«PƏNCƏ-QILINC» FƏALİYYƏTDƏDİR
Türkiyənin Suriyanın şimalında həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar bütünlükdə Yaxın Şərqdə siyasi proseslərə ən çox təsir göstərən amillərdən biri olaraq qalır. Bununla yanaşı, Ankara ilə Dəməşqin mümkün barışığı da regionun gələcəyi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyacaq. Hər halda, bu istiqamətdə ilk baxışdan çox parlaq görünməsə də, kifayət qədər hiss olunan addımlar atılır.
Əməliyyatın məqsədləri
Türkiyə noyabrın 20-dən Suriya və İraqın şimal rayonlarında məskunlaşmış kürd terror təşkilatları – PKK (Kürd Fəhlə Partiyası) və onun YPG («Suriya kürdlərinin özünümüdafiə qüvvələri»), SDF («Suriya demokratik qüvvələri») kimi qalanlarına qarşı mübarizənin növbəti fəal fazasına başlayıb. Türkiyə və dünya KİV-i bu qruplaşmaların xüsusilə Kobani (Əyn-əl-Ərəb), Hələb, Rakka və Həsəki şəhərlərindəki mövqelərinə hava zərbələri endirildiyini xəbər verir. Bundan başqa, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, türk ordusu İraqın şimal hissəsində 45 hədəfə zərbələr endirib.
Türkiyənin BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinin tanıdığı özünümüdafiə hüququna əsasən həyata keçirdiyi «Pəncə-qılınc» əməliyyatı belə başlayıb. Ona İstanbulun mərkəzində baş vermiş, 6 nəfərin ölümünə, 80-dən çox insanın yaralanmasına səbəb olmuş partlayışdan 1 həftə sonra start verilib. Araşdırmalar göstərib ki, terror aktına görə məsuliyyəti PKK ilə YPG daşıyır.
Amma görünən odur ki, Türkiyənin antiterror əməliyyatı yalnız Hərbi Hava Qüvvələrinin zərbələri ilə məhdudlaşmır. Ankara Suriyanın şimalında «istənilən an» yerüstü əməliyyatlara başlamağa hazır olduğunu bildirir. Kürd terrorçular da buna əlavə əsaslar verir: onlar Türkiyənin Suriya ilə sərhəddə yerləşən Qaziantep vilayətinin Karkamış şəhərini raket atəşinə belə, tutublar. Bu hücum nəticəsində ölənlər arasında bir uşaq da var.
Türkiyənin antiterror əməliyyatlarını nəzərəçarpacaq dərəcədə məhz indi artırmasının səbəblərilə bağlı müxtəlif versiyalar var. Bəziləri düşünür ki, «Pəncə-qılınc» əməliyyatı hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) reytinqinin artırılmasına və müvafiq olaraq, 2023-cü ilin iyulunda keçiriləcək prezident seçkisində Ərdoğanın qələbəsinin təmininə hesablanıb. Lakin bu əməliyyatın reallıqda ƏİP və şəxsən Ərdoğanın mövqelərinə hansı təsiri göstərəcəyindən asılı olmayaraq, hərbi əməliyyatların obyektiv səbəblərinin olduğu ortadadır. Çünki kürd terrorçuları Türkiyənin təhlükəsizliyi üçün görünməmiş həddə təhdidə çevrilib. Ölkənin bütün aparıcı siyasi güclərinin bu məsələdə həmrəy olması da təsadüf deyil. Məsələn, Suriya və İraqda hərbi əməliyyatlara başlanılmasına Türkiyənin əsas müxalifət qüvvəsi olan Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP) belə, tam dəstək ifadə edib.
Məsələ ondadır ki, «Pəncə-qılınc» Türkiyənin milli maraqlarına, suverenlik və təhlükəsizlik maraqlarına tam cavab verən strateji hədəflərə nail olunmasına yönəlib. Söhbət, ilk növbədə, bütünlükdə Türkiyə-Suriya sərhədi boyunca 30 kilometrlik təhlükəsizlik zonasının yaradılmasından gedir. Amma bununla əlaqədar, əməliyyatların xarici fonu məsələsi də aktual olaraq qalır. Suriya ətrafında yaşananların digər aparıcı iştirakçıları, ilk növbədə, ABŞ ilə Rusiya Türkiyənin hərbi əməliyyatlarını açıq narazılıqla qarşılayıblar.
Ankara «riyakarlığa dözməyəcək»
Birləşmiş Ştatlarla Rusiyanın Türkiyənin Suriya və İraq istiqamətindəki hərbi fəallığını qəbul etməməsi onların regional nüfuzuna zərbə dəyə biləcəyilə bağlıdır. Ərdoğanın son bəyanatları isə bu narahatlığın əbəs olmadığını bir daha təsdiqləyir. O, bildirib ki, Türkiyə Suriya və İraqdakı fəaliyyətinə görə başqa dövlətlərə hesabat verməyəcək, həmçinin «terrorçuları dəstəkləyən ölkələrin riyakarlığına dözməyəcək».
Türkiyə prezidentinin bu bəyanatının, ilk növbədə, ABŞ-a ünvanlandığına şübhə yoxdur. Vaşinqton illərdir YPG-ni dəstəkləyir və silahlandırır, öz geosiyasi ssenarisinin reallaşdırılmasında kürd qüvvələrinə arxalanır. Halbuki bu ssenaridə Suriyanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə yer yoxdur. Kürd qruplaşmalarına himayədarlıq edən ABŞ faktiki olaraq, Ankaranın maraqlarını nəzərə almır. Ağ Evin Suriya-kürd siyasətinə qiymət verərkən Türkiyənin barışmaz mövqedən çıxış etməsi də bununla bağlıdır.
Ankaranın terrorçuluqla mübarizəsi heç bir ikili standartı qəbul etmir. Türkiyənin yalnız ABŞ-ın deyil, NATO çərçivəsindəki digər müttəfiqlərinin də qarşısına qoyduqları tələblər bunu təsdiqləyir. Bu mənada, Ankaranın İsveç və Finlandiyanın Şimali Atlantika Alyansına qəbulu ilə bağlı nümayiş etdirdiyi mövqe nümunəvi sayılmalıdır. Ankara bəyan edib ki, onlar NATO sıralarına yalnız kürd terror qruplaşmalarına, bu qruplaşmaların fəallarına birbaşa və dolayı dəstəyi dayandırmaqla qoşula bilərlər.
Moskvaya gəlincə, Ankaranın onunla başqa «haqq-hesab»ı var. Ərdoğan onu da kifayət qədər açıq ifadə edib: «2019-cu ildə əldə etdiyimiz Soçi razılaşmasına əsasən, İraq və Suriyanın şimal hissəsinin terrorçulardan təmizlənməsi məsuliyyəti Rusiyanın üzərindədir. Lakin dəfələrlə etdiyimiz xəbərdarlıqlara baxmayaraq, Moskva öhdəsinə düşən işi görmür və görməkdən boyun qaçırır». Yəni Türkiyə liderinin sözlərindən belə məlum olur ki, «Pəncə-qılınc» əməliyyatı Rusiyanın öz öhdəliklərinə əməl etməməsi üzündən zərurətə çevrilib.
«Pəncə-qılınc» əməliyyatına tənqidi yanaşan Moskva isə Ankaranın mövqeyinə qarşı əsaslı arqumentlə çıxış edə bilmir. Bununla yanaşı, o, Suriya dövlətinin birliyinin qorunub saxlanmasında Türkiyə ilə həmrəy olduqlarına əsaslanaraq, gərginliyi azaltmağa çalışır. İki ölkənin Suriya məsələsində yaxınlaşmasının əsasını, həqiqətən də, məhz bu amil təşkil edir. Onlar bu mövqeyi «Astana formatı»nda da təsdiqləyiblər (bu formata əsasən, Suriya probleminin sülh yolu ilə həllinin qarantlarından biri də İrandır). Türkiyə ilə Rusiya Suriya ilə bağlı dialoqu dekabrın 8-9-da İstanbulda keçirilmiş siyasi məsləhətləşmələrdə də davam etdiriblər.
Rusiyanın göstərdiyi səylər arasında SDF ilə Kobani, Təl-Rifah və Mənbicdən çıxmaları üçün aparılan danışıqlar da qeyd olunur. Bununla yanaşı, Rusiya prezidentinin Suriya üzrə xüsusi nümayəndəsi Aleksandr Lavryentevin dediyi kimi, Moskva Türkiyə və Suriya prezidentləri arasında görüşün təşkili üçün də iş aparır. Türkiyə KİV-i də Ərdoğanın Rusiyanın vasitəçilyi ilə Suriya prezidenti ilə görüşə biləcəyini yazır.
Ərdoğanla Əsəd dil tapacaqlarmı?
Türkiyə ilə Suriyanın münasibətləri bu ərəb ölkəsində 2011-ci ildə başlamış vətəndaş müharibəsindən sonra pozulub. Suriya hökumətinin etirazçılara qarşı amansız mübarizəsindən qəzəblənən Ankara Suriya müxalifətini dəstəkləməyə başlayıb. Bundan başqa, Türkiyə rəsmi Dəməşqi kürd təşkilatları ilə oyun oynamaqda da ittiham edir ki, onların da hədəfi praktik olaraq, Türkiyənin özüdür.
İndi Türkiyə-Suriya münasibətlərinin mümkün bərpasının əsasını Ankaranın Suriyanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə prinsipial olaraq dəstək verməsi təşkil edəcək. Dialoqa daha bir əsas isə Amerikanın dəstəyi ilə Suriyanın parçalanmasına çalışan yerli kürdlərin hökumətə tabe etdirilməsində həm Ankaranın, həm də Dəməşqin maraqlı olmasıdır. Bundan başqa, Türkiyə rəhbərliyi ölkəyə axmış milyonlarla suriyalı qaçqının problemin həllindən sonra geri qayıdacağına da ümidlidir.
Dəməşq Türkiyənin başladığı son əməliyyatlara etiraz etsə də, onun Ankara ilə münasibətləri bərpa etməkdə maraqlı olduğu aşkar görünməkdədir. Dəməşqdən gələn siqnallar məhz bunu göstərir. Suriya rəhbərliyi terrorçuların məhvinə qarşı deyil. O, sadəcə, bu məsələlərin Dəməşqlə razılaşdırılmasını, Türkiyə və Suriya orduları arasında koordinasiyanın təşkilini istəyir.
Türkiyə-Suriya barışığı perspektivinin olduğunu iki dövlət başçılarının mümkün görüşü haqda yayılmış xəbərlər də təsdiqləyir. Hələ bu ilin avqustunda Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Bəşər Əsəd arasında telefon danışığının baş tuta biləcəyi deyilirdi. Halbuki onlar 2011-ci ildən ünsiyyətdə deyillər. İki prezidentin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sentyabrda Səmərqənddə (Özbəkistan) keçirilən sammitində görüşə biləcəkləri haqda da məlumatlar var idi. Lakin Əsəd həmin toplantıya qatılmadı. İki liderin mümkün görüşü haqda məsələ bu gün də gündəmdədir. Baş verənlər fonunda Ərdoğanın Əsədi Türkiyə-Suriya münasibətlərinə yeni səhifənin açılmasına çağırması maraqlıdır. «Siyasətdə əbədi acı, ədəbi inciklik ola bilməz. Vaxtı gəldikdə biz bir masa ətrafında əyləşə, hər şeyi müzakirə, əlaqələrimizi bərpa edə bilərik. Hazırda Türkiyə münasibətləri o qədər də yaxşı olmayan ölkələrlə əlaqələrin normallaşdırılması imkanlarını öyrənir. Məsələn, gələn il keçiriləcək prezident seçkisindən sonra biz vəziyyəti düzəldə, münasibətlərimizi bərpa edə bilərik», - deyə R.T.Ərdoğan qeyd edib.
Türkiyə KİV-də Əsədin türkiyəli həmkarının barışıq çağırışına müsbət cavab verdiyinə dair məlumatlar var. Onun yerli ziyalılarla bağlı qapılar arxasında görüşərək, bu məsələni müzakirə etdiyi də bildirilir. Məlumata görə, görüşdə Əsəd Suriya-Türkiyə münasibətlərinin bərpasının regionda həyata keçirilən «imperialist müdaxilə»yə sinə gərilməsi baxımından vacib olduğunu bildirib. Görünən odur ki, yaxın vaxtlarda ortaya Türkiyə-Suriya barışığının tezliklə baş tutacağını gözləməyə əsas verəcək başqa əsaslar da çıxacaq.

CLAW-SWORD IN ACTION
Turkish military operations in northern Syria remain one of the most influential factors in the geopolitical development in the Middle East. Meanwhile, a possible reconciliation between Ankara and Damascus ongoing thanks to yet small but tangible efforts will also be instrumental for the future of the region.
Objectives of the operation
On November 20, Türkiye launched the next phase of active fight against Kurdish terrorist organisations operating in northern Syria and Iraq, including PKK (Kurdistan Workers' Party) and its offshoots YPG (Syrian Kurdish Self-Defence Forces) and SDF (Syrian Democratic Forces). Turkish and world media outlets report on airstrikes on the positions of these groups in Kobani (Ain al-Arab) and other cities in the Syrian provinces of Aleppo, Raqqa and Hassakeh. In addition, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said the army had destroyed 45 targets in northern Iraq.
So began the Operation Claw-Sword, Turkish counter-offensive under Article 51 of the UN Charter for the country's right to self-defence. It was launched a week after an explosion in central Istanbul that killed six people and injured more than 80. The investigation confirmed that the PKK and YPG were responsible for the attack.
However, Türkiye's anti-terrorist operation is not limited to air strikes only. Ankara says it is ready to launch a ground offensive in northern Syria at any moment, especially after the Kurdish terrorists launched a missile attack at the Turkish city of Karkamish in the Gaziantep region bordering Syria, claiming also the life of one child.
There are different opinions as to why Türkiye has significantly expanded its counterterrorism efforts at this time. One popular theory is that Operation Claw-Sword is part of an effort by the ruling Justice and Development Party (AKP) to boost its and President Erdogan ratings to ensure his win in the upcoming July 2023 presidential election. But regardless of the effect of the military operation on the political positions of AKP and Erdogan personally, it is clear that there are objective reasons behind it. The time for the operation has come because the threats posed by Kurdish terrorism have indeed taken an unprecedented scale. Remarkably, all major political forces in the country maintain a unanimous position on this issue. In particular, the leading opposition party, the Republican People's Party (CHP), fully supported the military offensive in Syria and Iraq.
The objective of the Operation Claw-Sword is to achieve military and strategic goals fully in line with Türkiye's national interests, sovereignty and security. First and foremost, it is an attempt to implement a plan on establishing a 30-kilometer security zone along Türkiye's entire border with Syria. But another relevant point is the external background of the ongoing Turkish military operation, given the expressed dissatisfaction of other key actors in Syrian geopolitics, primarily the US and Russia.
Ankara "will not tolerate hypocrisy"
Washington and Moscow are not happy with Türkiye's military activity in Syria and Iraq because of the fears that it could seriously hit their regional influence. Especially after President Erdogan's statement that Türkiye will not report to other powers for its actions in Syria and Iraq, nor will it tolerate "the hypocrisy of countries that support terrorists".
Obviously, the primary addressee of this statement is the US. Washington has been supporting and arming the YPG for years, realying on the Kurdish forces to implement its geopolitical scenario, which assumes no room for Syria's sovereignty and territorial integrity. By patronising the Kurdish groups, Washington does not actually take Ankara's interests into account. Hence Türkiye's intransigent response to the White House's Syrian-Kurdish policy.
Ankara's anti-terrorist fight does not tolerate any double standards, as we can see from Türkiye's demands from both the US and other allies within NATO. For example, Türkiye is seriously testing Sweden and Finland before allowing them admission to NATO. They can enjoy Türkiye's approval only if they renounce any direct or indirect support for Kurdish terrorist groups and activists.
Ankara has a separate demand from Moscow. "Despite our repeated warnings to Russia, which is responsible for clearing the northern parts of Iraq and Syria of terrorists in accordance with our 2019 Sochi agreement, Moscow has not fulfilled its duty and refuses to do so,” President Erdogan said. The Turkish leader made it clear that Operation Claw-Sword was irreversible, among other things, because of Russia's failure to fulfill its commitments.
While critical of the operation, Moscow is unable to respond to Ankara with any solid counter-arguments. But it is trying to contribute to de-escalation by underlining the common ground with Ankara, which shares the commitment to preserve the Syrian state. This is the key factor that contributed to the rapprochement of Türkiye and Russia on the Syrian issue, also thanks to the so-called Astana negotiation format (also includes Iran as one of the guarantors of the peaceful settlement of the Syrian conflict). Both sides have also held political consultations on Syria in Istanbul on December 8 and 9.
Russia's efforts include negotiations with SDF to ensure their withdrawal from Kobani, Tel Rifat and Manbij. According to Alexander Lavrentyev, the Russian president's special envoy for Syria,  Moscow is working to organise a meeting between the Turkish and Syrian presidents. The Turkish media also reported about the possibility of a meeting mediated by Russia.
Will Erdogan and Assad find common ground?
Türkiye suspended any relationship with Syria since the beginning of a civil war in this Arab country in 2011. Angered by the Syrian government's punitive measures against protesters, Ankara supported the opposition movement. Furthermore, Damascus was also blamed for its flirtation with Kurdish organisations targeting Türkiye.
Ankara's ultimate support for the sovereignty and territorial integrity of the Syrian Arab Republic will tangibly contribute to the possible restoration of Turkish-Syrian relations. Another source for dialogue between Ankara and Damascus is their mutual interest in subduing the Syrian Kurds, who are trying to split Syria with the US assistance. In addition, Türkiye looks forward to the return of millions of Syrian refugees it has sheltered for many years.
Despite protests in Damascus against Türkiye's military operations, the Syrian leadership gives signals demonstrating its willingness to improve relations with Ankara. Apparently, they have nothing against the elimination of terrorists, but they demand preliminary agreement of moves with the Syrian government and coordination between the Turkish and Syrian armies.
The ongoing discussion about a likely meeting between the two heads of state is also signalling of optimistic trends in the Turkish-Syrian process. In August 2022, it was expected that the Turkish and Syrian presidents, who have not contacted since 2011, would hold telephone talks. Another chance of meeting was at the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan last September. However, Assad did not attend the event. Nevertheless, the possibility of a meeting between the two presidents is still on the table.
Erdogan's call for Assad to open a new page in Turkish-Syrian relations is symbolic. "Politics has no room for eternal bitterness and resentment. In due time, we can sit down to discuss everything and restore previous ties. Türkiye is exploring the available options to normalise poor relations with some countries. After the presidential elections next year, we can rectify this situation and restore relations," President Erdogan said.
The Turkish media reported on Assad’s positive response to the Turkish leader's call for reconciliation. There are even reports of Assad holding a private meeting with Syrian intellectuals, at which he said that the normalisation of relations between Türkiye and Syria was important to counter the "imperialist intervention" in the region. Apparently there are other reasons to expect Turkish-Syrian reconciliation in the near future.