Türkiyədə qarşıdakı illərdə ölkənin inkişaf yolunu müəyyənləşdirəcək proseslər yaşanır
Türkiyədə seçki yarışının birinci mərhələsi geridə qaldı. Bütün hakimiyyət və müxalifət ölkə üçün həyati əhəmiyyət daşıyan bu prosesə səfərbər olunub. Nəzərə alsaq ki, bu dəfə prezident və parlament seçkiləri eyni vaxta təsadüf edib, mayın 14-də keçirilmiş səsverməni, həqiqətən də, misilsiz seçki adlandırmaq olar.
Prezident seçkisində namizədlərdən heç birinin ilk turda qələbə qazana bilməməsi istər ölkədə ehtirasların necə coşduğunu, istərsə də seçkinin nə qədər demokratik keçdiyini göstərir. İlkin məlumata görə, Cümhur İttifaqının namizədi, hazırkı prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan səslərin 49,35, Millət İttifaqının namizədi Kamal Kılıçdaroğlu 45, Ata Alyansının (Atatürk Alyansı) namizədi Sinan Oğan 5,22, Məmləkət Partiyasının lideri Məhərrəm İncə isə (o, seçkiyə üç gün qalmış namizədliyini geri götürüb) 0,43%-ni qazanıb.
Parlament seçkisinə gəlincə, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası (ƏİP) əvvəlki seçki ilə müqayisədə nəticəsini bir qədər pisləşdirsə də, qanunverici orqanda çoxluğu yenə də əldə saxlayıb. İlkin nəticələrə görə, Cümhur İttifaqı parlament seçkisində 49,31, Millət İttifaqı 35,19, Əmək və Azadlıq Alyansı 10,51, Ata Alyansı 2,46, Sosialist Güc Birliyi 0,29% səs qazanıb.
Atatürkdən Ərdoğana
Tarixi analogiya aparsaq, qeyd etmək lazımdır ki, Türkiyə yüz il əvvəl olduğu kimi, bu gün də sabaha əminliklə baxan, xalqın səyləri ilə əldə edilmiş nailiyyətləri sayəsində özünü regionun xəritəsində təsdiqləmiş dövlət nümunəsidir. Lakin böyük Atatürkün gənc Türkiyə Cümhuriyyətini qurduğu vaxt o, döyüş meydanlarında əzəmətli qələbələr qazanmasına rəğmən, zəif, müharibənin əldən saldığı ölkə idisə, bu gün yalnız Yaxın Şərqin deyil, dünyanın ən güclü dövlətlərindən biridir. Üstəlik, Türkiyə hazırkı uğurlarının əhəmiyyətli hissəsini məhz son onillikdə qazanıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Mustafa Kamal Atatürkün davamçıları onun 100 il əvvəl qarşıya qoyduğu məqsədlərin böyük hissəsini həyata keçirə biliblər. Lakin tale elə gətirib ki, Türkiyənin «Kamalçı», özünü Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradıcısının ideyalarının daşıyıcısı kimi təqdim edən partiyasının lideri hazırkı dövlət başçısı yox, onun dəyişilməz rəqibi Kamal Kılıçdaroğludur. Bu özü də Türkiyə demokratiyasının daha bir nümunəsidir.
Hakimiyyətin reytinqi əldə olunmuş nailiyyətlər hesabına formalaşırsa, müxalifət buna əsasən hökumətin siyasi kursu ilə hansısa səbəbdən razı olmayan elektoratın simpatiyası hesabına nail olur. Narazıların əsas hissəsini isə hökumətin iqtisadi siyasətini bəyənməyənlər təşkil edir. Halbuki ədalət naminə deyilməlidir ki, hazırda Türkiyənin üzləşdiyi iqtisadi problemlərin əksəriyyəti xarici amillərdən, beynəlxalq iqtisadi və maliyyə bazarlarındakı qeyri-sabitlikdən qaynaqlanır.
Amma bu, hakimiyyəti qəti narahat etmir. Məsələn, göstəricilərə əsasən, 2022-ci ildə Türkiyə iqtisadiyyatı istehlak xərclərinin aktivliyi sayəsində sürətlə böyüyüb. ÜDM 5,6% artıb. Bu, «G7» qrupuna daxil olan inkişaf etmiş dövlətlərin analoji göstəricilərindən (cəmi 2,3%) çoxdur.
Bunu Türkiyə rəhbərliyinin diqqəti inflyasiyanın qarşısının xaricdən böyük həcmdə borc götürməklə alınmasına deyil, istehsal həcminin artırılmasına yönəltməsi ilə izah etmək olar. Türkiyədə istehsalın təxminən 60%-ni təşkil edən istehlak xərcləri 2022-ci ildə 19,7% artıb. Yüksək inflyasiya dövründə istehlakçılar əsasən məhsulları bahalaşacağını gözləmədən onları almağa üstünlük verir. Bununla yanaşı, hökumət inflyasiyanı tarazlamaq üçün minimum əməkhaqqını, dövlət sektorunda çalışanların əməkhaqqını və pensiyaları artırıb.
Bununla yanaşı, ölkənin cənub-şərqində baş vermiş dəhşətli zəlzələ ölkənin sosial-iqtisadi vəziyyətini əhəmiyyətli dərəcədə çətinləşdirib ki, bu da öz növbəsində, müxalifətə ən azı parlamentdə daha çox yer qazanmaq üçün əlavə şans yaradıb.
Seçkiqabağı ehtiraslar burulğanında
Müxalifət zəlzələdən dərhal sonra vahid namizədini müəyyənləşdirmək səylərini artırsa da, onun buna nail olduğunu söyləmək mümkün deyil. Müxalif düşərgədə populyarlığını sürətlə artıran Muhərrəm İncə keçmiş rəhbərinə meydan oxuyaraq, ayrıca namizəd olub və bu, təbii ki, Kılıçdaroğlunun səslərinin bir hissəsini itirməsinə yol açıb. Doğrudur, İncə son anda namizədliyini geri götürüb, amma bu, nəticəni dəyişməyib.
Müxalifətin daha bir namizədi Sinan Oğanın seçkidən qalib ayrılmaq şansı az olsa da, etirazçı elektoratın bir hissəsi də onu dəstəkləyib. Ümumiyyətlə, seçkidə müxalifət daha çox ənənvi olaraq dəstəyi daha artıq olan şəhər əhalisinə bel bağlayır. Üstəlik, son bələdiyyə seçkisində Türkiyənin ən iri üç şəhərinin başına məhz müxalifətin namizədləri keçib.
Maraqlıdır ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan mayın 10-da İstanbulda etdiyi çıxışda ölkədə yeni Konstitusiyanın qəbul oluna biləcəyini deyib. O, bildirib ki, hökumət bu məsələni bir daha qaldırmağı düşünür: «Hamımız məhkəmə sistemimizin terror təşkilatları ilə mübarizəsinə şahidik. İstəyirik ki, Türkiyə üçün milli iradəyə əsaslanan güclü Konstitusiya hazırlayaq. «Türkiyə əsri»nin ən vacib hədəflərindən biri mülki və müstəqil Konstitusiyadır. Məhkəmə nümayəndələrindən bu işə töhfə gözləyirik».
Ərdoğanın bu bəyanatını müəyyən dərəcədə proqram çıxışı da saymaq olar. Demək, o və partiyası seçkini qələbə ilə başa vurarsa, bu məsələ gündəmə gələcək.
Qeyd edək ki, hazırda ölkədə qüvvədə olan Konstitusiya 1982-ci ildə qəbul edilib. General Kənan Evrenin dövründə qəbul edilmiş bu Ali Qanun Türkiyənin sayca 4-cü Konstitusiyasıdır. İndi siyasi rəhbərlik yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə keçmişin mirasından tam qurtulmaq istəyir. Yeni əsrdə yeni Konstitusiya.
Xatırladaq ki, yarım il əvvəl bu seçkidə Kamal Kılıçdaroğlunu vahid namizəd kimi müəyyənləşdirmiş partiyalardan ibarət müxalifət ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklərlə bağlı öz ideyasını irəli sürmüşdü. O, ölkənin parlament respublikasına çevrilməsini nəzərdə tutur. Amma təklifin müəllifləri onu dövlət idarəçiliyinin xüsusi forması adlandırırlar. Söhbət əsasən kollegial idarəçilikdən gedir və Kamal Kılıçdaroğlu prezident seçiləcəyi təqdirdə bu sistemi gətirmək niyyətindədir.
Qüvvələrin birləşdirilməsi və ilkin nəticələr
Bu günlərdə daha bir maraqlı hadisə baş verib. Seçkiqabağı mitinq zamanı Ərdoğan səhnəyə mərhum müəllimi Nəcməddin Ərbakanın oğlu Fatih Ərbakanı çıxarıb. Söhbət 2018-ci ildə yaradılmış Yenidən Rifah Partiyasının (YRP) liderindən gedir. Ərbakan Türkiyə ictimaiyyətinin millətçi və ya qatı millətçi qismi tərəfindən dəstəklənir ki, ölkədə ictimai əhvalın qütbləşdiyi şəraitdə onların səsi çox vacibdir. Siyasi qüvvələrin hakimiyyət tərəfindən birləşdirildiyini göstərən daha bir fakt isə Mardində kürdlərin «Hüda Par» partiyası nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş mitinqdir. Maraqlıdır ki, Türkiyə kürdlərinin maraqlarını ifadə edən bu partiya kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyasından (XDP) fərqli olaraq, Türkiyə rəhbərliyinin kürdlərə münasibətinin legitimliyini şübhə altına almır.
Beləliklə, seçki ərəfəsində qarşı-qarşıya duran tərəflər siyasi qüvvələri öz ətraflarında maksimum birləşdirməyə nail olublar ki, bu da ölkədə seçki ehtiraslarının nə qədər coşduğunu göstərir.
Bu yerdə qeyd etmək vacibdir ki, seçkinin nəticəsindən asılı olmayaraq, Türkiyə regionun aparıcı fövqəldövləti olaraq qalacaq. Son dövrlərdə əldə olunmuş inanılmaz nailiyyətlər bunun təsdiqidir.
Prezident və parlament seçkilərinin yaxınlaşması ilə əlaqədar, ölkədə tez-tez yalnız Türkiyənin özü üçün deyil, ümumlikdə regional siyasət üçün vacib hadisələrə şahidlik edirik. Onlar Türkiyə Cümhuriyyətinin son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərlə əlaqəlidir ki, bu da şübhəsiz ki, hazırkı prezident Ərdoğanın fəaliyyəti və siyasəti ilə assosiasiya olunur.
Nailiyyətlər fonunda seçki
Söhbət ölkənin gələcək illər üçün inkişaf vektorunu müəyyənləşdirən proseslərdən gedir. Məsələn, apreldə Türkiyə təbii qazdan asılılığın aradan qaldırılması istiqamətində vacib addım atıb. TPAO dövlət şirkəti aprelin 20-də Qara dənizdəki nəhəng «Sakarya» mədənindən təbii qaz hasilatına başlayıb. Bununla yanaşı, 3 quyudan hasilata start verilibsə, daha 7 quyunun sentyabrda istismara verilməsi planlaşdırılır. 10 quyudan sutkada 10 milyon kubmetr qaz hasil olunacağı gözlənilir. Hesablamalara görə, bu, Türkiyənin ötən il istehlak etdiyi təbii qazın təxminən 7%-i deməkdir. Güman olunur ki, yataq tam gücü ilə işləməyə başladıqda oradan sutkada 40 milyon kubmetr «mavi yanacaq» hasil ediləcək. Onun bir hissəsinin ixracı da nəzərdə tutulur. Beləliklə, Türkiyə tarixində ilk dəfə karbohidrogen xammalı ixracatçısına çevrilə bilər.
Amma önəmli hadisələr bununla bitmir. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan hələ yanvarda İstanbul Metropoliteninin yeni xəttinin açılışını etmişdir və bu xətt Bosfor sahillərindəki meqapolisi şəhərin Avropa hissəsindəki beynəlxalq aeroportla birləşdirir. Bu metro xətti artıq tarixə Avropanın ən sürətli metro xətti kimi düşüb.
Martın sonlarında isə Türkiyə ilk milli elektromobili olan «TOGG»u satışa çıxarıb. O, iki versiyada buraxılacaq – sedan və yolsuzluq avtomobili kimi.
Martın son günlərində Ərdoğan «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yeni dron-qırıcı «Kızılelma»nın şəklini paylaşıb. O, saatda 800 kilometr sürətlə hərəkət edə bilir. Birdəfəlik uçuşun müddəti 5 saat, dronun qalxa biləcəyi maksimal yüksəklik 12 kilometrdir. Türkiyə lideri bu paylaşım zamanı mətn yerinə ölkəsinin bayrağını qoyub.
Bu da son deyil. Aprelin 10-da Türkiyə ölkənin ən nəhəng hərbi gəmisini istifadəyə verib. «TCG Anadolu» adlanan gəmi dünyada hərbi dronlar üçün nəzərdə tutulmuş ilk gəmidir. «Kızılelma» dronlarının bazası məhz bu gəmi olacaq. Amma Türkiyə müdafiə sənayesinin nailiyyətləri bununla bitmir. Atatürk tərəfindən Milli Suverenlik Günü elan olunmuş 23 apreldə Türkiyə ordusuna yerli istehsal olan «Altay» tanklarının tədarükünə başlanıldığı bəyan edilib.
Enerji «partlayış»ı və gələcəyə addım
Aprelin 27-də – seçkiyə yarım ay qalmış «Akkuyu» AES-ə ilk enerji bloku üçün nüvə yanacağının göndərilməsi mərasimi keçirilib. Bu layihənin icrası Türkiyənin enerji təhlükəsizliyini gücləndirməsinə, daxili bazarda qaz istehlakını azaltmasına imkan verəcək. Rusiya üçün isə bu, Türkiyəyə ixrac etdiyi qazı o cümlədən Türkiyə qaz habının yaradılması ilə üçüncü ölkələrə yönəltmək imkanı verəcək.
Cudi və Qabar dağlarında sutkada 100 min barel hasilat potensialı olan neft yataqlarının kəşfi, Konyada 1350 MVt gücündə Karapınar günəş elektrik stansiyasının istismara verilməsi (2 may) də energetika sahəsində əldə olunmuş vacib nailiyyətləndəndir. Karapınar stansiyasına ümumilikdə 1 milyard dollardan artıq investisiya qoyulub. Onun operatoru olan «Kalyon Energy» şirkəti isə yaxın 5 ildə ölkədə bərpa olunan enerji sahəsinə 10 milyard dollardan artıq sərmayə yatırmaq niyyətindədir.
Türkiyənin cənub-şərqində baş vermiş faciəvi zəlzələ, əlbəttə ki, bu «uğurlar marafonu» ilə təzad yaradıb. Lakin ölkənin siyasi rəhbərliyi bu hadisəni də «öz xeyrinə» çevirə bilib – hökumət zəlzələnin nəticələrinin 1-1,5 il ərzində tam aradan qaldırılacağını, təbii fəlakətdən əziyyət çəkənlər üçün evlərin bərpa olunacağını və yenilərinin tikiləcəyini bəyan edib.
Amma istər xarici, istərsə də daxili amillərldə bağlı iqtisadi çətinliklər, əhalinin həyat səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olan böyük inflyasiya seçicilərin seçimində həlledici ola bilir. Odur ki, Türkiyədə seçki son dərəcə çətin şərtlərdə keçib. Digər yandan o, Türkiyədə «avtoritar düzən»in olması, demokratik ənənələrin yoxluğu və s. kimi stereotipləri sındırıb. Seçkilər göstərib ki, ölkənin gələcəyi hələ də türk xalqının əlindədir. Xalq öz taleyini özü həll edir.

UNPRECEDENTED ELECTIONS
The first stage of general elections in Türkiye is over. All government and opposition forces were mobilised to take part in these crucial elections for the country. Indeed, the 14 May vote was unprecedented as it included both the presidential and parliamentary elections.
Since none of the presidential candidates were able to get the necessary number of votes in the first round, it is clear that the process was both intense and truly democratic. According to the preliminary data, the candidate of the People's Alliance, the incumbent President Recep Tayyip Erdogan got 49.35%, the candidate of the Nation Alliance, leader of the main opposition party CHP (Republican People's Party) Kemal Kilicdaroglu got 45%, the candidate of the Ata (Ataturk Alliance) Sinan Ogan got 5.22% and the chairman of the Fatherland Party, Muharrem Ince (withdrew his candidacy three days before the election), got 0.43% of total votes.
The same trend prevailed in parliamentary elections, where the ruling Justice and Development Party (AKP) received less number of seats, but still retained a majority in parliament. According to preliminary results, the ruling People's Alliance won 49.31%, Nation Alliance 35.19%, Alliance of Labour and Freedom 10.51%, Ata Alliance 2.46% and the Union of Socialist Forces 0.29% of votes.
From Ataturk to Erdogan
Historically, Türkiye has been an example of a state that looked confidently into the future and firmly established itself in the region thanks to a series of popular accomplishments. However, unlike a century ago, when the great Ataturk created the young Republic of Türkiye, which was a weak and war-torn country despite glorious victories on the battlefield, today's Türkiye is one of the strongest states both in the Middle East and globally. And much of this success has been achieved in recent decades.
It is safe to assume that the goals set by Mustafa Kemal Ataturk a century ago have been mostly realised by his followers. Ironically, however, the leader of the largest Kemalist party in Türkiye, a party that positions itself as an exponent of the ideas of the founder of the Turkish Republic, is not the incumbent head of state, but his permanent rival Kemal Kilicdaroglu. This too is an example of Turkish democracy.
While the government's rating is formed by its achievements, the opposition's rating is shaped mainly by the sympathies of those protesters who, for various reasons, are not happy with the course pursued by the current government. Thus, the largest number of protesters are not satisfied with local economic policy. Although it is fair to say that most of Türkiye's current economic problems are caused by external factors, the instability of international economic and financial markets.
But apparently the authorities are not embarrassed by this. According to statistical data, Türkiye's economy grew rapidly in 2022 as a result of strong consumer spending, with the GDP growing by 5.6% adjusted for inflation. This is even higher than that of the developed G7 countries, which had a growth rate of just 2.3%.
This can be explained by the Turkish leadership's focus on boosting production and manufacturing instead of curbing inflation through heavy external borrowing. Consumer spending, which accounts for almost 60% of the Turkish output, rose by 19.7% in 2022. In times of high inflation, consumers often prefer to buy goods rather than wait for them to become more expensive.
The government has increased the minimum wage, salaries in public sector and pensions to offset inflation.
At the same time, the catastrophic earthquake in the south-east of the country has significantly complicated the socio-economic situation in the country, contributing to opposition's chances to win more seats in the parliament.
Electoral passions
Although the opposition intensified efforts to identify a single candidate right after the earthquake, it by and large failed. Muharrem Ince, a politician rapidly gaining popularity in the opposition, challenged his former chief by running separately, which undoubtedly drew some votes from Kilicdaroglu, even though he subsequently withdrew his candidacy.
Another opposition candidate, Sinan Ogan, had the least chance of being elected, but he also drew some votes from the protest electorate. The opposition relied most heavily on support in large cities, where it traditionally has more voters. In the last municipal elections, it was the opposition that won the mayoral seats in the country's three largest cities.
Notably, speaking in Istanbul on May 10, Turkish President stated that a new constitution could be drafted in Türkiye. He noted that the government intends to raise the issue again: "We all can see how our judiciary system fights against terrorist organisations. We want to develop a strong constitution for Türkiye based on the national will. A civil and independent constitution is one of the most important goals of Türkiye's Century. We hope that the judiciary staff will contribute to this cause."
To some extent, Erdogan's statement can be considered his keynote message in case he and the ruling party win both the presidential and parliamentary elections.
The current fourth constitution of the country was adopted in 1982, during the rule of General Kenan Evren. With a new constitution for a new century, the Turkish political leadership wants to get rid of the legacy of the past completely.
Six months ago, the Turkish opposition represented by the same parties that had earlier unanimously nominated Kemal Kilicdaroglu for president, came up with an idea of introducing new amendments to the Turkish constitution, which are supposed to shift the country from a presidential form of government to a strengthened parliamentary system. At the same time, the authors of amendments consider them as a special form of state governance.
It is supposed to be a predominantly collegiate government to be established by Kemal Kilicdaroglu once he is elected president.
Consolidation of forces and preliminary results
Another interesting event took place during an election rally, when President Erdogan brought Fatih Erbakan, son of his late mentor Necmettin Erbakan, leader of the 2018 New Welfare Party (YRP), to the stage. Erbakan enjoys the support of the nationalist or extreme nationalist part of Turkish society, whose votes are very important in the polarised country.
In an attempt to consolidate forces further, Turkish authorities organised another rally in Mardin, which involved the representatives of the Kurdish party Hüda Par. Remarkably, the party also expresses the interests of Turkish Kurds, but unlike the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP), it does not question the legitimacy of actions of the Turkish leadership towards the Kurds.
Thus, just before the election, the opposing sides consolidated political forces around them as much as possible, demonstrating the nature of the pre-election heat in the country.
Yet, regardless of the outcome of elections, Türkiye will remain the leading power in the region, also thanks to its incredible achievements.
As the date of general elections approaches, there have been an increasing number of events that made the headlines in the context of both domestic and regional politics. They are related to the recent achievements of the Republic of Türkiye, undoubtedly associated with the incumbent President Erdogan and his policies.
Elections amid achievements
These are the ongoing processes that will determine Türkiye's development in the future. In April, Türkiye took a confident step towards its gas independence. On April 20, the Turkish state-owned company TPAO kicked off the production of natural gas in the large, deep-sea Sakarya field in the Black Sea.
Meanwhile, gas deliveries from three wells have already started, with another seven planned to come on stream in September. The daily production from 10 wells is expected to be 10 million cubic metres (mcm). This is estimated to be about 7% of last year's consumption in Türkiye. The field is expected to produce 40mcm of gas daily when it reaches full capacity. Part of the gas is also planned to be exported. Thus, for the first time in its history, Türkiye may become an exporter of hydrocarbons.
Back in January, President Erdogan inaugurated a new Istanbul metro line that will connect the metropolis with the recently opened international airport in the European part of the city. The subway line has already gone down in history as the fastest in Europe.
At the end of March, Türkiye launched the sale of its first national electric car, TOGG. The model will be available in two versions - a sedan and an SUV.
In late March, President Erdogan posted a photo of the new Kizilelma fighter drone on his Twitter page. It can reach speeds of up to 800kph. The flight time is 5 hours, with the maximum altitude of 12km. Instead of text, the Turkish leader attached the country's flag to the photo.
And on April 10, Türkiye commissioned the country's largest warship and the world's first aircraft carrier for combat drones, TCG Anadolu. The aircraft carrier is the home of Kızılelma.
But this is not the latest achievement of the Turkish defence industry. On April 23, the Sovereignty Day declared by Ataturk, it was announced that the Turkish army would receive the first locally produced Altai tanks.
Energy breakthrough and a step into the future
On April 27, half a month before the election date, a ceremony was held to deliver nuclear fuel for the first unit of the Akkuyu NPP. For Türkiye, the project will strengthen its energy security and reduce gas consumption in the domestic market. For Russia, it will redirect the released volumes of its export gas going to Türkiye, to the third-country markets, including through the creation of a recently announced Turkish gas hub.
The discovery of an oil field in the Cudi and Kabar districts with a daily production potential of 100,000 barrels, as well as the launch of the 1,350MW Karapinar solar power plant in the Turkish province of Konya on May 2, are among the major achievements in the energy sector. In total, investments in the Karapinar solar power plant exceed $1b, while Kalyon Energy has announced its intention to invest over $10b in the country's renewable energy sector over the next five years.
The catastrophic earthquake in the southeast of the country created a contrast to this marathon of success. Although Türkiye's political leadership also turned the event to its advantage by promising to completely eliminate the consequences of the earthquake in a year and a half, rebuilding and constructing houses and apartments for the victims.
However, the current economic difficulties caused by both external and internal factors, high inflation leading to a decline in living standards, often play a significant role in determining voter preferences.
Turkish elections therefore took place under extremely difficult conditions. They broke stereotypes about an "authoritarian system", a retreat from democratic traditions, etc.  and showed that the future of the country is still in the hands of the Turkish people. They are the masters of their own destiny.