REALLIQDAN YARANAN BƏYANNAMƏ
Hələ ötən ilin yayında Azərbaycanla Türkiyə arasında müttəfiq münasibətlərinə dair Şuşa Bəyannaməsi imzalanmış, çoxları Moskvanın bu tarixi hadisəyə qısqanclıqla yanaşmamasından təəccüblənmişdi. Doğrudur, o zaman Ermənistan və Rusiya KİV-də ənənəvi isteriya müşahidə olunurdu. Lakin rəsmi Moskvanın baş verənlərə reaksiyası ölçülüb-biçilmiş, daha dəqiqi yaşananlara adekvat idi. Ankaranın guya Moskvanın «ağzının içində» hərbi baza yaratdığı, Rusiyanın Türkiyənin timsalında NATO-nun «nəfəsini hiss etdiyi» və s. haqda ah-naləyə də bu reaksiya son qoyub.
Bəli, Kremlin mövqeyi Azərbaycanla Ermənistan arasında baş vermiş 44 günlük müharibədən sonra yaranmış yeni regional reallıqlara uyğun idi. Bəs, görəsən, Kremlin mətbuat xidmətinin Azərbaycanla Rusiya arasında «Müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında» Bəyannamənin imzalanacağı haqda məlumat yaydığı zaman Moskvanı Azərbaycanın onun təhlükəsizliyinə təhdid yaratdığına inandırmağa çalışanların məyusluğu hansı həddə yüksəlib?
«Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında» Bəyannamənin imzalanması 22 fevral 2022-ci ildə Moskvada baş tutub. 43 bənddən ibarət müfəssəl sənəd iki ölkə arasında gələcək ikitərəfli münasibətləri hərtərəfli əhatə edir. İndi bu münasibətlər keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçir.
«Bu Bəyannamə bizim münasibətlərimizi müttəfiqlik səviyyəsinə çıxarır. Bu, həm böyük imtiyaz, həm də böyük məsuliyyətdir. Biz bu günə təkidlə, uzun müddət əməkdaşlıq potensialını artırmaqla, səmimiyyətə, mehriban qonşuluğa, praqmatizmə, qarşılıqlı maraqların nəzərə alınmasına əsaslanan münasibətlər qurmaqla gəlib çatmışıq», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mətbuat üçün bəyanatında bildirib: «Bəyannamənin birinci bəndində deyilir ki, tərəflər öz münasibətlərini müstəqilliyə, dövlət suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, sərhədlərin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət və bir-birinin daxili işlərinə qarışmamaq əsasında quracaqlar».
Görünür, İlham Əliyev diqqəti sənədin birinci bəndinə əbəs yerə cəlb etməyib. Dövlət başçısının da vurğuladığı kimi, bu bənd münasibətlərin xarakterini ortaya qoyur. Təcrübəli siyasətçi olan İlham Əliyev dünyada fövqəldövlət roluna iddialı bu və ya digər ölkə ilə müttəfiqlik münasibətləri quran zaman hansı məsələlərin ictimaiyyətdə sual yarada biləcəyini yaxşı anlayır. Müstəqillik, suverenlik, ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı, bir-birinin daxili işlərinə qarışmamaq – Rusiya ilə müttəfiqlik bəyannaməsinin bütün sonrakı bəndləri məhz bu prinsiplərə əsaslanır.
Bundan başqa, bəyannamə Azərbaycan üçün Rusiyanın Bakıya qarşı hələ də ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanla ənənəvi müttəfiqlik münasibətlərindən gələ biləcək riskləri də aradan qaldırır. Sənədin 17-ci bəndinə əsasən, «tərəflər üçüncü dövlətlər vasitəsilə həyata keçirilənlər də daxil olmaqla bir-birinə qarşı yönəlmiş hər hansı hərəkətlərdən çəkinirlər».
Bu mənada məsələyə erməni siyasətçilərin reaksiyası maraqlıdır.
«Ermənistan üç bəyannamə arasında», - deyə ölkə parlamentinin «Ermənistan» fraksiyasından olan deputatı, baş nazirin sabiq müavini Armen Gevarkyan özünün «Telegram» kanalında yazıb. O, xatırladıb ki, 44 günlük müharibədən sonra üç vacib bəyannamə qəbul olunub – iyunda Türkiyə ilə Azərbaycan arasında imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi, Türk Dövlətləri Təşkilatının 2021-ci ilin fevralında keçirilmiş sammitində qəbul olunmuş İstanbul Bəyannaməsi və Rusiya ilə Azərbaycan arasında 2022-ci ilin fevralında imzalanmış Moskva Bəyannaməsi. «Gördüyünüz kimi, onların heç birində Ermənistan birbaşa iştirakçı deyil. Halbuki, üç sənədin hər birinin hansısa dərəcədə bizə də aidiyyəti var», - deyə Ermənistan baş nazirinin sabiq müavini qeyd edib.
Gevarkyan hesab edir ki, Rusiya «Azərbaycanda nüfuz qazanmaq üçün» regiondakı əsas müttəfiqi olan Ermənistanın hesabına istənilən kompromisə getməyə hazırdır. «Türkiyə isə öz növbəsində, yenə də Ermənistanın hesabına Azərbaycanın yeni üstünlüklər qazanması üçün Bakıya kömək edir», - deyə o, bildirib: «Belə bir vəziyyətdə bir sual açıq qalır: bütün bunlardan Ermənistan nə qazanacaq, yaxud daha dəqiqi, Ermənistan daha nələri itirəcək?» (Aysor.am)
Azərbaycanla Rusiya arasında imzalanmış Moskva Bəyannaməsinə İrəvanın münasibətini Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Akop Arşakyanın sözləri daha aydın ifadə edir. «Əgər deyiriksə hansısa ölkə ilə müttəfiqik, bu, onun başqa dövlətlərlə münasibət qurmasını qadağan edir? Düşünürsünüzsə Ermənistan bu cür proseslərə necəsə təsir göstərə bilər, hesab edirəm ki, bu hadisələri həddindən artıq şişirtmək lazım deyil», - deyə vitse-spiker jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Yəni İrəvan yeni regional reallıqlara təsir etmək gücündə olmadığını anlamağa başlayıb. İndi qalır Ermənistanın öz siyasətini də bu reallıqlara uyğunlaşdırması. Onun üçün bu, ilk növbədə, revanşist ideyalardan əl çəkməsidir (bu ideyanı qızışdıranlar da Rusiyanın dəstəyinə ümid edirlər). İndi, Moskva Bəyannaməsinin 18-ci bəndində deyilir ki, «Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikası beynəlxalq terrorçuluq, ekstremizm və separatçılıq təhdidlərinə qarşı mübarizədə səylərini birləşdirirlər…».
Bir sözlə, «Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında» Bəyannamə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası prosesinin dönməzliyini hüquqi cəhətdən möhkəmləndirən daha bir sənəddir. O, erməni separatçı elementlərinin fəaliyyət meydanını xeyli məhdudlaşdırır. Moskvanın bu sənədlə üzərinə götürdüyü müttəfiq öhdəlikləri Bakının Qarabağda müvəqqəti yerləşdirilmiş Rusiya sülhməramlılarının fəaliyyəti ilə bağlı suallarına daha aydın cavab almaq imkanını da artırır.
Əlbəttə ki, qeyd olunanlardan elə qənaətə gəlinməməlidir ki, Azərbaycanla Moskva arasındakı müttəfiqlik hansınsa formada üçüncü ölkələrə qarşı yönələ bilər. Söhbət xüsusilə Ermənistandan gedirsə, o, Cənubi Qafqazda Rusiyanın təkcə müttəfiqi yox, həm də forpostudur.
«Tərəflər milli maraqlara cavab verən və üçüncü ölkələrə qarşı yönəlməyən ikitərəfli hərbi-siyasi əməkdaşlığı inkişaf etdirirlər», - deyə Bəyannamənin 12-ci bəndində bildirilir.
Azərbaycan dəfələrlə göstərib ki, onun xarici siyasəti yalnız öz təhlükəsizliyinin müdafiəsinə, milli maraqlarının təmininə və beynəlxalq iqtisadi və humanitar əməkdaşlığa töhfələr verilməsinə yönəlib. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın Rusiya ilə müttəfiq münasibətlərinə keçməsi Rusiya-Ukrayna müharibəsi ərəfəsinə təsadüf edib ki, bu da meydana bir sıra suallar çıxarıb. Lakin aydındır ki, bu hadisənin Ukrayna ətrafındakı gərginliklə heç bir əlaqəsi yox idi. Çünki belə işlərə hazırlıq aylarla davam edir. Konkret olaraq Moskva Bəyannaməsi üzərində iş 1 ildən artıq idi gedirdi.
«Rusiyanın tanınmamış Donetsk və Luqansk xalq respublikalarını müstəqil dövlətlər kimi tanıması postsovet məkanında ərazi bütövlüyü prinsipinin az qala əsas müdafiəçisi olan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Moskva səfəri ilə üst-üstə düşüb. Səfərdə əsas məqsəd isə Rusiya ilə müttəfiqlik haqqında bəyannamənin imzalanması idi. Dağlıq Qarabağ ətrafında qeyri-müəyyənliyin davam etdiyi bir vaxtda bu, son dərəcə əhəmiyyətli hadisədir», - deyə Rusiyanın «Kommersant» qəzeti bu haqda yazır.
Azərbaycanın Ukraynada yaşananlarla bağlı mövqeyi isə onun müstəqil xarici siyasi kursa sadiqliyini bir daha təsdiqləyib. Ukrayna Prezidenti V.Zelenski Bakını əbəs yerə Moskva ilə danışıqlar masası arxasına əyləşə biləcəkləri bir neçə şəhərdən biri adlandırmayıb. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə danışıqların təşkili təklifinə görə, həmçinin Ukraynaya humanitar yardım, tibb ləvazimatları göndərdiyi üçün təşəkkür edib. Zelenski onu da deyib ki, İlham Əliyev ilə apardığı danışıqlar nəticəsində SOCAR-ın Ukraynadakı yanacaqdoldurma məntəqələrinə təcili tibbi yardım və Fövqəladə Hallar üzrə Dövlət Xidmətinin avtomobillərinə yanacağın pulsuz verilməsi tapşırılıb.
Bakı bütün tərəfdaşları ilə münasibətdə son dərəcə aydın, proqnozlaşdırıla bilən davranış göstərir, nəticədə, onlarda həddindən artıq yüksək gözləntilər və ya xülyalar yaranmır. Bu, Rusiya ilə müttəfiq münasibətlərinə də aiddir. Bunu Azərbaycanın qərbpərəst müxalifət nümayəndələri də etiraf edir. Məsələn, REAL partiyası bəyan edib ki, partiyada müttəfiqlik bəyannaməsinin imzalanması ərəfəsində yaranmış «mənfi gözləntilər» özünü doğrultmayıb. «Bəyannamənin mətni və ümumi ruhu düzgün tətbiq edildikdə o, Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin sabit məcrada, ölkəmizin müstəqilliyinə, dövlət suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığına, daxili işlərinə qarışılmamasına, ölkələrimiz arasında hüquq bərabərliyinə, qarşılıqlı faydaya, mübahisələrin dinc yolla həllinə, gücün tətbiq edilməməsinə, güc hədəsindən imtinaya, beynəlxalq hüquq və normalarına əsaslanaraq davam etməsi üçün imkanları möhkəmlədir», - deyə partiyanın bəyanatında bildirilir. Bəyanatda o da vurğulanır ki, Moskva Bəyannaməsi «Azərbaycanın üzərinə aşırı ya da yersiz öhdəliklər qoymur».
Bəs Bakı bu sənədi imzalamaqla üzərinə hansı öhdəlikləri götürüb? Diqqəti çəkən ilk məqam gələcək münasibətlərin hərbi-siyasi tərəfidir. Aydındır ki, Qoşulmama Hərəkatının üzvü və hazırkı sədri olan Azərbaycan apriori nə NATO, nə də rusiyapərəst KTMT-yə qoşula bilər. Müvafiq olaraq hərbi-siyasi sahədə hər hansı müdafiə öhdəliklərindən söhbət gedə bilməz. Bu vəziyyət ümumilikdə Moskvanı da qane edir.
Bu halda Azərbaycanla müttəfiqlik münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsi Rusiyaya nə üçün lazım idi? Məsələ ondadır ki, Rusiyanın müttəfiqi olan Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20 %-ni işğal etməsi Moskvanın Bakı ilə hərtərəfli hərbi-siyasi tərəfdaşlıq qurmasına mane olurdu. Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını azad etməsindən sonra isə Cənubi Qafqazda prinsipial olaraq yeni reallıqlar yaranıb və Moskva üçün münasibətləri yeni reallıqlara uyğun qurmaq vacib idi.
Bakı da öz xarici siyasətini yeni regional konfiqurasiyaya uyğunlaşdırır. Bu konfiqurasiyaya görə isə Cənubi Qafqazın əsas oyunçuları Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyadır. Bir tərəfdən NATO üzvü olan Türkiyə, digər yandan isə Rusiya ilə müttəfiqlik haqda bəyannamələr imzalayan Azərbaycan faktiki olaraq, MDB-də öz müstəqilliyinə, ərazi bütövlüyünə və təhlükəsizliyinə dünyanın aparıcı güclərindən zəmanət almış yeganə dövlətə çevrilib.
Sonda. Cəmi bir neçə ay sonra Bakı ilə Avropa İttifaqı arasında ikitərəfli razılaşmanın imzalanacağı gözlənilir. Bu, Azərbaycanın multilateralizm siyasətinin daha bir göstəricisi olacaq – dövlətlərlə münasibətlər elə səviyyədə qurulur ki, bütün tərəfdaşlarla əlaqələrin üstünlüyündən istifadəyə maneə qalmasın.

ДЕКЛАРАЦИЯ, ИСХОДЯЩАЯ ИЗ РЕАЛИЙ
Азербайджан стал единственным государством региона, которое получило гарантии у ведущих центров силы
Еще летом прошлого года, когда Азербайджан и Турция подписали Шушинскую декларацию о союзнических отношениях, многие удивились тому, как в Москве без особой ревности восприняли данное историческое событие. Правда, без традиционной истерии в армяно-российских СМИ не обошлось, но официальная реакция Москвы была вполне взвешенной, точнее адекватной тому, что происходит. Эта реакция и положила конец воплям о том, что Анкара создает военные базы у Москвы под носом, НАТО в лице Турции дышит России в затылок и т.д. Позиция Кремля соответствовала новым региональным реалиям, которые сложились после 44-дневной войны между Азербайджаном и Арменией. Но каково было разочарование тех, кто пытался убедить Москву в исходящей от Азербайджана угрозе ее безопасности, когда пресс-служба Кремля распространила информацию о готовящейся к подписанию декларации о союзничестве теперь уже между Азербайджаном и Россией.
Подписание «Декларации о союз-ническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией» состоялось в Москве 22 февраля 2022 года. Обстоятельный документ, состоящий из 43 пунктов, охватывает все стороны будущих взаимоотношений между двумя странами, которые переходят в качественно иную плоскость.
«Эта Декларация выводит наши отношения на союзнический уровень. Это и большая привилегия, это и большая ответственность. Мы шли к этому дню упорно, долго, наращивая потенциал сотрудничества, выстраивая отношения, основанные на искренности, на добрососедстве, на прагматизме, на учете взаимных интересов», - сказал в своем заявлении для прессы Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Первый пункт Декларации говорит о том, что стороны будут строить свои отношения на основе взаимного уважения независимости, государственного суверенитета, территориальной целостности, нерушимости границ и невмешательства во внутренние дела друг друга», - добавил глава азербайджанского государства.
Видимо, неслучайно Ильхам Алиев сделал акцент именно на первом пункте документа, который, как он отметил, говорит «о характере наших отношений». Будучи опытным политиком, Президент прекрасно знает, какие вопросы в обществе может породить оформление союзнических отношений с той или иной страной, претендующей на роль мировой державы. Независимость, суверенитет, территориальная целостность, нерушимость границ и невмешательство во внутренние дела - это именно те краеугольные принципы, на которых базируются все последующие пункты Декларации о союзничестве с Россией.
Более того, декларация нивелирует для Азербайджана возможные риски, связанные с традиционно союзническими отношениями России с Арменией, которая все еще вынашивает территориальные претензии к Азербайджану. Согласно пункту 17 Московской декларации, «стороны воздерживаются от любых действий, в том числе осуществляемых через третьи государства, направленных против друг друга».
Показательна в этом смысле и реакция армянских политиков.
«Армения между тремя декларациями», - написал в своем Telegram-канале депутат от фракции «Армения», бывший вице-премьер страны Армен Геворкян.
Он отметил, что после 44-дневной войны приняты три важные декларации - Шушинская, подписанная в июне между Турцией и Азербайджаном, Стамбульская, принятая на Саммите тюркских государств в ноябре 2021 года, и Московская, подписанная Россией и Азербайджаном в феврале 2022 года. «Как видите, среди них нет такой, в которой прямым участником является Армения, но они все в определенной степени относятся к нам», - обращает внимание бывший вице-премьер Армении.
По его словам, ради «влияния на Азербайджан» Россия готова пойти на компромиссы за счет своего основного союзника в регионе - Армении, а Турция готова помочь Азербайджану получить новые преимущества в регионе, опять же за счет Армении. «При этом остается открытым вопрос, а что получит от всего этого Армения, а правильнее всего, что еще может потерять Армения?» - цитирует Геворкяна Aysor.am.
Отношение Еревана к Московской декларации президентов Азербайджана и России наглядно иллюстрирует и признание вице-спикера парламента Армении Акопа Аршакяна.
«Если мы говорим о том, что у нас союз с какой-то страной, то, значит, она не имеет право налаживать отношения с другими государствами? Если вы считаете, что Армения своими действиями может как-то повлиять на подобные процессы, то, думаю, не нужно переоценивать все эти события», - сказал вице-спикер Национального собрания Армении журналистам.
То есть в Ереване начали отдавать себе отчет в том, что повлиять на новые региональные реалии они не в состоянии. Остается лишь строить свою политику в соответствии с ними.
Для этого Армении, в первую очередь, придется отказаться от реваншистских настроений, которые в немалой степени подогревались надеждой на российскую поддержку. Теперь, как говорится в пункте 18 Московской декларации: «Российская Федерация и Азербайджанская Республика объединяют свои усилия в противодействии и нейтрализации угроз международного терроризма, экстремизма и сепаратизма…»
То есть Декларация о союзническом взаимодействии между Азербайджаном и Россией стала еще одним документом, который юридически закрепил необратимость процесса восстановления территориальной целостности Азербайджана и сузил поле для деятельности армянских сепаратистских элементов. Взятые Москвой союзнические обязательства также повышают возможности Баку получать более ясные ответы на вопросы, которые вызывают действия российского миротворческого контингента, временно размещенного в Карабахе.
Конечно, из всего сказанного не должно следовать, что союзничество Азербайджана с Москвой каким-то образом может быть направлено против третьих стран. Тем более если речь идет об Армении, которая является не просто союзником, а форпостом России на Южном Кавказе.
«Стороны развивают двустороннее военно-политическое сотрудничество, отвечающее национальным интересам и не направленное против третьих стран», - говорится в пункте 12 Декларации.
Азербайджан неоднократно демонстрировал, что его внешняя политика всецело направлена лишь на защиту собственной безопасности, обеспечение национальных интересов и внесение посильного вклада в международное экономическое и гуманитарное сотрудничество.
Кстати, по воле случая оформление Азербайджаном союзнических отношений с Россией состоялось прямо накануне войны между Россией и Украиной, что породило множество вопросов. Однако понятно, что данное событие не имело никакого отношения к напряженности вокруг Украины, так как подготовка к такого рода договоренностям ведется месяцами. В данном случае работа над декларацией между Баку и Москвой велась более года.
«Признание Россией самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик совпало с визитом в Москву президента Азербайджана Ильхама Алиева, которого можно назвать едва ли не главным защитником принципа территориальной целостности на постсоветском пространстве. Ключевая цель визита - подписание декларации о союзническом взаимодействии с Россией, что крайне значимо в условиях сохраняющейся неопределенности вокруг Нагорного Карабаха», - пишет в этой связи российское издание «Коммерсант».
А позиция Азербайджана в событиях вокруг Украины еще раз подтвердила верность Азербайджана своим принципам и независимому внешнеполитическому курсу. Неслучайно президент Украины В.Зеленский назвал Баку в числе нескольких городов, в которых Киев готов сесть за стол переговоров с Москвой. Он поблагодарил Президента Азербайджана за предложение организовать переговоры, а также за предоставленную Украине гуманитарную помощь и медикаменты. Зеленский также сообщил, что по результатам разговора с Ильхамом Алиевым всем заправкам SOCAR в Украине поручено бесплатно предоставлять топливо для машин скорой помощи и Гос-службы по чрезвычайным ситуациям.
Баку демонстрирует предельную ясность и предсказуемость в отношениях со всеми партнерами, не вызывая у них никаких завышенных ожиданий или иллюзий. Это касается и выстраивания союзнических отношений с Россией, что заметили также представители прозападной оппозиции Азербайджана.
Партия РЕАЛ заявила, что сложившиеся у нее накануне подписания декларации «негативные ожидания» не оправдались. «Правильное применение ее буквы и духа укрепит возможности для продолжения отношений между Азербайджаном и Россией в стабильном русле с опорой на независимость, государственный суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность границ нашей страны, невмешательство в ее внутренние дела, равноправие, взаимную выгоду между двумя странами, мирное урегулирование споров, неприменение силы или угрозы силой, международное право и его нормы», - говорится в заявлении РЕАЛ. Также отмечается, что Московская декларация «не налагает на Азербайджан чрезмерных или неуместных обязательств».
Какие же обязательства взял на себя Баку? Первое, что обращает на себя внимание, - военно-политическая составляющая будущих союзнических отношений. Ясно, что, будучи членом и действующим председателем Движения неприсоединения, Азербайджан априори не может быть ни членом НАТО, ни пророссийского ОДКБ. Соответственно, ни о каких обременительных обязательствах в военно-политической сфере и речь идти не может. Такое положение дел в целом устраивает и Москву.
Зачем в таком случае России нужно было оформлять союзнические отношения?
Дело в том, что оккупация союзником России Арменией 20% азербайджанских территорий определенно препятствовала выстраиванию Москвой полноценного военно-политического партнерства с Баку. Однако после освобождения Азербайджаном своих земель на Южном Кавказе сложилась принципиально иные реалии, и Москве необходимо было приводить свои отношения в соответствие с ними.
Баку также адаптирует свою внешнюю политику новой региональной конфигурации, согласно которой ведущими игроками на Южном Кавказе становятся Азербайджан, Турция и Россия. Подписав Декларацию о союзничестве с членом НАТО Турцией, с одной стороны, и Россией - с другой, официальный Баку стал фактически единственным государством в СНГ, которое получило гарантии на свою независимость, территориальную целостность и безопасность у ведущих центров силы.
И в заключение. Всего через несколько месяцев ожидается подписание двустороннего соглашения с Европейским Союзом, что станет еще одним проявлением проводимой Азербайджаном политики мультилатерализма - построения таких отношений с государствами, которые не мешают пользоваться привилегиями в отношениях со всеми партнерами.