“EHTİRASLI CÜMƏ” YOLUNDA
Son illər Böyük Britaniyanın tez-tez dəyişən hökumətlərinin problemlərin həlli üsullarından bəhs edən jurnalistlər keçmişin tanınmış siyasi xadimi Denis Xilidən sitat gətirirlər: «Quyudasansa, daha qazma». Bu, əlbəttə ki, əsasən Londonun Avropa İttifaqı ilə münasibətlərinə aiddir. Britaniya nədənsə Aİ ilə münasibətlərdə hər iki tərəfi qane edəcək kompromis axtarmaqdansa, hədə, şantaj, isteriya dili ilə danışmağa üstünlük verib. Britaniyalı siyasətçilərdən biri bu haqda danışarkən deyib: «…Hər kəs o fikirdədir ki, siz Brüsseldən istədiyinizi yalnız bir halda ala bilərsiniz – ona düşmən münasibəti göstərsəniz».
Liz Trass da Makronun «dost, yoxsa düşmən olduğunu müəyyənləşdirə bilmədiyi»ni söyləiyirdi.
Tereza Meyin Aİ ilə «Brexit»ə dair razılaşma imzalamasına imkan verməyən və bunu onun Şimali İrlandiyanın statusu ilə bağlı yanaşması ilə razılaşmadığı üçün rədd edən Boris Conson isə hökumətin başına keçdikdən sonra razılaşmanı… elə həmin variantda imzalayıb. Əlbəttə, bu, ən yaxşı qərar deyildi. Lakin o zamankı şərtlərdə yəqin ki, yeganə variant idi. O, Böyük Britaniyaya daxil olan Şimali İrlandiya ilə Aİ üzvü İrlandiya Respublikası arasında sərbəst sərhədin qorunub saxlanılmasını nəzərdə tuturdu. Bu variant ilə hər iki tərəf razı idi, çünki onlar adada katoliklərlə protestantlar arasında 1998-ci il aprelin 10-da əldə edilmiş, sonradan «Ehtiraslı cümə»» adlandırılan Belvast müqaviləsindən sonra yaranmış kövrək sülhü pozmaq istəmirdilər.
Nəticədə, sərhəd ölkə daxilində – Şimali İrlandiya ilə Böyük Britaniyanan digər hissəsi arasında «qapalı» qalıb. Bu, adada Aİ-nin gömrük yoxlamalarının, iqtisadi qaydalarının tətbiqini, eyni zamanda Avropa Məhkəməsinin aliliyinin qorunub saxlanılmasını nəzərdə tuturdu. Bu, könüllü olaraq vahid Avropa bazarını tərk edən Böyük Britaniyadan gələn malların gömrük rəsmiləşdirilməsi olmadan İrlandiya Respublikası ilə sərbəst sərhəddən keçməməsi üçün lazım idi.
Təbii ki, həm Brüsseldə, həm də Londonda bunun müvəqqəti, natamam qərar olduğunu bilirdilər və əmin idilər ki, məsələ həllini hər iki tərəfin maraqlarına uyğun tapmalıdır. Üstəlik, faktiki olaraq, ciddi gömrük yoxlamalarına start da verilməmişdi. Əvvəlcə Aİ onu dayandırmağa razılıq vermişdi, amma London onu birtərəfli qaydada etmişdi. İngilislər bunu regionda özləri üçün problem yaratmaq istəmədikləri və buna hazır olmadıqları ilə əsaslandırmışdılar. Problem isə heç də yalnız iqtisadi deyildi. Vahid İrlandiya tərəfdarı olan, demək, Böyük Britaniya sıralarını tərk etmək istəyən «Şinn Feyn» partiyası ötən ilin mayında Şimali İrlandiyanın Qanunverici Assambleyasına keçirilən seçkidə 100 illik tarixində ilk dəfə qələbə qazanıb. Lakin hakimiyyətin bölüşdürülməsi ilə bağlı razılaşmaya görə, regionu katoliklərlə protestantlar birlikdə idarə etməlidirlər. Belə bir vəziyyətdə seçkidə məğlub olmuş Demokratik Unionist Partiyası (DUP) sərhəd problemi həll olunanadək hökumətdə təmsil olunmaqdan boyun qaçırıb. Beləliklə, Londonla Brüssel, həmçinin Londonla Belfast arasında münasibətlər ən gərgin həddə çatıb.
Belə bir vəziyyətdə Boris Conson bütün tərəfləri sakitləşdirməkdənsə, Brüsseli Britaniyanın elə özü tərəfindən imzalanmış razılaşmanı birtərəfli qaydada ləğv edə biləcəyi ilə hədələyib. Üstəlik, onu bu məsələdə baş nazir postunda ən az qalmaqla «rekord» müəyyənləşdirmiş Liz Trass da dəstəkləyib. Beləliklə, qanun layihəsi ötən ilin yayında təsdiqlənməsi üçün parlamentə göndərilib, lakin Lordlar palatasında «ilişib».
Rişi Sunak isə bütün sələflərinin qarşıdurma strategiyasından imtina etmək qərarına gəlib və Aİ ilə danışıqlarda ritorikasını yumşaldıb. Brüsseldə bildirirlər ki, təhdid dilindən imtina etmiş Sunak Conson və Trassın «dəfn etdiyi» iki sözü «dirildib»: etibar və kompromis.
Nəticədə, o, Consonun uğursuzluğa düçar olduğu yerdə müvəffəqiyyət qazanıb.
Stormont əyləci
Fevralın 27-də Vindzorda, kralın iqamətgahlarından birinin yaxınlığında Böyük Britaniyanın baş naziri ilə Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen «Vindzor razılaşması» adlı sənədi razılaşdırıblar. Bu, tərəflərin Şimali İrlandiya ilə bağlı 2019-cu ilin noyabrında qəbul edilmiş protokolun 3 əsas istiqamətləri üzrə kompromisə getməsi ilə mümkün olub. Yeni razılaşmanın ən böyük üstünlüyü Şimali İrlandiyaya Böyük Britaniyadan daxil olan malların böyük əksəriyyəti üçün «yaşıl zolağ»ın yaradılması olacaq. Yalnız Şimali İrlandiya bazarı üçün nəzərdə tutulmuş istənilən məhsul bütün fiziki yoxlamalardan və demək olar ki, bütün gömrük sənədlərindən azad ediləcək. Burada yalnız İrlandiya Respublikası vasitəsilə Aİ bazarlarına çıxa bilmə riski yüksək olan mallar yoxlanılacaq və bəyan olunacaq.
Ticarət şirkətləri gömrük imtiyazlarından yararlanmaq üçün etibarlı treyderə çevrilməli, bununla yanaşı, malların yalnız Şimali İrlandiyada satılacağına və ya istifadə olunacağına zəmanət verməlidirlər.
Əvəzində, Brüssel məmurları Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya ilə aralarındakı mal daşımalarını real vaxt rejimində izləmək üçün məlumatlar bazasına giriş əldə edəcəklər. Əks təqdirdə, Aİ sistemin fəaliyyətini dayandıra bilər. Etibarlı treyderlər üçün nəzərdə tutulmuş gömrük imtiyazlarının Aİ-də işləməyəcəyi təqdirdə isə eyni addımı Böyük Britaniya ata biləcək.
Razılaşmanın ikinci elementi 2019-cu il protokolunun dövlət yardımı, ƏDV və vergi ödəmələri ilə bağlı hissəsinə aiddir. Xatırladaq ki, həmin protokola görə, Belfast bu məsələlərə münasibətdə Aİ qaydalarına riayət etməlidir. İndi bu məsələlər, yəqin ki, hər bir konkret halda Böyük Britaniya, Aİ və Şimali İrlandiya rəsmiləri arasında danışıqlar yolu ilə tənzimlənəcək.
Protokolda Şimali İrlandiyada Aİ qanunlarının icrasına nəzarət Avropa Məhkəməsinə həvalə edilib. Yeni razılaşmaya görə, mübahisələrə əvvəlcə Şimali İrlandiya məhkəməsi və ya müstəqil komissiya baxmalı, onlar bunu Avropa Məhkəməsi ilə məsləhətləşmə şəklində etməlidir. «Son arbitr» rolu isə Avropa Məhkəməsində qalacaq. Bununla yanaşı, gözlənilir ki, Brüssel məsələlərin Avropa Məhkəməsinə «ən son anda» çıxarılmasına üstünlük verəcək.
Nəhayət, razılaşma Aİ-nin «Stormont əyləci» adlandırılan ticarət dövriyyəsilə bağlı yeni qaydalarına nəzarət edə bilməsi üçün Şimali İrlandiya Assambleyasının səlahiyyətlərini genişləndirir. İndi Şimali İrlandiya parlamenti Aİ-nin vahid bazarla bağlı yeni qaydalarının tətbiqini dayandırmaq üçün «qəza əyləci»ndən istifadə edə bilər. Bunun üçün 90 deputatdan ən azı iki partiyanı təmsil edən 30-nun buna «hə» deməsi kifayətdir. 30 səs olarsa, Böyük Britaniya hökuməti yeni qanuna veto qoya biləcək.
Sunakı devirməli
Vindzor razılaşması Vestminsterdən olan deputatların əksəriyyəti tərəfindən alqışlanıb. Leyboristlər və digər əsas müxalifət partiyaları onu dəstəkləməyə razılıq verib. Bu, əksər mühafizəkar deputatlara, o cümlədən qatı «Brexit» tərəfdarı olan parlamentarilərə də aiddir. DUP isə hələ bunu etməyib. Lakin onların qərarınının da müsbət olacağı ehtimalı yüksəkdir. Qanun layihəsini Şotlandiya Milli Partiyasının (Vestminsterdə böyüklüyünə görə Britaniyanın üçüncü partiyası) lideri Roland Mürhed də dəstəkləyib, bununla yanaşı, baş nazirdən «Şotlandiyaya eyni imkanların niyə yaradılmadığını» soruşub.
Razılaşma ilə bağlı ən sərt tənqid isə Boris Consondan gəlib. Conson deyib ki, bu razılaşma «nəzarəti bərpa etmədiyindən», ona səs verməsi «çox çətin olacaq». Söhbətin hansı nəzarətdən getdiyi isə hər kəsə aydındır. Onun planı məlum idi – Sunak ya Aİ ilə razılaşma əldə edə bilməyəcək, ya da əldə olunacaq razılaşma mühafizəkar deputatların əksəriyyəti tərəfindən rədd ediləcək.
Sabiq kansler Corc Osborn hesab edir ki, Consonun məqsədi birmənalı olaraq, yenidən baş nazir postunu tutmaqdır. «O, Sunakı devirmək istəyir və bunun üçün bütün vasitələrə əl atacaq… Şimali İrlandiya ilə bağlı danışıqlar bu vasitələrdəndirsə, Conson onunla Sunakın başına zərbələr endirməyə çalışacaq», - deyə Osborn qeyd edib.
Lakin məlum olub ki, Consonun tərəfdarları o qədər də çox deyil. Bu səbəbdən də, onun Dauninq-stritə qayıtmaq şansı da yüksək sayılmır.
Görünür, Consonu dəstəkləyən əksər siyasətçilər və «Brexit»in digər tərəfdarları ölkənin daha irəli getmək istədiyi qənaətinə gəliblər. Aİ ilə «Brexit» üzündən gedən və sonda Tereza Meyin istefası ilə nəticələnmiş «savaş» zamanı (2019-cu il) hər üç britaniyalı seçicidən biri Aİ sıralarını tərk etməyi ölkə qarşısında duran ən vacib məsələ sayırdı. İndi belə düşünənlər 15-20% arasındadır.
Sunak bu məsələdə mühafizəkar deputatlara arxalanıb. Onlar isə etiraf edirlər ki, ölkədə keçiriləcək növbəti seçki ərəfəsində (səsvermənin 2024-cü ildə keçirilməsi mümkündür) «Brexit»lə bağlı mübahisələrin davam etdirilməsi intihar olardı. Bununla yanaşı, həmin parlamentarilər Sunakın əldə etdiyi razılaşmanı Consonun təklif etdiyi variantdan daha üstün sayırlar. Görünən odur ki, Sunak rəhbərlik etdiyi hökumətdə «sabitliyi pozmaq» üçün əlindən gələni etməyə hazır olan Consonu neytrallaşdıra bilib. «Bizim bu qanun layihəsinə ehtiyacımız yoxdur. Onun reallaşdırılmasına ciddi əsas görmürük», - deyə o, parlamentdə Consonun «əsər»i haqda danışarkən bildirib və torilərin əksəriyyəti baş naziri dəstəkləyib.
«Brexit»lə bağlı birgə komitə Vindzor razılaşmasının reallaşdırılmasının təmini ilə əlaqədar praktik tədbirləri razılaşdırmaq üçün yaxın həftələrdə toplantı keçirəcək. Demək, hələlik onun konkret olaraq nə vaxtdan icra olunacağı məlum deyil.
Həm Böyük Britaniya, həm də Avropa İttifaqı danışıqlar prosesinə qeyri-rəsmi olaraq son tarix sayılan müddətədək nöqtə qoymaqda maraqlıdır. Söhbət «Ehtiraslı cümə»nin 25-ci ildönümü günündən – aprelin 10-dan gedir.

IN TIME FOR GOOD FRIDAY
When describing the methods that the frequently changing British governments used to solve problems in recent years, British journalists quote the famous politician Denis Healey: "When you are in a hole, stop digging". He mainly referred to relations with the EU that London tried to negotiate with using, for some reason, threats, blackmail and hysterics, but not compromises acceptable to both sides.
Another British politician once lamented: "...it has become generally accepted that one can only get what one wants from Brussels if one takes a very hostile approach". Liz Truss even bragged that she could not decide whether Macron was "a friend or a foe".
Boris Johnson prevented Theresa May from reaching an agreement with the EU on Brexit because of her opposition on the status of Northern Ireland, but ended up signing an agreement that included... the same position.
For sure, it was not the best solution, but in those circumstances it was probably the only one. It provided for a free borderline between Northern Ireland, a part of the UK, and the Republic of Ireland, a member of the EU. Both sides agreed to this condition, as they did not want to disturb the fragile peace on the island following the April 10, 1998 Belfast agreement between Catholics and Protestants known as the Good Friday.
As a result, the border ended up being "sealed" inland - between Northern Ireland and the rest of the UK. This means customs inspections and the compliance with the EU economic rules on the island, including the supremacy of the European Court of Justice. This was done to prevent goods from the UK, which had voluntarily withdrawn from the single European market, from crossing the free border with the Republic of Ireland without customs clearance.
Both Brussels and London realised that this measure was temporary, imperfect, and something had to be done taking into account the interests of both sides. In fact, tough customs inspection has not become effective since. Initially the EU agreed to suspend it, and then London did it unilaterally, explaining that it was not ready and did not want to create problems for itself in this region.
But the problems were not just economic. The Sinn Féin party, which advocated a united Ireland and secession from Britain, won the Northern Ireland Legislative Assembly elections last May for the first time in its 100-year history. But under the power-sharing agreement, Catholic and Protestant representatives must govern the region together. However, the defeated Democratic Unionist Party (DUP) refused to take part until the border problems are resolved. Overall, relations between London and Brussels, as well as between London and Belfast, are strained to the breaking point.
Instead of reassuring all sides, Boris Johnson threatened Brussels that the UK would pass legislation unilaterally abrogating the agreement he had signed earlier with the EU. He was backed by Liz Truss, the country's record-breaking short-term leader. The law was sent to the parliament for approval last summer but has been "stuck" in the House of Lords.
Rishi Sunak decided to break with the confrontational strategy of his predecessors. He reduced the rhetoric in his negotiations with the EU by dropping threats and, as Brussels noted, resurrected two words that Johnson and Truss had buried: trust and compromise.
As a result, he succeeded where Johnson failed.
Stormont brake
On February 27, in Windsor, near one of the King's residences, the British Prime Minister and European Commission President Ursula von der Leyen agreed on a document called the Windsor Agreement. This was made possible by both sides making compromises on three key areas of implementation of the November 2019 Protocol on Northern Ireland.
The biggest gain of the new agreement will be the creation of a "green belt" for the vast majority of goods entering Northern Ireland from the UK. Any products for the Northern Ireland market only will be exempt from all physical checks and almost all customs documents.
Only goods that are at high risk of further access to the EU market through the Republic of Ireland will be checked and declared.
In order to benefit from customs benefits, traders must become trusted traders, provided that they guarantee the final destination of their goods for sale or use be exclusively the Northern Ireland.
In turn, Brussels will have real-time access to a database tracking the movement of goods between the UK and Northern Ireland. Otherwise, the EU could suspend the system. The UK will do the same if customs benefits for trusted traders cease to apply in the EU.
The second element of the agreement concerns the part of the 2019 protocol that requires Belfast to comply with EU rules on state aid, VAT and taxation. All of these issues are now likely to be resolved on a case-by-case basis following negotiations between UK, EU and Northern Ireland.
According to the Protocol, the European Court of Justice was responsible for monitoring the application of the EU law in Northern Ireland. Under the new agreement, disputes must first be heard by a Northern Irish court or an independent commission, which will then consult the European Court of Justice on EU law. The European Court of Justice will retain its status as "final arbiter". But Brussels is expected to promise that cases will only be referred to the European Court of Justice as a "last resort".
Finally, the agreement extends the powers of the Northern Ireland Assembly to oversee the new EU rules on goods circulation, dubbed the "Stormont brake". The NI Parliament will now be able to "pull the emergency brake" to stop the application of the new EU single market rules if 30 out of 90 MPs from at least two parties oppose the measures. If the 30-vote threshold is reached, the UK government can veto the new laws.
Overthrowing Sunak
The Windsor Agreement was welcomed by the majority of MPs. Labourites and other main opposition parties agreed to support it. So did the vast majority of Conservative MPs, including those most committed to Brexit. The DUP has not yet done so. But there is a good chance that the decision will be positive. Roland Muirhead, leader of the Scottish National Party (the UK's third largest party in the parliament) has also expressed support for the bill, while asking the prime minister why "Scotland does not have the same options".
The loudest criticism of the agreement came from Boris Johnson, who said it would be "very difficult" for him to vote for the deal because it "does not return control". And everyone understands what kind of control he means. His plan was clear - Sunak would either fail to reach an agreement with the EU, or he would do so on terms that many Conservative MPs would reject.
George Osborne, the former chancellor, believes Johnson is solely interested in becoming prime minister again: "He wants to bring down Rishi Sunak and he will use any instrument to do it. If the Northern Ireland negotiations are that instrument, he will pick that up and hit Mr. Sunak over the head with it."
But it turns out that Johnson does not have many supporters. And so the chances of him returning to Downing Street are looking increasingly vague.
Many politicians who supported Johnson and other Brexit supporters seem to have concluded that the country wants to move on. In 2019, during the Brexit-related wars with the EU that eventually led to Theresa May's resignation, two-thirds of British voters saw leaving the EU as the most important issue facing the country. This figure now fluctuates between 15 and 20 per cent.
Sunak bet on Conservative MPs who recognised that continuing the Brexit debate ahead of the next election (possibly in 2024) would be suicidal and that the agreement he secured was better than the alternative proposed by Johnson. It appears that Sunak has managed to neutralise Johnson as a destabilising force for his government.  "We don't need this bill and we have no credible basis for its implementation," he said in Parliament, referring to Johnson's brainchild, and the Tory majority backed him.
The Joint Committee on the Withdrawal Agreement will meet in the coming weeks to agree on the practical steps to ensure the implementation of the Windsor Agreement. This means that there is not yet a clear timetable for its implementation.
Both Britain and the EU are keen to put an end to the negotiating process before the unofficial deadline of April 10, the 25th anniversary of the Good Friday.