Azərbaycan bankları yenə üstünlüyü istehlak kreditlərinə verir – maliyyə bazarı bu dəfə dözəcəkmi?
Son iki pandemiya ilinin doğurduğu pessimist gözləntilərin əksinə olaraq, Azərbaycanda banklar aktiv müştərilərinin sayını bir neçə dəfə artırıb. Burası da var ki, bu, yeni gerçəkliklərlə ayaqlaşan və rəqəmsal, özü də təminatsız kredit məhsulları təqdim edən banklara aid oldu. İş bundadır ki, karantin məhdudiyyətləri yalnız müştərilər üçün filiallara getmədən banklarla uzaqdan əlaqə saxlamağa imkan verən bank məhsulları və xidmətlərinin önəmini artırdı. Bundan başqa, hətta yeni texnologiyalardan uzaq olan insanlar da nağdsız ödəniş üsullarına və köçürmələrə üstünlük verməyə başladılar. Bütün bunlar son nəticədə kredit bazarına ciddi təsir göstərdi, özəlliklə də, istehlak kreditləşməsinin artım təhlükəsi yenidən aktuallaşdı.
Həm müştərilər razı, həm banklar qazanclı
Pandemiya, o cümlədən bank sektorunda rəqəmsal transformasiya sahəsində işləri sürətləndirməyə məcbur etdi. Əgər indiyədək bankların mobil tətbiqləri və digər ödəniş terminalları vasitəsilə kommunal, internet, kabel televiziyası, kredit, sığorta xidmətlərini ödəmək mümkün idisə, indi bu sıraya parkinq, taksi, təhsil, mehmanxana və turizm xidmətləri də əlavə edilib.
Elə bu günlərdə Ədliyyə Nazirliyi «Mobil notariat» tətbiqini təqdim etdi ki, bu, onlayn bankinq platformasına inteqrasiya nəticəsində təklif olunan distant bankçılıq məhsullarının çeşidini önəmli dərəcədə genişləndirəcək və bu əməliyyatların etibarlılığını artıracaq. Bu yenilik bank və müştəri arasında sənədlərin sürətli rəsmiləşdirilməsini təmin edəcək. İndi vətəndaşların hər hansı bank əməliyyatını həyata keçirmək, o cümlədən kredit almaq üçün banka getmələrinə ehtiyac yoxdur.
Ancaq burada bir neçə nüans var. Belə ki, Mərkəzi Bankın rəsmi statistikasına görə, ötən il Azərbaycanda kartlar vasitəsilə gerçəkləşdirilən nağdsız ödənişlərin həcmi il ərzində 83 faiz artaraq 11,2 milyard manat təşkil edib. Bu zaman ölkədə debet kartlarının sayı 81,5% artaraq 37 milyona çatıb, kredit kartlarının sayı isə 41,1% artaraq 5 milyona yaxınlaşıb. Bu kartlar üzrə dövriyyənin həcmi uyğun olaraq 4 milyon manat (illik müqayisədə 37,8 faiz çox) və 278 milyon manat (37,6 faiz çox) olub. Yəni belə çıxır ki, vətəndaşlar özləri üçün daha çox debet kartları alırlar, amma təcrübədə kredit kartlarından istifadəyə üstünlük verirlər. Niyə?
Yəqin ki, Azərbaycanda hər hansı bankın istənilən müştərisi vaxtaşırı mobil telefonuna ona əlavə kredit verməyə, özü də, bəzən 20-40 min manata (!) qədər, üstəlik girovsuz və sığortasız kredit vermyə hazır olmaları barədə -ismarıcları alır. Bundan əlavə, hər ay banklar bazara yeni kart məhsulu ilə çıxmağı özlərinə borc bilirlər, özü də bunlar müştərinin real gəlirindən qat-qat yüksək olan “superkeşbek”li və ağlasığmaz kredit limitlərinə malik olurlar.
Özü də, artıq qeyd edildiyi kimi, demək olar ki, hər şey onlayn rəsmiləşdirilir. Beləliklə, artıq onlayn biznes krediti üçün ərizənin doldurulması müştərinin təxminən 20-30 dəqiqə vaxtını aparır və o, yaxın bir neçə saat ərzində ərizəsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərar barədə bildiriş alır. Ümumilikdə, müştərilər bir gün ərzində hətta 250.000 AZN-ə qədər məbləğdə maliyyə vəsaiti ala bilərlər. Burada adi kredit kartları haqqında nə demək olar – sadəcə, ərizə doldurmaq, anket suallarına cavab vermək, müsahibədən keçmək lazımdır (bunu onlayn da etmək olar) - vəssalam. Ölkədə sənəd dövriyyəsinin rəqəmsallaşdırılması sayəsində bank bir neçə dəqiqə ərzində bütün lazımi məlumatları yoxlaya bilər və kredit xəttinin məbləği barədə dərhal qərar verə bilər.
Təbii ki, insanlar bu cür kreditlər üçün müraciət etməyə hazırdırlar, çünki onların vasitəsilə bir çox problemləri həll edə bilərlər - lazımi malları ala, təmir edə bilərlər və ya sadəcə növbəti maaş alınana qədər birtəhər dolana bilərlər. Banklar da qazancsız qalmır - onu demək kifayətdir ki, milli valyutada kredit kartları vasitəsilə verilən istehlak kreditləri üzrə faizlər ötən il 1 faiz bəndi artıb - 25%-ə qədər qalxıb. Eyni zamanda, 2021-ci ildə xarici valyutada kredit kartları vasitəsilə verilən kreditlər üzrə orta faiz dərəcəsi 7 faiz təşkil edib, bir il əvvəl isə 3 faiz olmuşdu. Halbuki, digər istehlak kreditləri üzrə 2021-ci ildə milli valyutada kreditlər üzrə orta faiz dərəcəsi 21% olub (keçən il 23% olmuşdu), xarici valyutada isə 4% təşkil edib (keçən il 5% olmuşdu).
Məşhur atalar sözü bir az dəyişik deyilsə, - həm müştərilər razı, həm də banklar qazanclı. Bəs, bu vəziyyət ölkənin kredit bazarının gələcəyi üçün təhdid sayılırmı, yaxın keçmişdə baş vermiş, ölkədə bir neçə bankın müflisləşməsi və bağlanması ilə nəticələnmiş xoşagəlməz hadisələrin yenidən təkrarlanmasının şahidi olacağıqmı?
Təhlükə nədədir?
Ekspertlər bankların bu yanaşmasını sadəcə pandemiya başlamamışdan əvvəl yığılmış vəsait artıqlığı ilə izah edirlər. Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov da eyni amili qeyd edərək, Azərbaycanın bank sektorunun cari likvidlik potensialının 7 milyard manat olduğunu qeyd edib.
Bu, böyük məbləğdir və banklar bunu gəlirli sahələrə, xüsusən də istehlak kreditləşməsinə sərf etməkdən məmnundurlar. Amma həm ekspertlər, həm də tənzimləyici xəbərdarlıq edir ki, kreditlərin ödənilməməsi riskindən qaçmaq üçün bu məsələdə həddindən artıq ehtiyatlı olmaq lazımdır.
Beynəlxalq reytinq agentliyi “Moody's” də narahatlığını bildirir: “Qısamüddətli perspektivdə Azərbaycanda dollarlaşmanın azalması meyli davam edəcək, lakin xarici valyutada gəliri olmayan banklar sığortasız borcalanların olması üzündən ən həssasdır”.
Bəli, vəziyyət hələ ki, təhlükəsizdir, əksinə, 2022-ci ilin əvvəlinə vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi 719,4 milyon manat təşkil edir (2021-ci ildə 19,5% azalma olub). Amma unutmaq olmaz ki, 2018-ci ilin iyul ayının sonuna vaxtı keçmiş borcların həcmi 1,8 milyard manata bərabər zirvə göstəricisinə çatıb, istehlak kreditlərinin payı 40,1 faiz (4,9 milyard manat) olub. 2021-ci ilin sonuna bankların ümumi kredit portfelində istehlak kreditlərinin xüsusi çəkisi 50,3% (8,6 milyard manat) təşkil edib. Bankların istehlak kreditləri portfeli il ərzində 28,3% artıb.
Aydındır ki, kredit fəaliyyəti iqtisadiyyatın artımına səbəb olur və onun həddindən artıq məhdudlaşdırılması pandemiyanın səbəb olduğu böhrandan çıxmağı çətinləşdirə bilər.
İstehlak kreditləşməsinin artmasında təhlükə ondan ibarətdir ki, o, tələbi, idxalı və inflyasiyanı qızışdırır və buna cavab olaraq Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini artırmağa məcbur olur ki, bu da ipoteka kreditləşməsinə və korporativ kreditləşməyə mənfi təsir göstərir, lakin istehlak kreditləşməsinə təsir əksinə olur.
Bəli, vaxtı keçmiş borclar artmaqda davam edəcək, lakin bu, məhdud templərlə baş verəcək, çünki böhran dövründə bir çox banklr düşüncəli şəkildə öz kredit siyasətlərini sərtləşdiriblər.
Nəzəriyyəyə baxmayaraq, maliyyə gerçəkliyində Mərkəzi Bankın tədbirləri bankların verdiyi yeni kreditlər portfelinin həcminin azalmasına heç bir şəkildə təsir göstərmir. İstənilən halda, banklar konkret müştərinin müştəri hesablarındakı dəyişikliklər, orta aylıq xərcləri və kredit tarixçəsi ilə bağlı gördüyü mənzərəyə əsaslanaraq, lazım bildikləri hər kəsə kredit verəcəklər.
Bütünlükdə, Azərbaycanda kredit yükünün səviyyəsi yüksək olsa da, bu, kredit bazarı inkişaf etmiş xarici ölkələrin göstəricilərindən hələ də uzaqdır. Azərbaycanda kredit borclarının ÜDM-ə nisbəti göstəricisi (ilin sonunda 18,4% olub) və bu, 50-60%-lik səviyyənin normal hesab edildiyi ABŞ və Çindəki nəticələrdən bir neçə on faiz bəndi aşağıdır.
Ekspertlərin fikrincə, ifrat borclanma ilə mübarizə aparmağın ən yaxşı yolu işəgötürənlər tərəfindən əməkhaqqının artırılmasının stimullaşdırılmasıdır. Bunun üçün onlar digər məsələlərlə yanaşı, əməkhaqqı fonduna təsir edə biləcək bəzi vergi güzəştlərinin də tətbiqi təklif edilir.
Biznesə yönəlmə
Bununla belə, baş bankir hesab edir ki, bank sektorunun qarşısında duran əsas vəzifə biznesin, xüsusən də kiçik və orta biznesin kreditləşməsinin artırılması, mikrokredit potensialının gücləndirilməsi olmalıdır. “Bu istiqamətdə görüləsi işlər çoxdur. Bu həm bank sektoruna, həm də bütün tənzimləmə sahəsinə aiddir. Bank sektoru bu gün 7 milyard manat likvidlik potensialına malikdir. Bu, bizim ekosistemimizdə problemlərin olması barədə bir siqnaldır və bu problemlər həll olunmalıdır ki, banklar iqtisadiyyata kredit verə bilsin”, - deyə o vurğulayıb.
İqtisadçı ekspert Emin Qəribli bildirir ki, Azərbaycanda bu vəziyyət tezliklə öz həllini tapacaq, çünki işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası prosesi xeyli vəsait aparacaq, o cümlədən yerli banklardan kreditlər tələb edəcək.
“Bütün Şərqi Avropa ölkələrində olduğu kimi, ölkəmizdə də müvafiq resursların real iqtisadiyyata yönəldilməsi problemi var idi. Əsasən 2014-2015-ci illərdə belə bir problemlə üzləşmişdik ki, bank resurslarının böyük hissəsi istehlak mallarının alınmasına yönəldilirdi, onlar da xaricdən gətirilirdi, bu da öz növbəsində məzənnəyə təsir edirdi və s. Son illər ölkədə inkişaf institutları yaradılır ki, kreditlərin məqsəd istiqaməti qeyri-neft sektorunun inkişafına töhfə verəcək ”,- deyə Elxan Qəribli vurğulayır.
Onun fikrincə, dövlət işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrdə özəl sektorun iştirakına şərait yaratmaqla dövlət artıq biznesin kreditləşməsinə istiqamətlənmiş kredit bazarının inkişafına təkan verir.
Göründüyü kimi, Azərbaycanda kredit bazarının hələ də islahatlara ehtiyacı var. Bankirlərin fikrincə, rəqəmsal kredit məhsulları tədricən ənənəvi bank məhsullarını aradan çıxaracaq, xüsusən də mikro və kiçik biznesin maliyyələşdirilməsi seqmentində əvəz edəcək. Bu, qlobal trenddir. Ümid edək ki, onlar istehlak kreditləşməsini arxa plana keçirəcəklər.

Азербайджанские банки вновь делают упор на потребкредитование - выдержит ли финансовый рынок на этот раз?
За последние два пандемических года в Азербайджане, вопреки пессимистичным ожиданиям, банки увеличили количество активных клиентов в разы. Правда, это коснулось тех банков, которые шагали в ногу с новыми реалиями и внедряли цифровые кредитные продукты, причем беззалоговые. Дело в том, что карантинные ограничения только усилили ценность для клиентов банковских продуктов и сервисов, которые позволили им взаимодействовать с банками в удаленном режиме, без посещения филиалов. Кроме того, даже те, кто далек от новых технологий, начали отдавать предпочтение безналичным способам оплаты и переводам. Все это в итоге оказало и существенное влияние на кредитный рынок, в частности, вновь актуализировав опасность роста потребительского кредитования.
И клиенты довольны, и банки сыты
Пандемия заставила ускориться в области цифровой трансформации, в том числе и в банковской сфере. Если до сих пор через мобильные приложения банков и другие платежные терминалы была возможность оплаты коммунальных услуг, интернета, кабельного ТВ, кредитов, страховых услуг, то сейчас к этому перечню добавились паркинг, такси, образование, гостиничные и туристические услуги.
Совсем недавно Министерство юстиции презентовало свое приложение «Мобильный нотариат», которое в результате интеграции с платформой онлайн-банкинга позволит значительно расширить спектр предлагаемых удаленно банковских продуктов и повысить надежность этих операций. Данное нововведение обеспечит быстрое оформление документов между банком и клиентом. Теперь гражданам не придется идти в банк для совершения каких-либо банковских операций, включая получение кредитов.
Однако тут есть несколько нюансов. Согласно официальной статистике Центробанка, в Азербайджане в прошлом году объем безналичных платежей, осуществленных посредством карт, составил 11,2 млрд. манатов, увеличившись за год на целых 83%. При этом количество дебетовых карт выросло на 81,5% и достигло 37 млн., кредитных же - на 41,1% (до 5 млн.). Объемы оборота по этим картам составили 4 млн. (на 37,8% больше в годовом сравнении) и 278 млн. манатов (на 37,6% больше) соответственно. То есть получается, что граждане вроде заводят себе дебетовые карты, но на практике предпочитают пользоваться кредитными. Почему?
Наверное, любому клиенту какого-либо банка в Азербайджане периодически на мобильный телефон приходят SMS-рассылки о готовности предоставить ему дополнительный кредит - иногда на сумму до 20-40 тыс. манатов (!) и причем без залога и страховки. Кроме того, буквально каждый месяц банки считают своим долгом выйти на рынок с новым карточным продуктом, с «суперкешбэками» и невообразимыми кредитными лимитами, во много раз превышающими объемы реальных доходов клиента.
Причем, как уже было сказано, почти все оформляется онлайн. Так, уже сейчас заполнение заявки на оформление онлайн-бизнес-кредита занимает у клиента порядка 20-30 минут, и в последующие несколько часов он получает уведомление о принятом по его обращению решении. В целом в течение одного дня клиенты могут получить финансирование размером до 250 тыс. манатов. Что тут говорить об обычных кредитных картах - достаточно лишь оформить заявку, ответить на вопросы анкеты, пройти собеседование (тоже можно онлайн) - и все. Благодаря цифровизации документооборота в стране всю нужную информацию банк может проверить за считанные минуты и сразу выдать решение о сумме кредитной линии.
Конечно, люди с охотой идут на оформление таких ссуд, ведь посредством их можно решить массу проблем - купить необходимый товар, сделать ремонт, да и попросту как-то перебиваться до получения следующей зарплаты. Но и банки своей выгоды не теряют - достаточно отметить, что ставки по потребительским кредитам, выдаваемым посредством кредитных карт в национальной валюте, в прошлом году выросли на 1 процентный пункт - до 25%. При этом средние ставки по кредитам посредством кредитных карт в инвалюте в 2021 году составили 7% против 3% годом ранее. И это тогда, когда по прочим видам потребкредитов средняя ставка в 2021 году по кредитам в нацвалюте составила 21% (23%), в инвалюте - 4% (5%).
Если перефразировать известную пословицу: и клиенты довольны, и банки сыты. Но не грозит ли эта ситуация будущему кредитного рынка в стране, не станем ли мы свидетелями повторения нелицеприятных событий недалекого прошлого, приведшего в итоге к банкротству и закрытию не одного банка в стране?
В чем опасность?
Эксперты объясняют такой подход банков лишь излишком средств, которые накопились еще до начала пандемии. Этот же фактор обозначил и глава Центробанка Эльман Рустамов, отметив, что текущий потенциал ликвидности банковского сектора Азербайджана составляет 7 млрд. манатов.
Это огромная сумма, и банки с удовольствием тратят ее на доходные направления, в частности на потребкредитование. Но и эксперты, и регулятор предупреждают: в этом вопросе необходимо проявлять крайнюю осторожность, чтобы избежать риска невозврата кредитов.
Международное рейтинговое агентство Moody's также выражает обеспокоенность: «В краткосрочной перспективе в Азербайджане сохранится тенденция снижения долларизации, но банки наиболее уязвимы из-за наличия незастрахованных заемщиков, не имеющих дохода в иностранной валюте».
Да, пока ситуация неопасная, даже наоборот - объем просроченных кредитов на начало 2022 года составляет 719,4 млн. манатов (спад за 2021 год на 19,5%). Но не стоит забывать, что когда к концу июля 2018 года объем просрочек достиг пика - 1,8 млрд. манатов, удельный вес потребительских кредитов составлял 40,1% (4,9 млрд. манатов). По итогам 2021 года доля потребкредитов в общем кредитном портфеле банков составила 50,3% (8,6 млрд. манатов). Портфель по потребительскому кредитованию банков за год вырос на 28,3%.
Понятно, что кредитная активность способствует росту экономики, и ее слишком сильное ограничение может усложнить восстановление после кризиса из-за пандемии.
Опасность роста потребительского кредитования заключается в том, что оно разогревает спрос, импорт и инфляцию, а в ответ Центробанк вынужден повышать учетную ставку, что негативно влияет на ипотеку и корпоративное кредитование, но не на потребительское.
Да, просроченная задолженность продолжит расти, но ограниченными темпами, поскольку многие банки в период кризисной ситуации предусмотрительно ужесточили свою кредитную политику.
В финансовой реальности, а не в теории меры Центробанка никак не повлияют на уменьшение толщины портфелей выдаваемых банками новых кредитов. Все равно банки выдадут в итоге кредиты всем, кому считают нужным, исходя из собственной картины движений по клиентским счетам, средних месячных расходов конкретного клиента и его кредитной истории.
В целом, хотя уровень кредитной нагрузки в Азербайджане является высоким, он по-прежнему далек от показателей зарубежных стран с развитым рынком кредитования. Показатель отношения кредитного долга к ВВП в Азербайджане на десятки процентных пунктов (по итогам года составляет 18,4%) ниже результатов в тех же США и Китае, где уровень в 50-60% считается нормальным.
По мнению экспертов, бороться с закредитованностью лучше всего, стимулируя увеличение зарплат работодателями. Для этого они предлагают в том числе введение некоторых налоговых послаблений, которые могли бы повлиять на фонд оплаты труда.
Перенаправление на бизнес
Между тем главный банкир считает, что основными задачами, стоящими перед банковским сектором, должно быть увеличение бизнес-кредитования, особенно малого и среднего бизнеса, усиление потенциала микрокредитования. «В этом направлении многое предстоит сделать. Это касается как банковской сферы, так и в целом сферы регулирования. В банковском секторе сегодня есть потенциал ликвидности на уровне 14 млрд. манатов. Это сигнал к тому, что есть проблемы в нашей экономической системе, и эти проблемы нужно решать, чтобы банки могли кредитовать экономику», - отметил он.
Экономист Эмин Гарибли отмечает, что в Азербайджане эта ситуация решится уже очень скоро, поскольку процесс восстановления освобожденных территорий потребует много ресурсов, в том числе кредитов местных банков. «У нас, как и во всех восточноевропейских странах, существовала проблема направления соответствующих ресурсов в реальную экономику. В основном в 2014-2015 годах мы столкнулись с такой проблемой, когда львиная доля банковских ресурсов направлялась на покупку потребительских товаров, которые также импортировались, что в свою очередь действовало на валютный курс и т.д. За последние годы в стране создаются институты развития, целевое направление кредитов которых способствует развитию ненефтяного сектора», - считает Э.Гарибли. По его мнению, создавая условия для участия частного сектора в проектах на освобожденных территориях, государство уже стимулирует развитие кредитного рынка, ориентированного на бизнес-кредитование.
Как видим, кредитный рынок в Азербайджане все еще нуждается в реформах. По мнению банкиров, цифровые кредитные продукты будут постепенно вытеснять традиционные банковские, особенно в сегменте финансирования микро- и малого бизнеса. Это глобальный тренд. Будем надеяться, что они вытеснят на второй план и потребительское кредитование.