TÜSTÜ, ALOV, BARRİKADALAR
Fransanı növbəti dəfə etiraz aksiyaları bürüyüb. Bu dəfə insanlar prezident Emmanuel Makron və Elizabet Born hökumətinin sosial siyasətinə etiraz edir. İğtişaşlar, nümayişçilərlə polis arasında toqquşmalar, yüzlərlə aksiya iştirakçısının saxlanılması, iqtisadiyyatın bütün sahələrini, şəhər təsərrüfatını, təhsil sistemini əhatə edən tətillər – budəfəki böhranın əsas təzahürləri bunlardır. İndi əsas sual bütün bunların nə vaxt və nə ilə bitəcəyidir.
Xalq küçələrə axışarsa
Fransada vəziyyət hökumətin pensiya islahatları layihəsini açıqladığı yanvar ayından bu yana getdikcə kəskinləşir. Həmin layihənin əsasını pensiya yaşının hər il 3 ay azaldılaraq, 2030-cu ilə 62 yaşa çatdırılması təşkil edir. Hazırda bu hədd 64-dür. Həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuş digər tədbir pensiyanın tam həcmdə əldə olunmasına imkan verən 42 yaşın 43-ə qaldırılmasıdır. Hökumət bildirir ki, bu dəyişikliklər əhalinin qocalması fonunda pensiya sisteminə təhdid yaradan daxili defisitin azaldılması üçün vacibdir. Hesab olunur ki, bu vəziyyət 2030-cu ildə pensiya sistemində 13,5 milyard avroluq «dəlik» yarada bilər.
Lakin hakimiyyətin təklif etdiyi tədbirlər əhalinin böyük hissəsi tərəfindən narazılıqla qarşılanıb, nəticədə ölkəni xüsusilə son həftələrdə həddindən artıq geniş xarakter almış etiraz aksiyaları bürüyüb. Etirazçı hərəkatın fəallarının, ilk növbədə, Ümumi Əmək Konfederasiyası (Fransanın ən böyük həmkarlar ittifaqı birliyi) liderlərinin fikrincə, pensiya yaşının artırılmasındansa, minimal əməkhaqqını 2000 avroya çatdırmaq və əvvəlki pensiya yaşına qayıtmaq (60 yaş) lazımdır. Onlar hesab edirlər ki, defisiti pensiyaların son dərəcə zəngin şəxslərdən vergi tutulması ilə maliyyələşdirilməsi, sahibkarlara ödəmələrin edilməsi ilə aradan qaldırmaq olar.
Etirazların yeni, daha kütləvi fazaya keçməsinin səbəbi isə hökumətin pensiya islahatlarını parlamentdən kənar təsdiqləməsi olub. Yəni prezident və baş nazir Fransa Konstitusiyasının qanunların parlamentin razılığı olmadan qəbuluna imkan verən 49.3-cü maddəsindən istifadə ediblər. Çünki pensiya islahatları haqda qanun layihəsi Senatda təsdiqlənsə də, müxalifətçi fraksiyaların səyləri nəticəsində sənədin aşağı palatada səsverməyə çıxarılması mümkün olmayıb.
Hakimiyyətin qanun layihəsini bu formada təsdiqləməsini müxalifət hökumətə etimadsızlıq elan olunması prosesinə start verməklə cavablandırıb. Lakin Marin Le Penin rəhbərlik etdiyi ultrasağçı «Milli birlik» partiyası və «Liot» fraksiyasının irəli sürdüyü iki təşəbbüs tələb olunan səsi yığa bilməyib. «Liot» fraksiyasının təşəbbüsü zamanı hökumətə etimadsızlığın elan olunmasına sadəcə 9 səs çatmayıb (təşəbbüsün reallaşması üçün 287 səs tələb olunursa, onu 278 deputat dəstəkləyib).
Beləliklə, hökumətə etimadsızlıq elan olunmadığından, pensiya islahatları haqda qanun qüvvəyə minib. Bununla da, Fransanı daha miqyaslı etiraz aksiyaları, tətillər, asayiş keşikçiləri ilə nümayişçilər arasında toqquşmalar bürüyüb. Həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının liderləri bildirirlər ki, hökumətin siyasəti ilə razı olmayaraq küçələrə axışan insanların sayı 3,5 milyon nəfərə çatır. Paris, Strasburq, Lion, Bordo və s. şəhərləri bürümüş nümayişlər iğtişaşlarla, zorakılıq və vandallıqla, infrastruktura, inzibati binalara ciddi zərər vurulması ilə müşayiət olunur. Nəticədə, həmin şəhərlərin küçələri şiddətli toqquşmalara səhnə olur: polis etirazların qarşısını almaq üçün müxtəlif xüsusi vasitələrə əl atır.
Etirazlar ölkədə praktik olaraq, həyatın bütün sahələrini əhatə edib. Ümumxalq tətilləri zamanı (sayca onuncu tətil martın 28-də elan olunub) nəqliyyat, təhsil, sosial xidmətlər, şəhər təsərrüfatı kimi sahələr iflic olur. Məsələn, Parisdə müəllimlərin tətili normal tədris prosesini pozub, tullantıların yığışdırılmasını həyata keçirən şirkətlərin əməkdaşlarının işə çıxmaması isə paytaxtda təxminən 10 min ton tullantının küçələrdə qalmasına səbəb olub. Görünən isə odur ki, bu, hələ son deyil. Həmkarlar ittifaqı təşkilatları ümumxalq etirazları və lokal aksiyaların davam etdiriləcəyini bildirir. Bəs onların siyasi nəticələri nədən ibarət ola bilər?
«İtaətsizlər», ultrasolçular və qeyri-populyar Makron
Etirazçıların qeyri-populyar pensiya islahatlarının ləğvinə nail olub-olmayacağından asılı olmayaraq, baş verənlərin nəticələrindən biri kimi, Konstitusiyanın 49.3-cü maddəsinin ləğvi məsələsi gündəmə gələ bilər. Artıq qeyd edildiyi kimi, hökumət məhz həmin maddəyə əsasən, qanunları parlametdə səsverməyə çıxarmadan da təsdiqləyə bilir.
Konstitusiyaya bu maddənin salınmasına V Respublikanın banisi general Şarl de Qoll nail olub. O, bunu ölkədə hökm sürən siyasi qeyri-sabitliyə təcili şəkildə son qoyulması zərurəti ilə əlaqədar edib. Çünki ondan əvvəlki rejimlərdə hökumət davamlı olaraq dəyişir, parlamentdaxili çəkişmələr icraedici hakimiyyətin effektiv fəaliyyətinə mane olurdu. Amma indi siyasi dairələr və ictimai güclər bu maddəyə yenidən baxılması prosesinə start verə bilərlər.
İkinci məqam daha prezident Makronun özü ilə bağlıdır. Düşünmək olar ki, daha uzunmüddətli qeyri-sabitliyə yol aça biləcək hazırkı olaylar istənilən halda, hazırkı dövlət başçısının mövqeyini zəiflədəcək. Əslində, bu, artıq özünü göstərir. Etirazçılar Makronun istefasını tələb edir, bildirirlər ki, onun prezident kürsüsündə qalması Fransa demokratiyasına təhdiddir. Çünki o, əhalinin böyük hissəsi tərəfindən dəstəklənməyən islahatların təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, həm də ictimai rəyə açıq etinasızlıq göstərir. Makron bildirir ki, geri çəkilmək fikrində deyil, etiraz aksiyaları zamanı müşayiət olunan zorakılıqlar belə, onu islahatlardan imtinaya məcbur edə bilməz. Makron sözdə demokratiyaya sadiq olduğunu desə də, nümayişçilərin pensiya islahatları ilə bağlı referendumun keçirilməsi təklifini də rədd edir.
Görünür, özünü gülərüz oğlan kimi təqdim etməyə çalışan Makron artıq prezident seçkilərində onu iki dəfə dəstəkləmiş insanlar üçün belə, «yadlaşıb». Hər halda, prezidentin reytinqinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi də xalqın ona «məhəbbət»inin göstəricisidir. IFOP ictimai rəy institutunun «Le Journal du Dimanche» nəşrinin sifarişi ilə pensiya islahatları fonunda keçirdiyi sorğuya əsasən, fransızların 70%-dən çoxu onun prezidentliyindən narazıdır.
Onun xalqdan nə qədər uzaq düşdüyünü Fransada ciddi rezonans yaratmış daha bir fakt da ortaya qoyub. Makronun son televiziya çıxışlarından biri fransızların əksəriyyətinin xoşuna gəlməyən bəyanatlarla yanaşı, həm də onun kameralardan gizlətməyə çalışdığı bahalı saatı ilə yadda qalıb (Fransa KİV-nin məlumatına görə, prezidentin qolundakı saatın qiyməti 80 min avrodur).
Davam edən aksiyalar fonunda özünü göstərən üçüncü amil Fransada solçu siyasi düşərgənin güclənməsidir. Burada söhbət yalnız radikal təşkilatların etiraz aksiyalarında son dərəcə ciddi fəallıq göstərməsindən getmir. Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanin bildirib ki, Parisdə asayişi pozduqları üçün saxlanılmış şəxslərin əksəriyyəti ultrasolçu qruplaşmaların üzvləridir.
Ekspertlər düşünürlər ki, dövlət başçısının və onun təmsil etdiyi siyasi qüvvənin mövqeyinin zəifləməsindən hazırda Fransanın ən populyar solçu qüvvəsi olan «İtaətsiz Fransa» partiyası yararlana bilər. Xatırladaq ki, bu təşkilata prezidentliyə sabiq namizəd Jan-Lyuk Melanşon rəhbərlik edir. Bəs Melanşon ictimaiyyətə Makronun neoliberal siyasi doktrinasına alternativ təqdim edə bilərmi? «İtaətsizlər»in lideri hələ ki Makronun idarəçiliyini «qamçılamaq»la kifayətlənir və əsas diqqəti «Fransada avtoritarizmə meylini hiss olunduğuna» çəkməyə çalışır.
Etiraz dalğasının necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. Çünki qeyri-populyar qərarlar qəbul edən hökumət inadkarlıq göstərirsə, onun opponentləri də geri çəkilmir. Belə bir vəziyyətdə etiraz aksiyalarının getdikcə daha miqyaslı xarakter alması da mümkündür, tədricən səngiməsi də. Prezident Makronun qeyri-populyar islahatlardan daha çox küçələrdə zorakılığı, vandalizmi qəbul etməyən fransızları öz tərəfinə çəkə bilib-bilməyəcəyindən çox şey asılıdır. Lakin daha qlobal mənada, Fransada yaşananlar ölkədə sosial ziddiyyətlərin əhəmiyyətli dərəcədə dərinləşdiyinin göstəricisidir və bu, ümumilikdə müasir Qərb cəmiyyətinin siyasi və iqtisadi reallığını göstərir.

SMOKE, FIRE AND BARRICADES
France is gripped by mass protests against the social policies of President Emmanuel Macron and the government of Elizabeth Borne. Riots, clashes between protesters and police, the detention of hundreds of demonstrators, strikes affecting major sectors of the national economy, education system are the main consequences of the current French crisis. The question, however, is when and how will it all end.
When people take to the streets
The situation in France has become increasingly tense since January, when the authorities unveiled a draft pension reform. Its main premise is to increase the retirement age by three months each year, which implies that it will rise from the current 62 to 64 years by 2030. Another planned measure is an accelerated increase from 42 to 43 years of work experience in order to receive a full pension. The government assures that the changes are necessary to prevent a sizeable deficit that threatens the pension system as the population ages. This is a projected €13.5b hole in the pension system in 2030.
However, the measures proposed by the authorities caused the indignation among the majority of population. This resulted in protests that have taken on an extremely wide scale in recent weeks. Protest activists, especially the leaders of the General Confederation of Labour (the largest trade union association in France), believe that instead of raising the retirement age authorities should raise the minimum wage to €2,000 and return to the previous retirement age (60). And the threat of an impressive deficit, they argue, should be eliminated by funding pensions through taxation of the very rich and increased employer contributions.
The direct cause of the new, more massive phase of the protest movement was the government's decision to approve the pension reform without parliamentary approval. That is, the president and the prime minister chose to take advantage of Article 49.3 of the French constitution, which allows laws to be passed without the consent of the National Assembly. They were prompted to do so because the National Assembly, the lower house of parliament, failed to vote in line with the plans of the authorities due to the efforts of opposition factions, despite the approval of the pension reform bill by the Senate.
The opposition tried to respond to the government's decision to approve the law without the consent of the National Assembly by initiating a no-confidence vote against the government. However, both attempts proposed by the far-right Rassemblement National party led by Marine Le Pen and the Liot faction (a group of independent MPs and representatives of the overseas territories) did not achieve the required majority. Liot was only nine votes short of the required majority of 287 votes (278 parliamentarians out of the required majority of 287 voted in favour).
With the failure of the no-confidence vote the pension reform become effective, plunging France into the abyss of mass demonstrations, strikes and clashes between protesters and the law enforcement agencies. Trade union leaders say some 3.5 million people have taken to the streets against the government's policies.
The protests in a number of cities, including Paris, Strasbourg, Lyon, Bordeaux and others, were accompanied by riots, violence, vandalism and damage to infrastructure and administrative buildings. As a result, the streets turned into an arena of violent clashes: the police resorted to various means of restraint to contain the protesters.
The protest movement has gripped almost all the spheres of life in France. During the nationwide strikes (the tenth was organised on March 28), transport, education, social and urban services were virtually paralysed. In Paris, the strike of teachers disrupted the normal teaching process, while a strike by waste collectors resulted in almost 10,000 tonnes of uncollected waste in Paris. Apparently, this is not the end of the line. The unions are promising further national and local actions. But what are the political implications?
The Unconquered, the far left and the unpopular Macron
One consequence, regardless of whether or not the protest movement succeeds in repealing the unpopular pension reform law, can be a public debate on whether to retain constitutional Article 49.3—the one which gives the government the right to bypass the parliamentary vote.
In the past, the founder of the Fifth Republic, General Charles de Gaulle, pushed for the introduction of this article in the constitution due to the urgent need to overcome the political instability in which governments were constantly changing under the previous republican regime and internal parliamentary squabbles hindered the effective functioning of the executive power. But now it is possible that political and social forces start the process of revising the article that enabled the incumbent president to push his infamous pension reform.
The second point, which is much more tangible here and now, concerns President Macron himself. The incidents in France will apparently result in relatively protracted political instability and weaken Macron's position as the head of state. In fact, his position is already weakening. Protesters are calling for Macron's resignation because they believe his presidency is a threat to French democracy. Not only has he initiated a reform that most of the French population does not accept, but he also blatantly ignores the public opinion. Macron stated that he would not back down and that even the violence would not force him to cancel the initiated reform. In total contradiction to his declared commitment to democracy, Macron also rejects the protesters' demand for a referendum on the pension reform.
It seems that Macron, who is trying to look like a plain fellow, has ceased to be a "regular guy" even for many of those who twice supported his candidacy in the presidential election. The popular sympathy for Macron has dropped significantly. According to an IFOP poll carried out at the request of Le Journal du Dimanche, more than 70% of the French expressed dissatisfaction with Macron's performance as president amid the developments surrounding the pension reform.
Another episode revealed how distant Macron is from his own people. In one of his recent TV appearances, in addition to his statements that cause indignation among the many French, he tried to hide from the camera the expensive watch on his wrist (according to the French media, it cost €80,000).
The third factor closely related with the aforementioned events is the strengthening of the left-wing political camp in France. It is not just the considerable activism of the representatives of radical organisations during the protests. As French Interior Minister Gérald Darmanin stated, the majority of the more than hundred rioters arrested in Paris were members of ultra-left groups.
Experts believe that the weakening position of President Macron and the political centre he represents could be exploited by the most popular leftist force in the country, the France Unconquered party led by former presidential candidate Jean-Luc Melanchon. But is Melanchon capable of presenting the society a real alternative to the neoliberal political doctrine advocated by Macron? So far the leader of the Unconquered has limited himself to scathing criticism of Macron's rule, placing particular emphasis on the fact that "there is an authoritarian bias in France, and many people say that this is now starting to go too far".
Predicting the further development of the protest movement itself, especially given the intransigence shown by both the authorities implementing unpopular decisions and their opponents, is not easy. Protests may or may not intensify. Much will depend on whether President Macron succeeds in winning over to his side those French people who no longer accept unpopular reforms and vandalism in the streets. In a more, so to speak, global sense, however, the current French protests have confirmed the significant increase in social contradictions that characterise the political and economic reality of contemporary Western society as a whole.