Vaşinqton, Moskva və Pekin Fars körfəzi ölkələri üçün eyni dərəcədə əhəmiyyətlidirlər
Rusiya-Ukrayna böhranı Fars körfəzi ölkələrini heç üzləşmək istəmədikləri vəziyyətlə qarşı-qarşıya qoyub: onları tarixi tərəfdaşlıq əlaqələri olan ABŞ ilə iqtisadi-siyasi əlaqələri getdikcə dərinləşən Rusiya arasında seçimə məcbur edirlər. Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının (GCC) üzvləri olan Bəhreyn, Küveyt, Oman, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri isə öz növbələrində, bu prosesdən mümkün qədər uzaq durmağa çalışır, bu böhranın, ilk növbədə, ABŞ, Aİ və NATO-nun maraqlarına toxunduğunu bildirirlər.
Qəzəbləndirmə!
BMT Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) 10 qeyri-daimi üzvündən biri olan BƏƏ martdan quruma sədrliyə başlayıb. TŞ-nin Rusiyanın Ukraynaya hücumundan bir gün sonra - fevralın 25-də keçirilmiş iclasında o, Çin və Hindistanla birlikdə Moskva əleyhinə qətnaməyə səs verməkdən çəkinib. Sənəddə Rusiyadan «öz silahlı qüvvələrini Ukrayna ərazisi və onun beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin hüdudlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarması» tələb olunur.
Halbuki Vaşinqton BƏƏ də daxil olmaqla, hamıdan bu təşəbbüsün dəstəklənməsini israrla xahiş etmişdi. Doğrudur, qətnamə onsuz da qəbul olunmayıb. Hər halda, Rusiyanın ona veto qoyacağı dər kəsə bəlli idi. Ola bilsin ki, BƏƏ məhz bu səbəbdən bitərəf qalaraq, Moskvanı qəzəbləndirmək istəməyib. Bundan başqa, cəmi 3 gün sonra BMT TŞ-də artıq BƏƏ tərəfindən hazırlanmış, Yəməndəki husi qiyamçıların terrorçu kimi tanınmasını nəzərdə tutan qətnamə səsverməyə çıxarılmalı idi. Bu halda Rusiya həmin sənədin qəbuluna imkan verməyə bilərdi.
Artıq martın 2-də BƏƏ BMT Baş Assambleyasının təcili toplantısında Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsini pisləyən, Moskvadan qoşunlarını dərhal geri çəkməsini tələb edən qətnaməni dəstəkləyib.
Qeyd edək ki, Baş Assambleyanın qətnamələri icrası məcbur olan sənədlər deyil. Bu, yalnız BMT TŞ-nin qərarlarına aiddir. Odur ki, bu halda Rusiyanın qəzəblənəcəyindən çəkinməyə dəyməzdi.
İstəsələr bacararlar
Rusiya xam neft hasilatına görə dünyada ikinci yerdədir. 2021-ci ildə dünyadakı ümumi neft hasilatının, təxminən, 14%-i onun payına düşüb. Rusiya neftinin 60%-i Avropaya, təxminən, 10%-i isə ABŞ-a ixrac olunur. İndi Ukrayna böhranının dərinləşməsi fonunda Rusiya neft və qazının boykot olunması ilə bağlı çağırışlar xüsusi aktuallıq qazanıb. ABŞ artıq onlardan tam imtina ilə bağlı qərar qəbul edib. Böyük Britaniya isə eyni qərarı ilin sonunadək qəbul edəcəyini bildirir. Bu məsələdə ən çətin durumda olan, əlbəttə ki, Avropadır. Lakin o da Rusiyadan aldığı enerji daşıyıcıları həcminin ən azı üçdə ikisindən imtina edə biləcəyini göstərir. Lakin bunun üçün Rusiyanın enerji daşıyıcılarına alternativ tapılmalıdır və bu işdə əsas rol məhz Yaxın Şərq dövlətlərinin üzərinə düşə bilər. Məsələn, ABŞ hasilatı asanlıqla artıra biləcək Səudiyyə Ərəbistanı ilə BƏƏ-yə ümidlidir. Bəli, onlar istəsələr bu işin öhdəsindən gələ bilərlər. Lakin görünən odur ki, istəmirlər. «OPEK+»un martın 2-də keçirilmiş son toplantısı cəmi 13 dəqiqə davam edib. Qurumun 23 üzvünün hər biri sutkalıq neft hasilatını 400 min barelə yalnız apreldə qaldıra biləcəklərini deyiblər. Çünki bu haqda razılıq hələ ötən il əldə olunub. Lakin bu gün qiymətlərin sabitləşdirilməsi üçün bu, təbii ki, kifayət deyil. Üstəlik, yekun sənəddə neftin sürətlə bahalaşmasının səbəbi kimi Ukrayna müharibəsinə ümumiyyətlə toxunulmayıb.
Dəyişən prioritetlər
70 ildən artıq dövrdə Birləşmiş Ştatlar Yaxın Şərqin dağıdıcı münaqişələrində əsas rol oynayıb. O, xüsusilə Fars körfəzinin neftlə zəngin monarxiyalarının potensial təhlükələrdən, ilk növbədə, İrandan qorunmasında ciddi mövqe sərgiləyib. Lakin son illər Vaşinqton başqa bölgələrdə olduğu kimi, bu regionda da hərbi mövcudluğunu nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldıb. Amma BƏƏ ilə Səudiyyə Ərəbistanı Amerikanın siyasətindən narazılığı bundan çox əvvəl ifadə etməyə başlamışdılar. Onlar bu mövqedən prezident Barak Obamanın 2011-ci ildəki «ərəb baharı» zamanı, daha sonra isə 2015-ci ildə İranla nüvə razılaşmasının imzalandığı vaxt əsrlik ərəb tərəfdaşlarının «maraqlarına etinasız yanaşmasından» sonra çıxış etməyə başlayıblar.
Donald Trampın dövründə əlaqələr bərpa olunub. Məlum olduğu kimi, Tramp ABŞ prezidenti kimi ilk xarici səfərini Ər-Riyada etmiş, Vaşinqtonu İranla nüvə razılaşmasından çıxarmış, Səudiyyə Ərəbistanı ilə BƏƏ-nin Qətərlə mübahisəsi zamanı birincilərin tərəfini tutmuşdu. «Washington Post»un müxbiri Camal Qaşıqçının qətlindən sonra Amerikanın xüsusi xidmət orqanları qətlə Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Salman tərəfindən qərar verildiyini açıqlasa da, Tramp şahzadə ilə görüşdə onu «dost» adlandırmışdı. Halbuki Vaşinqton bu hadisə ilə əlaqədar, şahzadəyə rəsmən sanksiya tətbiq etmişdi. Prezidentliyinin son günlərində isə Donald Tramp Yəmən husiləri birliyini terror təşkilatı kimi tanımaqla, Fars körfəzi ölkələrinə əməlli-başlı hədiyyə etmişdi.
Lakin Co Baydenin hakimiyyətə gəlişi ilə tərəflər arasında münasibətlər yenidən pisləşib. Bayden hələ seçki təbliğatı zamanı Səudiyyə Ərəbistanına jurnalist qətli ilə əlaqədar izqoy dövlət kimi baxdığını deyib. Ağ Evə rəhbərliyə başladıqdan sonra isə o, Yəmənlə müharibənin uzanmasına görə Səudiyyə Ərəbistanını tənqid edib, Ər-Riyada onun husilərə qarşı istifadə edə biləcəyi bəzi silahları tədarükünü dayandırıb.
ABŞ prezidenti Trampın husilərin terrorçu kimi tanınması qərarını da ləğv edib. Bayden administrasiyası bu qərarı, yəqin ki, İranla nüvə razılaşmasının bərpasına dair danışıqların bərpası ilə əlaqədar verib. Bundan başqa, Vaşinqtonda hesab edirlər ki, husilərin terrorçu kimi tanınması Yəmən xalqına humanitar yardımların göstərilməsinə mane olacaq. Bu fikirlə bir sıra digər dövlətlər, hətta BMT və onun qeyri-hökumət humanitar təşkilatları da razıdır. Onların da fikrincə, bu vəziyyət Yəmən iqtisadiyyatının iflasını sürətləndirə bilər. Məsələ ondadır ki, bu ölkəyə ərzaq məhsulları tədarük edən şirkətlər bu halda Yəməndə biznesi dayandırmaq məcburiyyətində qalırlar. Çünki əks təqdirdə ABŞ sanksiyalarını pozmuş hesab olunurlar.
Bütün bunların fonunda husilərin Səudiyyə Ərəbistanı və digər region ölkələri ərazisində müxtəlif obyektlərə terror hücumları artıb. Onların Əbu-Dabidə yanvarın 17-də təşkil etdikləri terror aktı nəticəsində 3 neft tankeri partlayıb və bir neçə insan həlak olub. Bundan sonra BƏƏ ABŞ Baş Assambleyasından husilərin terrorçu kimi tanınmasını tələb edib.
Bu qətnamə Rusiya kimi, ABŞ tərəfindən də dəstəklənib. Lakin onlar sənədin mətni üzərində ciddi iş aparıblar. Yekun variantdan husilərə maliyyə sanksiyalarının tətbiqini nəzərdə tutan bənd çıxarılıb və Yəmənə kommersiya idxalının yüngülləşdirilməsinin vacibliyi haqda ifadə salınıb. Bundan başqa, qətnamədə husilərin sülh danışıqlarında iştirak hüququ tanınır. Məqsəd onların terrorçu kimi tanınmasının sülh prosesinə mane olmamasıdır.
Beləliklə, BƏƏ ilə Səudiyyə Ərəbistanının tələbləri qismən də olsa yerinə yetirilib. Lakin hər iki ölkənin hökuməti ABŞ-ın daha bir mövqeyindən narazılığını ifadə edib. Həm BƏƏ-də, həm də Səudiyyə Ərəbistanında hesab edirlər ki, Vaşinqton Rusiyanın Ukraynaya hücumuna daha sərt reaksiya göstərir, nəinki İranın Yəməndə illərdir apardığı proksimüharibəyə.
Beləliklə, GCC-nin Avropada qızışmaqda olan hərbi, siyasi və iqtisadi böhrana, həmçinin ABŞ-ın regiondan tədricən çəkilməsini şərh edən əksər ekspertlər prioritetlərin dəyişdiyini deyirlər. İndi Fars körfəzi ölkələri münasibətlərini yeni dünya düzəninə uyğunlaşdırmağa çalışırlar. Bu düzəndə onlar üçün Moskva ilə Pekin eyni dərəcədə əhəmiyyətlidir.
Qarşılıqlı «irəliləmə»
Fars körfəzinin əksər ölkələri enerji bazarının nəhəng oyunçusudur. Onlar Rusiya ilə yaxın münasibətləri dəstəkləməklə, onun «OPEK+»da qalmasına çalışır. «OPEK+» alyansına liderlik edən Ər-Riyad ilə Moskva qiymətin dəstəklənməsi üçün istehsala sərt nəzarət edirlər. Rusiya alyansı tərk edərsə, yəqin ki, bütün razılaşmalar ləğv olunacaq.
Doğrudur, Fars körfəzi ölkələrinin xarici ticarətində Rusiyanın payı 1%-dən də azdır. Lakin vacib olan kəmiyyət yox, keyfiyyətdir.
2018-ci ilə olan məlumata görə, GCC ölkələrinin Rusiyadakı investisiya layihələrində iştirakı 52% qiymətləndirilirdi. Krımı özünə birləşdirdiyi vaxtdan Qərbin öncül neft-qaz və neft-kimya texnologiyalarının idxalında məhdudiyyətlərlə üzləşmiş Rusiya bu istiqamətdə Fars körfəzi ölkələrinin imkanlarından fəal istifadəyə başlayıb. Məsələn, «Saudi Aramco» Moskva Dövlət Universtitetinin kəşfiyyat və hasilat texnologiyasının inkişafı üzrə tədqiqat mərkəzi ilə əməkdaşlıq edir.
Neft-qaz biznesinə qarşılıqlı nüfuz etmə prosesi şirkətlərin bir-birinin işində iştirakı, paya sahib olması ilə də həyata keçirilir. Məsələn, «Qatar Investment Authority» (QIA) «Rosneft»də 18,93%-lik paya malikdir. Əbu-Dabinin milli neft şirkəti olan ADNOC 9 neft-qaz yatağından ibarət «Ghasha» konsessiyası da «LUKOYL»a 5%-lik pay verib. «Saudi Aramco» isə neft-kimya sektorunda birgə müəssisənin yaradılması üçün «Rosneft» və «LUKOYL» ilə danışıqlar aparır. Belə nümunələr çoxdur.
Bu gün BƏƏ Rusiyadan qiymətli daşlar və metallar alan əsas dövlətlərdən, Səudiyyə Ərəbistanı isə Rusiya taxılının əsas alıcısıdır.
Moskva Suriyada hərbi imkanlarını nümayiş etdirməsi sayəsində regionun silah bazarında da mövcudluğunu artırıb. 2017-ci ildə o, BƏƏ ilə hərbi sənayedə əməkdaşlıq sazişi də imzalayıb. Dubay isə Rusiya biznesi üçün nəhəng maliyyə və kommersiya mərkəzidir.
Bütün bu layihələrdə iştirak GCC ölkələri ilə Rusiya arasında möhkəm siyasi bağlılıq yaradır və tərəflərdən heç biri bu bağı qoparmaq istəmir.
Uduzmaq olmaz
Rusiyanın hələ də tam və hərtərəfli sanksiyalarla üzləşməməsinin səbəbi onun neftinin vacibliyidir. Hökumətlər Rusiyadan neft alışını qadağan etmək qərarına gəlsələr, ona əvəz tapmaq çətin olacaq. Ən əsası və vacibi isə, bu halda neftin qiyməti nəzarətdən çıxacaq və onun bahalaşmasını əngəlləmək mümkün olmayacaq.
Belə bir vəziyyətdə Fars körfəzi ölkələri ilə yanaşı, vəzyyəti Venesuela, İran da xilas edə bilər. Lakin onların hər ikisi uzun illərdir ki, sanksiyalar altındadırlar. Odur ki, bu ölkələrdə hasilatın bərpası üçün vaxta və ən əsası, pula ehtiyac var. Onlarda isə bunun üçün lazımi vəsait yoxdur.
Odur ki, GCC ölkələri vəziyyəti real olaraq dəyişdirə biləcək yeganə gücdür. Onlar bunu yaxşı anlayır və vəziyyəti öyrənməklə məşğuldurlar. Uduzmamaq üçün.

Вашингтон, Москва и Пекин одинаково важны для стран Персидского залива
Российско-украинский кризис поставил страны Персидского залива в то самое положение, которого они больше всего хотели избежать: их заставляют сделать выбор между исторически сложившимся тесным партнерством с США и растущими экономическими и политическими связями с Россией.
Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), шесть государств - членов Совета сотрудничества стран Персидского залива (GCC) всячески стараются дистанцироваться от этих событий, утверждая, что кризис в первую очередь затрагивает интересы США, ЕС и НАТО.
Не разозлить
ОАЭ, заседающие в Совете Безопасности (СБ) ООН в качестве одного из десяти непостоянных членов, в марте приняли там председательство.  25 февраля на заседании Совбеза, на следующий день после вторжения России, они вместе с Китаем и Индией воздержались при голосовании резолюции, требующей, чтобы Россия «немедленно, полностью и безоговорочно вывела все свои вооруженные силы с территории Украины в пределах ее международно признанных границ». И это несмотря на убедительные просьбы Вашингтона поддержать инициативу. Правда, резолюция все равно бы не прошла, так как заведомо было понятно, что Россия наложит вето. Возможно, именно поэтому ОАЭ и воздержались, чтобы не разозлить Москву. Через три дня СБ ООН должен был голосовать по резолюции, подготовленной уже самими ОАЭ и направленной на признание йеменских повстанцев-хуситов террористической организацией. Россия вполне могла в отместку не пропустить ее.
А вот 2 марта ОАЭ поддержали резолюцию экстренной сессии Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН, осуждающую Россию за вторжение в Украину и требующую от Москвы немедленного вывода своих войск.
Заметим, что решения Генассамблеи не могут предписывать принудительных мер в отношении государства - это прерогатива СБ ООН. Так что гнева России можно не опасаться.
Могут, но не хотят
Россия занимает второе место в мире по добыче сырой нефти. На ее долю в 2021 году пришлось около 14% от общего объема мировой добычи. 60% российской нефти экспортируется в Европу и около 10% - в США.
По мере усиления кризиса по Украине все чаще звучат призывы бойкотировать российские нефть и газ. США уже приняли решение полностью от них отказаться. Великобритания обещает это сделать до конца года. Европе же здесь сложней всего, но и там надеются за год сократить поставки из России хотя бы на две трети.
Чтобы отказаться от российских энергоресурсов, нужно найти им замену, и страны Ближнего Востока могли бы в этом помочь. В частности, США рассчитывали на Саудовскую Аравию и ОАЭ, которые могут сравнительно легко нарастить добычу.
Могут, но, видимо, не хотят. Последнее заседание ОПЕК+, состоявшееся 2 марта, длилось всего минут 13. Все 23 члена ОПЕК+ просто заявили, что увеличат добычу на 400 тыс. баррелей в сутки лишь в апреле, как и было согласовано еще в прошлом году. Для стабилизации нынешних цен этого явно недостаточно. Причем в итоговом документе война в Украине, как триггер стремительного подорожания нефти, даже не упоминается.
Сдвиг приоритетов
На протяжении более семи десятилетий Соединенные Штаты играли ключевую роль на раздираемом конфликтами Ближнем Востоке, выступая, в частности, в качестве защитника богатых нефтью монархий Персидского залива от потенциальных угроз, и в первую очередь со стороны Ирана.
Но в последние годы Вашингтон стремится ограничить свое военное присутствие в этом регионе, впрочем, как и в некоторых других. Правда, ОАЭ и Саудовская Аравия начали выражать свое недовольство американской политикой значительно раньше. С тех пор, как президент Барак Обама, как они считают, проигнорировал интересы своих многолетних арабских партнеров во время «арабской весны» 2011 года, а также при подписании ядерной сделки с Ираном в 2015 году.
При Дональде Трампе связи восстановились, когда он свою первую зарубежную поездку в статусе президента совершил в Эр-Рияд, вывел США из ядерной сделки с Ираном и встал на сторону Саудовской Аравии и ОАЭ в их споре с Катаром. После убийства журналиста Washington Post Джамаля Хашогги, которое, по данным американских спецслужб, было одобрено наследным принцем Саудовской Аравии Мохаммедом бин Салманом, американский президент назвал его при встрече «мой друг», хотя официально США ввели против того санкции. В последние же дни своего президентства Трамп и вовсе сделал подарок странам Персидского залива, признав объединения йеменских хуситов террористами.
С приходом Джо Байдена отношения вновь ухудшились. Еще во время предвыборной кампании тот поклялся относиться к Саудовской Аравии как к государству-изгою за убийство журналиста. Вступив же в должность, он публично раскритиковал Саудовскую Аравию за ее затянувшуюся войну в Йемене и перекрыл поставку некоторых вооружений, которые Эр-Рияд мог использовать против хуситов.
Президент США также отменил решение своего предшественника о включении хуситов в список террористических группировок. Администрация Байдена сделала это, похоже, в связи с непрямыми переговорами с Ираном о возобновлении ядерного соглашения.
Кроме того, признание хуситов террористами, как объясняют в Вашингтоне, будет препятствовать оказанию гуманитарной помощи йеменскому народу. И в этом мнении Вашингтон не одинок. С ним солидарны некоторые другие страны, ООН и неправительственные гуманитарные организации, считающие, что это может ускорить крах йеменской экономики. Дело в том, что компании, поставляющие продукты питания в эту страну, прекратят в таком случае вести бизнес в Йемене из-за опасений, что они могут быть привлечены к ответственности за нарушение санкций США.
Между тем с тех пор атаки хуситов на различные объекты на территории Саудовской Аравии и других стран региона участились. После их нападения 17 января на Абу-Даби, в результате которого были взорваны три нефтяных танкера и погибли люди, ОАЭ потребовали от Генассамблеи признать наконец хуситов террористами.
США, впрочем, как и Россия, поддержали эту резолюцию, но сперва существенно поработали над текстом. В окончательном варианте было исключено, в частности, положение, налагающее финансовые санкции на хуситов, и была включена формулировка, подчеркивающая необходимость облегчения коммерческого импорта в Йемен. Кроме того, резолюция подтверждает право хуситов принимать участие в мирных переговорах, чтобы факт признания их террористами не помешал этому процессу.
Фактически требования ОАЭ и Саудовской Аравии хоть и частично, но были удовлетворены. Однако власти этих стран не преминули отметить свое недовольство тем, что реакция США на вторжение в Украину была значительно жестче, чем на многолетнюю их проблему с иранскими прокси в Йемене.
Таким образом, анализируя позицию GCC в отношении военного, политического и экономического кризиса, разразившегося в Европе, а также постепенного ухода США из региона, многие эксперты замечают сдвиг приоритетов. Страны Персидского залива делают попытки сбалансировать свои отношения в новом, как им видится, мировом порядке, где Москва и Пекин одинаково важны для них.
Взаимное проникновение
Являясь крупными игроками на энергетических рынках, большинство стран Персидского залива поддерживают отношения с Россией, стремясь сохранить ее участие в ОПЕК+. Эр-Рияд и Москва лидируют в альянсе ОПЕК+, строго контролируя производство для поддержания цен. Если Россия выйдет из альянса, все соглашения, вероятно, рухнут.
Хотя доля непосредственно стран Персидского залива во внешней торговле России составляет менее одного процента, важно не количество, а качество.
По состоянию на 2018 год доля стран GCC в инвестиционных проектах в России оценивалась в 52%. Ограниченная в импорте передовых западных нефтегазовых и нефтехимических технологий еще со времен присоединения Крыма Россия активно использует возможности стран Персидского залива. Например, Saudi Aramco наладила сотрудничество с исследовательским центром МГУ по развитию технологий разведки и добычи.
Активный процесс взаимного проникновения в нефтегазовый бизнес происходит также путем приобретения долевого участия в компаниях друг друга. Qatar Investment Authority (QIA) имеет 18,93% в «Роснефти». Национальная нефтяная компания Абу-Даби (ADNOC) предоставила российской компании «ЛУКОЙЛ» 5-процентную долю в концессии Ghasha, состоящей из девяти нефтегазовых месторождений. Saudi Aramco ведет переговоры с «Роснефтью» и «ЛУКОЙЛ» о создании совместных предприятий в нефтехимическом секторе. И таких примеров много.
ОАЭ являются важным покупателем российских драгоценных камней и металлов, а Саудовская Аравия - один из основных потребителей российского зерна. В результате демонстрации в Сирии своих военных возможностей Москве удалось усилить присутствие на рынках вооружений этого региона. В 2017 году Россия и ОАЭ подписали соглашение о сотрудничестве в военно-промышленной сфере. Дубай к тому же является крупным финансовым и коммерческим центром для российского бизнеса.
Участие во всех этих проектах создает также прочные политические связи между странами GCC и Россией, разрывать которые не торопятся обе стороны.
Не прогадать
Важность российской нефти является одной из причин, по которой она пока не попала под всеобщие санкции. Даже если правительства захотят запретить российскую нефть, им будет трудно заменить ее и, что наиболее важно, будет трудно избежать еще большего, а может, уже и неконтролируемого роста цен на нефть.
Помимо стран Персидского залива спасти ситуацию могут разве что Венесуэла и Иран. Но обе эти страны находятся уже долгое время под санкциями. Восстановление производства потребует времени и, самое главное, денег, которых в этих странах явно недостаточно.
Так что страны GCC, пожалуй, единственные, кто реально может изменить ситуацию. Они тоже это понимают. И изучают ситуацию. Чтобы не прогадать.