Qırğızıstan prezidentinin Azərbaycana səfəri uzun perspektiv üçün qarşılıqlı əməkdaşlığın prioritetlərini müəyyənləşdirib
Azərbaycan-Qırğızıstan münasibətləri, yəqin ki, tarixinin ən maraqlı dövrünü yaşayır. İki ölkə arasında təmasların dinamikası getdikcə artır və bu, heç də təsadüf deyil. Bu gün son onilliklərin ən gərgin dövrünü yaşayan dünyada müxtəlif ölkələr özləri üçün bir-birlərinin maraqlarını daha böyük həssaslıqla anlayan və qəbul edən tərəfdaşlar tapmaq istəyirlər. Azərbaycanla Qırğızıstanın məhz belə ölkələr olduğuna şübhə yoxdur. Ümummilli lider Heydər Əliyev hələ «Manas» dastanının 1000 illik yubileyinin qeyd olunduğu vaxt demişdi: «Biz bir-birimizi qəlbimizlə duyur və anlayırıq».
Əlamətdar səfər
Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarovun Azərbaycana rəsmi səfəri Heydər Əliyevin bu sözlərinin gözəl əksi sayıla bilər. Bu üzdən də onu bir sıra məqamları ilə əlamətdar səfər adlandırmaq olar.
Səfər, ilk növbədə, Qırğızıstanla Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi, həmçinin tərəflər arasında Dostluq və Əməkdaşlıq haqqında Müqavilənin imzalanmasının 25 illiyi ərəfəsinə təsadüf edib. İki ölkə arasında münasibətlərin uzun illərdir davam etməsinə, liderlərin onlarla qarşılıqlı səfərlərinə baxmayaraq, Azərbaycanla Qırğızıstan arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə yalnız bu səfər zamanı imzalanıb. Bu, Bakı-Bişkek münasibətlərini keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldib.
Qeyd olunmalıdır ki, Sadır Japarov hakimiyyətə gəldiyi ilk aylardan Qırğızıstan-Azərbaycan münasibətlərinə xüsusi münasibət göstərib. Bu, özünü ali səviyyədə əlaqələrin fəallaşmasında, müxtəlif sammitlər və digər ali tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə ikitərəfli görüşlərin keçirilməsində də göstərib.
Qırğızıstanın hazırkı hökuməti Azərbaycanı torpaqlarını erməni işğalından azad etməsi işində açıq şəkildə dəstəkləyib, prezident Japarov isə həmkarı İlham Əliyevi Bakının savaşda qazandığı qələbə münasibəti ilə dəfələrlə təbrik edib. Halbuki Qırğızıstanın əvvəlki rəhbərliyi Ermənistanın Qarabağ və ətraf əraziləri işğal etməsi məsələsinə daha ehtiyatlı yanaşırdı. Bundan başqa, 2017-ci ilin martında Qırğızıstanın baş naziri İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının İslamabadda keçirilən XIII sammitində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəklə bağlı bəyanatı imzalamaqdan belə, imtina etmişdi. Bakının Qırğızıstanın bu demarşına reaksiyası, təbii ki, mənfi olmuşdu.
Beləliklə, hazırkı hökumətin bu məsələdəki mövqeyi əvvəlki hakimiyyətin mövqeyindən tam fərqlənir. Bunu Sadır Japarovun öz geosiyasi problemini öz imkanlarına arxalanaraq, müstəqil şəkildə həll etmiş Azərbaycana vacib regional güc kimi yanaşması ilə də izah etmək olar. Bundan başqa, Bakı Bişkek üçün potensial investisiya mənbəyi, regional və beynəlxalq təşkilatlarda vacib tərəfdaşdır.
Sabahın gündəliyi olacaq Bəyannamə
Bakıda imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə yalnız iki ölkə münasibətlərini yeni səviyyəyə yüksəltmir, həm də uzun müddət üçün ikitərəfli əməkdaşlığın prioritetlərini müəyyənləşdirir. Sənədin mətnindən aydın şəkildə görünür ki, tərəflərin istər regional, istərsə də beynəlxalq siyasətlə bağlı hədəfləri və prioritetləri var. Bakı ilə Bişkek türk əməkdaşlığı formatına öz maraqlarının reallaşdırılması, humanitar sahədə dayanıqlı dialoqun təmini imkanı kimi baxır. Sənəddə iqtisadi-ticari, investisiya, həmçinin nəqliyyat-logistika sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə də diqqət çəkilir. Bu da təsadüf deyil – 30 il ərzində iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 10 milyon dolları aşmayıb. Halbuki bu potensial ticarət dövriyyəsinin ən azı on milyonlara, bəlkə də, yüz milyonlara çatmasına imkan verir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev həmkarı Sadır Japarovla görüşü zamanı bildirib ki, Qırğızıstan iqtisadiyyatının enerji sektoru Azərbaycan şirkətləri üçün maraqlı ola bilər. S.Japarov isə sonradan Azərbaycanın iri biznes təmsilçiləri ilə görüşündə ölkəsinin məhz bu sektora Azərbaycan investisiyalarının cəlbində maraqlı olduğunu söyləyib. O, şirkətləri Kambar-Ata SES-1 və strateji əhəmiyyətli bir sıra digər kiçik və orta SES-lərin tikintisində iştiraka çağırıb.
Məlum olduğu kimi, son illər «Azərenerji» ASC-nin Layihə-Axtarış İnstitutu ölkədə yarımstansiyaların, həmçinin kiçik və orta güclü elektrik stansiyalarının yerli şirkətlərin cəlbi ilə tikintisi layihələrinin hazırlanmasında fəal iştirak edir. Beləliklə, Azərbaycanın enerji layihələrinin reallaşdırılması ilə bağlı təcrübəsi var və o, bu təcrübəsini Qırğızıstanla da bölüşə bilər.
Ümumilikdə iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrə əməkdaşlığın prioritet istiqaməti kimi baxılır. Qırğızıstan prezidentinin Bakı səfəri zamanı Qırğızıstanda Azərbaycan, burada isə Qırğızıstan ticarət evinin açılması məsələsi də qaldırılıb. Onların fəaliyyəti qarşılıqlı ticarəti stimullaşdırmalıdır. Qırğızıstan tərəfi artıq nizamnamə kapitalı 1 milyard dollar olacaq birgə investisiya fondunun yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib və bu da qarşılıqlı ticarəti stimullaşdıracaq hadisə hesab olunur.
Azərbaycanlı investorlar üçün Qırğızıstan başqa səbəblərdən də cəlbedicidir. Məsələ ondadır ki, bu Mərkəzi Asiya ölkəsi ciddi təbii mineral xammal potensialına malikdir. Qırğızıstanın əsas faydalı qazıntıları qızıl, gümüş, civə, volfram və qalaydır. Ölkədə ehtiyatı 100 tondan artıq olan bir neçə qızıl yatağı, 20 min tondan artıq ehtiyata malik iki böyük civə yatağı var. Azərbaycana məxsus «Azergold» QSC daxili bazarda əhəmiyyətli iş təcrübəsinə malikdir. İndi o, Qırğızıstanın perspektiv qızıl yataqlarının işlənməsinə də maraq göstərə bilər.
Təhlükəsizlik - birləşdirir
Bütün bunlarla yanaşı, tərəflər hələ ki, bir-birinin investisiya imkanlarını öyrənmək mərhələsindədir. Nəqliyyat-logistika əlaqələrinə tam aydınlıq gətirilmədiyi şəraitdə böyük vəsaitlər yatırmağa tələsmirlər. Odur ki, tərəflər artıq nəqliyyat sahəsində koordinasiyanın gücləndirilməsi haqda da qərar qəbul ediblər.
Maraqlıdır ki, Bəyannamənin mətnində Qırğızıstan tərəfinin Azərbaycanın profilli təhsil ocaqlarının bazasında hərbi kadrların hazırlanması sahəsində əməkdaşlığa marağı da əks olunub. 44 günlük müharibədə özünü layiqincə göstərmiş Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin quruculuq təcrübəsi Bişkek üçün cəlbedici görünür.
Mərkəzi Asiya ölkələri üçün təhlükəsizliyin təmini heç də ikinci dərəcəli iş deyil. Bu mənada, Bişkekin Azərbaycanın ordu quruculuğu təcrübəsini öyrənmək istəyi təbiidir və bu, ikitərəfli münasibətlərdə əsas məsələlərdən biri ola bilər.
Vacib məqamlardan biri də bu səfərin türk inteqrasiyasının inkişafına önəmli töhfə verməsidir. Hər halda, türk qrupuna daxil olan dövlətlər üçün yalnız çoxtərəfli deyil, həm də ikitərəfli səviyyədə əməkdaşlığın inkişafı əvvəldən prioritet olub. Bakı ilə Bişkek ikitərəfli dialoqu gücləndirməklə, türk dünyası çərçivəsində də dialoqu gücləndirir, onu yalnız yeni cəhətlərlə zənginləşdirmir, həm də bu əməkdaşlığa praktik məzmun verirlər.

TOGETHER MEANS STRONGER
Azerbaijani-Kyrgyz relations are probably going through their most interesting period in history. Dynamics of contacts between the two countries are evolving as expected. In today's world of unprecedented tension over the past decades, various countries are trying to find partners for bilateral dialogue that are sensitive to and understand each other's interests. Azerbaijan and Kyrgyzstan are undoubtedly two such countries. As the national leader Heydar Aliyev said during the celebrations of the millennial anniversary of the Manas epic: "Our hearts feel and understand each other as nothing else does."
Landmark visit
Official visit of the Kyrgyz President Sadyr Japarov to Azerbaijan is a good illustration of Heydar Aliyev's words. It can therefore be called very significant in a number of respects.
First of all, the visit took place during the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Kyrgyzstan and Azerbaijan, as well as the 25th anniversary of the signing of the Treaty of Friendship and Cooperation between our countries. Despite the long history of relations and a dozen reciprocal visits by the leaders of the two countries, it was possible to sign the Declaration on Strategic Partnership between Azerbaijan and Kyrgyzstan during this visit only. The document aims to take Baku and Bishkek to a completely new level of relations.
Since his first months in power, Sadyr Japarov has become increasingly interested in the Kyrgyz-Azerbaijani relations. This led to intensified contacts at the highest level, holding bilateral meetings with the Azerbaijani President Ilham Aliyev at various summits and other high-level events.
The incumbent Kyrgyz government has openly supported Azerbaijan during the liberation of its lands from Armenian occupation. President Japarov has repeatedly congratulated his Azerbaijani counterpart on Baku's victory. The previous Kyrgyz leadership was more reticent about Armenia's occupation of Garabagh and the adjacent territories. Moreover, in March 2017, the Kyrgyz prime minister, who was attending the 13th summit of the Economic Cooperation Organisation in Islamabad, refused to sign a statement supporting the restoration of Azerbaijan's territorial integrity. The Azerbaijani side reacted negatively to this act of the Kyrgyz side.
Position of the current Kyrgyz leadership is completely opposite. Partly because Sadyr Japarov sees Azerbaijan as an important regional centre of power, which has demonstrated the competence to solve its own geopolitical problems by relying on its own potential. Furthermore, Bishkek considers Baku a potential source of investment and an important partner in regional and international organisations.
Declaration as agenda for tomorrow
Declaration on Strategic Partnership between Kyrgyzstan and Azerbaijan signed in Baku not only brings relations between the two countries to a new level, but also defines common priorities for long-term cooperation.
It is clear that the sides share common goals and priorities in both regional and international politics. Baku and Bishkek view the development of the Turkic cooperation format as a basis for realising their own interests and ensuring sustainable dialogue in the humanitarian sphere. The document focuses on intensifying cooperation in various areas, including trade, economy, investment, transport and logistics.
This is quite natural, as the trade turnover between our countries has hardly exceeded $10 million in the past three decades, although there is a strong and multi-million dollar potential for cooperation.
In his address during the meeting with his colleague Sadyr Japarov, President Ilham Aliyev said that the Azerbaijani companies would be interested in the energy sector of Kyrgyzstan. Later, at a meeting with the representatives of major Azerbaijani businesses, President Japarov confirmed his country’s interest in the Azerbaijani investment in the energy sector of the Kyrgyz economy, and offered to take part in the implementation of the Kambarata-1 hydropower plant and a number of other strategically important small and medium hydropower plants.
It is known that in recent years, the Azerenerji Energy Design and Research Institute has been actively involved in the development of projects for the construction of small and medium capacity substations and power plants in the country with the involvement of local companies. Thus, Azerbaijan has experience in implementing energy projects on its territory and could share it with Kyrgyzstan.
In general, economic cooperation between the countries is seen as a priority area for cooperation. During the visit, the parties also discussed the issue of opening respective trade chambers in Azerbaijan and Kyrgyzstan to encourage mutual trade. This can be supported by a joint investment fund with a charter capital of $1 billion; this idea is promoted by the Kyrgyz side.
For Azerbaijani investors, Kyrgyzstan is also attractive for other reasons. This Central Asian country has significant natural mineral potential, including gold, silver, mercury, tungsten and tin. There are several gold deposits with reserves reaching more than 100 tons and two large deposits of mercury with reserves of more than 20,000 tons. Azerbaijan's Azergold, which has considerable experience in the domestic market, may also be interested in participating in the development of Kyrgyzstan's promising gold deposits.
Security means uniting
While the parties are still at the stage of exploring each other's investment opportunities, business is reluctant to invest large sums when the transport and logistics links remain uncoordinated. Therefore, the parties agreed to strengthen coordination in transport to greatly advance the implementation of related issues and topics.
Remarkably, one of the points of the joint Azerbaijani-Kyrgyz declaration is cooperation in training military personnel at specialised educational facilities of Azerbaijan. Bishkek highly appreciates the experience of army building in Azerbaijan duly demonstrated during the 44-day war for Garabagh.
Ensuring security is not a simple issue on the political agenda of the Central Asian states. In this, Bishkek's intention to adopt Azerbaijan's military-building experience can become one of the cornerstones of bilateral cooperation to ensue its long-term interests.
It is important that the visit also made a significant contribution to the development of Turkic integration. The initial priority of cooperation between the Turkic group states was not only multilateral, but also bilateral interaction between the member states. By strengthening the bilateral dialogue between Baku and Bishkek, the parties also improve the dialogue within the Turkic world by enriching it with new aspects and filling it with practical content.