TƏLƏB ARTIR, TƏKLİF DƏ OLACAQ
Avropada ümid edirlər ki, son həftələrdə davam edən isti havalar qış boyu davam edəcək və qitə təbii qaz qıtlığından yan keçə biləcək. Ən böyük neft tədarükçülərindən biri olan Sinqapurun “Trafigura” şirkətində hesab edirlər ki, havanın sabit olması və Rusiyanın Ukrayna ərazisindən bu enerji resursunun nəqlini davam etdirməsi şərtilə bu qış Avropada “mavi yanacaq” ehtiyatları üçdə ikidən çox olmayaraq, azala bilər. Bu o deməkdir ki, region qarşıdan gələn istilik mövsümündən “sağ çıxa” və gələn il böhrandan yan keçmək üçün kifayət qədər yanacaq ala biləcək.
Bu yaxınlarda Avropa İttifaqının (Aİ) enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson bildirib ki, Aİ mayeləşdirilmiş qaz (LNG), həmçinin digər tədarükçülərdən boru kəməri vasitəsilə enerji resursu əldə etmək hesabına Rusiyanın Avropa bazarından çıxarılan təbii qazını əvəz edə bilib. Buna baxmayaraq, demək olar ki, bütün Avropa ölkələri “mavi yanacaq” idxalının alternativ mənbələrinin axtarışını fəal şəkildə davam etdirir və şübhəsiz ki, Azərbaycan bu siyahıda ilk sırada yer tutur.
Təchizat artır
“Rusiya-Ukrayna müharibəsi başladıqdan sonra biz ondan çox Avropa ölkəsindən sifarişlər almışıq. Bu sifarişlərdə ya mövcud təchizat həcmini artırmaq, ya da yeni qaz həcmlərini təmin etmək xahiş olunur”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ADA Universitetində noyabrın 25-də keçirilən “Orta Dəhliz boyunca: geosiyasət, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfransda deyib.
“İndi bütün sifarişləri təmin etmək üçün bizim kifayət qədər qazımız yoxdur. Ona görə də hesab edirəm ki, dərhal kommersiya məsələləri üzrə danışıqlara başlamaq lazımdır, xüsusən də artıq Azərbaycan qazını qəbul edən ölkələrlə. Çünki bunun üçün boru kəmərləri və müvafiq hüquqi baza artıq mövcuddur”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Bu arada, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bu yaxınlarda “Twitter” səhifəsində yazıb ki, bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan artıq təbii qaz ixracını 7,4% artırıb və bu müddət ərzində Avropaya 9,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 6,9 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2 milyard kubmetr qaz tədarük olunub.
TAP konsorsiumunun “Twitter” səhifəsində isə məlumat verilib ki, Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) istismara verilməsindən indiyədək Azərbaycandan Avropaya 18 milyard kubmetrdən çox təbii qaz nəql olunub: “Daha bir mərhələ! Kommersiya əməliyyatlarının başlanmasından bəri TAP Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliyaya 18 milyard kubmetrdən çox qazı təhlükəsiz şəkildə nəql edib”.
Qeyd edilib ki, TAP-ın gücü Avropanın enerji təhlükəsizliyinə əlavə töhfə vermək üçün mərhələli şəkildə ikiqat artırıla bilər. Azərbaycan isə bu marşrutla qaz nəqlini artırmaq üçün əlindən gələni edir. Amma... “TAP boru kəmərinin inşası zamanı meydana gələn problemlər bizə məlumdur, lakin qeyd etmək istəyirəm ki, onlar süni xarakter daşıyırdı. Ancaq Azərbaycanın bu problemlərə ciddi yanaşması sayəsində ölkəmiz İtaliyaya enerji daşıyıcılarının təchizatını yaxşılaşdıra bilib. Bizim İtaliyada Azərbaycan qazına artan tələbatdan xəbərimiz var. Lakin bunun üçün TAP boru kəmərinin ötürmə qabiliyyətinin artırılmasına ehtiyac var. Biz bunu birtərəfli qaydada edə bilmərik, çünki TAP layihəsində bizim payımız 20 faiz təşkil edir. Buna baxmayaraq, ümid edirəm ki, bununla bağlı, tezliklə qərar qəbul ediləcək, çünki TAP onsuz da tam gücü ilə işləyir”, - İ.Əliyev vurğulayıb.
Yeni razılaşma lazımdır
Azərbaycan hər zaman tədarük coğrafiyasının genişləndirilməsi, interkonnektorların tikintisi üzrə Avropa təşəbbüslərini dəstəkləmək mövqeyindən çıxış edib. Etibarlı infrastruktur təbii qaz hasilatının artırılması istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi üçün ən mühüm stimuldur.
“Belə interkonnektorlardan birinin açılış mərasimi keçən ay mənim də iştirakımla Sofiyada keçirilmişdir. Söhbət Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorundan gedir. Bolqarıstan və Serbiyanı birləşdirən digər interkonnektor isə gələn ilin sonunda hazır olacaq”, - Azərbaycan Prezidenti məlumat verib.
Yeri gəlmişkən, birinci hadisə fonunda dövlət başçısı vaxt itirmədən Ukrayna, Moldova, Rumıniya, Bolqarıstan və Türkiyə ərazisindən keçən Trans-Balkan kəmərinin işə salınmasını zəruri hesab edir.
“Biz hazırıq. Bu boru kəmərinin tutumu 3 milyard kubmetrdir. Beləliklə, biz ola bilsin bir ay müddətində zəruri həcmləri təchiz etməyə hazırıq. Lakin bunun üçün bizim Türkiyə ilə tranzit razılaşmamız olmalıdır”, - dövlət başçısı deyib.
O, Ankara ilə danışıqların davam etdiyini bildirib: “Danışıqlar gözlədiyimizdən daha çox vaxt aparır. Ümid edirik ki, biz bu razılığa gələcəyik. Çünki müəyyən səbəblər üzündən bu razılığa nail olmasaq, onda Türkiyəyə və Avropaya əlavə qazı təchiz etməklə bağlı bütün planlarımız təhlükə altına düşəcək”.
“Əlbəttə ki, bütün bunlara əlavə sərmayə lazım olacaq. Bunun üçün bizə, əlbəttə ki, türkiyəli həmkarlarımızla tranzitlə bağlı razılaşmalarımız olmalıdır. Bu olmadan Avropa istehlakçılarının və həmçinin türkiyəli istehlakçıların artmaqda olan ehtiyaclarını ödəmək mümkün olmayacaq”, - İ.Əliyev deyib.
Serbiyanın ümidləri
İkinci interkonnektora gəlincə, Serbiyanın bununla bağlı böyük ümidləri var. Bu ölkənin mədən sənayesi və energetika naziri Dubravka Djedoviç bu yaxınlarda Belqradda Pərviz Şahbazovla görüşdə bu barədə açıq danışıb: “Serbiya-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun tikintisi başa çatandan sonra bizim Bolqarıstan-Yunanıstan (IGB) interkonnektoru vasitəsilə Cənub Qaz Dəhlizinə qoşulmaq imkanımız olacaq. Bu, bizə tamamilə yeni təchizat marşrutu verəcək və enerji mənbələrini daha da şaxələndirəcək. Cənub Qaz Dəhlizi ilə birləşmə Serbiyanı Azərbaycandan, yəni Xəzər dənizində “Şahdəniz” qaz yatağından təbii qaz ilə təchiz etməyə imkan yaradacaq”.
İlham Əliyevin Belqrada son səfəri zamanı serbiyalı həmkarı Aleksandr Vuçiçlə danışıqları zamanı da Azərbaycanın Serbiyanın enerji təhlükəsizliyini dəstəkləməsi əsas müzakirə mövzusu olub.
“Azərbaycanın zəngin qaz resursları bu gün bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində öz rolunu oynayır və bizim rolumuz getdikcə artacaq. Əlbəttə ki, ilk növbədə, biz dost olan ölkələrlə bu sahədə və bütün başqa sahələrdə əməkdaşlığı dərinləşdirmək fikrindəyik”, - Azərbaycan dövlət başçısı İlham Əliyev Belqradda mətbuata bəyanatında deyib.
A.Vuçiç isə əlavə edib ki, Azərbaycan qüdrətli ölkədir, 7, 8 və 10 ildən sonra Azərbaycan 35 milyard kubmetrdən daha çox qaz ixrac edəcək: “Bu gün qaz ixracı təxminən 22 milyard kubmetr təşkil edir. Bu həcmin yarısından çoxu Avropa ölkələrinə nəql olunur. Məhz buna görə biz Serbiya və Bolqarıstan arasında interkonnektorun yaradılması üzərində çalışırıq ki, Bakıdakı dostlarımızın ixrac etdiyi əhəmiyyətli qaz həcmlərini təchiz edə bilək”.
Qeyd edək ki, demək olar ki, bütün Balkan ölkələri Azərbaycan təbii qazına maraq göstərir. Üstəlik, bu gün Azərbaycan Albaniya hökuməti ilə bu ölkənin qazpaylayıcı şəbəkəsinə sərmayə qoyuluşu məsələsini fəal şəkildə müzakirə edir, çünki orada belə bir şəbəkə yoxdur. Həmçinin 3 Balkan ölkəsini - Albaniya, Monteneqro və Bosniya və Herseqovinanı əhatə edəcək İon-Adriatik Boru Kəmərinin (IAP) tikintisi də gündəmdədir.
Hasilat planları
Görünən odur ki, Azərbaycandan təbii qazın alınması ilə bağlı müraciətlər çoxdur, amma onları təmin etmək üçün kifayət qədər resurs olacaqmı? İlham Əliyevin sözlərinə görə, artıq 2023-cü ildə Xəzər dənizindəki “Abşeron” yatağından qaz hasilatına başlanılması planlaşdırılır: “Xarici neft şirkətləri ilə işi davam etdiririk, gələn ildən etibarən istifadəyə veriləcək yeni və mövcud yataqlardan qaz hasilatını artırmağı planlaşdırırıq, xüsusilə “Abşeron” qaz-kondensat yatağından”.
O qeyd edib ki, “Abşeron” yatağında hasilatın birinci fazası 1,5 milyard kubmetr olacaq və hasilatın bir neçə dəfə artırılması üçün potensial var.
Xatırladaq ki, bu yatağın ehtiyatları 350-360 milyard kubmetr təbii qaz və 100 milyon ton kondensat təşkil edir. Digər mühüm layihəyə - “Günəşli” yatağındakı dərin laylardan “mavi yanacağ”ın hasilatına gəlincə, Prezident vurğulayıb ki, “Azəri-Çıraq-Günəşli” dərin dəniz qaz yatağının işlənilməsi layihəsi hazırda heç zaman olmadığı qədər daha da zəruridir: “Bilirəm ki, BP ilə SOCAR arasında həmin layihə üzərində danışıqlar çox uğurla gedir. Əvvəlki dövrlərdə SOCAR-ın rəhbərliyi ilə Azərbaycan hökumətinin rəsmiləri arasında qeyri-münasib ünsiyyət səbəbindən müəyyən yubanmalar olub. Hazırda isə hər şey aydındır. Bazarda qaza ehtiyac var. Nəhəng potensialdan istifadə etmək vaxtı yetişib”.
Beləliklə, Azərbaycan çağırışı qəbul etməyə və Avropa təbii qaz bazarında artan tələbata adekvat cavab verməyə hazır olacaq. Bütün iştirakçı tərəflər tədarük üçün lazımi infrastrukturun yaradılması üzrə qarşıya qoyulan vəzifələri aydın şəkildə həyata keçirsələr, müəyyən edilmiş layihələr Köhnə Dünyanın enerji təhlükəsizliyi istiqamətində mühüm addım olacaq.

СПРОС РАСТЕТ, БУДЕТ И ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Европа уверена в том, что ей удастся избежать дефицита газа в течение зимнего сезона в 2022 и 2023 годах благодаря теплой погоде, которая держится на континенте последние недели. По данным одного из крупнейших поставщиков нефти - сингапурской компании Trafigura, этой зимой запасы газа в Европе могут сократиться не более чем на две трети при условии, что погода будет стабильной, а российская транспортировка его через Украину продолжится. Это означает, что регион сможет пережить предстоящий отопительный сезон и получить достаточный запас топлива, чтобы избежать кризиса и в следующем году.
На днях еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон заявила, что ЕС заместил все выбывшие объемы российского газа за счет закупок СПГ, а также трубопроводного топлива у других поставщиков.
Тем не менее, практически все страны Европы продолжают активнейшим образом вести поиски альтернативных источников импорта «голубого топлива», и в топе этого списка, несомненно, Азербайджан.
Поставки растут
После начала войны между Россией и Украиной Азербайджан получил свыше 10 заявок от европейских стран с просьбой либо увеличить, либо начать поставки газа в Европу. Об этом Президент Ильхам Алиев заявил 25 ноября на международной конференции «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика» в Азербайджанской дипломатической академии. «Сейчас у нас нет достаточных объемов газа, чтобы удовлетворить всех их. Поэтому нам надо немедленно начать коммерческие переговоры, главным образом со странами, которые получают азербайджанский газ, потому что трубопроводы уже функционируют и существует необходимая правовая база», - отметил глава государства.
Между тем, как написал недавно в своем Twitter министр энергетики Пярвиз Шахбазов, в январе-октябре этого года Азербайджан уже увеличил экспорт газа на 7,4%. И за это время в Европу было поставлено 9,3, в Турцию - 6,9, а в Грузию - 2 млрд кубометров газа.
Всего же с момента ввода в эксплуатацию Трансадриатического трубопровода (TAP) из Азербайджана в Европу поступило более 18 млрд кубометров природного газа, говорится на странице консорциума TAP в Twitter. «Еще одна веха! С начала коммерческой эксплуатации ТАР безопасно транспортировал более 18 млрд кубометров газа в Грецию, Болгарию и Италию», - сказано в публикации. Отмечается, что мощность TAP может быть поэтапно удвоена, что позволит внести дополнительный вклад в энергетическую безопасность Европы.
И Азербайджан делает все возможное для увеличения поставок газа по этому маршруту. Но… «Мы также знаем о проблемах в процессе строительства трубопровода TAP, но хочу отметить, что они носили искусственный характер. Но благодаря серьезному отношению Азербайджана к этим проблемам наша страна смогла улучшить энергопоставки в Италию. Мы знаем о росте спроса на азербайджанский газ для Италии. Но для этого нужно обеспечить пропускную способность трубопровода TAP. Мы не можем сделать это в одностороннем порядке, так как наша доля в TAP составляет лишь 20%. Но надеюсь, что в скором времени решение по этому вопросу будет принято, потому что TAP и так работает на полную мощность», - сказал глава государства.
Необходимо новое соглашение
Азербайджан всегда придерживался позиции расширения географии поставок, поддерживая европейские инициативы по строительству интерконнекторов. Надежная инфраструктура - важнейший стимул для активизации работ по увеличению газодобычи.
«Запуск одного из интерконнекторов - Греция-Болгария (IGB) - произошел в октябре в Софии, где присутствовал и я. Второй из них между Болгарией и Сербией будет готов в следующем году», - сообщил Ильхам Алиев.
Кстати, в свете первого события глава государства считает необходимым, не теряя времени, задействовать Трансбалканский трубопровод, проходящий по территории Украины, Молдовы, Румынии, Болгарии и Турции. «Мы готовы. Пропускная способность данного трубопровода (IGB) составляет 3 млрд кубометров. Таким образом, мы готовы, возможно, в течение месяца обеспечить поставки необходимых объемов. Но для этого у нас должно быть транзитное соглашение с Турцией», - сказал И.Алиев.
Он отметил, что переговоры с Анкарой идут. «Они занимают больше времени, чем мы ожидали. Надеемся, что мы достигнем этого соглашения, так как если мы не достигнем его по каким-то причинам, то все наши планы, связанные с поставкой дополнительных объемов газа в Турцию и Европу, окажутся под угрозой, - подчеркнул Президент. - Конечно, все это потребует дополнительных инвестиций. – добавил он. - Для этого у нас, разумеется, должны быть договоренности с турецкими коллегами о транзите. Без этого невозможно будет обеспечить возрастающие потребности европейских, а также турецких потребителей».
Надежды Сербии
Что касается второго интерконнектора, то Сербия питает большие надежды на него. Об этом открыто сказала недавно министр горнодобывающей промышленности и энергетики этой страны Дубравка Джедович на встрече в Белграде с Пярвизом Шахбазовым.
«Когда газовый интерконнектор Сербия-Болгария будет завершен, у нас будет возможность подключиться к Южному газовому коридору через IGB. Это даст нам совершенно новый маршрут поставок и еще больше диверсифицирует источники энергии. Соединение с Южным газовым коридором позволит снабжать Сербию природным газом из Азербайджана, то есть с газового месторождения «Шахдениз» в Каспийском море», - заявила Д.Джедович.
Эта тема - возможности Азербайджана поддержать энергетическую безопасность Сербии - доминировала и во время переговоров Ильхама Алиева со своим сербским коллегой Александром Вучичем в ходе его недавнего визита в Белград. «Богатые газовые ресурсы Азербайджана сегодня играют свою роль в обеспечении энергетической безопасности многих стран, и наша роль будет постепенно расти. Конечно, в этой и во всех других областях мы в первую очередь намерены углублять сотрудничество с дружественными странами», - отметил в заявлении для прессы Ильхам Алиев.
А.Вучич же, в свою очередь, добавил, что Азербайджан - могущественная страна, которая через семь, восемь, десять лет будет экспортировать более 35 млрд кубометров газа. «Сегодня экспорт газа составляет примерно 22 млрд кубометров. Более половины этого объема транспортируется в европейские страны. Именно поэтому мы работаем над созданием интерконнектора между Сербией и Болгарией, чтобы иметь возможность поставлять экспортируемые нашими бакинскими друзьями значительные объемы газа», - сказал сербский лидер.
Надо сказать, что интерес к азербайджанскому газу проявляют практически все балканские страны. Более того, сегодня Азербайджан активно обсуждает с правительством Албании вопрос инвестирования в газораспределительную сеть этой страны, поскольку такой сети там нет. Также на повестке дня стоит возможность строительства Ионическо-Адриатического трубопровода (IAP), который будет охватывать три балканские страны - Албанию, Монтенегро и Боснию и Герцеговину.
Планы по добыче
Как видим, заявок на закупку газа у Азербайджана предостаточно, но хватит ли ресурсов для их обеспечения?
Как сообщил Ильхам Алиев, уже в 2023 году планируется начать добычу газа с месторождения «Абшерон» на Каспии. «Мы продолжаем работу с зарубежными нефтяными компаниями, планируем увеличение добычи газа с существующих и новых месторождений, которые будут запущены со следующего года, в частности, с газоконденсатного месторождения «Абшерон», - сказал глава государства.
Он отметил, что вначале добыча на «Абшероне» составит 1,5 млрд кубометров в год и разработка его будет осуществляться поэтапно. Запасы месторождения составляют 350-360 млрд кубометров газа и 100 млн тонн конденсата.
Что касается другого важного проекта - добычи «голубого топлива» с глубокозалегающих пластов на месторождении «Гюнешли», то Президент И.Алиев подчеркнул, что такие проекты, как глубинный газ с АЧГ, сейчас нужны больше, чем когда-либо. «Я знаю, что переговоры между bp и SOCAR по этим проектам продвигаются очень успешно. Ранее были определенные задержки из-за действий руководства SOCAR, не согласованных с представителями азербайджанских властей. Но сейчас все ясно: азербайджанский газ нужен рынку и пришло время использовать этот огромный потенциал», - сказал И.Алиев.
Таким образом, Азербайджан будет готов принять вызов и достойно ответить на растущий спрос на европейском газовом рынке. И если все задействованные стороны будут четко реализовывать поставленные задачи по созданию необходимой инфраструктуры для поставок, обозначенные проекты станут важным шагом на пути к энергетической безопасности Старого Света.