«APOKALİPSİS» TƏHLÜKƏSİ
Enerji böhranına baxmayaraq, Zaporojye və Xersonun tam azad edilməsi Ukrayna üçün prinsipial məsələ olaraq qalır
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Xersonu azad etməsindən və ölkənin cənubunda bir sıra əsas istiqamətlərdə uğurlu əməliyyatlarından sonra cəbhədə vəziyyət nisbətən sabitləşib. Rusiyanın mülki infrastrukturlara hücumları haqda isə eyni şeyi demək mümkün deyil. O, getdikcə daha kritik xarakter alır.
Hədəfdə enerji sistemidir
İş o yerə çatıb ki, Kiyev meri Rusiyanın infrastruktura aviazərbələri davam etdirəcəyi təqdirdə, qışda Ukrayna paytaxtında «apokalipsis»in yaşana biləcəyini bildirib. Bununla yanaşı, o, hazırda sakinlərin təxliyəsinə ehtiyacın olmadığını desə də, hər kəsi hadisələrin istənilən istiqamətdə inkişafına hazır olmağa çağırıb. Şəhər rəhbərliyi bildirir ki,  paytaxtda elektrik enerjisinin tam kəsiləcəyi təqdirdə 3,6 milyon insanın yerləşdirilməsi üçün isti sığınacaqlar yoxdur. «Biz 500-dək belə sığınacaq hazırlamışıq. Lakin 3 milyon əhalisi olan şəhər üçün bu, heç nədir», - deyə mer bildirib.
İnfrastrukturun təxminən 50%-nin dağıldığını nəzərə alan mütəxəssislər deyir ki, hücumların davam edəcəyi təqdirdə Ukraynanın enerji sistemi bir neçə həftə sonra tam çökə bilər.
Təəssüf ki, müharibə özü ilə iztirablar, məhrumiyyətlər gətirir və təəssüf ki, bunu ən çox adi insanlar hiss edir. Bu, yalnız Ukraynaya aid deyil. Analitiklərin fikrincə, Avropa İttifaqını da elektrik enerjisi məhrumiyyətindən bir neçə qradus ayırır. Hesab olunur ki, havanın hərarətinin bir qədər azalması ilə Fransa, Finlandiya, İrlandiya və İsveçdə miqyaslı «blgkaut» yaşana bilər. Bununla yanaşı, oktyabrın əvvəlində elektrik enerjisinin qısa müddətə kəsilməsi əksər dinc sakin üçün şok effekti vermişdisə, bu gün bu, adi hala çevrilib. Məsələn, ukraynalılara qurğuların enerji yığması və internetə çıxış məsələlərində kömək edən kiçik və orta biznes artıq elektrik enerjisinin kəsilməsinə vərdiş edib.
Ukraynanın baş naziri Denis Şmıqal ölkənin üç vilayətində enerji obyektləri Rusiyanın zərbələri nəticəsində zərər çəksə də, ümumi enerji sistemi ziyan çəkməyib və fəaliyyətini normal şəkildə davam etdirir.
Elektrik enerjisinin planlı şəkildə kəsilməsi Kiyevlə yanaşı, 3 vilayətdə – Dnepropetrovsk, Donetsk və Odessa da həyata keçirilir. Ukraynanın ən nəhəng enerji şirkəti olan DTEK-in məlumatında deyilir ki, o, dekabrın 5-dən elektrik enerjisinin verilməsində planlı fasilələr yaradır.
Prezident Vladimir Zelenski isə bildirib ki, dekabrın əvvəlinə 6 milyonadək mənzil müharibə üzündən elektriksiz qalıb.
Artıq bir çox Avropa ölkəsi Kiyevə yalnız ağır silahlarla deyil, həm də generatorlar və transformatorlarla ciddi yardım göstərir. Enerji Cəmiyyəti Katibliyinin bazasında Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə elektrik enerjisi sektoruna dəstək üzrə xüsusi Fond yaradılıb. Ayrı-ayrı ölkələrdən və təşkilatlardan daxil olan bütün vasitələr buradan təmirə və Ukraynanın enerji sektorunun bərpasına yönəldilir. Bütün alqı-satqıları isə ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Enerji Təhlükəsizliyi Layihəsi həyata keçirir. Fondun əsas donorları arasında Böyük Britaniya, Almaniya, Danimarka, Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Assosiasiyası da var. Növbədə isə Çexiya, Avstriya, Fransa və İsveçrədir.
Bu günlərdə Azərbaycan da Ukraynaya 45 transformator və 50 generator göndərib. Bakı bu istiqamətdə daha bir humanitar yardım partiyası göndərməyi planlaşdırır.
Amma söhbət daha çox enerji avadanlıqlarının tədarükündən yox, onların keyfiyyət göstəricilərindən gedir. Məsələ ondadır ki, Ukrayna Sovet İttifaqından miras olaraq güclü enerji sistemi qalıb. Buraya atom elektrik stansiyalarından elektrik enerjisinin nəqli üçün nəzərdə tutulan güclü elektrik xətləri şəbəkəsi də daxildir. SSRİ AES-lər vasitəsilə Şərqi Avropanın əlaltı ölkələrini sovet enerjisindən asılı vəziyyətdə saxlamaq istəyirdi. Odur ki, Ukraynanın əsas transformatorları 750 kV gücündədir. Onun ukraynalı tərəfdaşlarını isə əsasən 500kV, 380-400 kV və daha aşağı güclü qurğulara malikdir. Odur ki, xüsusi qurğuların tapılması müəyyən çətinliklər yaradır. Problemin həlli variantları arasında Avropadan elektrik enerjisinin birbaşa tədarükü məsələsi də var. Amma bu, Ukraynaya baha başa gələ bilər. Çünki bu halda 1kV elektrik enerjisinin qiyməti 20-40 qriven arasında dəyişə bilər. Ukraynalı özəl istehlakçılar isə bu həcmdə elektrik enerjisinə görə 1,68 qriven ödəyir.
Ukrayna hökuməti bu çətin vəziyyətin öhdəsindən müstəqil şəkildə gəlməyə çalışır, ölkəyə lazımi qurğuların gətirilməsində belə, o, yalnız öz gücünə arxalanır.
Sanksiyalar savaşı davam edir
Baş verənlər fonunda Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketini təqdim edib. Aİ-nin sayca 9-cu məhdudlaşdırıcı paketi təxminən 200 insana, 3 banka, 4 telekanala və müdafiə sənayesi kompleksinə aid bir sıra şirkətlərə yönəlib. Aİ-nin ali nümayəndəsi Jozep Borrelin sözlərinə görə, qurumun sanksiyaları «hərbi əməliyyatlarda, təbliğat və dezinformasiya yayımında, Ukrayna taxılının talanında, qanunsuz və insanlığa yaraşmayan deportasiyalarda, Rusiyada ukraynalı uşaqların oğurlanmasında və sonradan onların qanunsuz olaraq övladlığa verilməsində iştirakı olanlara» yönəlib. Avropalı siyasətçi deyib ki, Rusiyanın dinc insanlara hücumu siyasi elitanın birbaşa göstərişi və nəzarəti ilə həyata keçirilir. «Onlar məsuliyyət daşıyırlar. Biz Rusiyanın hərbi və müdafiə sektorlarına növbəti ciddi zərbəni vuracağıq. Odur ki, mən sanksiyaların Rusiya hökumətinin, Dövlət Dumasının və Federasiya Şurasının üzvlərinə də tətbiq olunmasını təklif edirəm», - deyə Borrel qeyd edib: «Bundan başqa, biz informasiya məkanına dezinformasiyalar, qərəzli fikirlər buraxaraq Rusiyanı günahsız göstərməyə çalışan, insanların şüurunu zəhərləyən yeni kanallara, insanlara və təşkilatlara qarşı da məhdudlaşdırıcı tədbirlər görürük». Borrel xatırladıb ki, Avropanın sanksiyaları ərzaq məhsulları və gübrələrə «toxunmur».
Son məqam heç də təsadüf deyil. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı ilə Ümumdünya Ticarət Təşkilatının araşdırmaları göstərir ki, kənd təsərrüfatı üçün həyati əhəmiyyətli resursların çatışmaması pandemiya ilə yanaşı, həm də Rusiya-Ukrayna müharibəsi üzündən tədarük zəncirində yaranmış problemlərlə əlaqədardır. Çünki tərəflərin hər ikisi nəhəng kənd təsərrüfatı məhsulları ixracatçısıdır. Söhbət xüsusilə kənd təsərrüfatı məhsullarının becərilməsində istifadə olunan gübrələrdən gedir. Bu savaş nəticəsində gübrə bazarında əsl böhran başlayıb.
Araşdırma onu da göstərir ki, bu çatışmazlıq yeni ildə də davam edəcək, bu isə bütün dünyada, xüsusilə idxaldan daha çox asılı olan regionlarda kənd təsərrüfatı istehsalına və ərzaq təhlükəsizliyinə öz mənfi təsirini göstərəcək.
Araşdırma müəllifi olan iki qurum hələ «Böyük iyirmilik» sammiti ərəfəsində ərzaq və gübrə tədarükündəki problemlərin həlli üçün «iyirmilik» liderlərinə bir sıra tutarsız tövsiyələr vermişdilər. İlk növbədə, tədarükün ən ciddi ehtiyacı olan ölkələrə çatması üçün «gübrə ticarətinin açıq olması istiqamətində ciddi səylərin göstərilməsi» təklif olunurdu. Eyni zamanda, qiymət dəyişkənliyindən qaçılması da təklif edilirdi, çünki ABŞ Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, taxıl və qarğıdalı kimi əsas bitkilərin becərilməsi zamanı fermerlərin xərclərinin 35-36%-i məhz gübrəyə xərclənir.
Ərzaq bazarındakı qeyri-sabitliklə bağlı sevindirici olmayan perspektivlər müharibənin genişlənməsi riskləri ilə daha da pisləşir. Məsələ ondadır ki, son zamanlar Rusiya Ukraynanı onun ərazisinin dərinliklərinə zərbələrin endirilməsi məqsədi ilə dronlardan istifadə etməkdə daha tez-tez günahlandırmağa başlayıb. Moskva bu işə Vaşinqtonu da qatıb – ruslar bildirir ki, ABŞ Ukraynanın hərbi əməliyyatların əhatə dairəsini genişləndirməsi üçün ona leqal silahlar verir. Bu ittihamı ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Ned Prays cavablandırıb. Prays deyib ki, Vaşinqton Ukraynaya ölkə sərhədlərindən kənardakı hədəflərə zərbələrin endirilməsi üçün hər hansı silah vermir. «Biz Ukraynaya Rusiya ərazisində istifadə edilməsi üçün silah verməmişik. Açıq bildirmişik ki, tədarük etdiyimiz silahlar müdafiə xarakterlidir. Prezidentin əvvəllər də bəyan etdiyi kimi, biz Ukraynanın sərhədlərindən kənara zərbələr endirməsinə imkan yaratmırıq», - deyə Prays bildirib. O, Vaşinqtonun bunun üçün Kiyevə təkan vermədiyini də söyləyib.
Müharibə «uzun proses» kimi
Müharibənin Öyrənilməsi İnstitutunun (ISW) mütəxəssisləri isə belə qənaətə gəliblər ki, Rusiya rəhbərliyi açıq şəkildə rusları Ukraynadakı «xüsusi əməliyyatlar»ın «uzun proses» ola biləcəyinə hazırlayır, yeni ərazilərin ələ keçirilməsi isə Rusiya üçün kifayət qədər əhəmiyyətli nəticədir.
Prezident Vladimir Putin etiraf edib ki, Ukraynada həyata keçirilən «xüsusi hərbi əməliyyat» gözlənildiyindən uzun çəkəcək. Bununla yanaşı, o, Rusiya ordusunun yeni ərazilər tutduğunu söyləyib, eyni zamanda ölkəsinin nüvə silahına malik olmasının münaqişənin eskalasiyasının qarşısını aldığını bildirib. Putin ərazilərin ələ keçirilməsini «Rusiya üçün əhəmiyyətli nəticə» adlandırıb, Azov dənizinin «Rusiya üçün daxili dənizə çevrildiyini» deyib. Kreml rəhbəri xatırladıb ki, «I Pyotr bu su hövzəsi uğrunda mübarizə aparıb».
Hərbi əməliyyatların xarakterindən danışan ekspertlər rusların bütün cəbhə boyu müdafiə xəttini gücləndirməyə çalışdığını, Ukrayna tərəfinin isə növbəti miqyaslı hücuma hazırlaşdığını, bunun üçün əlverişli məqamı gözlədiyini bildirirlər.
Kiyevdə əmindirlər ki, Ukraynanın müstəqilliyi uğrunda savaşda Donbas əsas cəbhə olaraq qalır. «O, düşmənin bizim müdafiəmizi yarmaq, arxa cəbhəyə keçərək Ukraynanın Donbas vilayətini tam ələ keçirmək məqsədi güddüyü əsas istiqamətdir. Bu, ilkin plandır», - deyə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Şərq qoşun qrupunun nümayəndəsi Sergey Çerevatıy bildirib.
Şərq həbcəsinin ən «qaynar» nöqtələri kimi isə Bahmut və Avdeyev istiqamətləri göstərilir. Rus qoşunları Xersondan əlavə qüvvələrin gətirilməsi nəticəsində Donbasda bir qədər irəliləyə bilib. Amerikanın Müharibənin Öyrənilməsi İnstitutu Rusiyanın şəhəri mühasirəyə almaq planı haqda məlumat yayıb. Lakin hələlik bu informasiyanı təsdiq və ya təkzib etmək çətindir. Eyni mənbənin məlumatına görə, Rusiya qoşunları Ukrayna ərazisinə zərbələrin endirilməsində İran istehsalı olan dronlardan fəal istifadəyə başlayıb. Söhbət qış şəraitində istifadə üçün nəzərdə tutulmuş dronlardan gedir.
Hər şey onu göstərir ki, qışda hərbi kampaniya gərgin keçəcək, eyni zamanda mövqelərə hücum çətin olacaq. Hələ qış ərəfəsində iddia olunurdu ki, bu dövrdə tərəflərdən hər hansının fəal hücum əməliyyatı keçirəcəyi gözlənilmir. Müşahidələr göstərir ki, hazırda tərəflər müharibənin aktiv fazasına intensiv hazırlıqla məşğuldur. Ukrayna üçün yaxın perspektiv üçün prinsipial məsələ Zaporojye və Xerson vilayətlərinin qalan hissələrinin azad olunmasıdır. Kiyev güman ki, hazırda məhz buna hazırlaşır və görünən odur ki, bununla bağlı proqnozlar doğrulur.

APOCALYPTIC CHALLENGE
Despite the energy crisis, Ukraine considers the complete liberation of Zaporozhye and Kherson a fundamental issue
In recent weeks, following the capture of Kherson by the Ukrainian army and the successful advancement of the Ukrainian armed forces in a number of key areas in southern Ukraine, the situation on the front has relatively stabilised. The same is not true for the Russian military attacks on civilian infrastructure, which become increasingly critical.
Energy system on target
The mayor of Kiev even warned of an apocalyptic scenario for the Ukrainian capital in winter if Russian airstrikes on infrastructure continue.
At the same time, he noted that there was currently no need for residents to evacuate, but urged them to be prepared for any development. City officials claim that Kiev does not have enough heated shelters to accommodate all 3.6 million residents in the event of a full blackout.
"We have prepared about 500 off-grid heating nodes, but for a city of more than 3 million people, 500 points is nothing," the mayor said.
With almost half of the infrastructure damaged, experts warn that if the attacks continue, Ukraine's power system could collapse in a matter of weeks.
Unfortunately, war means hardships and deprivations mostly suffered by the ordinary people. And not only in Ukraine. According to analysts, the EU is a few degrees away from blackouts. It is believed that even a small drop in temperature could lead to large-scale blackouts in France, Finland, Ireland and Sweden.
Meanwhile, short-term blackouts, which came as a shock to many civilians in early October, are now commonplace. For example, small and medium-sized businesses have adapted to the blackouts helping Ukrainians recharge their devices and access the Internet.
Ukrainian Prime Minister Denis Shmygal said that although energy facilities in three Ukrainian regions had been hit by Russian strikes, the nationwide energy system remained operational and undamaged.
Scheduled power cuts are taking place in Kiev and three other regions—Dnipropetrovsk, Donetsk and Odessa. DTEK, Ukraine's largest energy company, stated that it began the introduction of the planned power cuts from December 5.
As of early December, some 6 million households in the war-torn country remained without power supply, President Vladimir Zelensky said.
Many European states are assisting Kiev as much as possible by sending not only heavy weapons, but also generators and transformers.
Thanks to the support from the European Commission, the Energy Community Secretariat has set up the Special Energy Sector Support Fund, which channelises all the funds from countries and organisations to repair and rehabilitate the Ukrainian energy sector. All purchases are conducted through the Energy Security Project of the US Agency for International Development (USAID). Among the main donors are Britain, Germany, Denmark and the Association of European Energy Regulators. The Czech Republic, Austria, France and Switzerland are next in line.
Azerbaijan also handed over 45 transformers and 50 generators to Ukraine. Baku plans to send another batch of humanitarian aid.
However, it largely depends on the quality of supplied energy than its volume. In fact, Ukraine inherited from the Soviet Union a strong energy system with powerful power lines to transport electricity from nuclear power plants. This way USSR made its satellites in Eastern Europe dependent on the Soviet power supplies. That is why the main Ukrainian transformers have a capacity of 750 kV, while those of Ukraine’s European partners mainly have less capacity—500 kV and below. Therefore, there are certain problems with finding special equipment. Among the solution is the direct supply of electricity from Europe. But this can become very expensive for Ukraine. In this case the cost of 1kV of power supply will be roughly 20-40 UAH, while the private consumers in Ukraine pay 1,68 UAH only.
But even in these difficult circumstances, the Ukrainian authorities are trying to cope on their own to bring the necessary equipment into the country.
Sanction war continues
President of the European Commission, Ursula von der Leyen, unveiled a new package of sanctions against Russia. The ninth EU sanctions package includes sanctions against nearly 200 individuals, three banks, four TV channels and a number of defence companies.
The EU sanctions list, according to the EU High Representative for Foreign Afairs and Security Policy Josep Borrell, includes "those guilty of military actions, propaganda and disinformation, plundering Ukrainian grain, illegal and inhumane deportations, kidnapping Ukrainian children in Russia and subsequent illegal adoptions". Borrell said that Russian attacks on civilians take place under the supervision and direct command of the political elite. "They are responsible. We will once again hit the Russian military and defence sectors hard. Therefore, I propose to extend sanctions to members of the Russian government, the State Duma and the Federation Council as well," Borrell said.
"We are imposing restrictive measures on news outlets, persons and organisations who are attacking the public space with disinformation, trying to deflect Russia's blame and poisoning people's minds,” Borrell continued. At the same time, he reminded that the European sanctions do not apply to food and fertilizers.
This is not accidental. A new study by the UN Food and Agriculture Organisation (FAO) and the World Trade Organisation (WTO) shows that shortage of vital farming resources is associated with a combination of supply chain problems caused by the pandemic as well as the Russian war in Ukraine. Both countries are large exporters of agricultural commodities, including fertilisers and their components. As a result, there is a real crisis in the fertiliser market, caused by shortages and high costs.
The study argues that shortages will continue into the new year, affecting agricultural production and food security worldwide, especially in regions that rely heavily on imported resources.
Even before the G20 summit, both FAO and WTO made some strong recommendations to the G20 governments to address food and fertilizer supply problems. First of all, they suggest that "every effort should be made to keep fertilizer trade open" so that supplies can reach the countries most in need. It is also vital to avoid price volatility because, according to the US Department of Agriculture, fertilizer accounts for 35 to 36% of farmers' costs when growing major crops such as wheat and maize.
The risks of a wider war worsen the already pessimistic outlook for the food market instability. Russia, for example, has recently begun to accuse Ukraine of using drones to attack its territory.
In response to Moscow's accusations against Washington that the US deliberately supplies lethal weapons to Ukraine to expand the scope of military operations, State Department spokesman Ned Price said that Washington did not provide Ukraine with the means to launch strikes outside the country's borders. "We have not provided Ukraine with weapons to use on Russian territory. We have made it clear that these supplies are for defensive purposes. As Mr. President stated before, we are not providing Ukraine with an opportunity to launch strikes outside its territory," Price said. He added that Washington was not pushing Kiev to carry out such strikes either.
War as a protracted process
Meanwhile, experts at the Institute for the Study of War (ISW) have concluded that the Russian leadership is openly preparing Russians that a special operation in Ukraine can be a "lengthy process" and gaining new territories is a weighty outcome for Russia.
President Vladimir Putin had to admit that the special military operation in Ukraine lasted longer than expected. But he said that the Russian army occupied new territories while the Russian nuclear weapons were deterring the escalation of the conflict.
Putin called the annexation of lands a "significant outcome for Russia", noting that the Azov Sea "has become Russia's internal sea". He noted that "Peter the Great fought for ensuring access" to this water body.
When it comes to the nature of the hostilities, experts agree that the Russian side prefers to strengthen its defence line along the entire front, while the Ukrainians are preparing for another large-scale offensive, waiting for the appropriate moment to do so.
Kiev believes that Donbas remains the main front in the fight for Ukraine's independence. "It is the main focus of our enemy's efforts to push through our defence line, to try to go to the rear and seize the entire Ukrainian Donbass; this is the initial plan," Sergey Cherevaty, a representative of the AFU Eastern Group of Forces, said.
Bakhmut and Avdeevka continue to be reported as the hottest points in the Eastern Front. Thanks to the redeployment of troops from Kherson, Russian forces could advance in Donbass. The American Institute for War Studies reported Russian plans to encircle the city. However, it is still difficult to confirm or deny this information.
According to the same source, Russian troops started using Iranian drones more actively to attack Ukrainian territory. At the same time, the drones have been modified for use in winter conditions.
Apparently, the winter military campaign in Ukraine will be tense and each of the sides will have more difficulties in attacking positions. Even before the winter season, it was claimed that no major attacks were expected during this period. Observations suggest that the sides are now intensively preparing for an active phase of the war. Meanwhile, the liberation of the remaining parts of Zaporozhye and Kherson regions remains a principal matter for Ukraine, with the relevant preparations presumably ongoing. And it looks like the forecasts are coming true.