XÜSUSİ ƏHƏMİYYƏTLİ AXIN
BMT Baş Assambleyasında bu yaxınlarda keçirilmiş səsvermədə Moskvanın əməllərini pisləməkdən çəkinmiş, bitərəf qalmış dövlətlərdən biri də Pakistandır. İslamabadın bu addımı, bəlkə də, çoxları üçün gözlənilməz olub. Çünki o, dövlətlərin daxili işlərinə güc tətbiqi ilə müdaxiləni hər imkanda açıq şəkildə pisləyən ölkələrdəndir. Bəli, indi Pakistanın bu qərarı çoxları üçün gözlənilməz ola bilər. Amma hamı üçün yox.
Sanksiyalara və xəbərdarlıqlara rəğmən
Nüvə dövlətləri sırasında yer alan Pakistan Azərbaycanın müttəfiqidir. O, islam dünyasında, o cümlədən Cənubi Asiya və Orta Şərq regionlarında son dərəcə fəal rol oynayır. Son illər isə İslamabad Moskva ilə dialoqu da fəal şəkildə inkişaf etdirir. İndiki çətin tarixi məqamda belə, bu ölkələr arasında dialoq davam edir. Bunun da öz səbəbləri, hətta demək olar ki, çox ciddi səbəbləri var.
Fevralın sonunda Pakistanın baş naziri İmran Xan Moskvaya işcüzar səfər edərək Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə görüşüb. O, Rusiyanın Ukraynada hərbi əməliyyatlara başlamasından sonra Moskvaya səfər edən ilk yüksək rütbəli xarici qonaq idi. Bundan başqa, bu, son 23 ildə Pakistan rəhbərinin Rusiyaya ilk səfəridir. Səfərə xüsusi əhəmiyyət qazandıran məqamlardan biri də məhz budur.
Səfərə hazırlıq, təxminən, 2 ay idi davam edirdi. Tərəflər onun tarixini əvvəldən müəyyənləşdirmişdi. Məlumdur ki, səfər çərçivəsində aparılmış danışıqlarda enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələsindən də danışılıb, regional və beynəlxalq məsələlər də müzakirə olunub.
Ukraynada yaşananlara gəlincə, Pakistan lideri Moskvada sadəcə böhranın sülh yolu ilə həllinə ümid etdiyini deməklə kifayətlənib. Halbuki bundan əvvəl bir sıra Qərb liderləri Pakistan rəhbərini Rusiya ilə mümkün yaxınlaşmadan çəkinməyə çağırmışdı. Lakin bu, gözlənilən effekti verməyib. İmran Xan ilə Vladimir Putinin görüşü ABŞ lideri Co Bayden və digər Qərb liderlərinin Moskvaya sərt sanksiyalar tətbiq etməsindən cəmi bir neçə saat sonra baş tutub. Bu sanksiyalar İslamabadın Moskva ilə əməkdaşlıq marağını öldürməyib…
«Pakistan axını»nın xilası
Güman olunur ki, İmran Xan tikintisi təxirə salınmış «Pakistan axını» qaz kəmərinin inşasının sürətləndirilməsində israr edir. Dəyəri bir neçə milyard dollar olan bu kəmər Rusiya şirkətləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində çəkilməli idi. Onun ləngiməsinin əsas səbəbi kimi, Amerikanın podratçı rus şirkətlərinə sanksiyalar tətbiq etməsi göstərilir. Sanksiyaların daha da sərtləşdirildiyi indiki vaxtda isə artıq söhbət layihənin xilasından gedir.
1100 kilometr uzunluğunda boru xəttini illik ötürücülük qabiliyyəti 12,4 milyard kubmetr olmalıdır (sonradan onun 16 milyard kubmetrədək artırılması da nəzərdə tutulur). Kəmər Pakistanın cənubundakı Kəraçi terminalını ölkənin şimalında yerləşən Lahor şəhəri ilə birləşdirməlidir. Bu boru xətti ilə nəql olunacaq qazın əsasən Pakistanın daxili tələbatının ödənilməsinə yönəldilməsi nəzərdə tutulub. Rusiya tərəfinin məlumatına görə, boru xəttinin inşasına 1,5-2 milyard dollar vəsait tələb olunur. Pakistan isə onu 3,5 milyard dollar qiymətləndirir. Əldə olunmuş razılığa görə, onun 26%-i Moskva, 74%-i isə İslamabad tərəfindən maliyyələşdiriləcək.
Hazırda bu boru xətti Rusiyanın dövlətə məxsus «Qazprom» şirkəti olmadan iştirak etdiyi nadir nümunələrdəndir. O, polad boru istehsalçıları olan Boru Metallurgiya Şirkəti və Operativ Xidmətlər Mərkəzindən ibarət Avrasyia boru xətti konsorsiumunu birləşdirir. Adıçəkilən hər iki qurum Rusiyanın Energetika Nazirliyinə tabedir. Bununla yanaşı, rusiyalı səhmdarlar sərmayələrini qaz tədarükü ödənişləri hesabına qaytarmağı düşünür.
Hazırda layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması həyata keçirilir. Rusiya KİV-nin məlumatına görə, «Pakistan axını» üzrə səhmdarlıq razılaşması yaxın zamanlarda imzalanmalıdır. Amma Rusiyanın görünməmiş sanksiyalarla üzləşdiyi bir vaxtda «yaxın vaxtlar» anlayışı klassik anlamını itirə də bilər.
İslamabadın qaz problemləri
Qaz ehtiyatları azalan Pakistan təchizat sahəsində ciddi problemlərlə üzləşir. Çünki ölkənin enerji balansının əsasını əvvəlkitək «mavi yanacaq» təşkil edir. Beynəlxalq Enerji Agentliyinin məlumatına görə, Pakistanda təbii qaz hasilatının piki 2009-cu ildə olub və o vaxtdan onun ümumi enerji təchizatı həcmindəki payı durmadan artır. Bu, asta-asta dərinləşməkdə olan böhrana yol açıb, çünki hazırda Pakistan var gücü ilə fərqi kompensasiya etməyə çalışır.
Ölkənin iri şəhərlərində qazın verilişində hələ də uzun fasilələr yaranır, bu isə istər əhaliyə, istərsə də sahibkarlığa ciddi zərbə vurur. Ötən ilin dekabrında hökumət ölkə qazının tezliklə tükənəcəyini, bunun isə xaricdən «mavi yanacaq» idxalına ehtiyacı artıracağını bəyan edib. Belə bir vəziyyətdə ölkənin təbii qazla təchizatı həm də vacib siyasi əhəmiyyət daşımağa başlayır. Ölkə daxilində getdikcə daha ciddi tənqidlərlə üzləşən İmran Xan bu sahədə ciddi nailiyyət qazanmağa çalışır.
Hazırda daxili tələbatın azalması ilə yaranmış enerji böhranının mümkün qədər tez aradan qaldırılması vasitəsi kimi mayeləşdirilmiş təbii qaz idxalı imkanları nəzərdən keçirilir. Ölkədə qaz ehtiyatının 9% azalması ilə mayeləşdirilmiş təbii qazdan istifadəyə keçən müəssisələrin sayı durmadan artır. Bu gün Pakistanda mayeləşdirilmiş təbii qazdan istifadənin 60%-i üç elektrik stansiyasının payına düşür. Qalan 40% sənaye sektoruna aiddir.
Əvvəllər Pakistan İrandan qaz kəməri çəkməyə cəhd etsə də, bu layihə ABŞ-ın sanksiyaları ilə üzləşib. Türkmənistandan qaz kəmərinin çəkilişinə isə Əfqanıstanda siyasi vəziyyətin pisləşməsi imkan verməyib. Belə bir vəziyyətdə indi «Pakistan axını»na nə vaxtsa gündəmdə olmuş layihələrə ən real alternativ kimi baxılır.
Pakistanda iki mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalı var: «Engro Elengy Terminal Limited» (EETL) və «PGP Consorsium Limited» (PGPCL). Müvafiq olaraq 2015 və 2017-ci illərdə tikilmiş bu terminallar Kasim limanında yerləşir.
Ölkədə seçkinin yaxınlaşması ilə (2023) hökumət qaz çatışmazlığı probleminin həlli üçün əlindən gələni edir. Baş nazirin 2023-cü ilin sonunadək üçüncü terminalın inşası haqda göstərişini də belə qiymətləndirmək olar.
Hazırda Pakistanla uzunmüddətli müqaviləsi olan «Qatar Energy» şirkəti ildə 4,5 milyon ton mayeləşdirilmiş təbii qaz idxal edir. Əvvəllər bu ölkə İtaliyanın ENI neft-qaz nəhəngindən və «Gunvor» xammal treyderindən də böyük həcmdə qaz alırdı. Lakin hər iki şirkətin tədarük defoltu elan etməsindən sonra Pakistan bu qış tələbatını qarşılamaq üçün «Qatar Energy»dən qaz almağa başlayıb. O, bu şirkətdən qazı həddən artıq baha qiymətə alır - 1 milyon BTE 30,6 dollara..
Pakistanın arzuları ilə Rusiyanın planları üst-üstə düşərsə
Qərbə «mavi yanacaq» ixracı məsələsində ciddi problemlərlə üzləşmiş Rusiya yeni perspektiv bazarlar tapmağa, orada möhkəmlənməyə, potensial rəqiblərini sıradan çıxarmağa çalışır. Bunun üçün «Pakistan axını»nın gücü tamamilə kifayət edir. İndi iki ölkə tək qaz tədarükünün artırılması imkanlarını öyrənmir. Rusiya Pakistana perspektivdə özünün hərbi-texniki tərəfdaşı kimi də baxır. Keçmişdə o, bundan Hindistanla qarşıdurma üzündən imtina edib.
2016-cı ildən iki ölkə mütəmadi olaraq birgə hərbi təlimlər keçirir. 2021-ci il fevralın 15-də Rusiya ilə Pakistan HHM sistemlərinin, tank əleyhinə raket komplekslərinin və atıcı silahların tədarükünə dair bir neçə razılaşma imzalayıblar. Pakistan həmçinin Moskvadan «Mi-35» həmlə helikopterləri də alır. Xatırladaq ki, tərəflər hələ 2014-cü ilin noyabrında müdafiə sahəsində əməkdaşlıq razılaşması imzalayıb və hazırda bu istiqamət fəal şəkildə inkişaf etdirilir.
Bundan başqa, tərəflərin Əfqanıstandakı vəziyyət də daxil olmaqla, bütün əsas regional və beynəlxalq problemlərə yanaşması da üst-üstə düşür. Bu ölkədə «Taliban»ın hakimiyyətə gəlişindən sonra Pakistan Əfqanıstanla bağlı problemlərin, o cümlədən regional təhlükəsizlik problemlərinin həllində Moskvanın ən effektiv beynəlxalq tərəfdaşına çevrilib. Ukraynada davam edən hərbi əməliyyatların yaratdığı geosiyasi burulğan şəraitində Moskva ilə İslamabadın əməkdaşlıq planlarına ciddi düzəlişlər edəcəkləri istisna deyil.
Dünyanı çətin günlər gözləyir. Rusiya-Qərb qarşıdurmasının dərinləşdiyi bir vaxtda iki nüvə dövləti olan Pakistanla Rusiyanın proqnozlaşdırılan dialoqu Asiya qitəsində sabitliyin təmini baxımından həlledici olmasa da, vacib amildir.

STREAM OF PARTICULAR SIGNIFICANCE
Pakistan was among the few states that refrained from condemning Moscow's actions in Ukraine during the recent UN General Assembly vote. The move may catch many as a surprise, as Islamabad has repeatedly and loudly condemned military interference in internal affairs. Surprise for many, but not for all.
Despite sanctions and warnings
Pakistan is one of the world's nuclear powers, an ally of Azerbaijan, and plays a very active role in the Islamic world, as well as in South Asia and Middle East. The country has been actively developing a dialogue with Moscow for years.  And even today, in this difficult historical moment, the dialogue between both countries continues. And there are reasons for this, and sometimes very good ones.
Pakistani Prime Minister Imran Khan paid a working visit to Moscow in late February. There he held talks with Russian President Vladimir Putin. This was the first visit of a high-ranked foreign guest to Moscow since the start of Russia's military operation in Ukraine. It was also the first visit of the Pakistani head of state to Russia in 23 years. This fact attaches special significance to the event in and of itself.
Preparations for the visit took about two months, and the two sides agreed on a date in advance. It is known that the talks focused on energy cooperation and major regional and international issues.
While in Moscow, Mr. Khan expressed hope that the current crisis in Ukraine could be resolved peacefully. Although a number of Western leaders had previously warned the Pakistani leader against a possible rapprochement with Russia, the warning did not bring a desired effect. Meeting between Imran Khan and Vladimir Putin came just hours after the US President Joe Biden and other Western leaders imposed tough economic sanctions against Russia. However, this did not diminish Islamabad's interest in cooperating with Moscow.
Save Pakistani Stream
Imran Khan is believed to have insisted on the acceleration of the previously delayed construction of the Pakistani Stream—a multibillion-dollar pipeline to be built in cooperation with Russian companies. US sanctions against Russian contractors have earlier been reported as the major reason for the delay. Today, with Western sanctions getting tight even further, it is essentially a question of saving the project as such.
The 1,100km-long pipeline with annual normal and maximum throughput capacities of up to 12.4 and 16 billion cubic metres (bcm), respectively, is supposed to connect the Karachi terminal in southern Pakistan with the city of Lahore in the north. The supplied gas will mainly cover Pakistan's own needs.
According to the Russian side, the construction will require an investment of $1.5-2 billion, while Pakistan estimates them at $3.5 billion. Moreover, according to agreements reached earlier, 26% of these will be funded by Moscow and the remaining 74% by Islamabad.
The pipeline is a rare example of Russian involvement without the state-run gas giant Gazprom. Its construction includes the Eurasian Pipeline Consortium, producer of steel pipes Trubnaya Metallurgicheskaya Kompaniya and Operational Services Centre run by the Russian Ministry of Energy. Meanwhile, Russian shareholders expect to recoup their investment through gas delivery charges.
The feasibility study for the project is under way, but the exact launch date has not been determined yet. According to Russian media, the shareholder agreement for Pakistani Stream is expected to be concluded soon. However, with the adoption of unprecedented sanctions against Russia, the meaning of ‘soon’ may become irrelevant.
Gas problems of Islamabad
Pakistani gas reserves are dwindling, and this causes a major supply problem, as gas still makes up a large part of the country’s energy balance.
According to the International Energy Agency, Pakistan's natural gas production peaked in 2009, with its share in the total energy supply has been rising steadily since then. This has led to a slow-moving crisis, as Pakistan is now struggling to patch the difference gap.
Major cities are increasingly suffering from prolonged supply cuts, which hits hard both the households and businesses. Last December, the government said the country would soon run out of local gas, increasing dependence on expensive imported gas.
The issue of supplying the country with gas assumes important political significance. Imran Khan, who is facing growing criticism at home, expects breakthrough solutions in this area.
Liquefied natural gas (LNG) imports are now seen as a quick solution to the energy crisis caused by falling domestic gas production. With the country's reserves dwindling by 9% annually, the increasing number of import companies are switching to LNG to keep production facilities running. Today, 60% of Pakistan's LNG is used by three power plants, while the remaining 40% is used by the industrial sector.
Earlier, Pakistan has tried to build a gas pipeline from Iran, but the project fell under US sanctions. Another pipeline project with Turkmenistan (TAPI) failed due to the deteriorating political situation in Afghanistan.
Pakistani Stream is therefore seen as the most likely alternative to existing and ever-existing projects.
Pakistan currently has two LNG terminals, Engro Elengy Terminal Limited (EETL) and PGP Consortium Limited (PGPCL) at Port Qasim, which were built in 2015 and 2017, respectively.
With the 2023 elections approaching, the government is desperately trying to solve the gas deficit by prime minister’s new instruction to the government to build a third terminal by the end of 2023.
Currently, Pakistan imports 4.5 million tonnes of LNG annually through Qatar Energy, which has long-term contracts with Pakistan. The country has previously bought large volumes of gas from Italian oil and gas giant Eni and commodity trader Gunvor. However, this winter, after both Eni and Gunvor defaulted on their deliveries, Pakistan had to buy gas from Qatar Energy paying an exorbitant sum to cover its demand—$30.6/MMBtu.
When Pakistani intentions and Russian plans match
Amid existing problems with gas supplies to the West, Russia is keen to secure new promising markets and push out potential competitors. The design capacity of the Pakistani Stream has everything it needs to do this.
The two countries are not only exploring the possibility of expanding gas supplies, as Russia also considers Pakistan as a prospective military-technical partner—something it has avoided in the past because of India's opposition.
Since 2016, Pakistan and Russia have conducted regular military exercises. On February 15, 2021, Russia and Pakistan signed a series of agreements to supply air defence systems, anti-tank missile systems and small arms. Pakistan is also buying Mi-35 attack helicopters from Moscow. Back in November 2014, they signed another agreement on defence cooperation, which contributed to active development in this area too.
In addition, both sides share the same views on key regional and international issues, including Afghanistan. After Taliban’s recent coming to power, Islamabad remains perhaps the most effective international partner for Moscow in dealing with issues related to Afghanistan, including regional security issues.
It is likely that the geopolitical turbulence spurred by the ongoing military action in Ukraine could make significant adjustments to cooperation plans between Moscow and Islamabad.
The world is going through challenging times. Amid increasing confrontation between Russia and the West, an expected dialogue between the two nuclear powers, Pakistan and Russia, is a crucial, if not decisive, condition for stability in Asia.