AVROPANIN DİQQƏTİNDƏ
Komo gölünün ətrafındakı bütün kurort şəhərləri arasında məhz Çernobbio ən gözəl və qlamur şəhərlərdən biri kimi tanınır. Bu şəhər təkcə gözəl mənzərəsi ilə deyil, həm də keçmişdə tanınmış şəxsiyyətlərin yaşadığı tarixi evlərlə məşhurdur. Bu dəfə isə Çernobbio dünya ictimaiyyətinin diqqətini turistik baxımdan şöhrəti ilə deyil, ənənəvi olaraq hər il sentyabrda Komo gölündə keçirilən 48-ci Beynəlxalq Forumla cəlb edib.
“Dünya, Avropa və İtaliyaya baxış” və “Rəqabətli strategiyalar üçün bu günün və sabahın ssenarisi” mövzusunda keçirilən forum dövlət başçılarını, nazirləri, Nobel mükafatı laureatlarını və iş adamlarını qlobal iqtisadiyyatın və cəmiyyətin qarşısında duran aktual problemləri müzakirə etmək üçün bir araya gətirib. Beynəlxalq Çernobbio Forumunun bir növ İtaliya Davosuna çevrildiyini söyləyə bilərik.
Qeyd edək ki, bu il tədbir xüsusilə çətin şəraitdə keçirilib: İtaliyada siyasi böhran, Avropada dərinləşən enerji böhranı, Rusiyanın Ukraynaya qarşı davam edən hərbi təcavüzü, enerji qiymətlərinin artması, dünyada ərzaq böhranı təhlükəsi... Əslində, sadalanan məsələlər üç günlük (sentyabrın 2-4-də) forumun gündəliyini formalaşdırıb. 48-ci Beynəlxalq Çernobbio Forumunun əsas qonağı isə İtaliyada rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev idi.
Yeri gəlmişkən, bu forumda indiyədək şahzadə II Albert, Kofi Annan, Cozef Bayden, Riçard Çeyni, Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Kraliça Raniya Əl-Abdulla və digər tanınmış siyasi xadimlər iştirak ediblər.
Bütün yollar Azərbaycana aparır!
Ümumiyyətlə, Azərbaycan liderinin İtaliya səfəri məhsuldar olub. Buraya Romada Azərbaycan səfirliyinin yeni binasının açılışı, Azərbaycanın ADA Universiteti ilə İtaliyanın beş aparıcı universiteti arasında müqavilələrin imzalanması mərasimi, İ.Əliyevin İtaliya rəhbərliyi ilə görüşləri (Prezident Sercio Mattarella və Baş nazir Mario Draqi), Çernobbio Forumunda çıxışı, jurnalistlərlə ünsiyyəti daxildir.
Əlbəttə, görüşlərdəki əsas məsələ, əslində, İlham Əliyevin İtaliyaya səfərinin əsas məqsədlərindən biri olan enerji əməkdaşlığının müzakirəsi olub. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, İtaliya Azərbaycanın bir nömrəli ticarət tərəfdaşıdır. Bu məqamda qeyd edək ki, ötən il iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 9,6 milyard dollar olub. Amma bu ilin 7 ayında bu göstərici düz 11 milyard dollara çatıb. Üstəlik, İtaliya uzun illərdir ki, Azərbaycan neftinin, 2020-ci il dekabrın 31-dən isə təbii qazının əsas idxalçısıdır. Yəni Azərbaycanın İtaliyaya ixracının strukturunda karbohidrogen ehtiyatları üstünlük təşkil edir.
“Əlbəttə, bu gün Bakını İtaliya sahilləri ilə birləşdirən 3500 kilometrlik enerji körpüsü enerji təhlükəsizliyi körpüsüdür. Bu, təkcə İtaliyaya şamil edilmir. Əminəm ki, İtaliya Azərbaycanın karbohidrogen resurslarını Avropanın digər yerlərinə ötürəcək ölkə olacaqdır”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Təsadüfi deyil ki, İtaliyanın Baş naziri Mario Draqi İ.Əliyevlə görüşdə ölkəsinin və bütövlükdə Avropa İttifaqının (Aİ) enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın mühüm rolunu qeyd edib.
Xatırladaq ki, İtaliya hakimiyyəti Rusiya “mavi yanacağı”ndan asılılığın azaldılması çərçivəsində artıq əlavə həcmlər üçün Azərbaycana müraciət edib. Əgər ilin əvvəlində İtaliyada Rusiya təbii qazının payı 40 %-dən çox idisə (ildə 29 milyard kubmetr), indi bu göstərici 25 %-ə düşüb. Bu, ölkə enerji təchizatını şaxələndirməyə çalışır. Məsələn, bu ilin aprelində İtaliya və Əlcəzair 2023-2024-cü illərdə təbii qaz tədarükünü ildə daha 9 milyard kubmetr artırmaq, 2022-ci ildə isə 19,9 milyard kubmetrə çatdırmaq barədə saziş imzalayıb. Bu göstərici isə Rusiyadan təbii qaz tədarükündən çox olacaq.
Yeri gəlmişkən, TAP kəmərinin kommersiya istismarına başlanmasından sonra, yəni ilyarım ərzində 13,5 milyard kubmetr həcmində Azərbaycan qazı Avropaya nəql edilib. Bunun 11,7 milyard kubmetri İtaliyaya ixrac olunub.
“Bu il biz həcmi artırmağı və İtaliya bazarına 10 milyard kubmetr qaz nəql etməyi planlaşdırırıq. Ümumi ixracımız 22 milyard kubmetrdən artıq olacaq və burada artım üçün çox böyük potensial var”, - Azərbaycanın dövlət başçısı məlumat verib.
İ.Əliyev və M.Draqi arasında keçirilən görüşdə enerji məsələləri ilə yanaşı, iqtisadiyyat, elm, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub. Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və yenidənqurma işlərində İtaliya şirkətlərinin fəal iştirakı da müzakirə edilən mövzulardan biri idi.
İ.Əliyev 2027-ci ilə qədər Aİ-yə təbii qaz nəqlinin 2 dəfə artırılmasını nəzərdə tutan Azərbaycanla Aİ arasında enerji sektorunda strateji tərəfdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumuna da toxunub: “Bu, bizim enerji resurslarımızın daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində atılmış çox vacib addımdır. Mən bunu gələcək fəaliyyətimizin yol xəritəsi adlandırdım. Biz Avropaya təbii qaz ixracını iki dəfə artırmağı planlaşdırırıq və əminəm ki, buna nail olacağıq. Bunun üçün isə vacib addımlar atılmalıdır - siyasi qərarlar, texniki tədbirlər və əlbəttə ki, sərmayə. Çünki Cənub Qaz Dəhlizinin müxtəlif seqmentlərinin imkanları fərqlidir”.
İkiqat artıma ehtiyac var
“Artan ehtiyacı təmin etmək üçün bizim sıx əməkdaşlığa və əlaqələndirməyə ehtiyacımız var. Bu məqsədlə biz artıq rəsmi olaraq Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında enerji ilə bağlı dialoqa start vermişik”, - Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.
Konkret olaraq, bu məqsədlə TANAP kəmərinin ötürücülük qabiliyyətinin ildə 16 milyard kubmetrdən 32 milyard kubmetrə qədər, TAP kəmərinin isə ötürücülük qabiliyyətinin ildə azı 10 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə qədər genişləndirilməsi təklif edilir.
“Bu, əlbəttə ki, əlavə maliyyə vəsaiti tələb edir. Biz bir ölkə və investor olaraq buna hazırıq. Lakin burada komandamızın digər üzvlərinin də iştirakı zəruridir”, - İ.Əliyev qeyd edib.
Bundan başqa, Azərbaycan liderinin Çernobbio Forumunda çıxışından məlum olub ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi başlayandan bəri ölkəmizə 10-dan çox dövlətdən ya təbii qazın həcminin artırılması, ya da bu enerji resursunun ixracının başlanılması ilə bağlı rəsmi müraciətlər daxil olub. Üstəlik, bu siyahıya artıq Azərbaycan təbii qazını alan ölkələr də daxildir: Türkiyə, Gürcüstan, İtaliya, Bolqarıstan və digər ölkələr.
“Biz Rusiya-Ukrayna müharibəsi nəticəsində təbii qaz məsələsinin avropalıların gündəliyində ən aktual məsələlərdən biri olduğunu görürük. Burada interkonnektorlar ilə bağlı müzakirələr gedir və onlardan biri - Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru istismara verilməyə yaxındır. Həmin qəbildən olan digər layihələr də var. İonik-Adriatik boru kəməri layihəsi var ki, o, Azərbaycan təbii qazını üç Balkan ölkəsinə çatdıracaq”, - İlham Əliyev deyib.
İonik-Adriatik boru kəmərinin tikintisi ilə hansı ölkələrin məşğul olduğunu nəzərə alsaq, Azərbaycan liderinin hansı dövlətləri nəzərdə tutduğu aydın olur: Xorvatiya, Albaniya və Monteneqro. Əslində, burada gözlənilməz heç nə yoxdur. Qərbi Balkan ölkələri uzun müddətdir ki, Azərbaycan təbii qazına və Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinə maraq göstərir. Üstəlik, onlar Cənub Qaz Dəhlizi üzrə Məşvərət Şurasının iclaslarının fəal iştirakçılarıdır.
Avropaya ixracın iki dəfə artırılmasına gəlincə, İ.Əliyevin sözlərinə görə, bu, asan məsələ deyil, çünki görüləcək çox iş var və son sözü avropalı tərəfdaşlar deməlidir. Belə ki, həm TAP kəmərinin, həm də Cənub Qaz Dəhlizinin digər seqmentlərinin texniki imkanlarına sərmayə qoyuluşu və genişləndirilməsi üçün səhmdarlar arasında razılaşmalar tələb olunur.
“Nəzərə almaq lazımdır ki, bizim TAP-da payımız yalnız 20 faizdir. Digər səhmdarlar da razılığa gəlməli və birgə sərmayə layihəsini planlaşdırmalıyıq. Bunu isə tezliklə etmək lazımdır. Çünki biz Avropa Komissiyası ilə razılığa gəlmişik ki, 2027-ci ilədək Azərbaycandan Avropa İttifaqına qaz ixracını iki dəfə - 20 milyard kubmetrə qədər artıraq. TAP genişləndirilməsə, bu, mümkün olmayacaq. Beləliklə, biz ilk olaraq bunu etməli, daha sonra isə müqavilələrlə bağlı danışıqlara başlamalıyıq”, - Azərbaycanın dövlət başçısı izah edib.
Görünür, Aİ Azərbaycan hakimiyyətinin çağırışlarını eşidib və o, TAP kəmərinin ötürücülük qabiliyyətinin iki dəfə artırılması məsələsinin həllini sürətləndirməyə qərar verib.
“Bu ilin sonunda və ya gələn ilin əvvəlində TAP bazar sınaqlarının son mərhələsinə başlamağı planlaşdırır. Bu zaman yük göndərənlər TAP AG-dən boru kəmərinin əlavə uzunmüddətli gücləri üçün sorğu göndərəcəklər. Bu sorğu prosesi ən çox iki ay davam edə bilər. Əgər güclərə kifayət qədər tələb olarsa, o zaman biz TAP qaz kəmərinin genişləndirilməsinə başlayacağıq”, - TAP AG boru kəməri şirkətinin icraçı direktoru Luka Şippati Milanda keçirilən “Gastech” beynəlxalq konfrans çərçivəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, TAP-ın genişlənməsi mərhələli şəkildə ola bilər, TAP-a əlavə qaz həcmi isə Azərbaycanın bir neçə yatağından daxil olacaq: “36 aydan sonra biz ilk əlavə güc təqdim edə biləcəyik, 60 aydan sonra isə gücləri artıq iki dəfə artıra biləcəyik”.
Bundan başqa, icraçı direktor eyham vurub ki, layihənin inkişafı üçün geniş planlar var. Onun sözlərinə görə, TAP konsorsiumu eyni zamanda həm də TAP-ın infrastrukturunu hidrogen nəqlinə hazırlamaq üzərində işləyir və bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması müsbət nəticə verib.
“Hazırda sənaye hazırda karbon neytrallığını əldə etmək məqsədilə hidrogen mövzusuna diqqətini yönəldib. ТAP-da biz bu ideyanı tam başdan qəbul etdik. 2021-ci ildə apardığımız ilkin araşdırma təsdiq etdi ki, TAP hidrogen nəql edə bilər”, - o vurğulayıb.
Luka Şippati əlavə edib ki, TAP-ın enerji resurslarının daşınması ilə uyğunluq təşkil etməsinə əmin olmaq məqsədilə növbəti addım boru kəmərinin materialını və qaynağını sınaqdan keçirmək olacaq.
Təbii qaz növbəsində
Eyni zamanda Azərbaycan təbii qazını almaq istəyənlərin sayı həndəsi silsilə ilə artır. İndi Moldova potensial alıcılar siyahısına qoşulmaq qərarına gəlib. Əslində, bu ölkənin hakimiyyəti yayın əvvəlində Rusiyaya alternativ olan mənbələrdən, xüsusən də Azərbaycandan “mavi yanacaq” idxal etmək istədiyini açıq şəkildə bəyan edib. İyunda isə Moldova Prezidenti Maya Sandu bu məsələni müzakirə etmək üçün bu ölkənin Baş nazirinin müavini Andrey Spınunu Bakıya səfərə göndərib.
Beləliklə, Moldova hakimiyyətini yeni təchizatçılar axtarmağa məcbur edən səbəb Rusiya təbii qazının qiymətinin yüksək olmasıdır. Xatırladaq ki, 2021-ci il noyabrın 1-də “Moldovaqaz” və “Qazprom” arasında 5 illik müqavilə qüvvəyə minib. Sənədin imzalanmasından sonra Moldova istehlakçıları üçün tariflər müqavilədə göstərildiyi kimi düz 2,4 dəfə artıb.
Məsələn, təbii qazın qiyməti yanvarın 1-dən 40 %, iyunun 1-dən 30 %, avqustun 15-dən isə daha 25 % bahalaşıb.
“Qazprom”un Moldovaya ixrac etdiyi təbii qazın qiyməti hər ay artır. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin noyabrında bu ölkə Rusiya təbii qazının 1000 kubmetrini 450 dollara alırdı. Amma bu ilin avqustunda təbii qazın qiyməti 1458,5 dollara, sentyabrda isə 1883 dollara qalxıb. Artan qiymətlər ödənişlərin vaxtında edilməsi ilə bağlı problemlər yaradır. Bu isə təbii qazın nəqlinin dayandırılması riskini artırır.
“Qazprom”un təbii qaz tədarükünü dayandırmaq riski var. Lakin təbii qaz nəqli dayandırılmasa belə, tendensiya elədir ki, bu enerji resursunun qiyməti çox yüksək olacaq”, - Maya Sandu “Vocea Basarabiei” radiostansiyasına müsahibəsində bildirib.
Moldovanın dövlət başçısı belə vəziyyətdə əhalini qarşıdakı soyuq dövrdə təbii qaz istehlakını mümkün qədər azaltmağa çağırıb. Eyni zamanda A.Spınunun bəyanatlarından məlum olub ki, Moldova artıq Azərbaycan və Rumıniya ilə təbii qaz tədarükü ilə bağlı danışıqlara başlayıb: “Moldovalıların belə bir atalar sözü var: bütün yumurtaları bir səbətə yığmayın. Bu o deməkdir ki, biz 30 illik müstəqillikdən sonra bir enerji mənbəsindən asılı qalmışıq. Bu vəziyyət dəyişdirilməlidir. İndi buna çalışırıq”.
O, Azərbaycan və Rumıniyadan tədarük şərtlərindən danışarkən qeyd edib ki, hər iki ölkənin operatorları Moldovaya heç bir şərt qoymadan təbii qazı yaxşı qiymətə təklif edir: “10-15 illik uzunmüddətli müqavilə imzalamaq istərdik. Müzakirələr davam edir. Lakin bu məsələdə çoxlu nüanslar var. Amma təbii qaz tədarükü ilə bağlı müqavilələrin nə vaxt bağlanacağı məlum deyil. Bu müqavilələrin ən qısa zamanda bağlanmasını istəyirik. Heç bir tələb və şərt yoxdur. Bir daha təkrarlamaq istərdim ki, heç vaxt şərtlərlə, xüsusən də siyasi şərtlərlə razılaşmamışıq”.
Moldovalı rəsmilərin fikrincə, hökumətin Azərbaycanla müzakirə etdiyi təbii qazın qiymətinin hesablanması yayda keçmiş Baş nazir İon Kikunun başçılıq etdiyi əvvəlki hökumətin “Qazprom”la təsdiq etdiyi hesablamalardan daha sərfəlidir.
Təbii qaz əvəzinə elektrik enerjisi
Bolqarıstan tərəfinin Azərbaycan təbii qazının əlavə həcmlərinin alınması ilə bağlı təklifləri də məlum olub. Bu ölkənin hakimiyyəti məsələ ilə bağlı Azərbaycanla danışıqları bərpa etmək üçün iqtisadiyyat və sənaye naziri Nikola Stoyanovu Bakıya səfərə göndərib. Bakıda keçirdiyi görüşlərin yekunları üzrə açıqlamasında N.Stoyanov bildirib ki, Bolqarıstan 2025-ci ildən tez Azərbaycandan əlavə təbii qaz həcmi gözləmir: “Bolqarıstan Cənub Qaz Dəhlizinin genişlənməsindən sonra Azərbaycandan təbii qaz tədarükünün artırılmasında maraqlıdır. Başa düşürük ki, bu dəhliz vasitəsilə əlavə tədarük 2025-ci ildən əvvəl mümkün deyil. Lakin ölkəmiz indi təbii qaz tədarükünün şaxələnməsinin təməlini qoymalıdır”.
Sofiyada isə oktyabrda Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun səfərini gözləyirlər. Bu səfər zamanı qarşılıqlı tərəfdaşlığın yeni sahələri, o cümlədən “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlıq üzrə danışıqlar aparılacaq.
Bu arada, Azərbaycanın əlavə qaz həcmləri ixracı öhdəliyi müqabilində Bolqarıstan ölkəmizə elektrik enerjisinin tədarükünü təklif edib.
“Əgər Bolqarıstan elektrik enerjisi həcmlərinə təminat verə bilsə, Azərbaycan da əlavə qaz həcmlərinin Bolqarıstana yönəldilməsi öhdəliyini götürə bilər. Bu, xüsusilə qış mövsümü ərəfəsində Bolqarıstanın enerji sahəsini şaxələndirmək üçün daha bir fürsətdir”, - N.Stoyanov vurğulayıb.
Doğrudur, bu ideyanın Azərbaycan tərəfi üçün nə dərəcədə maraqlı olmasını zaman göstərəcək. Amma Azərbaycanın Avropaya elektrik enerjisi ixracı təşəbbüsünü irəli sürdüyünü nəzərə alsaq, Bakının əks istiqamətdə tədarük variantını ciddi şəkildə nəzərdən keçirmədiyini söyləyə bilərik. Əlbəttə, bu ehtimalı da istisna etmək olmaz, çünki yekun qərarlar, ilk növbədə, əməliyyat iştirakçılarının bir-birinə təklif edə biləcəkləri qiymət parametrləri ilə müəyyən edilir.

Число желающих получать азербайджанский газ растет в геометрической прогрессии
Из всех городков-курортов на озере Комо за Черноббио закрепилась слава одного из наиболее изысканных и гламурных. Город известен не только красотой своих пейзажей, но и наличием исторических домов, в прошлом принадлежавших различным известным персонажам. На этот раз город приковал к себе внимание мировой общественности отнюдь не благодаря своей туристической славе, а 48-му международному форуму, традиционно проводимому в сентябре на озере Комо.
Форум, прошедший под девизом «Взгляд на мир, Европу и Италию» и «Сценарий настоящего и будущего   для конкурентных стратегий», собрал на одной площадке глав государств, министров, лауреатов Нобелевской премии и бизнесменов для обсуждения насущных проблем, стоящих перед мировой экономикой и обществом, став своего рода итальянским Давосом.
Мероприятие в этом году проходило в особо сложных условиях: политический кризис в самой Италии, углубляющийся энергетический кризис в Европе, продолжающаяся военная агрессия России против Украины, взлет цен на энергоносители, угроза продовольственного кризиса в мире…
Собственно, все это и сформировало повестку трехдневного форума (2-4 сентября), главным гостем которого стал Президент Азербайджана Ильхам Алиев, находящийся с официальным визитом в Италии. Кстати, в разные годы в форуме принимали участие принц Альбер II, Кофи Аннан, Джо Байден, Ричард Чейни, Реджеп Тайип Эрдоган, королева Рания аль-Абдулла и другие известные государственные деятели и политики.
Все дороги ведут в Азербайджан!
В целом итальянский визит азербайджанского лидера оказался весьма продуктивным. Тут и открытие нового здания посольства Азербайджана в Риме, и церемония обмена соглашениями между азербайджанским Университетом AДA и пятью ведущими итальянскими вузами, встречи И.Алиева с руководством Италии (с президентом Серджо Маттареллой и премьер-министром Марио Драги), выступление на форуме в Черноббио, общение с журналистами.
Ключевым вопросом встреч, собственно, как и лейтмотивом всего визита И.Алиева в Италию, стало обсуждение энергетического сотрудничества.
Глава государства отметил, что Италия является торговым партнером номер один Азербайджана. В прошлом году товарооборот между двумя странами составил $9,6 млрд, а за семь месяцев этого года достиг $11 млрд. К этому следует добавить, что Италия на протяжении долгих лет является главным импортером азербайджанской нефти, а с 31 декабря 2020 года - уже и газа. Так что в структуре азербайджанского экспорта в Италию углеводородные ресурсы занимают главенствующее место.
«Конечно, энергетический мост протяженностью 3500 километров, соединяющий Баку с побережьем Италии, является мостом энергетической безопасности. Это касается не только Италии. Уверен, что Италия станет страной, транспортирующей углеводородные ресурсы Азербайджана в другие места Европы», - считает И.Алиев.
Недаром председатель Совета министров Италии Марио Драги на встрече с И.Алиевым отметил важную роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности и своей страны, и Европейского Союза в целом.
Итальянские власти в рамках снижения зависимости от российского газа уже обратились к Азербайджану за его дополнительными объемами.
Если в начале года доля российского газа в Италии составляла более 40% (29 млрд кубометров в год), то теперь снизилась до 25%. Страна пытается диверсифицировать свою структуру энергоснабжения. В апреле Италия и Алжир подписали соглашение об увеличении поставок газа в 2023-2024 годах еще на 9 млрд кубометров в год, а в 2022-м - довести до 19,9 млрд, что превысит поставки из России.
Кстати, за полтора года с начала коммерческой деятельности газопровода TAP в Европу было транспортировано 13,5 млрд кубометров азербайджанского газа, 11,7 млрд из них в Италию.
«В текущем году мы планируем увеличить объем и транспортировать на итальянский рынок 10 млрд кубометров газа. Наш общий экспорт превысит 22 млрд кубометров, и есть огромный потенциал для его повышения», - сообщил Президент Азербайджана.
Наряду с энергетикой на встрече И.Алиева с М.Драги обсуждались также вопросы сотрудничества в области экономики, науки, образования и других сферах. Говорилось и об активном участии итальянских компаний в работах по восстановлению и реконструкции, осуществляемых на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
И.Алиев коснулся и Меморандума о взаимопонимании по стратегическому партнерству между Азербайджаном и ЕС в энергетическом секторе, направленного на увеличение поставок газа в ЕС до 2027 года в 2 раза.
«Это очень важный шаг, предпринятый в направлении дальнейшего развития наших энергоресурсов. Я назвал его дорожной картой нашей дальнейшей деятельности. Мы планируем вдвое увеличить экспорт природного газа в Европу, и уверен, что добьемся этого. Для этого необходимо предпринять важные шаги - политические решения, технические меры и, конечно, инвестиции, так как возможности разных сегментов Южного газового коридора различны», - пояснил И.Алиев.
Необходимое удвоение
«Мы нуждаемся в тесном сотрудничестве и координации для обеспечения возрастающих потребностей. С этой целью мы уже официально приступили к диалогу между Европейским Союзом и Азербайджаном относительно энергии», - подчеркнул азербайджанский Президент.
Конкретно в этом плане предлагается расширение пропускной способности газопровода TANAP с нынешних 16 до 32 млрд кубометров в год, мощности газопровода ТАР довести, по меньшей мере, с 10 до 20 млрд кубометров в год. «Конечно, это требует дополнительных финансовых средств. Мы, как страна и инвестор, готовы к этому. Однако здесь необходимо также участие других членов нашей команды», - неизменно подчеркивает И.Алиев.
Кроме того, как выяснилось из выступления азербайджанского лидера в Черноббио, с начала российско-украинской войны Азербайджан получил официальные обращения более чем из 10 стран, связанные либо с увеличением объемов или же началом экспорта газа. Причем в этот список входят и страны, уже получающие азербайджанский газ: Турция, Грузия, Италия, Болгария и другие.
«Мы видим, что в результате российско-украинской войны вопрос природного газа стал одной из актуальных проблем в повестке дня европейцев. Здесь идут обсуждения, связанные с интерконнекторами, один из которых - интерконнектор Греция-Болгария близок к сдаче в эксплуатацию. Есть и другие аналогичные проекты. Согласно проекту Ионическо-Адриатического трубопровода (IAP), азербайджанский газ будет поставляться в три балканские страны», - продолжил И.Алиев.
Если вспомнить, кто занимается строительством трубопровода IAP, то становится ясно, какие государства имеет в виду азербайджанский лидер: Хорватию, Албанию и Монтенегро. Собственно, ничего неожиданного - все эти государства Западных Балкан давно присматриваются к азербайджанскому газу и проекту «Южный газовый коридор» (ЮГК) и являются активными участниками заседаний Консультативного совета по ЮГК.
Что касается удвоения вдвое экспорта в Европу, то, по признанию И.Алиева, это непростой вопрос, предстоит большая работа, и решающее слово за европейскими партнерами. Требуются договоренности между акционерами, чтобы вложить инвестиции и расширить технические возможности как газопровода TAP, так и остальных компонентов Южного газового коридора.
«Это целый процесс. Следует учесть, что наша доля в ТАР составляет лишь 20%. Другие акционеры тоже должны прийти к договоренности, чтобы мы вместе запланировали инвестиционный проект. Это необходимо сделать в скором времени, поскольку договорились с Европейской комиссией увеличить до 2027 года экспорт газа из Азербайджана в Европейский Союз вдвое - до 20 млрд кубометров. Без расширения ТАР это невозможно. Таким образом, нам следует в первую очередь сделать это, а затем приступить к переговорам по контрактам», - поясняет Президент.
В ЕС, похоже, услышали призывы азербайджанских властей и решили ускориться с решением вопроса удвоения мощности европейского газопровода TAP.
«В конце этого года или в начале следующего года TAP планирует запустить заключительную фазу своих рыночных испытаний, в ходе которых грузоотправители будут запрашивать у трубопроводной компании TAP AG дополнительные долгосрочные мощности трубопровода. Этот процесс запроса мощности может продлиться максимум пару месяцев. Если будет достаточный спрос на мощности, мы начнем расширение (газопровода)», - рассказал управляющий директор Лука Шиппати в кулуарах международной конференции Gastech в Милане.
По его словам, расширение TAP может быть поэтапным, а дополнительные объемы газа будут поступать с нескольких азербайджанских месторождений.
«Через 36 месяцев мы сможем предоставить первую дополнительную мощность, а через 60 месяцев сможем уже удвоить мощности», - говорит Л.Шиппати.
Вместе с тем глава TAP AG намекнул, что у проекта далеко идущие планы относительно своего развития. Так, компания параллельно работает и над тем, чтобы подготовить инфраструктуру газопровода к транспортировке водорода, после того как технико-экономическое обоснование данного проекта дало положительный результат.
«В настоящее время отрасль сосредоточена на теме водорода для достижения углеродной нейтральности. В TAP мы приняли эту идею с самого начала. Первоначальное исследование, которое мы провели в 2021 году, подтвердило, что TAP может транспортировать водород», - отмечает Л.Шиппати.
Следующим шагом станут проверка материала и сварка трубопровода, чтобы убедиться, что они совместимы с транспортировкой водорода.
В очередь за газом
Между тем число желающих получать азербайджанский газ растет в геометрической прогрессии. Теперь уже и Молдова решила присоединиться к списку потенциальных покупателей. Собственно, о своем желании импортировать газ из альтернативных России источников, в частности из Азербайджана, молдавские власти открыто заявили еще в начале лета. Для обсуждения этого вопроса президент Молдовы Майя Санду в июне отправила в Баку вице-премьера Андрея Спыну.
Искать новых поставщиков молдавские власти заставляет высокая цена на российский газ. С 1 ноября 2021 года вступил в силу пятилетний контракт между «Молдовагазом» и «Газпромом». После подписания документа тарифы для молдавских потребителей были приведены в соответствие с его условиями, повысившись в 2,4 раза. С 1 января тарифы были повышены еще на 40%, с 1 июня - на 30%, а с 15 августа - еще на 25%.
При этом цена поставляемого «Газпромом» газа для Молдовы растет ежемесячно. Для сравнения: если в ноябре прошлого года Кишинев закупал российский газ за $450/тыс. кубометров, то в августе - за $1458,5, а в сентябре - уже за $1883. Растущие цены создают проблемы для его своевременной оплаты и соответственно увеличивают риски прекращения этих поставок.
«Есть риск, что «Газпром» перекроет поставку газа. Однако, даже если нас не отключат, тенденция такова, что цены на газ станут неподъемными», - заявила М.Санду в интервью радиостанции Vocea Basarabiei.
Она призвала население в этой ситуации максимально сократить потребление газа в предстоящий холодный период времени. В то же время, как стало известно из выступления в телеэфире вице-премьера, министра инфраструктуры и регионального развития Андрея Спыну, страна уже приступила к переговорам о поставках газа с Азербайджаном и Румынией.
«У молдаван есть поговорка: не кладите яйца в одну корзину. Суть этого высказывания в том, что после 30 лет независимости мы зависимы от одного источника энергии. Эту ситуацию надо изменить, что мы и пытаемся сейчас делать», - сокрушается А.Спыну.
При этом, говоря об условиях поставок из Азербайджана и Румынии, он пояснил, что «операторы из обеих стран предлагают хорошие цены на газ, не ставя перед Молдовой никаких условий».
«Мы бы хотели подписать долгосрочный контракт на 10-15 лет. Пока идет обсуждение, есть много нюансов. Однако неизвестно, когда можно будет подписать контракты на поставки газа. Мы хотели бы как можно скорее. Нет никаких требований и условий, и я повторяю: мы никогда не соглашались на условия, тем более политические», - подчеркнул вице-премьер.
По заявлению молдавских властей, формула расчета цены на газ, которую правительство обсуждает с Азербайджаном, выгоднее, чем формула, которую утвердило с «Газпромом» прежнее правительство во главе с экс-премьером Ионом Кику.
Газ в обмен на электроэнергию
Стали известны и предложения болгарской стороны в отношении закупок дополнительных объемов азербайджанского газа. Власти Болгарии делегировали в Баку министра экономики и промышленности Николу Стоянова для возобновления переговоров с Азербайджаном по этому вопросу.
По итогам бакинских встреч Стоянов рассказал, что Болгария ждет дополнительные объемы газа из Азербайджана не ранее 2025 года. Тем не менее министр сумел заручиться обещанием азербайджанской стороны сделать все возможное, чтобы гарантировать эти объемы в долгосрочной перспективе, учитывая приоритетность Болгарии для Азербайджана.
«Болгария заинтересована в увеличении поставок из Азербайджана после расширения Южного газового коридора. Мы понимаем, что дополнительные поставки по нему возможны не ранее 2025 года, но наша страна уже сейчас должна заложить основы для своей настоящей диверсификации», - заявил Н.Стоянов.
Теперь в Софии в октябре ждут ответного визита министра энергетики Азербайджана Пярвиза Шахбазова для продолжения переговоров по новым направлениям взаимного партнерства, включающим также и сотрудничество в сфере «зеленой» энергии.
Между тем София взамен на обязательства Баку поставлять дополнительные объемы газа предложила свои гарантии на поставки в Азербайджан электроэнергии.
«В случае, если Болгария сможет гарантировать объемы электроэнергии, то Азербайджан может взять на себя обязательство перенаправить излишки газа в Болгарию. Это еще одна возможность для диверсификации энергетики Болгарии, особенно накануне зимнего сезона», - считает Н.Стоянов.
Насколько интересна такая идея для азербайджанской стороны, покажет время, но с учетом того, что Азербайджан продвигает инициативу все-таки экспорта электроэнергии в Европу, реверсный вариант вряд ли всерьез рассматривается. Хотя и исключать такую возможность не следует, поскольку итоговые решения определяются, прежде всего, ценовыми параметрами, которые участники сделки смогут предложить друг другу.