BÖHRANI FÜRSƏTƏ ÇEVİRMƏK OLAR
Qlobal çağırışlar fonunda Azərbaycanın maliyyə sahəsini kifayət qədər maraqlı inkişaf dövrü gözləyir
Həm COVID-19 pandemiyası, həm də Ukraynada müharibənin yaratdığı şok effekti əlverişsiz şəraitdə iqtisadiyyata dəstək göstərilməsi üçün etibarlı maliyyə sisteminin necə mühüm rol oynadığını göstərib. Buna görə də bütün dünyada qərarların qəbul edilməsində məsuliyyəti məhz tənzimləyici orqanlar daşıyırlar. Onlar təkcə maliyyə sektoruna deyil, həm də bütövlükdə makroiqtisadi vəziyyətə multiplikativ təsir göstərirlər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin yeni sədri Taleh Kazımov bu vəzifədə keçirdiyi ilk mətbuat konfransında maliyyə sektorunu kifayət qədər maraqlı inkişaf yolu gözlədiyini bəyan edib. O, bu sahə ilə bağlı məsələləri ölkədə fəaliyyət göstərən maliyyə banklarının rəhbərləri ilə müzakirə edib. T.Kazımov görüşdə qeyd edib ki, Azərbaycanın bank sektorunun qarşısında orta və uzunmüddətli perspektivdə maliyyə əlçatanlığının artırılması, müasir bankçılıq üzrə qlobal çağırışlara uyğunlaşma, ölkə iqtisadiyyatının və digər prioritet istiqamətlərin inkişafına dəstək vermək vəzifəsi durur.
Sanksiya təzyiqi
COVID-19 və Ukrayna böhranı üzündən təkcə regionda deyil, bütün dünyada iqtisadiyyatın bütün sahələrində gərgin vəziyyət davam edir. Təbii ki, maliyyə-bank sektoru da güclü xarici təsir altındadır. Belə ki, Rusiyanın böyük banklarına qarşı sanksiyalar onlarla sıx əməkdaşlıq edən Azərbaycan banklarının fəaliyyətinə də təsir etməyə bilməzdi.
Bu məqamda xatırladaq ki, Ukraynada müharibə başlayandan bəri Rusiyanın 20 bankına qarşı müxtəlif sanksiyalar tətbiq edilib. Ən böyük sanksiyalara misal olaraq, bu ölkənin bəzi banklarının SWIFT-dən (məlumatların ötürülməsi və ödənişlərin həyata keçirilməsi üçün beynəlxalq banklararası sistem) xaric edilməsini, ABŞ-dakı aktivlərin dondurulmasını, amerikalı kontragentlə dollarla hesablaşmaların, həmçinin bankların brokerlər vasitəsilə xarici səhmlərin və valyutaların alışına qadağa qoyulmasını göstərmək olar. Üstəlik, Moskvaya qarşı altıncı sanksiyalar paketində banklarla bağlı ayrıca bənd var.
Yeri gəlmişkən, Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula fon der Lyayen bildirib ki, “biz nəhayət “Sberbank”ı SWIFT-dən ayırırıq. “Sberbank” Rusiyanın ən böyük bankıdır. Bu ölkənin bank sektorunun, təxminən, 37%-i məhz bu bankın payına düşür. Lakin biz Rusiyanın digər banklarını da SWIFT-dən xaric edəcəyik”. Onun sözlərinə görə, bu tədbir Rusiyanın maliyyə sistemi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən banklara zərbə vuracaq.
Bəs, bu sanksiyalar Azərbaycan banklarına necə təsir göstərə bilər? Ölkənin maliyyə sektorunda çalışan şəxslər qeyd edirlər ki, Rusiyaya qarşı sanksiyalarla əlaqədar olaraq, hazırda 5-6 bankdan başqa, digər bankların fəaliyyətində çətinliklər yaranıb. Məsələn, Avstriyanın “Raiffeisen” bankı (hazırda Azərbaycan banklarının müxbir hesablarının əksəriyyəti bu bankdadır) hətta sanksiyalara məruz qalmayan Rusiya banklarına belə, dollar və avro ilə pul köçürmələrinə icazə vermir. Eyni zamanda Rusiya bankları da dollar ilə köçürmələri qəbul etmir. Hazırda onlar yalnız rublla köçürmələri qəbul edirlər. Ümumiyyətlə, bankirlərin fikrincə, indi belə vəziyyət Azərbaycanın 20-yə yaxın bankında müşahidə olunur.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının baş direktoru Fərid Osmanovun sözlərinə görə, Mərkəzi Bank Qərbin Rusiya banklarına qarşı sanksiyalarının Azərbaycanda makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinə təsirini təhlil edir və qiymətləndirir. Belə ki, indi banklarla vəziyyət təhlil edilir, hökumətlərarası komissiyalar çərçivəsində danışıqlar daxil olmaqla, müvafiq qurumlarla müzakirələr aparılır.
Beləliklə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı əmindir ki, hazırda ölkədə banklararası hesablaşmalar üçün heç bir təhlükə yoxdur. Yalnız müxbir hesablar üzrə xidmət göstərən xarici bankların uyğunluq (Compliance) şərtlərini sərtləşdirməsi üzündən ödənişlərin həyata keçirilməsində gecikmələr yaranır.
“Bütövlükdə banklararası hesablaşmalarda heç bir problem yoxdur”, - deyə Azərbaycan Mərkəzi Bankının baş direktoru vurğulayıb.
Bankların imkanları artır
Azərbaycan Mərkəzi Bankı ölkənin bank sektorunda maliyyə sabitliyi göstəricilərini yüksək səviyyədə qiymətləndirir. Bu zaman o, müxtəlif göstəriciləri əsas gətirir. Söhbət ani likvidlik əmsalı və məcmu kapitalının səviyyəsindən gedir. Bunlarla bağlı göstəricilər normativ tələblərdən düz iki dəfə çoxdur.
Bu məqamda qeyd edək ki, son 8 ildə ölkənin bank sisteminin likvidliyi 4,3 dəfə artıb. 2021-ci ildə bu göstərici, təxminən, 14 milyard manat olub. Bu, 2020-ci ilin göstəricilərindən 31,8% çoxdur. Yeri gəlmişkən, ötən il likvid aktivlər Azərbaycanın bank sisteminin aktivlərinin 36,1%-ni (2020-ci ildə 32,8%) təşkil edib.
Amma hazırda bank sektorunda problemlər mövcuddur. İndi bank sektoru ümid edir ki, bu problemlər tənzimləyici qurumun yeni rəhbərinin səyləri sayəsində həll ediləcək.
“Mənim bank sektoru üzrə böyük təcrübəm var və bank sektorunu gözəl tanıyıram, çətinliklərini, çağırışları yaxşı bilirəm”, - deyə Taleh Kazımov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
O, Mərkəzi Bankın rəqabətliliyinin artırılması istiqamətində də aktiv işlər aparacağını vurğulayıb: “Bu gün ölkə bankları bazarda institusional inkişaf, korporativ idarəetmə baxımından fərqlənirlər. Biz təkcə bank sektorunda deyil, həmçinin sığorta sektorunda və qiymətli kağızlar bazarında da rəqabətliliyin artırılması üçün tələb olunan addımları atacağıq və bunda maraqlıyıq”.
Tənzimləyici qurum tərəfindən risklərin idarə edilməsi səviyyəsi, biznes modeli, korporativ idarəetmənin təhlili aparılacaq. Bunun əsasında bankların sosial xidmətlərə çıxış imkanları genişləndiriləcək. Əslində, məhdud sayda bankın bu sahədə inhisarçı mövqeyi bazarda narazılıq yaradır.
Bu gün bank sektorunu maraqlandıran məsələlərdən biri də zəif bankların sağlamlaşdırılması və məcmu kapital üçün minimum tələbin artırılması ilə bağlı qərarın qəbul edilməsidir. Xatırladaq ki, sonuncu dəfə bankların kapitallaşmasına dair tələblər düz 8 il əvvəl qaldırılıb. 2014-cü il yanvarın 1-dən mövcud bankların məcmu kapitalının, həmçinin yeni yaradılan bankların nizamnamə kapitalının minimum məbləği 10 milyon manatdan 50 milyon manatadək artırılıb. Taleh Kazımov isə əmin edib ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı lazım olacağı təqdirdə, bu addımı atacaq. İndiki məqamda maliyyə sektoru ilə bağlı hüquqi bazanın yenilənməsi üçün dərin təhlil və iş aparılacaq.
Bundan əlavə, hazırda bazarın təkmilləşdirilməsi və onun iqtisadiyyatda iştirakının genişləndirilməsi məqsədilə yeni maliyyə alətlərinin tətbiqi müzakirə olunur. Bu məqsədlə xüsusilə, manatın gəlirliyinin təmin edilməsinə üstünlük veriləcək.
Bu arada, bu gün Azərbaycan bank xidmətləri istehlakçıları üçün ən ağrılı problem yüksək kredit faizləridir. Bu məsələyə gəlincə, Mərkəzi Bank bu problemin həlli üzərində çalışacağını vəd edir. Azərbaycan Mərkəzi Bankının baş direktoru Vüqar Əhmədov isə qeyd edib ki, hazırda faiz dərəcələri pul siyasətinin vacib istiqamətlərindən biridir və bu gün bununla bağlı monitorinq və təhlillər aparılır, təkliflər hazırlanır.
Mərkəzi Bankın həyata keçirəcəyi tədbirlərdən biri banklararası bazarın aktivləşdirilməsi olacaq. Bu isə öz növbəsində banklarla müştərilər arasında münasibətlərin, həmçinin kreditləşmənin nizamlanmasına kömək edəcək.
“Ümumiyyətlə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının əsas məqsədi qiymətin sabitliyidir. Bu, kredit faizlərinin azaldılması və ya artırılmasının tənzimlənməsinə töhfə verir. Bu məqsədlə 2018-ci ildən uçot dərəcəsi azaldılıb və indi uçot dərəcəsi 7,75%-ə çatıb. Bu isə həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər üçün kredit faizlərini azaltmağa imkan verir. 8 il ərzində fiziki şəxslər üçün kreditlər üzrə faiz dərəcələri 2-3 faiz bənd, hüquqi şəxslər üçün isə təxminən 5% bənd azalıb. Əgər pul bazasında baş verən dəyişikliklərə nəzər yetirsək, o, 2018-ci ildən 65% artıb. Bu, iqtisadiyyatın kreditləşdirilməsini genişləndirməyə imkan verir”, - deyə V.Əhmədov bildirib.
Əsas məsələ təhlükəsizlikdir
Böhranlar bank sahəsində innovasiyaların və yeni texnologiyaların rolunun artırılmasını zəruri edib. COVID-19 pandemiyası şəraitində əsas diqqət məsafədən iş rejimi ilə bağlı olan texnologiyalara yetirilib. Ukraynadakı müharibə fonunda isə bank sektorunda əsas diqqət operativ məlumatların toplanılması, ötürülməsi və təhlilinə, həmçinin atılan addımların koordinasiyası üçün real vaxt rejimində təlimatların qəbul edilməsi və ötürülməsinə yönəldilib.
Bu mənada informasiya texnologiyaları və kommunikasiyaların inkişafı strateji məsələdir. Odur ki, yeni, daha səmərəli və təhlükəsiz texnologiyaların tətbiq edilməsi bank biznesinin uğur qazanması üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir. Bu, informasiya sistemlərinin və kommunikasiya kanallarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, kiber risklərə qarşı mübarizə, həmçinin bu vasitələrdən istifadə etmək üçün yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində tədbirlərin görülməsi deməkdir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Mərkəzi Bankı da bu proseslərdən kənarda qalmır. Bu ilin aprelin 1-dən “Banklarda informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi Qaydası” qüvvəyə minib. “Azərbaycan Banklar Assosiasiyası” (ABA) İctimai Birliyinin İnformasiya Təhlükəsizliyi Qrupunun rəhbəri İlqar Əliyev bildirib ki, bu Qaydanın tələblərinə əsasən, rəqəmsal proseslər üzrə struktur dəyişikliklər həyata keçirilir: “Səlahiyyət bölgüsü, nəzarət alətlərinin əldə edilməsi, risk menecmenti və monitorinq sistemlərinin tətbiqi gözlənilir”.
İ.Əliyev əlavə edib ki, biznes prosesləri də bu dəyişikliklərə uyğunlaşdırılacaq: “Banklar isə kibertəhlükəsizlik alətləri tətbiq edirlər ki, Mərkəzi Bankın tələblərinə uyğunlaşsınlar”.
Bir sözlə, “hər bir böhran fürsət gətirir” fikri yenidən aktuallaşır. Hazırda tənzimləyici qurum çətin xarici konyunkturu və yaxın tərəfdaşlarında mənfi tendensiyaları nəzərə alaraq addımlar atır. Bu tədbirlər bazar iştirakçıları üçün həyati əhəmiyyət kəsb edə bilər. Amma bazar iştirakçılarının qlobal maliyyə sahəsində sürətlə cərəyan edən hadisələr fonunda “talelərindən” razı qalıb-qalmayacağını zaman göstərəcək.

CRISIS CAN BE A REAL CHANCE
Both the COVID-19 pandemic and the shock of war in Ukraine have demonstrated the crucial role a sound financial system plays in keeping economies functioning in adverse conditions. This is why regulators around the world bear a major responsibility during decision-making, as their decisions not only influence the financial sector but also have a multiplier effect on the macroeconomic situation in general.
At his first ever press conference, the new chairman of the Central Bank of Azerbaijan, Taleh Kazimov, announced that the financial sector was in for a rather interesting development path. He has already shared his views with the heads of commercial banks of Azerbaijan. He noted that the country’s banking sector is facing medium- and long-term challenges of expanding financial inclusion, global challenges, and supporting the country's economic development and other priority areas.
Pressure of sanctions
Tensions in all sectors of the economy, both regional and global, continue to persist as a result of COVID-19 and the Ukrainian crisis. Naturally, the financial and banking sectors are also under strong external pressure, as the sanctions against major Russian banks could not but affect the operation of Azerbaijani banks that work closely with them.
Since the start of the Ukrainian war, twenty Russian banks have been subject to various sanctions. The most significant ones include disconnecting a number of them from SWIFT, freezing assets in the US, banning settlements in US dollars with any US partners, buying foreign stocks and currency through brokers of these banks, etc. There is a separate item on banks in the latest, sixth package of sanctions against Russia. As put by the President of European Commission, Ursula von der Leyen, "We finally disconnect the largest bank of Russia, Sberbank, from SWIFT. It holds about 37% of the entire banking sector. But we are also de-SWIFTing other major banks in Russia." This will hit banks that are critical to the Russian financial system, she said.
What does this mean for banks in Azerbaijan? Local financial circles note that at present, apart from 5-6 banks, there are difficulties in their activities due to sanctions against Russia. For example, the Austrian Raiffeisenbank does not allow transfers from Azerbaijan (most of the correspondent accounts of Azerbaijani banks are in this bank) in US dollars and euros even to Russian banks that are not under sanctions. However, Russian banks do not accept dollar transfers either. Currently they only accept transfers in rubles. Overall, according to bankers, about 20 banks in Azerbaijan have this situation.
According to CBA Director General Farid Osmanov, the bank analyses and assesses the impact of Western sanctions against Russian banks on the country's macroeconomic and financial stability. CBA continues to conduct an analysis of the situation with the banks and holds discussions with the relevant structures and intergovernmental commissions.
CBA administration believes that there are no threats to interbank settlements in the country today. There are delays in making payments only due to the tightening of Compliance conditions by foreign banks providing correspondent account services. "Overall, there are no problems in inter-bank settlements," Osmanov said.
Banks’ potential to expand
CBA assesses the financial soundness of the country's banking sector at a high level. In doing so, it relies on indicators such as instant liquidity and total capital levels, which are double the regulatory requirements.
Over the past eight years the liquidity of Azerbaijan’s banking system has increased 4.3 times. By the end of 2021 it was almost ₼14b, or 31.8% more than in 2020. In 2021, liquid assets reached 36.1% of Azerbaijan's banking system assets (32.8% in 2020).
However, there are some problems. Banks hope to solve them with the appointment of the new regulator. "I have extensive experience in the banking sector. I know this sector well, I know its difficulties and challenges," Taleh Kazimov told reporters, adding that the regulator will actively work to improve competitiveness. "Today the country's banks are different in terms of institutional development, corporate governance. We are interested and intend to take measures to improve competitiveness not only in the banking sector, but also in the insurance sector and the securities market," Mr. Kazimov said.
Based on regulator's analysis of the level of risk management, business model, and corporate governance, banks will be empowered to access social services. The monopoly position of a limited number of banks in this area is a subject of dissatisfaction in the market.
One of the issues of interest to the banking sector is also the decision to bail out weak banks, increasing the minimum total capital requirement. The last time capitalisation requirements for banks were raised eight years ago. Since January 1, 2014, the minimum aggregate capital requirement for operating banks, as well as for the authorised capital of newly established banks, was increased from ₼10m to ₼50m. Taleh Kazimov assured that the CBA would do it if necessary. In the meantime, the bank will conduct a deep analysis and update the legal framework related to the financial sector.
There are also discussions on the introduction of new financial tools to improve the market and increase its involvement in the national economy, in particular through increasing the profitability of the national currency, manat.
As for high loan rates, which is the most painful problem for consumers of banking services in Azerbaijan, CBA promises to work to solve this problem. CBA Director General Vugar Ahmedov said that interest rates are now one of the important areas of monetary policy, currently, CBA is monitoring the situation and conducts the analysis. Preparation of proposals is underway. One of the steps taken by the Central Bank will be intensification of the interbank market, which in turn helps to streamline relations between banks and their customers, as well as lending.
"In general, the main objective of CBA’s monetary policy is price stability, which helps to regulate lower or higher lending rates. In this context, the discount rate has started to fall since 2018 and now reaches 7.75%. This allows for lower lending rates for both individuals and businesses. Over eight years, lending rates for individuals have fallen within 2-3 percentage points and within 5 percentage points for legal entities. In terms of the change in the monetary base, since 2018 it has increased by 65%. This allows us to expand lending to the economy," Ahmedov said.
Safety comes first
The crises have increased the role of innovations and new technologies in the banking sector. During the pandemic, the focus was on technologies related to distant working, while in relation to the war in Ukraine, the ability to collect, transmit and analyse operational information, and to transmit and receive real-time instructions to coordinate actions was most important.
In this context, the development of information technologies and communications is a strategic objective. Implementing the latest, most efficient and secure developments remains vital to the success of banking business. This means taking measures to ensure the security of information systems and communication channels, counteracting cyber-risks, and training highly skilled personnel to use these tools.
CBA has been closely involved in these processes. The Order of Information Security Management in Banks came into force on April 1.
Ilgar Aliyev, head of Information Security Group of the Association of Banks of Azerbaijan, says that according to the new rules the banks are making structural changes in digital processes. They expect distribution of powers, obtaining tools of control, strengthening of risk management and introduction of monitoring systems.
Mr. Aliyev added that business processes will also be adapted to these changes: "Banks are applying cyber-security tools to comply with the regulator's requirements.”
Apparently, the old saying that any crisis can be turned into an opportunity is still relevant. The steps taken by the regulator amid a very difficult external environment and negative trends experienced by some of its closest partners could therefore be fateful for market participants. We yet to see whether they will be happy with the upcoming changes amid the rapidly unfolding events in the global financial world.