NEFTİN YENİDƏN BÖLÜŞDÜRÜLMƏSİ
Avropa Rusiyanın “qara qızıl”ından imtina etmək niyyətindədir, lakin bunu öz iqtisadiyyatına zərər vermədən necə edəcəyini hələ bilmir
Rusiyanın Ukraynaya qarşı hərbi əməliyyatları başlamasından üç ay ötür. Bu müddət ərzində Avropa İttifaqı (Aİ) Moskvanı dayandırmaq məqsədilə beş sanksiya paketi qəbul edib. Hazırda Brüsseldə tətbiq edilən tədbirlərin nə dərəcədə effektli olması ilə bağlı qızğın müzakirələr gedir. Aİ ölkələri artıq yeni, altıncı sanksiya paketini qəbul etməyə hazırlaşır. Yeri gəlmişkən, “Politico” qəzeti öz mənbələrinə istinadən xəbər verib ki, bu sanksiya paketinə Rusiya neftinin idxalını məhdudlaşdıracaq müəyyən tədbirlər daxil ediləcək. Üstəlik, o, çox sayda Rusiya bankının SWIFT-dən ayrılmasına yönələ bilər.
Xatırladaq ki, hələ aprelin 7-də qəbul edilmiş beşinci sanksiya paketinə Rusiya gəmilərinin Avropa limanlarına çıxışına qadağa qoyulması və digər tədbirlərlə yanaşı, Rusiya kömürünün və digər növ bərk yanacağın Aİ-yə ixracına qadağa qoyulması daxildir. O vaxt “Region plus” jurnalı proqnozlaşdırmışdı ki, Rusiyanın enerji resurslarına qarşı sanksiyaların növbəti hədəfi, güman ki, neft olacaq. Amma Brüsselin Rusiyadan neft tədarükünə necə qadağa qoyacağı, yəni bu ölkədən “qara qızıl”ın idxalından imtina edilməsinin nə qədər sürətli və əhatəli olacağı hələ də aydın deyil.
Bundan başqa, Rusiyadan neft-qazın tədarükü ilə bağlı Avropa İttifaqının üzvləri arasında hələ də mövcud olan ciddi fikir ayrılıqlarını nəzərə alsaq, bununla bağlı tədbirlərin tam şəkildə həyata keçiriləcəyi çətin görünür. Ən mümkün ssenaridə belə, Rusiyadan neft asılılığı mərhələli şəkildə azaldıla bilər.
Neft embarqosu
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen aprelin 17-də altıncı sanksiyalar paketinin hazırlandığını elan edib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı Rusiya neftinin tədarükündən imtina etməyə yardım göstərəcək “ağıllı mexanizmlər hazırlamaq prosesində”dir. Üstəlik, o, əlavə edib ki, yeni sanksiya tədbirləri bank və enerji sahəsinə təsir etməlidir. “Sberbank”a qarşı da sanksiyalar tətbiq edilə bilər.
Sirr deyil ki, enerji resursları tədarükündən əldə edilən gəlirlər Rusiya dövlət büdcəsinin əsas maliyyə mənbəyidir. Avropa təhlil mərkəzi “Bruegel”in məlumatına əsasən, enerjidaşıyıcılarının qiymətinin artmasına görə Aİ Rusiya nefti və qazı üçün gündəlik, təxminən, 1 milyard avro vəsait ödəyir. Buna görə də Avropa İttifaqı Rusiyanın enerji resurslarına qarşı məhdudiyyətləri “həyati əhəmiyyət kəsb edən vacib addım” kimi təqdim edir. Bununla, o, bu addımın elə Avropa üçün də “həyati əhəmiyyət kəsb edə biləcəyi”nə açıq-aşkar eyham vurur. Bu məqamda qeyd edək ki, Avropadakı neftayırma zavodları əsasən “Urals” markalı Rusiya neftini emal etmək üçün nəzərdə tutulub.
Bu arada, yeni mümkün sanksiyalardan danışan Avropa Komissiyasının icraçı vitse-prezidenti Valdis Dombrovskis bildirib ki, Avropa İttifaqına dəyəcək zərəri minimuma endirmək üçün sanksiyalar üzərində işlər gedir və onlar razılaşdırılır. Üstəlik, o, təsdiq edib ki, Avropa Komissiyası neft tədarükü məsələsinin nəzərdə tutulduğu növbəti sanksiyalar paketi hazırlayır. Söhbət Rusiyadan neft idxalından imtina etmək və ya əlavə tarif və ya rüsumlar tətbiq etmək imkanlarını əhatə edəcək sanksiyalar paketindən gedir.
“Bloomberg”in məlumatına əsasən, ABŞ və Avropa İttifaqı hazırda Rusiyadan Aİ-yə neft idxalını məhdudlaşdırmaq üçün üç variantı müzakirə edir: neft tədarükünün tamamilə qadağa edilməsi, qiymət həddinin təyin edilməsi və hesablaşma mexanizmindən istifadə olunması. Qeyd edək ki, üçüncü variant Rusiyanın Ukraynada müharibəyə başlamasından bəri əldə etdiyi gəlirləri saxlamağa imkan verəcək.
Digər tərəfdən Vaşinqton ehtiyat edir ki, Aİ-nin Rusiya neftinə tam qadağa qoyması bu enerji resursunun qiymətinin kəskin artması və Kremlin daha çox gəlir əldə etməsi ilə nəticələnə bilər. ABŞ-ın maliyyə naziri Canet Yellenin sözlərinə görə, neft tədarükünə tam embarqo Rusiyaya böyük təsir göstərmədən Avropa iqtisadiyyatına ciddi ziyan vura bilər. Dünyanın aparıcı KİV-i isə gözləyir ki, Aİ-nin Moskvaya qarşı neft embarqosu Rusiya neftinin növlərindən və çatdırılma üsullarından – tankerlər və ya boru kəmərləri ilə – asılı olaraq fərqli olacaq.
Bu arada, ABŞ-ın investisiya bankı “JP Morgan” proqnozlaşdırır ki, əgər Aİ Rusiyaya qarşı neft embarqosu tətbiq edərsə, “Brent” markalı neftin bir bareli 185 dollara yüksələ bilər. İnvestisiya bankı hesab edir ki, embarqo nəticəsində 4 milyon bareldən çox Rusiya nefti Avropa bazarından çıxacaq və onu digər bazarlara yönləndirməyə vaxt olmayacaq. Doğrudur, “JP Morgan” daha yumşaq ssenarini də nəzərdən keçirir. Söhbət Rusiya neftinin mərhələli şəkildə qadağa edilməsindən gedir. Bu zaman enerji resursunun qiyməti kəskin şəkildə bahalaşmayacaq.
Hər halda, son qərarı Aİ-yə üzv olan ölkələr verəcək. Rusiya neftindən güclü asılılığı olmayan Almaniya kimi ölkələr bununla bağlı qərarı daha rahat və tez verəcək. Məsələn, Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok bəyan edib ki, Rusiyadan ölkəsinə neft idxalı yaya qədər iki dəfə azaldılacaq, ilin sonuna kimi isə tamamilə dayandırılacaq. Görünür, Berlin bununla Aİ-yə üzv olan ölkələrə nümayiş etdirib ki, o, Rusiyadan neft tədarükünü dayandırmağa hazırdır, amma qaz idxalını deyil.
Reputasiya neftdən daha dəyərlidir
Müzakirələrin davam etdiyi dövrdə Aİ-nin bəzi ölkələri fərdi qaydada Rusiyadan neft idxalını azaltmaq, hətta ondan tamamilə imtina etmək qərarına gəliblər. Məsələn, Avstriya Rusiya Ukraynada hərbi əməliyyatlara başladıqdan sonra bu ölkədən neft tədarükündən imtina edib. “OMV Group”un adının açıqlanmasını istəməyən nümayəndəsi bəyan edib ki, Rusiyadan neft idxalı hər zaman aşağı həcmdə olub: “Müharibə başladıqdan sonra isə biz onu bazardakı başqa neftlə əvəz etdik”.
Bundan əlavə, Litvanın energetika naziri Dainius Kreivis bəyan edib ki, Litvanın neft emalı zavodu “Orlen Lietuva” (Polşanın “Orlen” neft konserninə daxildir) də Rusiya neftindən imtina edir və Səudiyyə Ərəbistanının enerji resursuna keçir. Qeyd edək ki, son illərdə “Orlen Lietuva” zavodunun emal etdiyi neftin, təxminən, üçdə ikisi məhz Rusiyanın enerjidaşıyıcısının payına düşüb. Polşa konserni bəyan edib ki, Rusiya ilə mövcud müqavilələr başa çatdıqdan sonra bu ölkədən neft tədarük etməyəcək.
Ümumiyyətlə, müharibə və Moskvaya qarşı sanksiyalar bir çox böyük neft şirkətlərinin (BP, ENEOS, ENI, “Equinor”, “Galp”, “Neste”, “Preem”, “Repsol”, “Shell” və sair) Rusiyadan neftin yeni alışını dayandırması ilə nəticələnib. Bu da son deyil. “Trafigura” və “Vitol” kimi böyük treyder şirkətləri də tətbiq edilmiş sanksiyalara əməl edərək Rusiya neftini almaqdan imtina ediblər. Üstəlik, onlar nüfuzlarına xələl dəyməməsi və ya mümkün hüquqi problemlərdən yayınmaq üçün bu addımı atıblar.
Ümumilikdə, bu il martın əvvəlindən aprelin ortalarına qədər “Urals” neftinin qiyməti düz 30% aşağı düşüb. Yəni bu neft növünün bir bareli 111 dollardan 78 dollaradək ucuzlaşıb. Amma bu zaman Rusiya nefti ictimaiyyətin qınağından çəkinməyən alıcılar üçün cəlbedici olub.
İstiqamət Asiyadır
Brüsselin Moskvaya qarşı maliyyə sanksiyaları və avropalıların Rusiya neftindən könüllü şəkildə imtina etməsi onun enerji resursunun qiymətinin ucuzlaşmasına səbəb olub. Əlbəttə ki, bu, asiyalı istehlakçıların maraqlarına xidmət edib.
“Refinitiv”in neft tankerlərinin izlənilməsinə əsaslanan məlumatına görə, Rusiyanın Ukraynada hərbi əməliyyatlara başlamasından, yəni fevralın 24-dən aprelin 18-dək Rusiyadan 380 neft tankeri çıxıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə çoxdur (357). 115 tanker Asiya ölkələrinə istiqamətlənib. Eyni zamanda ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə Hindistana tədarüklər 8 dəfə, Çinə isə 33% artıb. Amma digər ölkələrə neft ixracı 16% azalıb.
Beləliklə, analitiklər hesab edirlər ki, Hindistan və Çin Rusiya neftini almaqda davam edəcək. Məsələn, “Petro-Logistics” şirkətinin meneceri Deniel Qerber bildirib ki, “martda bu iki ölkənin neft idxalının həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artmasa da, biz yaxın iki və ya üç ay ərzində onların neft tədarükünü artıracağını müşahidə edəcəyik”.
Doğrudur, hazırda Çin üçün vəziyyət ən əlverişli şəraitdə davam edir. COVID-19-a yeni yoluxma hallarının kəskin artması üzündən ölkədə yanacağa tələbatın azalacağı gözlənilir. Beləliklə, analitiklərin proqnozlarına əsasən, apreldə benzin, dizel və aviasiya yanacağına tələbatın aşağı düşməsi ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə, təxminən, 20% azalmaya səbəb olacaq. Söhbət gündəlik 1,2 milyon barel daha az neft istehlakından gedir.
Yeri gəlmişkən, neftin diskont satışı Rusiya iqtisadiyyatına təsir edib. “Alfa-Bank” ekspertlərinin hesablamalarına əsasən, Rusiya təkcə martda neft gəlirlərindən 3 milyard dollar itirib. Buna səbəb “Urals” markalı neftin qiyməti ilə “Brent” markalı neftin qiyməti arasında fərqin yaranmasıdır.
“Rusiya Maliyyə Nazirliyi bəyan edib ki, martda Rusiya nefti “Brent” markalı neftin qiyməti ilə müqayisədə 20% diskontla satılıb. Bu da ölkənin ixrac gəlirlərinin ayda 3 milyard dollar azalmasına səbəb olub. Bundan başqa, neft və metal ixracının həcmlərinin azalması yaxın aylarda əlavə itkilərlə nəticələnə bilər. İstisna etmirik ki, əgər xüsusilə ABŞ-ın strateji ehtiyatlarından neftin satışı qiymətin aşağı düşməsinə səbəb olarsa, Rusiyanın 2022-ci ilin yanvarında 45 milyard dollarlıq ixrac gəliri, qarşıdakı aylarda cəmi 30 milyard dollar olacaq”, - deyə bankın icmalında deyilir.
İsrail Azərbaycana yönəlir
Rusiyaya qarşı neft embarqosu təhlükəsi, xüsusən də onun karbohidrogenləri ilə sıx bağlı olan ölkələr üçün enerji ehtiyatlarının şaxələndirilməsi məsələsini yenidən gündəmə gətirir. İstənilən halda, bir təchizatçıya bağlı olmaq, hətta sülh dövründə belə, müxtəlif ölkələrin iqtisadiyyatı üçün böyük problemlər yarada bilər. Məsələn, Ukraynadakı müharibə Aİ-ni bu sadə həqiqəti dərk etməyə sövq edib. Hətta hərbi əməliyyatlar başa çatsa da, Brüsselin Moskva ilə enerji sahəsində tərəfdaşlığı əvvəlki səviyyədə olmayacaq. Odur ki, Aİ Rusiyanın enerji resurslarından imtina anını yaxınlaşdırmaq üçün hər şey edəcək.
Qeyd edildiyi kimi, Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda Azərbaycan qazının cəlbediciliyi və “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin Avropa ölkələri üçün əhəmiyyəti artıb. Bunu əminliklə Azərbaycan neftinə də aid etmək olar. Bu mənada İsrailin maliyyə naziri Aviqdor Libermanın aprelin 25-də Azərbaycana səfəri xüsusi diqqət çəkib.
İsrail mediası xəbər verir ki, Rusiya indiyədək İsrailin ən böyük neft və neft məhsulları tədarükçüsü olub. Lakin bu ölkənin hökuməti yaxın aylarda Rusiyadan neft idxalını dayandırmaq niyyətindədir. Odur ki, o, digər satış bazarlarına, xüsusən də Azərbaycana yönəlmək istəyir. Xatırladaq ki, ərəb ölkələrinin məhsulların tədarükünə tətbiq etdiyi embarqoya və onların gəmiçilik sahəsində İsraillə əlaqələrinin olmamasına görə İsrail uzun illər ərzində Yaxın Şərq ölkələrindən neft idxal etməkdən məhrum olub. Təl-Əviv hazırda neftin böyük hissəsini Rusiya, Azərbaycan və İraq Kürdüstanından alır.
A.Libermanın Bakıya səfəri ərəfəsində İsrail mətbuatı xəbər verib ki, bu səfərin əsas məqsədi Azərbaycandan İsrailə böyük miqdarda neft tədarükü ilə bağlı Bakının razılığını almaq olub. Bundan əlavə, İsrail əvvəllər Rusiyadan tədarükü etdiyi karmabidi Azərbaycandan idxal etmək niyyətindədir. Karbamidin dizel yanacağının istehsalı üçün istifadə olunduğunu qeyd etmək yerinə düşər. Onun çatışmazlığı isə ictimai nəqliyyatda fasilələrə səbəb ola bilər.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına əsasən, İsrail Azərbaycan neftini idxal edən 3 əsas ölkədən biridir. Təkcə bu ilin yanvar-mart aylarında bu ölkə Azərbaycandan 328 milyon dollar dəyərində 521 min ton “qara qızıl” idxal edib. 2021-ci ilin sonuna qədər isə İsrail Azərbaycandan 887,5 milyon dollar dəyərində 1,7 milyon tondan çox neft alıb. Bu ilin yerdə qalan 9 ayının statistikası açıqlandıqdan sonra tərəflərin Azərbaycan neftinin tədarükünün artırılması ilə bağlı necə razılığa gəldiyi məlum olacaq. Azərbaycan ilkin mərhələdə İsrailə illik 2-2,5 milyon ton neft ixrac etməyin öhdəsindən gələ bilər.

REDISTRIBUTING OIL SUPPLIES
We are going through the third month since Russia began its military action against Ukraine. Since then, the EU has introduced five sanction packages to stop Moscow. There are discussions in Brussels about the effectiveness of existing measures and preparations for the sixth sanctions package. This one is supposed to include certain measures to limit imports of Russian oil and disconnect a ‘larger number’ of Russian banks from SWIFT, Politico reported.
The previous sanctions package issued on April 7, in addition to banning Russian ships from accessing European ports and other measures, also included a ban on exports to the EU of Russian coal and other solid fuels. Even then, we predicted that oil was likely to be next in line for sanctions from among Russian energy carriers. However, it is not yet clear exactly how the EU plans to punish oil exports from Russia, i. e. how quick and comprehensive a future refusal of imports of Russian oil will be. Judging from serious disagreement among the EU members over Russian oil and gas supplies, it is hard to believe that measures will be as comprehensive as declared. The most likely scenario seems to be a gradual shift away from the Russian oil dependence.
Oil embargo
On April 17, President of European Commission, Ursula von der Leyen, said that a sixth package of sanctions was being prepared. She stated that Europe was "in the process of developing smart mechanisms" to help it cut off Russian oil supplies. According to Leyen, the new measures should affect Russia’s banking and energy sectors, including Sberbank.
It is no secret that energy revenues are the main source of funding for Russia's budget. The European think tank Bruegel estimates that the EU pays about 1 billion euros daily for Russian oil and gas due to rising energy prices. The EU therefore sees restrictions on Russian energy as a "vital step," clearly hinting that it could be vital for Europe itself. After all, European refineries are mainly designed to process Russian Urals crude.
Speaking about new possible bans, European Commission (EC) Executive Vice-President Valdis Dombrovskis explained that restrictions are still being developed and agreed upon in order to "minimise the damage to ourselves". He confirmed that EC is currently preparing another package of sanctions, which considers oil supplies - the possibility of a waiver or introduction of additional tariffs or fees.
According to Bloomberg, the US and the EU are currently discussing three options for measures to limit oil imports to the EU from Russia: a complete ban on supplies, setting a price threshold and using a settlement mechanism to retain Russian proceeds from the war in Ukraine.
At the same time, the US fears that a direct EU ban on Russian oil could lead to a surge in raw material prices bringing the Kremlin even more revenue. According to US Secretary of Treasury Janet Yellen, a total embargo could severely damage European economies without such an impact on Russia.
The world's leading media outlets expect the EU oil embargo on Russia to be differentiated, i. e. depending on the type of Russian oil and how it is delivered (by tanker or by pipeline).
US investment bank JP Morgan predicted that Brent crude could jump to $185 per barrel if the European Union imposes an embargo on Russian oil. They believe that the embargo will push more than 4m barrels of Russian oil from the market, which will not have time to be redirected to other markets. However, JP Morgan also considers a soft scenario, when the ban will be implemented gradually, so as not to provoke a sharp rise in prices.
Either way, any final decision will be taken by the EU member states. And it will be easiest and fastest for countries that are not heavily dependent on Russian oil, like for Germany. However, Annalena Baerbock, German foreign minister, said that oil imports from Russia to Germany "will be halved by the summer and reduced to zero by the end of the year". Apparently, this is Berlin's way of signalling to other EU countries that it is ready to consider giving up Russian oil supplies, but not gas.
Reputation is more valuable than oil
While the debate continues, some EU countries have decided to individually reduce their imports of Russian oil or even abandon them altogether.
Austria has refused to buy Russian oil since the start of Russia's military campaign in Ukraine, an unnamed OMV Group official said: "The volume of oil purchases from Russia has always been very low; with the start of the war we replaced it with other one from the market.”
Lithuanian oil refiner Orlen Lietuva (part of the Polish oil concern Orlen) is also rejecting Russian oil and switching to oil from Saudi Arabia, said Lithuanian Energy Minister Dainius Kreivys. In recent years, about two-thirds of the oil processed by Orlen Lietuva has been provided by Russia. The Polish company says that after the end of existing contracts, oil will no longer be purchased from Russia.
War and sanctions against Russia have already resulted in many major oil companies stopping new purchases of Russian oil, including BP, Eneos, ENI, Equinor, Galp, Neste, Preem, Repsol, Shell, etc.
Due to compliance with existing sanctions and in order to avoid reputational losses or possible legal problems, large trading companies such as Trafigura and Vitol have also refused to buy Russian oil.
Overall, this led to a 30% fall in the price of Russian Urals blend in Europe between early March and mid-April, to $78 a barrel from $111. Nevertheless, Russian crude has proved quite attractive for buyers, who have no fear of public scrutiny of their purchases.
Heading to Asia
The EU financial sanctions on Russia, European buyers' voluntary rejection of Russian oil, as well as the falling oil prices have played into the hands of Asian consumers.
According to Refinitiv, based on tracking oil tanker traffic, a total of 380 oil tankers left Russia from the start of Russia's military action in Ukraine (February 24 – April 18), an increase from 357 during the same period a year earlier.  Of this number, 115 vessels headed to Asian countries.  Shipments to India increased eightfold compared with the same period last year. Shipments to China increased by 33%, while shipments to other countries decreased by 16%.
Overall, analysts note that India and China will continue to buy Russian oil. "Although oil imports by these two countries did not increase significantly in March, we are likely to see an increase in purchases in the next two or three months," said Petro-Logistics manager Daniel Gerber.
In fact, the situation in China is not that favourable, with dropping fuel demand expected due to a sharp rise in new COVID-19 infections. For example, analysts expect dropping demand for petrol, diesel and jet fuel in the country to be around 20% in April compared to the same month last year, that is around 1.2 million barrels per day lower.
Incidentally, discounted oil sales have to some extent affected the Russian economy. According to Alfa-Bank, Russia lost $3bn of its oil revenues in March because of the Urals price discount to Brent, and this is not the limit.
"Russian Finance Ministry announced that Russian oil was selling at a 20% discount to the Brent price in March, meaning a monthly loss of $3bn in export revenues. Lower physical volumes of oil and metal exports are likely to result in additional losses in the coming months. We do not rule out that of the $45bn monthly export revenues in January 2022, Russia will receive only $30bn monthly in the coming months, especially if oil sales from the US strategic reserves lead to lower oil prices," the bank reported.
Israel refocuses on Azerbaijan
Threat of an oil embargo on Russia raises the issue of diversification of energy resources, especially for countries strongly linked to Russian hydrocarbons. In any case, being tied to a single supplier can create big problems for national economies of these countrie, even in peacetime. The EU learned this simple truth after the start of hostilities in Ukraine. It is clear that even with the end of hostilities, the energy partnership with Russia will no longer be at the same level. The EU will do everything it can to bring the moment for the rejection of Russian energy resources closer.
As noted above, amidst the Russian-Ukrainian war, the attractiveness of Azerbaijani gas and the importance of the Southern Gas Corridor (SGC) have increased manifold in Europe. The same can be safely applied to the Azeri oil.
The visit of Israeli Finance Minister Avigdor Lieberman to Azerbaijan on April 25 was particular important.
The Israeli media reported that the largest supplier of oil and oil products to Israel has so far been Russia. But the Israeli government intends to stop buying Russian oil as soon as possible, refocusing on other markets, in particular Azerbaijan.
Due to the Arab embargo on goods and any shipping connections with Israel, the latter has been unable to buy oil from the Middle East for decades. Tel Aviv currently buys most of its oil from Russia, Azerbaijan and Iraqi Kurdistan.
On the eve of Lieberman's arrival in Baku, the Israeli press reported that the main purpose of his visit was to obtain Azerbaijan's consent to supply large amounts of oil to Israel. In addition, Israel intends to buy urea from Azerbaijan, which has previously been imported from Russia. Urea is used to produce diesel fuel, a shortage of which can lead to disruption of public transportation.
According to the Azerbaijani State Customs Committee, Israel is among the top three importers of Azerbaijani oil. In January-March 2022, Israel bought 521,000 tons of oil from Azerbaijan ($328m). By the end of 2021, this indicator was more than 1.7 million tons ($887.5m). Statistical data of the remaining nine months will clearly demonstrate the growth rate of Azeri oil imports the two parties have agreed on. It seems that initially the annual level of 2-2.5 million tons is quite a manageable task.