Ukrayna müharibəsi dünyanın siyasi gündəminin əsas mövzusu olaraq qalır
Tərəflərin kompromisə getmək istəmədiyi şəraitdə davam edən Ukrayna müharibəsi az qala 4 aydır ki, beynəlxalq xəbərlərin əsas mövzusu olaraq qalır. Və təəssüf ki, vəziyyətin müsbətə doğru dəyişə biləcəyini göstərən əlamətlər də yoxdur. Yəqin ki, bu, Ukraynadan gələn xəbərlərin ən pisidir.
Yeni Mariupol?
Son həftələrdə döyüşlər daha çox Severodonetsk və Lisiçansk şəhərləri ətrafında gedir. Bununla yanaşı, Ukraynanın digər regionları, məsələn, Xarkov, Xerson və Zaporojye də aktiv atəş altındadır. Qeyd etmək lazımdır ki, Severodonetsk rayonunda hərbi əməliyyatlar Mariupol ssenarisi üzrə gedir. Burada şəhəri müdafiə edən ukraynalı hərbçilər regionun ən nəhəng kimya müəssisəsi olan «Azot»a toplaşıblar. O, bir sıra cəhətlərinə görə Mariupoldakı «Azovstal» zavodu ilə çox bənzərdir. Məlum olduğu kimi, ukraynalı hərbçilər bir neçə ay ərzində Mariupolun müdafiəsini məhz bu zavod ərazisindən təşkil edirdilər. O zaman zavoda hərbçilərlə yanaşı, minlərlə şəhər sakini də sığınmışdı. Ərazisi şəhər boyda olan «Azot»da isə onlarla sex və sənaye binası ilə yanaşı, xüsusi bomba sığnağı da var və dinc sakinlər məhz oraya sığınıblar. Mariupol kimi, Severodonetsk də mühasirə təhlükəsi ilə üz-üzədir. Belə olacağı təqdirdə, yüzlərlə ukraynalı hərbçi mühasirədə qalacaq.
Cəbhənin digər istiqamətlərində intensiv döyüşlər müşahidə olunmur. Buna baxmayaraq, hərbi və siyasi ekspertlər hesab edirlər ki, müharibə getdikcə daha uzunmüddətli xarakter alır. Lakin Rusiya ordusu aşkar hücum əməliyyatlarını yalnız Donbas istiqamətində həyata keçirir.
Hücum silahları yoxdur, lakin dözün
İyunun 8-də Avropa Parlamenti Ukraynaya Aİ-yə üzvlüyə namizəd statusunun verilməsinə dair qətnaməni dəstəkləyib. Avropa Parlamenti «Ukraynaya ölkə hökumətinin ehtiyac duyduğu silahların dərhal verilməsi» tövsiyəsi ilə də çıxış edib. Qurum hesab edir ki, bu, «Avropanın sülhün dəstəklənməsi aləti və koordinasiya mərkəzindən istifadə etməklə həyata keçirilməli, həmçinin Aİ öklələri ilə Ukrayna arasındakı ikitərəfli razılaşmalar əsas götürülməlidir».
İndi Avropa Komissiyası Ukraynanın Aİ-yə üzvlük ərizəsi ilə bağlı rəyi iyunda təqdim etməyi düşünür. Kiyevə namizədlik statusunun verilib-verilməyəcəyi onun əsasında həll ediləcək.
Aydındır ki, hərbi əməliyyatların davam etməsi və onun fəsadlarının miqyasının artması ilə Ukraynanın Avropa İttifaqına inteqrasiyası istiqamətində qəti addımların atılması yalnız Kiyev üçün deyil, həm də Aİ üçün daha vacib xarakter alır. Lakin Aİ-nin aparıcı dövlətlərində Kiyevə «asan üzvlük» imkanının yaradılmasını hələ də məqsədəuyğun saymasalar da, qurumun rəhbərliyi Ukraynanı «itələməməyə» çalışır. Brüsseldə istəmirlər ki, Kiyev onların əməlləri ilə bağlı sərt ritorikadan istifadə etsin.
İyunun 9-da Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen Ukraynanın bərpasının maliyyələşdirilməsi təşəbbüsü ilə bağlı anons verib. «Biz Ukraynanı bərpa etməyə başlayacağıq. Bu, yalnız Avropanın maraqları məsələsi deyil. Bu, həm də bizim mənəvi borcumuzdur – bərpaya ciddi töhfələr verməliyik. Bu işə bütün maliyyə institutları dəstək olmalıdır. Bu haqda Zelenski ilə də danışmışam. Maliyyələşdirmə ilə bağlı təşəbbüslər, Ukrayna üçün Marşal planı olacaq», - deyə KİV-in məlumatına görə, o, qeyd edib.
Ukrayna isə öz növbəsində, vəziyyətdən istifadə edərək, siyasi tələblərini daha aktiv şəkildə irəli sürməyə çalışır, bu mənada yaranmış vəziyyətin xüsusiyyətinə arxalanır. İndi Kiyev yalnız Vİ-yə inteqrasiyası ilə bağlı konkret addımlar yox, həm də miqyaslı hərbi tədarüklər gözləyir.
Elə həmin gün – iyunun 9-da Ukraynanın Prezident Ofisi rəhbərinin məsləhətçisi Aleksey Arestoviç Qərbi Kiyevə vəd olunan silah tədarükünü ləngitməkdə təqsirləndirib. O, Amerikanın Almaniyadakı Ramştayn bazasındakı «böyük görüş»dən sonra ciddi heç nəyin baş vermədiyini bildirib.
«Ötən görüşlərin 40-dan artıq iştirakçısı olub. Soruşmaq istəyirəm: cənab nazirlər, nəticə hanı? Ukraynaya sənaye miqyasında sistemli silah verilməsi vədi necə oldu? Ukraynaya dəstək, döyüş meydanında Rusiyanın darmadağın ediləcəyi ilə bağlı bəyanatların nəticəsi hanı?» - deyə Arestoviç hiddətlə bildirib.
Belə bir vəziyyətdə Brüsselin Ukraynaya yardım fondu ilə bağlı bəyanatı Kiyevi sakitləşdirməkdən çox qıcıqlandırır. Ukrayna rəsmilərinin sözlərindən məlum olur ki, onun təcili şəkildə silaha ehtiyacı var: vəziyyət elə həddə çata bilər ki, artıq bərpa etməyə də heç nə qalmaz.
Bəzi ekspertlər isə hesab edir ki, ukraynalı hərbçilər Qərbdən kifayət qədər silah alır və hətta onlar aldıqları silahlardan istifadə qaydalarını öyrənməyi çatdıra bilmirlər. Son zamanlar Qərb Ukraynaya daha müasir və ağır silah növlərinin verildiyini bildirir. Onlardan istifadə isə ciddi hazırlıq tələb edir. Söhbət o cümlədən «HIMARS» və «M270» reaktiv yaylım atəşi sistemlərindən gedir.
Ekspertlərin fikrincə, ukraynalı hərbçiləri çoxu əldə etdikləri silahlardan istifadəni müstəqil şəkildə, o cümlədən internetdəki videodərslərdən istifadə etməklə öyrənir. Amma bu halda hər şeyi ən yüksək səviyyədə yörənmək mümkün deyil. Bu, xüsusilə zenit raketlərinə, artilleriya və texnikaya aiddir. Odur ki, hərbçilər üçün ciddi təlim kurslarının təşkili vacibdir. Belə təlimlər təşkil olunursa belə, onların sayı kifayət qədər deyil.
Dost dar gündə tanınar
Bununla yanaşı, prezident Zelenskinin köməkçisinin qəzəb dolu bəyanatından bir gün sonra Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Ben Uolles Kiyevə yollanıb. O, Ukrayna paytaxtına bu günlərdə Britaniya parlamentində Mühafizəkarlar Partiyası deputatları tərəfindən etimadsızlıq elanından son anda qurtula bilmiş baş nazir Boris Consonun tapşırığı ilə səfər edib. Bunu Londonun üzləşdiyi çətin geosiyasi vəziyyətdə mühafizəkarların baş naziri dəyişmək istəməməsi ilə əlaqələndirmək olar. Çünki o, sərt siyasi kurs yürüdür və bu, mühafizəkarları qane edir. Obrazlı ifadə etsək, «Consonu Ukrayna xilas edib».
Zelenski britaniyalı nazirlə görüşdə onun ölkəsini təsadüfə «Ukraynanın əsl dostu» adlandırmayıb. Bu dostluq özünü müharibənin başlamasından sonra daha aydın göstərir. «Müharibə kimlərin bizim yalnız strateji deyil, həm də əsl dostumuz, tərəfdaşımız olduğunu ortaya çıxarıb. Belə dostlardan biri Böyük Britaniyadır», - deyə Zelenski qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, NATO-nun Qərbi Avropadan olan 9 ölkəsini də Ukraynanın əsl dostları və tərəfdaşları cərgəsinə aid etmək olar. İyunun 10-da Buxarestdə bir araya gəlmiş bu dövlətlər vahid mövqedən çıxış ediblər: NATO-nun iyunun sonunda Madriddə keçiriləcək sammitində təsdiqlənməli olan yeni strateji konsepsiyasında Rusiya açıq şəkildə düşmən adlandırılacaq.
Bu 9 dövlət İsveç və Finlandiyanın NATO-ya üzvlük qərarını da alqışlayır, həmçinin Şimali Atlantika Alyansının şərq cinahında hərbi qrupları gücləndirməli olduğunu bildirirlər. Bu yanaşma yalnız Londonun deyil, Vaşinqtonun da xoşuna gəlir – onlar NATO institutlarının gücləndirilməli olduğunu düşünür və Avropa Ordusunun yaradılması perspektivinə skeptik yanaşırlar. Məlum olduğu kimi, belə ordunun yaradılmasının əsas tərəfdarları Parislə Berlindir.
Çörək olacaqmı?
Bu arada, iyunun 8-də Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Türkiyəyə səfər edib. Səfər çərçivəsində müzakirə edilən əsas məsələlərdən biri Ukrayna taxılının dünya bazarlarına ixracı imkanları olub. Lakin Ukrayna KİV Türkiyənin Rusiya ilə bu məsələni müzakirə etməsinə sərt reaksiya verib. Bu müzakirələrdən bir neçə gün əvvəl Ukraynanın Türkiyədəki səfiri Vasili Bodnar bildirmişdi ki, Rusiya «Ukrayna taxılını oğurlayır, avtonəqliyyat vasitələri ilə Sevastopola daşıyır, oradan isə gəmilərlə Rusiya limanlarına apararaq saxta sənədlərlə Rusiya taxılı adı ilə satılır». Səfirin sözlərinə görə, bu yüklər Türkiyə limanlarına Sevastopol və ya Xerson sənədləri ilə daxil olsaydı, limanlar onları qəbul etməyəcəkdi, amma məhsullar guya Krasnodar və ya Novorossiyskdən daşındığı üçün Türkiyənin dövlət orqanları pozuntu qeydə almır. Səfir deyib ki, onda olan bu faktlar araşdırılması üçün Türkiyə tərəfinə təqdim olunub.
Ukrayna tərəfinin bu demarşı Türkiyə ilə Rusiya arasında sözügedən məsələ ilə bağlı yekun razılaşmanın əldə olunmasına əngəl yarada bilər. Hər halda görünən odur ki, Ukrayna mümkün razılaşmanın qarşısını almağa çalışır.
Ukraynada davam edən müharibə dünyanın daha yoxsul, ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı onsuz da çətinliklər yaşayan ölkələrinə getdikcə daha ciddi təsir göstərir. Seneqal prezidenti və Afrika Şurasının sədri Maki Sal iyunun 3-də məhz bu səbəbdən Moskvaya yollanıb. Sal Rusiya paytaxtında prezident Vladimir Putin ilə danışıqlar aparıb. Səfər zamanı müzakirə edilən əsas mövzulardan biri, bəlkə də, birincisi müharibənin qlobal tədarük zəncirinə təsiridir. Məlum olduğu kimi, Ukrayna münaqişəsi dünyada ərzaq və yanacağın bahalaşmasına səbəb olur. Bundan ən çox əziyyəti isə Afrika qitəsinin yoxsul ölkələri çəkir. Münaqişələrlə yanaşı, iqlim dəyişikliyi və COVID-19 pandemiyasının nəticələrindən də əziyyət çəkən Afrika ölkələri hazırda bu zərbələrdən özlərinə gəlməyə çalışırlar. Ukraynadakı müharibə isə onlara əlavə çətinliklər yaradır, bu ölkələrin getdikcə artan sosial-iqtisadi problemlərinin öhdəsindən gəlməsini daha da çətinləşdirir. Görünməmiş quraqlıqla qarşı-qarşıya qalmış Seneqal prezidenti üçün Rusiya və Ukraynadan taxıl tədarükünün nə vaxt bərpa olunacağı haqda suala cavab almaq vacibdir. Ümumiyyətlə, buna ümid etmək olarmı?
Bu problemin həllində vasitəçilik etməyə çalışan Ankara uğur qazanılacağına ümidlidir. Çünki Afrikada böyük aclıq perspektivi kütləvi miqrasiyaya da səbəb olacaq, bu miqrantların üz tutacağı ölkələrdən biri isə Türkiyə özü ola bilər.
Belə kritik vəziyyətdə əsas nəticədir. Ona kimin və necə nail olduğu az əhəmiyyət daşıyır. Çünki müharibə davam edir və tunelin sonunda işıq hələ də görünmür…

War in Ukraine still number one on global political agenda
The war in Ukraine, with none of the parties willing to compromise, has made the headlines of all the international media outlets in the last four months. Unfortunately, there is still no viable chance for visible change in the situation. And this is perhaps the worst of all the news coming this country.
New Mariupol?
Meanwhile, in recent weeks fighting has concentrated around the towns of Severodonetsk and Lisichansk. Other regions of Ukraine, including Kharkov, Kherson and Zaporozhye, have also suffered from heavy shelling.
Military actions near Severodonetsk follow the Mariupol scenario. The Ukrainian troops defending the city withdrew to the territory of Azot, the largest chemical plant in the region. It is very similar to Azovstal in Mariupol, where the Ukrainian troops and thousands of the city residents had been hiding for several months. Azot, which is also comparable in size to a town, has not only dozens of workshops and industrial buildings, but also specialised bomb shelters hosting civilians. Like Mariupol, Severodonetsk, with hundreds of Ukrainian troops, may also be surrounded by Russian troops and find themselves in a so-called cauldron.
At the same time, there is no intense fighting in other parts of the front. Military and political experts agree that the war becomes increasingly protracted. The Russian army is only advancing in the Donbass direction.
No lethal weapons, but you stay calm
On June 8, the European Parliament backed a resolution calling for a candidate status for Ukraine as the next step of admission to the EU. The EU Parliament also recommended "to provide without delay weapons to Ukraine in line with the needs expressed by the Ukrainian authorities, in particular using the European Peacekeeping Instrument and the coordination centre, as well as under bilateral agreements between the EU and Ukraine".
Also in June, the European Commission (EC) plans to express its opinion on Ukraine's application for EU membership. This will be a basis for the decision on granting Ukraine a candidate status for EU membership.
Obviously, as the war continues and its consequences increase not only for Ukraine but also for the EU, there is a growing need to demonstrate decisive steps towards Ukraine's integration into the EU. But although the leading EU states believe that Kiev should not be granted an adapted ‘easy membership plan’, the leadership of the Union is trying not to push Kiev away or provoke it into harsh rhetoric against Brussels’s actions.
On June 9, President of the European Commission, Ursula von der Leyen, announced initiatives to finance Ukraine's reconstruction. "We will start to rebuild Ukraine. It is not only in Europe's interest, it is also our moral duty to make a significant contribution to the reconstruction. All financial institutions should contribute to this. I discussed this with Zelensky. There will be funding initiatives, a Marshall Plan for Ukraine," she said.
Meanwhile, Ukraine is taking advantage of the situation by pushing its political demands more aggressively. Kiev is waiting not only for concrete steps towards Ukraine's integration into the European Union, but also for major military supplies.
On the same day, June 9, Alexei Arestovich, adviser to the President of Ukraine, accused the Western countries of slowness in supplying Kiev with the promised weapons.
Arestovich complained of nothing happening after the ‘great meetings’ at the US base of Rammstein in Germany. "There were more than 40 participants at past meetings. And now I want to ask: where is the result, gentlemen? Where is the systematic transfer of weapons to Ukraine on industrial scale? Where are the results of statements about supporting Ukraine and defeating Russia on the battlefield?" Arestovich said.
Therefore, statements from Brussels about funding for Ukraine are getting more annoying than reassuring to Kiev, which has been signalling that it needed weapons because the country may soon find itself in a position where there is nothing left to rebuild.
However, some experts believe that the Ukrainian military receives so many Western weapons that they do not even have time to master.
The West has recently reported deliveries of more modern and heavier weapons to Ukraine, which will require serious training. These include HIMARS and M270 multiple rocket launchers.
According to experts, many Ukrainian troopers learn how to use the weapons supplied to them on their own, including by watching online video tutorials. However, it is impossible not to learn everything individually and intuitively. Especially anti-aircraft missiles, artillery and equipment. These need serious military training. If Ukrainian take any such courses, they are clearly insufficient.
A friend in need is a friend indeed
Meanwhile, the day after Arestovich’s angry statement, UK Defence Secretary Ben Wallace travelled to Kiev.
He was instructed to do so by Prime Minister Boris Johnson, who had narrowly escaped a vote of no confidence from Conservative MPs in the British parliament the day before. This can largely be explained by the Conservatives’ reluctance to replace the prime minister amid the complex geopolitical challenges for the UK, as he who was pursuing a tough and Conservative-friendly political course. In other words, Ukraine saved Johnson.
It is not therefore surprising that during his meeting with Wallace, President Zelensky described Britain as a true friend of Ukraine, especially after the outbreak of war. "Indeed, the war showed who our real, strategic and effective friends and partners today were. One such friend is the UK," Zelensky said.
By the way, among such friends and partners of Ukraine are also the nine Eastern European member states of NATO, which gathered in Bucharest on June 10. During the summit, they supported NATO’s new strategic concept to be adopted at the relevant summit in Madrid slated for the end of June. In the concept, Russia is explicitly referred as an existential threat.
The same nine NATO member states welcome the planned membership of Sweden and Finland in NATO and wish to see NATO reinforce the battle groups on the alliance's eastern flank. This approach is welcomed both by London and Washington, which favour the consolidation of NATO institutions and are sceptical about the prospect of the European army, as advocated by Paris and Berlin.
Some thoughts about… bread
On June 8, the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov visited Turkey. Among the key issues of his discussions was an attempt to find a solution to the delivery of Ukrainian grain to global markets.
The Ukrainian Foreign Ministry has reacted harshly to Turkey's discussions with Russia on grain exports. Earlier, several days before the meeting, the Ukrainian ambassador to Turkey, Vasily Bodnar, said that Russia "steals Ukrainian grain, takes it to Sevastopol by road and to Russian seaports by ships. Then the grain is exported under forged documents as Russian grain".
According to ambassador, if these ships entered Turkish ports under documents from Sevastopol or Kherson, they would not have been accepted, but since they allegedly come from Krasnodar or Novorossiysk, there is no violation of international laws for the Turkish authorities. The facts, according to the ambassador, have been made available to the Turkish side for examination.
This move by the Ukrainian side can deter the process of reaching final agreements between Turkey and Russia on the issue. At least, it seems that Ukraine is trying to hamper the conclusion of possible agreements between these countries.
The war in Ukraine is increasingly affecting the world's poorest countries, which also have serious food security problems. Thus, the Senegalese President and Chairman of the African Union (AU), Macky Sall, travelled to Moscow on June 3 for the talks with Russian President Vladimir Putin.
One of the key, if not the most important topic of the visit was the impact of the war on global supply chains. Obviously, the conflict in Ukraine is driving up global food and fuel prices. The poorest African countries suffer the most. They continue to face the negative effects of the climate change, military conflicts and the pandemic, struggling to recover from them now. But the war in Ukraine is creating additional difficulties for African states in coping with their growing social and economic problems. For the Senegalese president, whose country is facing an unprecedented drought this year, it was important to get a clear answer to the question of when they can expect grain exports from Russia and Ukraine to resume and whether it was worth expecting at all?
Ankara, which is mediating the problem, hopes that its efforts will be successful. After all, the prospect of great hunger in Africa raises the possibility of mass migration, and Turkey could be one of the countries on the African migrant routes.
However, in this critical situation the important thing is the result. Who and how will achieve it is a lesser priority. After all, there is an ongoing war with no visible perspectives of the end.