BAKI VƏ İSLAM BİRLİYİ
Dünyanın ən böyük beynəlxalq təşkilatlarından biri - İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) düz 53 il əvvəl Rabatda (Mərakeş) yaradılıb. Bütün müsəlman ölkələrinin təmsil olunduğu bu təşkilat İndoneziyadan Nigeriyaya qədər böyük bir coğrafiyanı əhatə edir. Müxtəlif komissiya və alt qurumları olan İƏT bir çox sahələrdə müsəlman ölkələri arasında əməkdaşlıq və yaxınlaşmaya dəstək verməyə çalışır. 1975-ci ildən təşkilat müşahidəçi statusunda BMT ilə sıx əməkdaşlıq edir. İslam Oyunları, elm, sənət, təhsil, mədəniyyət və ən əsası siyasi sahədə müsəlman ölkələri arasında bağların möhkəmlənməsi, dəstəkləməsinə xidmət edən bu təşkilatın uğurları ilə yanaşı, uğursuzluqları da olub.
Müsəlmanlar birlik axtarışındadır
İyirminci əsrin əvvəllərində Osmanlı imperiyasının dağılması, Xilafətin ləğv olunması nəticəsində vahid mərkəzdən məhrum olan müsəlman aləmi yeni problemlərlə qarşılaşdılar. Yeni müstəqillik qazanmış və əsasən yarımmüstəmləkə olan müsəlman dövlətlərinin birgə hərəkət etmək, xüsusən də Fələstin münaqişəsinin həlli üçün bir neçə birlik və ittifaq cəhdləri olsa da, bunlar uğursuzluğa düçar olub. 1920-1930-cu illərdə keçirilmiş Qüds konfransları müsəlmanların birlikdə hərəkət etməsini təmin edən təşkilata çevrilmədi.
İkinci dünya müharibəsindən sonra müstəqil müsəlman ölkələrinin sayının artması, eyni zamanda Fələstin-İsrail münaqişəsinin daha da dərinləşməsi, İsrail dövlətinin yaranması birlik ideyalarını aktuallaşdırsa da, sol və millətçilik fikirlərinin güclənməsi, eləcə də xarici təsirin böyük olması amili birlik ideyasına zərbə vururdu.
Ancaq 1967-ci ildə ərəb millətçiliyinin “qalası” olan Misirin İsrailə məğlub olması ərəb-islam dünyasında solçu ideyaların rəmzinə çevrilmiş Camal Əbdül Nasirin imicinə ciddi zərbə vurub. 1969-cu ildə fanatik avstraliyalı protestant Denis Rohan tərəfindən Qüds şəhərində yerləşən Əl-Əqsa məscidinin yandırılması müsəlman aləmində etiraz dalğası doğurmaqla yanaşı, islam ölkələri təşkilatının yaranmasına təkan verib.
Bu hadisədən təxminən bir ay sonra, 1969-cu il sentyabrın 22-dən 25-dək Mərakeşin paytaxtı Rabatda keçirilən müsəlman ölkələri dövlət və hökumət başçılarının sammitində İslam Konfransı Təşkilatı  təsis olunub. Təsis konfransında 25 ölkə və Fələstin Azadlıq Təşkilatı iştirak edib. Ancaq sonradan qurum genişləndirilib və o, 2011-ci il iyunun 28-dən etibarən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı adlandırılıb. Hazırda bu təşkilata qurumdan müvəqqəti olaraq çıxarılan Suriya Ərəb Respublikası istisna olmaqla, 56 ölkə daxildir.
İƏT-in strukturu və funksiyaları
Adından da göründüyü kimi, İƏT müsəlman ölkələrinin birliyidir. Müsəlman dövlətləri bu təşkilatda dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində təmsil olunurlar. Təşkilatın əsas işçi orqanı olan Baş katiblik 1971-ci ildən fəaliyyət göstərir. Onun qərargahı hələ ki Səudiyyə Ərəbistanında - Ciddədə yerləşir. İƏT-in (keçmiş İKT) nizamnaməsinə əsasən təşkilatın bir sıra funksiyaları var:
1) İslam ölkələri arasında birliyin gücləndirilməsi, çoxşaxəli əlaqələrin inkişafı, bütün islam xalqlarının azadlıq və milli hüquqlarının qorunmasını dəstəkləmək;
2) İslamda müqəddəs sayılan məkanların qorunmasının, eləcə də Fələstin xalqının öz hüquqları və işğal olunmuş torpaqlarının azad olunması uğrunda apardığı mübarizənin əlaqələndirilməsi;
3) müstəmləkəçiliyin bütün növlərinin və milli ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması, İKT üzvləri arasında və digər dövlətlərlə əməkdaşlıq üçün şərait yaradılması, beynəlxalq təhlükəsizliyin və sülhün qorunması istiqamətində iş aparmaq.
Sənədə əsasən, üzv-dövlətlər bərabərhüquqlu olaraq başqa üzv-dövlətin müstəqilliyinə və ərazi toxunulmazlığına hörmət etməli, digər üzv-dövlətin daxili işlərinə qarışmamalı, üzv-dövlətlər arasında yaranan hər hansı bir mübahisənin sülh yolu, danışıqlarla nizama salınması, üzv-dövlətlərdən birinin ərazisinə, siyasi müstəqilliyinə və ya onların birliyinə qarşı yönələn hər hansı hərəkətdən çəkinməlidirlər.
İƏT-in 1972-ci ildə qəbul olunmuş əsasnaməsinə əsasən, onun strukturuna 3 mərkəzi orqan daxildir: dövlət və hökumət başçılarının konfransı, xarici işlər nazirlərinin konfransı, katiblik. İƏT-in əsas orqanı dövlət və hökumət başçılarının üç ildən bir keçirilən konfransıdır. Bundan başqa, təşkilatın siyasi orqanı xarici işlər nazirlərinin konfransı hesab olunur. Əsas toplantılar arasındakı dövrdə xarici işlər nazirlərinin toplantıları keçirilir və bu zaman qərarların qəbulu, onların icrasına, həyata keçməsinə nəzarət, maliyyə komissiyasının hesabatını müzakirə etmək, baş katib və onun müavinlərinin təyin edilməsi həyata keçirilir.
İƏT bir sıra böyüklayihələr həyata keçirib, o cümlədən İslam İnkişaf Bankını yaradıb. Bundan başqa, İƏT “İslam iqtisadi üsulu” layihəsi çərçivəsində ümumi müsəlman bazarı ideyası və modelini irəli sürüb. İslam İnkişaf Bankı İƏT-in əsas maliyyə strukturu olaraq mühüm vəzifəsi üzv-dövlətlər arasında sosial-iqtisadi əməkdaşlığı möhkəmləndirmək, üzv-dövlətlərin istehsal layihələrinin maliyyələşdirilməsi, xarici ticarətin inkişafına kömək göstərməkdir.
İƏT-in daha bir qurumu təşkilatın nizamnaməsi və şəriət qaydaları əsasında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq İslam Məhkəməsidir. Məhkəməyə 7 hakim daxildir. Onlar xarici işlər nazirlərinin konfransında üzv-dövlətlərin təklif etdikləri və tələblərə uyğun namizədlərdən 4 il müddətinə seçilirlər. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının hazırkı Baş katibi Hissein Brahim Tahadır.
İƏT Fələstin məsələsinin həlli məqsədilə yaradılsa da, sonradan təşkilatın məqsədləri genişlənib və belə demək olar ki, ilkin məqsədi müəyyən mənada arxa plana keçib. Çünki ötən 50 ildən çox müddətdə bu təşkilat 50-dən çox üzvü ilə birlikdə münaqişənin həllində önəmli rol oynaya bilmədi. Lakin İƏT müsəlman ölkələrinin klubu rolunu oynayaraq dövlətlər arasında əlaqələrin dərinləşməsi, beynəlxalq səviyyədə ölkələrin bir-birinə dəstək verməsi, həmçinin iqtisadi yardımlaşma sahəsində təsirə malik təşkilata çevrilib.
İƏT və Azərbaycan
Qeyd edək ki, Azərbaycan 30 ildən çoxdur ki, İƏT-lə yaxından əməkdaşlıq edir. Ölkəmiz SSRİ məkanında ilk müsəlman respublika olaraq 1991-ci ilin dekabrında İƏT-in üzvü olub. Daha sonra bu qurumla əlaqələr sürətlə inkişaf edib. 1992-ci ilin sentyabr ayında təşkilata üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin ənənəvi koordinasiya görüşünün yekun sənədində “Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair” müvafiq maddə salınıb.
Sonrakı dövrdə İƏT dövlət və hökumət başçılarının 1997-ci ildə Tehran, 2000-ci il Doha, 2003-cü ildə Butracayada keçirilmiş 8, 9 və 10-cu zirvə görüşlərində, eləcə də 2008-ci ildə Dakarda keçirilmiş zirvə görüşündə qəbul edilmiş qətnamələr də “Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü” adlanır. Ümumiyyətlə, İƏT Azərbaycana qarşı erməni təcavüzünü pisləyən, eləcə də beynəlxalq qurumları fəaliyyətə səsləyən onlarla qətnamə və sənəd qəbul edib.
Azərbaycan isə bu təşkilatın bir çox tədbirlərində fəal iştirak edib. Bakıda bir neçə İƏT-in yüksək səviyyəli tədbirləri, XİN başçıları, idman və gənclər nazirləri toplantıları keçirilib.  2017-ci ildə Azərbaycanda IV İslam Oyunlarının keçirilməsi Azərbaycanın bu təşkilat və ümumilikdə müsəlman aləmində mövqeyinin güclənməsinə səbəb olub.
2018-ci ildə isə Naxçıvan “İslam Mədəniyyəti Paytaxtı” seçilib və ilk dəfə İƏT üzv ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Naxçıvanda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının müxtəlif qurumları – ICESCO (İslam Ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatı), İslam İnkişaf Bankı, İslam Konfransı Parlament İttifaqı kimi qurumlarla sıx əməkdaşlıq edir.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2006-cı il noyabrın 23-də ICESCO tərəfindən “sivilizasiyalararası dialoq daxil olmaqla, müxtəlif sahələrdə genişmiqyaslı və fədakar fəaliyyətinə, qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqətinə, İslam aləmində görülən işlərə böyük dəstəyinə” görə ICESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb.
Azərbaycanın İƏT daxilindəki təşkilatı
Maraqlıdır ki, Azərbaycan İƏT tərkibində beynəlxalq statuslu təşkilat yarada bilib. 2004-cü ilin dekabrında Bakıda təsis olunan Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumu adlı beynəlxalq təşkilat təsis edilib. Lakin İƏT-in gənclər strukturunun yaradılmasında Azərbaycanın rolu sadəcə ev sahibliyi ilə məhdudlaşmayıb. Kollegial qurum olan forum İƏT-in ən aktiv təşkilatlarından biri hesab olunur. Kollegial qurumun sədri və rəhbərliyi İƏT-ə üzv olan müsəlman ölkələrinin gənclər təşkilatlarının nümayəndələri tərəfindən seçilir.
Bu Forumun sayəsində Azərbaycan Türkiyə ilə birlikdə faktiki olaraq qurumun daxilində işlək bir mexanizm yaratmış olub. Bu təşkilat vasitəsilə müsəlman ölkələri, xüsusən də gənclər təşkilatları ilə yaxın əlaqələr qurulub, ciddi işlər görülüb. Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” kampaniyası məhz İƏT GF xətti ilə dünyanın bir çox ölkələrində kütləvi təbliğat aksiyasına çevrilib və Xocalı həqiqətlərinin tanıdılmasında ciddi rol oynayıb.
Azərbaycan təmsilçisi, diplomat Elşad İsgəndərov 4 il müddətində 2014-2018-ci illər ərzində mərkəzi ofisi İstanbulda yerləşən İƏT GF-nin sədri vəzifəsini tutub.
Qloballaşan dünyada heç bir dövlətin təcrid halında yaşaması mümkün deyil. Hətta ən qapalı ölkələr belə müxtəlif birlik və təşkilatlar daxilində özünə müttəfiq və tərəfdaşlar qazanır, beynəlxalq siyasi qərarlar zamanı bu əməkdaşlıqdan faydalanır. Dünya siyasi və iqtisadi sisteminə inteqrasiya olunmuş, müharibə və işğal yaşamış Azərbaycan üçün beynəlxalq əlaqələr hər zaman mühüm əhəmiyyət kəsb edib.
Müsəlman dünyasının ayrılmaz hissəsi olan Azərbaycan müsəlman ölkələri ilə tarixi, mədəni və siyasi əlaqələr saxlayır. Eyni zamanda müasir beynəlxalq siyasət həm də aktiv əməkdaşlıq və ciddi fəaliyyət tələb edir. Bu məsələdə həm də mövcud praktiki maraqlar da mühüm rol oynayır. Çünki geniş yayılmış düşüncənin əksinə olaraq müsəlman ölkələrində hər kəs dostumuz deyil, çox güclü erməni lobbisinin fəaliyyət göstərdiyi müsəlman ölkələri var. Bu səbəbdən də, Azərbaycan hakimiyyəti məqsədyönlü olaraq müsəlman ölkələri ilə yaxından iş aparıb, siyasi-diplomatik əlaqələr inkişaf etdirilib. Bunun nəticəsində hətta ən güclü erməni diasporunun fəaliyyət göstərdiyi Livan, Suriya kimi dövlətlər belə həlledici məqamlarda Azərbaycanı dəstəkləyib. Bu məsələdə din qardaşlığı amilindən daha çox diplomatik fəaliyyətin təsiri olub.
Beləliklə, hazırda Azərbaycanın, demək olar ki, bütün müsəlman ölkələri ilə isti münasibətləri var. O, həm İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında, həm də Qoşulmama Hərəkatında ciddi nüfuza sahibdir. Bütün bu nailiyyətlər rəsmi Bakının gərgin və balanslaşdırılmış xarici siyasətinin nəticəsidir. Məhz buna görə də İƏT həm 44 günlük müharibədən əvvəl, həm də müharibə zamanı Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləyib, indi də dəstəkləyir.

БАКУ И ИСЛАМСКОЕ ЕДИНСТВО
Одна из крупнейших международных организаций в мире - Организация исламского сотрудничества (ОИС) была основана ровно 53 года назад в Рабате (Марокко). Представленная всеми мусульманскими странами, она охватывает территорию от Индонезии до Нигерии. Благодаря своим различным комиссиям и подотчетным группам ОИС старается поддерживать многопрофильное сотрудничество и сближение между мусульманскими странами. С 1975 года организация тесно сотрудничает с ООН в статусе наблюдателя. За годы своего существования ОИС добилась значительных успехов по части укрепления сотрудничества между странами-членами в различных областях, включая проведение Исламских игр солидарности, науку, искусство, образование, культуру и, несомненно, политику. Конечно, не все было так гладко, были и неудачи.
Мусульмане в поисках единства
В результате распада Османской империи и упразднения халифата в начале ХХ века лишенный единого центра управления мусульманский мир столкнулся с новыми проблемами. Обретшие независимость государства, в основном полуколониальные, пытались что-то сделать для обеспечения единства исламского мира, в частности для разрешения палестинского конфликта. Но иерусалимские конференции 1920-1930-х годов так и не решили вопрос создания организации, которая обеспечила бы совместные действия мусульман.
Хотя рост числа независимых мусульманских стран после Второй мировой войны, углубление палестино-израильского конфликта, образование Государства Израиль актуализировали идеи единства, но все они оказались тщетными на фоне усиления левых и националистических идей, а также большого внешнего влияния Запада.
Поражение, которое потерпел  от Израиля в 1967 году Египет - признанный бастион арабского национализма того времени, стало серьезным ударом по имиджу Гамаля Абдель Насера, символа левых идей в арабском исламском мире. Толчком к созданию единой организации исламских стран стал поджог в 1969 году фанатичным австралийским протестантом Денисом Роханом мечети Аль-Акса в Иерусалиме, что вызвало волну протестов в мусульманском мире.
Примерно через месяц после инцидента на саммите глав государств и правительств мусульманских стран, проходившем в Рабате 22-25 сентября, была заложена основа Организации исламской конференции (ОИК). В заседании учредительной конференции ОИК приняли участие 25 стран и Организация освобождения Палестины. Позже ее структура расширилась, и с 28 июня 2011 года она была переименована в Организацию исламского сотрудничества. На данный момент в нее входят 56 стран, не считая Сирийской Арабской Республики, которая временно исключена из состава этого образования.
Структура и функции ОИС
Как следует из названия, ОИС представляет собой союз мусульманских государств. Страны-члены представлены на уровне глав государств и правительств. Генеральный секретариат ОИС - главный рабочий орган, действует с 1971 года. Штаб-квартира его пока находится в Саудовской Аравии - Джидде. Согласно уставу ОИС от 1972 года, в функции организации входят:
1) укрепление единства исламских стран, развитие многосторонних отношений, поддержка защиты свобод и национальных прав всех исламских народов;
2) координация работ по защите мусульманских святынь, а также в деле борьбы палестинского народа за свои права и освобождение оккупированных палестинских территорий;
3) ликвидация всех форм колониализма и национальной дискриминации, обеспечение условий для сотрудничества между членами ОИС и другими государствами, вклад в защиту международной безопасности и мира.
Согласно документу, страны-члены обязаны уважать независимость и территориальную целостность друг друга, не вмешиваться во внутренние дела, разрешать любые споры между собой мирными средствами, путем переговоров, воздерживаться от любых действий, нарушающих территориальную целостность и политическую независимость государств-членов или направленных против любого из них или их союза.
В структуру организации входят три центральных органа: Конференция глав государств и правительств, Конференция министров иностранных дел и Секретариат. Главным органом ОИС является Конференция глав государств и правительств, проводимая раз в три года. Политическим органом ее считается Конференция министров иностранных дел государств - членов ОИС. В период между основными заседаниями проводятся совещания министров иностранных дел, где принимаются решения, осуществляется контроль за их выполнением, обсуждается отчет финансовой комиссии, назначаются генеральный секретарь и его заместители.
ОИС создала ряд крупных проектов, в том числе Исламский банк развития (ИБР). Кроме того, ОИС предложила идею и модель общего мусульманского рынка в виде проекта «Исламский экономический метод». Основной задачей ИБР как основной финансовой структуры ОИС являются укрепление социально-экономического сотрудничества между государствами-членами, финансирование производственных проектов, а также содействие в развитии внешней торговли.
Еще одним институтом ОИС является Международный исламский суд, который действует на основе норм шариата и Устава ОИС. В состав суда входят семь судей, избираемых сроком на четыре года из кандидатов, предложенных на Конференции министров иностранных дел государств - членов ОИС. Нынешним генеральным секретарем ОИС является Хусейн Брахим Таха (Чад).
Цели и задачи ОИС, изначально задуманной для решения палестинского вопроса, впоследствии были расширены, что в каком-то смысле отодвинуло первоначальные идеи на второй план. За последние полвека организация так и не могла сыграть сколь-нибудь значительной роли в разрешении арабо-израильского конфликта. Однако будучи своеобразным клубом интересов для мусульманских стран, ОИС приобрела влиятельность благодаря своему вкладу в углубление отношений между странами-членами, взаимную поддержку на международном уровне, а также в сфере экономической взаимопомощи.
ОИС и Азербайджан
Азербайджан более тридцати лет тесно сотрудничает с ОИС. Он стал первой мусульманской республикой из состава бывшего СССР - членом организации (1991). Дальнейшие отношения с ОИС развивались очень стремительно. В сентябре 1992 года в итоговый документ традиционного координационного совещания министров иностранных дел государств - участников ОИС была включена статья «Об армяно-азербайджанском конфликте».
Принятые впоследствии на VIII-X саммитах глав государств и правительств ОИС, состоявшихся в Тегеране (1997), Дохе (2000) и Путраджае (2003), а также на Дакарском саммите (2008) соответствующие резолюции носили общее название «Агрессия Армении против Азербайджана». В целом ОИС приняла десятки резолюций и документов, осуждающих агрессию Армении против Азербайджана, а также призывающих международные организации к активизации.
Азербайджан был активным участником многих мероприятий в рамках Организации исламского сотрудничества. В Баку состоялось несколько мероприятий высокого уровня, связанных с ОИС, включая встречи глав внешнеполитических ведомств, министров спорта и молодежи организации. А проведение IV Исламских игр в Азербайджане в 2017 году усилило позицию страны как внутри ОИС, так и в мусульманском мире в целом.
В 2018 году Нахчыван был выбран «столицей исламской культуры»; здесь впервые прошла международная конференция с участием министров культуры стран - членов ОИС.
Азербайджан тесно сотрудничает с различными ведомствами ОИС, включая Исламскую организацию по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO), Исламский банк развития, Парламентский союз Исламской конференции.
23 ноября 2006 года Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой было присуждено звание посла ICESCO за «широкомасштабную и самоотверженную деятельность в различных областях, включая межцивилизационный диалог, заботу о детях, большой вклад в деятельность ICESCO в исламском мире».
Организация Азербайджана в ОИС
Примечательно, что Азербайджану удалось создать в рамках ОИС еще одну организацию международного статуса. Так, в декабре 2004 года в Баку был основан «Молодежный форум исламской конференции за диалог и сотрудничество» (МФ ОИС). Однако Азербайджан не ограничился ролью принимающей стороны в создании молодежной структуры ОИС. Будучи коллегиальным учреждением, где председатель и руководство избираются представителями молодежных организаций мусульманских стран - членов ОИС, форум является одним из самых активных движений структуры.
Благодаря форуму Азербайджан вместе с Турцией фактически создал еще один рабочий механизм внутри организации. Через него были установлены тесные связи и проведена серьезная работа с мусульманскими странами, особенно с молодежными организациями этих стран. Таким образом, инициированная Лейлой Алиевой кампания «Справедливость к Ходжалы!» превратилась в массовую пропагандистскую кампанию во многих странах мира, сыграв значительную роль в распространении правдивой информации о событиях в Ходжалы.
Представитель Азербайджана в ОИС, дипломат Эльшад Искандеров в течение четырех лет (2014-2018) занимал должность председателя МФ ОИС, штаб-квартира которой находится в Стамбуле.
Ни одна страна не может жить изолированно в глобализированном мире. Даже самые закрытые страны впоследствии обретают союзников и партнеров в рамках различных объединений и организаций, извлекая таким образом выгоду из этого сотрудничества при принятии политических решений международного уровня. Будучи интегрированным в мировую политическую и экономическую системы, переживший войну и оккупацию Азербайджан всегда придавал большое значение международным отношениям.
Являясь составной частью мусульманского мира, Азербайджан поддерживает исторические, культурные и политические связи с мусульманскими странами. Вместе с тем современная международная политика требует активного сотрудничества и серьезных действий. Немалую роль в этом играют и текущие практические интересы. Вопреки распространенному мнению, не все мусульманские государства являются друзьями Азербайджана, в частности в которых действует очень сильное армянское лобби. Именно поэтому азербайджанские власти вели целенаправленную работу и поддерживали тесные контакты с мусульманскими странами, развивая с ними политико-дипломатические отношения. В итоге этой деятельности даже такие страны, как Ливан и Сирия с мощной армянской диаспорой, в решающие моменты поддерживали позицию Азербайджана. В этом случае успех больше связан с дипломатической работой, чем  с религиозным фактором.
В настоящее время у Азербайджана теплые отношения практически со всеми мусульманскими странами, он имеет большой авторитет как в Организации исламского сотрудничества, так и в Движении неприсоединения, являющемся второй по численности членов международной структурой после ООН. Все эти достижения - результат напряженной и сбалансированной внешней политики официального Баку. Именно поэтому как до, так и во время 44-дневной войны ОИС поддерживала и сейчас поддерживает справедливую позицию Азербайджана.