Neft bazarı hələ də Rusiyaya qarşı sanksiyalar üzündən çaşqın vəziyyətdədir
Mart ayı qlobal neft-qaz bazarı üçün yaz mövsümünə xas olmayan dərəcədə “isti” keçib. Əgər iki il əvvəl Rusiyanın, neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlı OPEC+ sazişindən çıxması üzündən qara qızılın qiyməti son 20 ilin minimum rekordunu yeniləsə də, 2022-ci il tarixi maksimuma çatıb.
Rusiyanın Ukrayna ərazisindəki hərbi əməliyyatları və bunun ardınca Qərbin Moskvaya qarşı kifayət qədər sərt iqtisadi sanksiyaları fonunda neft-qaz qiyməti yeni zirvələri “fəth etməyə” istiqamətlənib. Üstəlik, buna avropalı və digər istehlakçıların Rusiyanın enerji resurslarını (neft, kömür, mayeləşdirilmiş qaz) əldə etməkdən mümkün imtinaları ilə bağlı bəyanatları təsir göstərib. Nəticədə, bu il martın 7-də Avropada təbii qazın qiyməti tarixi rekordu yeniləyib: 1 kubmetr qazın qiyməti 4 min dollara yüksəlib. Lakin cəmi üç gün qabaq hərraclarda 1 kubmetr qazın son qiyməti 2150 dollar olub. TTF-də fevral ayı üçün “mavi yanacağın” orta qiymətinin 935 dollar olduğunu qeyd etmək yerinə düşər.
Bu arada, “Brent” və “WTI” etalon markalı neftin qiyməti tarixi rekorda yaxınlaşır. 2008-ci ildə neftin qiyməti ən yüksək həddə çatmışdı (150 dollar). Martın 7-də isə bu enerji resursunun qiyməti 2008-ci ildən bəri ilk dəfə ən yüksək həddə yaxınlaşıb: 1 barel neftin qiyməti 139 dollara çatıb. “WTI” markalı neftin qiyməti isə 130 dollardan yüksək olub. Yeri gəlmişkən, “JPMorgan Chase&Co.”nun analitikləri hesab edirlər ki, “Brent” markalı neftin bir barelinin qiyməti ilin sonuna qədər 185 dollara çata bilər.
Könüllü imtina
Son iki həftədə qiymət artımın əsas katalizatoru isə qlobal bazarda Rusiyadan xammal tədarükü ilə bağlı real və ya mümkün fasilələrin yaranması ilə bağlı qorxular olub. Eyni zamanda Ağ Ev administrasiyasının Rusiya neftinin idxalının dayandırılması ilə bağlı qərarı “barıt çəlləyinə kirbit çəkmək” effekti yaradıb. Qeyd edək ki, ABŞ iqtisadiyyatı üçün müəyyən risklərin meydana gələcəyinə baxmayaraq, rəsmi Vaşinqton Rusiyanın enerji resurslarının idxalından imtina edib. Üstəlik, o, Rusiyanın enerji sektoruna ABŞ şirkətlərinin investisiya qoymasını, həmçinin bu ölkənin enerji sektorunun xarici şirkətlər tərəfindən maliyyələşdirilməsini qadağan edib.
ABŞ Prezidenti Co Baydenin sözlərinə görə, Vaşinqton bu qərarı dünyadakı, xüsusən Avropadakı müttəfiqləri və tərəfdaşları ilə intensiv məsləhətləşmələrdən sonra verib. Digər tərəfdən Ağ Ev anlayır ki, Avropa dövlətləri bu qadağaya qoşula bilməyəcək.
Yeri gəlmişkən, ABŞ Maliyyə Nazirliyi artıq Rusiyadan neft, neft məhsulları və kömür idxalı ilə bağlı sövdələşmələrin dayandırılması ilə bağlı son tarixi də açıqlayıb: ABŞ-ın Şərq sahili vaxtı ilə 2022-ci il aprelin 22-i saat 00:01-dən etibarən.
Amma ABŞ hakimiyyəti bu qərarın yerli yanacaq istehlakçılarına təsirsiz ötüşməyəcəyini etiraf edir. Amerikalı rəsmilər ölkədə benzinin qiymətinin artacağını gözləyir. ABŞ-da son bir neçə gün ərzində benzinin qiymətinin tarixi maksimuma çatdığını qeyd etmək yerinə düşər: 1 qallon benzinin qiyməti 4,17 dollara çatıb.
“JPMorgan”nın proqnozlarına əsasən, ABŞ-ın Rusiya neftindən imtinası ölkənin “böyük maliyyə itkiləri” ilə üzləşməsinə səbəb ola bilər. Digər tərəfdən o, Avropa ilə müqayisədə Rusiyanın enerji resurslarından daha az asılıdır. Məsələn, 2021-ci ildə Rusiyanın enerji resursları tədarükü ABŞ-ın bütün enerji resursları idxalının cəmi 8%-ni və ya istehlakın 3%-ni təşkil edib. Beləliklə, Vaşinqtonun bu miqyasda enerji resurslarından imtinasını çətin ki, ABŞ iqtisadiyyatı üçün kritik hədd hesab etmək olar.
Böyük Britaniya da ABŞ-ın ardınca bu qərarı dəstəkləyib. Bu ölkənin hakimiyyəti bəyan edib ki, o, yaxın aylar ərzində tədricən Rusiya neftindən imtina etmək niyyətindədir. İndi Böyük Britaniyadan olan istehlakçıların neftə olan tələbatının 8%-i Rusiya tərəfindən ödənilir. Odur ki, bu ölkənin enerji resursları bazarlarının və biznesin yeni reallıqlara uyğunlaşması və Rusiya neftini əvəzləməsi üçün keçid dövrünə ehtiyac var. “Bloomberg” agentliyinin məlumatına əsasən, bu qadağa emal olunan neft məhsullarının, xüsusilə dizelin idxalına təsir göstərəcək. Lakin bu, Rusiyadan Böyük Britaniyaya ixrac edilən təbii qaza aid deyil.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniya Statistika İdarəsinin məlumatına görə, ötən il Britaniyanın Rusiyadan neft idxalı 4 milyard funt-sterliq (5,3 milyard dollar) olub. Ümumiyyətlə, Rusiyadan idxal edilən neft və emal olunan neft məhsullarının ümumi idxaldakı payı 13,4% təşkil edib.
Avropa İttifaqına (Aİ) gəlincə, o, bununla bağlı heç bir qadağa tətbiq etməyib. Lakin Avropa Komissiyası bəyan edib ki, Aİ 2022-ci ilin sonuna qədər Rusiyadan təbii qazın tədarükünü düz üçdə iki həcmində azaltmağı planlaşdırır. O, bunun əvəzində Qətər və ABŞ-dan mayeləşdirilmiş qaz idxal edəcək.
Digər tərəfdən gözlənildiyi kimi, Avropada çox az ölkə Rusiya qazından imtina etməyə hazırdır. Məsələn, Niderlandın Baş naziri Mark Rutte açıq şəkildə bəyan edib ki, o, Rusiyanın neft-qaz idxalından dərhal imtina edilməsi fikrini dəstəkləmir, çünki bu, Aİ ölkələri üçün məqsədəuyğun deyil.
“Mən indi Rusiyadan neft-qaz tədarükünün dayandırılmasının tərəfdarı olmayacağam. Bu, mümkün deyil, çünki bu tədarükə ehtiyacımız var və bu, xoşagəlməz həqiqətdir”, - deyə M.Rutte bildirib.
Kansler Olaf Şolts isə növbəti dəfə Rusiyadan enerji resurslarının idxalının dayandırılması ehtimalını istisna edib. Almaniya hökumətinin başçısı vurğulayıb ki, ABŞ neft-qaz ixracatçısıdır, amma bunu Avropa haqda söyləmək olmaz.
Alternativ var
Bununla belə, Moskva müxtəlif səviyyələrdə xəbərdarlıq edir ki, Rusiyanın enerji resurslarından imtina edilərsə, bu, dünya istehlakçıları üçün ağır nəticələrə səbəb olacaq. Məsələn, Rusiyanın Vaşinqtondakı səfiri Anatoli Antonov qeyd edib ki, bu, dünya bazarlarında kifayət qədər böyük dalğalanmalara səbəb olacaq, həmçinin ilk növbədə, ABŞ-dakı şirkətlərin və istehlakçıların maraqlarına mənfi təsir göstərəcək.
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak isə öz növbəsində Rusiya neftindən imtina ediləcəyi təqdirdə dünya bazarı üçün fəlakətli nəticələrin olacağını proqnozlaşdırır: “Neft qiymətinin artımı təxminedilməz olacaq – 1 barel üçün 300 dollardan çox, bəlkə də, daha yuxarı. Eyni zamanda, Avropa bazarında Rusiya neftinin həcmini tez bir zamanda əvəzləmək mümkün deyil. Bu məqsədlə bir ildən artıq vaxt lazım olacaq. Üstəlik, bu, avropalı istehlakçılara baha-başa gələcək. Belə ssenaridə əsas zərərçəkənlər məhz onlar olacaq”.
Bu arada, “Rystad Energy”nin analitiklərinin hesablamalarına əsasən, əgər Vaşinqtonun Qərb müttəfiqləri ABŞ-ın Rusiyanın enerji idxalına tamamilə qadağa qoyulması ilə bağlı qərarını dəstəkləsələr, bu, bazara gündəlik 4,3 milyon barel az neftin daxil olmasına gətirib çıxaracaq və bunu tez bir zamanda başqa mənbələrlə doldurmaq mümkün olmayacaq.
İndi Vaşinqton Rusiya yanacağından rəsmən imtina etdiyinə görə, ABŞ-ın İranla sazişin imzalanması ilə bağlı razılığa gələcəyini gözləmək olar. Bu, İslam Respublikasından neft ixracı ilə bağlı sanksiyaları aradan qaldıracaq. Son zamanlar tərəflər danışıqlarda irəliləyişə nail olublar. Bu danışıqlar hər an uğurla başa çata bilər. Nəticədə, bu, İrana yaxın bir neçə ay ərzində bazara gündəlik 1-1,5 milyon barel neft tədarük etməyə imkan yaradacaq. Doğrudur, bu həcmdə İran nefti Rusiya enerji resursunu əvəz etməyəcək. Amma bu, bazardakı vəziyyəti bir az sakitləşdirə bilər.
Digər variant isə Kanadadır. O, ABŞ-a gündəlik 1 milyon barel ağır neft ixrac etməyə hazırdır. Lakin ABŞ-ın qonşusunun şərtləri var: Vaşinqton Kanada-ABŞ sərhədindən keçən “Keystone XL” neft boru kəmərinin tikintisinə qadağanı aradan qaldırmalıdır. Xatırladaq ki, prezident Co Bayden bu kəmərin tikintisini 2021-ci ilin yanvarında dayandırıb.
Başqa variantlar da var. Buraya ABŞ daxilində, həmçinin Meksikada hasil edilən daha ağır neft növləri daxildir. Bundan əlavə, Vaşinqton 2019-cu ildə diplomatik əlaqələri kəsdiyi Venesuelanı belə, nəzərdən keçirir. Yeri gəlmişkən, ötən həftə amerikalı diplomatlardan ibarət nümayəndə heyəti Karakasa səfər edib. Ekspertlər hesab edirlər ki, onlar Venesueladan neft ixracının mümkün bərpasını müzakirə edə bilərdilər. Vaşinqton ilə Karakas arasında son illər ərzində ilk yüksək səviyyəli bu görüşdən sonra tərəflərin növbəti görüşü planlaşdırılır. Bu haqda Venesuela Prezidenti Nikolas Madura məlumat verib.
ABŞ hazırda OPEC ölkələri ilə də danışıqlar aparır. BƏƏ neft hasilatını artırmaq təşəbbüsü ilə çıxış edib. Bu ölkənin Vaşinqtondakı səfiri Yusef əl-Otayba bildirib ki, BƏƏ OPEC-ə üzv olan digər dövlətlərə neft hasilatını artırmağı tövsiyə edəcək, çünki Rusiyanın Ukraynadakı hərbi əməliyyatı son on ildə neft qiymətinin ən yüksək səviyyəyə qalxmasına səbəb olub.
Digər tərəfdən BƏƏ-nin energetika naziri Süheyl əl-Mazrui “Twitter”də yazıb ki, ölkəsi neft hasilatının tənzimlənməsi ilə bağlı OPEC+ razılaşmasının şərtlərinə əməl edəcək. Qeyd edək ki, hazırkı plana əsasən, OPEC+ ölkələri hər ay gündəlik neft hasilatını 400 min barel artırır.
Məcburi endirimlər
Rusiyalı rəsmilərin açıqlamalarının əksinə olaraq, ölkənin neft ixracına qoyulan məhdudiyyətlər Rusiya üçün son dərəcə ağrılı olacaq. Böyük Britaniyanın “Capital Economics” analitik şirkəti hesab edir ki, belə sanksiyalar Rusiyanın ümumdaxili məhsulunun 25% azalmasına, dolların məzənnəsinin isə 200 rubla qədər artmasına səbəb olacaq. Belə təqdirdə, ölkədə inflyasiya 30%-ə çata bilər.
Əgər Avropa ölkələri Rusiya neftindən imtina edərsə, Rusiya Çində “qara qızıla” olan böyük tələbatı nəzərə alaraq, öz enerji resursunu Asiyaya istiqamətləndirə bilər. Doğrudur, bu zaman Moskva nefti endirimlə satmalı olacağı faktını nəzərə almalıdır. Axı, yeni alıcıların cəlb edilməsi üçün müəyyən motivasiyaya ehtiyac duyulur.
Lakin təbii qaz məsələsi istər Rusiya, istərsə də Avropa ölkələri üçün çox qəliz olacaq. Birincisi, ona görə ki, Avropa dövlətlərinin hətta başqa ölkələrdən mayeləşdirilmiş qaz əldə etsə də, indiki məqamda Rusiyadan idxal etdiyi qazı əvəz etməsi mümkün deyil. Rusiyaya gəlincə, onun ixrac infrastrukturu əsasən Avropa bazarına istiqamətlənib.
Hazırda Rusiya neftinə bir başqa qadağa olmasa da, bir çox şirkətlər Rusiyadan neft almaqdan imtina edir. Nəticədə, Rusiyanın “Urals” markalı nefti digər etalon neft markaları ilə müqayisədə böyük endirimlə satılır. Treyderlər isə Rusiya banklarına qarşı sanksiyalar üzündən böyük miqdarda “Urals” markalı neftin alışının qeyri-mümkün olduğunu deyirlər. Bu faktı Rusiya hökuməti də təsdiqləyir.
“Böyük çıxış”
Xarici şirkətlərin kütləvi şəkildə Rusiya bazarından çıxması ilk növbədə bu ölkənin investisiya imicinə daha bir zərbə idi. BP, “Shell”, “ExxonMobil” və “Equinor” kimi ən böyük neft-qaz şirkətləri bu prosesdən kənarda qalmayıb. Onlar Rusiyadakı layihələr və birgə müəssisələrlə bağlı fəaliyyətlərini dayandırdıqlarını bəyan ediblər. Üstəlik, bəzi şirkətlər Rusiyanın neft-qazını almaqdan belə, imtina ediblər. Qeyd edək ki, bu şirkətlər Rusiyadakı birgə müəssisələrin bəzilərində təkcə passiv investor rolunu oynamır: ayrı-ayrı layihələrin həyata keçirilməsi məhz xarici şirkətlərin texnologiyalarından və işçilərindən asılıdır. Məsələn, BP şirkəti bəyan edib ki, o, Böyük Britaniya hökumətinin təzyiqi üzündən nəhəng neft şirkəti olan “Rosneft”dəki təxminən 19,75%-lik payından imtina edəcək. Xatırladaq ki, BP 2013-cü ildən bəri “Rosneft”də paya malikdir.
Bundan əlavə, BP elan edib ki, o, Rusiyaya məxsus olan və ya bu ölkənin istismar etdiyi gəmiləri mümkün olduğu qədər kirayə götürməyəcək. Üstəlik, Böyük Britaniya şirkəti Rusiyadan yeni neft-qaz alışı həyata keçirməyəcək. Amma o, xəbərdarlıq edib ki, əgər enerji təchizatının təhlükəsizliyinə təhdid yaranarsa, o, son vədindən (Rusiyadan yanacaq alışından) imtina edə bilər.
Norveçin neft-qaz şirkəti “Equinor” isə Rusiyaya yeni investisiya qoyuluşunu dayandırmaq və bu ölkədəki birgə müəssisələrlə bağlı fəaliyyətinə son qoymaq prosesinə başlamaq qərarına gəlib. “Equinor” artıq 30 ildən çoxdur ki, Rusiyada fəaliyyət göstərir. Onun “Rosneft” şirkəti ilə əməkdaşlıq sazişi belə imzalayıb. Bu sənədə əsasən, şirkətlər Şərqi Sibirdəki yataqların birgə istismarı ilə məşğuldurlar.
ABŞ-ın ən böyük neft-qaz şirkəti olan “Exxon Mobil” şirkəti də Rusiyadakı fəaliyyətini dayandırdığını rəsmən açıqlayıb. O, operatoru olduğu “Saxalin-1” layihəsi üzrə fəaliyyətini dayandırdığını və Rusiyaya investisiya qoymayacağını elan edib.
İngiltərə-Niderland neft-qaz korporasiyası “Shell” də neft, neft məhsulları, qaz və mayeləşdirilmiş qaz daxil olmaqla, Rusiyadakı karbohidrogen layihələrində iştirakdan tədricən imtina edəcək. Şirkət “Qazprom” ilə birgə müəssisələrdən çıxır. Buraya 27,5% paya malik olduğu “Saxalin-2” maye qaz zavodu və 50% paya sahib olduğu “Salym Petroleum Development” və “Qazpromneft”lə birgə müəssisəsi olan “Qıdan Enerji” daxildir. Üstəlik, “Shell” şirkəti “Şimal axını - 2” layihəsində iştirakını dayandırır.
“Şirkət dərhal ilk addım kimi Rusiya neftinin spot alışını dayandıracaq. O, həmçinin Rusiyada yanacaqdoldurma məntəqələrini bağlayacaq və bu ölkədə aviasiya yanacağı və sürtkü yağlarının istehsalını dayandıracaq”, - deyə “Shell” şirkətinin bəyanatında bildirilir.
Fransanın “Total”, İtaliyanın “Eni” və İsveçrənin “Glencore” şirkətləri də Rusiyada yeni layihələrə sərmayə qoyuluşunu dayandırdıqlarını elan ediblər. “Qazprom”un uzun müddətdir ki, tərəfdaşı olan Almaniyanın “Wintershall Dea” şirkəti belə, Rusiyadakı fəaliyyətini yenidən nəzərdən keçirməyi qərara gəlib.
Nəhəng neft-qaz şirkətlərinin Rusiyanı tərk etməsi fonunda Rusiya şirkətlərinin səhmləri xeyli ucuzlaşıb. Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri isə ölkədən xarici şirkətlərin “böyük çıxışı”nı sırf siyasi addım kimi qiymətləndiriblər, buna sərt və prinsipial cavab verəcəklərini vəd ediblər. Rusiyalı parlamentarilər isə ölkəni tərk edən şirkətlərin əmlaklarını milliləşdirməyi təklif ediblər. Üstəlik, əmlaklarının milliləşdirilməsi təklif edilən 60 şirkətin daxil olduğu siyahı belə yaradılıb. Amma Rusiya hökuməti cavab tədbiri kimi, xarici biznesin Rusiya aktivlərindən çıxarılmasına müvəqqəti qadağa tətbiq etməklə kifayətlənməyi planlaşdırır.
Bir sözlə, Moskvanın sərt, adekvat cavab tədbirləri həyata keçirəcəyi ilə bağlı təhdidlərinə baxmayaraq, xarici şirkətlərin Rusiya bazarını belə açıq şəkildə boykot etməsi əslində, sanksiyaların uzunmüddətli olacağını söyləməyə əsas verir. Doğrudur, belə böyük həcmdə sanksiyalar təkcə Rusiyaya deyil, həm də onu tətbiq edən ölkələrə ciddi ziyan vurur. Lakin bu vəziyyətin nə qədər davam edəcəyini heç bir ekspert proqnozlaşdıra bilməz.

НЕЖДАННЫЙ- НЕГАДАННЫЙ КРИЗИС
Рынок нефти пока пребывает в полной растерянности от потока санкций относительно поставок российского топлива
Март оказался не по-весеннему «жарким» для мирового рынка нефти и газа. Если буквально два года назад из-за выхода России из сделки ОПЕК+ по ограничению нефтедобычи цены на «черное золото» обновили минимумы за последние 20 лет, то 2022-й - год исторических максимумов.
Цены на природный газ и нефть устремились покорять новые вершины на фоне военных действий России на территории Украины и последовавших за ними довольно жестких экономических санкций Запада в отношении РФ. Этому способствовали также заявления о возможном отказе европейских и других потребителей от закупки российских энергоресурсов (нефти, угля, сжиженного природного газа).
Цена spot на природный газ в Европе 7 марта многократно обновила исторические рекорды, взяв курс на $4 тыс./тыс. кубометров, тогда как всего тремя днями раньше торги закрылись на $2150/тыс. кубометров. Средняя цена на TTF за февраль сложилась на уровне $935.
Стоимость эталонных марок нефти Brent и WTI также приближается к историческому максимуму.
7 марта нефть подорожала до максимального с 2008 года уровня ($150), достигнув $139 за баррель, WTI - превысила $130. Аналитики JPMorgan Chase&Co. считают, что Brent к концу года может достичь $185 за баррель.
Добровольный отказ
Главным катализатором для взлета цен в течение последних двух недель стали опасения рынка относительно реальных или возможных перебоев с поставками сырья из России. При этом последнее решение администрации Белого дома о прекращении импорта российской нефти сыграло роль зажженной спички у пороховой бочки. Официальный Вашингтон, несмотря на определенные риски для собственной экономики, все-таки принял решение отказаться от импорта российских энергоносителей, а также запретить американские инвестиции в энергетический сектор РФ и финансирование иностранных компаний, вкладывающих средства в этот сектор.
По словам президента Джо Байдена, США приняли это решение после тесных консультаций с союзниками и партнерами по всему миру, особенно в Европе. При этом в Белом доме понимают, что страны Европы не смогут присоединиться к этому запрету.
Минфин США уже назвал и дату завершения сделок по импорту нефти, нефтепродуктов и угля из России - 00:01 по времени Восточного побережья 22 апреля 2022 года.
При этом американские власти признают, что это решение не пройдет бесследно для отечественных потребителей топлива, и ожидают дальнейшего роста цен на бензин в стране. А они уже за пару дней преодолели исторический максимум, достигнув $4,17 за галлон.
JPMorgan прогнозирует, что отказ США от российской нефти грозит стране «огромными финансовыми потерями».
Хотя, с другой стороны, США значительно менее зависимы от импорта российских энергоносителей, чем Европа. В 2021 году российские поставки составили лишь 8% от всего импорта энергоносителей в США, или 3% от потребления. Так что отказ от таких объемов вряд ли можно считать критичным для американской экономики.
Вслед за США это решение поддержала и Великобритания. Британские власти заявили о намерении постепенно, в течение ближайших месяцев отказаться от закупок российской нефти. Переходный период потребуется для того, чтобы дать рынкам и бизнесу время приспособиться к новым реалиям и найти замену российской нефти, составляющей сейчас 8% потребления Соединенным Королевством.
По данным агентства Bloomberg, эта мера затронет и продукты нефтепереработки, в частности дизель. При этом она не будет применима к поставкам в Великобританию российского природного газа.
Согласно статданным Великобритании, в прошлом году британский импорт нефти из России оценивался примерно в 4 млрд. фунтов стерлингов ($5,3 млрд.). Импорт нефти и продуктов переработки из России составил в Великобритании 13,4% от общего объема импорта этих видов продукции.
В свою очередь ЕС не ввел какого-то запрета, но в Еврокомиссии заявили, что к концу 2022 года Евросоюз планирует сократить поставки российского природного газа на две трети, а взамен российского топлива импортировать сжиженный газ из Катара и США.
Как и следовало ожидать, в Европе мало кто готов отказаться от российского импорта. Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте открыто заявил, что не поддерживает идею незамедлительно отказаться от нефти и газа из России, поскольку это нерационально для стран Европейского Союза.
«Я не буду выступать за прекращение поставок нефти и газа из России сегодня, это невозможно, поскольку нам нужны эти поставки, и это неудобная правда», - указал М.Рютте.
Канцлер Германии Олаф Шольц в очередной раз исключил возможность прекращения импорта российских энергоносителей. Глава германского правительства подчеркнул, что США являются экспортером газа и нефти, чего нельзя сказать о Европе в целом.
Альтернатива есть
Между тем Россия на разных уровнях предупреждает о страшных последствиях для мировых потребителей в случае отказа от закупок российских энергоносителей. Так, посол РФ в Вашингтоне Анатолий Антонов отметил, что это приведет к значительным колебаниям на мировых рынках, а также негативно отразится на интересах компаний и потребителей, прежде всего в Соединенных Штатах.
Вице-премьер правительства России Александр Новак в свою очередь спрогнозировал катастрофические последствия при отказе от российской нефти для мирового рынка. «Всплеск цен будет непредсказуемым - более $300 за баррель, если не больше. Заместить объем российской нефти на европейском рынке быстро невозможно, потребуется не один год, при этом это будет значительно дороже для европейских потребителей. При таком сценарии они станут главными пострадавшими», - подчеркнул вице-премьер РФ.
По оценкам аналитиков Rystad Energy, если западные союзники Вашингтона поддержат решение о полном запрете российского импорта энергоресурсов, это может привести к созданию «дыры на рынке в объеме 4,3 млн. б/с, которую нельзя будет быстро закрыть другими источниками поставок».
Теперь, когда Вашингтон официально отказался от закупок российского топлива, можно ожидать, что США могут прийти к заключению договора с Ираном, сняв с Исламской Республики санкции на экспорт нефти. В последнее время стороны заметно продвинулись в переговорах, и они могут успешно завершиться в любой момент. Это позволит Ирану в течение нескольких следующих месяцев вернуть на рынок 1-1,5 млн. баррелей нефти в сутки. Российскую нефть эти объемы не заменят, но могут немного успокоить ситуацию на рынке.
Еще один вариант - Канада, готовая поставлять тяжелую нефть в США в объеме 1 млн. б/с. Но у американского соседа есть свои требования: отменить блокировку магистрального нефтепровода на границе Канады и США Keystone XL, который Дж.Байден остановил в январе 2021 года. В числе других возможных альтернатив - более тяжелые сорта нефти, производимые внутри страны, а также в Мексике.
Вашингтон рассматривает даже Венесуэлу, с которой прервал дипломатические контакты в 2019 году. На прошлой неделе Каракас посетила делегация американских дипломатов, и эксперты считают, что они могли обсуждать возможное возобновление экспорта нефти из страны. После этой встречи, ставшей первой на высоком уровне за несколько лет, запланирован следующий раунд, заявил руководитель Венесуэлы Николас Мадуро.
Также США ведут переговоры со странами ОПЕК. С инициативой по наращиванию нефтедобычи уже выступили ОАЭ. Как заявил посол ОАЭ в Вашингтоне Юсеф Аль-Отайба, Эмираты будут рекомендовать другим членам ОПЕК увеличить добычу нефти, поскольку военная операция России в Украине привела к максимальным за десятилетие ценам на нефть.
Между тем министр энергетики ОАЭ Сухейль Аль-Мазруи написал в соцсети Twitter, что страна будет соблюдать условия соглашения ОПЕК+ в области корректировки объемов нефтедобычи. Согласно текущему плану, картель ежемесячно увеличивает добычу на 400 тыс. б/с.
Вынужденные скидки
Вопреки заявлениям российских чиновников для России ограничения на экспорт нефти также будут крайне болезненными. Британская аналитическая компания Capital Economics считает, что подобные санкции приведут к падению ВВП России на 25% и росту курса доллара до 200 рублей. Инфляция в этом случае в стране может достичь 30%.
Если все-таки отказ европейских стран от импорта нефти последует, Россия может перенаправить свои потоки в Азию, учитывая большой спрос на «черное золото» в том же Китае. Правда, придется принять во внимание тот факт, что продавать нефть придется уже со скидкой. Ведь привлечение новых потребителей требует определенной мотивации.
Однако с газом все будет гораздо сложнее и для европейских стран, и для России: для первых потому, что заменить эти объемы за счет других источников, включая СПГ, все еще не представляется возможным, а для РФ потому, что инфраструктура экспорта в основном ориентирована на европейский рынок.
Хотя прямого запрета на российскую нефть нет, многие компании самостоятельно уже отказываются от закупок. В итоге российская марка Urals торгуется с большим дисконтом относительно эталонного сорта. Трейдеры указывают на невозможность приобрести Urals из-за санкций в отношении российских банков, этот факт признают и в правительстве РФ.
«Великий исход»
Еще одним ударом, в первую очередь по инвестиционному имиджу России, стал массовый уход иностранных компаний с российского рынка. Не остались в стороне от этого процесса и крупнейшие иностранные нефтегазовые компании, такие как BP plc, Shell, ExxonMobil и Equinor, заявивившие о выходе из российских проектов и совместных предприятий, а некоторые из них - даже об отказе от закупок российских нефти и газа. При этом в ряде СП они играют не просто роль пассивных инвесторов: реализация отдельных проектов во многом зависит от технологий и кадров иностранных участников.
Британская ВР, к примеру, заявила, что откажется от своей почти 19,75-процентной доли в нефтяном гиганте «Роснефть», которой владеет с 2013 года, из-за давления со стороны правительства Великобритании. Компания также объявила о том, что не будет фрахтовать суда, принадлежащие или эксплуатируемые Россией, где это возможно, а также не будет делать новых закупок российских нефти и газа. Однако компания предупредила, что от последнего своего обещания (закупок топлива) ей, возможно, придется отказаться, если «безопасность энергоснабжения окажется под угрозой».
Норвежская нефтегазовая группа Equinor приняла решение прекратить новые инвестиции в Россию и начать процесс выхода из российских совместных предприятий. Equinor работает в России более 30 лет, имеет соглашение о сотрудничестве с «Роснефтью», в рамках которого компании осваивают месторождения на участках в Восточной Сибири.
Крупнейшая нефтегазовая компания США Exxon Mobil официально объявила о приостановке своей работы в России. Компания заявила, что прекращает деятельность на проекте «Сахалин-1», где является оператором, и не будет инвестировать в Россию.
Англо-голландская Shell plc объявила о своем намерении поэтапно выйти из участия во всех российских углеводородных проектах, включая нефть, нефтепродукты, газ и СПГ. Компания выходит из совместных предприятий с «Газпромом», включая 27,5% СПГ-проекта «Сахалин-2», 50% в Salym Petroleum Development и СП с «Газпромнефтью» «Гыдан энерджи», а также прекратит участие в проекте «Северный поток-2». «В качестве немедленного первого шага компания прекратит все спотовые закупки российской нефти. Она также закроет свои автозаправочные станции и производство авиационного топлива и смазочных материалов в России», - говорится в сообщении компании.
О прекращении инвестиций в новые проекты в России заявили французская компания Total, итальянская Eni и швейцарская Glencore. Пересмотреть свое отношение к работе в России решил и давний партнер «Газпрома» - немецкая компания Wintershall Dea. На фоне ухода крупных нефтегазовых мейджоров из российских проектов акции российских компаний значительно подешевели.
В Совбезе РФ «великий исход» иностранных компаний с российского рынка расценили как шаг чисто политический, пообещали дать жесткий и принципиальный ответ, а парламентарии предложили национализировать имущество в стране уходящих организаций. Уже создан и перечень из 60 компаний - претендентов на национализацию. Однако пока российское правительство в качестве ответной меры планирует ограничиться введением временного запрета на выход зарубежного бизнеса из российских активов.
Подобный открытый бойкот российскому рынку, несмотря на угрозы Москвы принять жесткие адекватные ответные меры, говорит о том, что санкции будут носить долгосрочный характер. Правда, в текущем объеме они наносят ощутимый ущерб не только России, но и странам, которые их ввели, и сколько эта ситуация будет продолжаться, пока не берется предсказывать ни один эксперт.