Seçkinin ikinci turu Ərdoğanın inamlı qələbəsi ilə bitdi
Türkiyədə keçirilmiş prezident seçkisinin ikinci turunda Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəqibi Kamal Kılıçdaroğlu üzərində inamlı qələbə qazandı. Bəzən ölkə liderinin seçilməsi, sadəcə, səsvermə nəticəsi yox, həm də tarixi seçim olur. Ərdoğanın qələbəsi bunu təsdiqləyir. O, ölkəyə tarixi dövrdə rəhbər seçilib və «Türkiyə Cümhuriyyəti» adlı gəminin sükanını inamla tutduğunu sübut edib.
Məlum olduğu kimi, seçicilərin 52,14%-i Ərdoğana, 47,86%-i isə onun rəqibinə səs verib. Maraqlıdır ki, artıq seçkinin ilkin nəticələrinin açıqlanması ilə Ərdoğan əksər dövlət başçılarından təbriklər almağa başlayıb ki, bu da səsvermənin nəticələrinin beynəlxalq səviyyədə legitim sayıldığının göstəricisidir.
Müxalifətin namizədi də mübarizəni davam etdirəcəyini deməklə, faktiki olaraq, məğlubiyyətini etiraf edib. Demək, Ərdoğana qarşı qurulmuş koalisiya artıq 2024-cü ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan bələdiyyə seçkisinə hazırlaşmağa başlayacaq.
Seçimi millətçilər edir
Türkiyə prezidenti postu uğrunda mübarizədə ikinci tur ərəfəsində xüsusi intriqa yaranmışdı. Əsas intriqa ilk turda üçüncü olmuş namizəd Sinan Oğanın ikinci turda kimi dəstəkləyəcəyi ilə bağlı idi. Məlum olduğu kimi, o, sağçı və ultrasağçı partiyalardan ibarət ATA Alyansını təmsil edirdi.
Sinan Oğan ilk turdakı məğlubiyyətdən sonra prezident vəzifəsinə iddialılara bir sıra şərtlər irəli sürmüşdü. O, şərtlərini müzakirə etmək üçün namizədlərlə görüşmüş, ikinci turda elektoratını kimə səs verməyə çağıracağını bu yolla müəyyənləşdirməyə çalışmışdı. Kılıçdaroğlunun kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyası (XDP) ilə əməkdaşlıqdan imtina etmək niyyətində olmadığına görə Oğan sonda hazırkı dövlət başçısını dəstəkləmək qərarına gəlmişdi. O, qərarını seçkiyə 1 həftə qalmış – mayın 22-də açıqlamışdı.
Qərar tamamilə gözlənilən idi. Almaniyanın «Sueddeutsche Zeitung» nəşri iddia edirdi ki, Türkiyənin növbəti prezidentinin kim olacağını məhz sağçıların səsləri müəyyənləşdirəcək. «Artıq kralları kürdlər yox, onların düşməni olan qatı sağçılar müəyyənləşdirir. İndi «millətçilərin hegemonluğu»ndan danışmaq olar», - deyə yazıda bildirilir.
Bu, müəyyən dərəcədə doğru fikirdir. İlk turdan sonra seçicilərin seçim spektri nəzərəçarpacaq dərəcədə dəyişmiş və aşkar millətçi çalar qazanmışdı.
Maraqlıdır ki, Türkiyədə millətçi siyasi spektrin maraqlarının əsas ifadəçisi nə Ərdoğandır, nə də Kılıçdaroğlu. Onlar əsasən koalisiyadakı müttəfiqlərinin dəstəyinə arxalanırlar. Prezidentliyə namizədlərin siyasi alyansların dayağını məhz millətçi partiyalar təşkil edir. Məsələn, Ərdoğanın başçılıq etdiyi Cümhur İttifaqında ikinci partiya Dövlət Bağçalının Millətçi Hərəkat Partiyasıdır (MHP). Kılıçdaroğlunun Millət İttifaqında isə millətçi elektoratın maraqlarını Meral Akşenerin İyi Partiyası ifadə edir. Yeri gəlmişkən, o, siyasi karyerasını MHP-də qurub, lakin partiya sədrliyinə seçkini uduzduqdan sonra 2017-ci ilin oktyabrında yenə də millətçi ideologiyaya əsaslanan öz siyasi təşkilatını qurub.
Sinan Oğan da 2017-ci ilədək MHP sıralarında yer alıb. Odur ki, ikinci turda millətçilərin dəstəyi olmadan heç bir namizədin keçinə bilməyəcəyi əvvəldən məlum idi.
Tarixə nəzər salsaq, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası (ƏİP) üçün onu millətçi elektoratla yaxınlaşdıran dönüş anı 2015-ci ildə olub. O zaman kürdpərəst XDP 13%-dən artıq səs yığaraq, parlamentə düşmüşdü. Belə bir vəziyyətdə XDP-nin böyük nüfuza malik olduğu parlamentdə azlıqda qalmamaq üçün ƏİP MHP ilə koalisiya qurmaq qərarına gəldi. Amma Bağçalının islamçı ƏİP-lə birləşmə qərarı onun partiyasında parçalanmaya yol açdı. Nəticədə, bu qərarı dünyəvi düzəndən imtina sayan Meral Akşener köhnə
silahdaşlarından ayrılaraq, İyi Partiyanı yaratdı, Bağçalı isə əksinə, kifayət qədər çevik siyasətçi olduğunu və reallığı əsas götürdüyünü nümayiş etdirdi. Reallıq isə göstərirdi ki, neoislamçılarla millətçilərin səyləri birləşdirməsi elektoratı gücləndirəcək, bənzər ideyaların xarici siyasətdə önə çəkilməsini təmin edəcəksə, buna gedilməlidir. Belə bir vəziyyətdə Meral Akşenerin Ərdoğan-Bağçalı tandeminin rəqibi Kamal Kılıçdaroğlu ilə yaxınlaşmaqdan başqa yolu qalmadı və o, buna xüsusi həvəsli görünməsə də, belə qərar verdi.
Ziddiyyətli «altılıq»
Altı müxalifət partiyasından ibarət ittifaqın nə qədər ziddiyyətli olduğunu Kılıçdaroğlunun Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) solçu qüvvələr və kürdlərin maraqlarını ifadə etməsindən də anlamaq mümkündür. İdeoloji baxımdan onun ruhuna kürdpərəst solçu XDP də yaxındır. İslamçı Səadət Partiyası isə əksinə, qatı sağçı, islamçı, üstəlik, antiavropa mövqeyi ilə tanınan təşkilatdır.
Alyansda yer alan digər iki siyasi hərəkat – Əhməd Davudoğlunun Gələcək Partiyası ilə Əli Babacanın Demokratiya və Sıçrayış Partiyası ƏİP-in «şinelindən çıxıb». Onlar iqtisadi liberallaşma və azlıqların hüquqlarının müdafiəsi ideyalarına sadiq avropapərəst siyasi təşkilatlar sayılırlar. Meral Akşenerin İyi Partiyası isə əksinə, açıq avropapərəst kursdan uzaq dayanmağı vacib sayır.
Aydındır ki, burada söhbət daha çox vəziyyətə uyğun qurulmuş ittifaqdan gedir və onların ortaq məqsədi Ərdoğanı hakimiyyətdən kənarlaşdırmaq, ölkənin mövcud siyasi sistemini dəyişməkdir. Daha dəqiq desək, bu ittifaq Türkiyədə keçmişdə mövcud olmuş parlament idarəçiliyi sisteminin bərpasını istəyir. Bu mənada, ittifaqın ömrü hazırkı prezident və onun partiyasının hakimiyyətdə nə qədər qalacağından daha çox asılıdır. Ərdoğan nə qədər hakimiyyətdə olacaqsa, «altılıq» o qədər  davam edəcək.
Amma o, o qədər də möhkəm təsir bağışlamır. Sinan Oğanın Ərdoğanı dəstəkləyəcəyi məlum olar-olmaz, Gələcək Partiyasında ciddi dəyişikliklər başlayıb. Partiyanın 11 yüksəkrütbəli nümayəndəsi, o cümlədən təşkilatın yaradıcılarından olan şəxslər istefa verib, müxalifət alyansa müraciət ünvanlayaraq, onu vədlərə əməl etməməkdə günahlandırıblar.
Əli Babacanın Demokratiya və Sıçrayış Partiyasında da analoji, amma daha az əhəmiyyət daşıyan istefalar olub.
Belə bir vəziyyətdə Kılıçdaroğlunun seçkini uduzduğunu nəzərə alsaq, daha dramatik ssenariləri, hətta ayrı-ayrı partiyaların koalisiyadan ayrılacağını istisna etmək olmaz.
Seçkinin coğrafiyası
Səslərin bölünməsi coğrafiyasına nəzər salsaq görərik ki, Türkiyənin sahilyanı regionları, həmçinin Şərqi və Cənub-Şərqi Anadolunun əksər əyalətləri ənənəvi olaraq, müxalifətə səs verir. Bu, kürd azlığın kompakt yaşadığı bölgələrdir. Həmin bölgələrin seçimində bu dəfə də ciddi dəyişiklik olmayıb.
Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, zəlzələdən əziyyət çəkən bölgələrin sakinləri də səsini Ərdoğana verib. Aydındır ki, burada həmin bölgələrin bərpası istiqamətində görülən miqyaslı işlər və Türkiyə liderinin ev-eşiyindən məhrum olmuş insanların böyük əksəriyyətinin gələn ilin əvvəllərində yeni evlərə köçürüləcəyinə dair vədi öz sözünü deyib.
Cənub-Şərqi Anadolunun inkişafı ilə bağlı uzunmüddətli proqramın (Güneydoğu Anadolu Projesi, GAP) 50-dən çox yaşı var. Lakin onun icrasında məhz hazırkı hakimiyyətin dövründə ciddi nəticələr əldə edilib. GAP çərçivəsində tikilmiş bəndlər ölkə iqtisadiyyatına, təxminən, 200 milyard lirə qazandırıb. Son illərdə burada yeni iş yerləri yaradılıb və buna, o cümlədən miqyaslı infrastruktur layihələri, yüz minlərlə hektar əkin sahələrinin istifadəyə verilməsi ilə nail olunub.
Yerli əhali dövlət investisiya proqramlarının qorunub saxlanılmasını və artırılmasını istəyir. Çünki onlar işsizliyi aradan qaldırır, regionun sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə yardım edir. Mövcud hakimiyyətin davam etməsi isə yerli əhali üçün bu proqramlara hər hansı təhlükənin olmadığına dair özünəməxsus zəmanətdir.
Yeri gəlmişkən, səslərin bölünmə coğrafiyası göstərir ki, kürd regionlarının heç də hamısı müxalifətə səs verməyib. Ölkənin şərqində yaşayan kürdlərin bir hissəsi Ərdoğanın Şərqi və Cənub-Şərqi Anadolunun iqtisadi inkişafı ilə bağlı planlarını dəstəkləyib. Söhbət iqtisadi fəallığı stimullaşdıran, yeni iş yerlərinin yaranmasına imkan verən planlardan gedir. Onların islamçı kürd təşkilatları kontektsində birləşmiş digər hissəsi isə ƏİP-i artıq ideya müttəfiqi kimi dəstəkləyir.
Hakimiyyətin əleyhdarlarına gəlincə, onların əksəriyyəti iri sahilyanı şəhərlər və əyalətlərin sakinləridir. Bu, yüksək inflyasiyanın həmin bölgələrin sosial-iqtisadi vəziyyətinə təsiri ilə əsaslandırıla bilər. Hökumətin kredit dərəcələrinin azaldılması siyasəti istehlakı stimullaşdırsa da, istehlak inflyasiyası göstəricilərinin yüksəlməsinə səbəb olur. Türkiyədə illik qiymət indeksi 2022-ci ildə 64,27% təşkil edib. 2022-ci ilin sentyabrında isə illik inflyasiya ölkədə 1998-ci ildən bu yana ilk dəfə 85%-i ötüb.
Ərdoğanın faiz dərəcələrinin bir qədər də azaldılacağı vədi fonunda ötən ilin sentyabrında Türkiyə lirəsinin dəyəri dollara nisbətdə tarixin ən aşağı həddinə düşüb. Hökumətin iqtisadi siyasətinə artıq «Ərdoğanomika» adı da verilib.
Bu yanaşma daha çox neofişerizm nəzəriyyəsinə əsaslanır. Bu nəzəriyyənin banisi amerikalı iqtisadçı İrvinq Fişerdir. O, iddia edirdi ki, inflyasiya hədəf səviyyəni aşdıqda və bunun əksi baş verdikdə Mərkəzi Banklar nominal faiz dərəcələrini artırmalıdır. Neofişeristlər isə əksinə, hesab edirlər ki, yüksək inflyasiya şəraitində faiz dərəcələri aşağı həddə saxlanılmalıdır. Bu siyasət bir tərəfdən istehlak xərclərini artırır, digər yandan isə inflyasiyaya yol açır.
Şəhər sakinləri üçün bu, həyatı bahalaşdırır, idxal olunan yanacağın bahalaşması fonunda isə onların xərcləri daha da artır. Üstəlik, urbanizasiya mərkəzlərində qiymətlər kənd rayonlarındakından kəskin dərəcədə fərqlənir.
Avropapərəst elektorat da ənənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasını istəyən, xarici siyasətdə daha çox müstəqilliyə can atan Ərdoğanla müqayisədə, Kılıçdaroğlunu dəstəkləməyə üstünlük verib.
Ola bilsin ki, 2024-cü ildə keçiriləcək növbəti bələdiyyə seçkiləri uzun illərdir müşahidə olunan nümunəni təkrarlasın - yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilər prosesində səslərin yenidən bölüşdürülməsi ilə ölkədə siyasi paritet əldə olunsun. Ən azından yaxın illərdə ölkədə başqa seçkilər olmayacaq.

Erdogan secures landslide victory in the second round of elections
Recep Tayyip Erdogan is the new president of Türkiye after a landslide victory over his rival Kemal Kilicdaroglu in the second round of general elections. There are times when the election of any country's leader is not just a result of the vote, but a historical choice. Like President Erdogan's victory. He ruled the country during a historical transition period, proving that he can confidently hold the helm of the ship called the Republic of Türkiye.
Mr. Erdogan and Mr. Kilicdaroglu were supported by 52.14% and 47.86% of the electorate, respectively. Remarkably, right after the announcement of the primary election results, the Turkish president received congratulations from the leaders of the vast majority of states, indicating international recognition of the legitimacy of results.
The opposition candidate has effectively conceded, saying that he would continue the struggle. This means that the opposition will start preparations for the 2024 municipal elections.
Choice of nationalists
Political battles for Türkiye's number one post have become particularly intriguing ahead of the second round of the presidential election.
The real question was who Sinan Ogan, the third candidate in the first round, would support. He represented the interests of the Ancestral Alliance (ATA), which consists of right-wing and far-right parties.
Following his defeat in the first round, Sinan Ogan imposed a number of conditions on the main contenders for the presidency. He met with them to discuss these conditions and decide which of them he would campaign for in the second round.
Convinced that Kilicdaroglu was unlikely to cease cooperation with the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party of Türkiye, Ogan backed the incumbent President Erdogan. The decision was announced a week before the election, on May 22.
And it was quite a predictable one. The German Sueddeutsche Zeitung argued that it was the right-wing vote that would determine Türkiye's next president. "It is no longer the Kurds who make kings, but their enemies from the extreme right. We can talk about 'nationalist hegemony'," the article concluded.
To some extent, this is a fair observation. After the first round, political preferences of voters visibly favoured the right, taking on distinctly nationalist hues.
Yet neither Erdogan nor Kilicdaroglu are the leading voices of the nationalist political spectrum in Türkiye. They mainly rely on the support of their coalition allies. It is the nationalist parties that form the backbone of political alliances led by the presidential candidates. The second party in Erdogan's People's Alliance is Devlet Bahceli's Nationalist Movement Party (MHP). In the National Alliance led by Kilicdaroglu, the interests of the nationalist part of the electorate are represented by Meral Aksener's Good Party (IYI). By the way, she made her political career in MHP, but after losing her leadership bid in October 2017, she set up her own political organisation also based on nationalist ideology.
Sinan Ogan was also a member of MHP until 2017. It was therefore clear from the outset that neither candidate could do without the support of the nationalist part of the Turkish electorate in the second round.
Looking back at history, 2015 was a turning point for the ruling Justice and Development Party (AKP) that defined a rapprochement with the nationalist electorate. At that time, the opposition pro-Kurdish Democratic Party of Peoples (HDP) was elected to parliament with more than 13% of the vote.
In order not to remain a parliamentary minority, where HPP had major influence, it was decided to form a coalition with MHP. But it was Bahceli's decision to ally with the pro-Islamic AKP that split his party. As a result, IYI Party splintered off led by Meral Akshener, who regarded the move as a deviation of MHP from its secular foundations.
Bahceli, on the other hand, has demonstrated that he was a flexible enough politician to guide his party under new circumstances, which dictated the need for neo-Islamists to join forces with nationalists if this strengthens the electorate and promotes similar ideas in foreign policy.
Thus, Aksener had no choice but to go for a rapprochement, albeit reluctantly, with Kemal Kilicdaroglu, the rival of the Erdogan-Bahceli tandem.
The controversial Six
Apparently, there are contradictions within the alliance of the six opposition parties, as Kilicdaroglu's People's Republican Party (CHP) expresses the interests of both the left-wing forces and the Kurds. CHP is also ideologically close to the pro-Kurdish left-wing HDP. By contrast, the Islamist Felicity Party (SP) is extreme right-wing, Islamic and anti-European.
Two other political movements—Ahmet Davutoglu's Future Party and Ali Babacan's Democracy and Progress Party—have splintered from the Justice and Development Party and are considered pro-European, committed to the ideas of economic liberalism and protection of minority rights. In contrast, Aksener's IYI Party advocates distancing itself from an overtly pro-European course.
It is clear that the Six is more of a situational alliance aimed at removing Erdogan from power and reforming the country's current political system. More precisely, the goal was to dismantle it and ensure the return of the parliamentary form of governance. That is why the future of this alliance depends entirely on how long the current Turkish president and his party remain in power. The longer Erdogan is in power, the longer the Six coalition will last.
Remarkably, it does not seem innocent either. As soon as Sinan Ogan announced his decision to support Erdogan, we saw serious changes in the Future Party (GP). 11 high-ranking party figures—former associates of Ahmet Davutoglu, including party founders—resigned, writing a letter to the opposition alliance reproaching them for failing to deliver on their promises.
Similar but less significant resignations took place in Ali Babacan's Democracy and Progress Party.
And given Kilicdaroglu's electoral defeat, we can expect more dramatic scenarios, up to individual parties quitting the coalition.
Geography of elections
Geographically, the coastal regions of Türkiye and a large number of districts in Eastern and South-Eastern Anatolia with the densely populated Kurdish minority traditionally cast their votes for the opposition, with little to none change in popular preferences.
Meanwhile, it is interesting that the earthquake affected districts voted for Erdogan. Apparently, due to the extensive reconstruction work in the area and Erdogan's promise to provide an overwhelming number of victims with new homes as early as early next year.
The Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) is more than fifty years old, but only the incumbent Turkish government has made significant accomplishments in its implementation. The dams built under the GAP have earned the Turkish economy about ₺200b. In recent years, new jobs have been created in the area, including through major infrastructure projects and the introduction of hundreds of thousands of hectares of irrigated lands.
The local population has an interest in maintaining and multiplying the scale of public investment programmes that support employment and help reduce the socio-economic problems of the region. Maintaining the current government in the country is a kind of guarantee for the local population that the implementation of these programmes is not threatened.
Incidentally, judging by the distribution of votes, not all Kurdish regions preferred the opposition representative. Part of the Kurds densely residing in the east of the country support Erdogan's plans for the economic development of the Eastern and South-Eastern Anatolian regions, stimulating economic activity and employment. Another part supports the AKP as its ideological ally through pro-Islamic Kurdish organisations.
Most of the electorate critical of the current Turkish government resides in the country's major coastal cities and provinces. Apparently, the major cause of their criticism is the effect of high inflation on the socio-economic problems of these regions.
The government's policy of lowering interest rates, although encouraging consumption, has increased consumer inflation. In annual terms, the price index in Türkiye hit 64.27% in 2022. In September 2022, annual inflation rate in the country exceeded 85% for the first time since 1998.
Amid President Erdogan's pledges to keep lowering the rate last September, the Turkish lira exchange rate against the dollar has fallen to its all-time low. The economic policy of Turkish authorities has been dubbed Erdoganomics.
This approach is largely based on the theory of neo-Fisherianism. The founding father of this theory, American economist Irving Fisher, argued that central banks should raise nominal interest rates when inflation exceeds the target and vice versa. In contrast, neo-Fisherianists believe that interest rates should be kept low when inflation is high. Yet, such policies have stimulated consumer spending, leading to inflation.
For the residents of Turkish cities, it has resulted in higher costs of living. With the rising price of imported fuel, the cost of living in cities has increased even further. In addition, the scale of values in urban centres is somewhat different from that in the hinterland and predominantly rural regions. Therefore, the pro-European electorate was more inclined to support Kilicdaroglu than Erdogan, who advocates the preservation of traditional values and greater independence in foreign policy.
It is still possible that the next municipal elections in 2024 will repeat the pattern that has been observed for years, with political parity achieved by redistributing votes in local government elections, as there will be no other elections in the country in the coming years.