Hakimiyyətin tranziti başa çatdı: Qazaxıstan yenidənqurmaya gedir
Qazaxıstanda bir neçə il əvvəl başlamış hakimiyyətin tranziti prosesi faktiki olaraq, qərar qəbul edən iki siyasi mərkəzin yaranması ilə nəticələnmişdi. Bu, xüsusi səlahiyyətlərə malik güc orqanları institutları və prezident hakimiyyəti idi. Bununla yanaşı, güc orqanları institutları tam olaraq ölkənin birinci prezidenti Nursultan Nazarbayevə tabe idi. Halbuki Nazarbayev son illər səlahiyyətlərini davamlı olaraq rəsmi varisi hesab edilən prezident Kasım-Jomart Tokayevə ötürürdü. Qazaxıstanda bu ilin yanvarında baş vermiş və az qala vətəndaş müharibəsinə çevrilmiş qarşıdurmalara məhz bu «ikihakimiyyətlilik» səbəb olmuşdu.
Xoşbəxtlikdən, hakimiyyətin tam tranziti ağrılı da olsa, baş tutub və indi ictimaiyyət yeniliklər gözləyir. Hər kəs hesab edir ki, bu yeniliklər müasir Qazaxıstanın simasını ciddi şəkildə dəyişməlidir. Artıq bu yolun «yol xəritəsi» hazırdır, lakin marşrut gözlənilməzliklərlə dolu və kifayət qədər çətin ola bilər.
Rebrendinq
Yanvar hadisələrindən 2 ay keçməmiş hakim «Nur Otan» partiyası növbədənkənar qurultayını çağırıb. Məqsəd vəd olunan miqyaslı siyasi islahatlar vədinin sadəcə siyasi ritorika olmadığını göstərmək idi. Qazaxıstan hakimiyyəti yenidənqurmaya hakim partiyanın rebrendinqi ilə başlayıb. Bunu bütünlükdə siyasi sistemin «yenilənəcəyi» haqda siqnal kimi də xarakterizə etmək olar.
«Nur Otan» partiyasının adı dəyişdirilib. İndi o, «Amanat» adlanır. Amma partiyanın rebrendinqi sadəcə ad dəyişikliyini yox, Qazaxıstanın aparıcı siyasi gücünün strukturunun və funksionallığının da dəyişməsini nəzərdə tutur. Ümumilikdə növbədənkənar qurultay hakim partiyanın ölkədəki siyasi monopoliyadan imtina edəcəyinə dair gözləntiləri artırıb.
Hakim partiya gələcək fəaliyyəti ilə bağlı kifayət qədər aydın prioritetlər də müəyyənləşdirib. Güman ki, buna sosial sifarişin öyrənilməsi istiqamətində aparılmış ciddi iş təkan verib. Məsələn, aşkarlıq, media məkanında işlərin fəallaşdırılması ilə ictimaiyyətin daha çox məlumatlandırılması prioritetlər sırasındadır.
Qaxazıstan ictimaiyyəti üçün bu hakimiyyətin onları eşidəcəyi, əvvəlki yanlışlıqları aradan qaldırmağa çalışacağı haqda siqnaldır.
Superprezidentlikdən prezidentliyə
Prezident Tokayev martın 16-da parlamentin palatalarının birgə iclasında Qazaxıstan xalqına proqramını elan etdikdə hər kəsə aydın olub ki, indi söhbət sistem islahatlarından gedir və bu, ölkənin siyasi simasını dəyişməlidir. Təklif olunan islahatların miqyası və xarakterinə əsasən söhbətin «ikinci respublika» konseptinin anonsundan getdiyini söyləmək olar. Bu, güman ki, 30 illik müstəqillik dövründəki «birinci respublika»nın varisi yox, hüquqi varisi olacaq.
Qazaxıstan prezidentinin çıxışında əsas vəd hakimiyyətlə ictimaiyyət arasında dialoq, həmçinin Qazaxıstan dövlətçiliyi modelinin təkmilləşdirilməsi çərçivəsində hökumətin effektivliyinin artırılacağı ilə bağlı olub. Tokayevin sözlərinə görə, «söhbət, ilk növbədə, superprezident idarəçiliyindən güclü parlamentə məxsus prezident respublikasına keçiddən gedir».
Söhbət hakimiyyət səlahiyyətlərinin mövcud sistem çərçivəsində effektiv bölüşdürülməsindən gedir ki, bu da onların funksiyalarını lazımi səviyyədə reallaşdırılmasına imkan yaratmalıdır. Yeni sistem yaradılır. İdarəçiliyə ən müxtəlif nüfuz dairələrinin nümayəndələri cəlb olunacaq, bu isə Tokayevin çıxışında barəsində danışdığı ictimai konsensusun təmininə imkan verəcək.
Ərazi-inzibati bölgü islahatları, idarəçilik rıçaqlarının gücləndirilməsi və bələdiyyə orqanlarının müstəqilliyinin artırılması Qazaxıstan ictimaiyyətində regional elitaların rol və əhəmiyyətini artıracaq. Prezidentin rayon, respublika əhəmiyyətli şəhər və paytaxt akimlərinin aktlarını ləğv etmək və ya fəaliyyətini dayandırmaq, həmçinin rayon, şəhər, kənd akimlərini vəzifədən çıxarmaq səlahiyyətinin istisna olunması da bundan irəli gəlir.
Müxtəlif nüfuzlu qrupların ölkənin siyasi həyatında iştiraka cəlb olunması onların yeni partiyaların, siyasi birliklərin yaradılması prosesinin bir hissəsinə çevrilməsinə imkan verəcək. Siyasi partiyaların qeydiyyatı prosedurunun sadələşdirilməsi, siyasi prosesin müasirləşdirilməsi də bu imkanları artıracaq.
İslahatların strateji istiqamətini müəyyənləşdirən əsas amil isə milli dövlət quruculuğu prosesində effektivliyin artırılması cəhdləridir. «Yeni Qazaxıstanın qurulması kursu ölkənin inkişaf paradiqmasının dəyişməsinə hesablanıb. Biz hər addımımızı hesablayırıq və qəti olaraq müəyyənləşdirdiyimiz yolla gedirik. Yeni Qazaxıstanda biz birmənalı olaraq, «müxtəlif baxışlar, lakin vahid xalq» prinsipinə əsaslanmalıyıq», - deyə Tokayev bildirib. Bu prosesin əsas istiqamətləri kimi, cəhalətlə və geridəqalmışlıqla, radikallıq və başqasının hesabına yaşamaqla, istehlak kultu və korrupsiya ilə mübarizə müəyyən olunub.
Qazaxıstan prezidentinin hakim partiyanın qurultayında Rusiya ilə Ukrayna arasındakı silahlı münaqişə haqda danışması da təsadüf deyil. Onun bu hadisə ilə bağlı səsləndirdiyi bəyanat Qazaxıstanın hansı tərəfdə olmaq istədiyini göstərib. Bu, beynəlxalq hüququn tərəfidir. Sadə dildə desək, peşəkar diplomat olan prezident Tokayev göstərib ki, dünyanın bu və ya digər güc mərkəzinə tərəf boylanmadan, müstəqil xarici siyasət yürütmək niyyətindədir.
Beləliklə, obrazlı desək, «ikinci gəncliy»ini yaşayan Qazaxıstan yeni yeniləşmə yolunu tutur. Əlbəttə ki, istənilən yenidənqurma riskdir. Lakin haqlı risk hər zaman nəcib və eyni zamanda faydalı işdir.

Транзит власти завершен: Казахстан идет на преобразования
Начавшийся несколько лет назад транзит власти в Казахстане фактически привел к появлению двух политических центров принятия решений. Это были институт силовых органов с особыми полномочиями и президентская власть. При этом институт силовых ведомств был полностью подчинен первому президенту, хотя на протяжении последних лет Нурсултан Назарбаев последовательно передавал свои полномочия президенту Касым-Жомарту Токаеву, считавшемуся его официальным преемником.  Результатом такого «двоевластия» и стал потрясший Казахстан январский кризис нынешнего года, чуть не переросший в гражданскую войну.
Благо, окончательный транзит власти, хоть и болезненно, но состоялся, и теперь общество находится в ожидании преобразований, которые, как предполагается, должны существенно изменить облик современного Казахстана. «Дорожная карта» нового пути уже составлена, но маршрут обещает быть полным неожиданностей и весьма непростым.
Ребрендинг
Спустя неполных два месяца после январских событий прошел внеочередной съезд правящей партии Nur Otan, который был призван показать, что обещание масштабных политических реформ не является лишь политической риторикой. Власти Казахстана начали преобразования с ребрендинга правящей партии, что можно также охарактеризовать как сигнал о «перезагрузке» всей политической системы страны.
Партия Nur Otan была переименована в Amanat. Причем ребрендинг партии подразумевает не только смену названия, но и переформатирование структуры и функционала ведущей политической силы Казахстана. В целом же внеочередной съезд увеличил ожидания о том, что правящая партия отказывается от былой политической монополии в стране.
Партия власти обозначила и достаточно очерченные приоритеты своей будущей деятельности. Судя по всему, этому предшествовала большая работа, связанная с изучением социального заказа. В частности, в качестве приоритетов поставлены принципы открытости и информирования общественности посредством активизации работы в медиапространстве.
Для казахстанского общества это сигнал, что власть их слышит и старается исправить прежние просчеты.
От суперпрезидентской к президентской
Когда 16 марта президент Токаев выступил с программным посланием народу Казахстана на совместном заседании палат парламента, ни для кого уже не было секретом, что речь идет, по сути, об инициировании системных реформ, меняющих политический облик страны. Судя по масштабам и характеру предлагаемых реформ, можно говорить об анонсе концепта «второй республики», которая является, скорее, правопреемницей, но не наследницей «первой республики» образца тридцатилетнего периода независимости.
Ключевым посулом выступления президента Казахстана стал тезис о диалоге между властью и обществом, а также о повышении эффективности власти в рамках совершенствования модели казахстанской государственности. По словам самого казахстанского лидера, «речь, прежде всего, идет об окончательном переходе от суперпрезидентской формы правления к президентской республике с сильным парламентом».
Имеется в виду эффективное перераспределение властных полномочий в рамках существующей системы разделения властей для реализации их функционала в полной мере. Создается новая система сдержек и противовесов, а к управлению будут привлекаться представители различных групп влияния, обеспечивая тот самый общественный консенсус, о котором говорил в своем выступлении Касым-Жомарт Токаев.
Реформы административно-территориального деления, усиление рычагов управления и повышение самостоятельности муниципальных органов укрепляют роль и значение региональных элит в казахстанском обществе. Этому же способствуют исключение компетенции президента по отмене или приостановлению актов акимов областей, городов республиканского значения и столицы, а также упразднение права президента снимать с должности акима района, города, сельского округа.
Для привлечения различных групп влияния к участию в политической жизни страны им предлагается стать частью процесса по формированию новых партий и политических объединений. Такую возможность создают упрощение процедуры регистрации политических партий, модернизация политического процесса как такового.
Главенствующим фактором, определяющим стратегическую направленность реформ, является стремление повысить эффективность процесса строительства национального государства. «Курс на построение Нового Казахстана направлен на изменение парадигмы развития страны. Мы продумываем каждый шаг и твердо идем по намеченному пути. В Новом Казахстане мы должны неизменно следовать принципу «разные взгляды, но единая нация», - заявил К.-Ж.Токаев. Основными направлениями этого процесса обозначены борьба с невежеством и архаикой, радикализмом и иждивенчеством, культом потребления и коррупцией.
Не случайно и то, что в своем выступлении на съезде правящей партии президент Казахстана остановился также на ситуации вокруг вооруженного конфликта между Россией и Украиной. Заявления президента Казахстана по этому вопросу стали индикатором желания властей страны принимать лишь одну сторону - сторону международного права. Проще говоря, будучи профессиональным дипломатом, президент Токаев дал понять, что намерен придерживаться независимого внешнеполитического курса, без оглядки на те или иные центры мировой силы.
Таким образом, Казахстан, переживающий, образно говоря, «вторую молодость», окунается в стихию преобразований. Конечно, любые преобразования - это риск, но оправданный риск - всегда благородное и одновременно благодарное дело.