Fransalı parlamentarilərin qətnaməsi Cənubi Qafqazda eskalasiya riskini artırır
Fransa parlamentinin aşağı palatasının 2022-ci il noyabrın 30-da qəbul etdiyi qətnaməni Azərbaycana qarşı növbəti təxribatdan başqa necəsə qiymətləndirmək mümkün deyil. Onun heç bir praktik nəticəsinin olmayacağı bilinsə belə…
Xatırladaq ki, noyabrın 15-də analoji sənədi Fransa Senatı da qəbul edib. İttihamlar və tələblər yenilik deyil – guya Azərbaycan Ermənistana qarşı təcavüzkar siyasət yürüdür, Azərbaycanın Qarabağ regionunun müstəqilliyi tanınmalıdır, Bakıya iqtisadi sanksiyalar tətbiq edilməlidir və s.
Fakt faktlığında qalır
Fransalı parlamentarilərin bu qərarından hansı nəticələri çıxarmaq olar? Birincisi, onların hansı motivlərə əsaslandıqları vacib deyil. Aydındır ki, onlar qərarlarının Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması ilə bağlı onsuz da zərif olan prosesə, ümumilikdə isə Cənubi Qafqaz regionunda sülh və sabitliyin qurulması cəhdlərinə zərbə vuracağını anlaya bilməzdilər. İkincisi, fransalı qanunvericilər onların həmrəyliklə səs verdikləri formulların beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tam zidd olduğunu da başa düşməyə bilməzlər. Belə demarşlardan sonra neytral vasitəçi roluna iddia etmək isə təbii ki, mümkün deyil. Halbuki Fransa ABŞ və Rusiya ilə birlikdə təxminən 30 il ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edib. Söhbət 1992-ci ildə Ermənistanla Azərbaycan arasındakı Qarabağ münaqişəsini dinc yolla həll etmək üçün yaradılmış qurumdan gedir. Üçüncüsü, bir sualın cavabını heç cür almaq olmur (sivil diplomatik yolla): 2020-ci ilin İkinci Qarabağ müharibəsinədək Azərbaycan bütün ali kürsülərdən suveren ərazilərinin erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini car çəkərkən bu fransalı parlamentarilər harada idilər? Azərbaycanın münaqişəni təkbaşına çözdüyü, yəni BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı 4 qətnaməsini icra etdiyi indiki şəraitdə onların arqumentləri nə ola bilər? Həmin qətnamələrin BMT-nin timsalında beynəlxalq birliyin mövqeyinin ifadəsi olduğunu xatırlatmağa lüzum varmı? Lap elə son addımlara nəzər salsaq, xatırlatmaq olar ki, bu il Bakı ilə İrəvan Brüssel, Praqa və Soçidə keçirilmiş görüşlərdə bir-birinin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və sərhədlərinin toxunulmazlığını tanıdıqlarını rəsmən bəyan ediblər. Belə bir vəziyyətdə Fransa Senatı və parlamentariləri burunlarını hara soxurlar axı?
Bu yerdə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bir bəyanatı da maraqlıdır: dinləmələr zamanı Fransa hökumətinin nümayəndəsi faktiki olaraq, qətnaməyə dəstək verib. Bakıda hesab edirlər ki, bu, «qətnamənin qəbulunun arxasında son zamanlar müxtəlif platformalarda açıq anti-Azərbaycan təşəbbüsləri ilə çıxış edən Fransa rəhbərliyinin dayandığını təsdiqləyir».
Fransa XİN isə cavab olaraq, əlbəttə ki, Fransa parlamenti palatasında Azərbaycana sanksiyaların tətbiqi çağırışı ilə qəbul edilmiş qətnamənin rəsmi Parisin mövqeyi olmadığını bildirib: «Parlamentarilərin bu çağırışı Fransa hökumətinin rəsmi mövqeyi deyil və hakimiyyət bölgüsü prinsipinə əsasən, tamamilə müstəqil şəkildə həyata keçirilib». Fransa XİN-i xarici işlər naziri Katrin Kolonnun bir bəyanatını da xatırladıb: «Fransa sülhə nail olunması imkanından yararlanmaq üçün, tərəflərin danışıqlarda irəliləməsinə çalışacaq».
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl avropalı müşahidəçilərin Ermənistana göndərilməsində əsas rolu məhz rəsmi Paris oynayıb, Fransa prezidenti Emmanuel Makron isə Praqa danışıqlarında heç də sonuncu rolda olmayıb. Bəs, görəsən, Parisin fikrincə bu «motivasiya çağırışları»na Bakı necə yanaşmalıdır? Hər halda, Bakı artıq Parisə kifayət qədər aydın cavab verib.
Bəli, demək olar ki, fransalı deputatlar qəbul etdikləri qətnamə ilə yalnız öz hökumətlərinə müraciət edirlər və hökumət çağırışa reaksiya vermək məcburiyyətində deyil. Başqa sözlə, bu qətnamənin, çətin ki, hər hansı praktik nəticəsi olsun və o, deklarativ xarakter daşıyır. Fransadakı erməni diasporunun gücü də bəllidir və aydındır ki, ayrı-ayrı siyasi qüvvələr zaman-zaman onunla hesablaşmaq məcburiyyətində qalır. Lakin fakt faktlığında qalır. Bu, Fransanın Azərbaycanın ünvanına açıq demarşıdır. Üstəlik, ilk demarş deyil. Qəbul edilmiş qətnamələri bir çox erməni politoloq Azərbaycana təzyiq imkanı kimi qiymətləndirib. Bu, nə deməkdir? Paris faktiki olaraq, erməni tərəfinin revanşist qüvvələrinə ümid verir, beləliklə, Bakı ilə İrəvan arasında sülh razılaşmasının qəbuluna aparacaq adekvat qərarların qəbulunu ləngidir. Bu isə öz növbəsində, növbəti eskalasiya riskini artırır, bütün regionu sabitliyin pozulması riski ilə qarşı-qarşıya qoyur.
Məsələn, politoloq Andrias Qukasyan «Kavkazsiy uzel» nəşrinə müsahibəsində bildirib ki, sözügedən qətnamənin qəbulu ilə Fransada faktiki olaraq, bir ideya təsdiqlənib: Paris Ermənistanın və Qarabağın təhlükəsizliyinin qarantı kimi çıxış edə bilər və etməlidir. «İndi Ermənistan hökuməti üçün iki il əvvəl olduğundan daha böyük imkanlar yaranır. Ermənistan bundan yararlanmalı və Fransa ilə münasibətlərdə yeni səviyyəyə keçməlidir. Fransa addımını atdı. İndi hər şey Ermənistan hökumətindən asılıdır», - deyə Qukasyan bildirib.
Məşhur erməni siyasi şərhçisi Naira Ayrumyan daha da irəli gedərək, bildirib ki, Fransa Senatında keçirilmiş səsvermə ermənilərin maraqlarına cavab verən beynəlmiləl prosesin göstəricisidir. Yəni dünya ictimaiyyətinin Ermənistanı münasibətlərin normallaşdırılması prosesini pozmaqdan çəkinməyə məcbur etməli olduğu bir vaxtda fransalı parlamentarilər tam əks mövqe tutmaq qərarına gəliblər. Halbuki regionda təhlükəsizlik və əməkdaşlığın yeganə yolu Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasıdır. Bəs Aİ buna çalışmır?
Bu da son deyil. Fransa parlamentinin aşağı palatasında qətnamənin qəbulundan cəmi bir neçə gün sonra Qarabağ separatçılarının lideri Araik Arutunyan Fransaya səfər edib, senator Valeri Buaye, Senatın sosialistlər, ekoloqlar və respublikaçılar qrupunun rəhbəri Patrik Kanner, hətta Fransa prezidentliyinə namizəd, Mərkəzi regionun rəhbəri İl-de-Frans Valeri Pekress ilə görüşlər keçirib. Arutunyanın «France 24» telekanalı, «Frans-press» agentliyi və digər KİV-ə müsahibələri belə, təşkil olunub. Azərbaycan XİN-in bildirdiyi kimi, bu, faktiki olaraq, Parisin separatçılığı təşviq etdiyinin nümayişidir.
Düşünməyə dəyər
Bütün bunlar məsələnin bir tərəfidir. Digər tərəfdən isə (fransızlar bunu bilməli idilər) qətnamələrdən ermənilərin arasında da narazı olan kifayət qədər insan var. Onların arqumenti belədir: «Siz bizə dəstəyi yalnız sözdə verirsiniz. Bəs sonra? Reallıqda hansı addımları atmağa hazırsınız? Əgər heç bir addım atmağa hazır deyilsinizsə, buna imkanınız yoxdursa, danışmağın nə mənası var?» Ədalət və Demokratiya uğrunda Avropa Erməni Federasiyasının (EAFJD) təsisçisi və keçmiş rəhbəri, Parisin «Qafqaz» Hüquq və münaqişələrin həlli mərkəzinin başçısı Hilda Çoboyan hesab edir ki, «bu qətnamənin mənəvi əhəmiyyətindən başqa heç nəyi yoxdur».
Diqqət yetirsək, görərik ki, Fransa hökuməti müharibə vaxtı yürütdüyü siyasəti davam etdirir. O, bitərəf görünməyə çalışır, halbuki Ermənistana dəstəyini ifadə edir, «Ermənistan ərazilərindən Azərbaycan qüvvələrinin çıxarılmalı olduğunu» və s. deyir. Amma Parisin bu dəstək məsələsində daha da dərinə gedəcəyini gözləməyə dəyməz. Yeri gəlmişkən, Senatda qəbul olunmuş qətnamədən fərqli olaraq, aşağı palatanın qətnaməsinin mətni daha ehtiyatla seçilib. Çünki onun hazırlanmasında hakim fraksiyanın nümayəndələri də iştirak ediblər. Yuxarı palatadakı səsvermə zamanı onlar bitərəf qalmışdılar. Yəni burada daxili siyasi rəqabət aşkardır və «Qolos Armenii» qəzeti də diqqəti məhz buna çəkir.
Əlbəttə ki, Fransa parlamenti bu qətnamədən o tərəfə keçməyəcək. Əgər keçərsə belə, Avropa İttifaqında bu məsələdə heç kim onunla həmrəy olmayacaq. Fransa deputatları vasitəsilə erməni separatçılarına mənəvi dəstək vermək qərarına gəlib? Bəli, o, bunu edə bilib. Hətta o, separatçılıq probleminin Parisin özünə də yad olmadığını unudaraq, Araik Arutunyana qucaq da açıb. Fransızlara Korsikanı, Bretanı, digər «uzaq» əraziləri  xatırlatmağa dəyərmi?
Paris hazırda Bakının beynəlxalq arenada özünü hər zaman mədəni aparmasından, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini heç vaxt pozmamasından istifadə edir. Amma sülhsevər Bakı üçün belə, Parisdə cinayətkarların, separatçıların alqışlanması ifratçılıqdır. Ola bilsin ki, Fransa Cənubi Qafqazdakı maraqlarını təmin etmək üçün ermənilərdən yararlanır. Bəlkə də, fransalı deputatlar sadəcə, erməni seçicilərin səsləri uğrunda yarışır. Bəs sonra? Fransa seçiciləri bundan nə qazanacaq? Ümumilikdə, bu, Fransanın özünə nə verəcək? Bəs Avropa İttifaqı? Onun xarici siyasəti bu vəziyyətdən qazanclı çıxacaqmı? Fransalı və ümumilikdə avropalı politoloqlar və siyasətçilər məhz bu sualların cavabı haqda düşünməlidirlər.

French resolution may escalate situation in the South Caucasus
The resolution adopted by the lower house of the French parliament on November 30, 2022 is nothing but another provocation against Azerbaijan. Even though the document is unlikely to have any practical significance.
On November 15, a similar resolution was adopted by the French Senate. The set of accusations and demands is not new: condemnation of Azerbaijan's allegedly aggressive actions against Armenia, call for the recognition of the independence of the separatist regime in Garabagh, Azerbaijan, economic sanctions against Baku and so on.
Only facts
So what are the implications of this move of the French parliamentarians? First and foremost, no matter what was the rationale behind this decision, it is clear that they were well aware of risks that could undermine the fragile process of normalisation of relations between Azerbaijan and Armenia, and in general the efforts to establish peace and stability in the South Caucasus. Secondly, the French MPs are also aware that the content of the resolution was fundamentally contrary to the norms and principles of international law. Now Paris cannot claim the role of a neutral mediator after such a move. After all, France had co-chaired the OSCE Minsk Group established in 1992 to settle the Garabagh conflict peacefully between Armenia and Azerbaijan for almost 30 years and together with the US and Russia. Thirdly, we cannot (in diplomatic and civilised way) answer the question of where the French MPs were when before the Second Garabagh War (2020) Azerbaijan was constantly pointing from every platform to the occupation of its sovereign territories by the Armenian armed forces? What are their arguments now when Azerbaijan solved the conflict on its own, i.e. implemented the four UN Security Council resolutions on Garabagh? Needless to say, these resolutions were the de facto expression of opinion of the international community represented by the UN. More recently, during high-level meetings in Brussels, Prague and Sochi this year, both Baku and Yerevan reaffirmed their mutual recognition of each other's sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders. So what’s the point of statements coming from the French Senate and National Assembly?
Remarkably, the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs noted that one of the representatives of the French government actually supported the resolution during the hearings. According to Baku, this "once again demonstrates that the leadership of this country, which has recently openly advocated anti-Azerbaijani initiatives on various platforms, is behind the resolution”. The French Foreign Ministry responded that the resolutions of the French parliament calling for sanctions against Azerbaijan do not reflect the official course of Paris: "This initiative of a group of MPs is not an official position of the French government and was adopted quite independently, in accordance with the principle of separation of powers”. The French Foreign Ministry also recalled a statement by Foreign Minister Catherine Colonna: "France will continue to encourage the parties to move forward in the negotiations to seize the opportunity for peace”.
But it was official Paris that recently played a key role in dispatching a European observer mission to Armenia, while the French President Emmanuel Macron was involved in the recent negotiations in Prague. How should Baku feel about these ‘encouraging calls’? In fact, Baku has already responded to Paris and made its point quite clear.
Apparently, the adopted resolution is an attempt of the French MPs to address their government, which is not even obliged to respond to it. The document is unlikely to realise in practice and is essentially a declaration of intention. It is also clear that the Armenian diaspora in France is traditionally strong and feels quite free and politicians have to reckon with it. No matter what, but it was an explicit move of France against Azerbaijan. And it was not the first time either. Many Armenian political analysts view the adopted resolutions as yet another chance to put pressure on Azerbaijan. What does it mean? Paris is actually exacerbating the aspirations of Armenian revanchists, hence delaying the adoption of adequate decisions that would lead to the conclusion of a peace agreement between Baku and Yerevan. This once again increases the risk of escalation and destabilisation in the entire region.
Political analyst Andrias Ghukasian believes that the resolution adopted in Paris actually demonstrates the increasing popularity among the French politicians of an idea of France’s ability and necessity to act as a guarantor of security for Armenia and Garabagh. "Today the Armenian government has more opportunities than it had two years ago. Armenia should take advantage of this situation and reach a new level of relations with France. France made the move first, the rest is up to the Armenian authorities," Ghukasian said.
Famous Armenian political observer Naira Ayrumyan goes even further and thinks that the French Senate vote indicates the internationalisation of the process from a pro-Armenian position. And while the international community should be persuading Armenia to abandon its attempts to undermine the normalisation process, French MPs decided to do the opposite. But only a peace agreement between Armenia and Azerbaijan can open the way to security and cooperation in the region. Isn't this what the EU wants?
Also, just days after the adoption of the resolution by the National Assembly, the leader of the Garabagh separatists, Araik Harutyunyan, was organised a visit to France, where he met with French senator Valérie Boyer, the chairman of the group of socialists, environmentalists and republicans in the Senate, Patrick Kanner, and even the French presidential candidate and head of Ile de France, Valérie Pécresse. Arutyunyan was also interviewed by France 24, Agence France-Presse and other media outlets. As noted by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, Paris in fact demonstrated its support to the promotion of separatism.
Facts worth thinking
On the other hand (and the French should know this), there are many Armenians dissatisfied with resolutions. Their rationale: "You have supported us only in words. What’s next? What are you ready to do in reality? But if you are not ready to do anything, then why promise?" Hilda Choboyan, founder and former head of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) and head of the Caucasus Centre for Law and Conflict Resolution in Paris, believes that the resolutions have purely moral significance, that’s it.
A closer look reveals that the French government continues the policy it pursued during the war. It is trying to appear impartial, even though it claims to support Armenia and makes statements calling for the withdrawal of the Azerbaijani troops from the Armenian territory, etc. But we should not expect Paris to deepen this support. By the way, the resolution of the National Assembly is more textually restrained than that of the Senate, because it was drafted and submitted by the ruling faction, which previously abstained from voting in the upper chamber. In other words, there is internal political competition here as well, Golos Armenii claims.
It is clear that a resolution with such content is unlikely to go further than the French parliament. And even if it does, there will never be a consensus on the issue. Was it France’s attempt to provide moral support to Armenian separatists through a group of MPs? Well, it was successful indeed. Paris has even publicly caressed Araik Harutyunyan, but just happened to forget that it was no stranger to separatist problems itself and risks to trouble trouble… Shall we remind the French about Corsica, Brittany and the so-called overseas territories?
Paris enjoys the fact that Baku has always been extremely delicate in the international arena as not to infringe the norms and rules of the international law. But honouring the leader of bandits and separatists in Paris was clearly an excessive move even for peaceful Baku.
Perhaps France is taking advantage of the Armenians to secure its interests in the South Caucasus. Maybe the French MPs just want the votes of Armenian voters. So what next? What will the French voters get as a result? How will this move benefit France at all? What about the foreign policy of the European Union? Apparently, French and European political analysts and politicians should think about these questions.