Görünür, Türkiyə-Misir münasibətləri istiləşməyə doğru gedir
Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukrinin fevralın 27-də Türkiyəyə səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin bərpası istiqamətində növbəti addım kimi qiymətləndirilib. Oxşar barışıq cəhdi fevralın 6-da baş vermiş zəlzələdən sonra Türkiyə-Yunanıstan münasibətləri baxımından da edilib.
Zəlzələ baş vermiş regiona gələn S.Şukri Mersin hava limanında türkiyəli həmkarı Mövlud Çavuşoğlu tərəfindən mehriban qarşılanıb. Çavuşoğlu Misirlə Türkiyə arasında münasibətlərdə yeni səhifənin açıldığını, 2022-ci ilin noyabrında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Misir dövlət başçısı Əbdülfəttah əs-Sisi arasında Qətərdə baş tutan görüşün bu istiqamətdə çox məhsuldar cəhd olduğunu vurğulayıb. Türkiyə XİN rəhbəri əlaqələrin inkişafının yalnız iki ölkə deyil, bütünlükdə regionun sabitliyi, inkişafı üçün də əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Misir XİN başçısı isə əmindir ki, iki ölkə arasında əlaqələr yaxşılaşacaq: “Misir hər zaman Türkiyədəki qardaşlarının yanında olacaq, münasibətlərimizin bundan sonra ən yüksək səviyyəyə çatacağına inanıram”.
Bir çox ekspertlərin fikrincə, hazırda həm Türkiyə, həm də Misir əlaqələrin yaxşılaşmasında maraqlıdır. Bu mənada S.Şukrinin Mersinə səfəri həm də 2020-ci ildən başlayan yumşalma prosesinin davamı hesab olunur.
Araya girən “qardaşlıq”
Misir tarixinin mühüm bir hissəsi Osmanlı türkləri ilə bağlıdır. 1517-ci ildə Misiri ələ keçirdikdən sonra bu ölkə 400 ilə yaxın Osmanlının tərkibində qalıb. Amma XX əsrin əvvəllərində Osmanlı imperiyasının süqutu və yeni dövlətlərin yaranmasından sonra Türkiyə-Misir münasibətlərində xüsusi bir yaxınlıq olmayıb. Xüsusən də 1953-cü ildə Camal Əbdül Nasirin Misirdə monarxiya hakimiyyətinə son qoyaraq respublika qurması və sovetlərlə yaxınlaşması iki ölkə arasında əlaqələrin soyumasına səbəb olub.
Sovet İttifaqı dağılandan sonra, yəni Hüsnü Mübarəkin hakimiyyəti dövründə belə Misir-Türkiyə münasibətlərində xüsusi bir yaxınlıq qeydə alınmayıb. Əksinə, 2003-cü ildə Misir Aralıq dənizində enerji resurslarının istismarı və ixracı ilə bağlı İsrail və Kiprlə Türkiyənin maraqlarına uyğun olmayan müqavilə imzalamışdı.
Ankara ilə Qahirə arasında əlaqələrin sürətli inkişafı 2000-ci illərin əvvəllərinə, xüsusən də “ərəb baharı”ndan sonrakı dövrə təsadüf edir. Bu dövrdə Türkiyənin fəal xarici siyasət kursu ərəb ölkələri ilə əlaqələrin inkişafı ilə xarakterik olub. Türkiyə və onun islamçı hakimiyyəti ərəb ölkələri üçün müsəlman-demokrat idarəçilik nümunəsi idi.
Misirdə 2011-ci il fevralın 11-də prezident Hüsnü Mübarəkin istefası ilə nəticələnən inqilab Türkiyə ilə bağlı status-kvonu ciddi şəkildə dəyişib. Tezliklə “Müsəlman Qardaşları” seçkilərdə qalib gəlib, hərəkatın lideri Məhəmməd Mursi isə 2012-ci ilin yayında Misirin Prezidenti seçilib.
Mursinin hakimiyyəti dövründə Türkiyə-Misir əlaqələri ən yüksək səviyyədə inkişaf etmişdi. Hətta Mursi Hüsnü Mübarəkin 2003-cü ildə yunanlar və israillilərlə imzaladığı müqaviləni belə ləğv etmişdi.
Amma 2013-cü ildə Misirdə dövlət çevrilişi baş verib. Nəticədə, Mursi və “Müsəlman Qardaşları”nın hakimiyyəti devrilib, onların tərəfdarlarının etirazları ordu tərəfindən ciddi şəkildə yatırılıb. Rəsmi Ankara çevrilişi və onun nəticələrini kəskin şəkildə pisləyib. Türkiyə siyasi xadimləri və mediası Misirdə baş verənləri, o cümlədən ordu və onun komandanı, hazırkı prezident Əbdülfəttah əs-Sisini kəskin tənqid etmişdi. Bu, Misir tərəfindən mənfi qarşılanıb, hətta hər iki ölkənin səfirləri geri çağırılıb, münasibətlər ən aşağı səviyyəyə düşüb.
Barışığa mane olan amillər
Ankaranın 2013-cü ildən sonra Misir hakimiyyətinə qarşı kəskin bəyanatları, diplomatik həmlələri iki ölkə münasibətlərinin soyuq olaraq qalmasında əsas səbəb olaraq göstərilir. Lakin bu yeganə amil deyil, digər və daha vacib olanlar da var.
Yaxın vaxtlara qədər Türkiyə-Misir münasibətlərinin gərginləşməsinin əsas səbəblərindən biri “Müsəlman Qardaşları” problemi idi. Sirr deyil ki, Türkiyə hökuməti müsəlman dünyasının bu ən qədim siyasi islam hərəkatı ilə əlaqələri qoruyub saxlayırdı. Az qala bütün müsəlman ölkələrində təşkilatlanmış hərəkat həm də Fars körfəzindəki ərəb monarxiyalarının qorxulu yuxusudur. Bu səbəbdən də, Misirdə 2013-cü il çevrilişinə dəstək verən ilk ölkələr sırada Fars körfəzi ölkələri idi. Rəsmi Qahirə uzun illər Ankaranı “qardaşlar”ı himayə etməkdə və onlara sığınacaq verməkdə ittiham edib. Amma son illərdə Türkiyə hərəkatın tərəfdarı olan bir çox şəxsi ölkədən çıxarıb və ya həbs edib. Bununla da, faktiki olaraq Türkiyə-Misir yaxınlaşması istiqamətində addım atılıb.
Ankara ilə Qahirənin barışmasına mane olan digər amil Liviya məsələsidir. Türkiyə və Qətər Liviyanın qərbində fəaliyyət göstərən islamçı hökuməti, Misir isə digər ərəb ölkələri ilə birlikdə mərkəzi Tobrukda yerləşən hökuməti dəstəkləyib. Hətta 2020-ci ilin yayında Türkiyənin dəstəklədiyi qüvvələrin Liviyanın mərkəzi hissələrinə qədər irəliləməsi Misir və Türkiyə arasında gərginliyi ən yüksək səviyyəyə çatmasına səbəb olub. İki ölkə arasında gərginliyin azaldılması yalnız atəşkəs elan edildikdən sonra mümkün olub.
Nəhayət, iki ölkə münasibətlərində gərginliyin son səbəbi isə Aralıq dənizinin şərq hissəsində kəşf olunan enerji ehtiyatları və onların istismarıdır. Misir, İsrail və Yunanıstanın üçtərəfli ittifaqına cavab olaraq, Türkiyə 2019-cu il noyabrın 28-də rəsmi Liviya hökuməti ilə Aralıq dənizində dəniz sərhədlərinin demarkasiyasına dair saziş imzalayıb. Bu sənəd faktiki olaraq dənizi Türkiyə və Liviya arasında bölüb, Misirlə Yunanıstan arasındakı su hövzəsini ləğv edib və Misir-Yunanıstan qaz kəməri layihəsinin həyata keçirilməsini sual altına qoyub. Beləliklə, Türkiyə-Liviya razılaşması Şərqi Aralıq dənizi regionunda vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdi.
Barışığın vacibliyinin səbəbləri
Məlum olduğu kimi, siyasətdə əbədi dostlar və düşmənlər olmur, maraqlar olur. Şərqi Aralıq dənizi regionunun iki böyük ölkəsinin uzun illər düşmən olaraq qalması heç bir tərəfə sərfəli deyildi. Dəyişən geosiyasi şərait onları güzəştə getməyə sövq etdi.
İlk növbədə, ərəb barışığının baş verməsi, Qətər və Fars körfəzi ölkələri arasında yumşalma, necə deyərlər, gərgin ab-havanın yumşalmasına səbəb olub. Paralel olaraq, Türkiyənin Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ ilə münasibətlərinin yumşalması Misirlə barışıq üçün yol açıb.
İkincisi, Aralıq dənizində vəziyyətin mürəkkəbləşməsi və qarşıdurmanın dərinləşməsi hər iki ölkəni müəyyən mənada çıxılmaz vəziyyətə salıb. Aralıq dənizi ilə bağlı sıx “düyünü” açmaq üçün güzəştə getmək, heç olmasa, ortaq dil tapmaq lazım idi.
Digər tərəfdən Misir və Türkiyə münasibətlərində gərginliyin əsas səbəblərindən biri olan “Müsəlman Qardaşları”nın siyasi proseslərdən rəsmən çəkildiyini elan etməsi barışıq prosesini sürətləndirən amil olub.
Hazırda Ankara ilə Qahirə arasında yeganə kəskin problem Liviya olaraq qalır. Doğrudur, Liviyada atəşkəs və birgə hökumətin yaranmasından sonra gərginlik xeyli azalıb. Lakin 2021-ci ilin payızında Liviyada siyasi proseslərin dalana dirənməsi Misir-Türkiyə barışıq prosesinə təsir etmişdi. O vaxt xarici işlər naziri Sameh Şukri açıq şəkildə bildirmişdi ki, Ankara Liviyadakı siyasətini dəyişmək üçün heç bir addım atmır, bu səbəbdən də, Türkiyə ilə Misir arasında barışıq prosesi dayandırılacaq.
Bu mənada Liviyada vahid milli hökumət qurulmayana qədər Türkiyə-Misir münasibətlərində bu cür büdrəmələrin olması qaçılmazdır. Lakin ümid verən odur ki, həm Ankara, həm də Qahirə qeyd olunan şərtləri nəzərə alır və münasibətlərə daha realist yanaşma baxışını ortaya qoyur. Bu isə müsbət nəticələrə ümidləri artırır. Barışıq prosesi isə artıq uzun bir yol qət edib.
Barışığa aparan çətin yol
2020-ci ildə artıq Türkiyə və Misir mediasında barışıq prosesi barədə iddialar ortaya atılsa da, ilk dəfə rəsmi olaraq 2021-ci ilin yazında Türkiyə xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu iki ölkə arasında kəşfiyyat və xarici işlər nazirlikləri səviyyəsində təmasların baş verdiyini açıqlamışdı. Bu açıqlamadan sonra Misir və Türkiyə xarici işlər nazirləri arasında uzun illərdən sonra ilk telefon danışığı olub. Bu, əslində, 2013-cü il çevrilişindən sonra ölkələr arasında ən yüksək səviyyəli ilk təmas idi.
2022-ci ilin noyabrında iki ölkə arasında yeni səhifəni açan prezidentlər arasında görüş baş tutdu. Türkiyə və Misir prezidentləri Qətərdə keçirilən dünya çempionatı zamanı Dohadakı “Əl-Beyt” stadionunda təşkil olunan ziyafətdə görüşüb. Mediada yayılan görüntülərdə iki liderin əl sıxıb daha sonra ayaqüstü söhbət etdiyi görünüb. Amma Misirin “Qahirə-24” internet portalı xəbər verib ki, Ərdoğanla əs-Sisi ani görüşdən əlavə, masa arxasında danışıqlar aparıb və ölkələr arasında münasibətlərin gələcəyini müzakirə ediblər. Daha sonra prezidentlər Qətər - Ekvador qarşılaşmasını izləyiblər.
Qətərdən geri dönərkən Ərdoğan Sisi ilə görüşünü “yeni dönəmin ilk addımı” kimi xarakterizə edərək prosesin ən yüksək səviyyədə görüşlərə qədər irəliləyəcəyinə inandığını bildirib. Misir Prezident Administrasiyası isə Dohadakı görüşlə bağlı bəyan edib ki, Ərdoğan və əs-Sisinin əl sıxması ikitərəfli əlaqələrin başlanğıcı olacaq.
Səudiyyə mediası isə Misir-Türkiyə barışığının martda XİN rəhbərləri, maya qədər isə prezidentlər səviyyəsində görüş formasında davam edəcəyi barədə məlumat vermişdi. Görünür, Türkiyədə baş verən zəlzələ ikitərəfli yaxınlaşmanı sürətləndirib. Lakin Türkiyədə prezident və parlament seçkilərinin may ayında keçirilməsi barədə qərar, yəqin ki, prezidentlərin görüşünə təsir edəcək. Çox güman ki, bu görüş seçkilərdən sonra baş tutacaq.
Göründüyü kimi, həm Misir, həm də Türkiyə hakimiyyəti münasibətlərin qurulmasında, barışıq prosesində maraqlıdır. Çox güman ki, Liviya məsələsində vəziyyəti kökündən dəyişə biləcək hadisə baş verməsə, yaxın aylarda biz iki ölkənin daha da yaxınlaşacağının şahidi olacağıq. Nəzərə alsaq ki, son 10 ildə Türkiyə ilə Misir arasında ticari-iqtisadi əlaqələr getdikcə inkişaf edir, bu, ümumilikdə münasibətlərin bərpası üçün əlverişli prosesə ümidləri artırır.

FROM DISCORD TO CONSENT
Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry's visit to Türkiye on February 27 was interpreted as another step towards restoring relations between the two countries. A similar attempt at reconciliation was made in terms of Turkish-Greek relations after the notorious February 6 earthquake in Türkiye.
Turkish foreign minister Mevlut Cavusoglu welcomed his Egyptian counterpart at the airport of Mersin, where Shoukry arrived to visit the earthquake zone. Cavusoglu said that a new page opened between Egypt and Türkiye, and the meeting between presidents Recep Tayyip Erdogan and Abdel-Fattah al-Sisi in Qatar in November 2022 was a very fruitful attempt in this direction. Cavusoglu also noted that the development of relations is important not only for the two countries, but also for the stability and development of the region as a whole.
Minister Shoukry believes that ties between the two countries will only get better, as there is a strong will on both sides. "Egypt will always stand by its brothers in Türkiye. I believe our relations will reach the highest level from now on," Shoukry said.
According to many observers, both Türkiye and Egypt are interested in improving relations. In this sense, Shoukry's visit to Mersin can also be regarded as a continuation of the softening process launched in 2020.
When "Brothers" intervened
A significant share of the history of Egypt is directly associated with the Ottoman Turks. After the conquest of Egypt in 1517, it remained part of the Ottoman Empire for almost four hundred years. After the fall of the empire and the birth of new states in the early twentieth century, there was no intimacy between Türkiye and Egypt. However, Gamal Abdel Nasser's ascent to power in Egypt after he ousted the monarchy in 1953, the establishment of republic, and rapprochement with the USSR cooled the relations between the two countries.
The situation did not change even after the collapse of the Soviet Union, under President Hosni Mubarak. On the contrary, in 2003, Egypt signed an agreement with Israel and Cyprus on the exploitation and export of energy resources in the Mediterranean, which was contrary to Türkiye's interests.
Türkiye's relations between Ankara and Cairo developed rapidly in the early 2000s, especially after the so-called Arab Spring. The rapid intensification of Türkiye's foreign policy during this period was followed by the development of ties with Arab countries. Türkiye and its Islamist leadership became an example of Muslim-democratic rule for Arab countries.
The revolution in Egypt, which resulted in the resignation of President Hosni Mubarak on February 11, 2011, seriously changed the status quo in relation to Türkiye. The Muslim Brotherhood soon won the elections, with its leader Mohammed Morsi elected president in the summer of 2012.
During Morsi's rule, Turkish-Egyptian relations developed at the highest level. He even cancelled the agreement signed by his predecessor Mubarak in 2003 with the Greeks and the Israelis.
In 2013, however, Egypt experienced another coup, which overthrew Morsi and the Muslim Brotherhood and resulted in protests by their supporters being violently suppressed by the army. Ankara strongly condemned the coup and its aftermath. Turkish politicians and media strongly criticised what happened in Egypt, including the army and its commander, the country's incumbent president, al-Sisi. Cairo's attitude towards the Turkish position was negative. Both countries recalled their ambassadors, followed by the level of relations dropping to unprecedented lows.
Factors hindering reconciliation
Many point to Ankara's harsh statements and diplomatic moves against the Egyptian government after 2013 as the main reason behind the cooling of relations between the two countries. But this is not the only factor; there are others that are more important.
Until recently, one of the main reasons for the strained Turkish-Egyptian relations has been the problem of the Muslim Brotherhood. It is no secret that the Turkish government has maintained close ties with this oldest political Islamic movement in the Muslim world. Organised in almost all Muslim countries, the movement is still a nightmare for the Arab monarchies of the Persian Gulf that largely supported the current President al-Sisi and the 2013 coup he launched in Egypt. Cairo has for years accused Ankara of patronising the "brothers" and giving them asylum. Meanwhile, Ankara has deported or imprisoned many supporters of the organisation in recent years. Thus, it was one of the effective steps towards Turkish-Egyptian rapprochement.
Another factor that hindered reconciliation between Ankara and Cairo was the question of Libya. Türkiye and Qatar supported the Islamist government operating in western Libya, while Egypt and other Arab countries of the region supported the government headquartered in Tobruk. In the summer of 2020, Ankara-backed forces managed to advance into central Libya, raising tensions between Egypt and Türkiye to a new high. It was possible to reduce the tension after agreeing on a ceasefire.
The last cause of tension between the two countries was the energy resources discovered in the Eastern Mediterranean and their exploitation. In response to the trilateral alliance between Egypt, Israel and Greece, Türkiye signed an agreement with the official Libyan government on November 28, 2019 on the demarcation of sea boundaries in the Mediterranean. The document effectively divided the sea between Türkiye and Libya, eliminated the watershed between Egypt and Greece and put the Egypt-Greece gas pipeline project into question. Thus, the Turkish-Libyan agreement further complicated the situation in the Eastern Mediterranean.
Why reconciliation is important
Politics does not have eternal friends or enemies, only interests. The long-standing enmity between the two leading countries of the Eastern Mediterranean did not suit either side. A change in the geopolitical environment pushed them towards a compromise.
The reconciliation between the Arab countries themselves established after defusing tensions between Qatar and the Gulf countries facilitated this process in the first place. Türkiye rapprochement with Saudi Arabia and the UAE further facilitated the reconciliation with Egypt.
Secondly, the complicated situation in the Mediterranean and the deepening confrontation drove both countries into a stalemate. In order to untie the tight Mediterranean knot, it was necessary to compromise and find some kind of common ground.
Another factor that accelerated the reconciliation process was the announcement by the Muslim Brotherhood, which is one of the main causes of tensions in Turkish-Egyptian relations, of its official withdrawal from political processes.
Currently, Libya remains the only urgent issue between Ankara and Cairo. However, since the announcement of a ceasefire and the establishment of a joint government in Libya, tensions have significantly decreased. At the same time, the political stalemate observed in the country since the autumn of 2021 has affected the process of Turkish-Egyptian rapprochement. Egyptian Foreign Minister, Sameh Shoukry, made it clear then that Ankara was not taking any steps to change its policy in Libya and therefore the reconciliation process between Türkiye and Egypt would be put on hold.
Apparently, such stumbling blocks in Turkish-Egyptian relations are inevitable as long as there is no unified national government in Libya. But in fact, both Ankara and Cairo are taking these conditions into account, demonstrating more realistic approaches to the situation, which is encouraging and increases hope for a positive outcome. The reconciliation process has taken quite long indeed.
Thorny path to reconciliation
Reports on the reconciliation process have throng both the Turkish and Egyptian media outlets since 2020. But it was the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu that announced in the spring of 2021 the establishment of contacts between the intelligence services and foreign ministries of Türkiye and Egypt. The statement was followed by the first telephone conversation between Egyptian and Turkish foreign ministers in many years. It was actually the first highest-level contact between the countries since the 2013 coup.
The presidents of both countries first met in November 2022, marking a new phase in bilateral relations. Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his Egyptian counterapart Abdel-Fattah al-Sisi met at a reception held at the Al Bayt Stadium in Doha during the Qatar World Cup. Photographs showed the two leaders shaking hands and chatting. Meanwhile, the Egyptian online portal Cairo-24 stated that in addition to the momentary meeting, Erdogan and al-Sisi held talks at the table and discussed the future of relations between the countries. Later, the presidents watched a match between Qatar and Ecuador together.
On his way back from Qatar, Erdogan described his contact with President al-Sisi as "the first step of a new era", expressing his confidence that the process would reach formal summit meetings. The administration of the Egyptian president reacted to these words as follows: "The handshake between Erdogan and al-Sisi will be the beginning of bilateral relations."
According to the Saudi media, the Turkish-Egyptian reconciliation process will continue at the level of meetings between foreign ministers of both countries in March and their presidents until May.  The earthquake in Türkiye appears to have accelerated the bilateral rapprochement. The decision to hold presidential and parliamentary elections in Türkiye in May this year is likely to influence the date of the presidential summit. It is likely to be held after the elections.
As we can see, both Egyptian and Turkish authorities are interested in building relations, to continue the reconciliation process. It is quite likely that we will see the rapprochement between the two countries evolve in the coming months, unless something fundamentally changes the situation in Libya. Plus, the expanding trade and economic ties between Türkiye and Egypt in the last ten years raises hopes for a favourable process of rebuilding the relations.