crucial for the national economy. Construction of the gas pipeline system in Northern Macedonia is a work in progress. Construction of the interconnector to Greece, which will connect North Macedonia with SGC, is scheduled to start in 1Q2022. "We are also working on the completion of the interconnector project to connect to our northern neighbour, Serbia. In addition, we are also planning to launch the construction of interconnectors to deliver gas to Bulgaria and Albania," Mr. Bekteshi said.
Not to miss the chance
Presently, gas exports to Europe are provided through the Shah Deniz Stage II. Given the numbers repeatedly announced by the Azerbaijani leadership and the plans to explore and develop new gas fields, Azerbaijan will likely ensure the successful operation of SGC based on its own resources. Large volumes of available gas combined with the huge desire of European markets to find an alternative to Russian supplies, create a strong case for attracting investment to double the capacity of TAP to 20bcm annually.
Nevertheless, to make the system more attractive and efficient, it may well be necessary to attract gas resources from other countries. For example, Israeli gas transported via TANAP, or Iranian or Turkmen gas. However Israel is still trying to solve the problem of exports to Europe by creating an alternative route, while Iran is still under the sanctions. As to Turkmenistan, the best option could be the implementation of an Azerbaijani-Turkmen project to develop the Dostlug field with the participation of the Russian company LUKOIL. Negotiations on the project are still under way. We hope that by the time the decision is made to double the capacity of SGC, issues related to the Dostlug project will be resolved. This will combine the efforts of the two former rivals to increase gas supplies to Europe.
Atamyrat Chariyev, Vice-President of state concern Turkmengaz, assures that the country has all the technical capabilities and resources to organise export deliveries to Europe, hence making it possible to meet the demand in the Eastern European market. The Trans-Caspian Pipeline will be a key infrastructure project that will make a major contribution to energy security in Europe, Mr. Chariyev said. After so many years of hesitation, the only thing left is to finally decide to build this infrastructure. After all, unspent funds are not only reserves, but also lost opportunities.