Görünür, Türkiyə-Misir münasibətləri istiləşməyə doğru gedir
Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukrinin fevralın 27-də Türkiyəyə səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin bərpası istiqamətində növbəti addım kimi qiymətləndirilib. Oxşar barışıq cəhdi fevralın 6-da baş vermiş zəlzələdən sonra Türkiyə-Yunanıstan münasibətləri baxımından da edilib.
Zəlzələ baş vermiş regiona gələn S.Şukri Mersin hava limanında türkiyəli həmkarı Mövlud Çavuşoğlu tərəfindən mehriban qarşılanıb. Çavuşoğlu Misirlə Türkiyə arasında münasibətlərdə yeni səhifənin açıldığını, 2022-ci ilin noyabrında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Misir dövlət başçısı Əbdülfəttah əs-Sisi arasında Qətərdə baş tutan görüşün bu istiqamətdə çox məhsuldar cəhd olduğunu vurğulayıb. Türkiyə XİN rəhbəri əlaqələrin inkişafının yalnız iki ölkə deyil, bütünlükdə regionun sabitliyi, inkişafı üçün də əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Misir XİN başçısı isə əmindir ki, iki ölkə arasında əlaqələr yaxşılaşacaq: “Misir hər zaman Türkiyədəki qardaşlarının yanında olacaq, münasibətlərimizin bundan sonra ən yüksək səviyyəyə çatacağına inanıram”.
Bir çox ekspertlərin fikrincə, hazırda həm Türkiyə, həm də Misir əlaqələrin yaxşılaşmasında maraqlıdır. Bu mənada S.Şukrinin Mersinə səfəri həm də 2020-ci ildən başlayan yumşalma prosesinin davamı hesab olunur.
Araya girən “qardaşlıq”
Misir tarixinin mühüm bir hissəsi Osmanlı türkləri ilə bağlıdır. 1517-ci ildə Misiri ələ keçirdikdən sonra bu ölkə 400 ilə yaxın Osmanlının tərkibində qalıb. Amma XX əsrin əvvəllərində Osmanlı imperiyasının süqutu və yeni dövlətlərin yaranmasından sonra Türkiyə-Misir münasibətlərində xüsusi bir yaxınlıq olmayıb. Xüsusən də 1953-cü ildə Camal Əbdül Nasirin Misirdə monarxiya hakimiyyətinə son qoyaraq respublika qurması və sovetlərlə yaxınlaşması iki ölkə arasında əlaqələrin soyumasına səbəb olub.
Sovet İttifaqı dağılandan sonra, yəni Hüsnü Mübarəkin hakimiyyəti dövründə belə Misir-Türkiyə münasibətlərində xüsusi bir yaxınlıq qeydə alınmayıb. Əksinə, 2003-cü ildə Misir Aralıq dənizində enerji resurslarının istismarı və ixracı ilə bağlı İsrail və Kiprlə Türkiyənin maraqlarına uyğun olmayan müqavilə imzalamışdı.
Ankara ilə Qahirə arasında əlaqələrin sürətli inkişafı 2000-ci illərin əvvəllərinə, xüsusən də “ərəb baharı”ndan sonrakı dövrə təsadüf edir. Bu dövrdə Türkiyənin fəal xarici siyasət kursu ərəb ölkələri ilə əlaqələrin inkişafı ilə xarakterik olub. Türkiyə və onun islamçı hakimiyyəti ərəb ölkələri üçün müsəlman-demokrat idarəçilik nümunəsi idi.
Misirdə 2011-ci il fevralın 11-də prezident Hüsnü Mübarəkin istefası ilə nəticələnən inqilab Türkiyə ilə bağlı status-kvonu ciddi şəkildə dəyişib. Tezliklə “Müsəlman Qardaşları” seçkilərdə qalib gəlib, hərəkatın lideri Məhəmməd Mursi isə 2012-ci ilin yayında Misirin Prezidenti seçilib.
Mursinin hakimiyyəti dövründə Türkiyə-Misir əlaqələri ən yüksək səviyyədə inkişaf etmişdi. Hətta Mursi Hüsnü Mübarəkin 2003-cü ildə yunanlar və israillilərlə imzaladığı müqaviləni belə ləğv etmişdi.
Amma 2013-cü ildə Misirdə dövlət çevrilişi baş verib. Nəticədə, Mursi və “Müsəlman Qardaşları”nın hakimiyyəti devrilib, onların tərəfdarlarının etirazları ordu tərəfindən ciddi şəkildə yatırılıb. Rəsmi Ankara çevrilişi və onun nəticələrini kəskin şəkildə pisləyib. Türkiyə siyasi xadimləri və mediası Misirdə baş verənləri, o cümlədən ordu və onun komandanı, hazırkı prezident Əbdülfəttah əs-Sisini kəskin tənqid etmişdi. Bu, Misir tərəfindən mənfi qarşılanıb, hətta hər iki ölkənin səfirləri geri çağırılıb, münasibətlər ən aşağı səviyyəyə düşüb.
Barışığa mane olan amillər
Ankaranın 2013-cü ildən sonra Misir hakimiyyətinə qarşı kəskin bəyanatları, diplomatik həmlələri iki ölkə münasibətlərinin soyuq olaraq qalmasında əsas səbəb olaraq göstərilir. Lakin bu yeganə amil deyil, digər və daha vacib olanlar da var.
Yaxın vaxtlara qədər Türkiyə-Misir münasibətlərinin gərginləşməsinin əsas səbəblərindən biri “Müsəlman Qardaşları” problemi idi. Sirr deyil ki, Türkiyə hökuməti müsəlman dünyasının bu ən qədim siyasi islam hərəkatı ilə əlaqələri qoruyub saxlayırdı. Az qala bütün müsəlman ölkələrində təşkilatlanmış hərəkat həm də Fars körfəzindəki ərəb monarxiyalarının qorxulu yuxusudur. Bu səbəbdən də, Misirdə 2013-cü il çevrilişinə dəstək verən ilk ölkələr sırada Fars körfəzi ölkələri idi. Rəsmi Qahirə uzun illər Ankaranı “qardaşlar”ı himayə etməkdə və onlara sığınacaq verməkdə ittiham edib. Amma son illərdə Türkiyə hərəkatın tərəfdarı olan bir çox şəxsi ölkədən çıxarıb və ya həbs edib. Bununla da, faktiki olaraq Türkiyə-Misir yaxınlaşması istiqamətində addım atılıb.
Ankara ilə Qahirənin barışmasına mane olan digər amil Liviya məsələsidir. Türkiyə və Qətər Liviyanın qərbində fəaliyyət göstərən islamçı hökuməti, Misir isə digər ərəb ölkələri ilə birlikdə mərkəzi Tobrukda yerləşən hökuməti dəstəkləyib. Hətta 2020-ci ilin yayında Türkiyənin dəstəklədiyi qüvvələrin Liviyanın mərkəzi hissələrinə qədər irəliləməsi Misir və Türkiyə arasında gərginliyi ən yüksək səviyyəyə çatmasına səbəb olub. İki ölkə arasında gərginliyin azaldılması yalnız atəşkəs elan edildikdən sonra mümkün olub.
Nəhayət, iki ölkə münasibətlərində gərginliyin son səbəbi isə Aralıq dənizinin şərq hissəsində kəşf olunan enerji ehtiyatları və onların istismarıdır. Misir, İsrail və Yunanıstanın üçtərəfli ittifaqına cavab olaraq, Türkiyə 2019-cu il noyabrın 28-də rəsmi Liviya hökuməti ilə Aralıq dənizində dəniz sərhədlərinin demarkasiyasına dair saziş imzalayıb. Bu sənəd faktiki olaraq dənizi Türkiyə və Liviya arasında bölüb, Misirlə Yunanıstan arasındakı su hövzəsini ləğv edib və Misir-Yunanıstan qaz kəməri layihəsinin həyata keçirilməsini sual altına qoyub. Beləliklə, Türkiyə-Liviya razılaşması Şərqi Aralıq dənizi regionunda vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdi.
Barışığın vacibliyinin səbəbləri
Məlum olduğu kimi, siyasətdə əbədi dostlar və düşmənlər olmur, maraqlar olur. Şərqi Aralıq dənizi regionunun iki böyük ölkəsinin uzun illər düşmən olaraq qalması heç bir tərəfə sərfəli deyildi. Dəyişən geosiyasi şərait onları güzəştə getməyə sövq etdi.
İlk növbədə, ərəb barışığının baş verməsi, Qətər və Fars körfəzi ölkələri arasında yumşalma, necə deyərlər, gərgin ab-havanın yumşalmasına səbəb olub. Paralel olaraq, Türkiyənin Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ ilə münasibətlərinin yumşalması Misirlə barışıq üçün yol açıb.
İkincisi, Aralıq dənizində vəziyyətin mürəkkəbləşməsi və qarşıdurmanın dərinləşməsi hər iki ölkəni müəyyən mənada çıxılmaz vəziyyətə salıb. Aralıq dənizi ilə bağlı sıx “düyünü” açmaq üçün güzəştə getmək, heç olmasa, ortaq dil tapmaq lazım idi.
Digər tərəfdən Misir və Türkiyə münasibətlərində gərginliyin əsas səbəblərindən biri olan “Müsəlman Qardaşları”nın siyasi proseslərdən rəsmən çəkildiyini elan etməsi barışıq prosesini sürətləndirən amil olub.
Hazırda Ankara ilə Qahirə arasında yeganə kəskin problem Liviya olaraq qalır. Doğrudur, Liviyada atəşkəs və birgə hökumətin yaranmasından sonra gərginlik xeyli azalıb. Lakin 2021-ci ilin payızında Liviyada siyasi proseslərin dalana dirənməsi Misir-Türkiyə barışıq prosesinə təsir etmişdi. O vaxt xarici işlər naziri Sameh Şukri açıq şəkildə bildirmişdi ki, Ankara Liviyadakı siyasətini dəyişmək üçün heç bir addım atmır, bu səbəbdən də, Türkiyə ilə Misir arasında barışıq prosesi dayandırılacaq.
Bu mənada Liviyada vahid milli hökumət qurulmayana qədər Türkiyə-Misir münasibətlərində bu cür büdrəmələrin olması qaçılmazdır. Lakin ümid verən odur ki, həm Ankara, həm də Qahirə qeyd olunan şərtləri nəzərə alır və münasibətlərə daha realist yanaşma baxışını ortaya qoyur. Bu isə müsbət nəticələrə ümidləri artırır. Barışıq prosesi isə artıq uzun bir yol qət edib.
Barışığa aparan çətin yol
2020-ci ildə artıq Türkiyə və Misir mediasında barışıq prosesi barədə iddialar ortaya atılsa da, ilk dəfə rəsmi olaraq 2021-ci ilin yazında Türkiyə xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu iki ölkə arasında kəşfiyyat və xarici işlər nazirlikləri səviyyəsində təmasların baş verdiyini açıqlamışdı. Bu açıqlamadan sonra Misir və Türkiyə xarici işlər nazirləri arasında uzun illərdən sonra ilk telefon danışığı olub. Bu, əslində, 2013-cü il çevrilişindən sonra ölkələr arasında ən yüksək səviyyəli ilk təmas idi.
2022-ci ilin noyabrında iki ölkə arasında yeni səhifəni açan prezidentlər arasında görüş baş tutdu. Türkiyə və Misir prezidentləri Qətərdə keçirilən dünya çempionatı zamanı Dohadakı “Əl-Beyt” stadionunda təşkil olunan ziyafətdə görüşüb. Mediada yayılan görüntülərdə iki liderin əl sıxıb daha sonra ayaqüstü söhbət etdiyi görünüb. Amma Misirin “Qahirə-24” internet portalı xəbər verib ki, Ərdoğanla əs-Sisi ani görüşdən əlavə, masa arxasında danışıqlar aparıb və ölkələr arasında münasibətlərin gələcəyini müzakirə ediblər. Daha sonra prezidentlər Qətər - Ekvador qarşılaşmasını izləyiblər.
Qətərdən geri dönərkən Ərdoğan Sisi ilə görüşünü “yeni dönəmin ilk addımı” kimi xarakterizə edərək prosesin ən yüksək səviyyədə görüşlərə qədər irəliləyəcəyinə inandığını bildirib. Misir Prezident Administrasiyası isə Dohadakı görüşlə bağlı bəyan edib ki, Ərdoğan və əs-Sisinin əl sıxması ikitərəfli əlaqələrin başlanğıcı olacaq.
Səudiyyə mediası isə Misir-Türkiyə barışığının martda XİN rəhbərləri, maya qədər isə prezidentlər səviyyəsində görüş formasında davam edəcəyi barədə məlumat vermişdi. Görünür, Türkiyədə baş verən zəlzələ ikitərəfli yaxınlaşmanı sürətləndirib. Lakin Türkiyədə prezident və parlament seçkilərinin may ayında keçirilməsi barədə qərar, yəqin ki, prezidentlərin görüşünə təsir edəcək. Çox güman ki, bu görüş seçkilərdən sonra baş tutacaq.
Göründüyü kimi, həm Misir, həm də Türkiyə hakimiyyəti münasibətlərin qurulmasında, barışıq prosesində maraqlıdır. Çox güman ki, Liviya məsələsində vəziyyəti kökündən dəyişə biləcək hadisə baş verməsə, yaxın aylarda biz iki ölkənin daha da yaxınlaşacağının şahidi olacağıq. Nəzərə alsaq ki, son 10 ildə Türkiyə ilə Misir arasında ticari-iqtisadi əlaqələr getdikcə inkişaf edir, bu, ümumilikdə münasibətlərin bərpası üçün əlverişli prosesə ümidləri artırır.

ОТ РАЗМОЛВКИ К СОГЛАСИЮ
Визит министра иностранных дел Египта Самиха Шукри в Турцию 27 февраля был расценен как очередной шаг к восстановлению отношений между двумя странами. Аналогичная попытка примирения была сделана и в плане турецко-греческих отношений после землетрясения 6 февраля.
В аэропорту Мерсина, куда Шукри прибыл с целью посетить зону недавнего землетрясения, гостя тепло встретил его турецкий коллега Мевлют Чавушоглу. Глава турецкого внешнеполитического ведомства подчеркнул, что между Египтом и Турцией открылась новая страница, а встреча президентов обеих стран Реджепа Тайипа Эрдогана и Абдель-Фаттаха ас-Сиси в Катаре в ноябре 2022 года стала очень плодотворной попыткой в этом направлении. Чавушоглу также отметил, что развитие взаимосвязей важно не только для двух стран, но и для стабильности и развития региона в целом.
Глава же МИД Египта С.Шукри уверен, что связи между двумя странами будут лишь улучшаться, поскольку такая воля есть с обеих сторон. «Египет всегда будет рядом со своими братьями в Турции. Верю, что отныне наши отношения достигнут самого высокого уровня», - заявил Шукри.
По мнению многих наблюдателей, и Турция, и Египет заинтересованы в улучшении отношений. В этом смысле визит С.Шукри в Мерсин можно считать также продолжением процесса смягчения, запущенного в 2020 году.
Вмешались «братья»
Важная часть истории Египта связана непосредственно с турками-османами. После захвата Египта в 1517 году он почти четыреста лет оставался частью Османской империи. После падения империи и образования новых государств в начале XX века какой-то особой близости между Турцией и Египтом не отмечалось. А приход к власти в Египте Гамаля Абдель Насера после свержения им монархической власти в стране в 1953 году, установление республики, а также сближение с СССР послужили причиной похолодания в отношениях двух стран.
Даже после развала Советского Союза, в эпоху правления президента Хосни Мубарака, каких-либо изменений здесь не произошло. Наоборот - в 2003 году Египет подписал соглашение с Израилем и Кипром об эксплуатации и экспорте энергоресурсов в Средиземном море, что противоречило интересам Турции.
Бурное развитие отношений между Анкарой и Каиром относится к началу 2000-х годов, особенно после так называемой «арабской весны». Стремительная интенсификация внешнеполитического курса Турции в этот период характеризовалась развитием ее связей с арабскими странами. Турция и ее исламистское руководство стали примером мусульманско-демократического правления для арабских стран.
Революция в Египте, результатом которой стала отставка президента Хосни Мубарака 11 февраля 2011 года, серьезно изменила статус-кво касательно Турции. Вскоре на выборах победило движение «Братья-мусульмане», а летом 2012 года президентом страны был избран ее лидер Мухаммед Мурси.
Во время правления Мурси турецко-египетские отношения развивались на самом высоком уровне. Он даже отменил соглашение, подписанное Хосни Мубараком в 2003 году с греками и израильтянами.
Однако в 2013 году в Египте произошел очередной госпереворот, в результате которого власть Мурси и «Братьев-мусульман» была свергнута, а протесты их сторонников были жестко подавлены армией. Официальная Анкара решительно осудила переворот и его последствия. Турецкие политические деятели и СМИ подвергли резкой критике произошедшее в Египте, в том числе армию и ее командующего, нынешнего президента страны ас-Сиси. Это было негативно воспринято египетской стороной, были отозваны даже послы обеих стран, уровень взаимоотношений опустился до критически низкого уровня.
Факторы, препятствующие примирению
Резкие заявления и дипломатические выпады Анкары в адрес египетского правительства после 2013 года, безусловно, отмечаются в качестве основной причины установившейся прохлады между двумя странами. Но это не единственный фактор, есть и другие, более важные.
Одной из основных причин натянутости турецко-египетских отношений до недавнего времени оставалась проблема «Братьев-мусульман». Не секрет, что турецкое правительство поддерживало связи с этим старейшим политическим исламским движением в мусульманском мире. Организационно представленное почти во всех мусульманских странах движение до сих пор остается кошмаром для арабских монархий Персидского залива. Они-то и возглавляли список стран, поддержавших нынешнего президента ас-Сиси и совершенный им переворот 2013 года в Египте. Официальный Каир на протяжении многих лет обвинял Анкару в покровительстве «братьям» и предоставлении им убежища. Между тем за последние годы Анкара депортировала или заключила в тюрьму многих сторонников организации. Таким образом, по сути, был сделан шаг к турецко-египетскому сближению.
Еще один фактор, препятствовавший примирению Анкары и Каира, - вопрос Ливии. Турция и Катар поддерживали исламистское правительство, действовавшее на западе Ливии, а Египет вместе с другими арабскими странами - правительство со штаб-квартирой в Тобруке. Летом 2020 года поддерживаемые Анкарой силы сумели продвинуться к центральным районам Ливии, что повысило градус напряженности между Египтом и Турцией до предела. Снизить его стало возможным только после объявления режима прекращения огня.
Наконец, последней причиной напряженности в отношениях двух стран стали обнаруженные в восточной части Средиземного моря энергетические ресурсы и их освоение. В ответ на трехсторонний альянс Египта, Израиля и Греции 28 ноября 2019 года Турция подписала с официальным правительством Ливии соглашение о демаркации морских границ в Средиземном море. Этот документ фактически разделил море между Турцией и Ливией, устранил водораздел между Египтом и Грецией и поставил под вопрос осуществление проекта газопровода Египет-Греция. Таким образом, турецко-ливийское соглашение еще больше осложнило ситуацию в регионе Восточного Средиземноморья.
Причины важности примирения
Как известно, в политике не бывает вечных друзей и врагов, есть только интересы. Многолетняя вражда двух ведущих стран Восточного Средиземноморья не устраивала ни одну из сторон. Изменение геополитических условий подтолкнуло их к компромиссу.
Этому способствовало, во-первых, примирение между самими арабскими странами, которое установилось после разрядки напряженности между Катаром и странами Персидского залива. Еще более облегчило путь к примирению Египта с Турцией сближение последней с Саудовской Аравией и ОАЭ.
Во-вторых, осложнение ситуации в Средиземном море и углубление противостояния загнали обе страны, в определенном смысле, в тупик. И чтобы развязать тугой средиземноморский узел, требовалось пойти на компромисс, найти хоть какой-то общий язык.
Еще одним фактором, ускорившим процесс примирения, стало заявление «Братьев-мусульман», которые являются одной из главных причин напряженности в турецко-египетских отношениях, об официальном уходе из политических процессов.
В настоящее время единственным острым вопросом между Анкарой и Каиром остается Ливия. Правда, после объявления режима прекращения огня и формирования совместного правительства в Ливии напряженность значительно снизилась. В то же время возникшая в стране осенью 2021 года тупиковая политическая ситуация повлияла на процесс турецко-египетского сближения. Министр иностранных дел Египта Самих Шукри тогда четко заявил, что Анкара не предпринимает никаких шагов для изменения своей политики в Ливии, и поэтому процесс примирения между Турцией и Египтом будет приостановлен.
До тех пор, пока в Ливии не будет сформировано единое национальное правительство, такие камни преткновения в турецко-египетских отношениях неизбежны. Но то, что и Анкара, и Каир учитывают эти условия и выступают с более реалистичных позиций в своих подходах к ситуации, вселяет и увеличивает надежду на положительный исход. Процесс примирения уже проделал достаточно долгий путь.
Тернистый путь к примирению
СМИ Турции и Египта еще в 2020 году пестрели сообщениями о процессе примирения. Но впервые об установлении контактов между двумя странами на уровне разведок и МИД заявил весной 2021 года министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. За заявлением последовал первый за долгие годы телефонный разговор между министрами иностранных дел Египта и Турции. Это фактически был первый контакт самого высокого уровня между странами после переворота 2013 года.
А в ноябре 2022 года состоялась уже встреча президентов двух стран, которая ознаменовала новый этап в двусторонних отношениях. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и президент Египта Абдель-Фаттах ас-Сиси встретились на приеме, состоявшемся на стадионе «Аль-Байт» в Дохе во время чемпионата мира по футболу в Катаре. На распространенных в СМИ кадрах было видно, что оба лидера обменялись рукопожатием, а затем беседовали. Между тем египетский интернет-портал Cairo-24 заявил, что помимо сиюминутной встречи Эрдоган и ас-Сиси провели переговоры за столом и обсудили будущее отношений между странами. Позже президенты вместе смотрели матч между Катаром и Эквадором.
На обратном пути из Катара Эрдоган назвал свое общение с президентом ас-Сиси «первым шагом новой эры», выразив уверенность, что процесс дойдет до официальных встреч на высшем уровне. Администрация президента Египта выразила свою реакцию следующими словами: «Рукопожатие Эрдогана и ас-Сиси станет началом двусторонних отношений».
В саудовских СМИ появились сообщения, что процесс турецко-египетского примирения продолжится на уровне встреч глав МИД в марте, а президентов - до мая. Похоже, что землетрясение в Турции ускорило двустороннее сближение. А решение о проведении президентских и парламентских выборов в Турции в мае этого года, вероятно, повлияет на дату встречи президентов. Скорее всего, она будет проведена после выборов.
Как видим, и у египетских, и у турецких властей наблюдается интерес к налаживанию взаимоотношений, процессу примирения. Вполне вероятно, что в ближайшие месяцы мы станем свидетелями дальнейшей эволюции сближения между обеими странами, если не произойдет чего-либо, что может в корне изменить ситуацию по ливийскому вопросу. А учитывая, что последние десять лет торговые и экономические связи между Турцией и Египтом развивались по нарастающей, это увеличивает надежды на благоприятный процесс восстановления взаимоотношений в целом.