2023-CÜ İLƏ ÜMİDLƏRLƏ
Gözləntilərə baxmayaraq, 2022-ci il Azərbaycanla Ermənistan arasında tam sülhə nail olunmasında dönüş ili olmadı
Ötən il Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı danışıqlar prosesinin inkişafı nöqteyi-nəzərindən ən dinamik illərdən biri oldu. Qeyd etmək lazımdır ki, danışıqlar üç beynəlxalq (Moskva, Vaşinqton və Brüsselin vasitəçiliyi ilə) və üç tematik trek (sülh müqaviləsinin hazırlanması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, həmçinin kommunikasiyaların və iqtisadi əlaqələrin qurulması) üzrə aparılıb.
Lakin təəssüf ki, danışıqların intensivliyi onların səmərəliliyi anlamına gəlmir. Ermənistan tərəfi istiqamətlərdən heç biri üzrə ciddi nəticənin əldə olunmaması üçün himayədarlarının köməyi ilə əlindən gələni etdi. Halbuki Azərbaycanın ermənilər tərəfindən işğal edilmiş ərazilərini geri qaytarmasının üzərindən artıq iki il keçir.
Ermənistan əngəl kimi
2022-ci ilin əvvəllərində bu prosesdə Avropa treki ən ümidverici istiqamət kimi görünürdü. Bu çərçivədə Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Avropa İttifaqının rəhbəri formatında 4 görüş keçirilib. Şarl Mişel prosesdə o qədər fəallıq göstərirdi ki, tərəflərin artıq 2022-ci ildə sülh müqaviləsinin mətnini razılaşdıracağı, hətta mümkün olacağı təqdirdə onun Brüsseldə imzalanacağı belə, gözlənilirdi. Lakin ilin sonlarına yaxın, ən məsuliyyətli anda Fransa prezidenti Emmanuel Makron prosesə mane oldu. O, Azərbaycanın ünvanına bir sıra absurd ittihamlar səsləndirməsi azmış kimi, Brüssel formatında keçiriləcək növbəti – beşinci raundda vasitəçi kimi (!) iştirak etməyə hazır olduğunu bildirdi. Bu raund dekabrın 7-də baş tutmalı idi. Lakin Azərbaycan tərəfi bu görüşdən məlum səbəblərə görə imtina etdi. Avropa diplomatiyası isə Fransa rəhbərinə onun davranışlarının, Avropa İttifaqının son dərəcə diqqətlə təşkil etdiyi danışıqlar prosesinə ədəbsiz müdaxiləsinin yolverilməzliyini izah etməkdə gücsüz qaldı. Beləliklə, Avropa treki iflasa uğradı.
Başı Ukraynada hərbi əməliyyatlara qarışmış Rusiya ilin əvvəlində diplomatik fəallıq göstərmirdi. Lakin yayda Moskva Bakı-İrəvan danışıqlarında passivliyin onun təşəbbüsü əldən verməsi ilə nəticələnə biləcəyinə gətirib çıxaracağını anladı. Başqa sözlə, Moskvada öz sözləri ilə desək, təşəbbüsü avropalı tərəfdaşların ələ almaqda olduğunu gördülər. Buna imkan verilməməsi üçün yayda kommunikasiyaların açılması üzrə komissiyanın həmsədrləri formatında görüşlər bərpa edildi və bu formatda da danışıqlar ilin sonunadək müəyyən fasilələrlə davam etdirildi. Amma bu görüşlər də xüsusi nəticə vermədi. Yalnız ilin sonunda Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə KTMT-nin İrəvanda keçirilən sammiti zamanı apardığı danışıqlardan sonra hansısa impulslar haqda qarışıq fikirlər söylədi. Amma tezliklə bu da hamının yadından çıxdı, çünki «yerlərdəki vəziyyət» bu impulsların qiymətləndirilməsinə imkan vermədi.
Bütün bunların fonunda dekabrın 23-də Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moskvaya səfər də edib. Səfər çərçivəsində Bayramov-Lavrov-Mirzoyan formatında üçtərəfli danışıqların aparılması nəzərdə tutulsa da, görüş ikitərəfli olub. Çünki ən son anda Mirzoyan Rusiya sülhməramlıları və Azərbaycan tərəfinin Laçın dəhlizindəki fəaliyyətindən narazılığını bildirərək, Moskvaya yollanmaqdan imtina edib. Başqa sözlə, erməni tərəfi görüşün təşkilatçısına qarşı demarş edərək, üçtərəfli danışıqları pozub.
Beləliklə, Ermənistan danışıqları ikinci dəfə pozub – əvvəl Brüssel, sonra isə Moskva danışıqlarını. Bununla da, o, regionda dayanıqlı sülhə nail olunmasını əngəlləyib.
Xatırladaq ki, nazirlərin Moskva görüşü sülh müqaviləsinə dair məsələlərin razılaşdırılması çərçivəsində üçüncü görüş olmalı idi. Əvvəlki danışıqlar Cenevrə (2 oktyabr) və Vaşinqtonda (7 noyabr) keçirilmişdi.
Erməni tərəfinin demarşı hazırda Moskvanın danışıqlar prosesindəki mövqeyini kifayət qədər zəiflətməyə nail olmuş qərbli vasitəçilərin «gözünə girməyə» hesablanmış ola bilər. Hər halda, Ararat Mirzoyanın elə həmin gün Aİ-nin Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Toyvo Klaar ilə telefon danışığı aparması, regiondakı mövcud vəziyyəti müzakirə etməsi təsadüf sayıla bilməz.
Ziddiyyətlər fonunda sülh axtarışı
Bütün bunlar Rusiya və Azərbaycanın XİN başçılarının yaranmış vəziyyəti müzakirə etmələrinə mane olmayıb. Məsələn, tərəflər kiminsə regiona hər hansı müşahidə missiyasının göndərilmək səlahiyyətinin olmadığı haqda razılığa gəliblər. Xatırladaq ki, İrəvan birtərəfli şəkildə buna çalışır. Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Jozep Borrel də Brüsselin Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə uzunmüddətli mülki missiya göndərməyə hazır olduğunu bildirib. Brüsselin bu niyyəti Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Aİ rəhbərinin vasitəçiliyi ilə Praqada əldə etdikləri razılığa ziddir. Həmin razılaşmaya görə, missiya fəaliyyətini dekabrın 19-da başa vurmalı idi.
Maraqlıdır ki, Praqa razılaşması Bakının iştirakı ilə əldə edilmişdisə, son qərarın qəbulu zamanı Azərbaycan tərəfinin rəyi nəzərə alınmayıb. Düşünmək olar ki, Avropa diplomatiyası Fransanın təsiri altında fəaliyyət göstərir. Məsələ ondadır ki, Ermənistana Aİ missiyasının göndərilməsi ideyası məhz Makrona məxsusdur. Məlum olduğu kimi, bu ideya İrəvan tərəfindən dəstəklənsə də, Bakı onu rədd edib. Azərbaycan sözügedən missiya ilə yalnız zərurət yaranacağı halda əməkdaşlığa razılıq verib.
Ermənistanın siyasi rəhbərliyi üçün fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdiyi bu missiyanın Rusiyanın regiondakı nüfuzu ilə balans yaratması vacibdir. Bundan əvvəl Paşinyan KTMT katibliyinin sərhədə müşahidə missiyası göndərmək təklifini rədd etmişdi. Beləliklə, güman etmək olar ki, Avropa xətti özündə Fransa-Ermənistan tandeminin maraqlarını əks etdirir. Bu isə iki əsas hədəfə hesablanıb: Rusiyanı Azərbaycanla sərhəd problemlərinin həllindən uzaqlaşdırmaq və Ermənistanla danışıqlarda mümkün güzəştlərə getməsi üçün Bakıya təzyiq göstərmək.
Bakı ilə Moskva isə bu vəziyyəti fərqli mövqelərdən qiymətləndirsələr də, bu yanaşma onların hər ikisi üçün qəbuledilməzdir.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, «Praqada Azərbaycan və Ermənistanın adından sülh müqaviləsi üzərində işlərin bir sıra əsas prinsiplərə, o cümlədən BMT Nizamnaməsinə və 1991-ci ilin dekabrında imzalanmış Almata bəyannaməsinə əsaslanacağı təsdiqlənib. Bu yanaşmada – bu gün biz də bundan danışdıq – mən artıq sülh müqaviləsinin hazırlanması üzərində peşəkar işə başlanılmasına hər hansı ciddi maneə görmürəm. Çünki məncə bu halda sülh müqaviləsinin bütün komponentləri yer alır».
Ümumilikdə bu yanaşmaya Azərbaycan tərəfi də etiraz etmir. Vasitəçilər arasındakı ziddiyyətlərdən istifdə edərək özü üçün daha əlverişli şərtlər «qoparmağa» çalışan İrəvanın mövqeyi isə danışıqlar prosesinin gələcəyi ilə bağlı ciddi qeyri-müəyyənlik yaradır.
Yekun sammit
MDB-nin dekabrın 26-27-də Sankt-Peterburqda keçirilmiş qeyri-formal sammiti oktyabrda Astanada təşkil olunmuş görüş kimi, yalnız beynəlxalq məsələlərdə deyil, həm də Birliyin məsuliyyət zonasında son dərəcə ciddi qarışıqlıq fonunda baş tutub. İrəvan-Bakı münasibətlərinin həll olunmamış qalması, Qırğızıstanla Tacikistan arasında davam edən münaqişə, həmçinin davam edən Rusiya-Ukrayna müharibəsi MDB-nin gündəliyini son dərəcə çətinləşdirib. Ekspertlər bu qurum haqda artıq çoxdandır ki, keçmiş Sovet respublika liderlərinin mövcud və aktual siyasi və iqtisadi məsələləri müzakirə etdikləri klub kimi danışır. Amma xoş arzular, əməkdaşlığın vacibliyinə dair formal ifadələrlə yanaşı, iştirakçıların bir-birinin ünvanına kifayət qədər sərt iradlar səsləndirməsi üzündən bu müzakirələr heç də asan keçmir.
Məlum olduğu kimi, MDB-nin keçən sammitində Azərbaycan Prezidenti üç əsas trek üzrə (sülh müqaviləsinin imzalanması, dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası, həmçinin yolların açılması, iqtisadi əlaqələrin qurulması) danışıqlar prosesini bacardığı qədər uzadan Ermənistanın ünvanına sərt tənqidlər səsləndirib. Bütün bu istiqamətlər üzrə aktiv dinamika müşahidə edilsə də, onların heç biri üzrə ciddi irəliləyişə nail olunmayıb. Səbəb isə məsələyə Ermənistan tərəfindən kənar qüvvələrin, xüsusilə Fransanın fəal müdaxiləsi, həmçinin 44 günlük müharibədən sonra Cənubi Qafqazda gedən miqyaslı proseslərə mane olmağa çalışan İrəvanın hədsiz iddialarıdır. Söhbət yeni transregional nəqliyyat kommunikasiyalarının və «3+3» formulu üzrə yeni əməkdaşlıq formatının yaradılmasından gedir.
MDB-nin son qeyri-formal sammitində postmünaqişə nizamlanması mövzusuna Astanadakı qədər diqqət ayrılmasa da, güman ki, tədbirin kluarlarında bu mövzu fəal şəkildə müzakirə olunub. Lakin mövcud ziddiyyətlər fonunda tərəflərin ümumi məxrəcə gəldiyini düşünmək çətindir.
Yeri gəlmişkən, MDB-nin Sankt-Peterburq sammitinin yekununda yalnız Rusiya Prezidenti Vladimir Putin qısa bəyanatla çıxış edib. O, bildirib ki, qeyri-formal sammit çərçivəsində «üç lider – Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderləri ali səviyyədə görüş keçirə biliblər».
«Üçlükdə söhbətləşə bildik. Əlbəttə ki, əsas məsələ ümumilikdə Cənubi Qafqazda vəziyyətin, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərini, Qarabağla əlaqədar hər şeyin sahmana salınmasıdır», - deyə Putin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla görüşdə bildirib: «Odur ki, razılaşdığımız kimi, bu məsələləri detallı müzakirə edəcəyik».
Daha sonra Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov deyib ki, söhbət tamformatlı üçtərəfli danışıqlardan getmir. «Hamı danışıb. Tamformatlı danışıqlar (Putin, Əliyev və Paşinyan arasında – red.) olmayıb», - deyə o, qeyd edib.
Avropa ilə Rusiyanın vasitəçiliyindəki problemlər fonunda Amerikanın səyləri daha uyğun şərtlərdə həyata keçirilib. Vaşinqton nəinki Bakı və Yerevanla fəal əlaqə imkanlarını özündə saxlayıb, həm də Moskva və Brüssel treklərində danışıqların «yerində addımlamasından» istifadə edərək, tərəflərə onun vasitəçiliyi ilə razılığa gəlmək təklifini verib. Dekabrın sonunda ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə köməkçisi Ceyk Sallivan Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan və Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev ilə telefon danışıqları aparıb. Sallivan onlarla son gərginlikləri müzakirə edib, tərəfləri gərginliyin azaldılması üzərində işləri davam etdirməyə çağırıb.
XİN başçıları səviyyəsində növbəti görüş və ya digər kommunikasiyalar haqda müzakirələrin aparılıb-aparılmadığı hələ ki, bəlli deyil. Amma bu variantın mümkünlüyünü də istisna etmək olmaz. İstənilən halda, görünən odur ki, Yerevanın destruktiv davranışları nəticəsində region növbəti qeyri-müəyyənlik ilinə qədəm qoyur. Onun münasibətlərin normallaşması prosesi nöqteyi-nəzərindən necə keçəcəyini tezliklə görəcəyik.

Despite expectations, 2022 was not a breakthrough year to establish peace between Azerbaijan and Armenia once and for all
The year of 2022 has been one of the most dynamic in terms of the development of the negotiation process on normalising relations between Azerbaijan and Armenia. The talks have been actively pursued along three international and three thematic tracks mediated by Moscow, Washington and Brussels (preparation of a peace agreement, border delimitation and demarcation process, the unblocking of communications and economic links).
Unfortunately, the frequency of negotiations is not indicative of their effectiveness. Because the Armenian side, with the help of its patrons, has done its best to disrupt the ongoing process, although Azerbaijan liberated its lands from Armenian occupation two years ago.
Armenia as a brake
At the beginning of 2022, the European track of negotiations seemed the most promising, with four meetings held between the president of Azerbaijan, the prime minister of Armenia and the president of the European Union. Charles Michel was so active that it seemed likely that by 2022 the sides would be able to agree a peace agreement and even sign it, possibly in Brussels. However, towards the end of the year, at a critical moment in the process, French President Emmanuel Macron intervened, making a number of absurd accusations about Azerbaijan and then announcing that he was ready to mediate (!) at another, already fifth, meeting within the Brussels format.
The meetings was due to take place on December 7, but Baku understandably rejected the offer. European diplomacy, on the other hand, could not explain to the French leadership the inadmissibility of its actions and its obnoxious interference in the negotiation process so carefully conducted by the European Union. Thus, the European track ended in a complete collapse.
Due to the hostilities in Ukraine since the beginning of the year, Russia has been away from diplomatic activity. By summer, however, Moscow realised that its passive approach as a moderator in the negotiations between Baku and Yerevan could cost it the loss of the initiative by its Western partners, as the Kremlin preferred to call them.
To prevent this situation, the format of the co-chairmen of the commission to unblock communications was resumed in the summer and continued with some frequency until the end of the year, although also without much result.
Only by the end of the year Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan vaguely hinted at some progress after the talks with Russian President Vladimir Putin at the CSTO summit in Yerevan. However, this was soon forgotten, as the situation on the ground made it impossible to evaluate the effectiveness of this progress even remotely.
On December 23, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov made a working visit to Moscow, which was essentially held in a bilateral format, although the original meeting was planned in a trilateral format between Bayramov, as well as his Russian and Armenian counterparts, Lavrov and Mirzoyan. However, at the very last moment, Mirzoyan refused to go to Moscow because of disagreement with the actions of the peacekeepers and the Azerbaijani side in the Lachin corridor. This move was against the organiser of the meeting and derailed the trilateral talks.
Thus, the Armenian side has already disrupted the negotiations twice. First the Brussels talks and now the one in Moscow, hindering the achievement of sustainable peace in the region.
By the way, the Moscow ministerial meeting was to be the third meeting in a series of talks on the peace treaty. The previous ones were held in Geneva (October 2) and Washington (November 7).
Armenian side's demarche may have been planned to impress Western mediators, who have successfully weakened Moscow's position in the talks. It is no coincidence that on the same day Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, Toivo Klaar, discussing with him the current situation in the region.
The search for peace amidst controversy
However, this did not stop the Russian and Azerbaijani foreign ministers from discussing the situation. In particular, Moscow and Baku actually agreed that dispatching any observation missions to the region, which Yerevan wanted to do unilaterally, was ineligible. This was after a statement made by the EU High Commissioner for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, on Brussels preparing to deploy a long-term civilian mission on the Armenian-Azerbaijani border.
Brussels' intention contradicts the agreement reached at the Prague meeting of Azerbaijani and Armenian leaders mediated by the EU heads of state, according to which the mission was to end its activities on December 19.
Interestingly, the Prague agreement was reached with Baku's participation, while the current decision was taken without taking into account Baku’s opinion.
We can assume that European diplomacy is under the influence of France, particularly President Macron, who proposed the idea of sending an EU mission to Armenia. The idea was supported by Yerevan and rejected by Baku, which agreed only to cooperate with the mission if necessary.
It is important for the Armenian political leadership that the mission balances Russian influence in the region. Pashinian had earlier rejected a proposal by the CSTO secretariat to send its observer mission to the border. We can thus assume that the interests of the French-Armenian tandem has two goals: to oust Russia from the resolution of border problems with Azerbaijan and to increase pressure on Baku so that the latter agrees to concessions in negotiations with Armenia in existing directions.
This approach is unacceptable for Baku and Moscow, which assess the situation from different perspectives.
According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, as "agreed in Prague on behalf of both Azerbaijan and Armenia, the work on the peace treaty will be based on a number of key principles, including the UN Charter and the December 1991 Almaty Declaration. With this in mind, and we also talked about this today, I do not see a big problem to start finally the professional preparation of a peace treaty, as this statement contains all the necessary components.”
Baku is generally not against this approach either. However, Yerevan's position, which is to bargain for more favourable terms for itself by playing on the contradictions of mediators, introduces considerable uncertainty into the future of the negotiation process.
Final summit
Like the previous summit in Astana in October 2022, the informal CIS summit in St. Petersburg held on December 26-27, took place amid extreme turbulence both at international level and within the Commonwealth's area of responsibility.
Unresolved relations between Yerevan and Baku, the border conflict between Kyrgyzstan and Tajikistan, and the ongoing Russian-Ukrainian war make the CIS agenda critically challenging.
Experts have long compared the CIS to a club where the leaders of former Soviet republics meet to discuss current political and economic topics. But often these discussions take place in a difficult environment, with a mix of rather harsh remarks about each other and formal phrases about the need for cooperation.
At the last CIS summit the President of Azerbaijan harshly criticised the position of Armenia, which is dragging out the negotiation process within three main tracks: the signing of a peace treaty, the demarcation and delimitation of the state border and the unblocking of communications and economic links. Despite the observed dynamics along all these tracks, there was no tangible results in any of them because of the active intervention of external forces supporting Armenia, especially France, and the excessive ambitions of Yerevan itself, which is trying to prevent large-scale processes in the South Caucasus after the 44-day war. Like the creation of new trans-regional transport links and the new 3+3 format of cooperation.
Despite less focus on the post-conflict settlement at the last informal CIS summit compared to discussions in Astana, it is likely that the issue was actively discussed on the sidelines of the event. However, it is difficult to assume that given the current contradictions the sides have been able to find a common ground.
It was the Russian President Vladimir Putin who made the only brief statement on the results of the CIS summit in St. Petersburg. According to him, leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia have been able to talk.
"The three of us have managed to talk. Of course, the key issue is the settlement of the situation in the South Caucasus, Armenian-Azerbaijani relations, and everything related to Garabagh. As agreed, we will discuss all these issues in detail," Mr. Putin said at his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Later, Russian presidential spokesman Dmitriy Peskov clarified that there were no plans to hold full-fledged trilateral talks. Everyone was communicating on the sidelines of the event. There was no full-fledged communication [between Putin, Aliyev and Pashinyan]," Peskov said.
Meanwhile, amid problems with European and Russian mediation, Americans were in a better position. Not only did Washington retain the ability to actively engage with Baku and Yerevan, but, taking advantage of the stalled talks with Moscow and Brussels, it actively invited the sides to talks, hinting at its own involvement. In late December, US National Security Advisor to President Joe Biden, Jake Sullivan, contacted the Secretary of Armenian Security Council Armen Grigoryan and Assistant to President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev by phone. He exchanged views with them on the latest escalation and urged his colleagues to continue working to reduce tensions.
We yet to know whether the parties discussed another meeting between the foreign ministers or other issues, but we cannot rule out this option. Either way, it is clear that the region is entering another year of uncertainty due to Yerevan's destructive behaviour. We will find out soon how the developments affect the normalisation process.