REALLIQ UTOPİYAYA QARŞI
Ukrayna münaqişəsi və bunun nəticəsində yaranan geosiyasi dəyişikliklər fonunda Cənubi Qafqazın nəqliyyat potensialının qlobal əhəmiyyəti xeyli artıb. Bu baxımdan, məhz Azərbaycan ən əlverişli mövqelərə malikdir. Orta Dəhliz və “Şimal-Cənub” marşrutu üçün geniş dəmir yolu şəbəkəsi, avtomobil yolları və dəniz limanı infrastrukturu formalaşdırılıb. Üstəlik, Zəngəzur dəhlizinin nəqliyyat-logistika potensialı sürətlə inkişaf edir. Ölkəmizin ərazisindən keçən marşrutların üstünlükləri fonunda Ermənistanın son dərəcə bahalı və texniki cəhətdən mürəkkəb olan Fars körfəzi-Qara dəniz dəhlizinin həyata keçirilməsinə İran və Hindistanı cəlb etmək ideyası, yumşaq desək, gülünc və utopikdir.
Azərbaycanın tranzit mövqeyi
Hazırda Azərbaycan nəqliyyat layihələrinin inkişaf tempinə və səviyyəsinə görə regionun şəksiz lideridir. O, bu çərçivədə Rusiya, İran, Türkiyə, Çin, həmçinin Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq ölkələri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Bu siyasətin uğurlu olmasını isə hər il artan göstəricilər sübuta yetirir: 2022-ci ildə ölkə ərazisindən yüklərin tranzitinin həcmi 75%-dən çox artıb. Bu artım Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizi (TRACECA), Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM), həmçinin digər layihələr vasitəsilə təmin edilib.
Eyni zamanda yükdaşıma ilə bağlı ciddi dinamika “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi üzrə qeydə alınıb: 2023-cü il yanvarın 1-dən martın 28-dək qərb marşrutu üzrə yük tranzitinin həcmi 2,15 milyon ton təşkil edib (84,37% artım). Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən il ərzində Azərbaycan vasitəsilə bu dəhlizlə 1,16 milyon ton yük keçib. 2030-cu ilə qədər Şimal-Cənub marşrutu ilə yükdaşımaların həcminin ildə indiki 17 milyon tondan 32 milyon tona qədər artacağı proqnozlaşdırılır. Rusiya Baltik dənizindəki limanlarından Hindistanın Mumbay limanına (təxminən 7 min kilometr) “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi ilə daşınma 22-23 gün çəkir və daha uzun dəniz marşrutu, məsələn Süveyş kanalı ilə, müqayisədə daşıma xərclərinin 30% azalmasına səbəb olub.
Bu məqamda qeyd edək ki, Azərbaycanın nəqliyyat sektorundakı uğurları avtomobil yollarının, dəniz limanlarının tikintisinə, dəmir yollarının və vaqonların köklü şəkildə yenidən qurulmasına, yük gəmilərinin alınmasına və s. əsaslanır. Məsələn, Ələtdə yerləşən Bakı Dəniz Beynəlxalq Ticarət Limanının (BMTP) modernləşdirilməsi prosesi həyata keçirilir. Onun yükaşırma imkanı illik 15 milyon tondan 25 milyon tona çatdırılacaq. Bundan başqa, hökumət Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin infrastrukturunun genişləndirilməsini maliyyələşdirir. Onun ötürücülük qabiliyyəti isə illik 5 milyon ton yükə çatdırılacaq.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin məlumatına əsasən, ölkədə 20 min kilometr müxtəlif kateqoriyalı yollar tikilib, təmir edilib, 460 yeni körpü, yol qovşağı və s. inşa olunub.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində də oxşar miqyaslı layihələr həyata keçirilir. Artıq üçüncü ildir ki, çətin dağlıq şəraitdə ümumi uzunluğu 2000 kilometrdən çox olan yolların, həmçinin körpülərin, tunellərin və digər yol infrastrukturunun tikintisi davam etdirilir. Bütün bu sadalanan nailiyyətlər bu yaxınlarda Davos İqtisadi Forumunun hesabatında da öz əksini tapıb. Azərbaycan bu hesabatda yol şəbəkəsinin keyfiyyətinə görə dünyada əksər postsovet ölkələrini, hətta bəzi inkişaf etmiş dövlətləri qabaqlayaraq 27-ci yeri tutub.
Ermənilərin daha bir xəyali layihəsi
Təbii ki, Azərbaycan nəqliyyat potensialının miqyasına görə üç onillikdə Cənubi Qafqazda iqtisadi baxımdan “autsayder” olan qonşu Ermənistanı dəfələrlə qabaqlayır. İrəvanın həyata keçirdiyi ekspansionist siyasət işğalçı dövləti regionda həyata keçirilən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinə qoşulmaq üçün tarixi perspektivlərdən məhrum edib. Bu ölkənin maliyyə resurslarının olmaması isə bu ölkənin qonşu dövlətlərə çıxışı olacaq müasir infrastrukturu müstəqil şəkildə formalaşdırmağa imkan vermir. Eyni zamanda bir sıra beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, logistik baxımdan dalana dirənmiş Ermənistan yol tikintisi sektorunda korrupsiyaya görə Cənubi Qafqazda birinci yerdədir. Onun cənub və qərb istiqamətlərində magistral yolların çəkilməsinə dair etdiyi cəhdlər isə maliyyə vəsaitlərinin israfı və tikinti işlərinin uzanması ilə nəticələnib.
Bütün bunların fonunda İrəvan birdən-birə “Şimal-Cənub” və “Cənub-Qərb” dəhlizlərinə tamhüquqlu qoşulmağa ümid bəsləməyə başlayıb. Ermənistan ümid edir ki, bu layihələr vasitəsilə ona Gürcüstanın Qara dəniz limanlarına çıxışın təmin olunduğu tranzit ölkə rolu veriləcək. Söhbət xüsusilə hələ 2016-cı ildə elan edilmiş Fars körfəzi-Qara dəniz dəhlizi layihəsindən gedir. O vaxt burada İran, Ermənistan, Gürcüstan, Bolqarıstan və Yunanıstanın iştirakı gözlənilirdi. Lakin bütün bu illər ərzində adıçəkilən layihənin birgə maliyyələşdirilməsi məsələsi barədə razılığa gəlinməyib.
Yeri gəlmişkən, təxminən 1 ay əvvəl Ermənistanda layihənin perspektivləri barədə yenidən bəhs olunub. Ermənistan və Hindistan arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı son vaxtlar intensivləşən danışıqlar və İranın bu təşəbbüslərdə iştirak etməklə bağlı vədləri isə buna təkan verib. Qeyd edək ki, layihə bu ölkənin cənubu ilə şimalı arasındakı məsafəni azaltmaq məqsədi daşıyır. Bu da Ermənistanı “Şimal-Cənub” dəhlizində tranzit rolu ilə təmin edə bilər.
Amma həm 2016-cı ildə, həm də sonrakı illərdə Hindistan Fars körfəzi-Qara dəniz layihəsinin maliyyələşdirilməsini öz üzərinə götürməyə hazır olduğunu bildirməyib. İran isə susur. Sanksiyalar “məngənəsində sıxılan” və kəskin iqtisadi böhranla üzləşən İslam Respublikasının maliyyə vəsaitinin ayrılması ilə bağlı məhdud imkanları var.
Bundan başqa, İranın layihədə iştirak edəcəyini nəzərə alsaq, beynəlxalq donor təşkilatlardan kreditlərin cəlb edilməsi perspektivinin də çox qeyri-müəyyən olduğunu söyləyə bilərik. Məsələn, 2021-ci ildə İrəvan Avropa İttifaqının (Aİ) ayırdığı 600 milyon avrodan “Şimal-Cənub” marşrutu üzrə yolların yenilənməsi üçün istifadə etməyə çalışıb. O, bu layihəyə İran şirkətlərini tikinti podratçısı kimi cəlb etməyi belə planlaşdırırmış. Lakin bu kombinasiya nəticə verməyib, çünki Aİ üçün İslam Respublikasının iştirak edəcəyi layihələri maliyyələşdirmək qəbuledilməz idi. Digər tərəfdən Gürcüstanın layihədə iştirakı ilə bağlı Tbilisidən hələ ki, aydın siqnallar gəlməyib. Belə ki, bu ölkə üçün Bakı və Ankara ilə enerji və nəqliyyat sektorlarında səmərəli əməkdaşlıq İrəvanın lobbiçilik etdiyi layihənin qeyri-müəyyən üstünlüklərindən daha vacibdir.
Ermənistan müstəqil şəkildə yollar inşa etmək iqtidarında deyil. Buna səbəb lazımi büdcə vəsaitinin olmaması, həmçinin resurslardan səmərəsiz istifadə, təşkilati işlərlə bağlı uğursuzluqlar və korrupsiyadır. Üstəlik, bu ölkənin çox pis vəziyyətdə olan avtomobil yolu kommunikasiyalarının modernləşdirilməsi çətin dağlıq relyef də nəzərə alınmaqla çox baha başa gəlir. Beləliklə, Ermənistan hakimiyyəti artıq üçüncü ildir ki, Gorus-Qafan avtomobil yoluna alternativ olacaq dolayı hissənin tikintisini başa çatdıra bilmir. Xatırladaq ki, yolun bu 21 kilometrlik hissəsi Azərbaycan ərazisi olduğu üçün hazırda Azərbaycan sərhədçilərinin nəzarəti altındadır. Şamb-Tatev alternativ yolunun tikintisi 2021-ci ilin sonunda, sonra isə 2022-ci ildə başa çatdırılmalı idi. Lakin yolun istismara verilməsi tarixi bir neçə dəfə təxirə salınıb və hazırda təxminən 6,2 kilometrlik asfalt çəkilib.
Buna görə də, bütün nəqliyyat axını sərt aşırımlı, ensiz Şinuayr-Tatev-Qafan avtomobil magistralına keçirilib. Nəticədə bu, hərəkəti xeyli çətinləşdirir. Ümumiyyətlə, Ermənistanın İrandan Gürcüstan sərhədinə qədər “Şimal-Cənub” nəqliyyat infrastrukturu yaratmaq cəhdləri uğursuzluqla nəticələnib. Belə ki, 2021-ci ilin əvvəlinə qədər 490 kilometrlik avtomobil yolunun təxminən 100 kilometrlik hissəsi çəkilib.
Bundan başqa, Ermənistanın İrana dəmir yolu xətti çəkmək cəhdləri də tam fiasko ilə nəticələnib: mürəkkəb dağlıq relyefə görə dəmir yolu relslərinin çəkilməsi üçün tunellər və körpülər inşa edilməlidir və ilkin hesablamalara görə, bu məqsədlə 3-5 milyard dollar maliyyə vəsaiti lazımdır. Xərcin çıxarılması ilə bağlı şübhələrin olduğu belə maliyyə vəsaitinin ayrılmasına həm İran, həm də Hindistan hazır deyil.
Birbaşa dəmir yolu bağlantısı olmadan isə Fars körfəzi-Qara dəniz layihəsini “Şimal-Cənub” dəhlizinin tamhüquqlu komponentinə çevirmək perspektivli deyil. Yüklərin ton-kilometrlərlə yük maşınları ilə daşınması hər zaman dəmir yolu ilə daşınmadan dəfələrlə baha olacaq.
Velosipedi yenidən icad etmək nəyə lazımdır?
Əslində, Ermənistanda bahalı alternativ yolların, üstəlik, dəmir yolu xətlərinin çəkilməsinə ehtiyac yoxdur: bütün bunlar Azərbaycanda çoxdan var və normal fəaliyyət göstərir. Sadəcə, çatışmayan kiçik seqmentləri İranın kommunikasiyaları ilə, sülh müqaviləsi olduğu halda isə Ermənistanla əlaqələndirmək kifayətdir. “Şimal-Cənub” dəhlizinin ən optimal quru hissəsi inkişaf etmiş avtmobil və dəmir yolu infrastrukturu ilə Azərbaycan ərazisindən keçir.
Azərbaycan marşrutunun üstünlüklərinə optik rabitə kanalları ilə təchiz edilmiş ikixətli elektrikləşdirilmiş dəmir yolunun olması daxildir. Onun Bakı-Yalama hissəsinin modernləşdirilməsi Asiya İnkişaf Bankının 400 milyon ABŞ dolları məbləğində krediti hesabına həyata keçirilib. Daha sonra Ələt-Astara avtomobil yolunun modernləşdirilməsi istiqamətində işlər aparılcaq. Bundan başqa, 2023-cü ilin sonunadək Azərbaycanda yeni Samur-Bakı sürətli avtomobil yolunun tikintisi başa çatdıralacaq.
Qeyd edək ki, hələ 2019-cu ildə Azərbaycan-Rusiya sərhədində Samur çayı üzərində Yalama-Qazmalar avtomobil körpüsü istismara verilib. Hazırda yeni sərhəd-keçid məntəqəsi - “Xanoba” (gündə 1000-ə yaxın yük maşını keçidi təmin edilir) və modernləşdirilmiş “Şirvanlı” sərhəd-keçid məntəqəsi (boş yük nəqliyyat vasitələrinin keçidi təmin olunur) fəaliyyət göstərir. Bir sözlə, həyata keçirilən tədbirlər sayəsində indi Azərbaycan-Rusiya sərhədində tıxac yoxdur, əksinə yükdaşımaların həcmi ardıcıl surətdə artır.
Bu arada, Azərbaycan cənub sərhədlərində də nəqliyyat infrastrukturunu eyni səmərəliliklə inkişaf etdirir: 2018-ci ildən uzunluğu 243 kilometr olan Ələt-Astara-İran ilə dövlət sərhədi çoxzolaqlı, yüksək sürətli avtomobil yolu istismara verilib. Üstəlik, Astaradan dövlət sərhədinə qədər dəmir yolu relsləri çəkilib, dəmir yolu körpüsü tikilib, sərhəddə yeni terminallar və sərhəd-keçid məntəqəsi istismara verilib. İllik 500 min ton yükaşırma qabiliyyətinə malik, regionun ən böyük terminalı olan “Astara Grain Terminal” inşa edilib.
Beləliklə, şimal və cənub istiqamətlərində nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı baxımından Cənubi Qafqazda heç bir ölkə Azərbaycanla rəqabət apara bilməz. Bu isə “Şimal-Cənub” dəhlizi üzrə yükdaşımaların dəfələrlə genişləndirilməsinə imkan yaradır. Azərbaycan ərazisindən tranzitin üstünlüklərdən biri məsafənin daha qısa olmasıdır: təxminən 1450 kilometr. Amma Qazaxıstan və Türkmənistan vasitəsilə Rusiyanı İranla birləşdirən alternativ şərq marşrutu təxminən iki dəfə uzundur: “Ak-Yayla” sərhəd-keçid məntəqəsindən keçən dəmir yolu xəttinin uzunluğu 2500 kilometrdən çoxdur. Yəni Azərbaycandan keçən marşrut yüklərin daşınması vaxtı və qiyməti (ton-kilometr) baxımından optimaldır. Buraya ölkəmizdəki daha mülayim iqlimi, qarın çox yağmadığı qış mövsümünü əlavə edə bilərik. Bu amil nəqliyyatın, xüsusən də avtomobillərin il boyu maneəsiz hərəkətinə kömək edir.
Azərbaycan üzərindən dəmir yolu ilə yük daşınması bir sıra parametrlərə görə hətta Rusiyanın Olya dəniz limanı ilə İranın Xəzər dənizindəki Ənzəli və Bəndər-Abbas dəniz limanları arasında yükdaşımalarından belə geri qalmır. Nisbətən qısa məsafəyə (1200 kilometr) və tranzit ərazilərin olmamasına baxmayaraq, İran və Rusiya arasında dəniz yolu yükdaşımaları məhdud imkana malikdir. Buna səbəb bu ölkələrin donanmalarının yükgötürmə qabiliyyətinin kifayət qədər böyük olmaması və dəniz limanı infrastrukturunun genişləndirilməsi zərurətidir. Bunun üçün milyardlarla dollarlıq investisiya lazımdır. Dəniz yolu ilə yükdaşımaların üstünlüklərini aradan qaldıran başqa amillər də var. Buraya qışda Xəzər dənizində naviqasiya ilə bağlı çətinliklər, quru yük gəmilərinin sürətinin aşağı olması, onların emalında gecikmələr və limanların həddən artıq yüklənməsi daxildir.
Zəngəzur dəhlizinin perspektivləri
“Şimal-Cənub” dəhlizinin qərb marşrutunu tamamlamaq üçün yeganə maneə İranda yerləşən 167 kilometrlik Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinin yarımçıq qalmasıdır. Ümumiyyətlə, bu problem həll etmək mümkündür. 2023-cü il mayın 21-də İran və Rusiyanın müvafiq qurumlarının görüşünün baş tutacağı gözlənilir. Bu görüşdə bu hissənin birgə tikintisinə dair sazişin imzalanması planlaşdırılır. Bununla bağlı işlər Ermənistanda dəmir yolu xəttinin çəkilişindən bir neçə dəfə ucuzdur: Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisi təxminən 500 milyon dollar qiymətləndirilir.
Lakin uzun illərdir ki, uzanan tikinti işlərini yerindən tərpətmək mümkün olmasa belə, qərb marşrutunun potensialını genişləndirmək üçün başqa variant da var. Söhbət artıq üçüncü ildir ki, Azərbaycanda Zəngəzur dəhlizinin infrastrukturunun formalaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən gedir. Burada 123,6 kilometrlik avtomobil yolunun, həmçinin 110 kilometrlik Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd dəmir yolunun tikintisində mühüm irəliləyişlər əldə olunub. Avtomobil yolunda işlərin, demək olar ki, 75%-i, dəmir yolunda isə 40%-dən çoxu tamamlanıb. Gələn ilin sonunadək Horadiz-Ağbənd hissəsində işlərin əsas hissəsinin başa çatdırılacağı gözlənilir.
Dəmir yolu xətti və Horadiz-Ağbənd avtomobil yolu Ermənistan və ya İran ərazisindən keçməklə Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətində davam etdirilə bilər. Naxçıvan istiqamətində nəqliyyat kommunikasiyası açıldıqdan sonra muxtar respublikanın ərazisindəki mövcud 160 kilometrlik avtomobil yolunun yenidən qurulması, Culfada İrana çıxış üçün sərhəd qovşağının müasirləşdirilməsi, həmçinin Ordubadda avtomobil və qatarların keçidi üçün daha bir kombinə edilmiş məntəqənin inşası lazımdır.
Gələcəkdə Naxçıvan Qars istiqamətində çəkiləcək yolla Türkiyə ilə birləşəcək və bu da Orta və Cənub dəhlizlərinin inteqrasiyası üçün əla variant olacaq.
Bu məqamda xatırladaq ki, ötən ilin martında Bakı ilə Tehran bu marşrutun alternativ variantı ilə bağlı razılığa gəliblər. Razılaşmaya əsasən, 55 kilometr uzunluğunda avtomobil yolunun, həmçinin ona paralel olaraq İmişli (Azərbaycan)-Parsabad (İran) dəmir yolunun tikintisi nəzərdə tutulur.
Bir sözlə, investisiyaların dəyəri baxımından Azərbaycanın həyata keçirdiyi layihələr həm rentabelli, həm də ucuzdur. Əgər Tehran və İrəvan geosiyasi qarşıdurma əvəzinə Bakı ilə səriştəli işgüzar əlaqələr qurmağa üstünlük versə, istisnasız olaraq hamı qazanacaq.

РЕАЛЬНОСТЬ ПРОТИВ УТОПИИ
Глобальное значение транспортного потенциала Южного Кавказа ощутимо возросло на фоне украинского конфликта и последующих геополитических перемен. В этом плане наиболее выгодными позициями обладает Азербайджан. Сформированы разветвленная железнодорожная, автодорожная и портовая инфраструктуры для Среднего коридора и маршрута Север-Юг, стремительно развивается транспортно-логистический потенциал Зангезурского коридора. На фоне преимуществ проходящих по территории нашей страны маршрутов идея Армении вовлечь Иран и Индию в реализацию крайне затратного и технически сложного коридора Персидский залив-Черное море, мягко говоря, нелепа и утопична.
Транзитная позиция Азербайджана
В настоящее время Азербайджан - безусловный лидер региона по темпам и уровню развития транспортных проектов, в рамках которых активно сотрудничает с Россией, Ираном, Турцией, Китаем, а также с государствами Центральной Азии и Ближнего Востока. Об успешности этой политики свидетельствуют растущие каждый год показатели: в 2022 году объем транзита грузов через страну увеличился более чем на 75%. Этот рост обеспечивался маршрутом Европа-Кавказ-Азия (TRACECA), Транскаспийским международным транспортным маршрутом (ТМТМ), а также другими проектами.
При этом наиболее ощутимая динамика грузового трафика зафиксирована по международному транспортному коридору (МТК) Север-Юг: с 1 января по 28 марта 2023 года объем перевалки по западному маршруту составил 2,15 млн тонн (рост на 84,37%). Для сравнения, за весь прошлый год по этому коридору через Азербайджан прошло 1,16 млн тонн грузов. Прогнозируется, что к 2030 году объемы грузового трафика по маршруту Север-Юг увеличатся с нынешних 17 до 32 млн тонн в год. Перевозка по МТК от балтийских гаваней РФ до индийского порта Мумбаи (около 7 тыс. км) занимает 22-23 дня и позволяет сократить транспортные расходы на 30% относительно более протяженного морского пути. К примеру, через Суэцкий канал.
Успехи транспортного сектора Азербайджана базируются на многомиллиардных вливаниях в строительство автомагистралей и морских портов, коренную реконструкцию железнодорожных путей и подвижного состава, закупку грузовых судов и т.д. Реализуется процесс модернизации Бакинского морского международного торгового порта (БММТП) в Аляте, мощность которого будет увеличена с 15 до 25 млн тонн грузов в год. Правительство финансирует расширение инфраструктуры железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс - пропускная способность этой стальной магистрали будет доведена до 5 млн тонн грузов в год.
Согласно данным Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана (ГААД), в стране было построено и отремонтировано 20 тыс. км автодорог различных категорий, возведено 460 новых мостов, дорожных развязок и т.п.
Схожие по масштабам проекты осуществляются и на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана. В сложном горном рельефе уже третий год ведется строительство дорог, мостов, туннелей и иной дорожной инфраструктуры общей протяженностью свыше 2 тыс. км. Все перечисленные достижения не так давно были отражены в отчете Давосского экономического форума, где по показателю качества дорожной сети Азербайджан занял 27-е место в мире, опережая большинство постсоветских стран и даже некоторые высокоразвитые государства.
Очередной армянский проект-«мираж»
Естественно, что по масштабам транспортного потенциала Азербайджан многократно опережает соседнюю Армению, которая на протяжении трех десятилетий занимает позицию экономического аутсайдера Южного Кавказа. Проводимая Ереваном экспансионистская политика лишила государство-агрессора исторических перспектив подключиться к проложенным в регионе международным транспортным коридорам. А отсутствие финансовых ресурсов не позволяет самостоятельно сформировать современную инфраструктуру с выходами на соседние страны. В то же время, по оценкам ряда международных экспертов, находящаяся в логистическом тупике Армения занимает первое место на Южном Кавказе по уровню коррупции в дорожно-строительном секторе. Предпринимаемые в прошлом попытки прокладки магистралей в южном и западном направлениях сводились к распилу средств и долгостроям.
И вот на фоне всего этого в Ереване вдруг стали лелеять надежды на полноформатное подключение к коридорам Север-Юг и Юг-Запад, где Армении отводилась бы роль страны-транзитера, обеспечивающей выход на черноморские порты Грузии. Речь, в частности, идет о проекте коридора Персидский залив-Черное море, анонсированном еще в 2016 году. Ожидалось, что в нем примут участие Иран, Армения, Грузия, Болгария и Греция. Однако вопросы совместного финансирования этого начинания так и не были согласованы за все эти годы.
Около месяца назад в Армении вновь заговорили о перспективах проекта. Толчком для этого послужили недавно активизировавшиеся переговоры между Арменией и Индией по развитию сотрудничества в сфере транспорта и обещаний Ирана участвовать в этих инициативах. Проект нацелен на сокращение расстояния между югом страны и севером, что предоставило бы Армении транзитную роль в коридоре Север-Юг.
Но как это было в 2016 и последующих годах, Индия пока не выразила готовности взять на себя финансирование проекта «Персидский залив-Черное море», Иран тоже молчит. Зажатая санкциями и переживающая острый экономический кризис Исламская Республика крайне ограничена в расходовании валюты.
Перспектива привлечения кредитов у международных донорских организаций также весьма туманна, учитывая, что в проекте собирается участвовать Иран. В 2021 году Ереван уже пытался использовать выделенные Евросоюзом 600 млн евро для модернизации дорог по маршруту Север-Юг, планируя привлечь иранские компании в качестве строительных подрядчиков. Однако эта комбинация не прошла - для ЕС оказалось неприемлемым финансировать проекты с участием Исламской Республики. С другой стороны, из Тбилиси пока не последовало четких сигналов о вовлечении в проект Грузии. Для нее важнее эффективное сотрудничество с Баку и Анкарой в энергетической и транспортной сферах, нежели туманные преимущества лоббируемого Ереваном проекта.
Самостоятельно же строить дороги Армения не в состоянии - как в силу отсутствия необходимых объемов бюджетных средств, так и по причине неэффективного расходования ресурсов, организационных провалов и коррупции. Тем более что модернизация ветхих автодорожных коммуникаций весьма затратна с учетом сложного горного рельефа. Так, власти Армении уже третий год не могут завершить строительство объездного участка в качестве альтернативы шоссе Горис-Капан. Этот 21-километровый участок дороги в настоящее время находится под контролем пограничников Азербайджана, так как является частью азербайджанской территории. Строительство альтернативной дороги Шамб-Татев должно было завершиться в конце 2021-го, а затем 2022 года. Но сроки несколько раз переносились, и на данный момент заасфальтировано около 6,2 км. Поэтому весь автотранспортный поток переброшен на участок Шинуайр-Татев-Капан с его крутыми перевалами и узкой дорогой, что сильно затрудняет движение. В целом попытки Армении создать автотранспортную инфраструктуру Север-Юг от иранской до грузинской границы не увенчались успехом, и к началу 2021 года из 490 км автотрассы проложено чуть менее 100 км.
Полным фиаско закончились и попытки Армении проложить железнодорожную магистраль в Иран: сложнейший горный рельеф предполагает прокладку рельсов через туннели и мосты, на что, по предварительным расчетам, необходимо от 3 до $5 млрд. На такие расходы, при весьма сомнительной окупаемости, не готовы пойти ни Индия, ни тем более Иран. А без сквозного железнодорожного сообщения все перспективы превращения проекта «Персидский залив-Черное море» в полноценный компонент коридора Север-Юг бесперспективны. Перевалка грузов автомобильными фурами в пересчете на тонно-километры будет всегда и многократно дороже перевозок железной дорогой.
Зачем изобретать велосипед?
В прокладке в Армении дорогостоящих альтернативных автомобильных дорог, а тем более железнодорожных линий, по сути, нет никакой необходимости - все это давно есть и исправно функционирует в Азербайджане. Достаточно лишь состыковать недостающие небольшие отрезки с коммуникациями Ирана, а в случае заключения мирного договора - и с Арменией.
По территории Азербайджана проходит наиболее оптимальный сухопутный участок коридора Север-Юг с развитой железнодорожной и автодорожной инфраструктурами. К плюсам азербайджанского маршрута можно отнести наличие двухпутной электрифицированной и оснащенной оптическими каналами связи железной дороги, модернизация которой на отрезке Баку-Ялама велась за счет кредита Азиатского банка развития в $400 млн. Следом будет модернизирована и магистраль Алят-Астара.
Помимо этого, к концу 2023 года в Азербайджане завершается строительство новой скоростной автомобильной дороги Самур-Баку. Также еще в 2019 году на азербайджано-российской границе на реке Самур был введен в строй автомобильный мост Ялама-Газмалар. В настоящее время функционируют новый контрольно-пропускной пункт (КПП) «Ханоба» (обрабатывает около 1000 грузовиков в день) и модернизированный КПП «Ширванлы» - для перевалки порожних фур. Благодаря принятым мерам на азербайджано-российской границе сегодня нет заторов - напротив, объем грузоперевозок последовательно наращивается.
Столь же эффективно Азербайджан развивает транспортную инфраструктуру на своих южных границах: с 2018 года эксплуатируется многополосная скоростная автотрасса Алят-Астара-госграница Ирана протяженностью 243 км. Проложены рельсы от Астары до госграницы, построен железнодорожный мост, новые терминалы и КПП на границе, в том числе крупнейший в регионе зерновой терминал Astara Grain Terminal пропускной способностью 500 тыс. тонн зерна в год.
По степени развитости транспортной инфраструктуры в северном и южном направлениях Азербайджан вне конкуренции на Южном Кавказе. И это открывает окно возможностей для кратного расширения перевалки грузов по МТК Север-Юг: к плюсам транзита через Азербайджан можно отнести и более короткое расстояние - приблизительно 1450 км. Альтернативный восточный маршрут, соединяющий Россию с Ираном через территории Казахстана и Туркменистана, почти вдвое длиннее - пролегающая через КПП Ак-Яйла железнодорожная магистраль превышает 2500 км. То есть ведущий через Азербайджан маршрут оптимален по времени и себестоимости (тонно-километр) перевозимых грузов. Сюда можно прибавить еще более мягкий климат в нашей стране, бесснежные зимы, что способствует круглогодичному беспрепятственному движению транспорта, в особенности автомобильного.
Железнодорожная перевалка через Азербайджан по ряду параметров не уступает даже морской перевозке грузов между российским портом Оля и иранскими гаванями - Энзели и Бендер-Аббас на Каспии. Несмотря на сравнительно короткое расстояние (1200 км) и отсутствие транзитных территорий, морской маршрут между Ираном и Россией ограничен недостаточной грузоподъемностью имеющегося у стран флота и необходимостью расширения портовой инфраструктуры. А это требует миллиардных вложений. Кроме того, преимущества морской перевалки нивелируются сложностями судоходства на Каспии в зимний период, низкими скоростями сухогрузов, задержками в их обработке, перегруженными портами.
Перспективы Зангезурского коридора
Единственным препятствием для завершения западного маршрута коридора Север-Юг остается незаконченное строительство 167-километровой железнодорожной ветки Решт-Астара в Иране. В целом, однако, эта проблема разрешима. Ожидается, что 21 мая 2023 года состоится встреча профильных ведомств Ирана и России, в рамках которой запланировано подписание соглашения о совместном строительстве данного участка. Эти работы в несколько раз дешевле расходов на прокладку железнодорожной трассы в Армении: строительство отрезка Решт-Астара оценивается в сумму порядка $500 млн.
Впрочем, даже если затянувшееся на многие годы строительство не удастся сдвинуть с места, существует и другой вариант расширения потенциала западного маршрута МТК. Речь идет об осуществляемых в Азербайджане уже третий год работах по формированию инфраструктуры Зангезурского коридора. Здесь достигнут весомый прогресс в строительстве автомобильной дороги протяженностью 123,6 км, а также 110-километровой железной дороги Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд. Работы по автодороге завершены почти на 75%, а по стальным магистралям - более чем на 40%. Ожидается, что к концу будущего года основной объем работ на участке Горадиз-Агбенд будет завершен.
Железнодорожная магистраль и автотрасса Горадиз-Агбенд могут быть продолжены по территории Армении или Ирана в направлении Нахчыванской Автономной Республики (НАР). После деблокирования НАР предстоит реконструировать 160 км имеющихся на территории автономии магистралей, модернизировать пограничный узел в Джульфе для выхода в Иран, а также осуществить строительство еще одного комбинированного пункта в Ордубаде для перевалки автомобилей и железнодорожных составов. В перспективе НАР будет соединена с Турцией веткой из Карса, что станет прекрасной опцией для интеграции Среднего и Южного коридоров.
Уместно напомнить, что в марте прошлого года Баку и Тегеран достигли соглашения об альтернативной версии маршрута. По договору предусмотрены автодорога в 55 км, а также параллельно ей железная дорога Имишли (Азербайджан)-Парсабад (Иран).
По себестоимости вложений реализуемые Азербайджаном проекты самые рентабельные и низкозатратные. И если Тегеран и Ереван вместо геополитического противостояния предпочтут наладить грамотные деловые отношения с Баку, в выигрыше останутся все без исключения.