Neft bazarı hələ də Rusiyaya qarşı sanksiyalar üzündən çaşqın vəziyyətdədir
Mart ayı qlobal neft-qaz bazarı üçün yaz mövsümünə xas olmayan dərəcədə “isti” keçib. Əgər iki il əvvəl Rusiyanın, neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlı OPEC+ sazişindən çıxması üzündən qara qızılın qiyməti son 20 ilin minimum rekordunu yeniləsə də, 2022-ci il tarixi maksimuma çatıb.
Rusiyanın Ukrayna ərazisindəki hərbi əməliyyatları və bunun ardınca Qərbin Moskvaya qarşı kifayət qədər sərt iqtisadi sanksiyaları fonunda neft-qaz qiyməti yeni zirvələri “fəth etməyə” istiqamətlənib. Üstəlik, buna avropalı və digər istehlakçıların Rusiyanın enerji resurslarını (neft, kömür, mayeləşdirilmiş qaz) əldə etməkdən mümkün imtinaları ilə bağlı bəyanatları təsir göstərib. Nəticədə, bu il martın 7-də Avropada təbii qazın qiyməti tarixi rekordu yeniləyib: 1 kubmetr qazın qiyməti 4 min dollara yüksəlib. Lakin cəmi üç gün qabaq hərraclarda 1 kubmetr qazın son qiyməti 2150 dollar olub. TTF-də fevral ayı üçün “mavi yanacağın” orta qiymətinin 935 dollar olduğunu qeyd etmək yerinə düşər.
Bu arada, “Brent” və “WTI” etalon markalı neftin qiyməti tarixi rekorda yaxınlaşır. 2008-ci ildə neftin qiyməti ən yüksək həddə çatmışdı (150 dollar). Martın 7-də isə bu enerji resursunun qiyməti 2008-ci ildən bəri ilk dəfə ən yüksək həddə yaxınlaşıb: 1 barel neftin qiyməti 139 dollara çatıb. “WTI” markalı neftin qiyməti isə 130 dollardan yüksək olub. Yeri gəlmişkən, “JPMorgan Chase&Co.”nun analitikləri hesab edirlər ki, “Brent” markalı neftin bir barelinin qiyməti ilin sonuna qədər 185 dollara çata bilər.
Könüllü imtina
Son iki həftədə qiymət artımın əsas katalizatoru isə qlobal bazarda Rusiyadan xammal tədarükü ilə bağlı real və ya mümkün fasilələrin yaranması ilə bağlı qorxular olub. Eyni zamanda Ağ Ev administrasiyasının Rusiya neftinin idxalının dayandırılması ilə bağlı qərarı “barıt çəlləyinə kirbit çəkmək” effekti yaradıb. Qeyd edək ki, ABŞ iqtisadiyyatı üçün müəyyən risklərin meydana gələcəyinə baxmayaraq, rəsmi Vaşinqton Rusiyanın enerji resurslarının idxalından imtina edib. Üstəlik, o, Rusiyanın enerji sektoruna ABŞ şirkətlərinin investisiya qoymasını, həmçinin bu ölkənin enerji sektorunun xarici şirkətlər tərəfindən maliyyələşdirilməsini qadağan edib.
ABŞ Prezidenti Co Baydenin sözlərinə görə, Vaşinqton bu qərarı dünyadakı, xüsusən Avropadakı müttəfiqləri və tərəfdaşları ilə intensiv məsləhətləşmələrdən sonra verib. Digər tərəfdən Ağ Ev anlayır ki, Avropa dövlətləri bu qadağaya qoşula bilməyəcək.
Yeri gəlmişkən, ABŞ Maliyyə Nazirliyi artıq Rusiyadan neft, neft məhsulları və kömür idxalı ilə bağlı sövdələşmələrin dayandırılması ilə bağlı son tarixi də açıqlayıb: ABŞ-ın Şərq sahili vaxtı ilə 2022-ci il aprelin 22-i saat 00:01-dən etibarən.
Amma ABŞ hakimiyyəti bu qərarın yerli yanacaq istehlakçılarına təsirsiz ötüşməyəcəyini etiraf edir. Amerikalı rəsmilər ölkədə benzinin qiymətinin artacağını gözləyir. ABŞ-da son bir neçə gün ərzində benzinin qiymətinin tarixi maksimuma çatdığını qeyd etmək yerinə düşər: 1 qallon benzinin qiyməti 4,17 dollara çatıb.
“JPMorgan”nın proqnozlarına əsasən, ABŞ-ın Rusiya neftindən imtinası ölkənin “böyük maliyyə itkiləri” ilə üzləşməsinə səbəb ola bilər. Digər tərəfdən o, Avropa ilə müqayisədə Rusiyanın enerji resurslarından daha az asılıdır. Məsələn, 2021-ci ildə Rusiyanın enerji resursları tədarükü ABŞ-ın bütün enerji resursları idxalının cəmi 8%-ni və ya istehlakın 3%-ni təşkil edib. Beləliklə, Vaşinqtonun bu miqyasda enerji resurslarından imtinasını çətin ki, ABŞ iqtisadiyyatı üçün kritik hədd hesab etmək olar.
Böyük Britaniya da ABŞ-ın ardınca bu qərarı dəstəkləyib. Bu ölkənin hakimiyyəti bəyan edib ki, o, yaxın aylar ərzində tədricən Rusiya neftindən imtina etmək niyyətindədir. İndi Böyük Britaniyadan olan istehlakçıların neftə olan tələbatının 8%-i Rusiya tərəfindən ödənilir. Odur ki, bu ölkənin enerji resursları bazarlarının və biznesin yeni reallıqlara uyğunlaşması və Rusiya neftini əvəzləməsi üçün keçid dövrünə ehtiyac var. “Bloomberg” agentliyinin məlumatına əsasən, bu qadağa emal olunan neft məhsullarının, xüsusilə dizelin idxalına təsir göstərəcək. Lakin bu, Rusiyadan Böyük Britaniyaya ixrac edilən təbii qaza aid deyil.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniya Statistika İdarəsinin məlumatına görə, ötən il Britaniyanın Rusiyadan neft idxalı 4 milyard funt-sterliq (5,3 milyard dollar) olub. Ümumiyyətlə, Rusiyadan idxal edilən neft və emal olunan neft məhsullarının ümumi idxaldakı payı 13,4% təşkil edib.
Avropa İttifaqına (Aİ) gəlincə, o, bununla bağlı heç bir qadağa tətbiq etməyib. Lakin Avropa Komissiyası bəyan edib ki, Aİ 2022-ci ilin sonuna qədər Rusiyadan təbii qazın tədarükünü düz üçdə iki həcmində azaltmağı planlaşdırır. O, bunun əvəzində Qətər və ABŞ-dan mayeləşdirilmiş qaz idxal edəcək.
Digər tərəfdən gözlənildiyi kimi, Avropada çox az ölkə Rusiya qazından imtina etməyə hazırdır. Məsələn, Niderlandın Baş naziri Mark Rutte açıq şəkildə bəyan edib ki, o, Rusiyanın neft-qaz idxalından dərhal imtina edilməsi fikrini dəstəkləmir, çünki bu, Aİ ölkələri üçün məqsədəuyğun deyil.
“Mən indi Rusiyadan neft-qaz tədarükünün dayandırılmasının tərəfdarı olmayacağam. Bu, mümkün deyil, çünki bu tədarükə ehtiyacımız var və bu, xoşagəlməz həqiqətdir”, - deyə M.Rutte bildirib.
Kansler Olaf Şolts isə növbəti dəfə Rusiyadan enerji resurslarının idxalının dayandırılması ehtimalını istisna edib. Almaniya hökumətinin başçısı vurğulayıb ki, ABŞ neft-qaz ixracatçısıdır, amma bunu Avropa haqda söyləmək olmaz.
Alternativ var
Bununla belə, Moskva müxtəlif səviyyələrdə xəbərdarlıq edir ki, Rusiyanın enerji resurslarından imtina edilərsə, bu, dünya istehlakçıları üçün ağır nəticələrə səbəb olacaq. Məsələn, Rusiyanın Vaşinqtondakı səfiri Anatoli Antonov qeyd edib ki, bu, dünya bazarlarında kifayət qədər böyük dalğalanmalara səbəb olacaq, həmçinin ilk növbədə, ABŞ-dakı şirkətlərin və istehlakçıların maraqlarına mənfi təsir göstərəcək.
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak isə öz növbəsində Rusiya neftindən imtina ediləcəyi təqdirdə dünya bazarı üçün fəlakətli nəticələrin olacağını proqnozlaşdırır: “Neft qiymətinin artımı təxminedilməz olacaq – 1 barel üçün 300 dollardan çox, bəlkə də, daha yuxarı. Eyni zamanda, Avropa bazarında Rusiya neftinin həcmini tez bir zamanda əvəzləmək mümkün deyil. Bu məqsədlə bir ildən artıq vaxt lazım olacaq. Üstəlik, bu, avropalı istehlakçılara baha-başa gələcək. Belə ssenaridə əsas zərərçəkənlər məhz onlar olacaq”.
Bu arada, “Rystad Energy”nin analitiklərinin hesablamalarına əsasən, əgər Vaşinqtonun Qərb müttəfiqləri ABŞ-ın Rusiyanın enerji idxalına tamamilə qadağa qoyulması ilə bağlı qərarını dəstəkləsələr, bu, bazara gündəlik 4,3 milyon barel az neftin daxil olmasına gətirib çıxaracaq və bunu tez bir zamanda başqa mənbələrlə doldurmaq mümkün olmayacaq.
İndi Vaşinqton Rusiya yanacağından rəsmən imtina etdiyinə görə, ABŞ-ın İranla sazişin imzalanması ilə bağlı razılığa gələcəyini gözləmək olar. Bu, İslam Respublikasından neft ixracı ilə bağlı sanksiyaları aradan qaldıracaq. Son zamanlar tərəflər danışıqlarda irəliləyişə nail olublar. Bu danışıqlar hər an uğurla başa çata bilər. Nəticədə, bu, İrana yaxın bir neçə ay ərzində bazara gündəlik 1-1,5 milyon barel neft tədarük etməyə imkan yaradacaq. Doğrudur, bu həcmdə İran nefti Rusiya enerji resursunu əvəz etməyəcək. Amma bu, bazardakı vəziyyəti bir az sakitləşdirə bilər.
Digər variant isə Kanadadır. O, ABŞ-a gündəlik 1 milyon barel ağır neft ixrac etməyə hazırdır. Lakin ABŞ-ın qonşusunun şərtləri var: Vaşinqton Kanada-ABŞ sərhədindən keçən “Keystone XL” neft boru kəmərinin tikintisinə qadağanı aradan qaldırmalıdır. Xatırladaq ki, prezident Co Bayden bu kəmərin tikintisini 2021-ci ilin yanvarında dayandırıb.
Başqa variantlar da var. Buraya ABŞ daxilində, həmçinin Meksikada hasil edilən daha ağır neft növləri daxildir. Bundan əlavə, Vaşinqton 2019-cu ildə diplomatik əlaqələri kəsdiyi Venesuelanı belə, nəzərdən keçirir. Yeri gəlmişkən, ötən həftə amerikalı diplomatlardan ibarət nümayəndə heyəti Karakasa səfər edib. Ekspertlər hesab edirlər ki, onlar Venesueladan neft ixracının mümkün bərpasını müzakirə edə bilərdilər. Vaşinqton ilə Karakas arasında son illər ərzində ilk yüksək səviyyəli bu görüşdən sonra tərəflərin növbəti görüşü planlaşdırılır. Bu haqda Venesuela Prezidenti Nikolas Madura məlumat verib.
ABŞ hazırda OPEC ölkələri ilə də danışıqlar aparır. BƏƏ neft hasilatını artırmaq təşəbbüsü ilə çıxış edib. Bu ölkənin Vaşinqtondakı səfiri Yusef əl-Otayba bildirib ki, BƏƏ OPEC-ə üzv olan digər dövlətlərə neft hasilatını artırmağı tövsiyə edəcək, çünki Rusiyanın Ukraynadakı hərbi əməliyyatı son on ildə neft qiymətinin ən yüksək səviyyəyə qalxmasına səbəb olub.
Digər tərəfdən BƏƏ-nin energetika naziri Süheyl əl-Mazrui “Twitter”də yazıb ki, ölkəsi neft hasilatının tənzimlənməsi ilə bağlı OPEC+ razılaşmasının şərtlərinə əməl edəcək. Qeyd edək ki, hazırkı plana əsasən, OPEC+ ölkələri hər ay gündəlik neft hasilatını 400 min barel artırır.
Məcburi endirimlər
Rusiyalı rəsmilərin açıqlamalarının əksinə olaraq, ölkənin neft ixracına qoyulan məhdudiyyətlər Rusiya üçün son dərəcə ağrılı olacaq. Böyük Britaniyanın “Capital Economics” analitik şirkəti hesab edir ki, belə sanksiyalar Rusiyanın ümumdaxili məhsulunun 25% azalmasına, dolların məzənnəsinin isə 200 rubla qədər artmasına səbəb olacaq. Belə təqdirdə, ölkədə inflyasiya 30%-ə çata bilər.
Əgər Avropa ölkələri Rusiya neftindən imtina edərsə, Rusiya Çində “qara qızıla” olan böyük tələbatı nəzərə alaraq, öz enerji resursunu Asiyaya istiqamətləndirə bilər. Doğrudur, bu zaman Moskva nefti endirimlə satmalı olacağı faktını nəzərə almalıdır. Axı, yeni alıcıların cəlb edilməsi üçün müəyyən motivasiyaya ehtiyac duyulur.
Lakin təbii qaz məsələsi istər Rusiya, istərsə də Avropa ölkələri üçün çox qəliz olacaq. Birincisi, ona görə ki, Avropa dövlətlərinin hətta başqa ölkələrdən mayeləşdirilmiş qaz əldə etsə də, indiki məqamda Rusiyadan idxal etdiyi qazı əvəz etməsi mümkün deyil. Rusiyaya gəlincə, onun ixrac infrastrukturu əsasən Avropa bazarına istiqamətlənib.
Hazırda Rusiya neftinə bir başqa qadağa olmasa da, bir çox şirkətlər Rusiyadan neft almaqdan imtina edir. Nəticədə, Rusiyanın “Urals” markalı nefti digər etalon neft markaları ilə müqayisədə böyük endirimlə satılır. Treyderlər isə Rusiya banklarına qarşı sanksiyalar üzündən böyük miqdarda “Urals” markalı neftin alışının qeyri-mümkün olduğunu deyirlər. Bu faktı Rusiya hökuməti də təsdiqləyir.
“Böyük çıxış”
Xarici şirkətlərin kütləvi şəkildə Rusiya bazarından çıxması ilk növbədə bu ölkənin investisiya imicinə daha bir zərbə idi. BP, “Shell”, “ExxonMobil” və “Equinor” kimi ən böyük neft-qaz şirkətləri bu prosesdən kənarda qalmayıb. Onlar Rusiyadakı layihələr və birgə müəssisələrlə bağlı fəaliyyətlərini dayandırdıqlarını bəyan ediblər. Üstəlik, bəzi şirkətlər Rusiyanın neft-qazını almaqdan belə, imtina ediblər. Qeyd edək ki, bu şirkətlər Rusiyadakı birgə müəssisələrin bəzilərində təkcə passiv investor rolunu oynamır: ayrı-ayrı layihələrin həyata keçirilməsi məhz xarici şirkətlərin texnologiyalarından və işçilərindən asılıdır. Məsələn, BP şirkəti bəyan edib ki, o, Böyük Britaniya hökumətinin təzyiqi üzündən nəhəng neft şirkəti olan “Rosneft”dəki təxminən 19,75%-lik payından imtina edəcək. Xatırladaq ki, BP 2013-cü ildən bəri “Rosneft”də paya malikdir.
Bundan əlavə, BP elan edib ki, o, Rusiyaya məxsus olan və ya bu ölkənin istismar etdiyi gəmiləri mümkün olduğu qədər kirayə götürməyəcək. Üstəlik, Böyük Britaniya şirkəti Rusiyadan yeni neft-qaz alışı həyata keçirməyəcək. Amma o, xəbərdarlıq edib ki, əgər enerji təchizatının təhlükəsizliyinə təhdid yaranarsa, o, son vədindən (Rusiyadan yanacaq alışından) imtina edə bilər.
Norveçin neft-qaz şirkəti “Equinor” isə Rusiyaya yeni investisiya qoyuluşunu dayandırmaq və bu ölkədəki birgə müəssisələrlə bağlı fəaliyyətinə son qoymaq prosesinə başlamaq qərarına gəlib. “Equinor” artıq 30 ildən çoxdur ki, Rusiyada fəaliyyət göstərir. Onun “Rosneft” şirkəti ilə əməkdaşlıq sazişi belə imzalayıb. Bu sənədə əsasən, şirkətlər Şərqi Sibirdəki yataqların birgə istismarı ilə məşğuldurlar.
ABŞ-ın ən böyük neft-qaz şirkəti olan “Exxon Mobil” şirkəti də Rusiyadakı fəaliyyətini dayandırdığını rəsmən açıqlayıb. O, operatoru olduğu “Saxalin-1” layihəsi üzrə fəaliyyətini dayandırdığını və Rusiyaya investisiya qoymayacağını elan edib.
İngiltərə-Niderland neft-qaz korporasiyası “Shell” də neft, neft məhsulları, qaz və mayeləşdirilmiş qaz daxil olmaqla, Rusiyadakı karbohidrogen layihələrində iştirakdan tədricən imtina edəcək. Şirkət “Qazprom” ilə birgə müəssisələrdən çıxır. Buraya 27,5% paya malik olduğu “Saxalin-2” maye qaz zavodu və 50% paya sahib olduğu “Salym Petroleum Development” və “Qazpromneft”lə birgə müəssisəsi olan “Qıdan Enerji” daxildir. Üstəlik, “Shell” şirkəti “Şimal axını - 2” layihəsində iştirakını dayandırır.
“Şirkət dərhal ilk addım kimi Rusiya neftinin spot alışını dayandıracaq. O, həmçinin Rusiyada yanacaqdoldurma məntəqələrini bağlayacaq və bu ölkədə aviasiya yanacağı və sürtkü yağlarının istehsalını dayandıracaq”, - deyə “Shell” şirkətinin bəyanatında bildirilir.
Fransanın “Total”, İtaliyanın “Eni” və İsveçrənin “Glencore” şirkətləri də Rusiyada yeni layihələrə sərmayə qoyuluşunu dayandırdıqlarını elan ediblər. “Qazprom”un uzun müddətdir ki, tərəfdaşı olan Almaniyanın “Wintershall Dea” şirkəti belə, Rusiyadakı fəaliyyətini yenidən nəzərdən keçirməyi qərara gəlib.
Nəhəng neft-qaz şirkətlərinin Rusiyanı tərk etməsi fonunda Rusiya şirkətlərinin səhmləri xeyli ucuzlaşıb. Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri isə ölkədən xarici şirkətlərin “böyük çıxışı”nı sırf siyasi addım kimi qiymətləndiriblər, buna sərt və prinsipial cavab verəcəklərini vəd ediblər. Rusiyalı parlamentarilər isə ölkəni tərk edən şirkətlərin əmlaklarını milliləşdirməyi təklif ediblər. Üstəlik, əmlaklarının milliləşdirilməsi təklif edilən 60 şirkətin daxil olduğu siyahı belə yaradılıb. Amma Rusiya hökuməti cavab tədbiri kimi, xarici biznesin Rusiya aktivlərindən çıxarılmasına müvəqqəti qadağa tətbiq etməklə kifayətlənməyi planlaşdırır.
Bir sözlə, Moskvanın sərt, adekvat cavab tədbirləri həyata keçirəcəyi ilə bağlı təhdidlərinə baxmayaraq, xarici şirkətlərin Rusiya bazarını belə açıq şəkildə boykot etməsi əslində, sanksiyaların uzunmüddətli olacağını söyləməyə əsas verir. Doğrudur, belə böyük həcmdə sanksiyalar təkcə Rusiyaya deyil, həm də onu tətbiq edən ölkələrə ciddi ziyan vurur. Lakin bu vəziyyətin nə qədər davam edəcəyini heç bir ekspert proqnozlaşdıra bilməz.

Oil market baffled due to flood of sanctions against Russian fuel supplies
Unexpectedly for all, March 2022 became a real hot month for the global oil and gas market. If two years ago, due to Russia's withdrawal from the OPEC+ deal to curb oil production, global oil prices set their new lows of the past twenty years, 2022 was a year of historic highs.
Global prices of hydrocarbon have been on the rise amid Russia's military actions in Ukraine and the ensuing harsh economic sanctions imposed by the West. Claims that European and other consumers may refuse to buy Russian energy resources (oil, coal and liquefied natural gas) have also contributed to this rising trend.
On March 7, the price of spot natural gas in Europe set a new historical record hitting $4,000 per 1,000 square cubic metres (scm) as opposed to $2,150 per 1,000scm three days earlier. The average TTF price for February was $935.
Brent and WTI are also approaching all-time highs.
On March 7, oil prices rose to their highest since 2008 ($150) reaching $139 per barrel, while WTI surpassed $130. Analysts at JPMorgan Chase & Co. believe Brent could reach $185 per barrel by the end of the year.
Voluntary waiver
Main contributor to the price surge over the past two weeks has been market fears over real or possible supply disruptions from Russia. Meanwhile, the recent decision of the Biden administration to stop importing Russian oil has played an instrumental role here too. Despite certain risks to its own economy, Washington decided to stop imports of Russian energy sources, as well as to ban American investments in the Russian energy sector and financing of foreign companies investing in this sector.
According to President Joe Biden, the US has made the decision after close consultations with allies and partners around the world, especially in Europe. However, the White House understands that European countries will not be able to join the ban.
The US Department of Treasury has already announced a cut-off date for oil, oil products and coal imports from Russia as April 2022, 22 @ 00:01 Eastern Time.
At the same time, US authorities admit that this decision will not pass unaffected for domestic fuel consumers. Therefore, they expect gasoline prices in the country rise further. They have already passed the all-time high of $4.17 per gallon in a couple of days.
JPMorgan predicts that the US abandonment of Russian oil supplies threatens the US with ‘huge financial losses’.
On the other hand, the US is much less dependent on Russian energy imports than Europe. In 2021, Russian supplies reached just 8% of all US energy imports, or 3% of consumption. Therefore, refusing such volumes can hardly be considered critical for the US economy.
Britain has also supported the American decision. British authorities have announced their intention to phase out purchases of Russian oil over the coming months. A transition period will be required to give markets and businesses time to adjust to the new realities and find a replacement for Russian oil, which currently accounts for 8% of UK consumption.
According to Bloomberg, the decision will also affect refined products, particularly diesel. However, it will not apply to deliveries of Russian natural gas to the UK.
According to British statistical data, UK oil imports from Russia last year reached around £4 billion ($5.3 billion). Russia's imports of oil and refined products accounted for 13.4% of the UK's total imports of these products.
EU has not imposed any ban, but the European Commission said that by the end of 2022, the EU plans to cut Russian natural gas supplies by two-thirds and to import liquefied natural gas (LNG) from Qatar and the US instead of Russian supplies. As expected, only few European importers are willing to give up Russian imports. Dutch Prime Minister Mark Rutte has openly stated that he did not support abandoning oil and gas supplies from Russia immediately because it is unsustainable for the EU member states.
“I will not support oil and gas supplies from Russia today. That is impossible, because we need those supplies, and that is an inconvenient truth,” Rutte stated.
German Chancellor Olaf Scholz has once again ruled out the possibility of stopping Russian energy imports. He said that the US is an exporter of gas and oil, which is not completely true for Europe though.
There is an alternative
Meanwhile, Russia at different levels warns of dire consequences for global consumers in case they refuse to buy Russian energy resources. For example, Russian ambassador to Washington Anatoliy Antonov said that this would lead to significant fluctuations on global markets, as well as have a negative impact on the interests of companies and consumers, primarily in the US.
Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak predicted catastrophic consequences for the world market if Russian oil is abandoned. “The price surge will be unpredictable—more than $300 per barrel, may be more. The volume of Russian oil on the European market cannot be replaced quickly; it would take more than a year, and it would be much more expensive for European consumers. Under such circumstances, they will be the main victims,” Mr. Novak said.
According to Rystad Energy, if Washington's Western allies support the decision to completely ban Russian energy imports, it could create in the market “a hole of 4.3 million barrels daily (mbd), which cannot be patched quickly by other supplies”.
Now that Washington has officially rejected the purchase of Russian fuel, we can expect its next move to be reaching an agreement with Iran by lifting sanctions on oil exports from the Islamic Republic. The parties have recently made notable progress in the negotiations, which can lead to conclusion of a full-fledged agreement at any moment. This will make it possible for Iran to re-release to the market 1-1.5mbd over the next few months. These volumes will not replace Russian oil, but can cool off the market a bit.
Another option is Canada, which is ready to supply 1mbd of heavy oil to the US. But Canada has its own demands: to stop blocking of the Keystone XL pipeline at the Canada-US border, which the Biden administration stopped in January 2021. Other possible alternatives include heavier grades of oil produced domestically as well as in Mexico.
Washington is even considering Venezuela, with which it cut off diplomatic contacts back in 2019. A delegation of US diplomats visited Caracas last week and experts believe they may have discussed a possible resumption of oil exports from the country. Following the meeting, which was the first high-level meeting in several years, the parties agreed to hold another round of negotiations, the Venezuelan leader Nicolas Maduro said.
The US is also in talks with OPEC countries. The UAE has already announced its intention to increase oil production. According to Youssef Al-Otaiba, UAE ambassador to Washington, DC the Emirates will recommend other OPEC members to increase oil production amid the highest in a decade oil prices due to Russia's military operation in Ukraine.
Meanwhile, the UAE Energy Minister Suhail Al-Mazroui twitted that his country will comply with the terms of the OPEC+ agreement in adjusting oil production volumes. According to the current plan, the cartel will increase production by 400,000bpd each month.
Compulsory discounts
Contrary to the statements of Russian officials, oil export restrictions will be extremely painful for Russia as well. The British analytical company Capital Economics believes that the sanctions will cause Russia's GDP to fall by 25% and the dollar exchange rate to rise to 200 roubles. Inflation in the country could then reach 30%.
If, however, European countries refuse to import Russian oil, Russia can divert its flows to Asia, given the strong demand for oil in China, for example. However, it will have to consider selling oil to China at discounted rates. After all, attracting new consumers requires certain incentives.
However, things will be much more complicated with gas for both European countries and Russia. For Europe because it is still impossible to replace these volumes with other sources, including LNG, and for Russia because its export infrastructure is mainly focused on the European market.
Although there is no direct ban on Russian oil, many companies already refuse to buy it individually. As a result, Russian Urals is trading at a steep discount to the benchmark grade. Traders point to the inability to buy Urals because of sanctions against Russian banks—a fact also acknowledged by the Russian government.
The Great Exodus
Another blow, primarily to Russia's investment portfolio, was a massive withdrawal of foreign companies from the Russian market. Major foreign oil and gas companies such as BP, Shell, ExxonMobil and Equinor have announced their withdrawal from Russian projects and joint ventures. Some of them have even refused to buy Russian oil and gas. However, they are not just passive investors in a number of joint ventures, as the implementation of individual projects depends, by and large, on the technology and human resources of foreign partners.
For example, British BP said, due to pressure from the UK government, it would give up 19.75% stake in Russian oil giant Rosneft, which it has owned since 2013. The company also announced it would not charter ships owned or operated by Russia, where possible, and would not make new purchases of Russian oil and gas. However, the company has warned that it might have to abandon its last promise to buy fuels should “the security of energy supplies is threatened”.
Norwegian oil and gas group Equinor has decided to stop new investments in Russia and start the process of exiting Russian joint ventures. Equinor has operated in Russia for more than thirty years and has a cooperation agreement with Rosneft, under which both companies have developed fields in Eastern Siberia.
Exxon Mobil, the largest US oil and gas company, has officially announced the suspension of its operations in Russia. The company officials said that ExxonMobil ceased operations in the Sakhalin-1 project as the operator of the project. They will not invest in Russia either.
British-Dutch Shell announced its intention to phase out participation in all Russian hydrocarbon projects, including oil, oil products, gas and LNG. The company is withdrawing from joint ventures with Gazprom, including 27.5% in the Sakhalin-2 LNG project, 50% in Salym Petroleum Development and Gydan Energy JV with Gazpromneft. It will also end its involvement in the Nord Stream-2 project. “As an immediate first step, the company will stop all spot purchases of Russian oil. We will also close petrol stations and production of jet fuel and lubricants in Russia,” the company statement said.
French Total, Italian Eni and Swiss Glencore have all said they would stop investing in new projects in Russia. The German company Wintershall Dea, Gazprom's longstanding partner, also decided to reconsider its position in Russia.
The withdrawal of major oil and gas majors from Russian projects decreased the price of stock shares of Russian companies considerably.
Russian Security Council considers the ‘great exodus’ of foreign companies from the Russian market as a purely political move and promises harsh and categorical response, while Russian members of parliament proposed nationalising the property of the outgoing companies and organisations. There is already a list of 60 companies to be nationalised. So far, however, the Russian government's response has been limited to a temporary ban on foreign businesses divesting from Russian assets.
The pen boycott of the Russian market, despite Moscow's threats to take tough and adequate measures in response, suggests that the sanctions will be long-lasting. It is true that currently they cause tangible damage not only to Russia, but also to the countries that imposed them. And no expert can predict how long this situation will last.