«RESPUBLİKAÇILAR» «LOYALİST»LƏRİ ÖTDÜ
Şimali İrlandiya parlamentinə seçkidə «Şinn Feyn»in qalib gəlməsi Böyük Britaniyanın ərazi bütövlüyünə təhdid yaradırmı
Böyük Britaniya, daha geniş anlamda isə ümumavropa siyasi həyatının maraqlı hadisələrindən biri kimi Şimali İrlandiyanın regional parlamentinə keçirilmiş seçkini göstərmək olar. Olster tarixində ilk dəfə deputat sayına görə üstünlüyü millətçi «Şinn Feyn» partiyası ələ keçirib. O, Şimali İrlandiyanın Böyük Britaniyadan ayrılaraq İrlandiya Respublikasına birləşməsinin tərəfdarı kimi tanınır.
«Biz özümüz» yüksəlişdədir
Olster Assambleyasına mayın 5-də keçirilmiş seçkidə «Şinn Feyn» («Biz özümüz») tarixi qələbə qazanıb. Bu, partiyanın mövcud olduğu 100 ildən artıq dövrdə ilk qələbəsidir. İrlandiyanın Böyük Britaniyanın tərkibində yer alan şimal hissəsinin katolik əhalisinin maraqlarını ifadə edən partiya regional parlamentdə 27 yer qazanıb. Seçkidə o, protestant əhalinin maraqlarını müdafiə edən nüfuzlu Demokratik Yunion Partiyasını məğlub edib. İkinci yeri tutmuş bu siyasi təşkilat parlamentdə 25 deputatla təmsil olunacaq. Sonrakı yerlərdə daha az əhəmiyyət daşıyan Alyans Partiyası, Olster Yunion Partiyası və Sosial-Demokrat İşçi Partiyası gəlir.
Millətçi-respublikaçı təşkilat kimi tanınan «Şinn Feyn» yalnız Şimali İrlandiyanın öz müqəddəratını təyin etməsi və İrlandiya Respublikası ilə birləşmək tərəfdarı kimi məşhur deyil. O, uzun illər «İrlandiya Respublika Ordusu» (İRO) hərbi qruplaşmasının siyasi qanadı sayılıb. O, hər zaman İrlandiya Respublikası ilə birlik tərəfdarı olan «respublikaçılar», Olsterin istənilən halda, hətta qeyri-dinc yolla Böyük Britaniyanın tərkibində qalması ideyasını dəstəkləyən «loyalistlər», həmçinin Londonla birlik naminə zorakılıqları rədd edən «yunionçular» arasında qanlı qarşıdurmanın mərkəzində yer alıb. Təxminən, 40 il ərzində tərəflər arasında ordu və polisin də iştirakı ilə az qala müharibə səviyyəsində baş vermiş toqquşmalarda, küçə döyüşləri və terror aktlarında ən azı 3,5 min nəfər həlak olub, 50 minədək insan yaralanıb.
1998-ci ildə Böyük Britaniya və İrlandiya hökumətləri, həmçinin Olsterdə qarşı-qarşıya duran qüvvələr Belfast razılaşması və ya «Xeyirli cümə razılaşması»nı imzalayıblar. Sənədə əsasən, hərbi əməliyyatlar dayandırılıb, Şimali İrlandiya hökumətinin paritet əsaslarla, yəni «respublikaçılar» və «loyalist-yunionçular», katoliklər və protestantlardan formalaşdırılmasına başlanılıb. Yekun sülhə isə yalnız 2007-ci ildə nail olunub. Bu zaman London görünməmiş addım ataraq, İRO-nun xeyli sayda fəalını cinayət məsuliyyətindən azad edib. Onların sırasında «Şinn Feyn»in əsas liderlərindən olan Martin Makginnes də var. Makginnes ən azı 1 terror aktının təşkilində şəxsən iştirak etməsinə baxmayaraq, 2007-2017-ci illərdə Şimali İrlandiya birinci nazirinin müavini olub.
Bütün bunlara baxmayaraq, Olster Assambleyasına keçirilmiş may seçkisində əsas intqriqa məhz «Şinn Feyn»in prinsipial mövqeyilə bağlı olub. O, Şimali İrlandiyanın gələcəyini Böyük Britaniyanın tərkibində yox, İrlandiya Respublikası ilə birləşməkdə görür. Hələ seçkidən əvvəl ekspertlər «Şinn Feyn»in seçkidə qələbə qazana biləcəyini proqnozlaşdırırdılar. Onlar son illər İrlandiyanın hər iki hissəsində bu partiyanın populyarlığının sürətlə artdığına diqqət çəkirdilər. Hər halda, 2020-ci ildə bu təşkilat İrlandiya parlamentinin aşağı palatasına seçkidə də uğur qazanmış, deputat yerlərinin dörddə birinə sahib çıxmışdı. O zaman «Şinn Feyn» yığdığı səslərin sayına görə ənənəvi olaraq bir-birini əvəzləyən iki partiya – liberal «Fianna Fayl» («Taleyin əsgərləri») və mühafizəkar «Fine Gel» (İrlandlar tayfası) partiyalarını geridə qoymuşdu. Həmin vaxt «Şinn Feyn»in nailiyyəti ikipartiyalı sistemin tarixində dönüş anı kimi qiymətləndirilmişdi. Məsələ ondadır ki, İrlandiyanın 1922-ci ildə müstəqillik əldə etməsindən sonra burada davamlı olaraq, yalnız bu iki partiya bir-birini əvəzləyirdi. 2020-ci il seçkisinin nəticələrinə görə isə «Fianna Fayl» ilə «Fine Gel» aralarındakı 1 əsrlik rəqabətə rəğmən koalisiyaya gedib, «Şinn Feyn» ilə əməkdaşlıqdan imtina ediblər. Nəticədə, sonuncu hökumətdən kənarda qalsa da, İrlandiyanın aparıcı partiyalarından birinə çevrildiyini təsdiqləyib.
«Şinn Feyn»in bu dəfə artıq Olsterin siyasi meydanında əldə etdiyi yeni uğuru İrlandiya millətçilərinin mövqelərini möhkəmləndirdiyini bir daha sübut edib. Məhz bu üzdən ekspertlər düşünür ki, yaranmış vəziyyət London və Böyük Britaniyanın ərazi bütövlüyü üçün ciddi problemlər yarada bilər. Üstəlik, bu partiyanın əsas tələbləri arasında Olsterin Birləşmiş Krallıqdan çıxaraq İrlandiya Respublikasına birləşməsi ilə bağlı referendumun təşkili də var.
Referendum olsun, olmasın?
«Şinn Feyn»in əsas rəqibi olan Demokratik Yunion Partiyası seçki kampaniyası zamanı əsas diqqəti məhz bu məqama yönəldib. Partiyanın namizədləri çıxışlarında millətçilərin seçkidən qalib ayrılacaqları halda Olsterin statusu ilə bağlı referendumun gündəmə gələcəyinə diqqət çəkirdilər. Söhbət Şimali İrlandiya cəmiyyətinin Britaniyayönlü hissəsini səfərbər etməyə və Londonun Olsterdəki siyasi vəziyyətə təzyiqini artırmağa kömək etməli olan maddədən gedir.
Bəs, «Şinn Feyn»in siyasi yüksəlişi Birləşmiş Krallığın bütövlüyünə, həqiqətən, ciddi risk yaradırmı?
Britaniyanın «The Times» nəşri İrlandiya millətçilərinin hazırkı rəhbərliyini «Yeni nəsil» - «New generation of Sinn Féiners» adlandırır. Bu zaman onların radikal olmadıqlarına, Britaniya hökuməti ilə sərt qarşıdurma istəmədiklərinə diqqət çəkilir. Həqiqətən də, «Şinn Feyn»in hazırkı lideri qiyamçı ruhlu əvvəlki liderlərə çox bənzəmir. Əvvəlkilər İrlandiyanın iki hissəsinin birləşməsi naminə Britaniya ilə mübarizədə istənilən üsulu məqbul sayırdılar.
Partiyanın hazırkı rəhbəri Avropa Parlamentinin sabiq deputatı, İrlandiya Respublikasında müxalifətə başçılıq edən Meri Lu Makdonalddır. Onun müavini Mişel O`Nil İRO üzvünün qızıdır. O, Şimali İrlandiya partiya təşkilatının başında dayanır və güman ki, Olsterin birinci naziri olacaq.
Mişel O'Nil son seçkini Şimali İrlandiyada «yeni eranın başlanğıcı» adlandırır, bildirir ki, bu, «siyasətimiz və xalqımız üçün həlledici andır». O, «keçmişdə ayrı-seçkiliyə məruz qalmış, etinasızlıqla üzləşmiş hər kəs üçün hüququ, bərabərliyi təmin edəcək» hökumət quracağını bildirir. Amma onun nə seçki kampaniyası zamanı, nə də qələbədən sonrakı çıxışlarında Britaniyanın bütövlüyünə hər hansı təhid hiss olunub. Müşahidəçilər bildirir ki, O'Nil seçki kampaniyası zamanı çıxışlarında üstünlüyü sosial-iqtisadi məsələlərə verib, millətçi şüarlar səsləndirməkdən çəkinib. Bu fakt diqqəti daha çox ona görə çəkib ki, «Şinn Feyn»in sosial-iqtisadi platforması solçu istiqamətlidir. O, özündə yoxsulluqla mübarizəni, iqtisadiyyatda ictimai sektorun payının artırılmasını, kiçik və orta sahibkarlıqla məşğul olanlara yardım üçün dövlət fondunun yaradılmasını, hər kəs üçün əlçatan səhiyyə sisteminin qurulmasını birləşdirir. Debatlarda isə «Şinn Feyn» diqqəti Ukrayna müharibəsi fonunda inflyasiya ilə mübarizənin vacibliyinə çəkib.
Bəs bu, partiyanın siyasi prioritetindən imtina etdiyi anlamına gəlirmi? Söhbət xüsusilə Olsterin Böyük Britaniyadan ayrılaraq İrlandiya Respublikasına birləşməsi ilə bağlı referendumun təşkilindən gedir.
Mişelğ O'Nilin Şimali İrlandiyanın Britaniyadan ayrılmasının onun partiyasının əsas hədəfi olduğuna dair bəyanatını nəzərə alsaq, demək, millətçilər bu niyyətlərindən əl çəkməyiblər. Bununla yanaşı, görünən odur ki, «Şinn Feyn» keçiriləcək referendumun partiyanın istədiyi kimi nəticələnəcəyinə əmin olmayacaqsa, səsverməyə getməyəcək. Son sosioloji sorğular isə göstərir ki, birləşmiş İrlandiya ideyasını Olster sakinlərinin yalnız üçdə biri dəstəkləyir. Şimali İrlandiyada 1998-ci ildə «Xeyirli cümə razılaşması»nın imzalanmasından sonra qəbul olunmuş qanunda bildirilir ki, Olster Britaniyadan yalnız əhalinin əksəriyyətinin razılığı ilə ayrıla bilər. Bundan başqa, Britaniya hökumətinin Şimali İrlandiya məsələləri üzrə naziri referendumu yalnız o halda təyin edə bilər ki, rəy sorğuları Olster sakinlərinin əksəriyyətinin Böyük Britaniyadan ayrılmaq istədiyini təsdiqləsin.
Beləliklə, «Şinn Feyn»in Olsterdə keçirilmiş seçkidə qələbə qazanması heç də referendumun qaçılmaz olduğu, xüsusilə İrlandiyanın iki hissəsinin yaxın gələcəkdə birləşəcəyi anlamına gəlmir. Amma burada ötən illərdə dəfələrlə kiçik səbəbdən siyasi ehtirasların coşduğunu nəzərə alsaq, Olsterdə sakitliyin hökm sürəcəyini də demək olmaz. Məsələn, 2021-ci ilin aprelində Şimali İrlandiyanın bir sıra şəhərlərini, o cümlədən inzibati mərkəz olan Belfastı kütləvi iğtişaşlar bürümüşdü. O vaxt buna səbəb prokurorluğun «Şinn Feyn»in 2020-ci ilin yayında İRO üzvü Bobbi Storinin dəfninə qatılmış üzvlərini cəzalandırmaqdan imtina etməsi olmuşdu. Üstəlik, dəfn mərasimi koronavirus səbəbilə qapanmanın ən qızğın vaxtında təşkil edilmişdi. Yeri gəlmişkən, o zaman məşhur yaraqlının dəfn mərasiminə qatılaraq karantin rejimini pozmuş şəxslər arasında Mişelğ O'Nil də olub. Bir sözlə, o zaman baş verənlər Olsterdə sülhün nə qədər kövrək olduğunu təsdiqləmişdi. Bəli, bu bölgə Böyük Britaniya ilə ittifaq tərəfdarları ilə əleyhdarları arasında iki hissəyə bölünmüş vəziyyətdədir.
Beləliklə, Şimali İrlandiya London üçün ciddi çağırış olaraq qalır. Amma məsələnin ümumavropa tərəfi də var. Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından ayrılmasına yol açmış «Brexit»dən sonra Olsterin Britaniyadan qopmaq və Aİ üzvü olan İrlandiya Respublikasına birləşmək perspektivi Avropada inteqrasiya maraqlarına birbaşa toxunan məsələdir.

IRISH REPUBLICANS BEAT LOYALISTS
Does Sinn Féin's victory in the Northern Ireland parliamentary elections threaten the integrity of the UK?
Elections to the Northern Ireland Regional Parliament became a notable event in British political life, and more broadly in pan-European politics in general. For the first time in Ulster's history, the nationalist Sinn Féin party, which advocates Northern Ireland's secession from the United Kingdom and its annexation to the Republic of Ireland, won in the number of seats.
'We Ourselves' on the rise
On May 5, Sinn Féin (We Ourselves) achieved a historic victory for the first time in more than a century after winning in the Ulster Assembly elections. The party, which represents the interests of the Catholic population in the British part of Northern Ireland, won 27 seats in the regional parliament. Hence it beat the influential Democratic Unionist Party representing the interests of the Protestant population (25 seats), and the smaller Alliance Party, the Ulster Unionist Party and the Social Democratic Labour Party.
Sinn Féin positions itself as a national-republican organisation, which has gained popularity not just as a campaigner for Northern Ireland's self-determination and unification with the Republic of Ireland. For many years it has been considered a political wing of the paramilitary Irish Republican Army (IRA). It has been at the centre of a bloody confrontation between republicans, who support unification with the Republic of Ireland, loyalists, who advocate keeping Ulster within the UK by any means, including non-peaceful means, and unionists, who reject any violence in defence of union with London. In almost 40 years of real war marked by violent clashes involving the army and police, street battles and terrorist attacks, over 3,500 people have been killed and around 50,000 wounded.
In 1998, the British and Irish governments and the conflicting parties in Ulster signed the Belfast Accord, also known as Good Friday Agreement. Thus the conflicting parties declared the cessation of hostilities and began forming a new government of the Northern Ireland on a parity basis, i. e. with republicans and unionist loyalists, Catholics and Protestants. Nevertheless, the final peace did not actually come until 2007. London took an unprecedented step of exempting a number of IRA activists from criminal liability, including, in particular, one of the prominent leaders of Sinn Féin, Martin McGuinness, who was personally involved in the preparation of at least one terrorist attack but served as Deputy First Minister of Northern Ireland in 2007-2017.
Meanwhile, given Sinn Féin's historical experience and its principled position on the political future of Northern Ireland, as seen by the party exclusively outside Britain and in a single state with the Republic of Ireland, the main intrigue of the Ulster Assembly elections held in May has emerged.
Even before the election, experts warned of an expected victory for Sinn Féin, whose popularity has grown in recent years in both parts of Ireland. In 2020, it was a major success in the Irish Lower House elections, winning a quarter of the seats and outperforming each of the two traditionally successive parties, that is the liberal Fianna Fáil (Soldiers of Destiny) and the conservative Fine Gael (Tribe of Ireland). This achievement was seen as a historic break in the two-party system that had developed since Irish independence in 1922. At the end of the 2020 election, Fianna Fáil and Fine Gael, despite nearly a century of rivalry, formed a coalition refusing to engage with Sinn Féin. Although the latter was left out of government, it remained one of the leading Irish parties.
The new success of Sinn Féin in the Ulster political arena has provided further evidence of the strengthening position of Irish nationalists. Experts believe that the victory of Sinn Féin in the elections could pose serious problems for London and the territorial integrity of the United Kingdom. After all, the party’s list of priority demands continues to include the holding of a referendum on the secession of Ulster from the UK and its unification with the Republic of Ireland.
To be or not to be?
During the election campaign, the main opponent of Sinn Féin, the Democratic Unionist Party relied heavily on a clause opposing a possible referendum on Ulster’s secession, should the Nationalists win. A clause that would help to mobilise the pro-British part of Northern Irish society and increase London's pressure on the political situation in Ulster.
But is the risk posed to the integrity of the UK by the political success of Sinn Féin really that serious?
The Times of Britain calls the current leadership of the Irish nationalists the New Generation of Sinn Féiners, meaning that it is not radicalised and is not at all inclined to engage in violent confrontation with the British government.
Indeed, the current leaders of Sinn Féin have little to do with the former rebellious Irish nationalists, who did not shy away from any method of fighting the British crown for the sake of uniting both parts of Ireland.
The head of the party is former MEP Mary Lou McDonald, who leads the opposition in the Republic of Ireland. Her deputy Michelle O'Neill, who incidentally is the daughter of an IRA member, is at the helm of the party organisation and appears to be taking over as Ulster First Minister.
Michelle O'Neill called the last election the beginning of a ‘new era’ in Northern Ireland, "a defining moment for our politics and our people". She promised to create a leadership that "guarantees rights and equality for those who have been excluded, discriminated against or ignored in the past". However, O'Neill did not make any specific threats to British integrity during the campaign or as leader of the winning party and potential prime minister. Observers note that in her campaign speeches she has predominantly voiced socio-economic rather than nationalist slogans. This fact has attracted even more attention because Sinn Fein's socio-economic platform has a left-wing orientation, including the fight against poverty, increasing the public sector in the economy, establishing a state fund for small and medium-sized enterprises, and making healthcare available to all. In the current debate, however, Sinn Féin has placed particular emphasis on the need to fight inflation against the war in Ukraine.
But does this mean that Sinn Féin is abandoning the priorities of its political agenda, in particular, the idea of holding a referendum on Ulster's secession from the UK and unification with the Republic of Ireland?
Apparently not, given O'Neill's statement that secession of Northern Ireland remains the ultimate goal of the party she leads. But it is also clear that Sinn Féin will not push for a referendum if party leaders see the outcome of the vote unfavourable. Recent opinion polls show that only a third of Ulster residents support the idea of a united Ireland. Whereas the 1998 Northern Ireland Act passed after the signing of the Good Friday Agreement stipulates that Ulster will not cease to be part of the UK without the consent of a majority of its population. Moreover, the minister for Northern Ireland in the British government can only call a referendum if an opinion poll suggests that a majority of Ulster residents want the region to secede.
Thus, the victory of Sinn Féin in the recent elections does not mean that a referendum is inevitable, or the unification of the two parts of Ireland in the foreseeable future. Nevertheless, it may not be quiet in Ulster either, especially taking into account the events of previous years, when even the slightest incident could lead to a storm of political passions. In April 2021, for example, riots swept through a number of towns in Northern Ireland, including the administrative centre, Belfast. The reason was the prosecutor's decision not to punish Sinn Féin officials who attended the funeral of IRA member Bobby Storey in the summer of 2020, during the coronavirus lockdown. Incidentally, Michelle O'Neil was among the lockdown violators who also took part in the famous militant's funeral ceremony. These events showed just how fragile peace is in Ulster, which continues to be divided between the supporters of separation and union.
Northern Ireland continues to be a major challenge for London. However, the situation also has a European dimension. After Brexit, Britain's withdrawal from the EU, a possible secession of Ulster and its subsequent merger with the Republic of Ireland, a member of the EU, directly affects the interests of continental integration.