GENERALLAR ARASINDA MÜNAQİŞƏ
Son həftələrdə beynəlxalq gündəmin əsas mövzularından birinə çevrilmiş Sudanda baş verən hərbi qarşıdurma davam edir. Ölkənin həssas vəziyyəti, qarşıdurma tərəflərinin və arxasındakı güclərin miqyası, nəhayət, ötən günlərdə əldə olunan atəşkəs razılaşmalarının tez-tez pozulması Sudanda münaqişənin daha da dərinləşməsi riskini artırır. Bir sıra beynəlxalq siyasət ekspertləri ölkənin sürətlə vətəndaş müharibəsinə sürükləndiyini qeyd edir.
Münaqişənin səbəbləri
Toqquşmalara səbəb Sudandakı hərbi keçid hakimiyyətinin qəbul etdiyi “hərbi təhlükəsizlik islahatı” paketi çərçivəsində ordu içərisində muxtar quruma çevrilmiş “Çevik Dəstək Qüvvələri” (ÇDQ) adlı hərbi birləşmənin ləğv edilərək orduya qatılması haqqında qərarı olub. Bu qərarı rədd edən ÇDQ ilə ordu qüvvələri arasında aprelin 15-dən etibarən toqquşmalar başlayıb.
Tezliklə paytaxt Xartum döyüş meydanına çevrilib, ölənlərin sayı 500 nəfəri keçib. Vəziyyətin nəzarətdən çıxması təhlükəsi qarşısında bir çox ölkələr Sudandakı vətəndaşlarını təxliyə etməyə başlayıb. Dəfələrlə əldə edilmiş atəşkəs razılaşmasına əməl olunmaması və toqquşmaların yayılması ölkədə vətəndaş müharibəsi riskini artırır. Bir çox müşahidəçilərin fikrincə, iki hərbi qüvvə arasındakı indiki münaqişə tərəflərdən birinin hakimiyyəti qəsb etməsinə, digərinin isə sıradan çıxmasına, yaxud onu ölkəni tərk etməyə və ya təslim olmağa məcbur edənə qədər davam edəcək.
“Çevik Dəstək Qüvvələri” adı verilən qruplaşma təxminən 20 il əvvəl Darfur regionunda baş verən vətəndaş müharibəsi zamanı yaranıb. Həmin vaxt ölkəni idarə edən general Ömər əl-Bəşir bu regionda üsyanları yatırmaq üçün yarımhərbi “Cancavid” silahlı təşkilatını təsis edib. Bu qruplar Darfurda qaradərili əhalinin üsyanının yatırılmasında, qətliamların həyata keçirilməsində hökumətin əsas qüvvəsi rolunu oynayıb. Daha sonra yarımhərbi qruplaşma “Çevik Dəstək Qüvvələri” adı ilə Sudan ordusunun xüsusi təyinatlı birləşməsi statusunda olub. Lakin bu qruplaşma Ömər əl-Bəşirin hakimiyyət illərində belə orduya tabe olmayıb, yarımmüstəqil fəaliyyət göstərərək əsasən birbaşa prezidentin nəzarətində olub. ÇDQ-nin əsas komandanları isə Daqalu ailəsi, daha dəqiq desək, general-leytenant Məhəmməd Hamdan Daqaludur. Gəncliyində dəvəçi olan general-leytenant ÇDQ-nin şəriksiz lideri, qruplaşmanın tabe olduğu əsas fiqurdur. Hazırda ÇDQ-nin 100 minə yaxın silahlı döyüşçüsü var.
Darfurda üsyanın yatırılmasından sonra Daqalu bu bölgədə möhkəmlənib, ərazidəki məhdud sayda mədən ehtiyatlarının istismarı və digər iqtisadi fəaliyyətləri nəzarəti altına alıb. 2018-ci ildə Sudanın 30 illik diktatoru Ömər əl-Bəşirə qarşı xalq etirazları başlayanda Daqalunun rəhbərlik etdiyi birləşmə ilk aylarda əl-Bəşiri dəstəkləyib. Lakin sonradan vəziyyət dəyişəndə o və ordu komandanlığı əl-Bəşirə dəstəyi dayandırıb və apreldə Ömər əl-Bəşiri istefaya getməyə məcbur edib.
Həmin vaxt artıq ordu və ÇDQ xalqın yanında idi. Beləliklə, hərbi çevrilişin müəllifi formal olaraq ÇDQ komandanı Daqalu və ordu komandanı general Əbdülfəttah əl-Burhan olub. Tezliklə əl-Burhan Hərbi Keçid Şurasının sədri, Hamdan Daqulu isə onun müavini olub. Hətta onlar 2021-ci il inqilabından sonra hərbi çevrilişə rəhbərlik edib və ordunu hakimiyyətə gətirib.
Ancaq həmin dövrdə Sudanda əl-Burhanın formal rəhbərliyi ilə yanaşı, Hamdan Daqulu qardaşlarının görünməyən hakimiyyəti var idi. Buna ÇDQ-nin 100 minlik ordusu, ölkə rəhbərliyinə bağlı olan iri mədən və digər iqtisadi resurslar, həmçinin xarici dəstək kömək edib. Daqalu formal olaraq Sudanın hərbi komandanlığında ikinci şəxs olsa da, onun fəaliyyəti ciddi narazılıqlara səbəb olub. Bu narazılığı və Daqalu ilə əl-Burhan arasında gizli hakimiyyət mübarizəsini gücləndirən başqa bir amil isə 2022-ci ildə keçid mülki hakimiyyət haqqında çərçivə sazişinə ÇDQ-nin Sudan ordusuna inteqrasiyası ilə bağlı maddənin daxil edilməsi idi. Tərəflər arasında artan qarşıdurmanın münaqişənin qaynar mərhələsinə keçməsinə səbəb olan son addım ÇDQ-nin Sudan ordusuna birləşdirilməsi haqqında qanunun qəbul edilməsi olub.
Xarici amil
Ərazisinə görə Afrika qitəsinin üçüncü böyük ölkəsi olan Sudan çox böyük enerji və mineral ehtiyatlara sahib deyil. İllərdir davam edən müharibələrdən sonra ölkənin əsas neft bölgələri 2011-ci ildə müstəqilliklərini elan edərək Cənubi Sudan Respublikası kimi ayrılıb. Bir zamanlar vahid olan dövlətin qalan hissəsində isə cüzi karbohidrogen ehtiyatları var. Hazırda Sudanın sərəncamında yalnız müəyyən miqdarda qızıl və digər qiymətli metal mədənləri var. Lakin ölkə Afrikanın digər 7 dövləti və Qırmızı dənizlə həmsərhəd olduğu üçün strateji cəhətdən əlverişli coğrafi mövqe tutur. Sudanın son dərəcə həssas qonşularına Misir, Efiopiya, Mərkəzi Afrika Respublikası və Çadı aid etmək olar. Yəni Sudanda münaqişənin kəskinləşməsi bu ölkələrə də ciddi təsir göstərə bilər.
Nəhayət, Sudanı Fars körfəzinin ərəb ölkələri üçün cəlbedici edən daha bir amil ucuz hərbi qüvvələrdir. ÇDQ-nin döyüşçüləri daxil olmaqla, sudanlı muzdlular bir müddət Yəməndə husilərə qarşı döyüşlərdə BƏƏ tərəfində iştirak ediblər. Təbii ki, bunun qarşılığında ÇDQ rəhbərliyi böyük məbləğdə maliyyə vəsaiti əldə edib, ona dəstək göstərilib və indi də göstərilir.
Sudanda fəal olan daha bir ölkə Rusiyadır. Bəzi məlumatlara görə, Rusiyaya məxsus “Vaqner” özəl hərbi birləşməsi 2017-ci ildən Sudanda fəaliyyət göstərir. Hətta 2018-2019-cu illərdəki üsyan zamanı “Vaqner”in Ömər əl-Bəşiri qoruduğu haqqında xəbərlər yayılmışdı. Sudanda “Vaqner”ə və Rusiya hakimiyyətinə yaxın iki qızıl istehsal edən şirkətə qarşı bu yaxınlarda ABŞ və Avropa İttifaqı tərəfindən sanksiya tətbiq olunub. Bu şirkətlər qaçaqmalçılıqda ittiham olunur.
Digər tərəfdən Rusiya dünya ticarətində və enerji resurslarının daşınmasında əsas paya sahib olan Qırmızı dəniz sahilindəki Port Sudanda 300 hərbçi və 4 gəmidən ibarət hərbi-dəniz bazası yaratmağa çalışır. Belə ki, bu ilin fevralında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Darfura səfər edərək faktiki dövlət başçısı Sudan Suverenlik Şurası sədri general Əbdülfəttah əl-Burhan, onun müavini Məhəmməd Həmdan Daqulu və xarici işlər naziri Əli əs-Sadiqlə görüşüb.
Qeyd edək ki, hazırda Port Sudandan Xartuma gedən yollara əsasən ÇDQ nəzarət edir. Bu səbəbdən də, bəzi media orqanları Rusiyanın ÇDQ komandanlığını gizli şəkildə dəstəklədiyini iddia edirlər.
Eyni zamanda hazırkı faktiki dövlət başçısı general Əbdülfəttah əl-Burhan Qərblə yaxın əlaqələrə malikdir. Maraqlıdır ki, bir-biri ilə mübarizə aparan hər iki general 300 min insanın həyatına son qoyulduğu, genişmiqyaslı qətliama səbəb olan Darfur üsyanının yatırılmasında iştirak ediblər. Lakin bu, əl-Burhanın 2019-cu il inqilabı nəticəsində hakimiyyətə gəldikdən sonra Qərblə yaxşı münasibətlər qurmasına mane olmayıb. 2020-ci ildə o, həmçinin ABŞ-ın təşəbbüsü ilə Baş nazir Benyamin Netanyahu ilə görüşərək İsraillə ərəb ölkələri arasındakı barışıq prosesində iştirak edib. Bundan sonra Qərb ölkələri əl-Bəşirin prezidentliyi dövründə Sudana qarşı tətbiq edilən bir sıra sanksiyalar və embarqoları ləğv edib. Lakin 2021-ci ildə baş vermiş hərbi çevrilişdən sonra Sudana qarşı müəyyən sanksiyalar yenidən tətbiq olunub. Buna baxmayaraq, əl-Burhan 2022-ci ildə Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsi zamanı Qərbin tərəfini saxlayıb və bu, iki hərbi lider arasında dünya siyasi rəqabət mərkəzlərinin cəlb olunduğu silahlı münaqişəyə səbəb olub. Maraqlıdır ki, Rusiya ilə yaxın əlaqələri olan Misir hakimiyyəti general əl-Burhanı dəstəkləyir.
Xartumda iki silahlı qruplaşma arasında başlayan toqquşmaların arxasında hakimiyyət uğrunda siyasi mübarizənin dayandığı aydındır. Bir tərəfdə ordu komandanı, faktiki dövlət başçısı general əl-Burhan, digər tərəfdə 100 min nəfərlik xüsusi hərbi birləşmənin komandanı, güclü maliyyə və xarici dəstəyə malik Həmdan Daqulu dayanır. Həmdan Daqulu yaxşı bilir ki, onun hərbi qruplaşmasının orduya birləşdirilməsi gücünü və imkanlarını itirməsi deməkdir. Bu səbəbdən də, müqavimət göstərir. Əlbəttə ki, onun arxasında daxildə və xaricdə ciddi dəstək var. Buna görə də orduya qarşı müqavimət göstərir.
İndi çoxlarına aydındır ki, Sudanda baş verənlər Afrikada hakimiyyət uğrunda adi mübarizədir. Hakimiyyət uğrunda silahlı mübarizə “qara qitə” ölkələrində, xüsusən də müxtəlif inqilablardan sonra uzun müddətdir ki, adi hal alıb. Ümumiyyətlə, Sudan qonşusu Misir kimi uzun illər ərzində hərbçilər tərəfindən idarə olunub. Sonuncu dövlət başçısı Ömər əl-Bəşir də hərbi komandan olub. 2019-cu ildə əl-Bəşirə qarşı etirazları xalq başlatsa da, sonda hakimiyyəti ələ keçirən məhz ordu komandanlığı olub. Üstəlik, hərbi komandanlıq üsyanın ilk günlərində vəd edildiyi kimi, hakimiyyətin seçilmiş mülki hökumətə verilməsini ləngidib, sonra isə hərbi çevrilişlə hakimiyyəti yenidən ələ keçirib. Əlbəttə ki, ordu komandanlığı üçün xarici təzyiqləri azaltmaq, formal da olsa legitimliyi təmin etmək üçün mülki siyasi qüvvələrlə masa arxasında oturmaq lazımdır. Lakin hərbçilərin son illərdəki davranışı göstərir ki, onlar hakimiyyəti mülki siyasi qüvvələrə təhvil vermək istəmirlər.
Təbii ki, Afrikanın ən kasıb ölkələrindən biri olan, çoxsaylı silahlı münaqişələrdən və sərt sanksiyalardan əziyyət çəkən Sudanın hazırkı hərbi rəhbərliyi xarici yardımlardan məhrum olmamaq və beynəlxalq ictimaiyyətdən tam təcrid edilməmək üçün beynəlxalq vasitəçilik təkliflərini rədd edə bilməz. O, atəşkəsə razılaşır, həm də formal da olsa, danışıqlarda iştirak edir. Lakin həm hakimiyyət uğrunda daxili rəqabət, həm də ölkədə xarici qüvvələrin mövcudluğu Sudanda davamlı sülhün bərqərar olmasına və hakimiyyətin mülki siyasi qüvvələrə verilməsinə ciddi maneədir. Bu isə o deməkdir ki, bu ölkədə münaqişələr davam edəcək. Tərəflərdən biri məğlub olub hakimiyyətini itirməyənə qədər Sudanda sülhün yaranması mümkün olmayacaq.

SHOWDOWN SUDANESE STYLE
A military conflict broke out in Sudan a few weeks ago and is still one of the active topics on international agenda. Worsening socio-political situation in this African country coupled with the strength of the conflicting parties and the forces that support them, as well as frequent violations of still fresh ceasefire agreements increase the risk of further escalation. International political analysts warn of a high risk of a civil war in the country.
Reasons for conflict
Apparently, it was the decision of Sudan's transitional military government to dissolve the Rapid Support Forces (RSF) as part of the military security reform package that became a trigger to armed clashes in the country. According to the decision, the RSF, which has since its inception become a de facto autonomous organisation within the army, is to be further integrated into the Sudanese army following its dissolution. On April 15, clashes erupted between the RSF and the army as a sign of refusal to accept the decision.
Khartoum, the capital of Sudan, soon became a battlefield with a death toll of over 500. With the situation threatening to spiral out of control, many countries began to evacuate their citizens from Sudan. Failure to observe the repeatedly reached ceasefire agreement and the spread of clashes increase the risk of civil war in the country. According to many observers, the current conflict between the two military forces will continue until one side wins and usurps power, eliminating the leader of the opposing side or forcing him to leave the country or surrender.
The Rapid Support Force was formed about twenty years ago during the civil war in the Sudanese region of Darfur. The country was then led by General Omar al-Bashir, who established the Janjaweed paramilitary organisation to quell the rebellion in Darfur. It was the Janjaweed fighters who were the government's main strike force suppressing the rebellion and killing the black population of the region. The paramilitary group later became a special unit within the Sudanese army, known as the Rapid Support Forces. However, even under President Al-Bashir, the RSF was not subordinated to the army, but rather operated semi-autonomously, being largely under the direct control of the head of state. Principal commanders of the RSF are members of the Dagalo family, namely Lieutenant General Mohamed Hamdan Dagalo. Interestingly, Dagalo, who single-handedly rules over his organisation, was a camel herdsman in his youth. There are currently about 100,000 armed fighters in the RSF.
After the suppression of the Darfur rebellion, Dagalo established himself in the region, exerting tight control over the exploitation of limited mineral resources and other economic activities. With the beginning of popular uprising against Omar al-Bashir's thirty-year dictatorship in 2018, Dagalo and his military unit supported the president in the early months. But later, when the situation changed, they quit from the alliance, forcing al-Bashir to resign in April of that year.
At that time, the army and the RSF sided with the people. Thus, the instigators of the military coup were formally Mohamed Dagalo, the RSF commander, and General Abdel Fattah al-Burhan, the head of Sudanese Armed Forces. Al-Burhan soon became a chairman of the Transitional Military Council (later the Sovereign Council), with Dagalo being his deputy. The same duo led the military coup that followed the 2021 revolution and brought the military to power.
However, during the same period, Dagalo was increasing his power in Sudan alongside al-Burhan's formal leadership. This was possible thanks to the 100,000-strong RSF army, large mining and other economic resources firmly tied to the country's leadership, and foreign support. So although Dagalo was formally the second man in Sudan's military command, his activities caused serious resentment. Another factor reinforcing this resentment and the latent power struggle between Dagalo and al-Burhan was the inclusion in the 2022 framework agreement on transitional civilian authority of an article on the integration of the RSF into the Sudanese army. Finally, it was the adoption of a law to integrate the RSF with the Sudanese army that escalated the growing confrontation into a military conflict.
External factor
Sudan is the third largest African country with limited energy and mineral resources. After years of war, the country's main oil-producing regions broke away in 2011, declaring independence as the Republic of South Sudan and leaving the rest of the once unified state with few hydrocarbon reserves. Currently, Sudan possesses only a certain number of gold and other precious metal deposits. However, the country occupies a strategically advantageous geographical position, for it borders seven other African states and the Red Sea. Sudan's highly sensitive neighbours include Egypt, Ethiopia, the Central African Republic (CAR) and Chad. In other words, an escalation of the conflict in Sudan can have a serious impact on these countries as well.
Yet another factor contributing to Sudan's attractiveness for the Arab Gulf countries is the cheapness of its armed forces. Earlier, the Sudanese mercenaries, including the members of the RSF, have backed the UAE in the battles against the Houthis in Yemen. And have been generously rewarded for their services - the RSF leadership received and continues to receive large sums of money and support from its benefactors.
Russia is also active in Sudan. According to some reports, the Russian private military company (PMC) Wagner has been operating in Sudan since 2017. During the 2018-2019 uprising, global media was full of reports about the support of Prigozhin's team to the then head of state Omar al-Bashir. The Wagner PMC itself and the country's two gold mining companies known for their proximity to the Russian government have recently been imposed sanctions by the US and the EU. In particular, they are accused of smuggling.
On the other hand, Russia is seeking to establish a naval base with 300 troops and four ships in Port Sudan on the Red Sea coast, which has a key share in world trade and energy transport. Thus, in February 2023, Russian Minister of Foreign Affairs, Sergei Lavrov, visited Darfur and met with the de facto head of state and chairman of Sudan's Sovereign Council, General Abdel Fattah al-Burhan, his deputy Mohamed Hamdan Dagalo and the country's foreign minister, Ali al-Sadiq.
Incidentally, all roads leading from Port Sudan to Khartoum are now largely controlled by the RSF units, hence some media reports about the secret support of the RSF command by Russia.
However, the current head of Sudan, General Al-Burhan, maintains close ties with the West. Remarkably, both conflicting generals were part of the operation to suppress the Darfur uprising, which led to a large-scale massacre killing 300,000 people. But this has not prevented al-Burhan from forging good relations with the West after coming to power as a result of the 2019 revolution. In 2020, he was also involved in the US-initiated Arab reconciliation process with Israel, meeting with Prime Minister Benjamin Netanyahu. Western countries then lifted a series of sanctions and embargoes imposed on Sudan during al-Bashir's presidency. However, after the 2021 military coup, certain sanctions were again imposed on Sudan. Nevertheless, al-Burhan sided with the West during Russia's military invasion of Ukraine in 2022, causing an armed conflict between the two warlords involving global centres of political competition. Interestingly, the Egyptian authorities, which have close relations with Russia, support General Al-Burhan.
Obviously, there is a political power struggle behind the clashes between the two armed groups in Khartoum. One of the parties is represented by the army commander and de facto head of state, General Al-Burhan, and the other by the commander of a thousands-strong special military unit, Mohamed Dagalo backed with strong financial and foreign support. He is well aware that merging his unit with the army would mean losing his current power and opportunities, so he is resisting. With strong local and external support, Dagalo can resist the entire Sudanese army.
It is now clear that the Sudanese conflict is a usual power struggle in Africa. Armed power struggles have long been commonplace in African countries, especially after all sorts of revolutions. In general, Sudan, like neighbouring Egypt, has been under military rule for many years. The last head of state, Omar al-Bashir, was a warlord himself. Despite a popular protest against his dictatorship in 2019, the military eventually came back to power. Moreover, the military command stalled the transfer of power to an elected civilian government, as promised in the early days of the uprising, and then seized power again with a military coup. Now, to alleviate external pressures on the country, to ensure at least formal legitimacy, army commanders on both sides of the current conflict need to come to the negotiating table with civilian political forces. However, as far as we can judge from the position of the military in recent years, it is reluctant to hand over power to civilians.
The current military leadership of Sudan, one of the poorest countries in Africa plagued by numerous armed conflicts and harsh sanctions, cannot refuse international mediation, lest it be cut off from foreign aid and become totally isolated from the international community. It agrees to a ceasefire and also participates, albeit formally, in negotiations. But both internal power rivalries and the presence of foreign powers in the country are serious obstacles to lasting peace and civil rule in Sudan. This means that the conflicts in the country will continue. Establishing peace will be impossible unless one of the parties is defeated.