MƏYUS OLMAĞA İMKAN TAPMAYIBLAR
Son onillikdə İtaliya parlamentində sağçılar ilk dəfə çoxluq təşkil edə bilərlər. Eyni zamanda İtaliya tarixində ilk dəfədir ki, qadın baş nazir olmaq şansı qazanıb. Yenə də 1945-ci ildən bu tərəfə ilk dəfə parlamentdəki çoxluğa Avropada çoxlarının ideoloji olaraq İtaliya faşizmi ilə bağlı saydığı partiya rəhbərlik edə bilər.
Corca Meloninin ultrasağçı «İtaliyanın qardaşları» (FDI) partiyası İtaliya parlamentinə sentyabrın 25-də keçirilmiş növbədənkənar seçkidə 26% səs toplayaraq, seçkinin qalibi olub. İndi onun oktyabrın sonlarına koalisiya üzrə tərəfdaşları ilə yeni hökumət formalaşdıracağı gözlənilir. Tərəfdaşlar isə Matteo Salvininin başçılıq etdiyi populist «Liqa» və Silvio Berluskoninin sağ-mərkəzçi «İrəli, İtaliya» partiyalarıdır.
Bu seçkinin nəticələri bütün dünyada, xüsusilə Avropada aydın hiss olunan ehtiyatla qarşılanıb. Məsələn, Avropa Parlamentinin vitse-prezidenti Katarina Barli bildirib ki, Meloninin qələbəsi «narahatlıq yaradır», çünki onun Orban və Donald Trampla əlaqələri hər kəsə məlumdur. «Meloninin seçki öncəsi Avropanı sakitləşdirməyə çalışması onun Avropanın konstruktiv mövcudluğuna təhlükə yaratması faktını ört-basdır edə bilməz», - deyə Almaniyanın «Welt» qəzetinin məlumatına görə, Barli qeyd edib.
Avropanın sağçı düşərgədən olan liderləri isə koalisiyanın qalibiyyətini alqışlarla qarşılayıb. Onların arasında Corca Melonini ilk təbrik edənlərdən biri Fransanın «Milli birlik» partiyasının lideri Marin Le Pen olub. Le Pen sevinc hissi ilə bildirib ki, «Polşadan, Macarıstandan, İsveçdən, indi isə İtaliyadan sonra bütün Avropa oyanır».
FDI faşist partiyasıdırmı?
Çoxları «ultrasağçı» terminini birmənalı olaraq faşist və ya neonasist partiyalara aid edir. Lakin bəziləri bu gün onları iki yerə ayırmağın vacibliyini düşünürlər. Belə fikirlərdə olanlardan biri hollandiyalı siyasət professoru Kas Muddedir. O, «Ultrasağçılar bu gün» kitabında bu fikri müdafiə edir. Professor hesab edir ki, hazırda bu düşərgədə olanları demokratiyanın mahiyyətini rədd edən «qatı sağçılar»a və demokratik sistemi qəbul edən, lakin eyni zamanda onun azlıqların hüquqları, qanunun aliliyi, hakimiyyət bölgüsü kimi fundamental elementlərinə qarşı çıxar «radikal sağçılar»a ayırmaq vacibdir.
O, 1930-cu illərin, eyni zamanda İkinci dünya müharibəsi dövrünün alman nasistləri və italyan faşistlərini, həmçinin müasir hərəkatlar olan ABŞ-ın alternativ sağçıları və Avropanın identitar hərəkatını (ağdərililərin üstün olduğu fikrinin tərəfdarları) birincilərə aid edir.
İspaniyanın «Vox», Avstriya Azadlıq Partiyası, almanların «Almaniya üçün alternativ», İtaliyanın «Liqa» partiyaları ikinci zümrəyə aid sayılır. Onları bir çox hallarda mühafizəkar millətçilər və ya qatı sağçı populist partiyalar da adlandırırlar.
Meloninin ikinci qrupa aid partiya liderləri ilə ortaq cəhətləri çoxdur. O, «Vox»u açıq şəkildə dəstəkləyir, Macarıstan lideri Viktor Orbanla münasibətlərinin «çox yaxşı olduğunu» deyir.
İtaliyada «qatı sağçılar» «damğa»sı daha çox «Kasa Paund» və «Yeni güc» kimi neofaşist qruplara aid edilir. Onlar Mussolini dövrünün faşizm ideyalarını açıq şəkildə daşımaqla, onun rəmzlərindən, danışıq üslubundan istifadə edir.
FDI və «Liqa»nın İtaliyada tez-tez sağ-mərkəzçi qüvvələr kimi təqdim olunmasının səbəblərindən biri budur. Beynəlxalq KİV-in FDI-ni postfaşist partiyası saymasının səbəbi isə onun tarixi və mənsubiyyəti ilə bağlıdır. FDI Mussolininin tərəfdarları tərəfindən İkinci dünya müharibəsindən sonra yaradılmış İtaliya Sosial Hərəkatının (MSI) yeni nəslidir. Onun yaradıcılarından olan Meloni isə yeniyetmə yaşlarında MSI fəalları sırasında yer alıb. Xanım siyasətçi müsahibələrindən birində Mussolininin ünvanına təriflər yağdıraraq, onu «son 50 ilin ən yaxşı siyasətçisi» adlandırmışdı. Üstəlik, Meloninin partiyası faşistlərə məxsus «Allah, ailə, vətən» şüarından istifadə edir, FDI-nin loqosunda isə hələ də vaxtilə MSI tərəfindən istifadə olunmuş üçrəngli alov əks olunub.
Çətinlik həm də ondadır ki, partiya üzvlərinin bir hissəsi, o cümlədən diktatorun nəvəsi Raçeli Mussolini hesab edir ki, partiya mübahisəli alov rəmzindən imtina etməlidir. Digər qrup isə faşist keçmişinə məftundur. 2021-ci ildə ölkədə yayılmış videoda FDI funksionerləri faşist zarafatları edir, Roma salamı verirdilər (söhbət Mussolininin dövründəki faşist partiyasının rəsmi jestindən gedir). Seçki ərəfəsində isə Siciliya üzrə regional lider Kalocero Pizano «Facebook»da Adolf Hitlerin ünvanına silsilə tərif postları paylaşdıqdan sonra vəzifədən kənarlaşdırılıb.
Meloninin özü üçrəngli alovun tarixə hörmət olaraq qorunub saxlanmasını istəsə də, partiyasında faşizm həsrətinə yer olmadığını bildirir. Avqustda – seçki ərəfəsində o, auditoriyaya etdiyi videomüraciətdə «faşizmin tarixə qovuşduğunu» bildirmişdi.
Bunun belə olub-olmadığını zaman göstərəcək. Meloninin Avropadakı qatı sağçı müttəfiqlərinin yanlışlarından dərs çıxardığı isə faktdır. Seçicilər və opponentlik edən siyasi partiyalar bu qüvvələrdən əsasən onları həddindən artıq zəhərləyici saydıqları üçün uzaq durmağa çalışır. Aİ-nin Almaniya və Fransa da daxil olmaqla, müxtəlif nəhəng dövlətlərində ultrasağçıların hakimiyyətə gəlmək cəhdlərinin illərdir uğursuzluğa düçar olmasından sonra Avropanın bəzi ultrasağçı partiyaları, o cümlədən FDI yenilənməyə gedərək, imicini yumşaltmağa, cəlbediciliyi artırmağa çalışıb. Meloni də bütün seçki kampaniyası boyu özünü Salvinidən fərqli olaraq, daha çox nativist və ya avroskeptik kimi deyil, ailə dəyərlərinin müdafiəçisi, Ukrayna və NATO-nun qatı tərəfdarı, həmçinin qadın, ana və xristian kimi təqdim edib. O, beynəlxalq mətbuata bu yaxınlarda etdiyi müraciətdə hakimiyyətə gəlişinin İtaliyada avtoritarizmin müjdəçisi olduğu haqda fikirləri rədd edib. Xanım siyasətçi bildirib ki, o və koalisiyada yer alan tərəfdaşları «istənilən antidemokratik gedişə qarşıdırlar» və bütün dünyadakı ənənəvi sağ-mərkəzçi partiyaların dəyərlərini bölüşürlər. Bundan başqa, FDI lideri hesab edir ki, onun partiyası Britaniya mühafizəkarları ilə müqayisə oluna bilər.
Nə bir rubl, nə də bir litr araq
Ötən ilin yayında Aİ İtaliyaya postpandemiya dövründə iqtisadiyyatını bərpa etməsi üçün 191,5 milyard avro qrant və kredit ayırıb (PNRR razılaşması – Milli bərpa və dayanıqlılıq planı). Vəsait ölkəyə mərhələli şəkildə, şərt kimi müəyyənləşdirilmiş islahatların mərhələləri başa çatdıqca daxil olur. Bu islahatların əsasını isə mülki və cinayət proseslərinin müddətinin qısaldılması, dövlət idarəçiliyinin müasirləşdirilməsi, rəqabət haqda qanunvericilikdə dəyişikliklər təşkil edir.
Mario Draqinin keçmiş hökuməti bu ilin ilk yarısında öhdəliklərə əməl etməklə, əvəzində 46 milyard avro əldə edib. İkinci yarımillik üçün nəzərdə tutulan öhdəliklər isə icrasını gözləyir. İndi onların taleyi, demək, həm də 19 milyard avroluq üçüncü tranşın əldə olunub-olunmayacağı Corca Meloni hökumətindən asılıdır.
Doğrudur, sağçı blok seçki ərəfəsində 191,5 milyard avronun tamamını əldə etmək niyyətini bəyan edib. Lakin o, eyni zamanda «şərtlərin və prioritetlərin dəyişməsi ilə əlaqədar», Brüssel ilə PNRR razılaşmasına yenidən baxmaq niyyətini də ortaya qoyub.
Nəzərə alsaq ki, Aİ heç nəyi dəyişmək istəmir, yeni hökumət ya ölkə iqtisadiyyatının ehtiyac duyduğu vəsaitdən məhrum olacaq, ya da seçki kampaniyası zamanı Aİ ilə münasibətlərin sərtləşdiriləcəyinə dair verdiyi bəzi vədlərindən vaz keçəcək.
Amma yeni hökumətin qarşılaşacağı ən böyük problem bu deyil. İtaliyada və ümumilikdə Avropada qaz və elektrik enerjisi kəskin şəkildə bahalaşıb. Bu, Rusiyanın Ukraynaya hücumundan sonra enerji bazarında yaranmış qeyri-sabitlik fonunda özünü daha kəskin göstərir. Yayda Draqi kabineti şokun yumşaldılmasına hesablanmış bir sıra yardım paketləri imzalayıb. Lakin nəzərə alsaq ki, enerji daşıyıcılarının bahalaşması prosesinin dayanacağına dair heç bir əlamət görünmür, şübhəsiz ki, qışda çətinliklə üzləşəcək ev təsərrüfatları və müəssisələrə kömək üçün əlavə tədbirlərə ehtiyac yaranacaq. Koalisiya üzvləri isə enerji böhranının öhdəsindən necə gələcəkləri ilə bağlı hələ də heç bir qərar qəbul etməyiblər. İnflyasiyanın sürətlə artması fonunda qiymətlər davamlı olaraq yüksəlir. İnflyasiyanın səviyyəsi payızın əvvəlində 37 ilin ən yüksək həddinə çatıb. İndi İtaliyada əksər ailələr aylıq məvaciblə ayı güclə başa vurur. Hakim koalisiya isə bildirir ki, o, ailələrin alıcılıq qabiliyyətini ilkin tələbat mallarının tamamına tətbiq olunan ƏDV-ni azaltmaqla, ailələr, müəssisələr və özünü məşğulluqla təmin edən şəxslərin vergi yükünü azaltmaqla qorumaq fikrindədir. Lakin koalisiya üzvləri bunu hansı vəsait hesabına etməyi düşündüklərini açıqlamırlar.
Meloni və onun koalisiyadakı tərəfdaşı Salvini «miqrant axını»na qarşıdırlar. Meloni bunun qarşısını almaq üçün dəfələrlə «dəniz blokadası»na əl atılması təklifi ilə də çıxış edib. İndi koalisiya Şimali Afrika ölkələrində qaçqın statusunun alınması ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün Aİ tərəfindən idarə olunacaq mərkəzlər yaradılacağını vəd edir.
Yeni kabinetin Rusiyanın Ukraynaya hücumuna münasibəti də sələfinin mövqeyi ilə üst-üstə düşməyə bilər. Doğrudur, Corca Meloni Avropanın Rusiyaya sanksiyalar tətbiq etməsini, Kiyevə silah-sursat göndərməsini dəstəkləyib. Lakin onun 2014-cü ildə Rusiyanın Krımı ilhaq etməsini dəstəklədiyi hamının yadındadır və bu, indiki münasibətin səmimiliyinə təbii olaraq, şübhə yaradır. Onun gələcək hökumətinin digər iki aparıcı üzvü – Silvio Berluskoni ilə Matteo Salvini isə ümumiyyətlə, Vladimir Putinin köhnə dostlarıdırlar.
Berluskoni seçkidən cəmi 3 gün əvvəl «ağzından söz qaçıraraq» bildirib ki, onun rusiyalı dostunu müharibəyə ətrafı və Rusiya ictimaiyyəti təhrik edib, Putin özü isə sadəcə, Ukraynada hakimiyyətə «ləyaqətli şəxslərin» gəlməsini istəyirmiş. Bu açıqlama elə səs-küyə səbəb olub ki, Berluskoni dərhal düzgün anlaşılmadığını, Ukraynaya qarşı təcavüzü pislədiyini söyləmək məcburiyyətində qalıb.
Salvini isə Moskvaya sanksiyaların tətbiqinin İtaliya sənayesinə ziyan vurduğunu deyir, bununla yanaşı, heç zaman Rusiyadan «nə bir rubl, nə də bir litr araq aldığını» deyir.
Eksperiment
1946-cı ildən İtaliyada təxminən 70 hökumət dəyişib. Onların hər biri, orta hesabla, 18 ay hakimiyyətdə qalıb. 2018-ci ildə keçirilmiş son seçkidən sonra ölkədə 3 hökumət dəyişib.
«Bu səbəbdən də, xalq sağçılara səs verib. Çünki sağçılar hələ idarəçilikdə olmayıblar. Biz hələ ki onlardan məyus olmağa imkan tapmamışıq», - deyə Neapolun mərkəzində yerləşən kiçik kafenin sahibi BBC-yə bildirib. Daha bir seçici «France 24» kanalına deyib: «O (Corca Meloni), hələ də sınamadığımız yeganə şəxsdir. Demək, hələ uğursuzluğa düçar olmamış yeganə siyasətçi də odur».
İtaliya seçicisi eksperimenti sevir. İndi son illərin ilk sağçı hökumətinin başında ölkənin tarixində ilk dəfə qadın baş nazir dayanacaq. Onun seçiciləri məyus etməməsi üçün təxminən 18 ay vaxtı var.

VOTERS NOT DISAPPOINTED YET
It is the first time in the last ten years that the Italian right-wing may form a parliamentary majority. Also for the first time in Italian history, a woman has a chance to become a prime minister. And again, for the first time since 1945, a parliamentary majority may be led by a party believed to be ideologically close to Italian fascism.
Giorgia Meloni's far-right Brothers of Italy (FDI) party won the snap parliamentary elections on September 25 securing 26% of the vote. It is now expected to form a new government by the end of October with its coalition partners, the populist Liga led by Matteo Salvini and the centre-right Forza Italia of Silvio Berlusconi.
The results of this election have been received worldwide, and particularly in Europe, with noticeable wariness. For example, European Parliament Vice-President Katharina Barley said Meloni's victory was ‘worrisome’ given her association with Viktor Orban and Donald Trump. "Her pre-election attempts to appease Europe cannot hide the fact that she is a danger to constructive coexistence in Europe," the German newspaper Welt quoted Barley.
At the same time, right-wing leaders across Europe welcomed the victory of the Italian coalition. Among the first to congratulate Georgia Meloni was the leader of the French Rassemblement Nationale, Marine Le Pen, who joyfully proclaimed that "all of Europe is waking up after Poland, Hungary, Sweden and now Italy".
Is FDI a fascist party?
Many refer to the term ‘far-right’ solely in terms of overtly fascist or neo-Nazi parties. However, there is another view supported in particular by Dutch politics professor Kas Mudde in his book The Far Right Today. He claims that they should be divided into two parts. Into the ‘extreme right’, which rejects the essence of democracy, and the ‘radical right’, which accepts the democratic system, but opposes its fundamental elements of liberal democracy - such as minority rights, the rule of law and the separation of powers.
Among the former, he believes, are the German Nazis and Italian Fascists of the 1930s and the Second World War, as well as contemporary movements - the alternative right in the US or the identity movement (white supremacy advocates) in Europe.
The latter include parties such as Spain's Vox, Austria's Freedom Party, Germany's Alternative for Germany and Italy's Liga. They are also often referred to as nationalist-conservative or far-right populist parties.
Meloni has a lot in common with the leaders of the second group of parties, as she openly supports Vox, says she gets on ‘very well’ with the Hungarian leader Viktor Orban.
In Italy, the label ‘extreme right’ mainly refers to neo-fascist groups such as CasaPound and Forza Nuova, which openly revive the symbols, vocabulary and ideas of the Mussolini-era fascism.
This is one of the reasons why FDI and the Liga are often referred to in Italy as centre-right. The reason why the international media refers to FDI as a post-fascist party lies in its origin. FDI is a political descendant of the Italian Social Movement (MSI) formed by Mussolini's supporters after the Second World War. Meloni, as one of FDI's founders, was an MSI activist as a teenager. And in one of her interviews she praised Mussolini as "a good politician, the best in the last 50 years". Her party supports the fascist slogan 'God, Family, Fatherland', while the FDI logo still bears the tricoloured flame symbol once used by the MSI.
In addition, one section of the party, including the granddaughter of the dictator, Racheli Mussolini, believes that the party should stop using the controversial flame symbol. The other openly admires the fascist past. In 2021, a video of FDI functionaries exchanging Fascist jokes and Roman salutes (a salute in which the right hand is extended forward with a straight palm and fingers. The official gesture of the Italian Fascist Party under Mussolini). On the eve of the election, the party’s regional leader in Sicily, Calogero Pisano, was suspended from office after he published a series of posts on Facebook praising Adolf Hitler.
While Meloni herself insists on keeping the tricolour flame as a tribute to history, she maintains a view that there is no place for fascist nostalgia in her party. In August, on the eve of the elections, she made a multilingual video message in which she said that "fascism has gone down in history".
We will see… But it is a fact that Meloni seems to have learned from the mistakes of her extreme right-wing allies across Europe. Many of them have been sidelined by voters and opposing political parties because they consider them too toxic. After years of failed far-right attempts to come to power in major EU countries, including Germany and France, some European far-right parties like FDI have rebranded themselves to soften their image and increase their appeal.
Throughout the campaign Meloni has promoted herself not as a nativist or Eurosceptic, as Salvini does, but as a defender of family values, an ardent supporter of Ukraine and NATO, a woman, a mother and a Christian. In her recent address to the international press, she rejected suggestions that her rise to power was a precursor to authoritarianism in Italy. She noted that she and her coalition partners "strongly oppose any anti-democratic drift" and share the values of other traditionally centre-right parties around the world. Moreover, the FDI leader stated that her party could be compared to the British Conservatives.
No roubles, nor vodka
Last summer, the EU allocated €191.5b in grants and loans to Italy for economic recovery after the pandemic (the PNRR agreement, Plan for National Recovery and Resilience). The money is flowing into the country in phases as negotiated reforms are completed, the main ones including plans to shorten civil and criminal trials, modernise public administration and reform competition law.
The previous government of Mario Draghi managed to meet its obligations for the first half of this year, receiving €46 billion in return. The commitments for the second half of the year are pending and it is now up to Giorgia Meloni's government to decide whether the country will receive the third instalment (€19b).
Although the right-wing bloc said in the run-up to the election that it hoped to receive the full €191.5bn, it also said that due to "changed conditions and priorities" the bloc wanted to revise the PNRR agreement with Brussels. Since the EU is not willing to renegotiate anything, the new government will either have to say goodbye to the money the country needs for its economy, or forget about some of its election promises regarding tougher relations with the European Union.
But these are not the biggest problems the new government will face.
Gas and electricity prices in Italy and across Europe have risen sharply in recent months amid an unstable energy market following Russia's invasion of Ukraine.
Over the summer, the Draghi cabinet signed off on a number of aid packages to ease the shock. But with rising energy prices showing no signs of abating, there is no doubt that additional measures will be needed this winter to help struggling households and businesses. So far, coalition members have not decided how they plan to deal with the energy crisis.
The cost of living continues to rise amid skyrocketing inflation, which reached a 37-year high at the start of the autumn. Many households across Italy find it increasingly difficult to make ends meet. The right-wing coalition said it plans to protect the purchasing power of families by reducing VAT on all essential goods and easing the tax burden on families, businesses and the self-employed, but did not explain how it was going to accomplish this task.
Meloni and her coalition partner Salvini oppose what they call an ‘migrant invasion’. And Meloni has repeatedly called for "naval blockades" to stop their arrival by sea. The coalition pledges to set up EU-run asylum centres in North African countries.
The new cabinet's position on Russia's invasion to Ukraine may also differ from that of its predecessor.
Although Giorgia Meloni has supported European sanctions against Russia and the deployment of weapons to Kiev, her previous support for Russia's 2014 annexation of Crimea raises reasonable doubts about the sincerity of her current approach. And two other key members of her future government, Silvio Berlusconi and Matteo Salvini, are long-time friends of Vladimir Putin.
Three days before the election Salvini said that his Russian friend was pushed to war by his entourage and the Russian society, while Putin himself allegedly only wanted to replace the government in Ukraine with ‘decent people’. There was such an uproar that Berlusconi was quick to claim that Salvini was misunderstood and actually condemned the aggression against Ukraine.
The second insists that sanctions against Moscow are damaging the Italian industry, assuring that he has "never received money or a litre of vodka from Russia".
Experiment
Since 1946, Italy has seen almost 70 governments change, each lasting on average about 18 months. Since the previous election in 2018, three governments have changed in Italy.
"That's why the people voted for the right-wingers. Because the right-wingers haven't ruled yet. We haven't yet become disillusioned with them," a small café owner in the centre of Naples told the BBC. Another voter told France 24: "She (Giorgia Meloni) is the only one we have not yet checked, which means she is the only one who has not yet failed.”
Italian voters like experiments. And the first female prime minister of the first far-right cabinet in the post-war era has about 18 months not to disappoint them.