Ukraynada hərbi əməliyyatlar qismən səngisə də, müharibənin tezliklə başa çatma şansı çox deyil
Ukraynada davam edən müharibənin altıncı və yeddinci həftəsi də əvvəlki həftələr kimi, sülhə ümid yaratmayıb. Kiyev ətrafındakı Buça şəhərciyində dinc əhalinin kütləvi qətli, Rusiya qoşunlarının Ukraynanın şimal əyalətlərindən çıxaraq şərqdə cəmləşməsi, Rusiyanın BMT İnsan Haqları Şurasından uzaqlaşdırılması haqda xəbərlər, həmçinin Rusiyaya sanksiyaların beşinci paketinin tətbiqi Ukraynada davam edən müharibənin sadəcə, yeni epizodlarıdır. Lakin bununla yanaşı, regionda sülh axtarışları da səngimir. Bu işdə xüsusilə Türkiyə ciddi səylər göstərir.
Yeni gərginlik dalğası
Buçada dinc əhalinin Ukrayna tərəfinin soyqırımı kimi qiymətləndirdiyi kütləvi qətliamı Qərblə Rusiya arasında gərginliyi artırıb. Rusiya hərbçilərinin şəhəri tərk etməsindən sonra mülki şəxslərin cəsədlərinin küçələrə səpələndiyini göstərən kadrlar yayılıb. Qərbli müttəfiqlər Rusiyanı dinc əhaliyə qarşı qətliam törətməkdə günahlandırır. Moskva isə kadrların saxta olduğunu bildirir, məsələnin BMT səviyyəsində araşdırılmasını tələb edir.
BMT TŞ-yə sədrlik edən Böyük Britaniya məsələnin müzakirəsi üçün aprelin 5-də qurumun iclasını çağırıb. Müzakirələrin nəticəsi olaraq obyektiv araşdırmanın aparılması haqda qərar qəbul edilib. BMT yaşananlara yekun siyasi qiyməti bu araşdırma nəticəsində verəcək.
Bununla yanaşı, Ukraynadakı hərbi əməliyyatlar üzündən daha da dərinləşən Rusiya-Qərb münasibətləri fonunda Moskvaya sanksiya təzyiqi getdikcə güclənir. Məsələn, ABŞ-ın Maliyyə Nazirliyi aprelin 5-də Rusiyanın 636 milyon dollarlıq dövlət borcunu Qərbdəki hesablar vasitəsi ilə ödəməyi qadağan edib. Söhbət Rusiyanın sanksiyalar vasitəsilə dondurulmuş hesablarından gedir. Vaşinqtonun bu qadağasınadək Moskva borcunu həmin hesablar vasitəsi ilə ödəmək imkanına malik idi. İndi isə o, bunun üçün ABŞ və Avropa ölkələrinin dondura bilmədiyi ehtiyatlarından istifadə etməlidir. Yeni məhdudiyyətlər sanksiyaların gücləndirilməsi çərçivəsində tətbiq olunub. Məqsəd Rusiyanı vacib seçim qarşısında qoymaqdır: qiymətli dollar ehtiyatlarının tükənməsi və ya defolt.
Digər tərəfdən Aİ aprelin 8-də Rusiyaya qarşı beşinci sanksiya paketini təsdiqləyib. Yeni sanksiyalar aviasiya yanacağı, polad məhsulları və lüks əşyaların ixrac və idxalını qadağan edir. Bununla yanaşı, Rusiya gəmilərinin Aİ limanlarına girişi də qadağan olunub. Yeni sanksiyalar Rusiyanın 4 aparıcı bankı ilə əməliyyatları məhdudlaşdırıb, Rusiyadan ildə 4 milyard avroluq kömürün idxalını qadağan edib. Eyni zamanda qabaqcıl yarımkeçiricilər, maşın və nəqliyyat avadanlığı kimi əsas sahələrdə 10 milyard avroluq ixrac da qadağandır. Başqa sözlə, söhbət Aİ ilə Rusiya arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin minimuma endirilməsindən gedir.
Bütün bunlarla yanaşı, Brüsseldə əsas məsələ ilə bağlı hələ də razılıq yoxdur. Bu, Rusiyadan enerji daşıyıcılarının tədarükünə embarqodur. Bu məsələdə razılığa gəlinməməsi Moskvanın vacib xarici ticarət əməliyyatlarında SWIFT sistemindən kənarlaşdırılmayan «Qazprombank»dan fəal istifadəsinə imkan verir. Hərbi texnika və avadanlıqların alışı da bu bank vasitəsilə həyata keçirilir.
Diplomatik müharibədə qızğın dövr
Aprelin ilk ongünlüyündə Rusiya qoşunları Ukraynanın şimal əyalətlərini, məsələn, Çerniqov və Sumını tərk edib. Rusiyanın buradan çəkdiyi qoşun hissələrini Ukraynanın şərqinə və cənubuna toplaya biləcəyi versiyası gündəmdədir. Demək, bu istiqamətlərdə hücumlar daha da güclənə bilər.
BBC xəbər verir ki, Rusiya Ukraynada əməliyyat komandanlığını yenidən təşkil edib. Bu versiyaya görə, indi hərbi əməliyyatların gedişini Cənub hərbi dairəsinin komandanı, general Aleksandr Dvornikov idarə edəcək. O, Suriyadakı hərbi əməliyyatlarda böyük təcrübə qazanıb. Generala Donetsk və Luqansk vilayətləri üzərində, həmçinin bütünlükdə Ukraynanın cənub-şərqində nəzarətin mayın 9-dək tam ələ keçirilməsi tapşırıla bilər.
Hərbi kampaniyanın yeni fazasının başlayacağı ilə bağlı məlumatlar fonunda Aİ ölkələri rusiyalı diplomatların kütləvi deportasiyasına başlayıb. Bununla, onlar Moskva ilə diplomatik əlaqələri minimuma endirir. Söhbət bütün Aİ üzrə yüzlərlə rusiyalı diplomatdan gedir. Vəziyyəti Almaniya prezidenti Valter Ştaynmayer daha aydın ifadə edib. Rusiyalı diplomatların ölkədən çıxarılması və Avropa ölkələrinin Moskva ilə münasibətləri bərpa etməsi perspektivlərindən danışan prezident deyib ki, Rusiyanın hazırkı hakimiyyəti dövründə bu ölkə ilə münasibətlərin qaydaya düşməsi mümkün deyil. Bu, xəbərdarlıq kimi də şərh oluna bilər: Aİ Ukrayna-Rusiya danışıqlarında irəliləyişin olacağı təqdirdə belə, «geri qayıtmaq» fikrində deyil.
Avropa ölkələri ilə yanaşı, Vaşinqton BMT çərçivəsində də Rusiya diplomatiyasının fəaliyyət sahəsini məhdudlaşdırmaq üçün addımlar atır. Məsələn, aprelin 7-də ABŞ Rusiyanın BMT-nin İnsan Haqları Şurasından kənarlaşdırılması üçün Baş Assambleyaya müraciət edib. Səbəb yenə də Buçada baş verənlərdir. Amerika tərəfinin və onun təşəbbüsünə qoşulmuş Qərb dövlətlərinin fikrincə, Moskvanın BMT İnsan Haqları Şurasının üzvü olmaq haqqı yoxdur, çünki o, Ukraynada əsas insan haqlarını kobud şəkildə pozur. BMT Baş Assambleyasında keçirilmiş səsvermə nəticəsində Rusiyanın Şuraya üzvlüyü dayandırılıb.
Bu addımın siyasi tərəfi də var. Məlum olduğu kimi, sözügedən strukturun əsas vəzifəsi dünyada insan haqlarının irəli aparılması və qorunması, həmçinin siyasi məsələlərlə bağlı gündəliyin müzakirəsidir. Müvafiq olaraq, Rusiyanın BMT İnsan Haqları Şurasında yer almaması Moskvanın insan haqlarının təmini, bu problemin müxtəlif aspektləri ilə bağlı qlobal müzakirələrdə iştirakını əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdıracaq.
BMT Baş Assambleyasının bu qətnaməsinə cavab olaraq, Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyi ölkənin quruma üzvlüyünü daha əvvəl – aprelin 7-dən dayandırıb.
Müharibə öz yerində, danışıqlar da cədvələ uyğun davam edir
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski aprelin 4-də Rusiya ilə təhlükəsizlik zəmanətinə dair danışıqların aparılması üçün nümayəndə heyətinin yaradılması haqda fərman imzalayıb. Bu, Kiyevin Rusiya ilə danışıqları istənilən halda davam etdirməyə hazır olduğunu göstərir.
Bununla yanaşı, Zelenski ukraynalı jurnalistlərlə söhbətində bildirib ki, o, Moskva ilə sülh müqaviləsinin imzalanacağı təqdirdə belə, Rusiyanın verəcəyi təhlükəsizlik zəmanətinə inanmayacaq. Şəxsi əlaqələrdən də danışan Zelenski deyib ki, onunla Vladimir Putin arasında «görüş olmaya da bilər». Lakin o, hesab edir ki, Ukrayna danışıqları Buçada baş verənlərdən sonra da davam etdirməlidir. Bunadək Zelenski Putinlə danışıqlara hazır olduğunu dəfələrlə dilə gətirmişdi. Bununla yanaşı, prezident Moskva ilə Ukraynanın «demilitarizasiyası» və «denasifikasiyası» haqda danışmağı düşünmür.
Kiyev göstərir ki, o, heç bir halda tərk-silah olmaq haqda fikirləşmir, «denasifikasiya» söhbətlərini isə ölkənin daxili işlərinə qarışmaq cəhdi sayır.
Kremlin cavabı özünü çox gözlətməyib. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, Moskva Vladimir Putin-Vladimir Zelenski görüşünün mümkün olduğunu inkar etmir. Lakin o, yalnız sənədin razılaşdırılmasından sonra baş tuta bilər. Peskov daha sonra bildirib ki, Moskva Ukraynada hərbi əməliyyatları danışıqlar yolu ilə dayandırmaq istəyir və Ukrayna prezidentinin Moskvanın təkliflərini qəbul etməsində maraqlıdır.
Hədəflərin çətinliyinə baxmayaraq, Ukrayna tərəfi aprelin 6-da Rusiya ilə yeni razılaşma layihəsini ortaya qoyub. Lakin Rusiya xarici işlər nazirinin reaksiyası Kiyevin təklifinin Ukraynanın İstanbulda götürdüyü öhdəliklərə zidd olduğunu göstərib. Orada Türkiyədə əldə edilmiş razılaşmalardan fərqli təkliflər yer alıbmış.
Rusiya tərəfi Krım və Donbas mövzularının iki ölkə liderlərinin görüşündə müzakirə olunmasını qəbuledilməz sayır. Bundan başqa, Ukraynanın yeni təkliflərində Kiyevə veriləcək təhlükəsizlik zəmanətinin Krım və Sevastopolu əhatə etməyəcəyi fikri yoxdur. Moskva danışıqların növbəti mərhələsində Kiyevin Rusiya qoşunlarının geri çəkilməsi tələbini də irəli sürməyəcəyini istisna etmir.
Bütün bunlarla yanaşı, Moskva Ukrayna tərəfinin təklifləri ilə razılaşmasa belə, danışıqların davam etdiriləcəyini, öz razılaşma layihəsini irəli aparmağa çalışacağını bildirir. Vacib məqam ondan ibarətdir ki, 2 sutka sonra Ukrayna prezidenti də danışıqların davam etdirilməsinin vacibliyini təkrarlayıb, hərbi əməliyyatların yalnız danışıqlar vasitəsilə dayandırıla biləcəyni deyib.
Türkiyə nəticəli danışıqlar istəyir
Fəal hərbi əməliyyatlar fazasının Donetsk və Luqansk vilayətlərinə keçməsi, Kramatorsk dəmir yolu vağzalına raket zərbələrinin endirilməsi ilə ən azı 52 nəfərin ölməsi, 100-dək insanın yaralanması danışıqlara alternativin olmadığını bir daha ortaya qoyub. Belə bir vəziyyətdə Aİ rəhbərliyinin Ukraynaya dəstəyi, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen və Aİ-nin xarici siyasət və təhlükəsizlik üzrə ali nümayəndəsi Jozep Barrelin, həmçinin digər Avropa liderlərinin Kiyevə nümayişkaranə səfəri, Slovakiyanın Ukrayna ordusuna yardım olaraq döyüş zonasına «S-300» divizionları göndərməsi Kiyev üçün kiçik də olsa, təsəlli sayıla bilər.
Britaniyanın baş naziri Boris Consonun Ukraynaya gözlənilməz səfəri, Kiyevə dəstəyi və konkret təklifləri də bu gün real vəziyyətin dəyişməsinə, çətin ki, səbəb olsun. Zelenski də hesab edir ki, hərbi əməliyyatlara yalnız Rusiya və Ukrayna liderləri arasında razılaşma son qoya bilər. Bu vəziyyətdə Ankara tərəflərə növbəti dəfə Türkiyədə danışıqlar aparmağı təklif edib. Təklifi Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu səsləndirib. O, görüş üçün iki mümkün ssenari irəli sürüb. İlk ssenariyə görə, əvvəlcə xarici işlər nazirləri, sonra isə dövlət başçıları görüşməlidir. İkinci variant XİN başçıları və prezidentlərin birgə görüşünü nəzərdə tutur.
«Biz hər iki halda istəyirik ki, görüş Türkiyədə baş tutsun. Hər iki tərəf Türkiyə görüşünü səbirsizliklə gözləyir», - deyə Çavuşoğlu bildiriğ. O, hərbi əməliyyatların başa çatmasından sonra tərəflərin Ankaranın səylərini unutmayacağına ümidini də ifadə edib.
İndi analitiklər Türkiyənin təkliflərində nəyin daha çox olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışır – Ankara münaqişənin başa çatmasında tarixi rol oynamaq istəyir, yoxsa bu, NATO ilə Rusiya arasında böyük müharibədən qaçmaq arzusudur? İstənilən halda, hərbi əməliyyatlardan əziyyət çəkən milyonlarla sadə vətəndaş müharibənin tezliklə başa çatmasına ümid edir və bunu gözləyir. Söhbət isə tək raket zərbələrindən xilas olmağa çalışan qaçqın və məcburi köçkünlərdən getmir. Bu gün dünyada yüz milyonlarla insan Ukrayna müharibəsi üzündən çətin iqtisadi vəziyyətə düşüb, bəziləri sağ qala bilmək uğrunda mübarizə aparır.

Несмотря на относительное затишье в боевых действиях, шансов на скорое завершение войны в Украине немного
Шестая и седьмая недели военных действий в Украине, как и все предыдущие, увы, не принесли надежд на скорый мир. Сообщения о массовой гибели мирного населения в пригороде Киева Буче, вывод российских войск из северных областей Украины и передислокация их на восток, исключение России из Совета по правам человека (СПЧ) ООН и принятие пятого пакета санкций стали новыми эпизодами в продолжающейся в Украине войне. Однако наряду с этим усилия по поиску мира в регионе также не прекращались. И в качестве основного фасилитатора этих усилий выступала Турция.
Новый виток напряженности
Факты массового убийства мирного населения в Буче, которые украинская сторона квалифицирует как геноцид, усилили напряженность между Западом и Россией.  Публиковалось видео, на котором видны тела гражданских лиц, лежащие на улицах города после ухода из него российских военных. Западные союзники осудили Россию в резне мирного населения. В Москве же эти кадры назвали фейковыми и постановочными, потребовав разбирательства в рамках ООН. Великобритания, председательствующая в Совете Безопасности ООН, созвала 5 апреля заседание Совбеза для обсуждения данного вопроса. Согласно результатам обсуждения, было решено провести объективное расследование, на основании чего ООН может дать свою заключительную политическую оценку произошедшему.
Между тем сохраняющаяся напряженность в отношениях между Россией и странами Запада, усугубляющаяся последствиями военных действий в Украине, способствует продолжению санкционного давления на Москву. Министерство финансов США 5 апреля запретило России выплачивать государственный долг на общую сумму $636 млн. деньгами, замороженными на западных счетах в рамках санкций против России. До запрета Вашингтона Москва имела возможность заплатить с заблокированных счетов. Теперь ей придется прибегнуть к своим резервам, которые не смогли ограничить власти США и европейских стран. Новые ограничения были введены в рамках усиления санкционного давления и рассчитаны на то, чтобы поставить Россию перед выбором между истощением ценных долларовых резервов или дефолтом.
С другой стороны, 8 апреля ЕС утвердил пятый по счету санкционный пакет, в который вошли экспорт и импорт авиационного топлива, продукция из стали и предметы роскоши, запрет на заход российских судов в порты ЕС. Он также включает запрет на операции с четырьмя ключевыми российскими банками, импорт угля из России на сумму 4 млрд. евро в год и экспорт на сумму 10 млрд. евро в важнейших областях: передовые полупроводники, машины и транспортное оборудование. То есть ставка делается на предельную минимизацию торгово-экономических отношений ЕС с РФ.
В то же время в Брюсселе пока не пришли к согласию по ключевому вопросу - эмбарго на экспорт российских энергоносителей, что позволяет Москве активно использовать «Газпромбанк», который не отключают от системы SWIFT, для реализации важных внешнеторговых операций. Через данный банк проходят также закупки военной техники и оборудования.
Дипломатическая война в разгаре
В первой декаде апреля российские войска продолжали покидать северные области Украины, в частности Черниговскую и Сумскую. Между тем в ходу были предположения, что отвод войск из этих областей российская сторона может использовать для переброски их на восток и юг Украины, где наступление может развернуться с новой силой.
Британская BBC предполагает, что Россия реорганизовала командование операциями в Украине. По этой версии теперь ходом военной операции будет управлять командующий Южным военным округом генерал Александр Дворников, имеющий большой опыт боевых действий в Сирии. Генерал может иметь задачу получить полный контроль над Донецкой и Луганской областями, а также всем юго-востоком Украины ориентировочно до 9 мая.
Так или иначе на фоне разговоров о начале этой новой фазы военной кампании страны Евросоюза стали массово высылать российских дипломатов, минимизируя тем самым уровень дипломатических контактов с Москвой. Речь идет о сотнях дипломатов по всему Евросоюзу. Наиболее рельефно ситуацию характеризовали слова президента Германии Вальтера Штайнмайера, который, комментируя высылку дипломатов и перспективу восстановления отношений между европейскими государствами и Россией, высказался по поводу невозможности нормализации отношений с Москвой при нынешней власти. Это можно интерпретировать и как предупреждение, что Европейский Союз вряд ли настроен «отыграть» ситуацию назад, даже в случае прогресса на украинско-российских переговорах.
Одновременно с европейскими странами Вашингтон предпринял шаги для сужения поля деятельности российской дипломатии в рамках ООН. Так, 7 апреля США вынесли на Генассамблею вопрос об исключении России из СПЧ ООН. Поводом послужили события в украинском Буче. По мнению американской стороны и присоединившихся к инициативе представителей западных государств, Россия не имеет права быть представленной в СПЧ ООН, поскольку нарушает основополагающие права человека в Украине. В результате голосования Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о приостановлении членства России в Совете.
У данного шага есть и другая - политическая мотивация. Как известно, основной задачей данной структуры являются продвижение и защита прав человека во всем мире, а также обсуждение сопутствующей широкой повестки, касающейся политических вопросов. Следовательно, отсутствие России в СПЧ ООН заметно ограничит участие Москвы в обсуждении глобальных тем, касающихся обеспечения прав человека и различных аспектов этой проблематики.
В ответ на резолюцию Генассамблеи МИД России объявил о досрочном прекращении полномочий страны в качестве члена СПЧ с 7 апреля.
Война войной, а переговоры по расписанию
4 апреля Владимир Зеленский подписал указ о создании делегации для переговоров с Россией о гарантиях безопасности, что свидетельствует о готовности официального Киева продолжать линию на ведение переговоров с российской стороной при любом раскладе.
В то же время в беседе с украинскими журналистами президент Украины заявил, что не верит российским гарантиям безопасности даже в случае подписания мирного соглашения с Москвой.
Говоря о личных двусторонних контактах, Зеленский заметил, что его встречи с Владимиром Путиным «может и не быть». Однако президент считает, что Украина должна продолжать переговоры даже после произошедшего в Буче. Ранее Зеленский неоднократно говорил о своей готовности к прямым переговорам с Путиным. При этом он добавил, что не намерен на переговорах с Москвой вести речь о «демилитаризации» и «денацификации» Украины.
Официальный Киев дает понять, что не собирается разоружаться ни при каких условиях и одновременно рассматривает тему «денацификации» в качестве попытки вмешательства во внутренние дела своей страны.
Ответ из Кремля не заставил себя ждать. По словам пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, Россия не отвергает возможности встречи Владимира Путина и Владимира Зеленского, но это может произойти только после согласования документа. Впоследствии он добавил, что Москва путем переговоров хочет завершить военную операцию в Украине и заинтересована в том, чтобы украинский президент согласился на предложения Москвы.
Несмотря на сложность поставленной задачи, 6 апреля украинская сторона все же представила новый проект соглашения с Россией. Однако, судя по реакции главы российского МИД, предложения Киева противоречили обязательствам украинской стороны в Стамбуле, поскольку в них содержался отход от договоренностей, принятых в Турции.
Российская сторона считает неприемлемым обсуждение вопросов Крыма и Донбасса на встрече лидеров двух стран. Кроме того, в новом украинском варианте соглашения отсутствует констатация того, что гарантии безопасности Украины не распространяются на Крым и Севастополь. Москва не исключает, что Киев на следующем этапе переговоров потребует вывести войска РФ.
При этом, даже будучи несогласной с предложениями украинской стороны, Москва заявила, что продолжит переговоры, продвигая свой проект соглашения.
Важно, что спустя двое суток и президент Украины также высказался за необходимость продолжения переговоров, сказав, что остановить боевые действия можно только при их помощи.
Турция за переговоры с результатом
Перемещение активной фазы военных действий в зону Донецкой и Луганской областей, ракетный удар по железнодорожному вокзалу Краматорска, в результате которого по меньшей мере 52 человека погибли и еще около 100 получили ранения, в очередной раз подтверждают безальтернативность переговорной линии.
На этом фоне поддержка Украины со стороны руководства ЕС и демонстративный визит в Киев главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, верховного комиссара по вопросам внешней политики и безопасности Жозепа Борреля и других европейских лидеров, отправка Словакией в зону военных действий дивизионов С-300 в помощь украинской армии могли служить слабым утешением для Киева.
Даже неожиданный визит британского премьера Бориса Джонсона, несомненно, с конкретными предложениями и поддержкой Украине сегодня вряд ли существенно изменит складывающиеся реалии военного времени. По словам Зеленского, прекратить военные действия может лишь договоренность между лидерами России и Украины. В этих условиях Турция снова предложила сторонам провести переговоры у себя. Эту мысль озвучил глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу, предложив два возможных сценария встречи. Согласно первому, сначала должны встретиться министры иностранных дел, а затем лидеры государств. Второй вариант предполагает совместную встречу глав МИД и президентов.
«В обоих случаях мы хотим, чтобы возможные переговоры состоялись в Турции. Обе страны с нетерпением ждут встречи в Турции», - сказал Чавушоглу и выразил надежду, что страны после окончания военных действий не забудут усилия Анкары.
Пока аналитики гадают, чего больше в турецких предложениях - амбиций Анкары сыграть историческую роль в завершении конфликта или прагматического желания избежать большой войны между НАТО и Россией, миллионы простых граждан, страдающих от военных действий, ждут и надеются на скорое их прекращение.
Причем речь идет не только о беженцах и вынужденных переселенцах, спасающихся от ракетных обстрелов, но и о сотнях миллионов людей по всему миру, которые по причине военных действий в Украине оказались в сложной экономической ситуации, а в ряде случаев находятся просто на грани выживания.