Ukrayna müharibəsi dünyanın siyasi gündəminin əsas mövzusu olaraq qalır
Tərəflərin kompromisə getmək istəmədiyi şəraitdə davam edən Ukrayna müharibəsi az qala 4 aydır ki, beynəlxalq xəbərlərin əsas mövzusu olaraq qalır. Və təəssüf ki, vəziyyətin müsbətə doğru dəyişə biləcəyini göstərən əlamətlər də yoxdur. Yəqin ki, bu, Ukraynadan gələn xəbərlərin ən pisidir.
Yeni Mariupol?
Son həftələrdə döyüşlər daha çox Severodonetsk və Lisiçansk şəhərləri ətrafında gedir. Bununla yanaşı, Ukraynanın digər regionları, məsələn, Xarkov, Xerson və Zaporojye də aktiv atəş altındadır. Qeyd etmək lazımdır ki, Severodonetsk rayonunda hərbi əməliyyatlar Mariupol ssenarisi üzrə gedir. Burada şəhəri müdafiə edən ukraynalı hərbçilər regionun ən nəhəng kimya müəssisəsi olan «Azot»a toplaşıblar. O, bir sıra cəhətlərinə görə Mariupoldakı «Azovstal» zavodu ilə çox bənzərdir. Məlum olduğu kimi, ukraynalı hərbçilər bir neçə ay ərzində Mariupolun müdafiəsini məhz bu zavod ərazisindən təşkil edirdilər. O zaman zavoda hərbçilərlə yanaşı, minlərlə şəhər sakini də sığınmışdı. Ərazisi şəhər boyda olan «Azot»da isə onlarla sex və sənaye binası ilə yanaşı, xüsusi bomba sığnağı da var və dinc sakinlər məhz oraya sığınıblar. Mariupol kimi, Severodonetsk də mühasirə təhlükəsi ilə üz-üzədir. Belə olacağı təqdirdə, yüzlərlə ukraynalı hərbçi mühasirədə qalacaq.
Cəbhənin digər istiqamətlərində intensiv döyüşlər müşahidə olunmur. Buna baxmayaraq, hərbi və siyasi ekspertlər hesab edirlər ki, müharibə getdikcə daha uzunmüddətli xarakter alır. Lakin Rusiya ordusu aşkar hücum əməliyyatlarını yalnız Donbas istiqamətində həyata keçirir.
Hücum silahları yoxdur, lakin dözün
İyunun 8-də Avropa Parlamenti Ukraynaya Aİ-yə üzvlüyə namizəd statusunun verilməsinə dair qətnaməni dəstəkləyib. Avropa Parlamenti «Ukraynaya ölkə hökumətinin ehtiyac duyduğu silahların dərhal verilməsi» tövsiyəsi ilə də çıxış edib. Qurum hesab edir ki, bu, «Avropanın sülhün dəstəklənməsi aləti və koordinasiya mərkəzindən istifadə etməklə həyata keçirilməli, həmçinin Aİ öklələri ilə Ukrayna arasındakı ikitərəfli razılaşmalar əsas götürülməlidir».
İndi Avropa Komissiyası Ukraynanın Aİ-yə üzvlük ərizəsi ilə bağlı rəyi iyunda təqdim etməyi düşünür. Kiyevə namizədlik statusunun verilib-verilməyəcəyi onun əsasında həll ediləcək.
Aydındır ki, hərbi əməliyyatların davam etməsi və onun fəsadlarının miqyasının artması ilə Ukraynanın Avropa İttifaqına inteqrasiyası istiqamətində qəti addımların atılması yalnız Kiyev üçün deyil, həm də Aİ üçün daha vacib xarakter alır. Lakin Aİ-nin aparıcı dövlətlərində Kiyevə «asan üzvlük» imkanının yaradılmasını hələ də məqsədəuyğun saymasalar da, qurumun rəhbərliyi Ukraynanı «itələməməyə» çalışır. Brüsseldə istəmirlər ki, Kiyev onların əməlləri ilə bağlı sərt ritorikadan istifadə etsin.
İyunun 9-da Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen Ukraynanın bərpasının maliyyələşdirilməsi təşəbbüsü ilə bağlı anons verib. «Biz Ukraynanı bərpa etməyə başlayacağıq. Bu, yalnız Avropanın maraqları məsələsi deyil. Bu, həm də bizim mənəvi borcumuzdur – bərpaya ciddi töhfələr verməliyik. Bu işə bütün maliyyə institutları dəstək olmalıdır. Bu haqda Zelenski ilə də danışmışam. Maliyyələşdirmə ilə bağlı təşəbbüslər, Ukrayna üçün Marşal planı olacaq», - deyə KİV-in məlumatına görə, o, qeyd edib.
Ukrayna isə öz növbəsində, vəziyyətdən istifadə edərək, siyasi tələblərini daha aktiv şəkildə irəli sürməyə çalışır, bu mənada yaranmış vəziyyətin xüsusiyyətinə arxalanır. İndi Kiyev yalnız Vİ-yə inteqrasiyası ilə bağlı konkret addımlar yox, həm də miqyaslı hərbi tədarüklər gözləyir.
Elə həmin gün – iyunun 9-da Ukraynanın Prezident Ofisi rəhbərinin məsləhətçisi Aleksey Arestoviç Qərbi Kiyevə vəd olunan silah tədarükünü ləngitməkdə təqsirləndirib. O, Amerikanın Almaniyadakı Ramştayn bazasındakı «böyük görüş»dən sonra ciddi heç nəyin baş vermədiyini bildirib.
«Ötən görüşlərin 40-dan artıq iştirakçısı olub. Soruşmaq istəyirəm: cənab nazirlər, nəticə hanı? Ukraynaya sənaye miqyasında sistemli silah verilməsi vədi necə oldu? Ukraynaya dəstək, döyüş meydanında Rusiyanın darmadağın ediləcəyi ilə bağlı bəyanatların nəticəsi hanı?» - deyə Arestoviç hiddətlə bildirib.
Belə bir vəziyyətdə Brüsselin Ukraynaya yardım fondu ilə bağlı bəyanatı Kiyevi sakitləşdirməkdən çox qıcıqlandırır. Ukrayna rəsmilərinin sözlərindən məlum olur ki, onun təcili şəkildə silaha ehtiyacı var: vəziyyət elə həddə çata bilər ki, artıq bərpa etməyə də heç nə qalmaz.
Bəzi ekspertlər isə hesab edir ki, ukraynalı hərbçilər Qərbdən kifayət qədər silah alır və hətta onlar aldıqları silahlardan istifadə qaydalarını öyrənməyi çatdıra bilmirlər. Son zamanlar Qərb Ukraynaya daha müasir və ağır silah növlərinin verildiyini bildirir. Onlardan istifadə isə ciddi hazırlıq tələb edir. Söhbət o cümlədən «HIMARS» və «M270» reaktiv yaylım atəşi sistemlərindən gedir.
Ekspertlərin fikrincə, ukraynalı hərbçiləri çoxu əldə etdikləri silahlardan istifadəni müstəqil şəkildə, o cümlədən internetdəki videodərslərdən istifadə etməklə öyrənir. Amma bu halda hər şeyi ən yüksək səviyyədə yörənmək mümkün deyil. Bu, xüsusilə zenit raketlərinə, artilleriya və texnikaya aiddir. Odur ki, hərbçilər üçün ciddi təlim kurslarının təşkili vacibdir. Belə təlimlər təşkil olunursa belə, onların sayı kifayət qədər deyil.
Dost dar gündə tanınar
Bununla yanaşı, prezident Zelenskinin köməkçisinin qəzəb dolu bəyanatından bir gün sonra Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Ben Uolles Kiyevə yollanıb. O, Ukrayna paytaxtına bu günlərdə Britaniya parlamentində Mühafizəkarlar Partiyası deputatları tərəfindən etimadsızlıq elanından son anda qurtula bilmiş baş nazir Boris Consonun tapşırığı ilə səfər edib. Bunu Londonun üzləşdiyi çətin geosiyasi vəziyyətdə mühafizəkarların baş naziri dəyişmək istəməməsi ilə əlaqələndirmək olar. Çünki o, sərt siyasi kurs yürüdür və bu, mühafizəkarları qane edir. Obrazlı ifadə etsək, «Consonu Ukrayna xilas edib».
Zelenski britaniyalı nazirlə görüşdə onun ölkəsini təsadüfə «Ukraynanın əsl dostu» adlandırmayıb. Bu dostluq özünü müharibənin başlamasından sonra daha aydın göstərir. «Müharibə kimlərin bizim yalnız strateji deyil, həm də əsl dostumuz, tərəfdaşımız olduğunu ortaya çıxarıb. Belə dostlardan biri Böyük Britaniyadır», - deyə Zelenski qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, NATO-nun Qərbi Avropadan olan 9 ölkəsini də Ukraynanın əsl dostları və tərəfdaşları cərgəsinə aid etmək olar. İyunun 10-da Buxarestdə bir araya gəlmiş bu dövlətlər vahid mövqedən çıxış ediblər: NATO-nun iyunun sonunda Madriddə keçiriləcək sammitində təsdiqlənməli olan yeni strateji konsepsiyasında Rusiya açıq şəkildə düşmən adlandırılacaq.
Bu 9 dövlət İsveç və Finlandiyanın NATO-ya üzvlük qərarını da alqışlayır, həmçinin Şimali Atlantika Alyansının şərq cinahında hərbi qrupları gücləndirməli olduğunu bildirirlər. Bu yanaşma yalnız Londonun deyil, Vaşinqtonun da xoşuna gəlir – onlar NATO institutlarının gücləndirilməli olduğunu düşünür və Avropa Ordusunun yaradılması perspektivinə skeptik yanaşırlar. Məlum olduğu kimi, belə ordunun yaradılmasının əsas tərəfdarları Parislə Berlindir.
Çörək olacaqmı?
Bu arada, iyunun 8-də Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Türkiyəyə səfər edib. Səfər çərçivəsində müzakirə edilən əsas məsələlərdən biri Ukrayna taxılının dünya bazarlarına ixracı imkanları olub. Lakin Ukrayna KİV Türkiyənin Rusiya ilə bu məsələni müzakirə etməsinə sərt reaksiya verib. Bu müzakirələrdən bir neçə gün əvvəl Ukraynanın Türkiyədəki səfiri Vasili Bodnar bildirmişdi ki, Rusiya «Ukrayna taxılını oğurlayır, avtonəqliyyat vasitələri ilə Sevastopola daşıyır, oradan isə gəmilərlə Rusiya limanlarına apararaq saxta sənədlərlə Rusiya taxılı adı ilə satılır». Səfirin sözlərinə görə, bu yüklər Türkiyə limanlarına Sevastopol və ya Xerson sənədləri ilə daxil olsaydı, limanlar onları qəbul etməyəcəkdi, amma məhsullar guya Krasnodar və ya Novorossiyskdən daşındığı üçün Türkiyənin dövlət orqanları pozuntu qeydə almır. Səfir deyib ki, onda olan bu faktlar araşdırılması üçün Türkiyə tərəfinə təqdim olunub.
Ukrayna tərəfinin bu demarşı Türkiyə ilə Rusiya arasında sözügedən məsələ ilə bağlı yekun razılaşmanın əldə olunmasına əngəl yarada bilər. Hər halda görünən odur ki, Ukrayna mümkün razılaşmanın qarşısını almağa çalışır.
Ukraynada davam edən müharibə dünyanın daha yoxsul, ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı onsuz da çətinliklər yaşayan ölkələrinə getdikcə daha ciddi təsir göstərir. Seneqal prezidenti və Afrika Şurasının sədri Maki Sal iyunun 3-də məhz bu səbəbdən Moskvaya yollanıb. Sal Rusiya paytaxtında prezident Vladimir Putin ilə danışıqlar aparıb. Səfər zamanı müzakirə edilən əsas mövzulardan biri, bəlkə də, birincisi müharibənin qlobal tədarük zəncirinə təsiridir. Məlum olduğu kimi, Ukrayna münaqişəsi dünyada ərzaq və yanacağın bahalaşmasına səbəb olur. Bundan ən çox əziyyəti isə Afrika qitəsinin yoxsul ölkələri çəkir. Münaqişələrlə yanaşı, iqlim dəyişikliyi və COVID-19 pandemiyasının nəticələrindən də əziyyət çəkən Afrika ölkələri hazırda bu zərbələrdən özlərinə gəlməyə çalışırlar. Ukraynadakı müharibə isə onlara əlavə çətinliklər yaradır, bu ölkələrin getdikcə artan sosial-iqtisadi problemlərinin öhdəsindən gəlməsini daha da çətinləşdirir. Görünməmiş quraqlıqla qarşı-qarşıya qalmış Seneqal prezidenti üçün Rusiya və Ukraynadan taxıl tədarükünün nə vaxt bərpa olunacağı haqda suala cavab almaq vacibdir. Ümumiyyətlə, buna ümid etmək olarmı?
Bu problemin həllində vasitəçilik etməyə çalışan Ankara uğur qazanılacağına ümidlidir. Çünki Afrikada böyük aclıq perspektivi kütləvi miqrasiyaya da səbəb olacaq, bu miqrantların üz tutacağı ölkələrdən biri isə Türkiyə özü ola bilər.
Belə kritik vəziyyətdə əsas nəticədir. Ona kimin və necə nail olduğu az əhəmiyyət daşıyır. Çünki müharibə davam edir və tunelin sonunda işıq hələ də görünmür…

Война в Украине продолжает оставаться главным вопросом политической повестки мира
Война в Украине в условиях отсутствия желания сторон идти на компромиссы остается в центре всех международных новостей на протяжении почти четырех месяцев. И, к сожалению, возможностей для видимых изменений даже не предвидится. Пожалуй, это самая печальная из всех новостей, поступающих из данной страны.
Новый Мариуполь?
Между тем в последние недели боестолкновения продолжали концентрироваться вокруг городов Северодонецк и Лисичанск. При этом активным обстрелам подвергались и другие регионы Украины, в частности Харьков, Херсон, Запорожье.
Следует отметить, что в военных действиях в районе Северодонецка прослеживается мариупольский сценарий. Здесь обороняющие город украинские военные отошли на территорию крупнейшего в регионе химического предприятия «Азот». Это предприятие весьма схоже по ряду характеристик с мариупольским заводом  «Азовсталь», где украинские военные держали оборону в течение нескольких месяцев и на территории которого наряду с ними укрывались тысячи жителей города. На территории «Азота», площадь которого также сопоставима с размерами города, находятся не только десятки цехов и промышленных зданий, но и специализированные бомбоубежища, где укрываются мирные жители.  Северодонецку, как и Мариуполю, угрожает окружение, где в «котле» могут оказаться сотни украинских военных.
В то же время на других участках фронта интенсивных военных действий не ведется. Военные и политические эксперты сходятся на том, что война все больше принимает затяжной характер. Явные наступательные действия российская армия ведет лишь на донбасском направлении.
Ударного оружия нет, но вы держитесь
Тем временем 8 июня Европарламент поддержал резолюцию с призывом предоставить Украине статус кандидата на вступление в ЕС. Европарламент рекомендовал также «без промедлений предоставить оружие в соответствии с нуждами, высказанными украинскими властями, в частности используя Европейский инструмент поддержания мира и координационный центр, а также по двусторонним соглашениям между государствами ЕС и Украиной».
Еврокомиссия (ЕК) планирует в июне дать заключение по заявке Украины на членство в ЕС. И уже на его основании будет решаться вопрос, предоставлять ли Украине статус кандидата на вступление в Евросоюз.
Очевидно, что с продолжением военных действий и ростом масштабов их последствий не только для Украины, но и для ЕС растет необходимость демонстрации решительных шагов по интеграции Украины в Евросоюз. Но несмотря на то, что в ведущих государствах Евросоюза по-прежнему убеждены, что Киеву не следует предоставлять адаптированный «легкий» план членства, руководство Союза старается не отталкивать Киев и не провоцировать его на жесткую риторику по отношению к действиям Брюсселя.
Так, 9 июня глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен анонсировала инициативы финансирования восстановления Украины. «Мы начнем восстанавливать Украину. Это не только в интересах Европы, это и наш моральный долг - внести весомый вклад в восстановление. Способствовать этому должны все финансовые институты. Я говорила об этом с Зеленским. Будут инициативы по финансированию, план Маршалла для Украины», - приводят ее слова СМИ.
Украина в свою очередь, используя ситуацию, старается более активно продвигать свои политические требования, делая расчет на специфику момента. Киев ждет не только конкретных шагов по интеграции Украины в Евросоюз, но и крупных военных поставок.
В тот же день, 9 июня, советник главы офиса президента Украины Алексей Арестович обвинил страны Запада в медлительности с поставками Киеву обещанного вооружения.
Арестович вознегодовал, что после «великих» встреч на американской базе Рамштайн в Германии ничего не происходит.
«Больше 40 участников было на прошлых встречах. Я хочу спросить: где результат, господа министры? Где системная передача оружия Украине в промышленных масштабах? Где результаты заявлений о поддержке Украины и разгроме России на поле боя?» - возмутился он.
В этой связи заявления из Брюсселя о фонде помощи Украине скорее раздражают, чем успокаивают Киев, который дает понять, что нуждается в оружии, поскольку может оказаться в положении, когда восстанавливать уже будет нечего.
Однако ряд экспертов считают, что украинские военные получают достаточно западного оружия, которое они не успевают даже освоить.
В последнее время Запад сообщает о поставках в Украину более современных и тяжелых видов вооружений, что потребует серьезной подготовки. К ним относятся реактивные системы залпового огня HIMARS и M270.
По мнению экспертов, многие украинские военнослужащие самостоятельно учатся использовать поставляемое им оружие, в том числе просматривая видеоуроки в интернете. Однако не все можно изучить на интуитивном уровне. Тем более зенитные ракеты, артиллерию и технику. Поэтому необходимы серьезные курсы подготовки военных. Таковые если и проводятся, то их явно недостаточно.
Друзья познаются в беде
Между тем на следующий же день после гневного заявления помощника президента Зеленского в Киев отправился министр обороны Великобритании Бен Уоллес.
Он посетил украинскую столицу по указанию премьера Бориса Джонсона, который накануне сам едва избежал вотума недоверия от депутатов британского парламента от Консервативной партии. Во многом это можно объяснить тем, что консерваторы в условиях сложных геополитических вызовов, с которыми сталкивается Соединенное Королевство, решили не менять премьера, проводящего жесткий и устраивающий консерваторов курс. Образно говоря, «Украина спасла Джонсона».
Не случайно, встречаясь с британским министром, Зеленский назвал его страну настоящим другом Украины, что особенно проявилось после начала войны. «Война выявила, кто наши настоящие не только стратегические, но и действенные сегодня друзья и партнеры. Одним из таких друзей является именно Великобритания», - отметил он.
К слову, к подобным друзьям и партнерам Украины можно отнести и девять восточноевропейских стран НАТО, которые собрались 10 июня в Бухаресте.  На саммите они выступили за то, чтобы в своей новой стратегической концепции, которая будет утверждена на саммите НАТО в Мадриде в конце июня, Североатлантический альянс четко назвал Россию угрозой. Эти же девять государств приветствуют планируемое вступление Швеции и Финляндии в НАТО, а также выражают желание, чтобы НАТО усилило боевые группы на восточном фланге Альянса. Такой подход импонирует не только Лондону, но и Вашингтону - они выступают за упрочение натовских институтов и скептически смотрят на перспективы создания европейской армии, за что ратуют Париж и Берлин.
Думы о хлебе насущном
8 июня состоялся визит министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Турцию. Среди основных обсуждаемых тем было решение вопроса, связанного с доставкой украинского зерна на мировые рынки.
В МИД Украины жестко отреагировали на обсуждение Турции с РФ экспорта зерна. Ранее, за несколько дней до встречи, посол Украины в Турции Василий Боднар заявил, что Россия «ворует зерно в Украине, завозит автотранспортом в Севастополь, откуда вывозит кораблями в российские порты, после чего оно уже идет по поддельным документам, словно это российское зерно».
По его словам, если бы эти грузы заходили в турецкие порты по документам из Севастополя или Херсона, их бы не принимали, а поскольку их якобы завозят из Краснодара или Новороссийска, то для турецких органов нарушения нет. Имеющиеся, по сведению посла, факты предоставлены турецкой стороне для изучения.
Такой демарш украинской стороны может выступать сдерживающим фактором для достижения окончательных договоренностей между Турцией и Россией по данному вопросу. По крайней мере, по всей видимости, украинская сторона собирается играть на упреждение возможных договоренностей.
Продолжающаяся война в Украине все сильнее сказывается на наиболее бедных странах мира, ощущающих к тому же серьезные проблемы с обеспечением продовольственной безопасности.
Именно по этой причине президент Сенегала и председатель Африканского союза (АС) Маки Саль 3 июня отправился в Москву, где провел переговоры с президентом России Владимиром Путиным.
Одной из основных, если не самой центральной темой визита стало влияние войны на глобальные цепочки поставок. Как известно, конфликт в Украине ведет к росту мировых цен на продовольствие и топливо. Больше всего от этого страдают беднейшие страны Африканского континента. Страны Африки, которые столкнулись с негативными последствиями изменения климата вкупе с конфликтами и пандемией COVID-19, в настоящее время стараются оправиться от этих бед. Война в Украине создает дополнительные трудности, не позволяющие африканским государствам совладать с растущими социально-экономическими проблемами. Для президента Сенегала, чья страна столкнулась с небывалой засухой, важно было получить ответ на вопрос, когда стоит рассчитывать на возобновление экспорта зерна из России и Украины? И стоит ли на это вообще рассчитывать?
Анкара, которая выступает посредником в решении этой проблемы, надеется, что ее усилия увенчаются успехом. Ведь перспектива большого голода в Африке влечет возможность массовой миграции, и одной из стран на пути африканских мигрантов может стать Турция.
Впрочем, в этой критической ситуации важен результат, а уж кто и как его добьется - дело десятое. Ведь идет война, и света в конце тоннеля пока не видно.