Britaniyada yeni baş nazirin vəzifədə nə qədər qalacağını təxmin etməyə çalışırlar
Britaniyalı hindli – siyahıya alınan zaman mən özümü belə qeyd edirəm. Mən britaniyalıyam. Bura mənim evim, mənim ölkəmdir. Lakin mənim dini və mədəni irsim hindli irsidir. Həyat yoldaşım da hindlidir. Mən hindu olduğumu açıq deyirəm». Bu fikirlər Rişi Sunakın «Business Standard»a müsahibəsindəndir (2015). O, Böyük Britaniya tarixinin yalnız ilk qaradərili baş naziri yox, həm də 200 ildən artıq dövrün ən gənc hökumət başçısıdır. 42 yaşlı Sunak eyni zamanda, Böyük Britaniyanın Kral III Karl qarşısında and içən ilk baş naziridir.
İndi bu şəxsi Britaniya lideri kimi, İkinci Dünya müharibəsindən bu yana ən ağır sınaq gözləyir.
Mənzərə ürəkaçan deyil
İngiltərə Bankında hesab edirlər ki, ölkə iqtisadiyyatı resessiya yaşayır. Bunu sübut edən amillər isə getdikcə artır. Böyük Britaniya «Böyük yeddiliy»in yeganə iqtisadiyyatıdır ki, 2022-ci ilin ikinci rübündə ÜDM-in səviyyəsini pandemiyadan əvvəlki vəziyyətə qaytara bilməyib. Bundan başqa, ölkədə istehsal həcmi iyulda cəmi 0,1% artım göstərdikdən sonra, avqustda yenidən 0,3% geriləyib.
Hökumətin növbəti baş nazirin seçilməsindən az əvvəl açıqladığı hesabatdan məlum olur ki, sentyabrda ölkədə pərakəndə satış 1,4% azalıb. Bu, gözlənildiyindən də pis göstəricidir – satış həcmi pandemiyaya qədərki dövrdən də aşağıdır. Səbəb isə enerji daşıyıcılarının həddindən artıq baha olmasıdır – bu, vətəndaşları xərcləri azaltmağa məcbur edir. İnflyasiya son 40 ilin ən yüksək həddinə çatıb – 10,1%. Belə bir vəziyyətdə funt-sterlinq ABŞ dollarına nisbətdə dəyərini 1,4% itirib.
Britaniyanın maliyyə vəziyyətinin ürəkaçan olmadığı növbəti hesabatın açıqlanması ilə daha aşkar hal alıb. Məlum olub ki, Böyük Britaniya hökuməti sentyabrda 20 milyard funt-sterlinq borc götürüb, bu isə ölkənin xəzinə orqanlarının hesablamalarından 5,2 milyard çoxdur.
«Siyasi və iqtisadi qeyri-müəyyənliyin dərinləşməsi işgüzar fəallığı son dərəcə zəiflədib. Pandemiya dövrünün qapanmalarını nəzərə almasaq, belə zəifləməyə 2009-cu ildə yaşanmış ilk qlobal maliyyə böhranından bu yana rast gəlinməyib». «S&P Global Market Intelligence»də belə hesab edirlər.
Nağıllar və reallıqlar
Sunak yenidənqurma proqramı vəd etmir. Onun hədəfi Böyük Britaniyaya maliyyə inamını xilas etmək, inflyasiyanın qarşısını almaq, Mühafizəkar Partiyadakı böhranı aradan qaldırmaqdır. Hər halda, o, 2016-cı ildə keçirilmiş «Brexit» referendumundan sonra ölkənin altıncı baş naziridir. Üstəlik, Sunak üçüncü baş nazir, iyulda istefaya getmiş Boris Consonun devrilməsində şəxsən iştirak edib. Həmin vaxt o, dördüncü hökumət başçısı da ola bilərdi. Lakin Liz Trass son anda Sunakı çox da böyük olmayan səs fərqi ilə məğlub etmişdi.
İndi, partiya üçün Rişi Sunakın bu postda kifayət qədər uzun müddət qalması vacibdir. Hər halda, tori 2025-ci ilin yanvarında keçiriləcək növbəti ümumxalq səsverməsinə onun rəhbərliyi ilə getməyi arzulayır. Sonrası artıq seçkinin nəticəsindən asılı olacaq.
Hazırda aparılan sorğularda tori leyboristlərdən xeyli geri qalır, leyboristlərin lideri Keyr Starmer isə bu gün britaniyalıların baş nazir postunda görməyi ən çox arzuladıqları şəxsdir. Seçki elə bu gün keçirilərdisə, Starmerə 389, Sunaka isə 127 seçki dairəsi səs verərdi.
Amma Rişi Sunak yenə də bu vəzifəyə tam layiqdir. Hər halda, o, hələ yayda bildirirdi ki, artan inflyasiya fonunda Liz Trassın vergi güzəştlərinə dair vədi nağıla bənzəyir. O zaman Trass Sunaka qulaq asmadı. Nəticədə, onun vergilərin azaldılmasının stimullaşdırılması üçün borc almaq ideyası kreditorlarla ilk təmasın sınağından belə çıxa bilməyib. 23 sentyabrda elan olunmuş və yaddaşlarda heç də yaxşı qalmayan «mini büdcə» dövlət borcunun kəskin satışına səbəb olub. Bu isə öz növbəsində, pensiya fondları tərəfindən satışa yol açıb, nəticədə, İngiltərə Bankı maliyyə sabitliyini qorumaq üçün qiymətli kağızlar almalı olub. Bu isə onun özünün siyasi ölümü ilə nəticələnib.
Lakin Sunakın qalib gəldiyi məlum olan kimi, Britaniyanın dövlət istiqrazlarının qiyməti kəskin artıb, milli valyutanın məzənnəsi sabitləşib, bazar «dərindən nəfəs alıb».
Sunak Dauninq-stritdə baş nazir kimi ilk çıxışında bildirib ki, Trassın dövründə «yanlışlıqlara yol verilib» və o, həmin yanlışlıqları aradan qaldırmaq üçün gəlib. «Bizim sabitliyə və birliyə ehtiyacımız var. Mən partiyamızın və ölkəmizin birləşməsini özüm üçün əsas prioritet elan edirəm», - deyə yeni baş nazir qeyd edib.
Lakin Sunakın hökumət başçısı kimi işini bir də öz partiyası daxilindəki dərin fikir ayrılıqları çətinləşdirir. 2022-ci ilin nümunəsində Mühafizəkarlar Partiyası fraksiyalaşma, şəxsi seçim və loyallığa görə parçalanmalarla fərqlənir. Bu isə partiyanı istər Conson, istərsə də Trass üçün idarəedilməz hala gətirib.
İndi Sunakın uğur qazanması daha çox partiyasını ruhlandırmaq, özünün ölkəsinin gələcəyi ilə bağlı iqtisadi və siyasi baxışları ətrafında birləşdirməsi bacarığından da çox asılıdır. Məhz bu səbəbdən, hökumət üzvlərini yalnız şəxsi sadiqlik prinsipi əsasında seçmiş Liz Trassdan fərqli olaraq, Rişi Sunak partiyanın əsas fraksiyalarının maraqlarını nəzərə almağa çalışır. Bundan başqa, o, əmin olmalıdır ki, təyin edəcəyi şəxslər növbəti seçkiyədək işləyə biləcək. Ölkə nazir dəyişikliklərindən bezib. Son 7 ildə Sunakadək hökumətdə 3 daxili işlər naziri və 4 xəzinədarlıq kansleri dəyişib.
Yeni hökumət başçısının ilk doğru qərarlarından biri Ceremi Xantı maliyyə naziri postunda saxlaması hesab olunur. Xant hələ Trassın xahişi ilə onun yanlışlıqlarının aradan qaldırılması üzərində çalışır.
Hələ vaxt var
Trass kabineti maliyyə bazarlarını mümkün qədər sakitləşdirmək üçün vaxtilə ortamüddətli təkmilləşdirilmiş fiskal planın oktyabrın 31-də – İngiltərə Bankının Pul-kredit siyasəti komitəsinin növbəti toplantısına bir neçə gün qalmış elan ediləcəyini açıqlamışdı. Keçmiş hökumət bu yolla Mərkəzi Bankın faiz dərəcələrini kəskin artırmasından və ipoteka krediti sahibləri üçün arzuolunmaz vəziyyətin yaranmasından qaçmağı düşünürdü. Başqa sözlə, o, dövlət maliyyəsilə bağlı vəziyyətə son dərəcə ciddi yanaşdığını göstərmək üçün əlindən gələni edirdi.
Bu gün vəziyyət bir qədər fərqlidir. Bazar hökumət dəyişikliyinə müsbət reaksiya verib və artıq faiz dərəcələrinin yüksəlməsi riski yoxdur. İnvestorlar əmindirlər ki, Sunak Böyük Britaniyanın fiskal və iqtisadi ortodoksallığına meydan oxumaq fikrinə düşməyəcək – əvvəlki hökumət məhz bunu edirdi. Nəticədə, ölkə üçün vacib sayılan bu sənədin açıqlanması noyabrın 17-nə təxirə salınıb. Demək, baş nazir və Ceremi Xantın dövlət xərclərinin on milyardlarla funt-sterlinq azaldılmasını da nəzərdə tutacaq planları dəqiqləşdirməyə vaxtı var.
Nəzərə alsaq ki, leyboristlər parlamenti hər təklifə ayrılıqda səs verməyə məcbur etmək istəyir, bu, daha vacib hal alır. Mühafizəkarlar təhsilin, səhiyyənin və siyahıda olan digər sahələrin maliyyələşdirilməsinin azaldılmasına ayrı-ayrılıqda səs verməli olacaqlar. Bu, onlar üçün növbəti seçkidə ciddi səs itkisi ilə nəticələnə bilər.
İzi qalır
İlk dəfə parlamentə 2015-ci ildə seçilmiş Rişi Sunak cəmi 3 il sonra Tereza Mey kabinetində kiçik nazir təyin edilib. 2019-cu ildə hökumətə Boris Consonun rəhbərlik etdiyi dövrdə o, xəzinədarlığın baş katibi, 1 il sonra isə maliyyə naziri olub.
Sunakın məşhurluğu və populyarlığı bundan bir ay sonraya – Britaniyada «COVID-19» epidemiyasının yayıldığı vaxta təsadüf edir. Həmin dövrdə əməkdaşları müvəqqəti olaraq işdən uzaqlaşmış sahibkarların işçilərinin əməkhaqlarının ödənilməsini nəzərdə tutan səxavətli dövlət proqramı məhz onun kurasiyasında olub. O dövrdə şəraitdən əziyyət çəkən müəssisələrə dövlət borcunun verilməsi də onun adı ilə bağlıdır.
Amma populyarlıq insandan özünə ciddi şəkildə diqqət göstərməsini tələb edir. Həmin hadisələrdən az sonra Böyük Britaniya hökumətinin ikinci şəxsinin ABŞ-a məxsus «Qrin kart» sahibi olduğu üzə çıxıb və demək, onun ölkəsinə istisnasız bağlı olduğuna şübhə ilə yanaşmaq mümkündür.
Bu azmış kimi, xəzinədarlığın kanslerinin həyat yoldaşının (hindistanlı milyarder Narayana Murtinin qızı) Hindistan vətəndaşı olduğu, Britaniyada «non-domiciled» (əcnəbi statusu) statusu ilə yaşadığı bəlli olub. Bu, onun ildə 30 min funt-sterlinq ödəmə ilə kifayətlənməsinə, Böyük Britaniyadan kənarda qazandığı gəlirdən isə vergi ödəməməsinə imkan verir.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, qanunidir. Lakin ölkədə hər kəsin vergisini vaxtında və düzgün ödəməsinə nəzarət edən nazirin xanımı statusuna uyğun gəlmir. Doğrudur, o zaman maraqlar münaqişəsi tezliklə həllini tapıb, lakin necə deyərlər, baş verənlərin «izi qalıb».
Əhalinin tələbi
Qanuna görə, Sunak 2025-ci ilin yanvarınadək seçki elan etməyə borclu deyil. Amma o, bunu etməyə məcburiyyət hiss edə bilər, çünki hakimiyyəti hər hansı səsvermə olmadan ələ alıb. Yeni baş nazirin bu tələblə öz partiyası daxilində belə, üzləşəcəyi istisna deyil. Üstəlik, leyboristlər hesab edirlər ki, bir şəxsin ali xalq mandatı olmadan ölkənin ən yüksək siyasi postunu tutması tam legitim deyil. «YouGov» tərəfindən Sunakın baş nazir postuna əyləşdiyi gün keçirilmiş sorğu isə göstərib ki, əhalinin 56%-i onun növbədənkənar seçkiyə getməsini tələb edir.
Rişi Sunakın büdcədəki «dəliyi qapatmaq» üçün qeyri-populyar addımlar atması ölkədə həyat qiymətini daha da artıracaq və bu halda sözügedən tələblər daha ucadan eşidilməyə başlanacaq.
Böyük Britaniyanın yeni baş naziri bu postda, şübhəsiz ki, sələfindən çox qalacaq. Amma nə qədər çox?

Britain wonders how long the new prime minister will stay
"British Indian is what I indicate on the census. I am British, this is my home and my country, but my religious and cultural heritage is Indian, my wife is Indian. I openly say that I am a Hindu." This is a quote from Rishi Sunak’s interview with Business Standard (2015). He became not only the first ever non-white head of government, but also the youngest British Prime Minister in more than 200 years. The 42-year-old Sunak was also the first British Prime Minister to be sworn in by King Charles III.
And this man faces his toughest test as the British leader since the Second World War.
Bleak picture
The Bank of England believes that the economy is in recession. And there is growing evidence supporting this view.
The UK is the only G7 economy that failed to return to pre-pandemic GDP levels by the second quarter of 2022. Moreover, the production volume in the country fell by 0.3% in August, following growth of just 0.1% in July.
A government report published shortly before the election of the next prime minister shows that retail sales fell by 1.4% in September, which was worse than expected. Sales are lower than before the pandemic and will continue to fall as high energy prices force households to cut back spendings. Inflation reached a 40-year high (10.1%). British pound fell 1.4% against the US dollar amid gloomy reports.
The bleak picture of the UK's financial situation became more evident after the publication of figures showing that the government borrowed £20bn in September, £5.2bn more than the country's fiscal estimates.
"Increased political and economic uncertainty led to the decline in business activity at rates not seen since the global financial crisis in 2009, barring months of lockdown during the pandemic," according to S&P Global Market Intelligence.
Fairy tales and reality
Sunak is not promising a programme of reforms. His objective is to rescue Britain’s financial credibility, suppress inflation and end the crises in the Conservative Party. After all, he is the party's fifth leader since the Brexit referendum back in 2016.
He was involved in the overthrow of the third premier, Boris Johnson, who resigned in July, and could have been the fourth, but Liz Truss beat him to it, albeit briefly.
It is now important for the party that Sunak stays in office long enough to help lead the Tories to the next general election in January 2025. And then they’ll see how lucky he is.
In the current polls, the Tories are trailing the Labour by more than 30 points. Keir Starmer, Labour's leader, is by far the most preferred prime minister in the eyes of Britons. If the election were right now, Starmer would be voted for in 389 constituencies against 127 for Sunak.
Yet Sunak is stepping into office quite justifiably. After all, he warned back in the summer that his predecessor’s unfunded tax cut package at a time of rising inflation was like a fairy tale. But she refused to heed his advice.
In the end, her idea of borrowing to stimulate higher tax cuts failed immediately after her first contact with creditors. The infamous "mini-budget" of September 23 triggered a sharp sell-off in public debt. This in turn provoked a sell-off of pension funds forcing the Bank of England to buy securities to protect financial stability, leading to Truss’s swift political demise.
But as soon as Sunak's victory became apparent, the prices of British government bonds rose sharply. The exchange rate of the national currency stabilised. The market breathed a sigh of relief.
In his first speech as Prime Minister at Downing Street 10, Sunak said "mistakes" had been made under Truss and that he had come to correct them: "We need stability and unity and I will make it my top priority to unite our party and our country."
However, Sunak's mission as prime minister is further complicated by deep-rooted divisions within his home party. The Conservative party of 2022 is characterised by factionalism and divisions over personal preferences and loyalties, making it unmanageable for both Johnson and even for Truss.
Sunak's success will largely depend on his ability to encourage his party and unite it under his new economic and political vision for the country's future. That is why, unlike Liz Truss, who selected members of his government solely on the basis of personal loyalty, Rishi Sunak takes into account the interests of the major party factions whenever possible. Besides, he has to make sure that his appointees can work till the next election. The country is tired of the ministerial merry-go-round. In the last seven weeks before Sunak, the government saw the replacement of three interior ministers and four chancellors of the exchequer.
And one of Sunak’s first adequate decisions was to keep the post of the exchequer for Jeremy Hunt, who at Truss's own request was already working to correct her mistakes.
There is still time
For the sake of reassuring the financial markets, the Truss cabinet announced a while back that the medium-term corrected fiscal plan would be released on October 31, just a few days before the next meeting of the Bank of England's Monetary Policy Committee. The previous government thus wanted to avoid a sharp rise in interest rates by the central bank and the negative consequences for mortgage holders. It was desperate to show that it was serious about the state of public finances.
Today the situation looks somewhat different. The market has reacted positively to the change in government and there is no longer any threat of interest rates rising. Investors believe that Sunak is unlikely to challenge the fiscal and economic orthodoxy of the UK as his predecessor tried to do. The publication of this important document for the country has therefore been postponed until November 17, which means he and Jeremy Hunt have time to refine their plans, which are expected to include tens of billions of pounds in public spending cuts.
This is especially important given that the Labour plans to force parliament to vote on each proposal individually. The Conservatives will be forced to vote for cuts in funding for education, health and so on separately, rather than as an overall list. This threatens them with a serious loss of votes in the next general election.
Unpleasant aftertaste
First elected to parliament in 2015, Rishi Sunak was appointed a junior minister in Theresa May's cabinet three years later. In 2019, under Boris Johnson, he became the Chief Secretary to the Treasury and Chancellor of the Exchequer a year later.
His fame and popularity skyrocketed with the Covid-19 epidemic hitting Britain a month later. He oversaw a generous government programme to guarantee the wages of employees whose employers temporarily shut down operations and to provide government loans to affected businesses.
But popularity also means drawing more attention to your own personality. It soon became known that the second man in the UK government holds a US Green Card, which means he may well not be fully committed to his country.
In addition, it has become known that the Sunak’s wife, daughter of Indian billionaire Narayana Murthy, is an Indian national and has non-domiciled status in the UK. This allows her to be limited to an annual contribution of £30,000 and not pay income tax earned outside the UK.
All this is legitimate, but does not correspond to the status of the wife of the prime minister, who is responsible to making sure that everyone in the country pays taxes. The conflict of interest was quickly resolved, yet it left a gall in the minds of Britons.
Popular demands
Legally, Sunak is not obliged to call an election until January 2025. But he may feel compelled to do so much earlier as he has been given the reins of power without any voting, even among his fellow partisans. On the other hand, the Labour's continue to insist that Sunak is not entirely eligible to hold the highest political office in the country without a popular mandate. After all, YouGov polls conducted on the day he won the premiership showed that 56% of the British population demanded him to call an early election.
Apparently, as Rishi Sunak tries to patch budget holes with unpopular measures that will inevitably raise the cost of living in the country, these demands will become louder.
The tenure of the new British prime minister will certainly be longer than that of his predecessor. But how much longer?