«SÜLH PARTİYASI» AXTARIŞINDA
İrəvan Azərbaycanla postmünaqişə nizamlanması prosesinin qarantlarının maraqlarının üst-üstə düşdüyünü nəzərə almaya bilməz
Cənub Qafqazda postmünaqişə nizamlanması prosesi sürətlənir. Fevralın 7-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan, Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makron və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin iştirakı ilə videokonfrans formatında görüş keçirilib. Görüşdən sonra Makron ilə Mişel birgə yekun bəyanatla çıxış ediblər. Orada tərəflər arasında hələ Soçi və Brüsseldə keçirilmiş görüşlər nəticəsində formalaşmış «sülh gündəmi»nin bir çox maddələrinə uyğun fikirlər əksini tapıb. Söhbət həm Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasından, həm humanitar məsələlərin həllindən, həm də kommunikasiyaların, ilk növbədə isə Zəngəzur dəhlizinin açılmasından gedir. Gündəlikdəki məsələlər arasında itkin düşmüş şəxslərin taleyi məsələsi, ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi mövzular da var. Yeri gəlmişkən, Avropa Şurası azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsinə yardım göstərməyə hazırdır. Nəhayət, tərəflər arasında inamın gücləndirilməsi məsələsi də gündəmdədir.
Vasitəçilər – Rusiya ilə Avropa İttifaqı – nikbindirlər. Onlar mütəmadi olaraq bildirirlər ki, münaqişəni arxada qoymağın, birlikdə dinc gələcək qurmağın vaxtıdır.
Hər kəsə «müharibədən çıxmaq» təklif olunur
Sanki bu gün regionun «müharibədən çıxması» üçün bütün şərtlər və şanslar var. Ən ağrılı məsələ – Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxması və BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı qətnaməsinin yerinə yetirilməsinə Bakı birtərəfli qaydada, hərbi yolla nail olub. Vasitəçilər, ilk növbədə isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin «yol xəritəsi»ni ortaya qoyub: sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, kommunikasiyaların açılması, humanitar məsələlərin həlli. Bir sözlə, «müharibədən çıxış». Rusiya artıq sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasının həyata keçirilməsinə yardım etməyə hazır olduqlarını da bəyan edib. Yəni o, respublikalar arasında sərhədlərin daha dəqiq müəyyənləşdirilməsi üçün SSRİ Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının xəritələrini, GPS məlumatlarını təqdim etməyə, bir sözlə, bütün lazımi texniki yardımı göstərməyə hazırdır.
Azərbaycan da öz növbsində, mövqeyini ən yüksək səviyyədə ifadə edib: Bakı hərtərəfli sülh müqaviləsi üzərində işləməyə hazırdır və o, Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını, sərhədlərini delimitasiya və demarkasiya edilməsini istəyir.
Bəs, Ermənistan bu barışığa hazırdırmı?
«Sülh partiyası»: ümidlər və reallıqlar
İlk baxışdan İrəvan da nikbinliyə əsas verən mövqe nümayiş etdirir. Ölkə prezidentliyinə «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından namizəd Vaaqn Xaçaturyan Azərbaycanla sülhün yaradılmasına və Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılmasına tərəfdar olduqlarını bəyan edib. «Qonşularla sülh şəraitində yaşamaq mümkün və lazımdır. «Sülhə məcbur etmək» köhnəlmiş ifadədir. Hamımız anlamalıyıq ki, sülh yeganə yaşam və inkişaf yoludur. Məcbur etməklə nəyəsə nail olmaq mümkün deyil. Biz çox güclü olsaq belə, yenə də sülhə çalışmalıyıq», - deyə Ermənistan İctimai Televiziyasının məlumatına görə, o, bildirib.
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın parlamentdəki çıxışı da sanki nikbinliyə əsas verir: «Başımıza gələnlər faciə və özünü aldatmağın nəticəsidir. Reallığın gözünə dik baxmaq lazımdır. Bir-birimizlə açıq danışmalı, heç nəyi gizlətməməliyik».
Bunlardan əvvəl isə baş nazir Nikol Paşinyanın sözün əsl mənasında səs-küy yaratmış «Facebook» yayımı olub. O, çıxışında bir çox maraqlı detal açıqlayıb: Minsk qrupu çərçivəsində aparılmış danışıqlarda, əslində, nələrin müzakirə olunduğundan tutmuş, sələflərindən hansının nələrə razılıq verməsinə, ona hansı diplomatik irsin miras qaldığınadək. Eyni zamanda, Paşinyan hazırkı mərhələdə danışıqlar strategiyasını belə ifadə edib: «Gəlin, emosiyalarla rasionallığı qarışdırmayaq».
Bir tərəfdən düşünmək olar ki, Nikol Paşinyan və onun Ararat Mirzoyanın timsalında komandası erməni ictimaiyyətini tədricən sülhə hazırlayır, hər kəsi reallığın gözünə dik baxmağa, emosiyalarla məsələnin rasional tərəflərini fərqləndirməyə çağırır. Lakin bununla yanaşı, İrəvandan o qədər də nikbin sayılmayacaq «siqnal»lar da gəlir.
Razılığa gəlmək qabiliyyəti testi yenə iflasa uğradı
İlham Əliyev ilə Nikol Paşinyan arasında videokonfransın ardından Bakı ötən ilin noyabrında Kəlbəcər rayonu istiqamətində diversiya aktı törətməyə cəhd edən zaman saxlanılmış 8 ermənini İrəvana təhvil verib. Əvəzində Ermənistan Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş azərbaycanlılarla bağlı informasiyaları, o cümlədən onların kütləvi dəfn olunduğu yer haqda məlumatları Bakıya təqdim etməli idi. Lakin diversantlarını geri alan Ermənistan dərhal bunun qarşılığında hər hansı öhdəlik götürmədiyini bəyan edib. Artıq Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi məsələyə münasibət bildirib. Bakı dünya birliyini Ermənistana təzyiq göstərməyə çağırıb, bildirib ki, İrəvanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən imtinası «etik-mənəvi və beynəlxalq hüquq normalarının aşılmasıdır». Öz tərəfimizdən əlavə edək ki, bu, Ermənistanın razılığa gəlmək qabiliyyəti testinin növbəti iflasıdır. Bu vəziyyət isə, əlbəttə ki, nikbinliyə əsas vermir.
Xidmət dəftərçəsi, «söz oyunu» və «imic hər şeydir!»
Ekspertlər və müşahidəçilər Ermənistanda baş vermiş «kabab inqilabı»nın qələbəsindən dərhal sonra Paşinyanı «sülh partiyası»nın lideri adlandırmağa hazır idilər. Hər halda o, Xocalı soyqırımının təşkilində günahkar olan Robert Koçaryan və Serj Sarqsyandan fərqli olaraq, Azərbaycana qarşı təcavüzdə, azərbaycanlıların soyqırımında iştirak etməmişdi. Paşinyan Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın tərəfdarı sayılırdı. Ter-Petrosyan isə məlum olduğu kimi, vəzifəsini məhz Azərbaycanla kompromisə getmək çağırışından sonra itirib. Düşənbə görüşündən sonra hətta «Paşinyan adına sülh»ə ümidlər pik həddə çatmışdı. Lakin bir müddət sonra o, komandasına David Tonoyan kimi «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə»dən danışan, yaxud Azərbaycan şəhərlərinə raket zərbələrinin endirilməsi təklifinin sahibi oan Vaqarşak Arutunyan kimi «qırğı»ların cəlbinə başladı. Bu azmış kimi, «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» bəyanatının müəllifi də məhz N.Paşinyandır. O zaman danışıqlar prosesi məhz baş nazirin bu bəyanatından sonra tam iflasa uğramışdı. Nəhayət, hər şeyi öz adı ilə ifadə etsək, Ermənistan işğal etdiyi ərazini böyütmək üçün yeni müharibəyə məhz Paşinyanın dövründə başlayıb.
Halbuki, Nikol Paşinyan təşkil etdiyi «kabab inqilabı»nın qalib gəldiyi andan etibarən hər zaman sülhə razı olduğunu göstərən bəyanatlarla çıxış edib. Hər halda, müşahidəçilər onun bəyanatlarını belə qiymətləndirirdi. Lakin təəssüf ki, onun fikirlərində hər hansı konkretlik heç zaman müşahidə olunmayıb. «Rasional baxışlar»a çağırış edən baş nazir bu «rasional baxış»ın nədən ibarət olduğunu açıqlamır. O, hələ 44 günlük müharibə ərəfəsində bildirirdi ki, Qarabağ münaqişəsinin həlli Ermənistan, Azərbaycan və «Dağlıq Qarabağ» xalqlarını qane etməlidir. Bununla o, ictimaiyyətin alqışını qazansa da, danışıqlar prosesində istəyinə nail ola bilmədi: istədiyi nəticə nə olmalıdır – bunu Paşinyan dəqiqləşdirmədi.
İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı isə baş nazir Ermənistanın güzəştlərə hazır olduğunu, lakin hər şeyin Azərbaycanın hansı güzəştlərə gedəcəyindən asılı olduğunu deyirdi. O zaman Azərbaycanın dövlət başçısı artıq mövqeyini açıqlamışdı: Ermənistan qoşunlarını işğal altında qalan torpaqlardan çıxaracağı tarixi dəqiq şəkildə açıqlayarsa, Azərbaycan hərbi əməliyyatları dayandırmağa hazırdır. Lakin güzəştlərə hazır olduğunu deyən Paşinyan bununla bağlı heç bir qrafik təqdim etmirdi.
Bütün sadalananları nəzərə alsaq, ortaya sual çıxır: bəs, bu gün nə baş verir? İrəvan, həqiqətən, ictimai rəyi güzəştlərə hazırlayır, yoxsa yenə də heç bir reallığa əsaslanmayan nikbin bəyanatlar səsləndirir?
Bundan başqa, Bakı artıq İrəvanı Zəngəzur dəhlizinin açılması işini ləngitməkdə də ittiham edir. Ermənistanın sərhədlərin delimitasiyası ilə bağlı təklifini isə Bakı tamamilə əsaslı şəkildə rədd edib. İrəvan yenə də konkret iş əvəzinə, sərhədlərin «münaqişəli sərhəd» statusuna son qoyulması üçün qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsini təklif edir.
Bu gün Ermənistan 44 günlük müharibədən əvvəlki durumundan çox uzaqdır. Artıq ölkədə hərbi üstünlüklə bağlı xülyalar yoxdur. Üstəlik, indi onlar xarici dəstəyə də ümid edə bilmir. Nəhayət, hər bir razılaşmanın arxasında Rusiya ilə Aİ-nin zənaməti dayanır ki, İrəvan bunu da nəzərə almaya bilməz. İndi nikbinliyin xeyrinə olan yeganə arqument sülhün alternativsiz olmasıdır.

QUEST FOR PARTY OF PEACE
Yerevan cannot ignore the fact that Azerbaijan’s interests match those of external guarantors of post-conflict regulation
The post-conflict settlement in the South Caucasus is gaining momentum. On February 7, Azerbaijani President Ilham Aliyev held a videoconference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinian through the mediation of his French counterpart Emmanuel Macron and President of the EU Council Charles Michel. Macron and Michel issued a joint final statement after the meeting, which reiterated many of the points formulated in the ‘peace agenda’ during the multilateral meetings in Sochi and Brussels. These include the normalisation of relations between Azerbaijan and Armenia, humanitarian issues, and the unblocking of communications, primarily the access to the Zangezur Corridor. Leaders also discussed the fate of missing persons, progress with mine clearance, and the EU readiness to render assistance in this particular issue. Finally, confidence-building measures between the sides are also on the agenda.
Mediators (Russia and the EU) are optimistic. And they regularly confirm that it is time to leave the conflict behind and build a peaceful future together.
All parties are asked to end the war
It seems all the conditions and chances are available for improving the regional situation in the post-war period. Baku has unilaterally, by means of military and political tools, solved the most painful issue—the withdrawal of Armenian troops from the seized Azerbaijani lands and the implementation of the four ‘Garabagh resolutions’ of the UN Security Council. Azerbaijan has restored its territorial integrity and control over its state borders. Mediators, and primarily Russian President Vladimir Putin, outlined a new road map: delimitation and demarcation of borders, opening of communications, resolution of humanitarian issues. Russia has already expressed its readiness to assist with border delimitation and demarcation, including the provision of maps developed by the USSR General Staff, where the borders of union republics are the most detailed, GPS data and other technical assistance.
Azerbaijan has repeatedly stated that it was ready to work on a full-fledged peace treaty, was interested in normalising relations with Armenia, including the delimitation and demarcation of borders.
But is Armenia ready for reconciliation?
The Peace Party: hopes and reality
It may seem that Yerevan also provides good reasons for optimism. Vahagn Khachaturyan, the presidential candidate from the ruling Civil Contract Party, advocated peace with Azerbaijan and relations with Turkey. "One can and should live only in peace with neighbours. The thesis of ‘forcing [someone] to peace’ is outdated. We must all realise that peace is the only form of development and life. Nothing can be achieved by coercion. Even if we are very strong, we should still strive for peace," Khachaturyan said on Armenia’s Public Television.
Ararat Mirzoyan, the Armenian Minister of Foreign Affairs, gave some reason for optimism in his speech to the Armenian National Assembly: "The disaster that we suffered was a result of great self-deception. We need to face reality, speak to each other frankly, without hiding anything."
Earlier, Nikol Pashinyan held a sensational conference on his Facebook account. He revealed many intriguing details, including the real scope of the Minsk Group talks, issues that his predecessors had agreed, the diplomatic legacy he inherited, and so on. Among other things, he outlined his negotiating strategy for the current stage of the post-conflict settlement: "Let's distinguish between the emotional and rational sides."
I would like to think that Nikol Pashinyan and the members of his administration, including Ararat Mirzoyan, are gradually preparing the Armenian society for peace, urging it to face reality and distinguish between the emotional and rational sides of the existing situation. However, signals coming from Yerevan do not seem to be that optimistic.
Armenia fails the test on negotiability
Soon after the videoconference between Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan, Baku handed over to Armenia eight saboteurs detained during the November 2021 provocation in Kalbajar. In return, Armenia had to hand over to Azerbaijan the data on persons missing since the First Garabagh War and the mass grave sites. However, when Armenia received the saboteurs, Yerevan immediately stated that they had not taken any reciprocal commitment. Azerbaijan's Ministry of Foreign Affairs has already voiced its position on the issue. Baku urged the international community to put pressure on Armenia and said that the refusal of Yerevan to honour its commitments was "completely against moral norms and international laws.” Indeed, Armenia has once again failed the test on its ability to negotiate. And this is not encouraging at all.
Track record, wordplay and image is everything!
Experts and observers were ready to recognise Pashinian as the leader of the ‘peace party’ almost immediately after his victory back in 2018. At that time he was not involved in the aggression against Azerbaijan and the genocide of Azerbaijanis, which distinguished him from Robert Kocharian and Serzh Sargsyan, both of whom took part in the Khojaly Genocide. Pashinyan was considered a supporter of Levon Ter-Petrosian, Armenia's first president, who lost his position after calling for compromise with Azerbaijan. After the Dushanbe talks, hopes for the so-called Pashinyan Peace reached the peak. Meanwhile, it was Pashinian who added to his team the hawks like David Tonoyan, who promised "a new war for new territories", and Vagharshak Harutyunyan, who suggested rocket attacks on Azerbaijani cities. It was Pashinian who held Araik Harutyunyan's ‘inauguration’ ceremony in the then-occupied city of Shusha. Again, it was Pashinyan who said ‘Garabagh is Armenia, full stop’, thus finally destroying the negotiation process. Finally, it was during his leadership that Armenia started a new war in an attempt to expand the zone of occupation.
Almost since his ‘revolutionary victory’ Nikol Pashinian has regularly made statements that experts have interpreted as a sign of readiness for peace. But, unfortunately, in doing so, he has tried to refrain from being specific. While calling for a "rational approach", Pashinyan does not specify what he exactly means. This is not the first such trick made by the Armenian prime minister. On the eve of the 44-day war, he stated that the solution of the Garabagh conflict must satisfy the peoples of Armenia, Azerbaijan and "the people of Nagorno-Karabakh". This statement has obviously been appreciated by the expert community. But there was no progress in negotiations: Pashinyan did not specify what this solution should look like exactly.
During the Second Garabagh War, Nikol Pashinian made a similar statement—that Armenia was ready for concessions, but it depended on those Azerbaijan was ready to make. But the Azerbaijani President had already stated: "Baku is ready to stop the counteroffensive as soon as Armenia announces a clear schedule for the withdrawal of troops from the occupied Azerbaijani lands.” But while announcing his readiness to make concessions, Pashinyan did not announce any schedule for the withdrawal of troops. Hence the question: what is going on in Armenia today? Does Yerevan really prepare the Armenian community for concessions, or is what we hear yet another batch of optimistic statements with no real progress?
Baku accuses Yerevan of stalling the opening of the Zangezur corridor. Baku also categorically rejected Armenia's proposals on the border delimitation. Once again, instead of concrete works, Yerevan offers a "mirror withdrawal of troops" to preserve the ‘conflict’ status of the borderline.
In fact, Armenia is far from the situation it was before the 44-day war. There are no illusions of military superiority. Nor is there any hope for external support. Finally, Yerevan should also take into account the role of external guarantors (Russia and the EU) behind every negotiation initiative. And this lack of alternative to peace is the main argument supporting optimism.