TƏLƏB ARTIR, TƏKLİF DƏ OLACAQ
Avropada ümid edirlər ki, son həftələrdə davam edən isti havalar qış boyu davam edəcək və qitə təbii qaz qıtlığından yan keçə biləcək. Ən böyük neft tədarükçülərindən biri olan Sinqapurun “Trafigura” şirkətində hesab edirlər ki, havanın sabit olması və Rusiyanın Ukrayna ərazisindən bu enerji resursunun nəqlini davam etdirməsi şərtilə bu qış Avropada “mavi yanacaq” ehtiyatları üçdə ikidən çox olmayaraq, azala bilər. Bu o deməkdir ki, region qarşıdan gələn istilik mövsümündən “sağ çıxa” və gələn il böhrandan yan keçmək üçün kifayət qədər yanacaq ala biləcək.
Bu yaxınlarda Avropa İttifaqının (Aİ) enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson bildirib ki, Aİ mayeləşdirilmiş qaz (LNG), həmçinin digər tədarükçülərdən boru kəməri vasitəsilə enerji resursu əldə etmək hesabına Rusiyanın Avropa bazarından çıxarılan təbii qazını əvəz edə bilib. Buna baxmayaraq, demək olar ki, bütün Avropa ölkələri “mavi yanacaq” idxalının alternativ mənbələrinin axtarışını fəal şəkildə davam etdirir və şübhəsiz ki, Azərbaycan bu siyahıda ilk sırada yer tutur.
Təchizat artır
“Rusiya-Ukrayna müharibəsi başladıqdan sonra biz ondan çox Avropa ölkəsindən sifarişlər almışıq. Bu sifarişlərdə ya mövcud təchizat həcmini artırmaq, ya da yeni qaz həcmlərini təmin etmək xahiş olunur”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ADA Universitetində noyabrın 25-də keçirilən “Orta Dəhliz boyunca: geosiyasət, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfransda deyib.
“İndi bütün sifarişləri təmin etmək üçün bizim kifayət qədər qazımız yoxdur. Ona görə də hesab edirəm ki, dərhal kommersiya məsələləri üzrə danışıqlara başlamaq lazımdır, xüsusən də artıq Azərbaycan qazını qəbul edən ölkələrlə. Çünki bunun üçün boru kəmərləri və müvafiq hüquqi baza artıq mövcuddur”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Bu arada, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bu yaxınlarda “Twitter” səhifəsində yazıb ki, bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan artıq təbii qaz ixracını 7,4% artırıb və bu müddət ərzində Avropaya 9,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 6,9 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2 milyard kubmetr qaz tədarük olunub.
TAP konsorsiumunun “Twitter” səhifəsində isə məlumat verilib ki, Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) istismara verilməsindən indiyədək Azərbaycandan Avropaya 18 milyard kubmetrdən çox təbii qaz nəql olunub: “Daha bir mərhələ! Kommersiya əməliyyatlarının başlanmasından bəri TAP Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliyaya 18 milyard kubmetrdən çox qazı təhlükəsiz şəkildə nəql edib”.
Qeyd edilib ki, TAP-ın gücü Avropanın enerji təhlükəsizliyinə əlavə töhfə vermək üçün mərhələli şəkildə ikiqat artırıla bilər. Azərbaycan isə bu marşrutla qaz nəqlini artırmaq üçün əlindən gələni edir. Amma... “TAP boru kəmərinin inşası zamanı meydana gələn problemlər bizə məlumdur, lakin qeyd etmək istəyirəm ki, onlar süni xarakter daşıyırdı. Ancaq Azərbaycanın bu problemlərə ciddi yanaşması sayəsində ölkəmiz İtaliyaya enerji daşıyıcılarının təchizatını yaxşılaşdıra bilib. Bizim İtaliyada Azərbaycan qazına artan tələbatdan xəbərimiz var. Lakin bunun üçün TAP boru kəmərinin ötürmə qabiliyyətinin artırılmasına ehtiyac var. Biz bunu birtərəfli qaydada edə bilmərik, çünki TAP layihəsində bizim payımız 20 faiz təşkil edir. Buna baxmayaraq, ümid edirəm ki, bununla bağlı, tezliklə qərar qəbul ediləcək, çünki TAP onsuz da tam gücü ilə işləyir”, - İ.Əliyev vurğulayıb.
Yeni razılaşma lazımdır
Azərbaycan hər zaman tədarük coğrafiyasının genişləndirilməsi, interkonnektorların tikintisi üzrə Avropa təşəbbüslərini dəstəkləmək mövqeyindən çıxış edib. Etibarlı infrastruktur təbii qaz hasilatının artırılması istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi üçün ən mühüm stimuldur.
“Belə interkonnektorlardan birinin açılış mərasimi keçən ay mənim də iştirakımla Sofiyada keçirilmişdir. Söhbət Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorundan gedir. Bolqarıstan və Serbiyanı birləşdirən digər interkonnektor isə gələn ilin sonunda hazır olacaq”, - Azərbaycan Prezidenti məlumat verib.
Yeri gəlmişkən, birinci hadisə fonunda dövlət başçısı vaxt itirmədən Ukrayna, Moldova, Rumıniya, Bolqarıstan və Türkiyə ərazisindən keçən Trans-Balkan kəmərinin işə salınmasını zəruri hesab edir.
“Biz hazırıq. Bu boru kəmərinin tutumu 3 milyard kubmetrdir. Beləliklə, biz ola bilsin bir ay müddətində zəruri həcmləri təchiz etməyə hazırıq. Lakin bunun üçün bizim Türkiyə ilə tranzit razılaşmamız olmalıdır”, - dövlət başçısı deyib.
O, Ankara ilə danışıqların davam etdiyini bildirib: “Danışıqlar gözlədiyimizdən daha çox vaxt aparır. Ümid edirik ki, biz bu razılığa gələcəyik. Çünki müəyyən səbəblər üzündən bu razılığa nail olmasaq, onda Türkiyəyə və Avropaya əlavə qazı təchiz etməklə bağlı bütün planlarımız təhlükə altına düşəcək”.
“Əlbəttə ki, bütün bunlara əlavə sərmayə lazım olacaq. Bunun üçün bizə, əlbəttə ki, türkiyəli həmkarlarımızla tranzitlə bağlı razılaşmalarımız olmalıdır. Bu olmadan Avropa istehlakçılarının və həmçinin türkiyəli istehlakçıların artmaqda olan ehtiyaclarını ödəmək mümkün olmayacaq”, - İ.Əliyev deyib.
Serbiyanın ümidləri
İkinci interkonnektora gəlincə, Serbiyanın bununla bağlı böyük ümidləri var. Bu ölkənin mədən sənayesi və energetika naziri Dubravka Djedoviç bu yaxınlarda Belqradda Pərviz Şahbazovla görüşdə bu barədə açıq danışıb: “Serbiya-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun tikintisi başa çatandan sonra bizim Bolqarıstan-Yunanıstan (IGB) interkonnektoru vasitəsilə Cənub Qaz Dəhlizinə qoşulmaq imkanımız olacaq. Bu, bizə tamamilə yeni təchizat marşrutu verəcək və enerji mənbələrini daha da şaxələndirəcək. Cənub Qaz Dəhlizi ilə birləşmə Serbiyanı Azərbaycandan, yəni Xəzər dənizində “Şahdəniz” qaz yatağından təbii qaz ilə təchiz etməyə imkan yaradacaq”.
İlham Əliyevin Belqrada son səfəri zamanı serbiyalı həmkarı Aleksandr Vuçiçlə danışıqları zamanı da Azərbaycanın Serbiyanın enerji təhlükəsizliyini dəstəkləməsi əsas müzakirə mövzusu olub.
“Azərbaycanın zəngin qaz resursları bu gün bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində öz rolunu oynayır və bizim rolumuz getdikcə artacaq. Əlbəttə ki, ilk növbədə, biz dost olan ölkələrlə bu sahədə və bütün başqa sahələrdə əməkdaşlığı dərinləşdirmək fikrindəyik”, - Azərbaycan dövlət başçısı İlham Əliyev Belqradda mətbuata bəyanatında deyib.
A.Vuçiç isə əlavə edib ki, Azərbaycan qüdrətli ölkədir, 7, 8 və 10 ildən sonra Azərbaycan 35 milyard kubmetrdən daha çox qaz ixrac edəcək: “Bu gün qaz ixracı təxminən 22 milyard kubmetr təşkil edir. Bu həcmin yarısından çoxu Avropa ölkələrinə nəql olunur. Məhz buna görə biz Serbiya və Bolqarıstan arasında interkonnektorun yaradılması üzərində çalışırıq ki, Bakıdakı dostlarımızın ixrac etdiyi əhəmiyyətli qaz həcmlərini təchiz edə bilək”.
Qeyd edək ki, demək olar ki, bütün Balkan ölkələri Azərbaycan təbii qazına maraq göstərir. Üstəlik, bu gün Azərbaycan Albaniya hökuməti ilə bu ölkənin qazpaylayıcı şəbəkəsinə sərmayə qoyuluşu məsələsini fəal şəkildə müzakirə edir, çünki orada belə bir şəbəkə yoxdur. Həmçinin 3 Balkan ölkəsini - Albaniya, Monteneqro və Bosniya və Herseqovinanı əhatə edəcək İon-Adriatik Boru Kəmərinin (IAP) tikintisi də gündəmdədir.
Hasilat planları
Görünən odur ki, Azərbaycandan təbii qazın alınması ilə bağlı müraciətlər çoxdur, amma onları təmin etmək üçün kifayət qədər resurs olacaqmı? İlham Əliyevin sözlərinə görə, artıq 2023-cü ildə Xəzər dənizindəki “Abşeron” yatağından qaz hasilatına başlanılması planlaşdırılır: “Xarici neft şirkətləri ilə işi davam etdiririk, gələn ildən etibarən istifadəyə veriləcək yeni və mövcud yataqlardan qaz hasilatını artırmağı planlaşdırırıq, xüsusilə “Abşeron” qaz-kondensat yatağından”.
O qeyd edib ki, “Abşeron” yatağında hasilatın birinci fazası 1,5 milyard kubmetr olacaq və hasilatın bir neçə dəfə artırılması üçün potensial var.
Xatırladaq ki, bu yatağın ehtiyatları 350-360 milyard kubmetr təbii qaz və 100 milyon ton kondensat təşkil edir. Digər mühüm layihəyə - “Günəşli” yatağındakı dərin laylardan “mavi yanacağ”ın hasilatına gəlincə, Prezident vurğulayıb ki, “Azəri-Çıraq-Günəşli” dərin dəniz qaz yatağının işlənilməsi layihəsi hazırda heç zaman olmadığı qədər daha da zəruridir: “Bilirəm ki, BP ilə SOCAR arasında həmin layihə üzərində danışıqlar çox uğurla gedir. Əvvəlki dövrlərdə SOCAR-ın rəhbərliyi ilə Azərbaycan hökumətinin rəsmiləri arasında qeyri-münasib ünsiyyət səbəbindən müəyyən yubanmalar olub. Hazırda isə hər şey aydındır. Bazarda qaza ehtiyac var. Nəhəng potensialdan istifadə etmək vaxtı yetişib”.
Beləliklə, Azərbaycan çağırışı qəbul etməyə və Avropa təbii qaz bazarında artan tələbata adekvat cavab verməyə hazır olacaq. Bütün iştirakçı tərəflər tədarük üçün lazımi infrastrukturun yaradılması üzrə qarşıya qoyulan vəzifələri aydın şəkildə həyata keçirsələr, müəyyən edilmiş layihələr Köhnə Dünyanın enerji təhlükəsizliyi istiqamətində mühüm addım olacaq.

DEMAND GROWS, SO WILL SUPPLY
Europe is confident that it will avoid gas shortages during the winter season in 2022-2023 thanks to the warm weather on the continent in recent weeks. According to Trafigura, one of the largest oil suppliers in Singapore, European gas reserves may drop by no more than two thirds this winter, provided that the weather stays mild and Russian transports through Ukraine continue. This means the region will be able to survive the upcoming heating season and have enough fuel to avoid a crisis next year as well.
EU energy commissioner Kadri Simson said the EU had replaced all the gas volumes lost in Russia thanks to LNG as well as pipeline gas from other suppliers.
Nevertheless, almost all European countries continue to actively search for alternative sources of gas imports, primarily from Azerbaijan.
Increasing supplies
Since the start of the Russian-Ukrainian war, Azerbaijan has received more than 10 requests from European countries to either increase or start supplying gas to Europe. "At the moment we do not have enough gas to satisfy all the requests. Therefore, we need to start, I think immediately, the commercial negotiations, primarily with the countries which are recipients of Azerbaijani gas because both the lines are there and all the legal framework exists," President Ilham Aliyev said at the international conference Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy held on November 25 at the Azerbaijan Diplomatic Academy.
Meanwhile, according to Energy Minister Parviz Shahbazov, Azerbaijan increased its gas exports by 7.4% in January-October 2022. Of the total volume of Azerbaijani export gas, 9.3 billion cubic meters (bcm) was delivered to Europe, 6.9bcm to Turkey and 2bcm to Georgia.
In total, more than 18bcm of natural gas has been exported from Azerbaijan to Europe since the operation of the Trans Adriatic Pipeline (TAP), the TAP consortium reported on Twitter. "Another milestone! Since the start of commercial operations, TAP has safely transported over 18 bcm of natural gas to Greece, Bulgaria and Italy. TAP’s capacity can be doubled in stages to further contribute to Europe's energy security," the TAP twit said.
Azerbaijan is doing its best to increase gas supplies via TAP. But... " There have been certain difficulties with the construction of TAP.  We also know that these obstacles were artificial. We dealt with these obstacles very seriously and Azerbaijan by now has improved the energy security in Italy. There is a demand to increase the volume of natural gas from Azerbaijan to Italy. But for that we need to expand the capacity of TAP. Since Azerbaijan has only 20% share in TAP, we cannot be the only contributor to this. I think the sooner we make a decision on this issue, the better because TAP works at full capacity," President Aliyev said.
We need a new agreement
Azerbaijan has always been positive on expanding the geography of supplies and supported European initiatives to build interconnectors. Reliable infrastructure is the most important incentive to intensify efforts to increase the gas production.
"One of the interconnectors, Greece-Bulgaria (IGB), was launched in Sofia last month. I was also present at the ceremony. The second one between Bulgaria and Serbia will be ready next year," President Aliyev said.
By the way, considering the first event, President Aliyev calls for the activation of the Trans-Balkan pipeline running through Ukraine, Moldova, Romania, Bulgaria and Turkey. "We are ready. The capacity of this pipeline (IGB) is 3bcm. Therefore, we are ready, perhaps, to supply the required volumes within a month. But for this we must have a transit agreement with Turkey," President Aliyev said.
He noted that negotiations with Ankara are ongoing. "They are taking longer than we expected. We hope that we will reach an agreement, because if we fail for some reason, all our plans related to the supply of additional gas volumes to Turkey and Europe will be at risk. All this will require additional investments. We must have transit arrangements with our Turkish colleagues. Otherwise it will be impossible to meet the growing needs of European as well as Turkish consumers," President Aliyev said.
Serbian hopes
Serbia is expecting a lot from the second interconnector. Serbian Minister of Mines and Energy, Dubravka Djedovic, openly mentioned this at her meeting with her Azerbaijani counterpart Parviz Shahbazov recently in Belgrade.
"When the Serbia-Bulgaria Interconnector is completed, we will have a chance to connect to the Southern Gas Corridor through IGB. This will give us a completely new supply route and further diversify our energy sources. The connection to the Southern Gas Corridor will enable supplying Serbia with natural gas from Azerbaijan, i.e. from the Shah Deniz gas field in the Caspian Sea", Djedovic said.
This theme, i.e. Azerbaijan's ability to support Serbia's energy security, also dominated during Ilham Aliyev's talks with his Serbian counterpart Aleksandar Vucic during his recent visit to Belgrade. "Azerbaijan's rich gas resources contribute to the energy security of many countries, and our role will gradually grow. In this and in all other areas, we intend to deepen cooperation with friendly countries first and foremost," Ilham Aliyev said in his statement for the press.
Vucic added that Azerbaijan was a powerful country, which in seven, eight or ten years will export more than 35bcm of gas. "Today, the export of gas is about 22bcm. More than half of this volume is transported to European countries. That is why we are working on establishing an interconnector between Serbia and Bulgaria in order to be able to deliver considerable amounts of gas exported by our friends in Baku," the Serbian leader said.
Practically all Balkan countries are interested in the Azerbaijani gas. Moreover, Azerbaijan is actively discussing with the Albanian government the issue of investing in that country's gas distribution network, as there is no such network there. Another perspective project is the construction of the Ionian-Adriatic Pipeline (IAP), which would cover three Balkan countries - Albania, Montenegro and Bosnia and Herzegovina.
Production plans
There is high demand for the Azerbaijani gas. But will there be enough gas to satisfy them?
According to President Ilham Aliyev, it is planned to start gas production from the Absheron field in the Caspian Sea as early as in 2023. "We continue to work with foreign oil companies and plan to increase gas production from existing and new fields that will be launched next year, in particular from the Absheron gas condensate field," Aliyev said.
He noted that the annual production rate at Absheron will initially be at 1.5bcm. The field will be developed in stages. Absheron is estimated at 350-360bcm of gas and 100 million tonnes of condensate.
As for another important project, gas production from the deep level of the Guneshli field, President Aliyev said that projects such as deep gas from ACG are needed now more than ever. "I know that negotiations between BP and SOCAR on these projects are progressing very well. Earlier there were certain delays, as the SOCAR management have not agreed their actions with the Azerbaijani authorities. But now everything is clear: the market needs Azerbaijani gas and it is time to use this huge potential," President Aliyev said.
Thus, Azerbaijan will be ready to take up the challenge and respond with dignity to the growing demand in the European gas market. And if all the involved parties concretely implement the tasks to create the necessary infrastructure for supply, these projects will be an important step towards ensuring the energy security of Europe.